Задача: в торакальне відділення поступив хворий з підозрою на наявність крові в порожнині перикарда. Що повинен зробити хірург для діагностики цього патологічного стану?Скачати 17.03 Kb.
Дата конвертації29.05.2020
Розмір17.03 Kb.
Тема: «Топографічна анатомія переднього середостіння. Хірургічна анатомія серця. Хірургічна анатомія вроджених вад серця і великих судин(незарощення артеріальної протоки і коарктація аорти, стеноз легеневої артерії, дефекти міжпередсердної і міжшлуночкової перегородок, тетрада Фало). Анатомо-фізіологічне обґрунтування доступів до серця. Принципи хірургічних втручань при вроджених вадах серця і крупних судин. Хірургічна анатомія перикарда. Пункція перикарда. Хірургічна анатомія заднього середостіння.Хірургічна анатомія стравохода. Операції на стравоході.»

Завдання:

1. Хірургічна анатомія перикарда.

2. Принципи хірургічної корекції вроджених вад серця і великих судин.

Задача: В торакальне відділення поступив хворий з підозрою на наявність крові в порожнині перикарда. Що повинен зробити хірург для діагностики цього патологічного стану?

1.Верхня границя перехідного відділу перикарда проектується у більшості випадків на рівні ІІ ребра, а нижня – на рівні прикріплення хрящів IV-V ребер до грудини. Екстраплевральна частина перикарда проектується на передній кінець VI, VIIлівих ребер. Є внутрішній листок (епікард) тонкий і прозорий, знаходиться в тісному зв’язку з міокардом. Парієтальний листок(перикард) не прозорий. Перикард виконує опорну, захисну і розмежувальну функціх. Він відіграє важливу роль при скороченні серцевого м’яза. За формою перикард нагадує зрізаний конус. В перикарді розрізняють п’ять стінок:

1) грудинно-реберна(передня)

2) задня(дорсальна)

3) діафрагмальна (нижня)

4) дві бокові (середостінні)

До задньої стінки перикарда прилягають органи середостіння: Дистальна частина трахеї, початкові відділи бронхів, права легенева артерія.

Виділяють 4-5 кишень навколосерцевої сумки. Найголовніші є , а саме:


  1. Поперечна пазуха перикарда, що являє собою щілину, утворену спереду і ззаду- епіккардом, що покриває ліве і праве передсердя, передньою поверхнею верхньої порожнистої вени, знизу – лівим і правим передсердям.

  2. Коса пазуха перикарда розміщена в нижньому відділі задньої стінки навколосерцевої сумки. Передня стінка обмежена задньою стінкою лівого передсердя, а саме вісцеральниим листком перикарда, що покриває ці відділи серця, ззаду- задньою стінкою перикарда, справа – нижньою порожнистою веною.

  3. Передньонижня кишеня розміщена в куті між грудиною і діафрагмою і утворена за рахунок парієтального листка навколосерцевої сумки.

3. Для діагностики цього патологічного стану пацієнту потрібно зробити комп’ютерну томографію, щоб виявити кров у порожнині перикарда. Ультразвукову діагностику, ЕхоКГ (ехокардіографію)- за допомогю цього методу можна побачити рівень крові або рідини в серці. Велика кількість крові може спричинити тампонаду серця, яка в свою чергу призводить до смерті.

2. Вади серцевої перетинки. Якщо в перетинці, яка розділяє дві верхні або дві нижні камери серця, виникає отвір, кров не може циркулювати так, як це потрібно, серце в такому разі працює з перевантаженням. Хірург може закрити такий отвір, зашивши його або використавши клаптик тканини. Дуже маленькі отвори можуть закритися самі і не потребують корекції взагалі.

 Коарктація аорти. Частина аорти, велика артерія, крізь яку кров іде від серця до інших частин тіла, може бути звужена настільки, що кров не може вільно рухатися. Хірург може видалити звужену частину, зшити відкриті кінці або замінити звужену частину протезом або судиною, взятою з іншої частини організму хворого. Іноді звужену судину можна розширити, поступово надуваючи введений у неї за допомогою катетера балон. Аномалії клапанів серця. Деякі діти народжуються зі звуженими, закритими або напівзакритими клапанами, які перешкоджають нормальному потоку крові. Звичайно, ці клапани можуть бути виправлені хірургічно або замінені штучними. Введення катетера з балоном теж застосовується в лікуванні цих вад в якості альтернативи хірургічному втручанню.

Тетрада Фалло.  Комбінація з чотирьох вроджених вад серця перешкоджає більшій частині крові потрапити до легень. У дитини можуть з’явитись епізоди ціанозу, вона може погано рости та розвиватися. Сучасні хірургічні методики дозволяють на ранніх стадіях виправити цей комплекс вад настільки, що діти можуть жити нормальним або майже нормальним життям.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка