Рівненська обласна державна адміністрація управління освіти І наукиСкачати 383.36 Kb.
Дата конвертації06.05.2016
Розмір383.36 Kb.
ТипПротокол засідання

РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНіСТРАЦІЯ

УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ

комунальний заклад „станція юних натуралістів”

Рівненської обласної ради


ПОГОДЖЕНО
Протокол засідання науково-

методичної ради Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

28.08.2015 № 3

ЗАТВЕРДЖЕНО


Наказ управління освіти і науки

Рівненської обласної державної


адміністрації

01.09.2015 № 412

Навчальна програма з позашкільної освіти

еколого-натуралістичного напряму

гурток „Захоплююче лозоплетіння”


2 роки навчання

Рівне – 2015Автор:

Редько Тетяна Віталіївна – керівник гуртків комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради.


Рецезенти:

Давидюк Наталія Юріївна – методист Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук;


Ровкач Ангеліна Василівна – головний спеціаліст відділу виховної роботи та соціального захисту дітей управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації;
Остафійчук Тетяна Василівна – директор, керівник гуртка-методист комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;
Мороз Євдокія Павлівна – методист комунального закладу „Станція юних натуралістів” Рівненської обласної ради;

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА


Звернення до традиційних мистецьких форм, до народних ремесел важливе для становлення сучасної системи освіти в Україні передусім тому, що тут найбільш чітко виявляється зв'язок поколінь, формується дух національної самосві­домості. „Людина, яка в дитинстві навчилась втілювати свої духовні сили в матеріальні результати праці, стає чутливою до громадських інтересів. Створюючи в праці матеріа­льні і духовні цінності, вона створює і саму себе” (В. О. Сухомлинський).

Мета програми: поглибити знання учнів з історії і культури народу, його традицій, розвинути їх творчі здібності й нахили, виробити вміння та навички збирати й записува­ти зразки народної творчості, навчити технології виготовлення народних виробів, вияви­ти рівень сформованості патріотичних і громадських якостей.

Заняття в гуртку дають можливість пізнати красу та цінність народного мистецтва, багатогранну різноманітність нетрадиційних виробів ужиткового призначення, прище­пити любов до природи, рідного краю, невмирущого таланту українського народу, а також активізувати пошукову і пізнавальну діяльність учнів з історії народних ремесел, вивчати фольклор, звичаї, традиції, секрети народної майстерності.

Програма гуртка основного рівня, розрахована на 2 роки навчання. Перший рік навчання — для учнів 5-6 класів— 144 години. Другий рік навчання —для учнів 7—10 класів — 216 годин.

Приміщення (майстерня) для гурткових занять має бути просторим, добре освітле­ним, з вентиляцією, водопроводом, каналізацією. Для зберігання лози, інструментів, дидактичного матеріалу необхідне підсобне приміщення. Майстерню бажано оформити роботами гуртківців, технологічними картками виробів, схемами, малюнками, фотогра­фіями з виставок.

Матеріал для плетіння: вербові прути, пагони хмелю, листя рогозу, житня солома. Індивідуальний інструмент учня: бокорізи, ніж „косячок”, шило діаметром 3 мм, викрутка 0 5 мм, стискач, колунки, секатор. Матеріалом для плетіння кожен учень забезпечує себе самостійно.

Програмою передбачається наступний об’єм матеріалу на кожного учня: перший рік навчання — вербові прути довжиною до 30 см — 500 шт., довжиною до 60 см — 300 шт., довжиною до 150 см — 100 шт., стрічка — 200 м;

другий рік навчання — вербові прути довжиною до 30 см — 800 шт., довжиною до 60 см — 1200 шт., довжиною до 150 см. — 500 шт., стрічка — 300 м.

Для колективної роботи в майстерні потрібно мати: дриль ручний або електричний, шоф, шмол, стискач, колунки, бокорізи, киянку (дерев'яний молоток), столярну ножівку (для дерева), молоток, сокиру, круглогубці, плоскогубці, лещата, лобзик ручний або електричний, мідний дріт, клей ПВА, фартухи, рукавиці, секатори, шила, викрутки, на­бір шаблонів і форм для лозоплетіння, целофанові мішки, ножі „косячок”, відро, вивар­ку, пластмасову місткість для води, аптечку швидкої допомоги.
Основний рівень, перший рік навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАННазва розділуКількість годинтеоретичні заняття

практичні заняття

разом

1.

Вступ

2

-

2

2.

З історії лозоплетіння:

„Де срібліє вербиця”4

2

6

3.

Агротехніка верболозу, як сировини для роботи

2

2

4

4.

Екологічна культура особистості. Охорона довкілля та раціональне природокористування

2

2

4

5.

„Мова рідна, слово рідне”. Народні пісні та вірші про вербу

2

2

4

6.

Символіка України. Народні свята та звичаї

2

2

4

7.

Етикет юнака і дівчини

2

2

4

8.

Технологія заготівлі та обробки матеріалів для плетення. Особливості їх зберігання.

4

14

18

9.

Види плетіння

4

10

14

10.

Виготовлення площинних

плетених виробів10

20

30

11.

Обмін досвідом між гуртківцями

2

4

6

12.

Плетення виробів утилітарного призначення

4

40

44

13.

Підведення підсумків

2

2

4

Усього:

38

106

144

ЗМІСТ ПРОГРАМИ

Вступ (2 год.)

Ознайомлення гуртківців з планом роботи гуртка. Мета та завдання гуртка очікувані духовні та матеріальні результати роботи. Значення посильної творчої праці в розвитку особистісних рис учнів. Інструменти. Правила техніки безпеки.


1. З історії лозоплетіння. „Де срібліє вербиця...” (6 год.)

Теоретична частина.

Виникнення народного мистецтва художнього плетення з лози. Види плетених виро­бів. Назви виробів та їх деталей.

Верба — одна з найбільш поширених деревних рослин. Цілющі властивості верби. Народні звичаї, обряди, пов'язані з вербою. Вербна неділя. Народні легенди, перекази, казки. Верба — символ повноти життя, довголіття. Верба і калина — улюблені дерева Кобзаря. Верба у творчості поетів і письменників.

Практична частина.

Ознайомлення із зразками вербових прутів, їх характерними особливостями.

Екскурсія в природу.
2. Агротехніка верболозу як сировини для роботи (4 год.)

Теоретична частина.

Вирощування насаджень верболозу та догляд за ними. Експлуатація насаджень. При­йоми, що впливають на ріст дерев і якість сировини.Практична частина.

Визначення місць, придатних для вирощування верболозу. Підготовка ділянки.


3. Екологічна культура особистості. Охорона довкілля та раціональне природо­користування (4 год.)

Теоретична частина.

Біологічні та психологічні передумови виживання в існуючому навколишньому середовищі. Оптимізація використання природних багатств. Природоохоронна діяльність.Практична частина.

Розчищення ареалів верболозу в природі. Проведення робіт з благоустрою території навколо школи, позашкільного закладу, житлових будинків.


4. „Мово рідна, слово рідне”. Народні пісні і вірші про вербу (4 год.)

Теоретична частина.

Значення української мови як державної. Вивчення прислів'їв і приказок про народні ремесла, про вербу. Пісні і вірші про вербу.Практична частина.

Виготовлення сувенірної роботи „Тин” методом рядкового плетення одним прутом, з використанням різного природного матеріалу.5. Символіка України. Народні звичаї та свята (4 год.)

Теоретична частина.

Національні символи України — герб, прапор, гімн. Народні свята — Різдво, Водохреща (Йордань), Масляна, Вербна неділя, Великдень, Зелена неділя, Івана Купала, Спас, Покрова. Народні звичаї та обряди — колядування, щедрування, „проганяння” куті, спалювання опудала зими, обливання на Чистий четвер, завивання вінків, вечорни­ці.Практична частина.

Виготовлення ляльки з соломи, рогозу,обереги.


6. Етикет юнака і дівчини (4 год.)

Теоретична частина.

З народної моралі. Риси характеру юнаків і дівчат. Духовна краса, честь, ніжність, гордість, почуття власної гідності, мужність. Взаємини юнака з дівчиною. Порядність, стриманість, елегантність, охайність.Практична частина.

Культпоходи в краєзнавчий музей, виставочний зал, театр.


7. Технологія заготівлі та обробки матеріалів для плетення, особливості зберігання та використання (18 год.)

Теоретична частина.

Термін заготівлі матеріалів для лозоплетіння. Особливості заготівлі та зберігання інших природних матеріалів для плетіння — рогозу, соломи, хмелю. Прийоми і способи заготівлі, сортування та очищення вербових прутів від кори. Способи теплової обробки прутів.Практична частина.

Заготівля вербових прутів. Теплова обробка лози. Очищення та сортування вербових прутів


8. Види плетіння (14 год.)

Теоретична частина.

Демонстрація технік плетіння на різних етапах готовності. Секрети майстерності Професійна термінологія.Практична частина.

Тренувальні вправи з вивчення технік плетіння — рядкове плетіння одним прутом мотузка в два прути, мотузка в три прути, мотузка в чотири прути, загинання, бор­дюри, пошарове плетіння, плетіння парними прутами, ажурне плетіння. Нарощування прутів, виготовлення стрічки.


9. Виготовлення площинних плетених виробів (30 год.)

Практична частина.

Плетіння круглого, овального і напівкруглого дна. Плетіння флористичних композицій: „Ромашка”, „Лілія”, „Сонях”, „Зірочка”, „Сніжинка”, „Тюльпан”. Плетіння зооморфних композицій: „Павук”, „Черепаха”, „Кіт”, „Порося”, „Метелик”, „Сова”, „Сорока”, „Курка”, „Півень”, „Курча”, „Ведмідь”, „Чебурашка”, „Риба”. Плетіння і оформлення колективних робіт.


10. Обмін досвідом між гуртківцями (6 год.)

Теоретична частина.

Формування в учнів бажання поділитися творчим досвідом, продемонструвати власні досягнення як необхідна передумова набуття і вдосконалення практичних умінь та тру­дових навичок. Вироблення здатності до виявлення в роботах (власних та товаришів) певних недоліків або браку, до аналізу причин, що призвели до невдач. Створення в гуртку атмосфери, сприятливої для творчої самореалізації кожного учня, досягнення високих результатів.Практична частина.

Робота із залишками. Виготовлення дрібних сувенірних виробів.


11. Плетіння виробів утилітарного призначення з очищеного та не очищеного прута (44 год.)

Практична частина.

Підставка під гаряче. Кошик на круглому дні. Ажурна хлібниця. Робота на шаблоні. Ваза для квітів. Виготовлення кульок з чищеної верби і створення об’ємних композицій. Кошик Великодній.

Організація виставки кращих робіт гуртківців, обговорення та аналіз. Завдання та рекомендації на літні канікули. Ознайомлення з роботою гуртка в наступному навчально­му році.
ЗАВДАННЯ НА ЛІТО


 • Відпрацювання та удосконалення навиків плетіння з лози.

 • Фенологічні спостереження за різними видами верби. Виявлення шкідників верби в природних умовах.

 • Заготівля вербових прутів.

 • Очищення прутів від кори різними способами.

 • Виготовлення виробів утилітарного призначення з неошкуреної лози.

 • Розробка нових видів плетення та способів оформлення кромок.

 • Робота з спеціалізованими сайтами Інтернет. Поповнення фото-каталогу оригінальних плетених виробів.

 • Розробка ескізів виробів.

 • Заготівля рогозу, соломи, обгорток початків кукурудзи та інших природних матеріалів для плетіння.

 • Розробка проектів „Малі архітектурні форми з лози у ландшафтному дизайні”.

Основний рівень, другий рік навчання
НАВЧАЛЬНО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН


з/п


Назва розділу

Кількість годинтеоретичні заняття

практичні заняття

разом

1.

Вступ

2

-

2

2.


Народне мистецтво - невід’ємна складова частина матеріальної, духовної, художньої культури

2


6


8

3.


Принципи компози­ційного рішення. Композиційні засоби

2

4

6

4.


Створення колекцій­ної ділянки верболозу

2

8

10


5.

Заготівля матеріалу для плетення

6

34

40

6.

Техніки плетіння

4

16

20

7.


Плетіння традиційних народних виробів

10

46

56


8.

Українське народне житло

4

12

16

9.

Здоров'я людини

2

4

6

10.

Мала Батьківщина

4

6

10

11.


Особливості виробів підвищеної складнос­ті. Плетіння ажурного виробу

4

16

20


12.

Використання виробів із лози в ландшафтному дизайні

4

8

12

13.

Використання сучасних інформаційних технологій на заняттях гуртка

2

4

6

14.

Підсумкове заняття

4

-

4

Усього:

52

164

216


ЗМІСТ ПРОГРАМИ
1. Вступ (3 год.)

Підсумки першого року навчання. План роботи гуртка на другий рік навчання. Де­монстрація робіт, виконаних влітку. Організаційні питання. Правила техніки безпеки. Організація робочого місця.


2. Народне мистецтво невід'ємна складова частина матеріальної і духовної культури народу (8 год.)

Теоретична частина.

Художня творчість — історична основа. Види художньої творчості. Естетичні почут­тя людини. Народне і професійне мистецтво. Поетична творчість. Народна музика. На­родний танець. Народний театр. Народна архітектура. Декоративне мистецтво, його види: декоративно-прикладне, монументальне, оформлювальне, театрально-декоративне. Народне декоративно-прикладне мистецтво. Домашнє художнє ремесло й організовані художні промисли. Художня традиція. Професійне декоративне мистецтво. Самодіяльна художня творчість.Практична частина.

Виготовлення групових робіт (на базі відомих з першого року навчання технік пле­тіння): „Пасіка”, „Хата з журавлем”, „Млин”.


3. Принципи композиційного рішення. Композиційні засоби (6 год.)

Теоретична частина.

Рівновага. Верх і низ. „Золотий переріз”. Обриси. Простота. Виразність. Композиційні засоби вираження. Компонування. Лінії. Ритм. Симетрія. Асиметрія. Контраст. Нюанс.Практична частина.

Виконання малюнків з даної теми. Креслярські роботи: ділення відрізка на різні частини, ділення кола на 2, 3, 4, 5, 6 і т. ін. 21 частину.


4. Створення колекційної ділянки верболозу (10 год.)

Практична частина.

Вибір ділянки. Підготовка ґрунту і живців. Висаджування рослин і догляд за ними.5. Заготівля матеріалу для плетення (40 год.)

Теоретична частина.

Термін заготівлі вербових прутів правила роботи в природних вербнякахПрактична частина.

Проварка лози. Очищення прутів від кори, просушка. Сортування очищених прутів. Виготовлення стрічки з очищеного прута.


6. Техніки плетіння (20 год.)

Практична частина.

Пошарове плетіння. Плетіння мотузки в два, три, чотири прути. Плетіння круглого дна. Плетіння овального прута. Плетіння ажуру. Плетіння загінки проста та складна коса, конструкційні елементи.


7. Плетіння традиційних народних виробів (56 год.)

Практична частина.

Плетіння виробів: „Білоруський кошик”, „Колиска”, „Дитяче брязкальце”, „Підставка-для посуду”, „Цукерниця”, „Кругла таця”, „Овальна таця”, „Кошик для ягід”, „Підставка під олівці”, „Кругла скринька”, „Овальна скринька”, „Годівнички для птахів”, „Плетіння вази на шаблоні”.


8. Українське народне житло (16 год.)

Теоретична частина.

Житло — один з основних компонентів побутової культури народу. Родинне вогни­ще. Батько. Мати. Рід. Родина. Родичі. Хатні обереги. Родовід. Дерево роду. Господарсь­кі споруди традиційної української садиби (криниця, журавель, комора, льох, клуня та ін.). Народна архітектура.Практична частина.

Виготовлення сувенірних виробів: „Журавель”, „Млин”, „Хата”.


9. Здоров'я людини (6 год.)

Теоретична частина.

Здоровий спосіб життя. Оздоровчі системи: ходіння босоніж, обливання водою, фізи­чні вправи. Сили природи: свіже повітря, чиста вода, сонячне проміння. Прислів’я і при­казки про здоров’я. Режим харчування. Національні традиції в харчуванні. Улюблені страви.Практична частина.

Надання першої медичної допомоги при виробничих травмах.


10. Мала Батьківщина (10 год.)

Теоретична частина.

Рідне місто (село, район). Походження і назва села (міста), району, основні історичні віхи. Споруди. Пам'ятники. Назви вулиць. Видатні люди міста (села, району). Музеї. Картинні галереї. Мистецтво та кольори моєї вулиці.Практична частина.

Створення світлиці. Екскурсія на художню виставку.


11. Особливості виготовлення виробів підвищеної складності. Плетіння ажурного виробу (20 год.)

Теоретична частина.

Ознайомлення з секретами майстерності і плетіння виробів підвищеної складності. Вивчення творчого шляху народних майстрів, творчої спадщини народу.Практична частина.

Виготовлення виробів підвищеної складності з використанням ажурного плетіння: „Ваза для фруктів”, „Таця на наборному дні”, „Кошик Великодній”.


12. Використання виробів із лози в ландшафтному дизайні (12 год.)

Теоретична частина.

Приведена історія розвитку садово-парково мистецтва. Зелена архітектура. Поняття малих архітектурних форм. Регіональні особливості формування штучних ландшафтів. Садова скульптура. Технологія виготовлення простих малих архітектурних форм з лози. Основна техніка плетіння парканів-діагонально ажурне плетіння. Діагональна структура живих конструкцій.Практична частина.

Виготовлення малих архітектурних форм з лози і встановлення їх на території позашкільного закладу.


13. Використання сучасних інформаційних технологій на заняттях гуртка (6 год.)
14. Підсумкове заняття (4 год.)

Підведення підсумків за навчальний рік. Організація виставки робіт гуртківців. Участь у районних, обласних, республіканських виставках. Вручення переможцям кон­курсів призів, дипломів у присутності батьків, педагогів і майстрів народної творчості. Рекомендації на майбутнє.


ЗАВДАННЯ НА ЛІТО


 • Відпрацювання та удосконалення навиків плетіння з лози.

 • Фенологічні спостереження за різними видами верби. Виявлення шкідників верби в природних умовах.

 • Заготівля вербових прутів.

 • Очищення прутів від кори різними способами.

 • Виготовлення виробів утилітарного призначення з неошкуреної лози.

 • Розробка нових видів плетення та способів оформлення кромок.

 • Робота з спеціалізованими сайтами Інтернет. Поповнення фото-каталогу оригінальних плетених виробів.

 • Розробка ескізів виробів.

 • Заготівля рогозу, соломи, обгорток початків кукурудзи та інших природних матеріалів для плетіння.

 • Розробка проектів „Малі архітектурні форми з лози у ландшафтному дизайні”

ПРОГНОЗОВАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ
Вихованці повинні знати:

- історію лозоплетіння;

- видові назви верби, що застосовується в лозоплетінні, та інші види природного матеріалу;

- агротехніку верби;

- технологію заготівлі, обробки, зберігання та використання верби як сировини для плетіння;

- професійну термінологію, секрети майстерності;

- види плетіння;

- основи композиції, поєднання кольорів;

- лікувальні властивості верби;

- вплив господарської діяльності людини та промислових підприємств на довкілля, заходи щодо його зменшення;

- згубний вплив паління, алкоголю, наркотиків на людський організм;

- матеріальну, духовну, художню культуру українського народу;

- історію малої Батьківщини, свій родовід, народний побут, усвідомлювати красу творчої праці і активного відпочинку; необхідність ведення здорового способу життя.
Вихованці повинні вміти:

- вирощувати, заготовляти, обробляти, зберігати, фарбувати вербові прути;

- виготовляти стрічку з вербових прутів;

- розрізняти основні види верби;

- складати технологічну картку виготовлення виробів;

- організовувати робоче місце;

- дотримуватися правил техніки безпеки;

- користуватися різальними та колючими інструментами;

- виготовляти нескладні пристрої для лозоплетіння;

- відчувати матеріал, з яким працюють;

- власноруч виготовляти декоративно-вжиткові та сувенірні вироби з вербових прутів та інших природних матеріалів (хмелю, ситнягу, рогозу, житньої соломи, куку­рудзяного листя);

- проводити екскурсію на виставку виробів з лозоплетіння, демонструвати практичні навички виготовлення таких виробів;

- виготовляти та користуватися природними та штучними барвниками;

- відновлювати природні ареали лози, боротися з ерозією ґрунтів;

- виконувати рекультивацію ділянки.
Вихованці мають набути досвід:


 • працювати за ескізами, малюнками;

 • заготівлі, обробці та зберігання вербових прутів;

 • виготовлення виробів з вербових прутів.


Терміни (поняття)
Бордюри — загинання за окружністю чи кутом верхньої частини виробу Види суцільного плетіння — просте, пошарове, квадратне, плетіння мотузкою, пле­тіння у шаховому порядку, ажурне плетіння

Загинання — конструктивний елемент, який закінчує плетіння бортів кошиків та фіксує форму виробу

Каркас — не обплетений виріб із скріплених товстих формоутворювальних прутів Колунок — інструмент для розщеплення вербових прутів на декілька секторів

Лоза — довгий прут (стебло) верболозу Лозоплетіння — один із прадавніх видів народного мистецтва

Пружкова косичка — завершальний конструктивний елемент виробу з кінців стояків

Рядок — плетена лінія з будь-якого матеріалу

Стискач — інструмент для зняття кори з вербових прутів

Стояки — вертикально поставлені прути, за якими виконують плетіння

Технологічна картка — запис послідовності виконання технічних операцій

Тренажер — пристрій для відпрацювання технік плетіння та виготовлення виробів різних форм

Шаблони, форми — оснащення для виготовлення виробів складної конфігурації

Шмол — інструмент для стругання стрічки з вербових прутів по шириніШоф — інструмент для виготовлення стрічки з вербових прутів
ЛІТЕРАТУРА


 1. Антонович Є. А. Декоративно-прикладне мистецтво / Є. А. Антонович, Р. В. Захарчук-Чугай, М. Є. Станкевич. — Львів : Світ, 1992.

 2. Бескодаров А. А. Художественное плетение из ивового прута / А. А. Бескодаров. — М. : Лесная пром.-сть, 1985.

 3. Данилюк А. Г. Українська хата / А. Г. Данилюк. — К. : Наукова думка, 1991.

 4. Етнографія України / За ред. С А. Макарчука. — Львів : Світ, 1994.

 5. Кяшенко В. В. Психологические тесты таланта / В. В. Кяшенко. — Харьков : Фолио; СПб. : Кристалл, 1996.

 6. Козлов В. М. Плетение из ивового прута / В. М. Козлов. — М. : Легпромбытиздат, 1994.

 7. Лозко Г. С. Українське народознавство / Г. С. Лозко. — К. : Зодіак-ЕКО, 1995.

 8. Найден О. С. Українська народна іграшка / О. С. Найден. — К. : Артек, 1999.

 9. Самойлович В. П. Народное архитектурное творчество / В. П. Самойлович. — Киев : Будівельник, 1997.

 10. Скуратівський В. Т. Святвечір / В. Т. Скуратівський. — К. : Перлина, 1994.

 11. Сшеченко А. Ф. Изготовление плетеных изделий / А. Ф. Сшеченко. — Киев : Урожай, 1995.

 12. Сшеченко А. Ф. Плетиво із соломи та рогозу / А. Ф. Сшеченко. — К. : Урожай, 1994.

 13. Супруненко В. П. Народний / В. П. Супруненко. — Запоріжжя : МП „Берегиня”, 1993.

 14. Щербаківський В. М. Українське мистецтво / В. М. Щербаківський. — К. : Либідь, 1995.

Каталог: documents -> uon.php -> 05%20%D0%9F%D0%A0%D0%9E%D0%93%D0%A0%D0%90%D0%9C%D0%98 -> %D0%9D%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8%20%D0%9F%D0%9D%D0%97 -> %D0%9F%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%88%D0%BA%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%20%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8
documents -> Тема уроку: Ботаніка. Будова та фізіолгія рослини. Мета
documents -> Що таке інклюзія?
documents -> Мвпу атб м. Львова Формування критичного мислення учнів на уроках історії
documents -> Інформація щодо реалізації плану заходів з виконання Програми діяльності
documents -> Рішення №21-13/2012 16 травня 2012 року село Йорданешти «Про затвердження нової редакції Статуту Йорданештської загальноосвітньої школи №2 І-ІІ ступенів Йорданештської сільської ради, Глибоцького району Чернівецької області»
documents -> Рішення №20-13/2012 16 травня 2012 року село Йорданешти «Про затвердження нової редакції Статуту Йорданештської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Йорданештської сільської ради, Глибоцького району Чернівецької області»
documents -> Розпорядження від 2014 року № м. Київ Про проект Програми правової освіти населення Київської області на 2015 2018 роки
documents -> План основних заходів які проводитимуться Великобурлуцькою райдержадміністрацією у січні 2016 року
%D0%9F%D0%BE%D0%B7%D0%B0%D1%88%D0%BA%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%20%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D1%87%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%20%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8 -> Будинок дітей та молоді дубенської міської ради погоджено


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка