За повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами у лютому 2011 р. Культура. Загальні питанняСкачати 161.37 Kb.
Дата конвертації06.05.2016
Розмір161.37 Kb.
Управління культури

Дніпропетровської обласної державної адміністрації

Дніпропетровська обласна наукова бібліотека

імені Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія

Хроніка культурного життя області

(за повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами)
у лютому 2011 р.

Культура. Загальні питання.
25 лютого в Україні відзначали 140-річчя від дня народження видатної української письменниці, драматурга, поетеси Лесі Українки. До цієї дати у Дніпропетровську пройшли такі заходи: в українському музично-драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка глядачам запропонували виставу «Лісова пісня», в молодіжному театрі «Камерна сцена» 25 лютого – спектакль «Одержимая». В центральній міській бібліотеці 24 лютого цій даті присвятили літературно-музичний вечір.

Дніпродзержинський театр імені Лесі Українки спільно з музеєм історії міста підготував декілька цікавих проектів: моновиставу «Тільки тим дана перемога, хто й у болі сміятися зміг…», виставку «Вічний, як народ» з фондів музею та ін.


Дніпропетровську стартував благодійний фестиваль доброї волі « Подаруй надію». Всі три етапи його супроводжували найкращі музичні колективи міста. Перший концерт, присвячений проблемам сирітства, пройшов у Палаці студентів. На фестиваль подали заявки більше 50 колективів.
У Дніпропетровську відзначили 20-річчя Товариства імені Фредеріка Шопена в Україні. У святкуванні взяли участь голова облдержадміністрації О. Вілкул, генеральний консул Республіки Польща Ян Гранат та інші офіційні особи.

Театрально-концертне життя.
У Дніпропетровському академічному театрі опери та балету 25 лютого глядачі захоплювалися оперою Д. Верді «Аида». На головну партію запросили італійську приму Наталі Маргарит, яку за силою драматичного таланту порівнюють із великою француженкою Сарою Бернар.

Дніпропетровський академічний театр опери та балету, спільно з управлінням освіти міської ради, уже втретє провів конкурс шкільних творів на тему «Если опера и балет искусство для избранных, избран ли я?». Тематичний конкурс дав можливість з’ясувати думку підростаючого покоління про театр, культуру та мистецтво. Управління освіти передало до театру 175 творів, із яких було вибрано шість, найцікавіших.


***
13 лютого в Будинку органної та камерної музики відбувся ювілейний вечір чудового музиканта, керівника ансамблю солістів «Енель» та оркестру «Рапсодія» Олександра Пролєско. Святковий вечір-концерт цього прекрасного скрипаля мав назву «Голос скрипки».


Камерний оркестр імені Гаррі Логвина «Времена года» дав перший концерт у 2011 році 7 лютого. В ролі солістки виступила дніпропетровська піаністка Ірина Серьогіна.

Образотворче мистецтво. Музейна справа.
У Дніпропетровському художньому музеї відкрилася звітна виставка членів дніпропетровської обласної організації Національної спілки фотохудожників України. Понад 80 своїх робіт у жанрі портрета, пейзажу, натюрморту, репортажу і абстракції репрезентують 18 дніпропетровських фотографів. Протягом лютого у музеї пройшли творчі зустрічі авторів виставки з поціновувачами фотографії: 5 лютого – О. Шпака, 8 лютого С. Селезньов розповів про пікторальну фотографію, 9 лютого відбулася творча зустріч з В. Рязановим.
У художньому музеї відкрилась ювілейна виставка відомого дніпропетровського художника, заслуженого діяча мистецтв України Леоніда Антонюка. Експозиція присвячена 30-річчю творчої праці митця та його 60-літтю. Представлено понад 150 полотен: пейзажі, натюрморти, портрети.
За ініціативи активістів «Катеринославського козацтва запорозького» імені генерала Леоніда Бородича високою нагородою цієї громадської організації – орденом Козацької слави удостоєний знаний криворізький художник Олександр Козарецький. Відбулося нагородження у студії-майстерні митця.
У січні минулого року у Криворізькому міському виставковому залі за ініціативи знаного криворізького художника Миколи Рябоконя започаткували цикл «Нова картина художника». Як і тоді, свої, ще зовсім свіжі полотна відвідувачам представив ініціатор. Обидві картини – «Весняна радість» та «Вулиця Глінки у 90-ті роки» відображають контрастні пори року.
У Жовтоводському міському історичному музеї відкрилась виставка майстрині Наталії Чумак. Це вишиті атласними стрічками картини. Творчі роботи у такій техніці представлені у нашій області вперше.
***

Літературно-мистецька виставка до 110-річчя від дня народження письменника-земляка Валер’яна Підмогильного (1901 – 1937) відкрилася в музеї «Літературне Придніпров’я». Організатори назвали виставку диптихом, бо в ній одна частина чисто літературна, друга – чисто художня. Перша частина має назву «Cogito, ergo sum» («Я мислю, отже існую»), друга – «Поет чарів ночі». Унікальними експонатами стали перше видання роману В. Підмогильного «Місто» (1928) із зібрання Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки, документи з архіву М. Чабана та ін.

16 лютого в цьому музеї відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь Валер’яна Петровича Підмогильного. Її автор – відомий український скульптор, лауреат Шевченківської премії Олександр Бородай.

На виставці, яка відкрилася в музеї «Літературне Придніпров’я», представлено твори художників «ігренської школи», які формувалися у 1970 роки: Валерія Гречаного, Володимира Падуна, Євгена Деркача, Олександра Самійленка та Володимира Лещенка.

11 лютого в Національному історичному музеї ім.. Д. Яворницького відкрилась виставка-ярмарок виробів ручної роботи «День всех влюбленных». Представлені дивовижні прикраси із глини, шерсті, каміння, оригінальні в’язані блокноти, ляльки, букети із цукерок та ін.

Також у цьому музеї відкрилась виставка-загадка «Этот исчезающий мир вещей» (100 загадкових предметів, створених руками людей) і які зберігаються в Дніпропетровському історичному музеї. Це предмети різних епох – від древності до ХХ століття: предмети побуту, інтер’єру, окремі зразки одягу та аксесуарів. Деякі з них настільки загадкові, що навіть фахівці не можуть визначити приналежність предмету.

Великі плани музею на подальшу роботу. Нещодавно тут розпочали монтаж нової зали, експозиція якої розповість про період, який називають «золотим віком Катеринослава». Дніпропетровці побачать кімнату заможного катеринославця. Цю залу планують відкрити до Міжнародного дня музеїв, 18 травня. Також в музеї готують нову виставку – радіо та телевізорів.
Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького, Кіноклуб ім. Д. Сахненка Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія, Дніпропетровський обласний дитячо-юнацький кіноцентр «Веснянка» представили виставку кінокамер ХХ століття. Це біля 50-ти кінокамер 1940-1990 років. Майже усі експонати – з особистих зібрань колекціонерів Є. Шевченка, Ю.Єршова, В. Жиренка , унікальні апарати «Родина», «Дружба» (на таких в минулі часи знімав свої фільми Олександр Довженко) представив директор кіноцентру «Веснянки» О. Кучма. Відкрила виставку директор історичного музею Н. Капустіна. Керівник кіноклубу Є. Шевченко у своєму виступі на відкритті експозиції висловив подяку працівникам обласної бібліотеки за допомогу у підготовці та оформленні рекламних матеріалів. Захід викликав неабияку зацікавленість у відвідувачів та ЗМІ (Репортажі у новинах усіх місцевих телеканалів, «Ранок з 1+1» (м.Київ), «Хорошее радио» (станція 107,7FM), публікація в газеті «Днепр вечерний» від 4 лютого). Виставка продовжить свою роботу до квітня у приміщенні Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.Яворницького (пр. К.Маркса,16)

27 лютого у Дніпропетровському художньому музеї пройшов черговий музичний вечір. В залі, де експонуються роботи членів Дніпропетровського відділення Національної спілки фотохудожників, виступили лауреат конкурсу Фридеріка Шопена (Україна) піанистка Леся Рожкова і кларнетист Віталий Рожков, лауреат конкурсів Allegro Vivo (Австрія), «Jugend Festspiltreffens» (Німеччина), «XXI Century Art» (Україна). Музиканти виконали популярні класичні і джазові твори: композиції Фридеріка Шопена, Сергія Рахманінова, фрагменти з опери «Травіата» Джузеппе Верді, джазові мініатюри із репертуару Вуді Германа.Культосвітня робота. Бібліотечна справа.

14 лютого в Палаці студентів Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара відбувся ІХ міжвузівський Фестиваль вокального мистецтва «На крилах любові», присвячений святу закоханих. У заході взяли участь фольклорні та естрадні колективи з різних вузів міста. Такий фестиваль проводиться з 2002 року

На сцені Криворізького центру дитячої і юнацької творчості «Горицвіт» пройшов фестиваль «Кришталева нотка-2010». Якщо вісім років тому він починався з п’ятнадцяти учасників, то цього року журі мало оцінити виступи п’ятдесяти юних виконавців віком від шести до п’ятнадцяти років.
Клуби у селах Павлоградського району кличуть людей на посиденьки у дусі старовинних обрядів: починається своєрідний фестиваль народної творчості. «Сільські вечорниці» пройдуть у 12 селах району протягом лютого-березня. 12 лютого свято народних талантів започаткували аматори Народного дому с. Кочережки.
***
Лютий в обласній науковій бібліотеці був багатий на такі події:


  • 26 лютого у відділі абонементу пройшов вечір сімейного спілкування «Поки горить свіча» з циклу «Традиції сімейного читання у відділі абонементу ДОУНБ» (чергове засідання клубу «Захопленість»);

  • 10 лютого у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії пройшла презентація видання «Червона книга Дніпропетровської області. Рослинний світ» (автори – В. О. Барановський та В. В. Тарасов). У книгу включено дані про більш як 450 видів рідкісних рослин нашого краю.

  • 17 лютого у відділі краєзнавства відбулося засідання клубу «Ріднокрай» за темою «Життя у сяйві пекторалі», присвячене 75-річчю від дня народження видатного археолога, поета Бориса Мозолевського. На заході виступили: кандидат філософських наук І. Мамчин, заступник директора Нікопольського краєзнавчого музею М. Жуковський та ін.

  • 24 лютого у цьому відділі пройшло засідання Дніпровського генеалогічного товариства. З доповіддю «Родовід селян с. Вільне Новомосковського повіту Філякіних» виступила Т. Безсмертна.

  • У відділі документів з питань мистецтв 22 лютого пройшло чергове засідання кіноклубу ім. Д. Сахненка, у програмі якого були: зустріч з режисером Євгеном Вагнером, перегляд авторських кіноробіт та виставка документів з історії кіномистецтва із фондів відділу.

  • 24 лютого у відділі мистецтва відбулося чергове засідання міського клубу книголюбів «Літературна вітальня», де були презентовані книги «Видатні музиканти Дніпропетровщини» («Марія Гейман» – автор Т. Медведнікова, «Анатолий Абдулрагимов» – автор Н. Проценко). Ці книги презентували їх автори. У заході взяли участь студенти та викладачі Дніпропетровської державної консерваторії, училища культури, УВК № 28.

  • У відділі читальних залів 10 лютого відбулося засідання клубу «Екософія людини».

  • 29 лютого в Канадсько-Українському Бібліотечному Центрі члени асоціації релігієзнавців Дніпропетровської області обговорювали українське законодавство щодо релігії в 50-і – 60-і роки ХХ ст.

Безкоштовний доступ до ресурсів інтернет-мережі мають тепер мешканці віддалених житлових масивів Ленінського району Дніпропетровська. У бібліотеці-філії №4 урочисто відкритий інтернет-центр, можливостями якого уже скористалось біля 500 відвідувачів. Це вже 4-й подібний центр у міській бібліотечній системі, що працює завдяки гранту програми «Бібліоміст».


Література

У Міжнародний день рідної мови Обласний центр історії та розвитку української мови ДНУ ім. О. Гончара презентував нову серію нарисів та статей про життя і творчість відомих письменників, журналістів, літературознавців – випускників університету. Збірка під назвою „Об’єднані магією слова” – це друга публікація Центру в межах науково-дослідницького проекту „Мовотворчість письменників – випускників ДНУ” (першою була книга біографічних нарисів “О, alma mater, зоре світанкова!”, видана в 2009 році). Вона складається з двох частин: „Університет – майстерня духу поколінь” і “Мовотворчість письменників – випускників ДНУ”. На презентацію нового видання запросили його авторів і героїв. Відкрила захід декан факультету професор І. Попова.У Дніпропетровську видали збірник творів переможців обласного літературного конкурсу «Молода муза». Конкурс заснований у 2007 році. У виданий збірник «Отражение небес» увійшли поетичні та прозаїчні твори 32 поетів та прозаїків – переможців теперішньої «Молодої музи». Географія авторів книги досить широка – 14 міст та селищ Дніпропетровської області.
Підготувала Т.Я.Зайцева.
Каталог: projects -> kultura2011
projects -> Бібліографічний покажчик (за матеріалами періодичних видань за I півріччя 2005 року) Випуск 3 Дніпропетровськ
projects -> Дніпропетровська обласна
projects -> Бібліотека Відділ документів іноземними мовами
projects -> Іноземних мов бібліографічний покажчик
projects -> За повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами
kultura2011 -> За повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами у березні 2011 р. Культура. Загальні питання
kultura2011 -> За повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами у травні 2011 р. Культура. Загальні питання
kultura2011 -> За повідомленнями преси та неопублікованими матеріалами у січні 2011 р. Культура. Загальні питання


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка