Тема : Хірургічна анатомія тонкої, товстої кишок та червоподібного паростка. Ентероентероанастомози. Оперативні доступи до червоподібного паростка. Апендектомія. Накладання колостомії та протиприроднього заднього отворуСкачати 21.55 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації15.09.2021
Розмір21.55 Kb.
  1   2   3

Практичне заняття №18

Тема: Хірургічна анатомія тонкої, товстої кишок та червоподібного паростка. Ентероентероанастомози. Оперативні доступи до червоподібного паростка. Апендектомія. Накладання колостомії та протиприроднього заднього отвору.

Завдання:

1. Хірургічна анатомія сліпої кишки та червоподібного паростка


Сліпа кишка (caecum) – частина товстої кишки, яка розміщена дистальніше місця впадіння кінцевого відділу клубової кишки у висхідну ободову. Довжина її становить від 1 до 10 см (частіше 5-6 см), діаметр 3-10 см (частіше 6-7 см). Форма кишки мішкоподібна, напівсфе-рична, бухтоподібна або конічна.

Від задньомедіальної стінки сліпої кишки на 0,5-5 см нижче впадіння в неї

клубової кишки відходить червоподібний відросток (appendicis vermiformis). Довжина відростку становить 4-12 см, у середньому 9 см (у дорослих); діаметр 0,5 - 0,7 см. Форма відростку стеблоподібна, іноді – конусоподібна. Покритий в більшості випадків очеревиною з усіх сторін, має різну за довжиною та шириною власну брижу, яка фіксує його до стінки сліпої кишки та до кінцевого відділу клубової. В одних випадках у брижі відростку їснує сильно виражений прошарок жирової клітковини, в інших – клітковини мало і виразно визначаються судини відростку.

Червоподібний відросток, як і сліпа кишка, у більшості випадків знаходиться у правій клубовій ямці, хоча іноді може бути розташований значно вище (під печінкою). Можливе рідке розташування відростку зліва (при situs viscerum in - versus або дуже довгій брижі сліпої кишки).

Червоподібний відросток у дорослих, за даними П. П. Кулика, у 86,9 % починається від медіально - задньої ділянки у дна сліпої кишки. Тому щоб побачити основу відростку, при огляді ілеоцекального відділу зпереду треба відтягнути сліпу кишку латерально та догори.

З практичної точки зору (обробка кукси відростку під час апендектомії) має значення відстань від основи відростку до місця впадіння тонкої кишки в товсту, яке дорівнює від 0,5 до 5 см (у більшості випадків 1,5-2 см).

Основа відростку звичайно має проекцію на передню черевну стінку у точці на границі наружної та середньої третини лінії, що з`єднує пупок та передньоверхню ость клубової кістки.. Через цю точку проходять основні операційні доступи до червоподібного відростку.Кровопостачання ілео-цекального відділу здійснюється клубово-ободовою артерією (a. Ileocolica), яка є найбільш моцною та постійною гілкою верхньої брижової артерії (a. mesenterica superior) (рис. 33). Звичайно a. іleocolica має 5 гілок: клубова, ободова, передня та задня сліпокишкові, аппендикулярна. Клубова гілка анастомозує з кінцевим відділом верхньої брижової артерії, ободова – з низхідною гілкою правої ободової артерії (або середньої ободової артерії) з системи верхньої брижової артерії.

Сліпа кишка звичайно розташована інтраперитонеально (іноді мезоперито - неально), може мати брижу. При її слабкому заповненні спереду вона прикрита петлями тонкої кишки. Якщо її задня стінка не має очеревини, кишка прилягає ззаду до позаочеревинної клітковини; а позаду її знаходяться правий сечовід та клубові судини.

Відносно сліпої кишки червоподібний відросток може займати різні положен - ня: а) нисхідне - 40-50 % (у дітей – 60 %) ; б) латеральне - 25 % ; в) медіальне – до 20 % ; г) передне (зустрічаєтся рідко) ; д) ретроцекальне – до 10 %.

Останній випадок є найскладнішим для виконання апендектомії. У ньому розрізняють внутрішньоочеревинний, позаочеревиннй та внутрішньостінковий варіанти.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка