Тема Методи дослідження урологічних хворихДата конвертації31.12.2020
Розмір13.7 Kb.

Тема 3. Методи дослідження урологічних хворих.

 1. Оглядова урографія та її інтерпретація.

Зазвичай це перше з рентгенологічних досліджень, яке проводиться пацієнтові урологічного профілю. Охоплює практично весь сечовий тракт

дозволяє визначити скелетотопію нирок, стан кісток та заочеревинного простору, наявність

патологічних Ro-ознак та визначитися з подальшою тактикою дослідження. На оглядовій урограмі можна побачити тіні каменів у нирках і сечових шляхах.

Краї поперекових м'язів у нормі мають вигляд смуги з чіткими контурами, яка йде від І поперекового хребця до таза. Відсутність чи змазаність обрисів цього м'яза з одного боку може свідчити про наявність рідини в заочеревинному просторі, зумовлену запальним процесом або травмою. У нормі в дітей дошкільного віку краї поперекових м'язів визначаються недостатньо, тому цей симптом при встановленні діагнозу не враховують. Якщо сечоводи на оглядовій урограмі в нормі непомітні, то контури сечового міхура можуть визначатись при наповненні його концентрованою сечею. На оглядовій урограмі в сечовому міхурі можуть бути виявлені камені або сторонні тіла, які потрапили туди через просвіт сечівника. 1. Методика, показання і протипоказання для проведення екскреторної урографії. Види екскреторної урографії.

Показаннями для проведення екскреторної урографії є гематурія, підозра на наявність конкрементів, захворювань нирок і сечових шляхів, контроль результатів лікування.

Протипоказання до екскреторної урографії: виражена недостатність нирок (рівень креатиніну сироватки крові вдвічі перевищує норму, відносна густина сечі нижча 1,010); порушення функцій печінки, серця, судин; підвищена чутливість до препаратів йоду, тиреотоксикоз, перша половина вагітності; діатез, алергія.

Методика: Вводять йодовмісні препарати (сергозин, урографін, уротраста) Дозу вираховують на вагу. Через 1-2 хв після внутрішньовенного введення препарату спостерігається насичення всієї паренхіми нирок. На рентгенівському знімку, виконаному в цей час – нефрограмі – відображається контрастована паренхіма нирки. Чашково-мискова система і верхні сечові шляхи при задовільній функції нирок починають виявлятися через 5-10 хв. Тому перший знімок роблять через 7-10 хв після введення рентгеноконтрастної речовини, другий – через 15-20 хв, останній – через 25-30 хв. При порушенні функції нирок виконують відстрочені знімки – через 40-60 хв, 1,5-2 год. Один із знімків можна виконати на вдиху і видиху (щоб уточнити ступінь рухомості нирок).

Види: Ортостатична екскреторна урографія, компресійна урографія, інфузійна урографія.


 1. Ретроградна уретеропієлографія. Методика. Показання та протипоказання.

Ретроградна уретеропіелографія - інвазивне рентгенологічне дослідження, при якому рентгеноконтрастное речовина вводять в сечовід і чашково-мискової систему через сечовідний катетер. Після цистоскопии і катетеризації сечоводу обстежуваному по катетеру за допомогою шприца повільно вводять рідкий рентгеноконтрастний препарат (урографін, верографін, уротраст і ін.) В дозі 5-10 мл (залежно від форми і обсягу порожнинної системи нирки). Положення катетера (на висоті 3-5 см при уретрографії, 20 см - при пієлографії) і заповнення порожнинної системи нирки контролюють за допомогою електронно-оптичного перетворювача, а при його відсутності - оглядовим знімком нирок. Виникнення тяжкості або больових відчуттів в поперековій ділянці при введенні рентгеноконтрастного речовини свідчить про перерозтяганні балії. Введення розчину при цьому необхідно припинити.

Показання: вроджене подвоєння уретри, її дивертикули, вроджені клапани або перетинки, склероз шийки сечового міхура, вторинна деформація уретри, зумовлена ГПЗ, пошкодження, стриктури, уретральні нориці, сторонні тіла, пухлини, камені.

Протироказанно при гострих запальних процесах в нирках, нижніх і верхніх відділах сечових шляхів, в чоловічих статевих органах, а також при тотальної гематурії. 1. Ниркова ангіографія, діагностичне значення.

Ангіографія нирок - рентгеноконтрастное дослідження кровоносних судин нирок, має велике значення в діагностиці і виборі тактики лікування ряду урологічних захворювань.

Має вагоме діагностичне значення, дає нам змогу дізнатися про стан ниркових судин.


 1. Цистографія, її види, показання до виконання.

Цистографія - це рентгенологічний метод дослідження, отримання на рентгенівському знімку зображення сечового міхура за допомогою заповнення його рентгеноконтрастні речовини.

Існують два основних види цистографії - низхідна (видільна) і висхідна (ретроградна).

За допомогою цистографії оцінюють форму, величину і положення сечового міхура. Її застосовують для виявлення вад розвитку (наприклад, подвійний сечовий міхур), дивертикулів каменів, пухлин, пошкоджень сечового міхура, сечоміхуреві свищів, запалення околопузирной клітковини, пухлин передміхурової залози, виявлення міхурово-сечовідного рефлюксу.

 1. Уретрографія, види, методика виконання.

Уретрографія - рентгенологічне дослідження просвіту сечівника Уретрограмах може бути отримана під час вступу рентгеноконтрастного речовини з сечового міхура в момент сечовипускання після виконання цистографії (спадна, мікційна уретрографія) і при ретроградним його введенні через зовнішній отвір уретри (висхідна, ретроградна уретрографія). Бажано використовувати для проведення цих досліджень електронно-оптичний перетворювач.

Види: висхідна і мікційна низхідна.
Дослідження вимагає спеціального положення пацієнта на рентгенологічному столі для кращої візуалізації уретри. Уретрографію виконують в положенні пацієнта на спині, його ліва нога зігнута в тазостегновому і колінному суглобах і відведена назовні, а права витягнута і злегка відсунута назад і назовні. При проведении ретроградной уретрографии врач вытягивает половой член пациента параллельно левому согнутому бедру и шприцем Жане вводит в мочеиспускательный канал рентгеноконтрастное вещество.


 1. Роль сонографії в діагностиці захворювань нирок.

Ультразвукові методи широко використовуються в урології. Вони дозволяють визначити положення, форму, величину, структуру органів сечостатевої системи, а також патологічні вогнища за допомогою ультразвукових хвиль.

 1. Значення сонографії для діагностики захворювань передміхурової залози.

При УЗД через пряму кишку досягається більш чітке зображення передміхурової залози і сім'яних пузирьків, можна виміряти відстань до залози, її периметр, розміри, обсяг (в середньому 30 см3). При необхідності використовується пристрій, який сприяє точному наведенню голки для пункції і біопсії, а також інтрапростатіческого введенню капсул з радіоактивними речовинами для лікування раку передміхурової залози.

 1. Сонографія в діагностиці захворювань органів калитки.

Сонографія дозволяє детально вивчити стан яєчка, його придатка і сім`яного канатика або органів калитки. Застосовується для діагностики: запальних захворювань, пухлини яєчка і його придатка, судинних захворюваннях, при вроджених аномаліях та травмах калитки.
 1. Радіонуклідні методи діагностики захворювань нирок.

Радіонуклідні (радіоізотопні) дослідження широко використовуються в урології для діагностики різних хвороб. Вони фізіологічні, відносно прості і можуть виконуватися повторно в ході лікування. Променеве навантаження при радіонуклідних методах значно менше, ніж при рентгенологічному обстеженні. Радіоізотопні з'єднання можуть застосовуватися у хворих з підвищеною чутливістю до рентгеноконтрастним речовин.

В урології застосовують різні радіонуклідні методи: радіоізотопні ренографію, динамічну і статичну ниркову сцинтиграфию, сцинтиграфію кісток скелета.


 1. Урофлоуметрія.

Урофлоуграфія - дослідження швидкісних параметрів проходження сечі по уретрі. Застосовується для виявлення патології при сечовипусканні. Урофлоуметрія дає уявлення про скорочувальної активності детрузора, ступеня відкриття шийки сечового міхура і прохідності уретри.
 1. Ендоскопічні методи діагностики урологічних захворювань.

Ендоскопія - візуальний метод дослідження сечових і статевих органів за допомогою спеціальних оптико-механічних приладів. Це один з провідних методів в урології.

Сучасні ендоскопи дозволяють здійснити уретро-, цисто-, уретеропієло- і нефроскопію.


 1. Найчастіші показання до застосування катетерів-стентів.

•ліквідація обструкції, спричиненої, наприклад, конкрементом, стриктурою, пухлиною сечоводу або мисково-сечовідного сегмента, стисненням сечоводу ззовні;

• запобігання порушення відтоку сечі після уретероскопії;

• пасивна дилатація сечоводу перед уретероскопією;

• забезпечення антеградного току сечі після операцій або травми верхніх сечових шляхів;

• візуалізація сечоводу при відкритих хірургічних та лапароскопічних втручаннях шляхом передопераційного стентування;• шинування і дренування сечоводу і мисково-сечовідного сегмента після ендотомій, реканалізації і накладання анастомозів;

• тривале (до 12 міс.) дренування сечовивідних шляхів людини.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка