Тестових завдань до державних випробуваньСторінка1/2
Дата конвертації01.02.2021
Розмір0.8 Mb.
#12568
  1   2
Зб рник тестових завдань КРОК

Міністерство охорони здоров’я України

Національний медичний університет імені О.О.Богомольця
ЗБІРНИК

ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

ДО ДЕРЖАВНИХ ВИПРОБУВАНЬ

З ГІГІЄНИ, СОЦІАЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ,

ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ЕКОНОМІКИ

ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

За редакцією академіка НАМН України, професора В.Ф.Москаленка, члена-кореспондента НАМН України, професора В.Г.Бардова,

члена-кореспондента НАМН України, професора О.П.Яворовського

Київ – 2012ГІГІЄНА ТА ЕКОЛОГІЯ

1. На території міста відмічено підвищений рівень марганцю в атмосферному повітрі, питній воді та продуктах харчування сільсько-господарського походження. Яка дія вказаних чинників на організм людини?

А.*Комплексна.

В. Комбінована.

С. Поєднана.

Д. Синергічна.

Е. Роздільна.
2. У виробничих умовах реєструються високі рівні шуму та забруднення повітря робочої зони ангідридом сірки. Який вид шкідливої дії цих чинників на організм людини?

А. *Поєднана.

В. Комбінована.

С. Комплексна.

Д. Специфічна.

Е. Роздільна.


3. У населеному пункті, в якому переважають (70 % днів упродовж року) північні та північно-західні вітри, а південні вітри майже відсутні, обирається земельна ділянка під будівництво цементного комбінату, який за проектною документацією забруднюватиме атмосферне повітря пилом. З якого боку від населеного пункту найдоцільніше розташувати промислове підприємство?

А. *Південно-східного.

В. Північно-західного.

С. Північного.

Д. Західного.

Е. Східного.


4. На північній околиці населеного пункту розташований хімічний комбінат. Протягом року спостерігається така повторюваність вітрів: північний 10 %, східний 20 %, південний 50%, західний 20 %. Яке найкраще місце для розміщення земельної дїлянки стацїонару медико-санітарної частини.

А. *На південь від хімічного комбінату.

В. На північ від хімічного комбінату.

С. На схід від хімічного комбінату.

Д. На захід від хімічного комбінату.

Е. На території хімічного комбінату.


5. У місті К. планується будівництво цементного заводу. Згідно спостережень напрямок вітрів за рік складає: північний – 10%, північно-східний – 12%, північно-західний – 25%, південний – 13%, південно-східний – 21%, південно-західний – 19%. Вкажіть оптимальне розміщення підприємства відносно житлової зони.

А. *Північне.

В. Північно-східне.

С. Північно-західне.

Д. Південне.

Е. Південно-східне.


6. Прикарпатський регіон характеризується постійною високою (більше 80%) вологістю атмосферного повітря. В холодний період року при помірно низьких температурах повітря населення цього регіону відчуває сильний холод. Це зумовлено збільшенням віддачі тепла шляхом:

А. *Конвекції.

В. Випромінювання.

С. Радіації.

Д. Кондукції.

Е. Випаровування.


7. В атмосферному повітрі населеного пункту виявлено підвищені концентрації фотооксидантів. При трансформації якої хімічної сполуки утворюються ці речовини?

А. *Диоксиду азоту.

В. Диоксиду сірки.

С. Диоксиду вуглецю.

Д. Чадного газу.

Е. Сірководню.


8. Промислове підприємство забруднює атмосферне повітря населеного пункту сірчистим ангідридом. Якого негативного впливу на населення слід передусім очікувати?

А. *Подразнювального.

В. Канцерогенного.

С. Гепатотоксичного.

Д. Нефротоксичного.

Е. Фіброгенного.


9. Протягом 5 діб міждобові коливання температури повітря складали 60С, барометричного тиску – 10 мб, швидкість руху повітря в момент спостереження – 6 м/с. Який тип погоди характеризують такі показники?

A.*Гостра.

B. Оптимальна.

C. Подразлива.

D. Гіпотензивна.

E. Гіпоксична.


10. За даними Гідрометеорологічної служби погодна ситуація в м. Києві характеризувалась такими даними: протягом 10 діб з 1 по 10 листопада спостерігалась малохмарна, антициклонічна погода, без опадів. Антициклон малорухомий, без атмосферних фронтів. Атмосферний тиск – 760 мм рт.ст. Температура повітря +120С, відносна вологість повітря – 60%. Швидкість руху повітря – 2 м/с. Визначте тип даної погоди відповідно до медичної класифікації погоди.

A.*Стійка індиферентна.

B. Погода «гіпоксичного» типу.

C. Погода «спастичного» типу.

D. Хмарна.

E. Подразнювальна.


11. На території міста Харкова протягом доби спостерігалось підвищення частоти загострення ішемічної хвороби серця при зміні погодної ситуації (падіння атмосферного тиску на 12 мм рт.ст, підвищення температури повітря на 80С, зменшення вмісту кисню в повітрі на 14,0 г/м3). Визначте тип даної погоди.

A.*«Гіпоксична».

B. Вітряна.

C. Хмарна.

D. Індиферентна.

E. «Спастична».


12. У другу декаду травня в м.Києві спостерігалась погода, яка характеризується такими показниками: міждобові коливання температури повітря - 20С, барометричного тиску – 7 мб, швидкість руху повітря в момент спостереження – 6 м/с. Який тип погоди характеризують такі показники?

A.*Подразлива.

B. Оптимальна.

C. Гостра.

D. Гіпотензивна.

E. Гіпоксична.


13. 25 травня Українське бюро погоди повідомило, що з західної Європи на територію України наближається глибокий циклон з теплим фронтом і фронтом оклюзії по типу теплого. 25 травня центр циклону знаходився над м. Львовом. Львівською гідрометеостанцією зареєстровані наступні метеорологічні показники: атмосферний тиск – 960 мб, температура повітря - +110С, відносна вологість повітря – 98%, вміст кисню – 270,1 г/м3. Яка медична характеристика погоди спостерігалась 22 травня над м. Львовом?

A.*Нестійка погода «спастичного» типу з елементами погоди «гіпоксичного» типу.

B. Погода «гіпоксичного» типу.

C. Погода «спастичного» типу.

D. Стійка індиферентна.

E. Подразнювальна.


14. В листопаді над містом Дніпродзержинськом протягом 7 діб стояв туман. На 4-5 добу за допомогою служби швидкої медичної допомоги щодоби госпіталізовано по 150 хворих з легеневими та серцево-судинними хворобами. Це в 10-12 разів більше, ніж у попередні дні. Яку назву має така погодно-синоптична ситуація?

A.*Токсичний смог («Лондонський смог»).

B. Ожеледиця.

C. Фотохімічний смог («Лос-Анджелеський смог»).

D. Завірюха.

E. Геомагнітна буря.


15. Протягом 12 днів у вересні над Україною стаціонував антициклон. Стояла сонячна погодо вдень, протягом доби у всі ці дні не було вітру, був штиль. Максимальна температура повітря вдень доходила до 300С, вночі до 200С. Над автомобільними дорогами міста Києва та в районах транспортних розв'язок склалася ситуація, яка характеризується великим вмістом у повітрі диму, сажі та інших компонентів вихлопних газів автомобілів. При цій ситуації погано себе почували хворі з легеневими та серцево-судинними захворюваннями. Яку назву має така погодно-синоптична ситуація?

A.*Фотохімічний смог («Лос-Анджелеський смог»).

B. Магнітна буря.

C. Токсичний туман.

D. Підвищена сонячна активність.

E. Буревій.


16. Лікар-кардіолог м.Чернігова отримав термінове повідомлення бюро погоди. Внаслідок хромосферного спалаху на Сонці очікується велика геомагнітна буря. Дайте рекомендації щодо змін в схемі лікування хворих з хронічною ішемічною хворобою серця у стаціонарі.

A.*Підсилити спазмолітичну та антикоагулянтну терапію.

B. Призначити гіпотензивні препарати.

C. Призначити постільний режим.

D. Продовжити призначене раніше лікування.

E. Призначити нові впливові лікувально-діагностичні процедури.


17. Житель міста Одеси, 63 роки, має діагноз “Хронічна ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю III ступеню”. Отримує необхідну хіміо-, фізіотерапію. Звернувся до лікаря за порадою, бо почув по радіо прогноз погоди, що очікується наближення циклону і наступного дня буде значне зниження атмосферного тиску та температури повітря. Дайте рекомендації хворому.

A.*Щадний режим та лікування за звичайною схемою.

B. Проводити заходи, направлені на підвищення неспецифічної резистентності організму.

C. Проводити вітамінотерапію.

D. Дотримуватись звичайного побутово-трудового режиму.

E. Госпіталізувати в палату „Біотрон”.


18. У 67-річної жінки, що хвора на неспецифічний поліартрит, напередодні різкої зміни погоди в умовах стаціонару з’явились додаткові скарги на задишку, набряк суглобів, головний біль та біль у ділянці серця, шкірну висипку, білок та кров у сечі, підвищення температури тіла. Який клінічний симптом, крім задишки, серцевого та головного болю, є найбільш погодо(метео)залежним?

A.*Набряк суглобів.

B. Педвищення температури тіла.

C. Шкірна висипка.

D. Гематурія.

E. Білок у сечі


19. Житель м.Черкаси, 68 років, має діагноз: “Хронічна ішемічна хвороба серця з серцевою недостатністю ІІІ ступеня”. Отримує необхідну перманентну хіміо- та фізіотерапію. Звернувся до лікаря за порадою, бо почув по телебаченню прогноз погоди: “Завтра очікується наближення циклону й атмосферний тиск протягом дня буде значно падати”. Дайте рекомендації хворому.

A.*До звичайної схеми лікування додати спазмолітичні та антикоагулянтні препарати.

B. Лікування за звичайною схемою.

C. Госпіталізувати у палату “Біотрон”.

D. Впровадити заходи, спрямовані на підвищення неспецифічної стійкості організму.

E. Дотримуватись звичайного побутово-трудового режиму.


20. Лікар-кардіолог м.Черкас отримав термінове попередження бюро погоди. Наступного дня очікується велика магнітна буря внаслідок хромосферного спалаху на Сонці. Дайте рекомендації щодо змін в схемі лікування хворих на артеріальну гіпертензію у стаціонарі.

A.*Додатково призначити гіпотензивні препарати та антикоагулянтну терапію.

B. Підсилити спазмолітичну терапію.

C. Призначити постільний режим.

D. Продовжити лікування, що призначене раніше.

E. Призначити нові впливові лікувально-діагностичні процедури.


21. Жителю високогірного району Карпат – 102 роки. Працював вівчарем протягом 45 років. Під час медичного огляду: скарг на стан здоров’я немає, самопочуття добре, артеріальний тиск – 130/80 мм рт. ст., частота дихання – 24 за 1 хв, частота серцевих скорочень – 88 за 1 хв, ЖЄЛ – 3 л. Інструментальне дослідження стену серцево-судинної системи негативних змін не виявило. Відомо що батько довгожителя прожив 98 років, дід – 105 років. Вживав тільки джерельну воду і натуральні продукти. Алкогольні напої вживав рідко. Не палить. Протягом життя ніяких захворювань (окрім нежиті) не було. Який фактор міг найбільше вплинути на тривалість життя?

A.*Екологічно чисті продукти, вода, генетична схильність, відсутність шкідливих звичок.

B. Проживання у високогірному районі.

C. Фізична активність протягом тривалого проміжку часу.

D. Професія вівчара.

E. Відсутність захворювань протягом усього періоду життя.


22. Хлопчик 11 років, мешканець м.Черкаси, має діагноз: “Хронічний обструктивний бронхіт з частими загостреннями (3 рази на місяць), фаза ремісії. Дихальна недостатність – О ст.” Отримує необхідну перманентну хіміо-, фізіо-, фіто-терапію. Дайте рекомендації щодо кліматичного лікування.

A.*Місцевий пульмонологічний санаторій (під м.Черкаси).

B. Санаторій у Прикарпатті (м. Яремча).

C. Південний берег Криму (м. Ялта).

D. Чорноморське узбережжя (м. Одеса).

E. Узбережжя Азовського моря (м. Бердянськ).


23. Жінка, 32 роки, мешканка м. Чернігів, має діагноз “Хронічний пієлонефрит у фазі ремісії, без гіпертензії та без порушень екскреції азоту нирками”, отримує необхідну терапію у разі загострення. Запропонуйте найбільш доцільну місцевість з мінеральними водами для санаторно-курортного лікування хворих нефрологічного профілю.

A.*Санаторій у м.Трускавець.

B. Санаторій у м.Миргород.

C. Санаторій у м.Стара Русса.

D. Санаторій у м.Моршин.

E. Всі запропоновані санаторії.


24. Мешканка м. Харкова, 48 років, має діагноз: “Гіпертонічна хвороба І стадії з частими гіпертонічними кризами”, отримує необхідну перманентну хіміо- та фізіотерапію. Запропонуйте місцевість, найбільш доцільну для санаторно-курортного лікування в кардіологічному санаторії.

A.*Місцевий кардіологічний санаторій (під м. Харковом).

B. Санаторій під м.Києвом (м. Конча-Заспа).

C. Санаторій під м.Києвом (м. Ворзель).

D. Санаторій на узбережжі Азовського моря (м. Бердянськ).

E. Санаторій у Прибалтиці (м. Юрмала).


25. Чоловік, 28 років, мешканець м.Києва, має діагноз “Хронічний гастрит зі зниженою секреторною та кислотоутворюючою функцією шлунка з частими загостреннями, фаза ремісії”, у разі загострень отримує необхідну терапію, дотримується дієти. Запропонуйте найбільш доцільний гастроентерологічний курорт з мінеральними водами.

A.*Санаторій у м.Єссентуки (Росія).

B. Санаторій у м.Миргород (Україна).

C. Санаторій у м.Друскінінкай (Прибалтика).

D. Санаторій у м.Стара Русса (Україна).

E. Всі запропоновані санаторії.


26. Серед населення, яке мешкає поблизу від підприємства з виробництва пестицидів, динамічно підвищується рівень вроджених вад розвитку, що проявляються в центральному паралічі, ідіотії та сліпоті новонароджених. Сполуки якого забруднювача навколишнього середовища можуть зумовити розвиток даної патології?

A.*Ртуть.

B. Стронцій.

C. Кадмій.

D. Залізо.

E. Хром.
27. В місті з інтенсивним автомобільним рухом, яке розташоване в долині, після встановлення сонячної безвітряної погоди впродовж 5 днів, в лікувальні заклади почали звертатися місцеві жителі, працівники ДАІ, водії зі скаргами на різь в очах, сльозотечу, сухий кашель, задишку, головний біль. Що могло стати причиною їх виникнення?

A.*Утворення підвищеного вмісту в повітрі фотооксидантів.

B. Утворення підвищеного вмісту в повітрі СО.

C. Утворення підвищеного вмісту в повітрі СО2.

D. Утворення підвищеного вмісту в повітрі озону.

E. Утворення підвищеного вмісту в повітрі оксиду сірки.
28. Атмосферне повітря промислового міста інтенсивно забруднюється викидами кількох промислових підприємств. Аналіз захворюваності міського населення показав, що найбільш часте захворювання – хронічна пневмонія, особливо у дітей. Промисловим викидом в атмосферу яких речовин найбільш вірогідно зумовлена така картина захворюваності?

A.*Оксидів сірки.

B. Сполук кадмію.

C. Метилртуті.

D. Сполук свинцю.

E. Сполук миш'яку.


29. Біосфера – “область життя”, простір на поверхні земної кулі, в якому розповсюджені живі істоти. Які оболонки земної кулі входять до складу біосфери?

A.*Частина атмосфери, гідросфери та літосфери.

B. Частина навколишнього середовища.

C. Частина атмосфери та гідросфери.

D. Частина літосфери та гідросфери.

E. Частина літосфери та стратосфери.


30. У населеному пункті вранці під час штилю, температурної інверсії, підвищеній відносній вологості, низькій дальності видимості зареєстровані високі концентрації у повітрі сірки діоксиду й сажі. Така ситуація призводить до підвищення захворюваності населення і має назву:

А.*Токсичний смог («Лондонський смог»).

В. Фотохімічний туман.

С. Лос-анджелевський смог.

D. Окисний смог.

Е. Білий смог.


31. У населеному пункті в ясний сонячний день опівдні при температурі 24-320С, температурній інверсії, низькій відносній вологості та штилі, атмосферне повітря забруднене вихлопними газами автотранспорту. Така ситуація призводить до підвищення захворюваності населення і має назву:

А.*Фотохімічний смог.

В. Відновний смог.

С. Йокогамський смог.

D. Смог лондонського типу.

Е. Чорний смог.


32. Добре самопочуття та високий рівень працездатності людини залежить від синхронізації життєдіяльності організму, тобто рівня співпадіння у часі біоритмів організму з природними ритмами факторів навколишнього середовища. Синхронізація життєдіяльності організму – це:

A.*Здатність центральної нервової системи до забезпечення взаємодії різних періодичних функцій організму.

B. Процеси підвищення працездатності.

C. Покращання настрою.

D. Процеси підвищення рівня уваги.

E. Нормалізація сну і неспання.


33. Високий рівень синхронізації життєдіяльності організму забезпечує високі показники багатьох функцій організму. Вкажіть функцію організму, яка в максимальній мірі залежить від синхронізації життєдіяльності організму.

A.*Статевий розвиток.

B. Рівень освіти.

C. Рівень уваги.

D. Рівень працездатності.

E. Взаємовідношення з оточуючими.


34. Ряд патологічних станів або ускладнень багатьох хвороб людини виникають внаслідок порушень біологічних ритмів організму, які отримали назву десинхроноз. Що таке десинхроноз?

A.*Супутник різноманітних захворювань.

B. Покращання фізичної форми.

C. Передвісник одужання.

D. Процес лікування хронічних захворювань.

E. Порушення взаємовідносин в сім’ї.


35. Біоритми – це періодичні зміни інтенсивності перебігу фізіологічних і психічних процесів протягом певного часу. Біоритми властиві усьому живому на Землі і є передумовою до забезпечення нормальної життєдіяльності в унісон основним ритмам природи. Під впливом яких факторів відбувається зрушення біоритмів:

A.*Зміна часових поясів.

B. Погодні умови.

C. Зміни настрою.

D. Погіршання взаємовідносин у колективі.

E. Дія великих рівнів шуму.


36. У відповідь на ритмічні зміни природних факторів навколишнього середовища (інтенсивність сонячної радіації, сонячна активність, напруженість магнітного поля Землі, геомагнітна, електрична активність і т.д.) в організмі людини виникають адаптивні ритмічні коливання функцій, тобто біоритми. Дайте визначення поняття біоритми.

A.*Самопідтримуючі автономні процеси чергувань станів організму і коливань фізіологічних реакцій індивідуума.

B. Процеси чергувань станів організму, що необхідно тренувати.

C. Фізіологічні коливання реакцій у відповідь на подразнення.

D. Психологічні реакції організму у відповідь на дію зовнішніх чинників.

E. Ритм роботи серця.


37. Десинхронози, як патологічні стани, можуть виникати в процесі навчання, трудового процесу, лікування тих чи інших захворювань: серцево-судинних, бронхо-легеневих, ендокринних, нервової системи тощо. Для профілактики десинхронозів на робочому місці необхідно:

A.*Організовувати періоди тиші.

B. Покращувати настрій.

C. Зручні меблі.

D. Зниження рівня навантаження.

E. Гарний мікроклімат у колективі.


38. Існують різні принципи і методи профілактики десинхронозів людини. До основних біоритмологічних принципів раціональної організації повсякденної діяльності людини слід віднести:

A.*Забезпечення поєднання часу трудової діяльності з часом оптимуму фізіологічних функцій організму.

B. Підвищення резистентності організму.

C. Підвищення позитивного емоційного самопочуття.

D. Покращання мікроклімату у колективі.

E. Зниження рівня фізичного навантаження.


39. Десинхроноз як патологічне порушення біологічних ритмів при різних захворюваннях має свої специфічні патогенетичні та клінічні картини. При інфаркті міокарду виникають порушення:

A.*Добових ритмів електролітного балансу.

B. Підвищується працездатність.

C. Підвищується сонливість.

D. Підвищується настрій.

E. Екзальтований тип поведінки.

40. Протягом кожного фізичного, емоційного та інтелектуального циклів розрахункових біологічних ритмів перша його половина для організму людини більш сприятлива, друга – менш сприятлива. Найбільш несприятливими являються ”критичні” дні. Несприятливі ”критичні” дні кожного циклу - це дні, коли:

A.*Синусоїда перетинає нульову позначку.

B. Пересікання двох синусоїд між собою.

C. Перетинання трьох синусоїд між собою.

D. Синусоїда досягає свого піку.

E. Дві синусоїди досягають піку.


41. При графічному зображенні біологічних ритмів фізіологічних процесів в організмі людини найважливішими характеристиками є такі показники, як рівень, період, амплітуда, акрофаза та форма денної кривої ритму. Що таке акрофаза?

A.*Відрізок часу, протягом якого реєструється максимальний рівень функції.

B. Відрізок часу, протягом якого реєструється мінімальний рівень функції.

C. Різниця між максимальним і мінімальним значенням біологічного ритму.

D. Мінімальне значення біологічного ритму.

E. Максимальне значення біологічного ритму.


42. В основі концепції розрахункових біологічних ритмів є положення про те, що починаючи з моменту народження, в організмі людини незалежно один від одного відбуваються різні за змістом та з різними періодами цикли змін функціонального стану організму: фізичний цикл, емоційний цикл та інтелектуальний цикл. Період фізичного циклу складає:

A.*23 дні.

B. 26 днів.

C. 15 днів.

D. 35 днів.

E. 28 днів.

44. В основі концепції розрахункових біологічних ритмів є положення про те, що починаючи з моменту народження, в організмі людини незалежно один від одного відбуваються різні за змістом та з різними періодами цикли змін функціонального стану організму: фізичний цикл, емоційний цикл та інтелектуальний цикл. Період інтелектуального циклу складає:

A.*33 дні.

B. 25 днів.

C. 54 дні.

D. 28 днів.

E. 36 днів.


45. В санаторій у м. Алушта на лікування та відпочинок у квітні прибув шахтар із заполярного міста Норильська з діагнозом «сонячне голодування». Перерахуйте основні патологічні симптоми при недостатності ультрафіолетового опромінення:

A.*Зниження загальної резистентності.

B. Ожиріння.

C. Ураження шлунково-кишкового тракту.

D. Ураження зору.

E. Похудіння.


46. При розрахунку оптимальної дози курсу з 20 профілактичних опромінень була допущена помилка, внаслідок якої час отримання еритемної дози ультрафіолетових променів збільшено в 20 разів. Назвіть біохімічні та гуморальні зрушення в організмі людини, що пов’язані з надлишковим впливом ультрафіолетового опромінення:

A.*Зниження вмісту комплементу та лізоциму у сироватці крові.

B. Збільшення вмісту вітаміну РР у сироватці крові.

C. Збільшення вмісту вітаміну В2 у сироватці крові.

D. Збільшення вмісту вітаміну С у сироватці крові.

E. Підвищення вмісту комплементу та лізоциму у сироватці крові.


47. Спортсмен з групи альпіністів, які щойно повернулися після сходження на снігову вершину гори, звернувся до лікаря зі скаргами на відчуття «піску» в очах, неможливість дивитися на яскраве світло. Об'єктивно спостерігається гіперемія та набряк кон'юнктиви очей. Захисні окуляри спортсмен загубив на початку сходження. Поставте діагноз захворювання та вкажіть, який фактор спричинив дане захворювання.

A.*Фотоофтальмія. Ультрафіолетове випромінювання Сонця.

B. Фототоксикоз. Білий сніг.

C. Кон'юнктивіт. Яскраве сонячне світло.

D. Фотоалергія. Ультрафіолетове випромінювання Сонця.

E. Катаракта. Інфрачервоне випромінювання Сонця.


48. В передепідемічний період по грипу на одному з підприємств м. Чернігова лікар медсанчастини вирішив провести профілактичний курс ультрафіолетових опромінень серед працівників одного з цехів (5 чоловіків, 23-48 років). З них цей курс протипоказаний (дані з анамнезу та об¢єктивні дані, лабораторні дані) хворим на хворобу?

A.*Меланома.

B. Виразкова хвороба шлунку.

C. Стоматит.

D. Артрит.

E. Гастрит.


49. Під час перебування на пляжі з 11 до 14 години під інтенсивною дією сонячної радіації людина втратила свідомість. Що безпосередньо могло спричинити таку реакцію організму?

A.*Сонячний удар.

B. Опіки шкіри.

C. Фотодерматоз шкіри.

D. Еритемна дія сонячної радіації.

E. Фотохімічна дія сонячної радіації


50. Одеситка, домашня господарка, 58 років. Хворіє протягом останніх 10 років хронічною ішемічною хворобою серця. Почула по радіо про необхідність своєчасної профілактики “сонячного голодування”. Порадьте їй найдоцільніший варіант такої профілактики.

A.*Бувати просто неба не менше 1 години щодня (неспішна прогулянка).

B. Придбати курсовку до фотарію.

C. Почекати до пляжного сезону в Одесі.

D. Поїхати за викликом до родичів в Італію.

E. Не змінювати звичайного способу життя.


51. У кримський санаторій у квітні прибув дослідник з полярної станції з симптомами «сонячного голодування». Назвіть лікувально-профілактичні заходи з метою компенсації недостатності ультрафіолетового забезпечення організму полярника:

A.*Південна орієнтація вікон палати з увіолевим склом.

B. Серопрофілактика.

C. Хіміотерапія.

D. Психопрофілактика.

E. Дієтотерапія.


52. Для санації повітря у приміщеннях, питної води та предметів (дитячі іграшки) використовуються ультрафіолетові промені області С. Назвіть джерела ультрафіолетового випромінювання, які використовуються для знезаражування повітря у операційній хірургічного відділення:

A.*Бактерицидна увіолева лампа.

B. Газорозрядна лампа.

C. Люмінесцентна лампа.

D. Еритемна увіолева лампа.

E. Лампа розжарювання.


53. Величина еритемної дози ультрафіолетового опромінення пацієнта у солярії виміряна у хвилинах. Назвіть прилад для визначення еритемної дози ультрафіолетових променів:

A.*Прилад Горбачова-Дальфельда.

B. Ультрафіолетметр.

C. Актинометр.

D. Радіометр.

E. Кататермометр.


54. Величина еритемної дози (біодози) ультрафіолетового опромінення пацієнта виміряна у хвилинах. Яким приладом визначалася величина еритемної дози?

A.*Приладом Горбачова.

B. Ультрафіолетметром.

C. Актинометром.

D. Радіометром.

E. Кататермометром.


55. Щоб ультрафіолетова радіація забезпечувала максимальний оздоровчий вплив, лікарю необхідно визначити еритемну (біологічну) дозу. Біодозиметр був закріплений в області нижньої третини живота дитини, що приймала сонячну ванну. Тривалість опромінення шкіри у першому віконці складала 2 хв., у другому – 3 хв., у третьому – 4 хв., у четвертому – 5 хв., у п’ятому – 6 хв., у шостому – 7 хв. Через 8 годин після опромінення медична сестра виявила на шкірі дві червоні смужки. Визначте еритемну дозу ультрафіолетового опромінення:

A.*6 хвилин.

B. 30 секунд.

C. 3 хвилини.

D. 5 хвилин.

E. 10 хвилин.


56. Щоб ультрафіолетова радіація забезпечувала максимальний оздоровчий вплив, лікарю необхідно визначити еритемну (біологічну) дозу. Біодозиметр був закріплений в області нижньої третини живота дитини, що приймала сонячну ванну. Тривалість опромінення шкіри у першому віконці складала 1 хв., у другому – 2 хв., у третьому – 3 хв., у четвертому – 4 хв., у п’ятому – 5 хв., у шостому – 6 хв. Через 8 годин після опромінення медична сестра виявила на шкірі в ділянці нижньої третини живота три червоних смужки. Визначте профілактичну (антирахітичну) дозу ультрафіолетового опромінення:

A.*30 секунд.

B. 60 секунд.

C. 2,5 хвилини.

D. 5 хвилин.

E. 10 хвилин.


57. У спеціальному фотарії проводять профілактичне опромінення з використанням еритемних ультрафіолетових променів. Розрахуйте профілактичну дозу для 5-річного хлопчика, якщо еритемна доза, що визначена за допомогою біодозиметра Горбачова–Дальфельда, складає 4 хвилини.

A.*30 с.

B. 1 хв.

C. 3 хв.

D. 5 хв.

E. 6 хв.


58. Ледь помітне почервоніння (еритема) на шкірі передпліччя дитини через 18 годин після локального ультрафіолетового опромінення у фотарії з¢явилось під віконцем біодозиметра Горбачова-Дальфельда, через яке опромінення здійснювали протягом 6 хв. Назвіть профілактичну дозу опромінення дитини в даному фотарії.

A.*45 с.


B. 60 с.

C. 1,5 хв.

D. 2 хв.

E. 3 хв.
59. З метою вторинної профілактики артеріальної гіпертензії в кардіологічному санаторії за допомогою біодозиметра Горбачова-Дальфельда встановлено, що еритемна доза хворого складає 4 хвилини. Розрахуйте величину профілактичної дози ультрафіолетового випромінювання для цього хворого:

A.*30 секунд.

B. 18 секунд.

C. 5 хвилин.

D. 10 хвилин.

E. 1 година.
60. Лікарю необхідно визначити інтенсивність ультрафіолетової радіації біологічним методом. Біодозиметр Горбачова-Дальфельда було закріплено в ділянці нижньої третини живота дитини, що приймала сонячну ванну. Тривалість опромінення шкіри в першому віконці становить 2 хв., у другому – 3 хв., у третьому – 4 хв., у четвертому – 5 хв., у п’ятому – 6 хв., у шостому – 7 хв. Через 8 год. після опромінення медична сестра виявила на шкірі дві червоні смужки. Визначити еритемну дозу УФО.

A.*6 хв.


B. 10 хв.

C. 5 хв.


D. 30 с.

E. 3 хв.
61. У дитячому пульмонологічному санаторії у м. Алупка 14-річному хлопчику за допомогою біодозиметра Горбачова–Дальфельда встановлено еритемну дозу сонячних ультрафіолетових променів, яка складає 3 хвилини. Визначте величину оптимальної дози ультрафіолетового опромінення для цього хлопчика:

A.*1,5 хвилини.

B. 2,5 хвилини.

C. 1 хвилина.

D. 7 хвилин.

E. 15 хвилин.

62. У спеціальному фотарії проводять профілактичне опромінення пацієнтів з використанням ультрафіолетових променів. Розрахуйте профілактичну дозу ультрафіолетової радіації для 5-річного хлопчика, якщо еритемна доза, що визначена за допомогою біодозиметра Горбачова–Дальфельда, складає 8 хвилин.

A.*1 хв.

B. 30 с.


C. 3 хв.

D. 5 хв.

E. 6 хв.
63. В фізіотерапевтичне відділення поліклініки м. Суми був направлений студент, 18 років, після перенесеного бронхіту. Крім інгаляцій, йому було призначено профілактичний курс ультрафіолетових опромінень з метою профілактики ускладнень. Вкажіть оптимальну для даного курсу дозу опромінення (в еритемних дозах ЕД):

A.*1/2 – 1 ЕД.

B. 1 – 2 ЕД.

C. < 1/10 ЕД.

D. 1/10 – 1/8 ЕД.

E. 1/8 – 1/4 ЕД.


64. Для забезпечення оздоровчого впливу ультрафіолетової радіації лікарю необхідно визначати профілактичну дозу. Біодозиметр було закріплений в області нижньої третини живота дитини, що приймала сонячну ванну. Тривалість опромінення шкіри в першому віконці складала 1 хв., у другому – 2 хв., у третьому – 3 хв., у четвертому – 4 хв., у п’ятому – 5 хв., у шостому – 6 хв. Через 8 год. після опромінення медична сестра виявила на шкірі в ділянці нижньої третини живота три червоних смужки. Визначіть профілактичну (антирахітичну) дозу ультрафіолетового опромінення дитини:

A.*30 с.

B. 10 хв.

C. 60 с.


D. 2,5 хв.

E. 5 хв.
65. В операційну хірургічного відділення лікарні з метою санації повітря перед операціями встановили 4 нових бактерицидних ламп БУВ-30. Назвіть оптимальну ступінь ефективності санації повітря приміщення операційної:

A.*≥ 80%.

B. ≥ 30%.

C. ≥ 20%.

D. ≥ 50%.

E. ≥ 70%.
66. В операційну хірургічного відділення лікарні з метою санації повітря перед операціями встановили 4 нових бактерицидних ламп БУВ-30. Назвіть оптимальний коефіцієнт ефективності санації повітря операційної:

A.*5.


B. 3.

C. 4.


D. 1.

E. 2.
67. Для знезараження повітря операційної планується використати ультрафіолетове опромінення. При проведенні розрахунків з метою встановлення необхідного режиму опромінювання було випробувано 5 режимів. Для оцінки ефективності санації було проведено посів повітря за допомогою апарату Кротова та розрахована ефективність санації у %. Вкажіть оптимальний режим опромінення по ефективності санації:

A.*≥80 %.

B. ≥60 %.

C. ≥70 %.

D. ≥50 %.

E. ≥40 %.
68. При лабораторному дослідженні повітря лікарняної палати знайдено: загальна кількість мікроорганізмів у повітрі 2500 на 1 м3, із них 125 – гемолітичного стрептококу. Які заходи повинні проводитись з метою знезаражування повітря у палаті?

A.*Ультрафіолетове опромінювання бактерицидними лампами.

B. Інфрачервоне опромінювання повітря.

C. Розпилення 0,5% розчину хлораміну.

D. Електроаероіонізація повітря.

E. Кондиціонування.


69. Холодний період року характеризувався низькою температурою повітря, постійною хмарністю, снігопадами. У зв'язку з цим перебування дітей дошкільної установи на відкритому повітрі було обмежено. При медичному огляді діти скаржились на сонливість, кволість, поганий апетит, спостерігалась низька активність на заняттях з фізичного виховання. При лабораторному дослідженні крові виявлено порушення фосфорно-кальцієвого обміну. Причиною такого стану дітей може бути:

A.*Ультрафіолетова недостатність.

B. Нагріваючий мікроклімат в приміщені.

C. Охолоджуючий мікроклімат в приміщені.

D. Дискомфортний мікроклімат в приміщені.

E. Надмірне фізичне навантаження.


70.Основний спектральний склад штучного джерела ультрафіолетового випромінювання складає 280... 10 нм. Якої специфічної біологічної дії слід очікувати?

А.*Сильна бактерицидна.

В. Слабка загально стимулююча.

С. Пігментоутворення.

D. Синтез холекальциферолу.

Е. Загальностимулююча.


71. Зареєстровано випадки діареї серед дітей у дитячому садку міста С. На першому етапі визначення фактора/факторів ризику (небезпеки) розвитку патології описовими методами дослідник визначає нижчеперераховане, крім:

А.

*Вибір методу дослідження.

В.

Розгляд гіпотези та біологічної значимості захворювання.

С.

Встановлення нагляду.

D.

Встановлення перевищення рівня захворюваності.

E.

Визначення популяції, яка зазнає ризику розвитку патолоії.

72. При вивченні та оцінці стану професійної патології серед робітників хімічного підприємства необхідно визначити фактор небезпеки/ризику. За допомогою якого методу дослідження фактор небезпеки / ризику визначається найбільш повно?А.

*Когортні дослідження.

В.

Дослідження методом «випадок-контроль».

С.

Описові дослідження.

D.

Аналітичні дослідження.

E.

Перехресний аналіз.

73. У зв’язку з вимогами органів обмежене використання досліджень з залученням волонтерів для визначення невідомого фактора ризику довкілля. Ці заборони, в свою чергу, призводить до збільшення кількості токсикологічних експериментів на тваринах, які проводяться у відповідності до правил «GLP» (Хорошої лабораторної практики). Який з нижче перерахованих критеріїв має переваги при дослідженнях на тваринах?А.

*Визначення механізмів впливу певного досліджуваного фактора.

В.

Відмінність відповіді тварин та людини за однакового виду впливу.

С.

Труднощі в екстраполяції результатів досліджень на людину.

D.

Часові рамки та кількісні характеристики впливу досліджуваного фактора.

E.

Контрольованість умов експерименту.

74. Для визначення розповсюдженості професійної патології серед лікарів-анестезіологів було проведено когортне (групове) дослідження. Вкажіть недоліки даного епідеміологічного метод дослідження, крім:А.

*Можливість визначення рідкісних / хронічних захворювань серед робітників.

В.

Потребують багато часу для проведення.

С.

Можливість високого відсотку відсіву.

D.

Економічно затратні.

E.

Можливість зміни категорій осіб, що зазнали впливу.

75. У жителів населеного пункту (50 тис. чол.) зареєстровано захворювання невідомої етіології, яке характеризується дихальною недостатністю, лихоманкою, висипом, нудотою та блювотою. Захворіло 20 тисяч осіб, серед яких зареєстровано 340 смертельних випадків. Для визначення причини захворювання було запропоновано провести епідеміологічне дослідження методом «випадок-контроль». Що є недоліком такого дослідження при визначенні небезпечного фактора, який спровокував розвиток даного захворювання?А.

*Проводиться на великих популяціях людей.

В.

Короткий період для дослідження.

С.

Визначення причини хронічних або рідкісних захворювань.

D.

Економічна доступність.

E.

Точно та достовірно оцінюється відносний ризик захворювання.

76. Для оцінки ризику впливу тютюнового диму на здоров’я людини було запропоновано визначати котинін у сечі. Для підтвердження ефективності даного індикатору для ідентифікації ризику такого впливу було запропоновано провести контрольовані експериментальні дослідження на волонтерах-добровольцях. Вкажіть, що з нижче перерахованого являється перевагою даного методу дослідження?А.

*Контрольованість умов експерименту.

В.

Визначення реакції людини на відносно короткотривалий вплив ризик-фактора.

С.

Економічні витрати при проведенні такого експерименту.

D.

Виключення найбільш чутливих груп популяції в дослідження.

E.

Визначення незначних та/або зворотніх ефектів впливу чинника ризику.

77. При вивченні та оцінці впливу певної хімічної сполуки на здоров’я людей експериментатором будуть враховані всі дані, крім:А.

*Географічне розташування об’єкту дослідження.

В.

Тривалість впливу сполуки.

С.

Хімічна біодоступність із забрудненого середовища.

D.

Дані геоінформаційних систем та сенсорів довкілля.

E.

Шлях впливу сполуки.

78. Для оцінки експозиції хімічної сполуки при оцінці ризику найбільш ефективним є такий метод:А.

*Використання біомаркерів.

В.

Моніторинг навколишнього середовища.

С.

Використання адекватних моделей.

D.

Особистий моніторинг.

E.

Опитування

79. Внаслідок випадкового розливу толуолу необхідно оцінити отриману дозу даного органічного розчинника в органі-мішені організму робітників лабораторії газорідинної хроматографії. Вкажіть метод, який найкраще забезпечить точне визначення?А.

*Фізіологічно обґрунтована фармакокінетичне моделювання.

В.

Комп’ютерне моделювання.

С.

Визначення рівня толуолу за одиницю часу (мг/день).

D.

Безпосереднє визначення концентрації толуолу на місці нанесення.

E.

Визначення рівня толуолу на одиницю поверхні тіла за одиницю часу (мг/кг/день).

80. Для підтвердження можливості будівництва нового заводу по переробці твердих побутових відходів у місті К. необхідно визначити фоновий рівень забруднення грунту у даній місцевості. При оцінці даного показника необхідно визначати види забруднення, крім:А.

*Фактично забруднені регіони

В.

Історично забруднені регіони.

С.

Біогеохімічні провінції.

D.

Нормальні (звичайні) рівні забруднення.

E.

Незмінений природний регіон.

81. Для оцінки рівня впливу певного хімічного чинника довкілля використовується визначення біомаркерів його впливу в біологічних середовищах людини. Проте існують недоліки застосування такого методу оцінки. До таких недоліків відноситься все нижче перераховане, крім:А.

*Фактичність впливу та адсорбції хімічної сполуки.

В.

Залежність отриманої дози від рівня впливу хімічної сполуки.

С.

Існування біомаркерів лише для певних хімічних сполук.

D.

Короткий біологічний період виведення хімічної сполуки.

E.

Коштовність

82. Визначення рівня свинцю у крові різних категорій населення дозволило встановити, що бензин є основним джерелом впливу даної сполуки на організм людини. На державному рівні ці дані були підставою для встановлення обмеження викидів/скидів свинцю у навколишнє середовище з метою зменшення його негативного впливу на здоров’я населення. Який біомаркер використовувався для визначення концентрації свинцю в організмі людини?А.

*Біомаркер впливу.

В.

Біомаркер ранніх біологічних ефектів.

С.

Біомаркер фактора ризику.

D.

Біомаркер чутливості.

E.

Геномний біомаркер.

83. Досліднику потрібно визначити ризик надходження певної хімічної сполуки для загальної популяції населення. Вкажіть провідний шлях потрапляння чинника хімічної природи до організму для вказаного контингенту населення.А.

*Харчовий.

В.

Інгаляційний.

С.

Всмоктування через шкіру.

D.

Всмоктування через слизові оболонки.

E.

Перехід через плаценту від матері до дитини.

84. При оцінці впливу хімічного чинника довкілля на організм людини необхідно зважати на контингент населення, для якого проводиться оцінка ризику. Вкажіть провідний шлях надходження хімічних сполук до організму людини у виробничому середовищі.А.

*Інгаляційний.

В.

Харчовий.

С.

Всмоктування через шкіру.

D.

Всмоктування через слизові оболонки.

E.

Перехід через плаценту від матері до дитини.

85. Стандартний вміст нітратів у воді на рівні 10 мг/л встановлено для попередження розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у немовлят. Вкажіть особливості дитячого організму, що обумовлюють розвиток симптомів даної патології у дітей при споживанні води з вмістом нітратів, що перевищує встановлену ГДК, порівняно з дорослими, крім:А.

*Знижена чутливість організму немовлят до недостатньої концентрації кисню.

В.

Підвищений рівень фетального гемоглобіну.

С.

Знижена здатність ферментів перетворювати метгемоглобін в гемоглобін у немовлят.

D.

Підвищена чутливість гемоглобіну немовлят порівняно з дорослими до окислення до метгемоглобіну.

E.

Недосконала здатність секретованого шлункового соку.

86. При встановлені національних стандартів якості атмосферного повітря були враховані результати проведених досліджень, які переконливо довели виражену чутливість осіб похилого віку та людей із легеневими захворюваннями до впливу підвищеної концентрації певного забруднювача. Для забезпечення якісного повітряного середовища була зменшена стандартна концентрація якого з вказаних полютантів?А.

*Сернитий ангідрид.

В.

Діоксид азоту.

С.

Озон.

D.

Чадний газ.

E.

Сірководень.

87. При споживанні води з вмістом кадмію більше 0,01 мг/л протягом 50 років у людей відмічається ураження нирок. Для певних категорій населення ризик розвитку патології нирок можливий при більш низьких концентраціях кадмію у питній воді, але додаткове її очищення від даного хімічного елементу потребує значних фінансових потреб. Потреби якої групи населення не були враховані при встановленні стандарту вмісту кадмію у питній воді на рівні 0,01 мг/л?А.

*Ті, що недотримуються здорового способу життя.

В.

Ті, що мають схильність до захворювання нирок.

С.

За статевою ознакою.

D.

За віковою ознакою.

E.

Ті, що мають генетичний поліморфізм певних ферментів метаболізму.

88. Контроль небезпеки джерела забруднення на підприємстві передбачає повне видалення або зниження рівнів забруднення до мінімально можливих. Який з методів не відноситься до методів контролю небезпеки джерела?А.

*Локальна витяжна вентиляція.

В.

Загальна вентиляція.

С.

Стандарти на викиди шкідливих сполук у повітря.

D.

Стандарти на технологічний процес.

E.

Стандарти на продукцію.

89. В бактеріологічній лабораторії визначено Neisseria meningitides, яка віднесена до ІІ класу патогенності. Який з нижче перерахованих факторів сприяв зміні класу при загальній оцінці класу патогенності (небезпечності) даного мікроорганізму?А.

*Легка і швидка діагностика та сучасне лікування антибіотиками.

В.

Можливість викликати суттєві зміни у стані здоровя людей, яка зазнали впливу даного біологічного чинника.

С.

Можливість значно поширюватись та викликати епідемії.

D.

Висока мінімальна інфікуюча доза.

E.

Високий показник / коефіцієнт смертності, який може досягати 50%.

90. У лабораторії був визначений новий біологічний агент, який необхідно ідентифікувати, вивчити та віднести до певної групи небезпечності. Який критерій не покладено в основу класифікації небезпечності біологічних чинників довкілля?А.

*Толерантний поріг для біологічного фактора / агента.

В.

Існування ефективних методів лікування та відповідних профілактичних заходів.

С.

Можливість біологічного чинника викликати епідемії.

D.

Тяжкість перебігу захворювання.

E.

Можливість викликати захворювання в «здорових» людей.

91. При профілактичному огляді населення одного з міст України у 25 % мешканців виявлені ознаки флюорозу: плямиста емаль зубів, у частини обстежених – генералізований остеосклероз з кальцифікацією міжхребетних зв’язок. Яка найбільш вірогідна причина виникнення флюорозу? 1. *Надмірний вміст фтору у воді.

 2. Недостатній вміст фтору у ґрунті і воді.

 3. Недостатнє надходження фтору в організм з чаєм.

 4. Надмірний вміст фтору в рослинних продуктах.

 5. Недостатній вміст фтору в тваринних продуктах.

92. Для організації водопостачання населення селища обрано вододжерело з вмістом сульфатів, хлоридів, нітратів, заліза, що відповідає гігієнічним вимогам, проте з високим вмістом фтору ( 3 мг/дм3). Розвиток якого захворювання може бути пов’язане з вживанням води даного складу? 1. *Флюорозу.

 2. Карієсу.

 3. Уролітіазу.

 4. Подагри.

 5. Жовчно-кам’яної хвороби.

93. У мешканців населеного пункту А, що розташований у 3 кліматичному поясі масове ураження на флюороз зубів. При якій концентрації F-іону (мг/л) в питній воді може спостерігатися ураження на флюороз? 1. *1,5.

 2. 1,0.

 3. 0,7.

 4. 0,3.

 5. 0,1.

94. У селі Іванівка, що біля кар’єру по розробці флюоритів, лікар з комунальної гігієни паспортизував шахтні колодязі, вода яких містить від 1,5 до 5,0 мг/л фтору. Яке захворювання серед населення може викликати споживання такої води?

A. *Ендемічний флюороз.

B. Подагру.

C. Ітай-ітай.

D. Енцефалопатію.

E. Карієс.
95. При стоматологічному обстеженні жителі населеного пункту М. скаржились на руйнування зубів, на часті переломи гомілок, передпліччя у людей похилого віку. У даній місцевості переважає децентралізоване водопостачання. Вкажіть, надлишок якого мікроелемента спричинив цю ситуацію:

A. *фтору.

B. йоду.

C. селену.

D. марганцю.

E. заліза.


96. Серед населення одного з районів міста відмічався нерівномірний колір зубів. На різцях спостерігалися білі плями, поперечні коричневі смуги. У появі даних симптомів запідозрили питну воду із глибокої свердловини. Який з складників води міг бути причиною захворювання – Са, Мg, F, J, Fe?

A. *F.


B. Ca.

C. Mg.


D. J.

E. Fe.
97. При лабораторному дослідженні питної води з шахтного колодязя, розташованого у селищі міського типу, встановлені наступні показники сольового складу води: дещо підвищений вміст хлоридів (140 мг/дм3) та сульфатів (256 мг/дм3); допустимий вміст фтору (1,1 мг/дм3); високий вміст нітратів (90 мг/дм3). Яке ендемічне захворювання може виникнути у споживачів питної води з даного колодязя? 1. *Воднонітратна метгемоглобінемія.

 2. Гафська хвороба.

 3. Ендемічний карієс.

 4. Ендемічний зоб.

 5. Ендемічний флюороз.

98. У будинку немовляти захворіло одночасно 40 дітей у віці до 1 року. Характерні симптоми: загальна слабкість, ціаноз шкіри і видимих слизових оболонок. Діти отримували штучні харчові суміші, що розводили водою, із шахтного колодязя. Клінічні лабораторні дослідження виявили у крові дітей значний вміст метгемоглобіну. Наявність якого хімічного забруднювача води могла бути вірогідною причиною розвитку токсичного ціанозу? 1. *Нітрати.

 2. Залізо.

 3. Алюміній.

 4. Свинець.

 5. Миш’як.

99. Серед дітей грудного віку міста М. в літній час зареєстровано масове харчове отруєння, яке характеризувалось ціанозом слизових, блювотою, посиленою слинотечею, проносом, зниженим артеріальним тиском, задишкою. В крові виявлено підвищений вміст метгемоглобіну. Відомо, що всі захворілі діти отримували в їжу молочні суміші, виготовлені на воді із колодязя. Вкажіть найбільш вірогідний хімічний забруднювач, який став причиною даного отруєння:

A. *Нітрати.

B. Свинець.

C. Цинк.

D. Кадмій.

E. Мідь.
100. Серед населення, яке проживає в місті А, реєструються випадки ювенільної кардіоміопатії, ендокринопатії, хронічний дерматит, артралгії. При аналізі хімічного складу ґрунту та води було виявлено знижений вміст селену. Виникнення якого захворювання зумовлене зниженим вмістом селену в ґрунті та воді?


 1. *Хвороба Кешана.

 2. Селеновий токсикоз.

 3. “Лужна” хвороба.

 4. Уровська хвороба.

 5. Флюороз.

101. В літньому таборі в перші 2-3 дні відпочинку у значної частини дітей мали місце розлади шлунково-кишкового тракту. При лабораторному аналізі питної води виявлено гіркий присмак води, висока загальна мінералізація (1270 мг/л), переважно за рахунок високого вмісту катіонів (Na+, К+, Ca++, Mg++) і аніонів (SO4-, Cl-, NO3-). Вищеописані розлади у стані здоров’я вихованців училища найвірогідніше пов’язані з уживанням води з вмістом в ній: 1. *Високої концентрації сульфатів.

 2. Високої концентрації хлоридів.

 3. Значної кількості катіонів.

 4. Високої концентрації амонійних солей.

 5. Високої концентрації кальцію та магнію.

102. Внаслідок аварії каналізаційної мережі, вміст її потрапив до системи водопостачання міста. Спалаху захворюваності на яку інфекційну хворобу слід очікувати? 1. *Черевний тиф.

 2. Трихоцефальоз.

 3. Трихінельоз.

 4. Лептоспіроз.

 5. Туляремію.

103. До санітарно-епідеміологічної станції сільського району 12 квітня 2005 р. надійшло екстренне повідомлення, що до інфекційного відділення центральної районної лікарні поступив хворий з діагнозом «Черевний тиф». Який шлях передачі при цьому захворюванні є провідним?

A. *Водний.

B. Водний і харчовий.

C. Водний і побутовий.

D. Побутовий.

E. Крапельний.
104. У сільському населеному пункті останнім часом лікарі стали виявляти у дітей раннього віку наступні явища: порушення зарощення тім’ячка та розвитку зубів, деформації кісток нижніх кінцівок. Воду населення забирає з колодязів, що живляться з глибоких водоносних горизонтів. Вода характеризується високою загальною жорсткістю, з високим вмістом солей кальцію (до 300 мг/л), стронцію (до 10 мг/л) та низьким вмістом фтору (0,1-0,2 мг/л). Виявлені порушення у дітей найбільш вірогідно пов’язані з невідповідністю гігієнічним вимогам вмісту у воді.


 1. *Стронцію.

 2. Йоду.

 3. Кальцію.

 4. Магнію.

 5. Марганцю.

105. У населення реєструються випадки остеопорозності кісток дистальних відділів кінцівок. Присутність якого хімічного елементу в неадекватній кількості у місцевому джерелі водопостачання може спровокувати остеопорозність кісток? 1. *Стронцій.

 2. Фтор.

 3. Хлориди.

 4. Сульфати.

 5. Йод.

106. Серед населення, що мешкає поблизу підприємства по виробництву пестицидів, динамічно підвищується рівень вроджених вад розвитку, що виражаються в центральному паралічі, ідіотії та сліпоті новонароджених. Сполуки якого забруднювача навколишнього середовища може зумовити розвиток даної патології? 1. *Ртуть.

 2. Кадмій.

 3. Залізо.

 4. Стронцій.

 5. Хром.

107. На рисових полях в якості інсектицидів було використано поліхлоровані біфеніли, що призвело до значного забруднення ними ґрунтів. При вживанні води та продуктів харчування з підвищеним вмістом поліхлорованих біфенілів у населення, яке проживає на даній території, може реєструватись захворюваність на: 1. *Хворобу Юшо.

 2. Копитну хворобу.

 3. Хворобу Мінамата.

 4. Хворобу Кешана.

 5. Хворобу Кашина –Бека.

108. У жителів населеного пункту відмічаються гіперкератоз шкіри, слабкість, нудота, блювота, хлоракне, зустрічаються гепатити та неврологічні порушення, почастішали випадки онкологічних захворювань. Можливою причиною вказаних змін у здоров’ї жителів може бути наявність в об’єктах навколишнього середовища:

A. *Поліхлорованих біфенілів.

B. Миш’яку.

C. Селену.

D. Бору.


E. Стронцію.
109. У воді річки Н нижче спуску стічних вод гірничо-металургійного комбінату в місті водозабору вміст кадмію перевищує гранично-допустиму концентрацію в 8-10 раз. Які захворювання серед населення, пов'язані з даною речовиною, будуть

  1. *Хвороба Ітай-Ітай.

  2. Хвороба Мінамата.

  3. Хвороба Пасада.

  4. Хвороба Юшо.

 1. Урівська хвороба.

110. Серед населення міста К. зареєстровано різке підвищення захворюваності населення на кишкові інфекції, а саме гастроентероколіти ешеріхіозної та сальмонельозної етіологіі та дизентерію. Після зниження рівня захворюваності через 2-3 тижня спостерігався другий пік підвищення захворюваності з реєстрацією в основному випадків черевного тифу та гепатиту А. Яка найбільш вірогідна причина могла привести до вказаної епідемічної ситуації?

A. *Забруднення питної води.

B. Неякісні харчові продукти.

C. Забруднення ґрунту населеного пункту.

D. Забруднення атмосферного повітря.

E. Недотримання санітарно-протиепідемічного режиму у інфекційній лікарні.
111. При санітарно-хімічному аналізі питної води зроблено висновок про свіже фекальне забруднення. Який показник є підставою для такого висновку?

A. *Аміак.

B. Аміак, нітрити.

C. Нітрити та нітрати.

D. Сульфати та хлориди.

E. Загальна жорсткість.


112. При хімічному аналізі води з криниці встановлена наявність підвищених концентрацій азотовмісних солей, заліза і сульфатів. Який показник якості води може свідчити про свіже забруднення води органічними речовинами тваринного походження?

  1. *NH3.

  2. NO2.

  3. NO3.

  4. Fe.

  5. SO4.

113. У селищі міського типу, яке розташоване поблизу річки, яка використовується населенням для масового відпочинку та купання, почастішали випадки захворювань на гепатит А. Найбільш інформативним показником, що може підтвердити чи спростувати наявність зв’язку між якістю води відкритої водойми і спалахом гепатиту А, є: 1. *Кількість бактерій групи кишкових паличок в 1 літрі води.

 2. Вміст розчиненого кисню в 1 літрі води.

 3. Вміст аміаку, нітритів та нітратів в 1 літрі води.

 4. Окиснюваність перманганатна та біхроматна.

 5. Біохімічна потреба у кисні.

114. Проба води відібрана з колодязя, розташованого на території дільничної лікарні. Лабораторне дослідження води показало: вода прозора, безбарвна, без неприємного смаку та запаху; за природним хімічним складом вода характеризується помірною мінералізацією, м’яка, з достатнім вмістом окремих хімічних складових (фтор, селен, тощо). Окиснюваність – 10 мг/л, вміст солей амонію – 0,5 мг/л, нітритів – 0,005 мг/л. Обґрунтуйте гігієнічний висновок, щодо якості води. 1. *Вода відповідає гігієнічним вимогам.

 2. Вода не відповідає гігієнічним вимогам, необхідно провести санацію колодязя.

 3. Вода не відповідає гігієнічним вимогам, за органолептичними показниками.

 4. Вода не відповідає гігієнічним вимогам, за фізіологічною повноцінністю.

 5. Вода не відповідає гігієнічним вимогам, за рівнем її активності.

115. При лабораторному дослідженні води виявлено підвищений вміст в ній аміаку, нітритів, високу окислюваність і досить низький вміст нітратів. Виходячи з наведених даних є велика вірогідність зробити попередній висновок про: 1. *Свіже та триваюче забруднення води органічними речовинами.

 2. Давнішнє забруднення води органічними речовинами.

 3. Свіже забруднення води органічними речовинами.

 4. Постійно триваюче забруднення води органічними речовинами.

 5. Забруднення води органічними та неорганічними (промисловими) речовинами – відходами виробництва.

116. У сільському районі склалася незадовільна ситуація із водопостачанням. Нагальною є потреба у пошуку та початку експлуатації нових джерел водопостачання. При виборі джерела питного водопостачання в першу чергу мають використовуватися:

A. *Напірні артезіанські свердловини.

B. Атмосферні води.

C. Поверхневі води.

D. Ненапірні артезіанські свердловини.

E. Води карстових печер та підруслові води.
117. В Татарбунарському районі Одеської області склалася незадовільна ситуація із водопостачанням. Нагальною є потреба у пошуку та початку експлуатації нових джерел водопостачання. При виборі джерела питного водопостачання в першу чергу мають використовуватися:

A. *Напірні артезіанські свердловини.

B. Атмосферні води.

C. Поверхневі води.

D. Ненапірні артезіанські свердловини.

E. Води карстових печер та підруслові води.


118. Студент отримав наступні умови екзаменаційного завдання. Відомо, що міжпластові води можуть бути настільки мінералізовані, що не можна використовувати для господарсько-питного водопостачання без обробки. При забрудненні ґрунту покидьками і нечистотами існує небезпека зараження ґрунтових вод патогенними мікроорганізмами. Назвіть, яке джерело водопостачання є кращим варіантом водопостачання на невеликих та середніх водопроводах.

A. *Міжпластові води.

B. Ґрунтові води.

C. Атмосферні води.

D. Поверхневі води.

E. Джерела.


119. Шахтний колодязь знаходиться на території присадибної ділянки в 20 м від житлового будинку, в 10 м від вбиральні, на відстані 15 м від будинку сусіда. Яка найменша відстань згідно з санітарними нормами повинна бути між колодязем і джерелом можливого забруднення води?

 1. *50 м.

 2. 25 м.

 3. 30 м.

 4. 20 м.

 5. 10 м.

120. Результати лабораторного аналізу питної води, що була відібрана з розподільчої водопровідної мережі міста, вказали на високий рівень забруднення води за бактеріологічними показниками (загальне мікробне число – 350, колі-титр - 25). Що найбільш вірогідно могло зумовити зниження якості питної води? 1. *Порушення герметичності водопровідної мережі.

 2. Застій води в мережі.

 3. Матеріал водопровідних труб.

 4. Застарілі, коррозовані труби.

 5. Замулена мережа, що давно не промивалась.

121. Результати обстеження шахтного колодязя в с. Шабо показали: колодязь розташований в центрі населеного пункту на відстані 100 м від потенційних джерел забруднення (корівник), обладнаний суспільним цебром, кришки не має. Оточуюча територія замощена. Вкажіть санітарні порушення.

A. *Відсутність кришки.

B. Розташування колодязя.

C. Утримання оточуючої території.

D. Наявність суспільного цебра.

E. Порушень немає.
122. Під час лабораторного аналізу питної води із артезіанської свердловини установлено, що вода прозора; кольоровість в допустимих межах (20°); не відчувається запах і присмак; характеризується високою загальною жорсткістю (12,5 мг-екв/л); вміст фтору 1,5 мг/л; не підвищена окиснюваність (0,7 мг/л); вода безпечна в епідеміологічному відношенні. Який із перерахованих методів необхідно провести для покращання якості питної води? 1. Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка