Значення сенсорних систем у житті людини



Скачати 148.57 Kb.
Дата конвертації05.05.2016
Розмір148.57 Kb.
ТипУрок
ЗНАЧЕННЯ СЕНСОРНИХ СИСТЕМ У ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Т.О. Чорна, учитель біології, спеціаліст вищої категорії Полянецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Уманської районної ради Черкаської області
Тема уроку: Значення сенсорних систем у житті людини

Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання учнів про особливості будови та функціонування сенсорних систем, їх значення у житті людини; розвивати мислення, ігрові навички, вміння узагальнювати, виділяти головне, сприяти гігієнічному вихованню учнів; виховувати інтерес до вивчення свого організму

Обладнання: таблиці "Орган зору", "Орган слуху", "Смакова і нюхова сенсорна система", кросворди, диски, книги, телевізор, відеомагнітофон

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

– Спробуйте відгадати про які органи йде мова.

Ми органи важливі,

Добре вам відомі,

Є помічниками вдома,

В школі й на дорозі.

Повноцінно жити без нас

Люди не в змозі.

Різнобарвний світ природи

І красу в усьому

Очі бачить допоможуть

Навіть в пору сутінкову.

Спів пташок почути хочеш –

Для цього вуха маєш.

Запах квітів ніс відчує,

А як ліпленням займешся

Тут і пальці у роботі.

– Як можна назвати згадані органи? (органи чуття)

– До складу яких систем входять органи чуття?

– Назвіть ці сенсорні системи.



ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні ми на уроці ще раз звернемося до розділу «Сенсорні системи» й узагальнимо та систематизуємо ваші знання про їх будову, функції, значення в житті людини, розвиватимемо мислення, ігрові навички.



ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів

Завдання 1. Індивідуальні роботи на картках виконують чотири учні

І картка

  1. Яке значення зорової сенсорної системи?

  2. Яких правил гігієни зору треба дотримуватись?

ІІ картка

  1. Яке значення слухової сенсорної системи?

  2. Яких правил гігієни слуху треба дотримуватись?

ІІІ картка

  1. Яке значення має смакова сенсорна система?

  2. Завдяки чому виникає найважливіше шкірне відчуття?

ІV картка

  1. Яке значення для людини має нюхова сенсорна система?

  2. Яке значення має біль для людини?

Завдання 2. Гра "Ромашка"

– Пропоную вам гру "Ромашка". Ваше завдання відірвати пелюстку і дати визначення написаного на ній терміну: сенсорна система, рецептори, адаптація, аналізатори, акомодація, косоокість, смаковий поріг, біль.



Завдання 3. Скласти схему загального принципу структури сенсорних систем
Подразники
Рецептори
Провідникові шляхи спинного мозку
Підкіркові центри
Центри кори великого мозку
Завдання 4. Доповніть схему на дошці (Сенсорні системи)

Завдання 5. Відкриваємо першу сторінку книги "Зорова сенсорна система"

– Назвіть і покажіть на таблиці складові її частини і поясніть.

– Яке значення зору?

– Яке значення білкової оболонки?

– Яке значення судинної оболонки?

– Яке значення сітківки?

– Яке значення кришталика і скловидного тіла?

Завдання 6. Бесіда

– А зараз більш детальніше з’ясуємо будову сітківки.

– Скільки шарів клітин вона має?

– Що таке сліпа пляма?

– Що таке жовта пляма?

Завдання 7. "Слухова сенсорна система"

– Назвіть і покажіть на таблиці її складові частини і поясніть.

– Яке значення слухової сенсорної системи?

– Яке значення вушної раковини?

– Що сприймає барабанна перетинка?

– Як називаються слухові кісточки?

– Що виконує функцію слуху у внутрішньому вусі?

Завдання 8. "Нюхова сенсорна система"

– Назвіть і покажіть на таблиці, з чого складається нюхова сенсорна система.

– Яке значення нюхової сенсорної системи?

– Які ви знаєте класифікації запахів?

– Що таке психологічна характеристика запаху?

– Що таке фізіологічна характеристика запаху?



Завдання 9. "Смакова сенсорна система"

– Показати розташування смакових рецепторів на язиці.

– Яке значення смакової сенсорної системи?

– Чому під час нежитю погано розрізняємо смак їжі?

– Яку роль відіграє відчуття смаку у формуванні апетиту?

Завдання 10. "Дотикова сенсорна система"

– Завдяки чому ми відчуваємо біль, дотик, температуру?

– Які два види рецепторів ми розрізняємо?

– Що таке біль?

– Де містяться, крім шкіри, рецептори тиску, температури і болю?

– Де знаходиться особливий дотик у сліпих?



Завдання 11. Робота в групах

Розв’язати проблемні ситуації.



Група 1

На спортивному майданчику хлопці грали у футбол. Одному з них в око потрапила порошина. Ваші дії.

Слух у хворого погіршився після того, як хворий перехворів ангіною. Ваш діагноз? Що потрібно роботи?

Група 2

На прийом до лікаря мама привела маленького хлопчика зі скаргою на те, що він дивиться одним оком на один предмет, а другим на другий.

Учень нездоровий, відмовляється від їжі. Їжа йому здається несмачною.

Група 3

Чому діти полюбляють гойдатися на гойдалці? І чи потрібно це дитячому організму?

Чому учасникам арктичної експедиції або альпіністам, які підіймаються високо в гори рекомендують одягати темні окуляри?

Група 4

Корисний чи шкідливий для організму біль?

Собака-шукач може виявити пахучі речовини, якщо в 1 см3 міститься всього одна молекула цієї речовини, зате собаки весь світ бачать в чорно-білих тонах. Чим пояснити високу чутливість нюху і слабкість зору?

Завдання 12. Тестовий контроль

  1. Фоторецептори ока містяться:

а) у сітківці;

б) у рогівці;

в) у кришталику.

2. У людини зір:

а) монокулярний;

б) бінокулярний.

3. Вестибулярний апарат належить до сенсорної системи:

а) слуху;

б) смаку;

в) рівноваги;

г) зору.

4. Далекозорість – це коли промені від предметів фокусуються:

а) перед сітківкою;

б) за сітківкою;

в) на сітківці.

5. Слухова зона знаходиться в такій частині великих півкуль:

а) в тім’яній;

б) в лобовій;

в) в потиличній;

г) скроневій.

6. Порожнина внутрішнього вуха заповнена:

а) рідиною;

б) повітрям;

в) твердою речовиною.

7. Рецептори нюху розташовані на:

а) кінчику носа;

б) у слизовій оболонці верхнього ходу носа;

в) у слизовій оболонці нижнього ходу носа.

8. Площа рецепторної зони нюху в людини коливається:

а) від 1,5 до 2 см2;

б) від 2,5 до 5 см2;

в) від 3 до 4 см2.

9. Нюхова і смакова зони знаходяться в такій частині великих півкуль:

а) скроневій;

б) тім’яній;

в) потиличній.

10. Люди найбільш чутливі до смаку:

а) кислого;

б) солодкого;

в) гіркого.

11. На сприйняття запаху та смаку не впливають:

а) стан нервової системи;

б) концентрація речовин;

в) вологість речовин;

г) температура речовин.

12. Механорецептори рухової сенсорної системи знаходяться:

а) у шкірі;

б) у суглобах;

в) у м’язах;

г) у сухожилках.



Завдання 13. Домашнє завдання "Цікаві факти з теми, пов’язані з життям видатних людей"

– Діти, у вас було домашнє завдання попрацювати з різними джерелами інформації.

Повідомлення дітей.

Завдання 14. Конкурс "Чи вірите ви?"

– Даний конкурс покаже, як отримані знання допоможуть вам знайти відповідь на складні життєві питання.

– Я бачу, що ви на достатньому рівні осмислили свої знання і перенесли їх у конкретну ситуацію.

– Чи вірите ви,що:



  1. людина може бути сліпою, якщо в неї здорові очі, здатні бачити?

  2. дальтонізм лікується?

  3. кольори впливають на працездатність?

  4. дитина, яка втратила слух у ранньому дитинстві (до того як навчилася говорити), втрачає здатність розмовляти?

  5. одного вуха досить, щоб орієнтуватися в просторі?

  6. підліткові вуха більш пристосовані до голосної музики, ніж вуха батьків?

  7. для того, щоб зменшити шум потрібно обсадити будинок деревами?

  8. байдужих запахів не буває, а всі запахи викликають приємні або неприємні відчуття?

Завдання 15. Перегляд короткого фрагменту фільму "Час знімати окуляри"

V. Підсумок уроку

Отже діти, урок завершується, ми постаралися реалізувати нашу мету, і тому я хочу звернутися до вас із запитанням, що ви візьмете з цього уроку для себе в життя. Закінчуємо наш урок грою "Мікрофон".


ЛІТЕРАТУРА

1. Біологія людини: Підруч. для 9-го кл. серед загальноосвіт. Навч. Закл. / М.Н. Шабатура та ін.. – 2-ге вид., перероб. – К.:Генеза, 2001.



2. Енциклопедія для дітей "Человек" – Т. 18; Ч. 1, 2. – М.: Аванта +, 2002.

3. Кулініч О. Інтерактивні уроки біології людини: 9 кл. / О. Кулініч, Л.Слободянюк. – К.: Шк. Світ, 2007. – 128 с.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка