«захворювання носа та приносових пазух»Дата конвертації15.11.2020
Розмір84 Kb.
СИТУАЦІЙНІ ЗАДАЧІ ДО ТЕМИ:

«ЗАХВОРЮВАННЯ НОСА ТА ПРИНОСОВИХ ПАЗУХ».
1. Хворий, 38 років, скаржиться на відчуття сухості в носі і глотці, певне затруднення носового дихання, поганий нюх, осиплість голосу, кашель. Вважає, що захворів чотири роки тому назад, коли жив в Брестській області, де й народився. Риноскопічно визначаються інфільтрати по боковій стінці і по дну порожнини носа. Слизова оболонка, яка покриває інфільтрат, суха, є корочки. Інфільтрати поширюються по боковій стінці носоглотки по м’якому піднебінню, утворюючи потовщення в центрі по його задній поверхні. Який можливий діагноз:

А Гиперпластичний риніт

В Склерома носа

С Простий атрофічний риніт

D Хронічний катаральний риніт

Е Озена
2. Хвора, 38 років, скаржиться на гнійні виділення з лівої половини носа, підвищення
температури тіла до 37,5 °С. Хворіє протягом тижня, захворювання пов'язує з
пере
охолодженням. Об'єктивно: болючість при пальпації в ділянці лівої щоки. Слизова оболонка лівої половини порожнини носа гіперемована, набрякла, в середньому носовому ході - смужка гною. Який найбільш імовірний діагноз:

А Гострий гнійний гайморит

В Гострий гнійний фронтит

С Гострий гнійний етмоїдит

D Гострий гнійний сфеноїдит

Е Гострий риніт
3 Хвора, 45 років, скаржиться на закладеність носа, густе гнійне виділення, засихаюче в кірки, неприємний запах з носа, що помічається оточуючими, відсутність нюху. Хворіє 10 років, періодично лікувалась без ефекту. Об'єктивно: слизова оболонка порожнини носа виснажена. Носові раковини атрофовані, носові ходи широкі, у них смердючі кірки брудно-сірого кольору. Слизова оболонка задньої стінки глотки суха, блискуча. Дихання через обидві половини носа утруднене. Аносмія. Який можливий діагноз:

А Риноліт

В Атрофічний риніт

С Хронічний гнійний гайморитD Озена

Е Гіпертрофічний риніт
4. До оториноларинголога звернулася хвора зі скаргами на утруднене носове дихання. Алергологічний анамнез негативний. При ендоскопічному обстеженні в кістковій частині перегородки носа виявлена виразка з підритими краями, сальним дном. Який можливий діагноз:

А Атрофічний риніт

В Туберкульоз

С Рак.

D Скривлення носової перегородки

Е Сіфіліс
5 Хворого, 35 років, турбує утруднення носового дихання, періодично повторюється кровотеча з правої половини носа. Хворіє близько року, захворювання пов'язує з повторними травмами носа. При огляді: перегородка носа в передньому відділі викривлена вліво, у правій половині носа є утворення червоного кольору, м’якоеластичної консистенції, округлої форми, розмірами з горошину, з гладенькою поверхнею на широкій основі, що виходить з нижньо-переднього відділу носової перегородки. Який можливий діагноз:

А ФібромаВ Гематома носової перегородки

С Злоякісна пухлина

D Кровоточивий поліп носової перегородки

Е Поліпи носа.


6. При обстеженні хворого з фурункулом носа виявлено: екзофтальм, хемоз, парез відвідного нерва, виразні застійні явища соска лівого n.opticus. У хворого спостерігається гектична температура, озноби. Який діагноз найбільш імовірний:

А Синдром Горнера.

В Флегмона клітковини орбіти

С Ріногенний сепсіс, тромбоз кавернозного синуса.

D Абсцес повіка.

Е Фурункул носа, парез відвідного нерва
7 Пацієнт скаржиться на наявність густих гнійних виділень з неприємним запахом з лівої половини носа. Вважає себе хворим протягом тижня, коли відзначив біль і появу відчуття важкості в проекції лівої верхньощелепної пазухи. До лікаря не звертався через брак часу – зайнятий лікуванням і протезуванням 2, 3, 4, 6 верхніх зубів зліва. Який ваш попередній діагноз:

А Хронічний атрофічний риніт

В Лівосторонній гострий гнійний гайморит

С Лівосторонній хронічний риногенний гайморит

D Остеомієліт верхньої щелепи

Е Лівосторонній гнійний одонтогенний гайморит


  1. У хворого, 47 років, тиждень тому зявився набряк, почервоніння повік правого ока, сильний головний біль, підвищення температури тіла до 38,50С. Протягом попередніх 5 днів лікувався у оториноларинголога з приводу загострення хронічного правостороннього гемісинуїту. При обєкивному обстеженні встановлено: екзофтальм, хемоз, обмежена рухомість правого ока, ознаки правостороннього гнійного гемісинуїту. Про яке орбітальне риногенне ускладнення слід думати?

А Флегмона орбіти

В Набряк повік

С Періостит стінок орбіти

D Ретробульбарна флегмона орбіти

Е Остеомієліт кісток носа
9 Хвора, 28 років, звернулася до оториноларинголога зі скаргами на головний біль,
загальну слабкість, підвищену температуру тіла, порушене носове дихання та гнійні
виділення з лівої половини носа. Під час передньої риноскопії виявлено гиперемію та
набряк слизової оболонки лівої половини носа, наявність гною в середньому носовому
ході. Завдання - визначити, якому захворюванню притаманні данні ознаки?

А Сфеноїдит

В Задній етмоїдит

С Гострий риніт

D Гайморит

Е Озена


  1. Скарги хворої на сильний головний біль у ділянці лоба, гнійні виділення з носа, закладенність носа, зниження нюху. Хворіє тиждень після перенесеної ГРВІ. Об’єктивно: загальний стан задовільний, шкіра чиста, Т – 37,50С. Пальпація точок виходу першої гілки трийчастого нерва болюча, дихання через ніс помірно утруднене, після закапування в ніс 0,1% розчину нафтизину відшмаркує багато слизу і гною. Який передбачувальний діагноз?

А Хронічний риніт у стадії загострення

В Гострий гнійний синуїт

С Хронічний гнійний синуїт у стадії загострення

D ГРВІ, ускладнена невралгією трийчастого нерва

Е Гостра вірусна інфекція
  1. Хворий. 20 років, скаржиться на постійне утруднення носового дихання через обидві половини носа, слизисті виділення, головний біль. Хворіє протягом 5 років. О'бєктивно: нижні носові раковини збільшені в об'ємі, особливо передні їх кінці, які прилягають до перегородки носа, носові ходи звужені. Після введення в носові ходи судинозвужувальних крапель об'єм раковин не зменшився. Завдання - встановити діагноз:

А Вазомоторний риніт

В Хронічний катаральний риніт

С Хронічний атрофічний риніт

D Скривлення носової перегородки

Е Хронічний гіпертрофічний риніт
12 Хворий, 54 років, хворіє на цукровий діабет, скаржиться на біль у ділянці носа, підвищення температури тіла до 38° С. Хворіє 3 дні. Об'єктивно: гіперемія та інфільтрація шкіри кінчика та лівого крила носа. У присінку носа зліва визначається інфільтрат конусоподібної форми з гнійним стрижнем у центрі, різко болючий під час доторкування. Під час пальпації болючі підщелепні лімфатичні вузли зліва. Завдання - встановити діагноз:

А Фурункул носу в стадії абсцедування

В Гострий риніт

С Сикоз носу

D Екзема

Е Абсцес носової перегородки
13. Хвора, 33 років, скаржиться на закладеність і сухість у носі, носове дихання погіршується в горизонтальному положенні і в душному приміщенні. Хворіє протягом 5 років. Регулярно використовує судинозвужувальні краплі, які покращують дихання на 2-3 год. Данні передньої риноскопії: нижні носові раковини збільшені в об'ємі, носові ходи звужені, слизова оболонка синюшна, місцями на ній наявні сизо-білі плями. Використання судинозвужувальних речовин спричинює різке зменшення об'єму носових раковин. Завдання - встановити діагноз:

А Вазомоторний риніт, нейровегетативна форма

В Хронічний гіпертрофічний риніт

С Хронічний атрофічний риніт

D Вазомоторний риніт, алергічна форма

Е Гострий риніт


14. Хворий звернувся зі скаргами на відсутність нюху на протязі 2 місяців, головний біль, зниження зору праворуч. Захворювання пов’язує з перенесеним напередодні ГРВІ та гнійною нежиттю. Лікувався самостійно. При огляді данних за запальний процес у ЛОР-органах не виявлено. Дихання носом у нормі. Збережена тригемінальна чутливість, аносмія. Хворий ейфоричний, неохайний, з неадекватною поведінкою. Виявлени ністагм, аграфія, мідріаз, часткова атрофія та застійний сосок диску зорового нерва праворуч. Який попередній діагноз?

А Абсцес лобової долі головного мозку

В Базальний арахноїдит

С Ольфакторний невріт

D Тромбоз кавернозного синуса

Е Менінгіт

15. Хвора, 50 років, скаржиться на утруднене дихання через ліву половину носа, гнійні виділення з неї і через носоглотку, головний біль, біль у ділянці кореня носа, швидку стомлюваність під час виконання розумової роботи. Хворіє протягом 5 років, двічі була поліпотомія носа. Об'єктивно: слизова оболонка лівої половини порожнини носа гіперемована, набрякла, у середньому носовому ході гнійні виділення та поліпозні утворення; під час задньої риноскопії в лівій хоані видно пухлиноподібне утворення сірого кольору з гладкою поверхнею. На рентгенограмі приносових пазух носа виявлено зниження пневматизації лівої верхнєщелепної пазухи і клітин гратчастого лабіринту. Завдання - встановити попередній діагноз:

А Аденоїди

В Хронічний сфеноїдит

С Хронічний фронтитD Хронічний поліпозно-гнійний гаймороетмоїдит

Е Хронічний гіпертрофічний риніт


16. Хвору, 24 років, турбує сильний головний біль у ділянці лоба, закладеність носа, підвищення температури тіла до 38,5°С, загальна слабкість, нездужання. Захворювання розвилося після ГРВІ. На рентгенограмі приносових пазух відмічається затемнення лобних пазух у вигляді рівня рідини. Завдання - встановити попередній діагноз:

А Гострий гнійний гайморит

В Гострий етмоїдит

С Гострий гнійний фронтит

D ГРВІ

Е Остеома лобного синуса
17. Хвора. 17 років, скаржиться на головний біль, нудоту, блювання, підвищення температури тіла до 39° С, утруднене дихання і гнійні виділення з правої половини носа. Хворіє 10 днів, захворювання пов'язує з переохолодженням, після якого температура тіла підвищилася до 38°С, з'явилися головний біль і нежить. Через тиждень температура знизилася, але гнійні виділення з правої половини носа не припинились, тримався головний біль. Вчора температура тіла підвищилася до 39° С, погіршився загальний стан, з'явилися нудота і блювання, не пов'язані з вживанням їжі. Об'єктивно: пульс 96 на 1 хв, ритмічний. Відзначається ригідність м'язів потилиці, позитивні симптоми Керніга, Брудзинського. Відмічається гіперемія і набряк слизової оболонки порожнини носа праворуч, смужка гною в середньому носовому ході. Болючість під час пальпації в ділянці передніх стінок верхньощелепної та лобної пазух праворуч. На рентгенограмі приносових пазух інтенсивне затемнення лобової, верхньощелепної пазух і клітин гратчастого лабіринту праворуч. Завдання - встановити попередній діагноз:

А Правобічний гострий гнійний гемісинуїт, менінгіт

В Гострий риніт

С Тромбоз кавернозного синуса

D Енцефаліт

Е Правобічний гострий гнійний гемісинуїт. Абсцес лобної долі
18. Хворий, 24 років, скаржиться на сильний головний біль у лівій половині голови,
набряк повік лівого ока, підвищення температури тіла до 40°С, гнійні виділення з лівої половини носа. Захворів 4 дні тому після купання в річці та переохолодження. Лікувався самостійно: робив прогрівання носа і лівої щоки. Об'єктивно: набряк м'яких тканин лівої половини обличчя, верхньої та нижньої повік. Пульс 108 ударів за 1хв., ритмічний. Менінгеальних симптомів не виявлено. Ліва половина носа звужена за рахунок сильного набряку слизової оболонки, у носових ходах відмічаються значні гнійні виділення. Носове дихання через ліву половину носа відсутне. Інші ЛОР-органи без змін. Під час огляду хворого окулістом визначено наявність реактивного набряку повік, екзофтальму немає, рухливість очного яблука обмежена догори, очне дно без змін. Зір не порушений. Завдання - встановити діагноз:

А Гнійний кон'юктивіт

В Лівобічний гострий гнійний гемісинуїтС Фурункул носу

D Гострий риніт

Е Загострення хронічного гнійного фронтиту
19. Хвору, 24 років, турбує сильний головний біль в ділянці лоба, закладання носа, відчуття тиску в верхньощелепних пазухах, підвищення температури тіла до 37,50С, слабкість, нездужання. Захворювання розвинулося після ГРВІ, ускладненою пневмонією, в зв’язку з якою хвора протягом 2 тижнів приймала антибіотики. На рентгенограмі біляносових пазух інтенсивне затемнення верхньощелепних пазух. При пункції та промиванні пазух під тиском виділялась велика кількість вмісту у вигляді желеподібної сірожовтуватої маси без запаху. Про яке захворювання йде мова?

А Двосторонній одонтогенний гайморит

В Кисти гайморових пазух

С Двосторонній полипозний гайморитD Двосторонній гострий гайморит грибкового походження

Е Двосторонній гострий катаральний гайморит


20. Хворий скаржиться на закладенність носа, зниження нюху. Хворіє протягом 2 років. Постійне використовування судиннозвужувальних краплів (нафтизин, санорин), протягом останніх 3 місяців ефекта не дає. Об’єктивно: температура в нормі, слизова оболонка носа застійно гіперімована, нижні носові раковини значно збільшені в об’ємі. Патологічних виділень в носових ходах немає. Який попередній діагноз?

А Хронічний вазомоторний риніт, нейровегетативна форма

В Хронічний катаральний риніт

С Хронічний гіпертрофічний риніт

D Хронічний атрофічний риніт

Е Хронічний поліпозний синуїт

21. Хворий Р., 50 років, звернувся зі скаргами на головний біль, гнійну нежить, утруднене носове дихання, зниження нюху, підвищення температури тіла. Хворіє на протязі 5 місяців, початок захворювання пов'язує з екстракцієй 5-го зуба верхній щелепи зліва. Лікувався консервативно без ефекта. При огляді припухлість та інфільтрація лівої щоки. У порожнині носа ліворуч зловонний гной. На рентгенограмі біляносових пазух - інтенсивне затемнення лівої гайморової пазухи. При огляді лунки 5 зуба верхній щелепи ліворуч виявляється свищ в гайморову пазуху. Черговим лікаерм встановлен попередній діагноз: лівосторонній хронічний гнійний одонтогенний гайморит. Яка принципова лікарська тактика в данному иипадку?

А Радикальна операція на гайморовій пазусі з пластикой свища,

антибактеріальна терапіяВ Міцна антибактеріальна терапія

С Пункція гайморової пазухи з введенням антибіотиків

D Фізіотерапевтичне лікування

Е Промивання біляносових пазух носа методом переміщення раствором антисептиків, пластика свища
22. У хворого, страждаючого хронічним поліпозно-гнійним гаймороетмоідитом, після переохолодження тиждень тому, з’явився сильний головний біль, світлобоязнь, нудота, блювота, не пов’язана з вживанням їжі, температура тіла підвищилась до 39,20 С. Положення у ліжку змушене - на боці з підтягнутими ногами, виражена ригідність потиличних м’язів. Яке розвилось ускладнення?

А Тромбоз кавернозного синуса

В Арахноідит

С Абсцес скроневої долі головного мозку

D Менінгіт

Е Енцефаліт
23. Хворий М. звернувся зі скаргами на утруднене носове дихання через праву половину носа, гнійну нежить праворуч, відчуття важкості в правій надбровній ділянці. Захворів через тиждень після перенесеного грипу. На R-грамі приносових пазух визначається затемнення правої лобної пазухи і клітин гратчастого лабіринту праворуч. Який ваш попередній діагоз?

А Гострий правобічний гнійний фронтоетмоїдит

В Гострий гнійний риніт

С Гострий правобічний гнійний гемісинуїт

D Хронічний правобічний гнійний етмоїдитЕ Гострий правобічний гнійний сфеноїдит
24. У хворого, 30 років, встановлено ознаки правосторонього гострого гнійного
гаймориту. Захворів тиждень тому після переохолодження. Іншої патології не виявлено. Про який шлях інфікування приносової пазухи слід думати у даному випадку?

А Травматичний

В Гематогенний

С Риногенний

D Одонтогенний

Е Лімфогенний


  1. Хвора, 24 років, скаржиться на періодичне утруднення носового дихання з почерговим закладенням то однієї, то другої половини носа, слизисті виділення з носа. Хворіє протягом кількох років. Об’єктивно: слизова оболонка порожнини носа помірно гіперемована, набрякла, з ознаками ціанозу. Нижні носові раковини набряклі, збільшені в об’ємі, носові ходи звужені, в них знаходиться невелика кількість слизу. Стан погіршується під час переохолодження. Після введення в ніс судинно-звужувальних засобів об’єм раковин різко зменшився. Встановити діагноз:

А Гострий риніт

В Хронічний атрофічний ринітС Вазомоторний риніт, алергічна форма

D Хронічний катаральний риніт

Е Хронічний гіпертрофічний риніт
26. Хворого протягом трьох тижнів турбує порушення носового дихання, слизово-
гнійні виділення з носа, головний біль. При передній риноскопії в середніх носових
ходах визначається смужка гною, набряк, гіперемія слизової оболонки носа. Який
діагностичний метод необхідно призначити в першу чергу?

А Пункція гайморової пазухи

В Посів зі слизистої носаС Комп'ютерна томографія черепа

D Рентгенограма додаткових порожнин носа

Е Загальний аналіз крові
27. Хворий Б., 27 років, скаржиться на вираженний біль в лівому крилі носа, його
набряк, що розповсюджується на ліву щоку й нижню повіку ліворуч, підвищення температури тіла до 38,1° С. Захворів 2 дні тому. При огляді шкіра зовнішнього носа гіперемована, напружена різко болюча при пальпації. Який діагноз можна поставити хворому?

А Сикоз носа

В Бешиха носа

С Фолікуліт носа

D Риносклерома

Е Фурункул носа
28. Хвора, 43 років, скаржиться на болі в правій половині голови, протягом кількох
місяців. При огляді ЛОР-органів, патологічних змін не знайдено. При
рентгенологічному дослідженні виявлено інтенсивне зниження повітряності правої
верхньощелепної пазухи з ділянкою серповидного просвітлення у верхніх відділах.
При діагностичній пункції отримано прозору рідину жовтого кольору. Якому з
названих захворювань найбільш відповідає така клінічна картина?

А Кіста верхньощелепної пазухи

В Катаральний гайморит

С Гнійний гайморит

D Поліпозний гайморит

Е Злоякісне новоутворення верхньощелепної пазухи


29. На консультацію до оториноларинголога звернувся хворий з екзофтальмом ліворуч. З анамнезу: після перенесеного хворим грипу тривалий час непокоїла гнійна нежить. Лікувався самостійно народними засобами, прогріванням. Нежить зменьшилась, проте кілька тижнів потому відзначив «двоїння в очах», яке поступово зростало, з’явилось випинання очного яблука. Комп’ютерна томографія черепа виявила тотальне гомогенне затемнення лівої гайморової пазухи, дефект її очної стінки та інфільтрацію клетковини лівої орбіти. Яке ускладнення розвинулось?

А Дакриоцистит

В Парабульбарний абсцес

С Тромбоз кавернозного синусаD Гнійний кон’юнктивит

Е Флегмона орбіти
30. Хвора, 28 років скаржиться на погіршення носового дихання, рясні водянисті
виділення з порожнини носа, порушення нюху, чхання, сльозотечу. Хворіє на протязі
трьох років. Перелічені скарги з'являються під час цвітіння трав і дерев. Об'єктивно:
слизова оболонка порожнини носа набрякла з ціанотичним відтінком, на її поверхні
місцями білісуваті плями. Пальпація приносових порожнини безболісна, інші ЛОР-органи без патології. Встановити діагноз:

А Гострий риніт

В Вазомоторний риніт, нейровегетативна форма

С Хронічний гіпертрофічний риніт

D Вазомоторний риніт, алергічна форма

Е Хронічний катаральний риніт

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка