Руська Поляна адміністративний устрійДата конвертації19.09.2021
Розмір83.5 Kb.Руська Поляна
АДМІНІСТРАТИВНИЙ УСТРІЙ

Руська Поляна- село, центр сільської ради, розташоване за 12 км. від м. Черкаси. Має свої геральдичні символи.

З 1965 до 1990 року населений пункт мав статус селища міського типу.

Перша письмова згадка про село Руська Поляна зустрічається в “Люстрації маєтностей Речі Посполитої воєводства Київського, Подільського і Вроцлавського” (Варшава, 1877 р.) і датується 1622 роком.

Площа сільської ради становить 12163,6 га, населеного пункту – 1105,3 га, ріллі – 2458,9 га, лісових насаджень – 7474,3 га (64,4%). За територією сільська рада займає друге місце в Черкаському районі.

Населення – 8234 особи. На території цього українського села проживають представники інших національностей: росіяни, білоруси, молдовани, латвійці, корейці, вірмени, грузини, татари. За кількістю населення – село третє в районі.

Оскільки село розтягнулось взовж лісу на 11 км, то воно умовно поділяється на три частини «Хутір», «Центр» та «Дубина».

Орган місцевого самоврядування представляють сільський голова Шапран Андрій Михайлович, сільська рада, її виконавчий комітет Депутатський корпус становлять один депутат районної та 30 депутатів сільської рад.

Громадський порядок забезпечують два дільничні інспектори РВ УМВС України та громадське формування по охороні громадського порядку в складі 27 осіб.

В селі діє АТС, 2/3 помешкань в селі мають квартирні телефони. Це найвищий показник в сільській місцевості області. Є доступ до швидкісної мережі «Інтернет».

Працює 1493 радіоточки.

В селі 99 кілометрів доріг, враховуючи райони новозабудов, у тому числі з твердим покриттям – 20 кілометрів.

ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ

Територія Руськополянської сільської ради розташована в південно-західному напрямку від м.Черкас.

Центр – село Руська Поляна, знаходиться за 12 км від обласного центру. З північного заходу та заходу населеного пункту розкинувся масив Черкаського соснового бору, з південного сходу та сходу – сільськогосподарські угіддя сіл Руська Поляна, Геронимівка, Дубіївка.

В адмінмежах сільради розташовані такі території та обєкти заповідного фонду:

- загальнодержавного значення:


  1. “Руськополянський” ботанічний заказник – місце зростання вовчеягідника пахучого, занесеного до Червоної книги України – 166 га;

  • місцевого значення:

“Руськополянський приболотний” – насадження спілого сосновного лісу віком понад 100 років, в грунтовому покриві лікарські рослини – 74 га.

ІСТОРІЯ СЕЛА

Як зазначалося, перша письмова згадка про село Руську Поляну датується 1622 роком. Найбільш історично обгрунтованою версією про походження назви села може бути та, що виходить із звязку назв: росів – жителів долин річок Росі та Росави і полян – племен Середнього Подніпровя. До цієї версії схильні відомі краєзнавці Черкащини. Тож роси і поляни могли заснувати село з красивою назвою Руська Поляна.

А ще існує легенда, що поселення на лісовій поляні було притулком для кріпаків, які тікали від своїх гнобителів-поміщиків. А одним з перших поселенців нібито був “Руський”, який жив на “Поляні”. Біженці в пошуках волі та кращого життя приєднувалися до “Руського на поляні”. З часом поселення назвали Руською Поляною.

Кріпосне право на територію села не поширювалося.

В 1741 р. в селі було 100 дворів, 800 душ населення, в 1864 р. - 2730 жителів.

За статистичними даними Київського губернського управління в 1900 р. в селі налічувалося 1057 дворів і 4421 житель.

За даними перепису населення 2001 р. в селі проживало 7909 жителів, налічувалося 3350 дворів.

Перша сільськогосподарська артіль була створена 16.07.1923 р., в 1929 р. існувало вісім колективних господарств; в 1950 р. колгоспи обєдналися в один – “Зоря комунізму”.

З 1982 по 1990 рр. колгосп було реорганізавно в радгосп системи “Плодоовочгосп”, потім – утворено КСП, землі якого було розпайовано в 1997 р., 890 пайовиків одержали державні акти на право власності на землю та майнові сертифікати, в тому ж році утворено СТОВ”Зоря”.

Роком заснування меблевого комбінату вважається 1927 р., коли було встановлено локомотив і лісопильний верстат. В 1956 р. цехи меблевиків об’єдналися в артіль “Перше Травня”, яку в 1959 р. реорганізовано в державний меблевий комбінат, що з 1994 року став ВАТ ”Руськополянський меблевий комбінат”, а з 2012 року –ПАТ «Руськополянський меблевий комбінат»

В 1888 р. побудовано лісну школу, яка опікувалася Міністерством “Государственных имуществ».

В 1928 р. організовано Руськополянське лісництво.

В 1890 р. засновано церковно-приходську школу, яка дала початок загальноосвітній школі № 2, а в 1908 р. – двохкласну народну школу, нині загальноосвітня школа № 1.

Кваліфіковане медичне обслуговування населення бере початок з 1900 року, коли почав працювати один фельдшер і була відкрита аптека.

В 1936 р. було відкрито клуб і створено колектив фізкультури.

Голод 1933 р. забрав життя 1200 руськополянців.

Німецько-фашистська окупація тривала з 12 серпня 1941 по 26 листопада 1943 року. 686 руськополянців загинуло в роки Великої Вітчизняної війни, 830 – загинуло за визволення села.

В 1951 році побудовано приміщення Будинку культури – одне з перших в бувшому СРСР.

В 1954 р. прокладено перші магістральні водопроводи та побудовано три артезіанські свердловини, що дало початок централізованому водопостачанню.

В 1957 р. на території сільської ради відкрито обласний дитячий санаторій “Руська Поляна”, де оздоровлено більше 50 тисяч дітей.

В 1958 р. відкрито постійнодіючий дитсадок “Берізка”, який в 2007 році, після тимчасового закриття, відновив свою роботу під назвою «Світлячок» В 1985 р. закінчено будівництво ще одного дитсадка – “Казка”, який працював до 1998 р. З 2000 року в цьому приміщенні працює дитсадок “Берізка” .

В жовтні 1986 р. газифіковано котельню меблевого комбінату та перші 100 індивідуальних жилих будинків.

В 1988р. нове приміщення, що будувалося, як адмінбудинок, переобладнане під дільничну лікарню.

ПРОМИСЛОВЕ ВИРОБНИЦТВО

Вигідне географічне положення Руської Поляни та наявність природного матеріалу зумовило розвиток в селі меблевого виробництва, що

дало можливість створити в селі державний меблевий комбінат.

У 80-х роках проведено його реконструкцію. Побудовано сучасний цех із виробництва стільців, інженерно-побутовий корпус з їдальнею, медпунктом, магазином.

Нині ПАТ “Руськополянський меблевий комбінат” є одним з провідних меблевих підприємств України. Тут працює 138 висококваліфікованих працівників, виробляються різні види меблів, які користуються попитом, як в Україні так і за кордоном. Це стільці та столи в асортименті з натуральної деревини різні за призначенням та фактурою, корпусні меблі, як побутового призначення так і офісні. Продукція підприємства експортується в країни Західної Європи.

Керує підприємством директор Латенко Олександр Іванович.

Руськополянське лісництво організовано в 1928 році, його площа – 4950 га. Лісництво має розсадник площею 2.5 га, де вирощуються саджанці сосни та інших сіяних порід

Більше 300 жителів села займаються підприємницькою діяльністю. В основному це торгівельна та деревообробна діяльність, виробництво меблів та надання транспортних послуг.

На території населеного пункту налічується понад 30 торгівельних закладів.

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Традиційно важливе місце в селі займає сільськогосподарське виробництво. Домінуючим підприємством є ТОВ “Зоря”, крім нього засновано два фермерських господарства “Вікторія” і “Лань”

Становлення і розвиток потужного колективного господарства випадає на початок 50-х років, коли його очолив Іван Дмитрович Швед. Цей період характерний для колгоспу “Зоря комунізму” масштабним господарським та соціально-культурним будівництвом. Було збудовано нові корівники, кормоцех, птахоферма, зерносховища, зерносушарки, механічний млин, критий тік, два бригадні клуби з просторими залами для глядачів, з кімнатами для гурткової роботи, з читальнями та бібліотеками.

У 80-х роках в господарстві інтенсивно ведеться будівництво житла для працівників господарства. Побудовано двоповерховий гуртожиток, дитячий садок на 140 місць, адміністративно-побутовий комплекс з усіма зручностями для механізаторів. Тракторну бригаду з поля перебазовано на нове місце.

З 1985 року господарство очолює Іван Йосипович Дарієнко. Трудівники господарства всі зусилля спрямували на підвищення врожайності сільськогосподарських культур, підвищення надоїв молока та виробництва м’яса, виконання завдань щодо продажу цієї продукції державі. Господарство, одне з найміцніших в районі та області. СТОВ “Зоря” - це багатогалузеве високопродуктивне, сучасне сільськогосподарське підприємство. В структурі товарної продукції найбільшу питому вагу займають зернові культури- 50.9%. Урожайність зернових культур в 2011 році становила 81.7 ц/га. В т.ч. озимої пшениці- 52.5 ц/га. Кукурудзи 102.4 ц/га, надій на 1 фуражну корову становить 50 ц.. Відсутня заборгованість до держбюджету, вчасно проводяться розрахунки по заробітній платі, за оренду земельних і майнових паїв. Високих показників досягнуто завдяки злагодженій співпраці всіх працівників господарства.

Керівник господарства І.Й. Дарієнко, заслужений працівник сільського господарства України – вмілий і здібний організатор, має грунтовні економічні знання. За свою працю нагороджений Дипломом Міжнародного академічного рейтингу популярності та якості “Золота фортуна” . Переможець Всеукраїнського огляду конкурсу “Кращий за професією” серед працівників АПК.

Господарство неодноразово нагороджувалось Почесними грамотами районної та обласної адміністрації по комплексу показників фінансово-економічної діяльності в галузях рослинництва і тваринництва, Почесною грамотою Міністерства сільського господарства і продовольства України за вагомий внесок у збільшення виробництва сільськогосподарської продукції тп Почесними грамотами Міністерства праці України.

ТОВ “Зоря” постійно надає допомогу закладам соціальної сфери села, інвалідам, солдатським вдовам, ветеранам війни і праці, дітям сиротам та багатодітним сім’ям. Виплачуються іменні стипендії обдарованим учням місцевих шкіл.

ОСВІТА
На території села функціонують чотири заклади освіти:

1.Загально-освітня школа 1-Ш ступенів № 1 (директор Денисюк В.І..),в якій навчається 468 учнів, працюють 52 вчителі, серед них 4 вчителі-методисти, 5 – старших учителів, 14 спеціалістів вищої категорії та 28 технічних працівниів.

З 1976 року в школі введено технологічний профіль. Щороку учні отримують права водія категорії “С”.

2. Загально-освітня школа 1-Ш ступенів № 2 ( директор Шавронсь-

кий В.О.), в якій навчається 240 учнів, працюють 29 вчителів, серед них 10- спеціалісти вищої категорії, та 17 техпрацівників.

3. Дошкільний навчальний заклад “Берізка” (завідуюча Русак А.А..), в якому виховується 150 дітей, працюють 39 осіб педагогічних та технічних працівників.

Установа налічує 6 груп з 12-годинним перебуванням дітей, в т.ч. дві ясельних.

4 Дошкільний навчальний заклад “Світлячок” (завідуюча Дяченко Л.М..), в якому виховується 102 дітей, працюють 25 осіб педагогічних та технічних працівників.

Установа налічує 4 групи з 12-годинним перебуванням дітей, в т.ч. одну ясельну.

5. Філія музичної школи вирішує питання позашкільної освіти.

В ній працюють 5 викладачів, навчаються 80 вихованців в чотирьох класах.

МЕДИЦИНА

Медичне обслуговування населення здійснює дільнична лікарня (головний лікар Коломієць В.Ф.) та пункт швидкої медичної допомоги. Всього 42 працюючих в т.ч. 3 лікарі сімейної медицини, 2 лікарі –терапевти, лікар-педіатр, 3 стоматологи, фельдшер-акушер, 2 лаборанти, 4 фельдшери швидкої допомоги, середній медичний персонал.

Функціонують зубопротезний кабінет, стаціонарне відділення на 10 ліжок, денний стаціонар, кабінет фізіотерапії, три аптеки, з них одна соціальна.

На території села розташований комунальний заклад « Обласний дитячий санаторій «Руська Поляна», головний лікар Лащенко Л.І., де щороку оздоровлюється 802 дітей.

В цьому закладі до послуг дітей сучасне медичне обладнання, досвідчені спеціалісти, комфортабельні умови для лікування і навчання в школі та чарівна природа соснового бору.

Обслуговують дітей 165 працюючих.

КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

Започатковано комунальну службу в селі в середині 60-х років, коли було створено комунгосп колгоспу “Зоря комунізму”. Завідуючим комунгоспом був Шапран В.С. Досвід роботи висвітлювався в центральних газетах бувшого Союзу РСР. На початку 90-х років, коли земля була розпайована, а колгосп – розформовано, комунгосп припинив свою діяльність.

В 1999 р. виконком сільської ради взяв на себе відповідальність за водопостачання і створив відповідну службу.

В 2003 р. на базі служби водопостачання при виконкомі сільської ради створено комунальну службу. В тому ж році для потреб служби було придбано екскаватор, бульдозер, пізніше - водяну помпу, електрозварювальний апарат, електростанцію, а в 2006 році – автомобіль ЗІЛ. Першим начальником служби був Коваленко О.І.

Комунальна служба займається:

- водопостачанням жителів села і об’єктів соціально-культурної сфери та водовідведенням; - ремонтом доріг з твердим покриттям;

- грейдеруванням грунтових доріг; - очисткою доріг від снігу та посипанням доріг протиожеледними реагентами;

- вивезення побутового сміття від населення;

- надання послуг по виконанню землерийних робіт та переміщенню грунту;

- вуличним освітленням;

Служба утримує в належному стані сільське сміттєзвалище, стадіон та два кладовища, обслуговує 9 артезіанських свердловин, 3 водонапірні вежі, 70 км водогонів, 1750 водозабірних колонок.

В 2011 році комунальною службою надано послуг населенню на суму 289 тис. грн.

Газова дільниця, (майстер газової дільниці Назаренко В.М.) обслуговує шість газорозподільних пунктів, чотири шафних розподільних пункти, 58.2 км. газопроводів низького тиску, 11.2 км. -середнього, 13.6 км – високого, більше 3100 абонентів в с. Руська Поляна та 4 багатоквартирних будинки селища Оршанець..

РЕЛІГІЯ
В селі найпоширеніші 3 релігійні громади різних конфесій:


- Свято-Ільїнська Українська православна церква Черкаської єпархії;

- Церква Євангельських Християн-баптистів;

- Церква Християн Віри Євангельської.

Незначна кількість громадян відвідують церкву адвентистів сьомого дня та сповідують інші віри.


КУЛЬТУРНО-ТА СПОРТИВНО-МАСОВА РОБОТА

До послуг жителів Руської Поляни Будинок культури, актовий зал якого вміщує 300 осіб, , дві бібліотеки з книжковим фондом 9673 примірники, сільський стадіон, спортивні зали в обох школах.

При Будинку культури працюють фольклорно-етнографічний народний ансамбль “Поляни”, керівник – народний артист України Стадник О.І., ансамбль бального танцю, що носить звання зразкового, “Перлинка”, вокальний гурток та обрядовий ансамбль, в яких займаються більше 100 осіб.

Досвід Руськополянського Будинку культури щодо впровадження нових звичаїв і обрядів вивчався та поширювався в районі та області.

Сільський Будинок культури дав путівку в життя В. Мережку, заслуженому діячу мистецтв Росії, М. Шраменку, Т. Крижанівській заслуженим артистам України, О. Стаднику народному артисту України, який свою творчу роботу розпочав у 1957 році концертмейстером , а з 1965 року керівником Руськополянського народного самодіяльного етнографічного хору “Поляни”, широко відомого в Україні і за її межами.

Діяльність клубних і бібліотечних установ забезпечують 10 фахівців.

Наймасовішими святами, на які збираються тисячі руськополянців, є зустріч Нового року біля головної ялинки в центрі села, святкування Дня Перемоги, свята літа – Івана Купала та Дня села.

В селі традиційними стали огляди-конкурси “Таланти твої, Руська Поляно!”, в яких беруть участь до 200 осіб. Щороку в селі вшановуються кращі люди року в 12 номінаціях.

На високому патріотичному та художньому рівні відзначаються державні свята.

Колектив фізкультури села має славні традиції та історію:

- учасник Всесоюзної сільськогосподарської виставки в 1940 році;

- учасник Виставки Досягнень Народного Господарства в Москві в 1973

році;

- учасник спартакіади колгоспників в м. Харкові в 1946 р. та Всеукраїнськихсільських спортивних ігор в м. Києві в 2004 р., в м. Переяслав-Хмельницькому в 2007 році, в м. Ворохта Івано-Франківської області в 2011 році

- в період з 1960 по 1991 роки 17 разів визнавався кращим в районі;

- з 2002 по 2012 рік( 12 років поспіль) виборював звання «Найспортивніше село району»;

- за період з 2002 по 2012 рік в обласних змаганнях «Найспортивніше село Черкащини» виборювали один раз - третє місце, шість раз – друге, а в 2005, 2007 та 2011 роках – перше.

В колективі підготовлено: 6 майстрів спорту, 18 кандидатів в майстри спорту, десятки спортсменів масових розрядів.

Руськополянські спортсмени з успіхом виступали у Всесоюзних та Всеукраїнських змаганнях.

Спортивно-масову роботу організовують три тренери районної ДЮСШ “Мрія” та чотири громадських тренери. В селі культивуються футбол, волейбол, гандбол, вільна боротьба, гирьовий спорт, армрестлінг, легка атлетика, настільний теніс, шашки та шахи. Більше 200 осіб активно займаються спортом.

Щорічно проводяться традиційні турніри з вільної боротьби на призи виконкому сільської ради, з гандболу на приз В. Лісняка, з волейболу на приз А. Нагорного – в яких, крім руськополянців, беруть участь спортсмени сіл і міст області.

Футбольна команда “Зоря” чотири рази вигравала кубок області, 14 – кубок району та 12 разів ставала чемпіоном району.

Сприяння розвитку культурно- масової та спортивної роботи є одним з пріоритетних напрямків діяльності сільського голови А.М. Шапрана та виконкому сільської ради.

В 2004 році з інціативи виконкому сільської ради та громадськості в селі закладено перший камінь та меморіальну плиту, на місці спорудження пам’ятника Великому Кобзареві. , а 24 серпня 2008 року, в День Незалежності України пам’ятник Т.Г. Шевченку було відкрито. Збудований пам’ятник на кошти територіальної громади та спонсорів, без залучення бюджетних коштів.

До 20-ої річниці Чорнобильської трагедії на центральному кладовищі “Дібрівка” відкрито пам’ятний знак та стела пам’яті померлим ліквідаторам аварії на ЧАЕС.

У селі свято шанують пам’ять про полеглих земляків та визволителів села, які покояться в трьох братських могилах. Прізвища загиблих викарбувані на двох стелах. Герою Радянського Союзу М.Дейнеці, льотчику С.Ф. Гуляєву та юному партизану Вані Босенку встановлено пам’ятники. У назвах вулиць увічнені імена визволителів В. Клюєва, який після війни став Героєм Соціалістичної праці, лейтенанта С.І.Маклакова, С.Н. Пальохи, М.Г. Дейнеки, С.Ф. Гуляєва, 62-ої дивізії, руськополянців братів Шапранів та інших.

Не залишаються поза увагою сільської ради інваліди війни і праці, престарілі громадяни, багатодітні сім’ї. П’ять соціальних працівників надають послуги 82 одиноким непрацездатним громадянам.. Надається адресна грошова допомога, проводиться оформлення субсидій на житлово-комунальні послуги та допомог сім’ям з дітьми .

Виконком сільської ради всю свою організаційну та мобілізуючу роботу спрямовує на те, щоб життя у Руській Поляні було повнокровним, цікавим, щоб люди жили краще, щоб утверджувалась наша держава.

Колектив апарату виконкому Руськополянської сільської ради визнано кращим у районі й відзначено з нагоди 10-річчя Незалежності України, а в 2004 році визнано переможцем в обласному огляді-конкурсі сільських рад області і нагороджено Почесною грамотою обласної ради та грошовою премією, в 2011 році в аналогічному огляді- конкурсі руськополянці були другими.

Сільська рада –неодноразовий переможець обласних та районних конкурсів на кращу сільраду в номінаціях «Найспортивніше село», «Село з найкращим рівнем соціального обслуговування населення», «Село з найкращим рівнем культурного обслуговування населення», «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку»,.

Робота сільського голови А.М. Шапрана, який працює на цій посаді з 1985 року, високо оцінена керівництвом області і району. В 1999 р. Асоціація журналістів України, акредитованих у Черкаській області, визнала А.М. Шапрана людиною року серед сільських голів області, він неодноразово визнавався кращим сільським головою в Черкаському районі. В 2002 році йому оголошено Подяку Прем’єр Міністра України, а в 2004 р. - нагороджений Грамотою Кабінету Міністрів України. в 2007 р.-Почесною грамотою Верховної Ради України, Дипломом Комітету Верховної ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування та медаллю «За працю і звитягу»

Знатні земляки:

Швед Ганна Мусіївна – Герой Соціалістичної праці.

Шраменко Андрій Максимович – кавалер трьох Орденів Слави.

Шраменко Володимир Михайлович – генерал-майор Збройних Сил СРСР.

Коваленко Іван Олексійович – заслужений лікар України, головний лікар обласної стоматологічної поліклініки, головний стоматолог області.

Стадник Олександр Іванович – народний артист України, композитор.

Шраменко Микола Дмитрович – заслужений артист України.

Крижанівська Тетяна Миколаївна – заслужена артистка України

Мережко Віктор Іванович – режисер-постановник, Лауреат Державної премії СРСР, заслужений діяч мистецтв Російської Федерації, відомий кіносценарист та телеведучий.

Гирич Віктор Сергійович - народний артист України.

Стадник Олександр Олександрович – заслужений діяч мистецтв України.

Гапоненко Василь Савич – кандидат технічних наук, викладач Української сільськогосподарської академії, пізніше Національного аграрного університету.Швед Петро Федорович – генерал-лейтенант, начальник управління Верховного Суду Російської Федерації.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка