Тема 9: Сучасні уявлення про етіологію та патогенез захворювань пародон-ту. Класифікація хвороб пародонту. Основні синдроми пародонтиту. Клініко-морфоло-гічна характеристика окремих ступеней тяжкості генералізова-ного пародонтиту Варіант 1Скачати 146.5 Kb.
Дата конвертації11.05.2020
Розмір146.5 Kb.

Тема 9: Сучасні уявлення про етіологію та патогенез захворювань пародон-ту. Класифікація хвороб пародонту. Основні синдроми пародонтиту. Клініко-морфоло-гічна характеристика окремих ступеней тяжкості генералізова-ного пародонтиту
Варіант 1


1. Чоловік віком 44 роки скаржиться на свербіж у яснах. Страждає на вегетосудинну дистонію протягом 10 років. Об’єктивно: зубний ряд збережений, ясна бліді, щільно охоплюють шийки зубів, корені зубів оголені на 1/3 довжини. На рентгенограмі кісткові балки міжкоміркових перегородок витончені, явища остеосклерозу. Що з переліченого може бути найбільш можливою загальною причиною захворювання?

А. Порушення оклюзії зубних рядів

В. Нейросудинні зміни в пародонті

С. Ендокринні порушення в організмі

D. Хронічні захворювання внутрішніх органів

Е. Інволютивні процеси в організмі
2. Чоловік віком 20 років скаржиться на різку болісність під час приймання їжі, неприємний запах з рота, загальну слабкість, підвищення температури тіла до 37,50С. Об’єктивно: ясенний край і сосочки на обох щелепах гіперемійовані, верхівки сосочків некротизовані, вкриті брудно-сірим нальотом, різко болісні в разі доторкання. На зубах значні відкладення зубного каменю. В аналізі крові: еритроцитів  4,8×1012/л, Hb  150 г/л, колірний показник  0,9, лейкоцитів  10,5×109/л, юних  2%, базофільних  1%, еозинофільних  5%, поліморфноядерних  8%, сигментоядерних  47%, лімфоцитів  35%, тромбоцитів  250×109/л, ШОЕ  20 мм/год. З яким загальним захворюванням необхідно проводити диференціальну діагностику?

А. Хворобою Вакеза

В. Анемією

С. Тромбоцитопенічною пурпурою

D. Гострийм лейкозом

Е. Хворобою Ослера
3. Під час профілактичного огляду у хворого віком 20 років виявлені такі зміни тканин пародонта: ясенний край валикоподібно збільшений, синюшний, після дотику стоматологічним зондом ясна помірно кровоточать, болю немає, пародонтальні кишені відсутні. Після нанесення на ясна розчину Люголя слизова оболонка забарвлюється в світло-коричневий колір. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

В. Гострий катаральний гінгівіт

С. Загострений хронічний катаральний гінгівіт

D. Хронічний гіпертрофічний гінгівіт

Е. Хронічний катаральний гінгівіт
4. Жінка віком 23 роки скаржиться на розростання ясен. Об’єктивно: ясенні сосочки в ділянці нижніх і верхніх фронтальних зубів гіперемійовані, набряклі, вкривають 1/3 висоти коронок зубів. На рентгенограмі змін кістки коміркового відростка не виявлено. Аналіз крові в нормі. Який діагноз найбільш імовірний?

А. Локалізований пародонтит

В. Хронічний катаральний гінгівіт

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

D. Гіпертрофічний гінгівіт, І ступінь, грануляційна форма

Е. Хронічний виразковий гінгівіт
5. Хворий віком 30 років скаржиться на свербіж в яснах, біль у 43, 42, 41, 31, 32, 33 зубах від хімічних і температурних подразників. Об’єктивно: ясна бліді, кровоточать, шийки зубів оголені на 0,5 мм, на присінковій поверхні 43, 33 зубів є клиноподібні дефекти. Зуби інтактні. На рентгенограмі виявляється помірна горизонтальна резорбція міжкоміркових перегородок у межах 1/3 їх висоти. Визначте діагноз.

А. Пародонтоз І ступеня

В. Пародонтоз ІІ ступеня

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Атрофічний гінгівіт
6. Чоловік віком 23 роки скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів і приймання твердої їжі. Об’єктивно: ясна в ділянці нижніх фронтальних зубів гіперемійовані, набряклі, кровоточать під час пальпації. Прикус глибокий, нижні фронтальні зуби скупчені, 41 та 31 зуби мають рухомість І ступеня, між ними виявлена пародонтальна кишеня глибиною 3 мм, виділення з неї серозного характеру. На рентгенограмі визначається остеопороз верхівок міжкоміркових перегородок нижніх фронтальних зубів, резорбція міжкоміркової перегородки між 41 та 31 зубами в межах 1/3 її висоти. Визначте діагноз.

А. Локалізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

D. Хронічний катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг
7. Хворий віком 37 років скаржиться на кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, рухомість зубів, утруднене пережовування їжі. Об’єктивно: ясна нижньої та верхньої щелеп синюшно-червоного кольору, набряклі. Пародонтальні кишені глибиною 3-6 мм із серозним ексудатом, є помірні відкладення над- і під’ясенного зубного каменю. Нижні фронтальні зуби мають патологічну рухомість ІІ ступеня. Гігієнічний індекс  3 бали, визначається травматична оклюзія всього зубного ряду. На рентгенограмі незначний остеопороз і резорбція міжкоміркових перегородок у межах ½ їх висоти. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

Е. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, загострений перебіг
8. Хвора віком 28 років скаржиться на біль, значну кровоточивість і рухомість зубів, які посилилися за останні 2 тижні на фоні загострення хронічного холециститу. Об’єктивно: ясна обох щелеп гіперемійовані, набряклі, є значні відкладення зубного каменю. Пародонтальні кишені глибиною 4-6 мм, зі значною кількістю серозно-гнійного ексудату, рухомість зубів ІІ-ІІІ ступеня. Міграція лейкоцитів у порожнину рота  470 в 1 мл змивної рідини. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, загострений перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, хронічний перебіг

Е. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, загострений перебіг


Варіант 2


1. Дівчина віком 17 років скаржиться на розростання ясен у ділянці фронтальних зубів верхньої та нижньої щелеп. Об’єктивно: ясенні сосочки гіперемійовані, набряклі, вкривають коронки зубів на 1/2, кровоточать від доторкування. Патологія якої системи має важливе значення в етіології даного захворювання пародонта в цьому віці?

А. Імунної

В. Серцево-судинної

С. Травної

D. Ендокринної

Е. Нервової
2. Чоловік віком 24 роки скаржиться на болісність і кровоточивість ясен, які з’явилися 4 доби тому після перенесеної застуди. Останні 2 роки ясна періодично кровоточать під час чищення зубів. Об’єктивно: ясна набряклі, гіперемійовані, легко кровоточать і болісні під час пальпації, є значні відкладення зубного нальоту. Формалінова проба Parma негативна. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

В. Катаральний гінгівіт

С. Гіпертрофічний гінгівіт, І ступінь, грануляційна форма

D. Десквамативний гінгівіт

Е. Виразковий гінгівіт
3. Хвора віком 17 років скаржиться на збільшення ясенних сосочків, періодичну кровоточивість ясен під час їди, чищення зубів, які з’явилися рік тому. Об’єктивно: ясенні сосочки та ясенний край фронтальної ділянки нижньої щелепи гіперемійовані, з глянцевою, ціанотичною поверхнею, набряклі, вкривають коронки зубів на 1/3 їх висоти. Підщелепні лімфатичні вузли не збільшені. На рентгенограмі коміркового відростка в ділянці 42, 41, 31, 32 зубів змін не виявлено. Який діагноз захворювання?

А. Гіпертрофічний гінгівіт, І ступінь, грануляційна форма

В. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг

D. Хронічний генералізований катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
4. Чоловік віком 43 роки скаржиться на підвищену чутливість зубів до температурних і хімічних подразників, свербіж в яснах. Об’єктивно: ясна щільні, блідо-рожевого кольору, корені зубів оголені до 1/3 довжини. Є незначна кількість зубних відкладень. На присінковій поверхні 15, 14, 24, 25 і 44, 34 зубів є клиноподібні дефекти в межах дентину. Зондування оголених шийок зубів і клиноподібних дефектів болісне. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Хронічний катаральний гінгівіт

В. Пародонтоз І ступеня

С. Пародонтоз ІІ ступеня

D. Пародонтоз початкового ступеня

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
5. Хворий звернувся зі скаргами на біль у ділянці 36 зуба, припухлість ясен, виділення гною. Об’єктивно: ясенні сосочки в ділянці 36, 37 зубів гіперемійовані, набряклі, з ціанотичним відтінком, у разі доторкання кровоточать. На 36, 37 зубах є металеві коронки, між ними є пародонтальна кишеня глибиною 6-7 мм, виділення з неї гнійного характеру. Штучні металеві коронки заходять глибоко під ясна. На рентгенограмі виявлена резорбція міжкоміркової перегородки між 36 і 37 зубами в межах 1/2 її висоти. Кісткова тканина в інших ділянках коміркового відростка не змінена. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

В. Локалізований пародонтит, ІІ ступінь, загострений перебіг

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Гіпертрофічний гінгівіт, ІІ ступінь, грануляційна форма
6. Чоловік віком 28 років скаржиться на біль і кровоточивість ясен, які особливо посилилися 4 доби тому після перенесеної застуди. Останні два роки ясна періодично кровоточать під час чищення зубів. Об’єктивно: ясна в ділянці нижніх фронтальних і малих кутніх зубів гіперемійовані, набряклі, болісні і легко кровоточать під час пальпації. На зубах незначні відкладення над’ясенного зубного каменю. Шийки нижніх фронтальних зубів оголені на 1-2 мм. Пародонтальні кишені не виявлені. На рентгенограмі в ділянці нижніх фронтальних і малих кутніх зубів виявлені значний остеопороз верхівок міжкоміркових перегородок, порушення цілості компактної пластинки в ділянці їх верхівок, розширення щілини навколо верхівок міжкоміркових перегородок. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг

В. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

D. Гострий генералізований катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
7. Хвора віком 42 роки скаржиться на кровоточивість ясен і рухомість зубів. Хворіє 3 роки. Лікувалася домашніми засобами. Об’єктивно: ясна обох щелеп на всьому протязі набряклі, застійно гіперемійовані, ціанотичні. Виявлені пародонтальні кишені глибиною 3-5 мм, з яких виділяється серозний ексудат. Патологічна рухомість нижніх фронтальних зубів ІІ ступеня, бічних  І ступеня. Відзначається патологічне зміщення фронтальних зубів на обох щелепах, патологічні діастеми і треми. Регіонарні лімфовузли не збільшені, безболісні. На рентгенограмі виявлені незначний остеопороз і резорбція міжкоміркових перегородок нижніх і верхніх фронтальних зубів у межах ½ їх висоти. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, загострений перебіг

С. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, загострений перебіг

D. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, хронічний перебіг

Е. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг
8. Хворий віком 43 роки скаржиться на гострий біль у ділянці верхньої щелепи справа, який виник 3 доби тому. Об’єктивно: на яснах з присінкового боку в ділянці 16 зуба є запальний інфільтрат круглої форми. 16 зуб інтактний, патологічна рухомість ІІ ступеня, горизонтальна та вертикальна перкусія болісні, пародонтальна кишеня глибиною 4-5 мм з гнійним ексудатом. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Загострений хронічний періодонтит 16 зуба

В. Гострий одонтогенний періостит верхньої щелепи в ділянці 16 зуба

С. Пародонтальний абсцес в ділянці 16 зуба

D. Гострий серозний періодонтит 16 зуба

Е. Гострий гнійний періодонтит 16 зуба


Варіант 3


1. Хвора віком 16 років скаржиться на кровоточивість ясен, яка різко посилюється під час приймання їжі та чищення зубів, слабкість, швидку стомлюваність. Протягом останніх місяців виникали часті герпетичні висипання, численні петехіальні крововиливи на місцях травмування шкіри одягом. Об’єктивно: шкіра лиця суха, лущиться. На фоні блідої слизової оболонки ясна набряклі, ясенний край темно-червоного кольору, легко кровоточить. На слизовій оболонці та шкірі виявлені поодинокі тепехії. Аналіз крові: Hb  90г/л, еритроцитів  2,9×1012/л, колірний показник  0,8, ШОЕ  12 мм/год, лейкоцитарна формула без особливостей. З нестачею якого вітаміну можу бути пов’язаний такий розвиток даного захворювання?

А. Вітаміну С

В. Вітаміну В12

С. Вітаміну В6

D. Вітаміну В1

Е. Вітаміну А
2. Хворий віком 22 роки скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: гіперемія та набряк ясенного краю фронтальних зубів верхньої та нижньої щелеп, пародонтальні кишені відсутні. На рентгенограмі патологічних змін у кістковій тканині коміркового відростка щелеп не виявлено. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Гострий катаральний гінгівіт

В. Локалізований пародонтит

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Гіпертрофічний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг
3. Хворий віком 27 років скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: ясна в ділянці нижніх фронтальних зубів гіперемійовані, набряклі, малоболісні в разі доторкання, пародонтальні кишені відсутні. Шийки зубів оголені на 1 мм, формалінова проба Parma болісна. На рентгенограмі виявлені порушення цілості компактної пластинки та остеопороз верхівок міжкоміркових перегородок, розширення періодонтальної щілини в ділянці верхівок міжкоміркових перегородок. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Гострий катаральний гінгівіт

В. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

D. Хронічний катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг
4. Жінка віком 36 років скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: ясна нижньої та верхньої щелеп гіперемійовані, з синюшним відтінком, кровоточать під час зондування. На зубах помірна кількість зубних відкладень. Патологічна рухомість 41, 31 зубів І ступеня. Пародонтальні кишені глибиною 1-3 мм, в яких є значна кількість серозного ексудату. На рентгенограмі виявлені незначний остеопороз і резорбція верхівок міжкоміркових перегородок у межах 1/3 їх висоти. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

С. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

D. Хронічний катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг
5. Жінка віком 37 років скаржиться на біль, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, підвищення температури тіла до 37,2ОС. Об’єктивно: ясна фронтальної ділянки нижньої та верхньої щелеп гіперемійовані, легко кровоточать. Пародонтальні кишені глибиною 3-4 мм з гнійним ексудатом. Патологічна рухомість нижніх фронтальних зубів І-ІІ ступеня, верхніх  І ступеня. На ортопантомограмі виявлені дифузний остеопороз міжкоміркових перегородок і резорбція в межах 1/3 їх висоти. Визначте діагноз?

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

С. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, загострений перебіг

D. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

Е. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, загострений перебіг
6. Чоловік віком 52 роки скаржиться на рухомість зубів, біль і кровоточивість ясен, неприємний запах з рота. Об’єктивно: ясна в ділянці усіх зубів верхньої і нижньої щелеп гіперемійовані, набряклі. Пародонтальні кишені глибиною 6-8 мм з рясними гноєвиділеннями, значні відкладення зубного каменю, рухомість зубів ІІ-ІІІ ступеня. На рентгенограмі виявляються значний остеопороз і атрофія міжкоміркових перегородок у межах більше 2/3 їх висоти. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит, ІІІ ступінь, загострений перебіг

С. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, загострений перебіг

Е. Синдром Папійона-Лефевра
7. Хворий віком 45 років скаржиться на відчуття свербежу в яснах. Об’єктивно: ясна щільні, блідорожевого кольору. Шийки зубів оголені на 1-2 мм, чутливість шийок зубів до температурних подразників підвищена. На рентгенограмі виявляються остеосклероз кістки коміркового відростка, порушення цілості компактної пластинки на верхівках міжкоміркових перегородок. Визначте найбільш імовірний діагноз.

А. Пародонтоз початкового ступеня

В. Хронічний катаральний гінгівіт

С. Пародонтоз І ступеня

D. Пародонтоз ІІ ступеня

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
8. Жінка віком 40 років скаржиться на підвищену чутливість зубів до температурних подразників. Об’єктивно: ясна бліді та щільні, пародонтальні кишені відсутні, шийки зубів оголені на 1-1,5 мм, зуби нерухомі. На рентгенограмі спостерігається рівномірне зниження висоти міжкоміркових перегородок у межах 1/3 їх висоти. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Пародонтоз ІІ ступеня

В. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

С. Атрофічний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Пародонтоз І ступеня


Варіант 4


1. Вам дали рентгенограму, на якій чітке порушення цілості компактної пластинки обох зубних рядів та невиразний остеопороз верхівок міжкоміркових перегородок, розширення періодонтальної щілини навколо шийок зубів. Установіть можливий діагноз.

А. Пародонтоз І ступеня

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

Е. Пародонтоз, початковий ступінь
2. Хвора віком 23 роки скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів та приймання твердої їжі. Об’єктивно: у ділянці фронтальних зубів ясенний край набряклий, гіперемійований, незначна кількість над’ясенних зубних відкладень. Шийки нижніх фронтальних зубів оголені на 1-2 мм. Зуби нерухомі. На рентгенограмі виявлений незначний остеопороз верхівок міжкоміркових перегородок нижніх фронтальних зубів, порушення цілості кортикальної пластинки та розширення періодонтальної щілини в ділянці їх верхівок. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

С. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований хронічний катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг
3. Хвора віком 33 роки скаржиться на біль, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, підвищення температури тіла до 37,8ОС. Об’єктивно: ясна в ділянці фронтальних зубів нижньої та верхньої щелеп яскраво гіперемійовані, набряклі, легко кровоточать під час зондування та приймання їжі. Пародонтальні кишені глибиною 3-4 мм із гнійним ексудатом. Шийки фронтальних зубів оголені на 1-3 мм. На ортопантомограмі виявлені дифузний остеопороз міжкоміркових перегородок і резорбція в межах 1/3 їх висоти. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг

Е. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг
4. Хворий віком 57 років скаржиться на підвищену чутливість зубів до хімічних і температурних подразників, свербіж ясен. Об’єктивно: ясна щільні, блідо-рожевого кольору, пародонтальні кишені відсутні, корені зубів оголені на 1/3 їх довжини. На присінковій поверхні 14, 13, 24, 25, 26, 34 зубів виявлені клиноподібні дефекти в межах дентину. Зондування оголених шийок зубів і клиноподібних дефектів болісне. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

В. Пародонтоз І ступеня

С. Пародонтоз ІІ ступеня

D. Атрофічний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
5. Хворий віком 50 років скаржиться на скрегіт зубів вночі. У пацієнта більше 10 років гіпертонічна хвороба. Об’єктивно: ясна блідо-рожевого кольору, щільно прилягають до зубів, корені зубів оголені на 4-5 мм, зуби стійкі. На рентгенограмі горизонтальний тип резорбції кісткової тканини міжкоміркових перегородок у межах 1/2 їх висоти. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Пародонтоз початкового ступеня

В. Хронічний катаральний гінгівіт

С. Пародонтоз І ступеня

D. Пародонтоз ІІ ступеня

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
6. Хворий віком 50 років скаржиться на підвищену чутливість оголених шийок зубів, зміщення зубів, свербіж в яснах, біль у 43, 42, 41, 31, 32, 33 зубах від дії хімічних і температурних подразників. Об’єктивно: ясна щільні, анемічні. Корені зубів оголені на 5-7 мм, пародонтальні кишені відсутні, патологічна рухомість зубів І ступеня. На рентгенограмі виявлена атрофія міжкоміркових перегородок у межах 2/3 висоти. Установіть діагноз.

А. Пародонтоз ІІІ ступеня

В. Пародонтоз ІІ ступеня

С. Катаральний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

Е. Атрофічний гінгівіт
7. Жінка 48 років скаржиться на свербіж у яснах, підвищену чутливість зубів до термічних та хімічних подразників. Об’єктивно: шийки зубів оголені. Ясна щільні, бліді, над’ясенні зубні відкладення в невеликій кількості. У ділянці 13, 14, 24, 25 клиноподібні дефекти. Їх зондування болісне. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит

В. Локалізований пародонтит

С. Атрофічний гінгівіт

D. Десмодонтоз

Е. Пародонтоз
8. Хворий 25 років скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: гіперемія і набряк ясенного краю на верхній та нижній щелепах у фронтальних ділянках, ясенні сосочки при дотику кровоточать. Пародонтальні кишені відсутні. Рентгенологічних змін не вияалено. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Локалізований пародонтит

В. Гіпертрофічний гінгівіт

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Гострий катаральний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит


Варіант 5


1. У пацієнта скарги на кровоточивість ясен і біль під час жування, неприємний запах з рота. Об’єктивно: у ділянках 11, 12, 13, 21, 22, 23, 34, 33, 32, 31, 41, 42, 43, 44 зубів виявлена гіпертрофія ясенного краю на 1/3 висоти коронок зубів, відкладення над’ясенного зубного каменю. Пародонтальні кишені глибиною 3-4 мм виявлені в ділянках 16, 15, 14, 12, 23, 24, 25, 26, 27, 34, 35, 36, 46, 45 зубів. Патологічна рухомість 42, 41, 31, 32 зубів І ступеня. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

В. Гіпертрофічний гінгівіт, І ступінь, грануляційна форма

С. Гіпертрофічний гінгівіт, І ступінь, фіброзна форма

D. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Локалізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг
2. Хворий віком 40 років скаржиться на підвищену чутливість зубів верхньої та нижньої щелеп до хімічних і температурних подразників. Об’єктивно: ясна блідо-рожевого кольору, пародонтальні кишені відсутні. Проба Шіллера-Писарева негативна. Шийки зубів оголені на 1-1,5 мм, патологічна рухомість зубів відсутня. На присінковій поверхні 15, 14, 24, 25 зубів клиноподібні дефекти. На рентгенограмі виявлена рівномірна горизонтальна атрофія міжкоміркових перегородок у межах 1/3 їх довжини. Визначте найбільш імовірний діагноз.

А. Атрофічний гінгівіт

В. Пародонтоз ІІ ступеня

С. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

D. Пародонтоз І ступеня

Е. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг
3. Пацієнт віком 50 років скаржиться на підвищену чутливість усіх зубів до температурних, механічних і хімічних подразників. Об’єктивно: ясна блідо-рожевого кольору, пародонтальні кишені відсутні. Корені зубів оголені на 3-4 мм, на фронтальних зубах є клиноподібні дефекти в межах дентину. На рентгенограмі виявлені рівномірне зниження висоти міжкоміркових перегородок у межах 1/2 їх висоти й остеосклероз тканин коміркового відростка. Визначте діагноз.

А. Пародонтоз І ступеня

В. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

С. Атрофічний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Пародонтоз ІІ ступеня
4. Хворий віком 50 років скаржиться на свербіж в яснах, чутливість зуба до температурних і хімічних подразників. Об’єктивно: ясна щільні, блідо-рожевого кольору, пародонтальні кишені відсутні. На кутніх малих зубах (премолярах) виявлені клиноподібні дефекти. Корені зубів оголені на 5-7 мм, патологічної рухомості зубів немає. На рентгенограмі виявлена рівномірна горизонтальна атрофія міжкоміркових перегородок у межах 2/3 їх висоти. Визначте діагноз.

А. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

В. Пародонтоз ІІ ступеня

С. Пародонтоз ІІІ ступеня

D. Атрофічний гінгівіт

Е. Генералізований пародонтит, ІІІ ступеня, хронічний перебіг
5. Дівчина 16 років скаржиться на розростання ясен, їх кровоточивість, біль при вживанні їжі. Скарги протягом року. При огляді відзначається скупченість зубів. На нижній щелепі збільшені в розмірах ясенні сосочки яскраво червоного кольору, які покривають коронки зубів на 1/2 і кровоточать при дотику. На рентгенограмі змін немає. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Фіброматоз ясен

В. Гіпертрофічний гінгівіт

С. Генералізований пародонтит

D. Катаральний гінгівіт

Е. Локалізований пародонтит
6. Хворий 50 років скаржиться на підвищену чутливість оголених шийок зубів, зміщення зубів, свербіж в яснах, біль в ділянці 43, 42, 41, 31, 32, 33 під дією хімічних і температурних подразників. Об’єктивно: ясна щільні, анемічні. На рентгенограмі: атрофія альвеолярної кістки, що досягає 2/3 висоти міжальвеолярних перегородок. Який найбільш вірогідний діагноз?

А. Пародонтоз ІІІ ст.

В. Пародонтоз ІІ ст.

С. Катаральний гінгівіт

D. Хронічний генералізований пародонтит ІІ ст.

Е. Атрофічний гінгівіт
7. Хворий 23 років, водій, скаржиться на біль, кровоточивість ясен, Біль посилюється під час приймання їжі. Захворів 3 дні тому. Об’єктивно: Хворий блідий, адинамічний, температура тіла 38,70С. Підщелепні лімфовузли зліва збільшені, під час пальпації болісні. Міжзубні сосочки та маргінальна частина ясен у ділянці 33, 34, 35, 36 вкриті виразками. На поверхні виразок некротичний наліт. Зуби вкриті м’яким нальотом. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Гострий локалізований пародонтит

В. Гіпертрофічний гінгівіт

С. Генералізований пародонтит із загостреним перебігом

D. Гострий катаральний гінгівіт

Е. Гострий виразковий гінгівіт
8. Жінка 36 років скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: ясна в ділянці сосочків та маргінального краю застійно гіперемійовані, кровоточать під час доторкуванні інструментом. Пародонтальні кишені глибиною 3  4 мм із серозним ексудатом. Під- і над’ясенні зубні відкладення . На ортопантомограмі: остеопороз, резорбція міжальвеолярних перегородок до 1/3 довжини коренів. Визначте ступінь важкості та характер перебігу пародонтиту в цієї хворої:

А. І ступінь, хронічний перебіг

В. І ступінь, загострений перебіг

С. ІІ ступінь, хронічний перебіг

D. Початковий ступінь, хронічний перебіг

Е. Початковий ступінь, загострений перебіг


Варіант 6


1. Хвора віком 40 років скаржиться на кровоточивість ясен. Об’єктивно: ясна в ділянці фронтальних зубів нижньої та верхньої щелеп гіперемійовані, набряклі, кровоточать під час зондування, є помірна кількість зубних відкладень. Глибина пародонтальних кишень до 3,5 мм, виділення з них мають серозний характер. Патологічна рухомість нижніх фронтальних зубів І ступеня. На рентгенограмі виявлений незначний остеопороз міжкоміркових перегородок та їх атрофія в межах 1/3 висоти. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Пародонтоз І ступеня

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

С. Атрофічний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг

Е. Пародонтоз ІІ ступеня
2. Чоловік віком 48 років скаржиться на відчуття свербежу в яснах, короткочасний біль від холодної води. Об’єктивно: ясна щільні, блідо-рожевого кольору, шийки зубів оголені на 0,5 мм, пародонтальні кишені відсутні. На рентгенограмі виявляються остеосклероз міжкоміркових перегородок, дрібночарунковий малюнок кістки, висота міжкоміркових перегородок знижена в межах 0,5 мм, цілість компактної пластинки на верхівках не порушена. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Пародонтоз І ступеня

В. Атрофічний гінгівіт

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Пародонтоз ІІ ступеня
3. Хвора 23 років скаржиться на кровотечу ясен під час чищення зубів та прийманні жорсткої їжі. Під час обстеження: маргінальна частина ясен, в основному з орального боку, набрякла, гіперемійована, відзначаються над’ясенні зубні відкладення. На рентгенограмі: деструкція кортикальної пластинки міжальвеолярних перегородок, явища остеопорозу. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований катаральний гінгівіт

В. Генералізований пародонтит, І ступінь

С. Генералізований гіпертрофічний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, початковий ступінь

Е. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь
4. Жінка 48 років скаржиться на свербіж у яснах, підвищену чутливість зубів до термічних та хімічних подразників. Об’єктивно: шийки зубів оголені. Ясна щільні, бліді, над’ясенні зубні відкладення в невеликій кількості. У ділянці 13, 14, 24, 25 клиноподібні дефекти. Їх зондування болісне. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Пародонтоз

В. Десмодонтоз

С. Генералізований пародонтит

D. Локалізований пародонтит

Е. Атрофічний гінгівіт
5. Пацієнт скаржиться на кровоточивість та біль у яснах під час жування, неприємний запах з рота. Під час огляду виявлено гіпертрофію маргінальних ясен на 1/3 висоти коронок зубів у ділянках 11, 12, 13, 21, 22, 23 та 34, 33, 32, 31, 41, 42, 43, 44 зубів, наявність під’ясенного зубного каменю та пародонтальних кишень 3  4 мм у ділянках 16, 15, 14, 12, 23, 24, 25, 26, 27 та 34, 35, 36, 46, 45 зубів. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Локалізований пародонтит І ступеня

В. Гіпертрофічний гінгівіт, набрякова форма

С. Гіпертрофічний гінгівіт, фіброзна форма

D. Генералізований пародонтит І ступеня

Е. Генералізований пародонтит ІІ ступеня
6. Хвора 23 років скаржиться на кровотечу ясен під час чищення зубів та прийманні жорсткої їжі. Під час обстеження: маргінальна частина ясен в основному з орального боку, набрякла, гіперемійована, відзначаються над’ясенні зубні відкладення. На рентгенограмі: деструкція кортикальної пластинки міжальвеолярних перегородок, явища остеопорозу. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь

В. Генералізований гіпертрофічний гінгівіт

С. Генералізований катаральний гінгівіт

D. Генеарлізований пародонтит, ІІ ступінь

Е. Генералізований пародонтит, І ступінь
7. Хвора 35 років скаржиться на кровоточивість ясен під час приймання їжі та чищення зубів. Хворіє 2 роки. Має патологію шлунка. Об’єктивно: підщелепні лімфовузли не збільшені, ясна на верхній та нижній щелепах набряклі, гіперемійовані, із ціанотичним відтінком, при дотику кровоточать. На рентгенограмі: зміни міжзубних перегородок не виявлені. Встановіть діагноз.

А. Локалізований пародонтит

В. Генералізований пародонтит початкового ступеня

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит І ступеня

Е. Загострення хронічного катарального гінгівіту
8. Чоловік 43 років скаржиться на підвищену чутливість до термічних та хімічних подразників, свербіж у яснах. Об’єктивно: корені зубів оголені до 1/3 довжини, ясна щільні, блідо-рожевого кольору. Незначна кількість зубних відкладень. У ділянці 15, 14, 24, 25 і 44, 43 клиноподібні дефекти а межах дентину. Зондування оголених шийок зубів і клиноподібних дефектів болісне. Яким є найбільш імовірний діагноз?

А. Фіброматоз ясен

В. Пародонтоз

С. Генералізований пародонтит

D. Локалізований пародонтит

Е. Атрофічний гінгівіт


Варіант 7


1. Хворий віком 29 років скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів і неприємний запах з рота. Об’єктивно: ясенні сосочки та ясенний край у ділянці фронтальних зубів нижньої та верхньої щелеп гіперемійовані, з ціанотичним відтінком, кровоточать під час зондування. Пародонтальні кишені глибиною 3-3,5 мм, виділення з них мають серозний характер. На фронтальних зубах виявлені помірна кількість над- та під’ясенних твердих зубних відкладень. На ортопантомограмі в ділянці фронтальних зубів виявлені незначний остеопороз міжкоміркових перегородок і резорбція в межах 1/3 їх висоти. Установіть найбільш імовірний діагноз.

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, загострений перебіг

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

D. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг

Е. Генералізований пародонтит, ІІ ступінь, хронічний перебіг
2. Жінка віком 48 років скаржиться на свербіж в яснах, підвищену чутливість зубів до температурних і хімічних подразників. Об’єктивно: шийки зубів оголені на 0,5-1 мм. Ясна щільні, бліді, невелика кількість над’ясенних зубних відкладень. У ділянці 13, 14, 24, 25 зубів є клиноподібні дефекти. Їх зондування болісне. Установіть діагноз.

А. Атрофічний гінгівіт

В. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

С. Пародонтоз І ступеня

D. Локалізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

Е. Десмодонтоз
3. Хворий 22 років, студент, скаржиться на кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: гіперемія і набряк ясенного краю фронтальних зубів верхньої та нижньої щелеп, пародонтальні кишені відсутні. На рентгенограмі: патологічні зміни в пародонті не виявлені. Яким є найбільш імовірний діагноз?

А. Гострий катаральний гінгівіт

В. Гіпертрофічний гінгівіт

С. Хронічний катаральний гінгівіт

D. Генералізований пародонтит

Е. Локалізований пародонтит
4. Жінка 25 років скаржиться на кровотечу з ясен, збільшення ясен в об’ємі. Об’єктивно: розростання ясенних сосочків на 1/3 висоти коронки зубів у фронтальній ділянці нижньої щелепи. Пародонтальні кишені відсутні. Яким є найбільш імовірний діагноз?

А. Локалізований пародонтит

В. Епулід

С. Гіпертрофічний гінгівіт

D. Виразковий гінгівіт

Е. Катаральний гінгівіт
5. Жінка 37 років скаржиться на біль, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, підвищення температури тіла до 37,20С. Об’єктивно: ясна ярко гіперемійовані, набряклі, легко кровоточать, пародонтальні кишені глибиною до 3 мм із гнійним ексудатом. На ортопантомограмі  дифузний остеопороз альвеолярних відростків, резорбція міжзубних перегородок до 1/3 їхньої висоти. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит І ст., хронічний перебіг

В. Генералізований пародонтит І ст., загострений

С. Загострення хронічного катарального гінгівіту

D. Генералізований пародонтит ІІ ст., загострення

Е. Генералізований пародонтит ІІ ст., хронічний перебіг
6. Хворий 50 років скаржиться на нічний скрегіт зубів. Пацієнт більше 10 років хворіє на гіпертонію. Об’єктивно: ясна блідо-рожевого кольору, щільно прилягають до зубів, корені зубів оголені на 4-5 мм, зуби стійкі. На рентгенограмі: горизонтальний тип резорбції кісткової тканини до 1/2 довжини кореня. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Пародонтит І ступеню

В. Пародонтоз ІІ ступеню

С. Атрофічний гінгівіт

D. Пародонтоз І ступеню

Е. Пародонтит ІІ ступеню
7. Хворий 24 років скаржиться на болісність і кровоточивість ясен. Біль в яснах з’явилась 3 дні тому, після перенесеного гострого респіраторного захворювання. Протягом останніх 2 років була незначна кровоточивість ясен під час чищення зубів. Об’єктивно: слизова ясен набрякла, яскраво-червоного кольору, кровоточить при доторкуванні, болісна при пальпації, верхівки ясенних сосочків куполоподібно закруглені. Зубний наліт визначається у великій кількості. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Хронічний катаральний гінгівіт

В. Генералізований пародонтит, загострений перебіг

С. Виразковий гінгівіт

D. Десквамативний гінгівіт

Е. Загострення хронічного катарального гінгівіту
8. Чоловік 43 років скаржиться на підвищену чутливість зубів до термічних та хімічних подразників, свербіж у яснах. Об’єктивно: корені зубів оголені до 1/3 довжини, ясна щільні, блідо-рожевого кольору. Незначна кількість зубних відкладень. У ділянці 15, 14, 24, 25 і 44, 34 зубів  клиноподібні дефекти у межах дентину. Зондування оголених шийок зубів та клиноподібних дефектів болюче. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Фіброматоз ясен

В. Генералізований пародонтит

С. Пародонтоз

D. Атрофічний гінгівіт

Е. Локалізований пародонтит


Варіант 8


1. Хворий віком 54 роки скаржиться на підвищену чутливість зубів до хімічних і температурних подразників, свербіж ясен. Об’єктивно: ясна бліді, рожевого кольору, пародонтальні кишені відсутні. Зуби нерухомі, корені зубів оголені на 1/3 довжини, незначна кількість зубних відкладень. На присінковій поверхні 24, 14, 34 зубів є клиноподібні дефекти. Зондування оголених шийок зубів болісне. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит, І ступінь, хронічний перебіг

В. Пародонтоз І ступеня

С. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

D. Атрофічний гінгівіт

Е. Хронічний генералізований катаральний гінгівіт
2. Хворий віком 20 років скаржиться на різкий біль під час приймання їжі, неприємний запах з рота, загальну слабкість. Об’єктивно: міжзубні сосочки та ясенний край некротизовані, вкриті брудно-сірим нальотом, болісні і кровоточать у разі доторкання. Температура тіла 37,5ОС. В аналізі крові: еритроцитів  4,8×1012/л, Hb  150 г/л, колірний показник  0,9, лейкоцитів  10,5×109/л, юних  2%, базофільних  1%, еозинофільних  5%, поліморфноядерних  8%, сегментоядерних  47%, лімфоцитів  35%, тромбоцитів  250×109/л. ШОЕ  20 мм/год. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Гострий лейкоз

В. Агранулоцитоз

С. Гострий виразковий гінгівіт

D. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, загострений перебіг

Е. Хронічний лейкоз
3. Хворого непокоять розростання, кровоточивість ясен і біль, які виникли рік тому. Об’єктивно: у ділянці нижніх фронтальних зубів ясенні сосочки збільшені, вкривають коронки зубів на 1/2 їх висоти. Ясенні сосочки мають вигляд яскраво-червоних грануляцій, болісні під час пальпації. На зубах значні відкладення зубного каменю. На рентгенограмі змін коміркового відростка не виявлено. Який найбільш імовірний діагноз?

А. Генералізований пародонтит, початковий ступінь, хронічний перебіг

В. Хронічний катаральний гінгівіт

С. Гіпертрофічний гінгівіт, ІІ ступінь, грануляційна форма

D. Локалізований пародонтит

Е. Хронічний виразковий гінгівіт
4. Вагітна 20 років скаржиться на розростання ясен, кровоточивість та болючість при вживанні їжі та чистці зубів. Об`єктивно: ясенні сосочки на верхній та нижній щелепах гіперемовані, покривають коронки зубів на 1/2, кровоточиві, болючі. Фестончастість ясенного краю порушена. Який найбільш імовірний діагноз у вагітної?

А. Хронічний катаральний гінгівіт

В. Гострий катаральний гінгівіт

С. Гіпертрофічний гінгівіт, набрякова форма

D. Загострення пародонтиту

Е. Гіпертрофічний гінгівіт, фіброзна форма
5. Пацієнт 19 років, водій, скаржиться на нездужання, підвищення температури, біль в яснах, неприємний запах з рота. Об`єктивно: ясенні сосочки та ясенний край сіруваті, пухкі, легко видаляються з оголенням виразкової, кровоточивої та різко болючої поверхні. Слизова оболонка порожнина рота рожева. Який найбільш імовірний діагноз у пацієнта?

А. Гангренозний гінгівіт

В. Гострий лейкоз

С. Свинцевий гінгівіт

D. Гострий виразковий гінгівіт

Е. Хронічний виразковий гінгівіт
6. Хвора П., звернулась до стоматолога на консультацію. Вагітність – 4 місяці. Об’єктивно: край ясен, ясеневі сосочки щільні в вигляді валика і збільшені на 1/3 висоти коронки зуба, овальної форми. Ваш попередній діагноз?

А. Виразковий гінгівіт

В. Катаральний гінгівіт

С. Пародонтит

D. Гіпертрофічний гінгівіт

Е. Пародонтоз
7. Хворий А., 27 років, скаржиться на кровотечу з ясен під час чистки зубів. Ясна гіперемовані, дещо набряклі, болісні при дотику. На рентгенограмі відсутні зміни в міжзубних перегородках. Який найбільш вірогідний діагноз?

А. Виразково-некротичний гінгівіт

В. Початковий ступінь пародонтозу

С. Початковий ступінь пародонтиту

D. Катаральний гінгівіт

Е. Гіпертрофічний гінгівіт
8. Хвора Л., 32 років, скаржиться на біль, кровоточивість ясен, неприємний запах з рота, збільшення температури тіла до 37,8єС. Об’єктивно: підщелеповий лімфаденіт. Ясна яскраво-гіперемовані, набряклі, пародонтальні кишені до 4 мм з гнійним ексудатом. На ортопантомограмі остеопороз, резорбція міжзубних перегородок до 1/3 довжини коренів зубів. Ваш попередній діагноз?

А. Хронічний генералізований парадонотит ІІ ступеню

В. Хронічний генералізований пародонтит І ступеню

С. Загострення хронічного катарального гінгівіту

D. Загострення генералізованого пародонтиту ІІ ступеню

Е. Загострення генералізованого пародонтиту І ступенюПоділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка