Загальні відомості про хворого:
П.І.Б: Бойко Андрій Вікторович
Дата народження: 23.06.56 Вік: 56 р.
Місце проживання: м. Тернопіль, вул. злуки 12/4
Професія: будівельник
Місце роботи: ТОВ «Вектор»
Направлений поліклінікою за місцем проживання
Дата госпіталізації: 03.03.20
Скарги: на задишку при фізичних навантаженнях, кашель з виділенням харкотиння, біль в грудній клітині, який виникає при кашлі, загальна слабкість, швидка втомлюваність.
Професійний анамнез даного захворювання: хворіє протягом року. Вперше відмітив в себе появу задишки при фізичних навантаженнях і сухий кашель в листопаді 2018 р.. З часом стан хворого погіршився, він почав відмічати посилення задишки, яка виникала при незначних фізичних навантаженнях, появу утрудненого кашлю з харкотинням, швидку втому. 24.02.20 через посилення зазначених скарг звернувся в району поліклініку, де під час рентгенологічного дослідження ОГП відмічалась поява фіброзу легень у вигляді сот і наявність вузликів.03.03.20 був направлений для лікування в пуль монологічне відділення ТОЛ.
Професійний маршрут: хворий на протязі 10 р. працює будівельником в будівельній компанії «Вектор», де займається монтажем дахів для приватних будинків в тернопільському районі.
Для будівництва компанія широко використовує шифер для дахів з хризотил азбесту, з якими хворий в основному і мав справу за весь свій час роботи, в т.ч. він займався його різанням за допомогою болгарки з диском, демонтажем шифру.
Загальний стаж хворого в цій професії 10 років.
Санітарно-гігієнічна характеристика робочого місця: хворий протягом 10 р. працює будівельником в будівельній компанії. Робоче місце: різноманітні будівельні площадки приватних будинків. Під час роботи має місце вплив несприятливих виробничих факторів: запиленість повітря (концентрація пилу в повітрі досягає 0,06 мг/м^3), пил силікатів, у т.ч. бетон і азбест. Має індивідуальні засоби захисту: захисні окулярі, робочі рукавички і резинові чоботи. Робоче місце не вентилюється. Тривалість робочого дня 8 год., з обідньою перервою з 12:00 до 13:00. Відпустка надається своєчасно, тривалістю 28 календарних днів. Роботодавець не організовує планові медичні обстеження для своїх працівників.
Анамнез життя: хворий проживає в задовільних матеріально-побутових умовах. Дитячими інфекційними захворюваннями не хворів. Оперативних втручань, травм, переломів, переливань крові небуло. Захворювання на туберкульоз, вірисний гепатит, СНІД заперечує. Хронічні захворювання відсутні. Має стаж 10 р. Будівельником в будівельній компанії. Шкідливі звичкі: паління.
Об'єктивне обстеження: загальний стан близький до задовільного. Шкірні покриви бліді, видимі слизові оболонки ціанотонічні, вологі. На тильній поверхні долонь значне ороговіння шкіри. Щитовидна залоза і переферичні лімфатичні вузли не збільшені. Діяльність серця ритмічна, тони звучні. АТ 125/80 мм.рт.ст. Верхівковий повштовх розміщений в V міжребер’ї на 1 см всередину від середньоключичної лінії. Перкуторно межі відносної і абсолютної серцевої тупості дещо розширені. P/S 80/хв, задовільних властивостей. Грудна клітина має циліндричну будову. Пальпаторно не болюча. Голосове тремтіння дифузно ослаблене. Аускультативно в легенях жорстке дихання, сухі та вологі хрипи, шум тертя плерви в нижніх відділах легень. Перкуторно легеневий звук з коробковим відтінком, ослаблений в нижніх відділах легень. Екскурсія легень зменшена по середньоключичній та лопатковій лініях до 3 см, по середній аксилярній до 5 см. ЧД 18/хв. Живіт м'який, неболючий. Печінка по краю реберної дуги. Селезінка не пальпується. С-м Пастернацького (-) з обох боків.
Попередній діагноз: пневмоконіоз, фіброз легень
Додаткові методи обстеження:
План обстеження:
Загальний аналіз крові
Загальний аналіз сечі
Біохімічний аналіз крові (глюкоза, білок, білірубін, сечовина, креатинін, АлАт, АсАт, K, Ca, Na)
ЕКГ
Рентгенографія ОГП
Спірометрія
Аналіз харкотиння
Інтерпритація результатів:
Загальний аналіз крові: Ер. – 4,2*10^12/л, Hb – 66,5 г/л, КП – 0,9, Le – 5,8*10^5/л, б – 1%, е – 3%, л – 4%, с – 66%, лімф. – 25%, моно. – 1%, ШОЕ – 6 мм/год.
Загальний аналіз сечі: к-ть 150 мл, солом’яно-жовта, прозора. Питома вага 1018. Білок відсутній. Ер. – 0-1 в п/з. Ле. – 0-1-2 в п/з.
Біохімічний аналіз крові: глюкоза – 4,45 ммоль/л, білірубін заг. – 16,27 ммоль/л, сечовина – 4,42 ммоль/л, К – 3,7 ммоль/л, Ca – 2,36 ммоль/л, Na – 132 ммоль/л.
Рентгенографія ОГК: підсилення легеневого малюнку, потовщення плеври. В нижніх відділах легень сітчасті утворення з наявністю вузликів в середніх і нижніх відділах легень. Рівномірне затемнення легеневих полів понизу. Розширення і ущільнення коренів легень.
Аналіз харкотиння: в харкотинні азбестові тільця.
10. Диференціальна діагностика: з саркоїдозом. Для саркоїдозу характерна лімфаденопатія коренів легень, гранульоми, паренхіматозні зміни у легенях і зміни з боку інших систем органів. Вони включають в себе: ураження суглобів, еритему шкіри, папульоми, виразки, підшкірні вузлики і т.д., ураження серця (симптоми порушення ритму і провідності), ураження органів зору і ЦНС. На РГ ОГП – двобічна лімфаденопатія, інколи збільшення інших груп лімфовузлів. Утворення вузликів переважно в середніх і верхніх відділах легень. В нашого хворого немає ураження інших систем органів, окрім дихальних. При азбестозі, як і при саркоїдозі, утворюються вузлики в легенях, але для них характерне розташування в середніх і нижніх відділах. В хворого на рентгенограмі відсутні зміни лімфатичних вузлів легень чи інших груп лімфовузлів. Перебіг саркоїдозу - в більшості хворих впродовж 2 років настає спонтанна ремісія. В хворогу не відмічається покращення стану, а прогресування дихальної недостатності.
11. Клінічний діагноз: на основі скарг на задишку при фізичних навантаженнях, кашель з виділенням харкотиння, біль в грудній клітині, який виникає при кашлі, загальна слабкість, швидка втомлюваність; результатів об’єктивного обстеження: аускультативно в легенях жорстке дихання, сухі та вологі хрипи, шум тертя плерви в нижніх відділах легень. Перкуторно легеневий звук з коробковим відтінком, ослаблений в нижніх відділах легень; результатів додаткових методів обстеження: рентгенографія ОГК: підсилення легеневого малюнку, потовщення плеври. В нижніх відділах легень сітчасті утворення з наявністю вузликів в середніх і нижніх відділах легень. Рівномірне затемнення легеневих полів понизу. Розширення і ущільнення коренів легень. При дослідженні харкотиння – азбестові тільця в харкотинні; професійного анамнезу і результатів санітарно-гігієнічної характеристики робочого місця: хворий протягом 10 років працює з будівельними матеріалами із азбесту, повітря на робочому місці запилене азбестом, можна встановити діагноз: азбестом ІІ ст.. На рентгенограмі в хворого:
підсилення легеневого малюнку, потовщення плеври. В нижніх відділах легень сітчасті утворення з наявністю вузликів в середніх і нижніх відділах легень. Клінічно в хворого задишка і кашель, які впродовж часу підсилюються. На основі цих даних можна встановити діагноз: інтерстеціальний пневмофіброз. В хворого прогресуюча задишка при незначних фізичних навантаженнях, зменшення толерантності до фізичних навантажень, кашель з харкотинням. На основі цих клінічних проявів можна встановити діагноз дихальна недостатність ІІ ст..
12. Лікування:
1. пірфенідон 801 мг 3 капс. 3р/д. п/о
2. нінтеданіб 150 мг 1 таб. 2р/д п/о
3. сальбутамол по 1 інгаляції 3-4 р/д
4. аскорбінова кислота 5% по 1 таб. 3-5 р/д
5. нікотинова кислота 1% в/м по 1 мл 1 р/д
Фізіотерапія:
Оксигенотерапія
ЛФК
Дихальна гімнастика
Місцево на ділянку ГК УФО
13. Лікарсько-трудова експертиза: хворий Бойко А.В. направлений на МСЕК для підтвердження встановленого діагнозу професійного захворювання та визначення ступення втрати працездатності та встановлення інвалідності.
Діагноз МСЕК: азбестоз ІІ ст.. Інтерстеціальний пневмофіброз. ЛН ІІ ст..
Експертне рішення МСЕК: хворий Бойко А.В. визначений інвалідом ІІ групи, часткова стійка втрата працездатності (35%).
Причина інвалідності: професійне захворювання (азбестом ІІ ст.. Інтерстеціальний пневмофіброз. ЛН ІІ ст..)
ІІІ група інвалідності призначена у зв’язку із зниженням працездатності через порушення стану здоров’я, яке пов’язане з професійним захворюванням та необхідністю переведення за станом здоров’я на роботу без шкідливих чинників для здоров’я. Хворому показане 2-х разове стаціонарне лікування на рік, диспансерне спостереження в дільничого терапевта.
Поділіться з Вашими друзьями: |