Тема. Реакції часткового окиснення(розчинність гліцерину у воді та взаємоді з купрум (2) гідроксидом). Кольорові реакції білків.
Мета : ознайомитися з ознаками характерних реакцій на багатоатомні спирти на прикладі гліцерину; розглянути властивості білків на прикладі біуретової та ксантопротеїнової реакції;розвивати вміння аналізувати, робити висновки; формувати культуру техніки безпеки під час проведення лабораторних робіт.
Обладнання: штатив із пробірками,скляна паличка, спиртівка,пробіркотримач, сірники; розчини:натрій гідроксиду,купрум сульфату, нітратна кислота, гліцерин,вода,білок курячого яйця.
Методи навчання: словесні,пошукові, дослідницькі.
Тип уроку: лабораторний практикум.
Структура уроку
I.Організаційний момент (1 хв.)
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (5 хв.)
III.Інструктаж з техніки безпеки (6 хв.)
IV.Виконання практичної роботи (25 хв.)
V.Закріплення нових знань і вмінь учнів (4 хв.)
VI. Підсумок уроку (5 хв.)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Вчитель: Щоб розпочати наш лабораторний практикум, ми перевіримо виконання вами домашнього завдання. Ви були заздалегіть поділені на дві групи, кожна з яких мала підготувати дві презентації- "Білки"; та " Гліцерин - як представники багатоатомних спиртів"
Просимо представити презентацію, спікера першої групи.
Учень: Тема презентації нашої групи є "Гліцерин як представник багатоатомних спиртів"
Вчитель: Дякую. Перша група на відмінно справились з домашнім завданням. А зараз практично застосуємо наші знання в ході лабораторних дослідів.
III.Інструктаж з техніки безпеки
Пригадайте будь ласка правила техніки безпеки при роботі з лугами.
1.Під час роботи з лугами,треба застосовувати засоби індивідуального захисту:халат, рукавиці.
2.Набирати розчини лугів потрібно піпеткою , вони можуть викликати опіки та отруєння.
3.Відпрацьовані луги слід зливати в спеціально призначений посуд.
Вчитель: Зараз відкриваємо лабораторні зошити на сторінці 16. Лабораторний дослід №8 Досліди з гліцерином
Дослід №1 Розчинність гліцерину у воді.
Хто піде демонструвати цей дослід?
IV.Виконання практичної роботи
Учень: Щоб провести цей дослід мені потрібно: пробірка, скляна паличка, вода, гліцерин. Беру пробірку, наливаю 1мл. води і додаю стільки ж гліцерину. Утворену суміш інтенсивно перемішую . Спостерігаємо розчинення гліцерину у воді.
Вчитель: Дані досліду записуємо в зошит.
Отже результат нашого досліду підтверджує, що гліцерин, як представник багатоатомних спиртів добре розчиняється у воді.
Проведемо другий дослід, що демонструє " Взаємодію гліцерину з купрум (2) гідроксидом" виконувати цей дослід нас навчать у віртуальній лабораторії.
Хто бажає відтворити цей дослід?
Учень: Для досліду мені потрібно,пробірку, гліцерин, натрій гідроксид, купрум сульфат, скляна паличка. Беру пробірку наливаю 1мл. розчину натрій гідроксиду і додаю кілька крапель купрум сульфату. Спостерігаємо утворнння яскраво- синього осаду. Записуємо рівняння реакції: 2 NAOH +CuSO4 = Cu(OH)2 + Na2 SO4 До утвореного осаду купрум (2) гідроксид додаю таку ж саму кількість гліцерину, вміст пробірки перемішую скляною паличкою, спостерігаємо як гліцерин вступив у реакцію і осад розчинився. В результаті утворився однорілний розчин несиченого синього кольору.
Вчитель: Результати проведеного досліду записуємо в зошит. На основі спостережень записуємо підсумковий висновок .
Ще з курсу основ здоров"я та біології ви знаєте, що основним будівельним матеріалом нашого організму є "Білок ". А скажіть яку функцію виконує білок в організмі людини?
Учні: Білки входять до складу крові і транспортують поживні речовини до нашого організму. Також , деякі білки(ферменти, гормони) регулюють обмін речовин та інші процеси в нашому організмі . Найбільше білка ми споживаємо з такими продуктами: молоко, сир, м"ясо та інші.
Вчитель: Молодці. Пригадавши коротко про білок давайте перейдемо до перегляду презентації другої групи. запросимо спікера групи. Ви також гарно справились з цим завданням.
А тепер практично застосуємо наші знання . Але давайте станемо гостями віртуальної лабораторії і ознайомимося з послідовністю виконання досліду. Правда цікавий дослід? Відкриваємо лабораторну роботу № 11 Хто бажає відтворити цей дослід?
Дослід №1 Взаємодія розчину білка з нітратною кислотою, іншими словами ксантопротеїнова реакція.
Учень: Беремо пробірку і наливаємо 2мл. курячого білка і додаю такий самий об"єм концентрованої нітратної кислоти. Спостерігаємо утворення насиченого осаду, утворений осад акуратно нагріваємо над спиртівкою і бачимо, що осад змінив своє забарвлення на жовтий колір. Ми можемо побачити, що білок звернувся, відбулась денатурація- руйнування структури білка.
Вчитель: Результат ваших спостережень записуємо в зошит. Другим дослідженням в нас буде: Взаємодія розчину білка з купрум(2) гідроксидом, або біуретова реакція.
Давайте заглянемо у віртуальну лабораторію і подимось послідовність виконання. Є бажаючі викинати цей дослід?
Учень: В прбірку наливаю трошки розчину курячого білка і додаю кілька крапелю купрум сульфату до утвореного розчину доливаю стільки ж лугу- натрій гідроксиду і ми бачимо утворення фіолетового забарвлення. Проведений дослід свідчить про наявність білка в розчині і дана реакція є якісною на білки.
Вчитель. Результат нашого досліду записуємо в зошит і робимо виснивки.
V.Закріплення нових знань і вмінь учнів
Підводячи підсумки нашого лабораторного практикуму проведемо невеличку рефлексію у вигляді інтерактивної вправи " Хімічна мозаїка." Серед запропонованих хімічних термінів виберіть потрібні і вкладіть їх у відповідну синтецію.
VI.Підсумки уроку
На сьогоднішньому уроці ми дослідили кольорові реакції білків, розглянули процеси взаємодії гліцерину з водою та гідроксидом (2) купруму, збагатили свої знання про представників класу амінокислот та багатоатомних спиртів, про сферу їх використання в різних галузях нашого життя.
Дякую вам за роботу на уроці. Успіхів вам у засвоєнні просторів країни " Органічна хімія".
Поділіться з Вашими друзьями: |