Рішення про передачу у приватну власність такої земельної ділянки; взагалі немає рішення про передачу у власність цієї земельної ділянкиСкачати 67.61 Kb.
Дата конвертації08.05.2016
Розмір67.61 Kb.
ТипРішення
СПАДКУВАННЯ. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ
Спадкуючи будинок на неприватизованій земельній ділянці, до спадкоємця переходить право користуватися такою ділянкою та право на її приватизацію або оформлення користування.
Якщо житловий будинок, який належав на праві власності померлому громадянину, розташований на неприватизованій ділянці, тобто:

     • до 01.01.2002р. Місцевою радою не приймалося рішення про передачу у приватну власність такої земельної ділянки;

     • взагалі немає рішення про передачу у власність цієї земельної ділянки;

     • рішення ради про передачу у власність земельної ділянки прийнято після01.01.2002р., однак не зареєстровано та не видано за життя громадянина державного акта на право власності на земельну ділянку, така земельна ділянка не може бути успадкована.

Разом з тим, відповідно до ст.120 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ) та ст.1225 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) до спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.

У такому випадку спадкоємці повинні оформити своє право на земельну ділянку, на якій розміщено успадкований житловий будинок. Таке право може бути оформлено шляхом звернення спадкоємців до місцевої ради, яка відповідно до їх заяви має прийняти рішення або про безоплатну передачу у приватну власність цієї земельної ділянки без змін цільового призначення, або ж про передачу в оренду. При цьому слід враховувати, що :

- безоплатна приватизація земельної ділянки може мати місце лише для громадян України;

- безоплатна земельна ділянка може бути передана лише один раз по визначеному ст.121 цільовому призначенню;

- за наявності двох і більше спадкоємців земельна ділянка може бути передана безоплатно у сумісну власність за умови, що жоден із цих осіб не скористався раніше правом безоплатної приватизації земельної ділянки для обслуговування житлового будинку і господарських споруд;

- якщо спадкоємець (хоча б один) є іноземццем чи вже скористався правом безоплатної приватизації земельної ділянки для обслуговування житлового будинку і господарських споруд, то оформити земельну ділянку можливо або в оренду (спільну оренду), або ж такий громадянин має право викупити земельну ділянку (її частину).

Рішенням місцевої ради, яке було прийнято до 01.01.2002року, земельну ділянку було передано у власність громадянину. Такий громадянин за різних обставин не отримав державного акта на право власності на цю земельну ділянку і помер.


Якщо житловий будинок недобудований або ж самовільно збудований, право власності на ці об'єкти у спадкоємців не виникає.
Якщо земельна ділянка була надана громадянину у встановленому законом порядку у власність або користування для будівництва житлового будинку і господарських споруд, однак за життя такий громадянин не завершив таке будівництво, а отже, не зміг оформити право власності на житловий будинок, то у спадщину переходить не житловий будинок, а будівельні матеріали, права та обов'язки за договором підряду на будівництво. Разом з тим, спадкоємець матиме можливість переоформити право власності або право оренди вже на себе.

Зокрема, відповідно до ст.17 Закону України “Про оренду землі” право на оренду земельної ділянки переходить після смерті фізичної особи — орендаря, якщо інше не передбачено договором оренди, до спадкоємців, а в разі їх відмови чи відсутності таких спадкоємців — до осіб, які використовували цю земельну ділянку разом з орендарем і виявили бажання стати орендарями в разі, якщо це не суперечить вимогам Земельного кодексу України та цього Закону.

Якщо право власності на майно у спадкоємців було відсутнє, то це майно не може входити в склад спадщини. Так, самовільно побудований будинок на самовільно зайнятій земельній ділянці не включається в спадкову масу, оскільки у спадкодавця право власності ні на цей будинок, ні на земельну ділянку не виникло, і згідно з нормами чинного законодавства цей будинок підлягає вилученню, а самовільно зайнята земельна ділянка поверненню.

Також відповідно до ст.4 Закону України “Про приватизаційні папери” у разі смерті громадянина, який не одержав приватизаційні папери з будь-яких причин, право одержання належних йому до видачі паперів також не успадковується.


За відсутності спадкоємців за заповітом та за законом майно особи, яка померла переходить у власність територіальної громади.
Ст.1227 ЦКУ встановлено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Заяву до суду про визнання спадщини відумерлою подається відповідною радою після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Якщо власник земельної ділянки помер, і у визначений законом строк жодна особа не звернулася до нотаріуса за місцем відкриття спадщини щодо успадкування такої земельної ділянки, сільська, селищна рада мають звернутися жо місцевого суду про визнання спадщини відумерлою.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Тазом з тим, бувають випадки коли особи, які за законом можуть бути визнані спадкоємцями, за різних обставин пропустили строк прийняття спадщини (були за кордоном, пізно довідалися про смерть спадкодавця тощо) мають намір все-таки отримати майно у спадщину, вони мають отримати інформацію щодо такого майна — чи майно вже визнано судом відумерлим, чи ще не було рішення суду.

У випадку, коли майно, в тому числі й земельна ділянка, на яку претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію. При передачі земельної ділянки, визнаної відумерлою, у власність іншій особі відповідно до ст.ст.118, 121 ЗКУ, спадкоємець, який пропустив строк прийняття спадщини з поважних причин, має право на отримання іншої земельної ділянки за його згодою або ж грощової компенсації.


Начальник управління Пижик Е.В.


Каталог: Justicija
Justicija -> Різновиди оформлення трудових правовідносин
Justicija -> Рішення щодо їх припинення або які перебувають у процесі припинення. Кількість засновників громадського об'єднання не може бути меншою, ніж дві особи
Justicija -> Проведення державної реєстрації територіальної громади села, селища, міста як юридичної особи
Justicija -> Представництво за законом
Justicija -> Типові питання та відповіді щодо заповнення декларації
Justicija -> Порядок проведення державної реєстрації права користування чужим майном
Justicija -> Особливорсті застосування трулового законодавства: відпутка з наступним звільненням
Justicija -> Спадкування за заповітом та за законом. Особливості застосування Спадкування за заповітом
Justicija -> Положення про спадкування, його види, здійснення та оформлення визначені главами 84-90 (статті 1216-1308) Цивільного кодексу України
Justicija -> Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів», яким внесено зміни до низки нормативних актів, в т ч


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка