Толл-подібні рецептори та їх роль у патогенезі шкірних захворювань на прикладі псоріазуСкачати 38.36 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації01.04.2021
Розмір38.36 Kb.
  1   2   3

УДК 616.517-02-092-078:57.083.3

ТОЛЛ-ПОДІБНІ РЕЦЕПТОРИ ТА ЇХ РОЛЬ У ПАТОГЕНЕЗІ ШКІРНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ НА ПРИКЛАДІ ПСОРІАЗУ

Почерніна В.В., Дащук А.А.Харківський національний медичний університет
Ключові слова: псоріаз, TOLL-подібні рецептори, хронічні дерматози

Толл-подібні рецептори (TLRs) є класом консервативних рецепторів, які розпізнають патоген асоційовані мікробні структури. Ці рецептори також експресуються на клітинах шкіри, у тому числі кератиноцитах, меланоцитах і клітинах Лангерганса. Система вродженого розпізнавання, сформована в процесі еволюції хребетних, реалізується за допомогою клітин-ефекторів, що беруть участь в першій лінії захисту від усіх антигенно чужорідних сполук. До них відносять такі типи: епітеліальні клітини, макрофаги, дендритні клітини, гранулоцити, гладкі клітини, NK клітини та ін. Дані ефектори володіють фагоцитарної та киллерной активністю, забезпечують мережу сигналів, що активують і направляючих антігенспеціфічну відповідь клітинами адаптивної імунної системи. Ці клітини служать містком між патогенассоційованими молекулярними структурами (PAMPs) і антігенспеціфічними клітинами адаптивної імунної відповіді, транслюють сигнали специфічних спадково закодованих рецепторів (PRRs) в розчинні медіатори, які зв'язуються з Т і В клітинами через специфічні цитокін / хемокінові рецептори. Одним з ключових по значущості подій є синтез комплексу прозапальних цитокінів, стимулюючих більшість етапів запалення і які забезпечують активацію різних типів клітин, що беруть участь у підтримці і регуляції запалення. З декількох функціонально різних класів PRRs найбільш добре охарактеризовані Toll-подібні рецептори (TLRs), що відносяться до сигнальним PRRs і є важливим компонентом вродженої імунної системи. Численні експериментальні дослідження, а також результати з клінічної практики переконливо свідчать про ключову роль Toll-подібних рецепторів у патогенезі імунопатологічних захворювань [1,2].

У разі появи бактеріальної, вірусної або фунгальної інфекції саме TLR дізнаються характерні для патогена структури і запускають каскади вродженого імунітету, приводячи до активації транскрипційних факторів NF-κB, AP-1 і IRF, які, в свою чергу, запускають каскади імунного захисту і запалення, приводячи до підвищення продукції цитокінів та хемокінів, наприклад фактора некрозу пухлини (TNF-α) і гамма-інтерферону (IFN-γ) (Di Meglio P. etal., 2011).

Перший рецептор toll сімейства був виявлений у плодової мушки Drosophila melanogaster в 1992 р як компонент, що бере участь в ембріональному розвитку дрозофіл (контроль дорсо-вентральній полярності ембріона) [3]. Пізніше J. Hoffman і співавт. встановили, що toll-рецептор залучений в імунну відповідь у дорослих мух [4]. Дрозофіли, мутантні по toll-гену, були високо-сприйнятливі до грибкових інфекцій. Подальші дослідження показали наявність гомологів toll-рецептора дрозофіл у ссавців, які отримали назву toll-like рецептори [5]. В організмі людини більшість TLRs експрессируются макрофагами, моноцитами, нейтрофілами, є дані про наявність їх на епітеліоцитах кишечника, ендотелії судин і кератиноцитах шкіри. Необхідно відзначити, що Т-і В-лімфоцити, які є компонентами адаптивного імунітету, не мають PRRs і не здатні розпізнавати PAMPs.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка