Урок: Хімічні властивості кисню: взаємодія з вуглецем, сіркою, фосфором. Реакція сполучення. Поняття про оксиди. 7 клас за програмою «Хімія. 7-11 класи, Київ, «Перун. Ірпінь»



Скачати 260.4 Kb.
Дата конвертації05.05.2016
Розмір260.4 Kb.
Урок: Хімічні властивості кисню: взаємодія з вуглецем, сіркою, фосфором. Реакція сполучення. Поняття про оксиди.

7 клас за програмою «Хімія. 7-11 класи, Київ, «Перун. Ірпінь», 2005 р.»

За підручником Попель П.П., Крикля Л.С. Хімія: Підруч. Для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: ВЦ «Академія», 2007.
Цілі уроку: ознайомити учнів з хімічними властивостями кисню. Розглянути взаємодію кисню з вуглецем, сіркою, фосфором. Сформувати уявлення про реакції сполучення, про оксиди. Поглибити знання дітей про хімічні реакції, сформувати навички складання рівнянь хімічних реакцій горіння як простих, так і складних речовин. Наочно показати необхідність хімічних знань для збереження життя та здоров’я людини. Формувати співчуття, людяність, відчуття особистої відповідальності за власну безпеку та безпеку оточуючих.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу

Обладнання: комп’ютер, віртуальна хімічна лабораторія, НПЗ Хімія – 8, комп’ютерна програма «Електронний конструктор уроку. Хімія – 7. ТОВ «Видавнича група ˝Основа˝», 2010», завдання до уроку.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності, створення емоційного настрою класу.

Вчитель: ЧТО? ПОЧЕМУ? ЗАЧЕМ? И ГДЕ?

Живут в земле, в огне, в воде,

Вот в первый раз огонь добыт.

А почему огонь горит?

Зерно под солнцем проросло

Зачем растению тепло?

Открытий путь – нелегкий путь,

Но человеку не свернуть.

ЧТО? ПОЧЕМУ? – за ним следят,

Чтоб шел вперед, а не назад.

Вот ПОЧЕМУ из года в год

Наука движется вперед



Слайд 1. У мене теж виникло питання «Чому?», відповідь на нього я сподіваюсь знайти разом з вами. Але, перш ніж я задам вам це питання, прошу подивитися на екран. (відео фрагмент А. Макаревич «Пока горит свеча»).

Слайд 2. Питання: чому горить свіча?

(Припущення учнів, міркування)



Слайд 3. Оголошення теми і очікуваних результатів уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Завдання №1

Слайд 4. Подивіться на екран, На якому малюнку мова йде про Оксиген – хімічний елемент, а на якому про кисень – просту речовину?

Слайд 5. Якщо ви правильно дасте відповідь на ці питання, то дізнаєтесь, який народ вперше відкрив кисень (Про це не сказано у підручнику хімії)



Питання

Н

+2

16

О2

О

78%

-2

О3

32

21%

фотосинтез

Виверження вулканів

1.

Хімічний символ елемента Оксиген

й

а

п

р

к

м

о

д

ж

є

щ

я

2.

Відносна атомна маса

х

о

и

й

м

е

н

ж

о

б

ь

т

3.

Ступінь окислення Оксигену у сполуках

ю

б

л

р

п

в

т

у

с

і

ц

ф

4.

Формула простої речовини кисень

п

е

к

а

р

ц

з

х

л

ь

т

м

5.

Відсоток кисню у повітрі

у

к

н

г

ш

щ

з

х

ї

й

є

о

6.

Відносна молекулярна маса кисню

с

м

и

т

ь

б

ю

і

ц

ф

ц

а

7.

Основне джерело одержання кисню в природі.

к

п

р

о

л

д

ж

є

у

а

і

с



1

2

3

4

5

6

7

к

и

т

а

й

ц

і

Дійсно, перші відомості про кисень належать китайському вченому Мао- Хоа, який жив у VIII сторіччі. Він встановив, що у повітрі є газ, який підтримує горіння та дихання.

Завдання № 2:

Слайди 6-10. Якщо ви правильно дасте відповідь на питання, то дізнаєтесь назву неіснуючої речовини, яку алхіміки вважали причиною горіння.

Питання (за зображеннями та відео на слайдах):



  1. Що демонструє даний дослід?

  2. Як називається цей процес?

  3. Яку речовину нагрівали, який вчений застосував даний метод, яку речовину добуто?

  4. Назвіть речовину, вкажіть продукти реакції, яка роль MnO2?

  5. Назвіть речовину, як довести, що в стакані кисень?

Варіанти відповіді:

Н)Жевріюча скіпка

Л)Фотосинтез

Ф) об’єму повітря

Й)Інгібітор

О)Каталізатор

Б)Вода

І)Кисень

С)Гідроген пероксид

Ю)Фосфор (V)оксид

Г)Прістлі

З)КNO3

Х)H2SO4

К)KCLO3

Т)Н2О, О2

В)Карбон

У)СО2, Н2О

П)О3

О)Меркурій (ІІ) оксид

1

2

3

4

5

6

7

8

9

ф

л

о

г

і

с

т

о

н

Слайд 11. Впізнай речовину. Як би ви назвали процес(реакцію) при якій виділяється тепло та світло? Калій хлорат (бертолетова сіль), горіння

Слайд 12. Висновок: Кисень підтримує горіння

Слайд 13. Давайте доведемо, що саме кисень підтримує горіння. Для цього порівняймо процес горіння на повітрі та в кисні. Які висновки можна зробити?

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу.

Завдання № 3: Розглянемо детальніше процес взаємодії кисню з деякими речовинами.

Слайд 14-18. Демонстрація горіння фосфору, вуглецю, сірки, заліза, алюмінію.

Питання: Чи загорівся би алюміній так легко, якби він був не у вигляді порошку, а у вигляді готового виробу?

Написання хімічних реакцій горіння даних речовин. Поняття про оксиди як продукту взаємодії простої речовини з киснем.



Вчитель: Для чого ми вивчаємо процеси взаємодії кисню з іншими речовинами? Як людина довідувалася про перебіг той чи іншої реакції? Іноді ці знання добувалися ціною людського життя та великої кількості жертв, яких можна було уникнути.

Слайд 19 Демонстрація вибуху водню. Написання рівняння реакції. А це наслідки незнання властивостей «гримучої суміші»: 4 березня 1936 року із елінгу для збирання дирижаблів вивели найбільший повітряний корабель — цепелін LZ 129 «Гінденбург». Це було найбільше повітряне судно із усіх, які коли-небудь піднімалися над землею. 245 метрів завдовжки і 41 метр у поперечнику; 190 000 м³ газу у балонах. Оснащений чотирма дизельними двигунами «Даймлер» потужністю 1 100 к.с., цепелін здатен підняти у повітря до 90 тон корисного вантажу і пролетіти понад 15 тисяч кілометрів, розвиваючи швидкість до 150 км/год за попутного вітру. Для тих часів це були немислимі показники. Ввечері 3 травня 1937 року «Гінденбург» відкривав новий літальний сезон компанії. Для цепеліна цей політ виявився останнім. 6 травня 1937 року, над авіабазою ВМС у Лейкхерсті, Нью-Джерсі, «Гінденбург» загорівся і потерпів крах, у результаті якого загинуло 35 із 97 людей, що були на його борту, а також одна людина на землі.

Слайд 20. Вибух дирижаблю «Гінденбург». Розслідуванням аварії займалися уряди США і Німеччини. Обидві сторони погодилися, що винен витік водню: дріт каркаса розірвався і міг пробити обшивку. За офіційною версією утворилася вибухонебезпечна суміш цього газу з повітрям, ймовірно, підпалена електричним розрядом, пов'язаним з грозовими погодними умовами. Через 60 років після катастрофи до її причин докопався доктор Аддісон Бейн з НАСА. Він керував водневою програмою у космічному центрі ім. Дж. Ф. Кеннеді на мисі Канаверал і вважав, що офіційна версія загибелі дирижабля залишила багато запитань. Корпус «Гінденбурга» покривався (методом напилювання) алюмінієвим порошком. Це було нововведенням — більш ранній «Граф Цепелін» мав на собі інше покриття. Бейну, як спеціалісту з палива, було добре відомо, що алюміній в такій формі теж відмінно горить, в чому ми з вами щойно переконалися. Він попросив лабораторію матеріалознавства НАСА в космічному центрі ім. Кеннеді провести досліди із зразком обшивки на предмет поширення полум'я. Матеріал — навіть через 60 років — був займистим і миттєво спалахнув.

Питання: Якби ви зараз були би конструктором «Гінденбурга», то які технологічні зміни ви би внесли? (Заміна водню гелієм, алюмінієвого порошку на бронзовий тощо).

Завдання № 4: користуючись підручником(§18, стор 107 – 108) зробіть висновки щодо нових понять, про які ми сьогодні дізналися. (Самостійна робота учнів з підручником).

Слайд 21 - 22 Висновки (Перевірка, корекція знань):

До якого типу можна віднести реакції горіння?



Реакції сполучення - це реакції, в результаті яких із двох речовин утворюється одна складна.

Висновок: кисень взаємодіє з металами й неметалами.

Кисень унаслідок нагрівання енергійно взаємодіє з деякими речовинами, при цьому виділяється тепло і світло.

Такі реакції називаються реакціями окиснення.

Окиснення - це хімічна реакція взаємодії речовин (простих і складних) з киснем.

Горіння - це хімічна реакція, за якої відбувається окиснення речовин з виділенням тепла і світла.

У більшості випадків у результаті цих реакцій утворюються оксиди.



Оксиди - це складні речовини, що складаються з двох елементів, один з яких - Оксиген зі ступенем окиснення -2

Слайд 23 Горіння складних речовин

Проблемне питання:

А які речовини утворюються при взаємодії кисню зі складними речовинами?

Слайд 24: Вибух метану

Слайд 25: Проблеми на вугільних шахтах України.

Питання: Чому для нашої країни розуміння хімічної суті даного процесу дуже важливо?

За даними незалежного експертного Центру рятувальників в США, в незалежній Україні відбулося більше 900 підземних пожеж та майже 50 вибухів. За майже 20 останніх років Україна втратила приблизно 4 тисячі гірників. Рівень травматизму у вугільній галузі України вважається одним з найвищих у світі. На 1 млн. тонн вугілля в нашій країні доводиться 2,5 шахтарської смерті. Це про них горить свіча.

Вшануємо їх пам'ять.

Слайд 26 Шахтарський реквієм

Слайд 27 Висновки

Вчитель: Так чому горить свіча?

Ми сьогодні з’ясували хімічні властивості кисню, важливість хімічних знань в житті людини, адже горіння – це перший хімічний процес відомий людству.



ІV. Підбиття підсумків уроку

Слайд 28. Домашнє завдання:

Прочитати § 18, відповісти на запитання, виконати вправи 136, 139, 140, (високий рівень 141-142).

Підготуватися до практичної роботи (стор 111-112)

Творче завдання. Скласти схему (презентацію) застосування кисню.



Завдання до уроку

Завдання 1. Якщо ви правильно дасте відповідь на ці питання, то дізнаєтесь, який народ вперше відкрив кисень (Про це не сказано у підручнику хімії)



Питання

Н

+2

16

О2

О

78%

-2

О3

32

21%

фотосинтез

Виверження вулканів

1.

Хімічний символ елемента Оксиген

й

а

п

р

к

м

о

д

ж

є

щ

я

2.

Відносна атомна маса

х

о

и

й

м

е

н

ж

о

б

ь

т

3.

Ступінь окислення Оксигену у сполуках

ю

б

л

р

п

в

т

у

с

і

ц

ф

4.

Формула простої речовини кисень

п

е

к

а

р

ц

з

х

л

ь

т

м

5.

Відсоток кисню у повітрі

у

к

н

г

ш

щ

з

х

ї

й

є

о

6.

Відносна молекулярна маса кисню

с

м

и

т

ь

б

ю

і

ц

ф

ц

а

7.

Основне джерело одержання кисню в природі.

к

п

р

о

л

д

ж

є

у

а

і

с



1

2

3

4

5

6

7






















Завдання 2. Якщо ви правильно дасте відповідь на питання, то дізнаєтесь назву неіснуючої речовини, яку алхіміки вважали причиною горіння.

Варіанти відповіді:

Н)Жевріюча скіпка

Л)Фотосинтез

Ф) об’єму повітря

Й)Інгібітор

О)Каталізатор

Б)Вода

І)Кисень

С)Гідроген пероксид

Ю)Фосфор (V)оксид

Г)Прістлі

З)КNO3

Х)H2SO4

К)KCLO3

Т)Н2О, О2

В)Карбон

У)СО2, Н2О

П)О3

О)Меркурій (ІІ) оксид

1

2

3

4

5

6

7

8

9




























Завдання 3. Напищіть рівняння реакцій:

Р + О2

С + О2

S + О2

Fe + О2

AL + О2

H2 + О2

CH4 + О2

H2S + О2

PH3 + О2



Висновки (§18, стор 107 – 108)

Реакції сполучення - це реакції, в результаті яких із…______________________

____________________________________________________________________



Окиснення - це хімічна реакція взаємодії речовин (простих і складних) з ________________

Горіння - це хімічна реакція, за якої відбувається окиснення речовин з ________


Оксиди - це складні речовини, що складаються з двох елементів, один з яких - ____________________________________________________________________

Література та джерела


  1. Богданова Л.Є. Інтерактивні технології навчання на уроках хімії// Видавнича група «Основа», Харків, 2004

  2. . Василега М.Д. Цікава хімія. К. „Радянська школа”, 1989.

  3. Старовойтова І.Ю. Химия 7 клас/ І.Ю. Старовойтова, О.В. Люсай. - Х.: Вид. група «Основа», 2009. – 72 с. – (Серія «Мій конспект»).

  4. Данильченко В.Є., Фрадіна Н.В. Хімія 7 -8 класи. Навчальний посібник. Харків. «Країна мрій», 2007.

  5. Олійник І.В., Кучер Л.Є., Уроки хімії. Книга для вчителя., - Тернопіль: «Навчальна книга – Богдан», 2003.

  6. Энциклопедия Школьника / Под общей редакцией Прокофьева М.А., М. „Советская энциклопедия”, 1975.

  7. Энциклопедия для детей. Том 17. Химия./ - М.: Аванта +, 2003.

  8. Малая детская энциклопедия. Химия./ - М.: Русское энциклопедическое товарищество, 2001.

  9. Ян Гач. Химия./ - М.: АСТ. Астрель, 2006.

  10. Інтернет-ресурси:

Сайти:

  1. experiment.edu.ru.

  2. http://uk.wikipedia.org/wiki/LZ_129_%C2%AB%D0%93%D1%96%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%C2%BB

  3. www.glavred.info

  4. http://www.youtube.com/watch?v=D2D5iWinI6w

Посилання на відео:

http://youtu.be/k8I7vG6fIs8

http://youtu.be/MKHzTcjFQ7g

http://youtu.be/2joxoq0-f-I

http://youtu.be/Lb2VMtzfL8w

http://youtu.be/WD1w_PsTVrY

http://youtu.be/CUsSX17A51M

http://youtu.be/mlS9v1HAEtA

http://youtu.be/oLFlXJ7DTp4

http://youtu.be/qvCkDBO0wUQ

http://youtu.be/g47sEj0L_ik

http://youtu.be/xK6te1xiCQQ

http://youtu.be/c72qHoM9fnc

http://youtu.be/_vFwIVmM2Gk

http://youtu.be/54vn4bDk_ew

http://youtu.be/iC89cNy9CJg

http://youtu.be/R7dX3tZm3wg
Каталог: uploads
uploads -> Інтегрований підхід на уроках української мови і літератури
uploads -> До числа значущих псохогенних факторів відносяться емоції
uploads -> Кроки до майстерності Ділова гра
uploads -> Громадська та виховна робота
uploads -> Урок мудромовлення тема. Найбільше багатство здоров'я
uploads -> Конспект уроку з української літератури 11 клас Олександр Довженко "Зачарована Десна". Автобіографічний характер твору. Вчитель української мови та літератури: Біла О. М
uploads -> № уроку Тема уроку Сторінка підручника (зошита) Дата Примітка Розділ


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка