Тромбемболія легеневої артеріїСкачати 18.98 Kb.
Дата конвертації22.05.2020
Розмір18.98 Kb.
ІНДИВІДУАЛЬНЕ КОМПЛЕКСНЕ ЗАВДАННЯ для студентів 5 курсу медичного факультету

з дисципліни «Хірургія, дитяча хірургія»

розділ «Хірургія»

ЗАНЯТТЯ № 10 ТЕМА: ТРОМБЕМБОЛІЯ ЛЕГЕНЕВОЇ АРТЕРІЇ.

Варіант №11


  1. Анатомо-функціональні особливості вен нижніх кінцівок та малого тазу .

Вени гомілки

Венозна система гомілки представлена 3-ма парами глибоких вен ( передньою великогомілковою, задньою великогомілковою і малогомілковою) і двома поверхневими ( великою підшкірною і малою підшкірною веною) роль поверхневих вен у здійсненні відтоку невелика. Непрохідність однієї або 2-ох, як правило не супроводжується порушенням гемодинаміки. Основне навантаження в здійсненні відтоку крові з периферії несуть задні великогомілкові, які дренуються в малогомілкові. Тромбоз глибокої венозної системи гомілки клінічно проявляється набряком ступні і дистальних відділів гомілки. Поверхневі вени з`єднуються з глибокими через перфорантні вени. Це тонкостінні венозні судини різного діаметру. Містять від 2 до 5 клапанів., таким чином скеровуючи рух крові з поверхневих судин у глибокі.Бувають прямі і непрямі, Прямі – між глибокою і поверхневою веною. Їх небагато, вони великі, розміщені в основному в дистальних відділах кінцівки. Непрямі – іж підшкірними венами і м`язовими волокнами . Підколінна вена – короткий стовбур, утворений шляхом злиття глибоких вен гомілки. Проникає в стегново-підколінний канал. Через нижній отвір і її називають стегновою. Роль підколінної вени у відтоці крові з периферії, значна , оскільки вона є великою судиною на даній ділянці. Оклюзія супроводжується порушенням відтоку з розвитом набряку гомілки і ступні. Стегнова вена поділяєть на поверхневу глибоку і загальну. Глибока вена - найбільша притока. Впадає в стегнову на 6-8 см нижче пахової зв`язки. Велика підшкірна вена може бути представлена 1-3 стовбурами. Велика підшкірна вена має декілька клапанів У термінальний відділ великої підшкірної вени впадають 5 венозних стовбурів :Зовнішня статева вена , Поверхнева надчеревна вена , Поверхнева вена, яка оточує здухвинну кістку, Задня медіальна вена, Передня латеральна вена.

Вени таза: Безпосереднім продовженням стегнової вени вище пупартової зв`язки є зовнішня здухвинна вена в ній є клапан , розміщений нижче впадання внутрішньої здухвинної вени. Притоки : 1. Нижня надчеревна вена 2. Глибока вена, що оточує здухвинну кістку Зовнішня здухвинна- основна магістраль, що забезпечує відтік крові із нижньої кінцівки Внутрішня здухвинна- основний колектор, що збирає кров із стінок таза і тазових органів. Притоки: пристінкові: здухвинно-поперекова, верхні сідничні, нижні сідничні, затульна вена. Латеральні крижові вени. Вісцеральні: глибокі соромітні вени , міхурові, маткові вени. Порушення прохідності зовнішньої здухвинної вени ризводить до виражених порушень гемодинаміки. Трмбоз внутрішньої здухвинної вени може не спричиняти ознак венозного застою . Загальна здухвинна вена- парна судина, утворена на рівні крижово-куприкового зчленування відповідної сторони в результаті злиття зовнішньої і внутрішньої здухвинних вен. Правіше від середньої лінії на рівні міжхребцевого хряща 4-5 поперекових хребців права і ліва загальні здухвинні вени утворюють нижню порожнисту вену. Вона збирає кров з піддіафрагмальної частини тіла. Це найбільш потужна венозна система в тілі людини. Нижня порожниста вена має такі притоки : пристінкові : поперекові вени ( по 4 з кожного боку, горизонтальні, злтваються вертикальними анастомозами і утворюють праву і ліву висхідні поперекові вени) діафрагмальні парні вени Вісцеральні: v. Spermatica, ниркові вени, вени наднирникових залоз , печінкові вени .

В вертикальному положенні людини стінки вен нижніх кінцівок піддаються зсередини великому тиску і розтягу. Тому підвищення внутрішньочеревного тиску, пов'язане з підніманням вантажів, кашлем, хронічними запорами, сприяє порушенню відттоку з периферії. Під впливом гіпертензії в глибокій системі можуть розширюватись комунікантні вени з розвитком недостатності їхнього клапанного апарату і рефлюксом крові в поверхневу венозну систему, викликаючи їх розширення і клапанну недостатність. Особливу форму представляє варикозне розширення поверхневих вен, що носить назву "артеріальних". Розширення поверхневих вен настає внаслідок скидання артеріальної крові через дрібні артеріо-венозні анастомози. В нормі ці анастомози не функціонують. Під впливом різноманітних ендогенних та екзогенних чинників (важка м'язова робота, фактор високої температури, інтоксикації) артеріо-венозні анастомози відкриваються. При цьому артеріальна кров надходить до поверхневих вен і вони, під впливом збільшеного тиску, поширюються. Таким чином, перераховані чинники призводять до порушення відтоку як з поверхневих, так із глибоких вен нижніх кінцівок. Однак глибокі вени, внаслідок ряду анатомофізіологічних особливостей, володіють великою резистентністю до підвищення гідростатичного тиску. Тому застій в венозній системі нижніх кінцівок в першу чергу відбивається на стані поверхневої венозної системи. В останній час більшість дослідників схиляється до того, що варикозному розширенню поверхневих вен передує функціональна недостатність глибоких (що важко визначається клінічно). Тому можна передбачити, що первісна ланка в патогенетичному ланцюзі - функціональна недостатність глибоких вен  1. Показання та методи оперативного лікування ТЕЛА.

Методи : Легенева емболектомія (хірургічне видалення тромбів з легеневих артерій, виконується в умовах екстракорпорального кровообігу). Видалення тромбу також можна провести ендоваскулярним методом (черезшкірна емболектомія), який на даний момент у вказаній ситуації може бути методом першого вибору. Легенева тромбектомія має обмежену роль при масивній, загрозливій для життя ТЕЛА. Існують лише три категорії пацієнтів, яким показане хірургічне лікування:

 пацієнти з гострою масивною ТЕЛА;

 пацієнти з протипоказаннями до тромболітичної терапії;

 пацієнти, у яких застосування тромболізису та інтенсивної терапії не дало результату. Протипоказаннями до емболектоміі вони вважають :

важкі супутні захворювання з несприятливим прогнозом, наприклад рак;

захворювання серцево - судинної системи,

при яких успіх операції сумнівний, а ризик її невиправданий Необхідно зазначити, що результативність емболектомії низька, оскільки, як правило, вона проводиться у тяжких пацієнтів. Рівень смертності при застосуванні оперативного втручання становить 20-50 %.

Венозні фільтри. Фільтри нижньої порожнистої вени для профілактики ТЕЛА показані пацієнтам з абсолютними протипоказаннями до антикоагулянтної терапії або пацієнтам, що страждають на рецидивуючий тромбоз глибоких вен, резистентний до адекватної антикоагулянтної терапії.


Деякі дослідники вважають, що фільтри нижньої порожнистої вени показані після хірургічної тромбектомії.
Ефективність змінних фільтрів нижньої порожнистої вени потребує подальшого вивчення для вирішення питання можливості їх широкого використання.

Основні показання до імплантації кава-фільтра : емболонебезпечні тромби в нижньої порожнистої вени, здухвинних і стегнових венах, ускладнені або неускладнені ТЕЛА ; масивна тромбоемболія легеневої артерії ; повторні ТЕЛА, джерело яких не встановлено. У багатьох випадках імплантація кава- фільтрів більш краща, ніж оперативні втручання на венах : у хворих похилого та старечого віку при важких супутніх захворюваннях і високого ступеня ризику операції ; у хворих, які нещодавно перенесли оперативне втручання на органах черевної порожнини, малого тазу та заочеревинного простору; при рецидив тромбозу після тромбектоміі з іліокавального і клубовоїстегнового сегментів ; у хворих з гнійними процесами в черевній порожнині і в за - очеревинної просторі; при різко вираженому ожирінні ; при вагітності терміном більше 3 міс ; при старих неокклюзівних тромбозах іліокавального і клубовоїстегнового сегментів, ускладнених ТЕЛА ; за наявності ускладнень з боку раніше встановленого кава-фільтра (слабка фіксація, загроза міграції, неправильний вибір розміру).

3. У хворої 64 років діагностований рак шлунку, вона готується до радикальної

операції. Має місце супутня патологія: посттромбофлебітичний синдром,

набрякло-больова форма, в анамнезі – тромбемболія легеневої артерії 3 роки

тому. Яке ускладнення може розвинутися після радикальної операції на

шлунку? В який спосіб попередити ускладнення після радикальної операції на

шлунку?


1.Повторна ТЕЛА у післяопераційному періоді

2. Імплантація кава-фільтру у передопераційному періоді

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка