Система травлення: будова та функціїСкачати 19.37 Kb.
Дата конвертації03.02.2021
Розмір19.37 Kb.Система травлення: будова та функції

Травленням називаються процеси хімічної та механічної обробки їжі з подальшим всмоктуванням продуктів її розщеплення, що відбуваються послідовно в різних відділах травної трубки.

Травна система – це комплекс органів, які у своїй сукупності забезпечують засвоєння організмом із зовнішнього середовища речовин, необхідних для реалізації його пластичних та енергетичних потреб.

Травна система виконує такі функції:

 1. Травна:

 1. Екскреторна - виділення через стінку травного тракту шкідливих речовин (посилюється при нирковій недостатності);

 2. Імунна - захоплення, процесинг і транспорт антигенів з травного тракту з подальшим розвитком імунної реакції;

 3. Ендокринна - вироблення гормонів, що володіють локальними і системними ефектами.

Травна система складається з травної трубки та залоз , які стимулюють перетравлення частинок їжі. Це три пари великих слинних залоз, печінка та підшлункова залоза.

Процес перетравлення їжі триває в середньому 1-2 доби.

Травна трубка у свою чергу подділяється на три відділи:

 • Передній відділ, до якого відносяться ограни ротової порожнини, глотка та стравохід.

 • Середній відділ складається зі шлунка, тонкої кишки та товстої ( до її каудальної частини). Основною функцією середнього відділу є перетравлення (хімічна обробка) їжі, всмоктування поживних речовин та формування калових мас.

 • Задній відділ – каудальна частина прямої кишки, або відхідник, забезпечує виведення неперетравлених частинок їжі за межі організму.

Стінка травної трубки утворена чотирма оболонками:

 1. слизова оболонка — включає:

 • епітеліальну пластинку — утворює бар'єр із вибірковою проникністю на межі зовнішнього і внутрішнього середовищ. Вона має ряд особливостей у різних відділах травної трубки. У передньому вона представлена багатошаровим плоским незроговілим, або частково зроговілим епітелієм, як і в задньому відділі. У середньому відділі стає одношаровим призматичним епітелієм. На поверхню епітелію виділяються секрети залоз, кінцеві секреторні відділи яких розташовуються в стінці травної трубки;

 • власна пластинка — розміщується під епітелієм, відмежована від нього базальною мембраною та представлена пухкою волокнистою сполучною тканиною, в якій проходять кровоносні і лімфатичні судини

 • м'язова пластинка — лежить на межі із підслизовою оболонкою та утворена 1-3 шарами гладеньких м'язових клітин. Її скорочення сприяє зміні рельєфу слизової оболонки. У деяких відділах травної трубки, а саме в ротовій порожнині, м'язова пластинка слизової оболонки відсутня.

 1. підслизова — складається з пухкої волокнистої сполучної тканини, яка містить у стравоході та дванадцятипалій кишці кінцеві секреторні відділи екзокринних залоз. Її присутність забезпечує рухомість слизової оболонки та формування складок;

 2. м'язова — утворена, як правило, двома шарами м'язових елементів — зовнішнім поздовжнім і внутрішнім циркулярним, між якими в прошарках пухкої волокнистої тканини шлунка та кишки розташовуються міжм'язові нервові сплетення Авербаха. Більша частина травної трубки, а саме її середній відділ, утворений гладенькою м'язовою тканиною. Передній і задній — утворені поперечнопосмугованою м'язовою тканиною. Скорочення цієї оболонки забезпечують перемішування та пересування вмісту травної трубки;

 3. зовнішня — в передньому і задньому відділах представлена пухкою волокнистою сполучною тканиною — адвентиційною оболонкою, де вона нерухомо зв'язана з органами, які її оточують. У середньому відділі вона утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною, що вкрита одношаровим плоским епітелієм — серозна оболонка.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка