Вітамін В5 (пантотенова кислота) Хорошун олександра, 7124Дата конвертації27.01.2021
Розмір6.11 Mb.

Вітамін В5 (пантотенова кислота)

Хорошун олександра, 7124

Визначення

Вітамин В5 (пантотенова кислота) – водорозчинний вітамин, необхідний для будови та розвитку клітин як у центральній нервовій системі, так і в организмі вцілому.

Фізичні властивості

Пантотен є з твердою пластичною речовиною, розчинною у водних і спиртових розчинах. Значущая його частина руйнується при нагріванні. Негативно впливають на корисні властивості пантотена кисле та лужне середовище, низька температура.

Біологічна дія

Вітамін В5 необхідний для обміну жирів, вуглеводів та амінокислот, а також для синтезу життєво важливих жирних кислот, холестерину, гістаміну, ацетилхоліну, гемоглобіну. Він бере участь в окисному декарбоксилюванні кетокислот (наприклад, піровиноградної, а-кетоглутарової), в синтезі лимонної кислоти (включаючись до циклу трикарбонових кислот), кортикостероїдів, ацетилхоліну. За його участю здійснюється синтез жирних кислот, які необхідні для утворення фосфоліпідів, синтез холестерину, статевих гормонів.

Показання до призначення

Призначають при невритах, поліневритах, невралгіях, парестезі- ях, опіках, ранах, трофічних виразках, дерматитах, запаленнях дихальних шляхів, бронхіальній астмі, серцевій недостатності, післяопераційній атонії кишечнику. Цей препарат застосовують для зменшення токсичної дії стрептоміцину й препаратів миш'яку.

Фармакокінетика

Кальцію пантотенат вводять внутрішньо або шляхом ін'єкцій, застосовують місцево, а при захворюваннях верхніх дихальних шляхів і бронхів вводять інгаляційно у вигляді аерозолю. Має коротку тривалість дії. Добре абсорбується з травного каналу. У великих кількостях він накопичується в серці, печінці, нирках, наднирниках. Виділяється у незміненому вигляді.

Основні джерела надходження


Продукт

Вміст

Продукт

Вміст

Жовток яйця

125

Дріжджі пивні

200

Печінка яловича

80 - 180

Картопля

28

М'ясо

38

Морква

13

Риба

28

Пшениця

11

Молоко цільне

22

Яблука

0,3

Основні препарати пантотенової кислоти

  • Пантотенат кальцію
  • Вітамін В5
  • Декспантенол

Дякую за увагу!Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка