Типологія лінгвістичних експертиз та приклади їх проведенняСкачати 54.56 Kb.
Дата конвертації14.12.2016
Розмір54.56 Kb.
 

ТИПОЛОГІЯ ЛІНГВІСТИЧНИХ ЕКСПЕРТИЗ ТА ПРИКЛАДИ ЇХ ПРОВЕДЕННЯГайдис Христина Миронівна
Національний університет «Львівська політехніка»

кафедра прикладної лінгвістики

Львів, Україна

     Khrystyna.haidys@gmail.com


        Існує давній вираз про те, що спочатку було Слово. Потім це слово викристалізувалось у слово закону. Тоді і виникла проблема: як це слово розуміти, що за тим словом стоїть – вимагали тлумачі закону. І друга проблема – як різні слова вже в інших, не законодавчих текстах, газетних, медійних, співвідносяться з тим словом закону. У мові нема чітких правил вживання, слова рясніють своєю багатозначністю та різноманітністю вживання, що у свою чергу призводить до маніпулювання висновком лінгвіста-експерта. У цьому значенні поєднання правознавства та лінгвістики видається найоптимальнішим та необхідним для вирішення цієї задачі. А таким інструментом на перетині права і лінгвістики є лінгвістична експертиза.

Але на даному етапі формування галузі судової (чи ширше – юридичної) лінгвістики) ще не існує єдиної уніфікованої класифікації лінгвістичних експертиз та методів їх проведення, на які б можна було опиратися в Україні. Фахова оцінка експертів не завжди може бути однозначною, що призводить до численних непорозумінь та розбіжностей, як у термінології так і в методах дослідження.

Розвиваються не тільки теоретичні аспекти проведення лінгвістичних експертиз. Найголовніше, що вона широко застосовується на практиці, і саме практичне застосування та потреба у такому методі аналізу тексту зумовила виокремлення її в самостійний вид експертиз.

За останні кілька десятиліть зросла кількість лінгвістичних експертиз на замовлення юристів, судів та інших державних установ. Такі експертизи відрізняються за об’єктами свого дослідження, кількістю поставлених питань перед експертизою, та завданням, які вони мають розв’язати.

Із зібраних нами матеріалів ми можемо виокремити кілька типологій лінгвістичних експертиз за різними критеріями, зібраних із праць видатних російських та зарубіжних експертів, так само як і представити свої власні. А також, продемонструємо приклад проведення лінгвістичної експертизи по захисту честі, гідності і ділової репутації та покажемо місце проведеної експертизи у наведених нами класифікаціях.

На основі існуючих спеціальних знань в галузі філології, застосування сучасних методик лінгвістичного аналізу, експерт може правильно інтерпретувати, навіть зрозуміти завуальований вербальний текст і його глибинний смисл, комунікативні наміри автора, дешифрувати інтенції автора, розпізнати та правильно оцінити незвичні умови породження чи подальші зміни продукту мовлення, тим самим чи іншим автором (співавтором).


ЛИТЕРАТУРА

.Баранов В.М,.Александров А.С. Пределы судебного следствия по уголовным делам об оскарблении и клевете в СМИ
Каталог: publications
publications -> М. Т. Рильського сушко валентина анатоліївна (=161. 2)(477. 54/. 62) "19/21" поховальна обрядовість українців слобожанщини ХІХ xxі ст. Спеціальність 07. 00. 05. етнологія а втореферат
publications -> Моніторинг релігійної свободи в Україні: особливий огляд на майнові питання
publications -> М. Дніпропетровська на 2008 рік Дніпропетровськ 2008 Зведений каталог періодичних видань, передплачених провідними бібліотеками м. Дніпропетровська на 2008 рік
publications -> М. Дніпропетровська на 2007 рік Дніпропетровськ 2007 Зведений каталог періодичних видань, передплачених провідними бібліотеками м. Дніпропетровська на 2007 рік
publications -> Ключові компетенції експертів щодо проведення лінґВОҐендерного аналізу юридичних текстів
publications -> Навчально-методичне забезпечення
publications -> Незаконного втручання в роботу
publications -> Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека Відділ наукової інформації та бібліографії
publications -> Життєвий шлях І науковий доробок а. П. Ковалівського


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка