Рішення 22. 02. 2013 №14 Про Програму розвитку освіти Чернігівського району на 2013-2017 рокиСторінка1/5
Дата конвертації05.05.2016
Розмір1 Mb.
ТипРішення
  1   2   3   4   5

УКРАЇНА
ЧЕРНІГІВСЬКА РАЙОННА РАДАЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Шостого скликання

Двадцять третя сесія

РІШЕННЯ22.02.2013
№ 14


Про Програму розвитку

освіти Чернігівського району

на 2013-2017 роки

Керуючись п. 16 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням сесії Запорізької обласної ради від 22.11.2012 року № 11 «Про Програму розвитку освіти Запорізької області на 2013-2017 роки» Чернігівська районна рада Запорізької області ВИРІШИЛА:
  1. Затвердити програму розвитку освіти Чернігівського району на 2013-2017 роки (далі Програма), що додається.

  2. Фінансування Програми здійснювати у межах коштів, передбачених місцевим бюджетом району на відповідний рік.

  3. Чернігівській районній державній адміністрації:

3.1. при формуванні районного бюджету на відповідні роки забезпечити реалізацію заходів, передбачених у Програмі;

3.2. інформувати районну раду про хід виконання Програми щороку до 20 грудня.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту.Голова ради

О.П.РоманчукЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення районної ради

22.02.2013 № 14


ПРОГРАМА РОЗВИТКУ ОСВІТИ

ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ

НА 2013-2017 РОКИ
І. ВСТУП
Програма розвитку освіти Чернігівського району на 2013-2017 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до Конституції України, Законів України: «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про загальну середню освіту», «Про позашкільну освіту», «Про охорону дитинства», Національної доктрини розвитку освіти, затвердженої Указом Президента України від 17.04.2002 № 347/2002, Указу Президента України від 30.09.2010 № 926/2010 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні», постанов Кабінету Міністрів України з питань освіти, документів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України.

Підставами для розробки Програми є завершення терміну дії Програми розвитку освіти Чернігівського району на 2010-2012 роки, затвердженої рішенням районної ради від 24.09.2010 № 15 та необхідність продовження програмно-цільового забезпечення подальшого розвитку системи освіти в районі з урахуванням досягнутого в результаті виконання зазначеної попередньої програми, а також актуальних сьогоденних і стратегічних завдань освітньої сфери в соціально-економічному розвитку регіону, задоволенні освітніх запитів населення.

Програма визначає концептуально головну мету і завдання розвитку освіти на період 2013-2017 років, конкретизує шляхи, механізми, терміни та перелік основних заходів з реалізації стратегічних завдань, їх виконавців, прогнозовані обсяги фінансового забезпечення виконання. Програма має відкритий характер і може доповнюватися (змінюватися) в установленому чинним законодавством порядку в разі, коли в період її виконання відбуватимуться зміни в законодавстві України про освіту, державній освітній політиці, в реальній соціально-економічній ситуації в районі, що вимагатимуть відповідного безпосереднього реагування системи освіти району. Програма передбачає взаємодію з діючими районними програмами з питань освіти, дитинства, молоді.

Програма є рамочною для систем освіти загальноосвітніх навчальних та дошкільних закладів району, які розробляють відповідні свої програми розвитку з урахуванням місцевих соціально-економічних умов і завдань.

Структурна побудова Програми заснована на принципі комплексності, а саме: зміст підрозділів програми не є для кожного підрозділу Програми автономно самодостатнім і вичерпним, усі підрозділи взаємопов‘язані, взаємозумовлені, взаємодоповнюючі і мають розглядатися лише комплексно у своїй цілісності.
ІІ. СТАН ОСВІТИ ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ У 2010-2012 РОКАХ
У результаті виконання завдань Програми розвитку освіти Запорізької області на 2010-2012 роки забезпечено поліпшення умов доступності освіти для населення регіону, піднесення її якості, ефективності діяльності навчально-виховних закладів усіх рівнів і форм власності. Реалізацію заходів Програми у 2010-2012 роках забезпечено бюджетними коштами в обсязі 10795, 216 тис. грн.

Стан мережі дошкільних навчальних закладів та їх укомплектованість перебувають під постійним контролем районної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування та відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації. Мережу дошкільної освіти району складають 3 навчально-виховні комплекси школа-сад, 12 ясел-садків, з них тимчасово не працює -1, працюють сезонно – 2 (КДНЗ ясла-садок «Оленка» Обіточненської сільської ради, ясла-садок «Чебурашка» Просторівської сільської ради). З 01.09.12 функціонує комунальний дошкільний навчальний заклад «Ромашка» Панфілівської сільської ради, з 01.10.12 відновив роботу КДНЗ ясла-садок «Барвінок» Новоказанкуватської сільської ради на базі Новоказанкуватської зош І-ІІІ ступенів. У районі функціонує 5 навчально – виховних комплексів: Новомихайлівський, Широкоярський, Хмельницький, Стульневський та Довгинський.

Незважаючи на те, що вік функціонування дошкільних навчальних закладів від 20 до 45 років, стан матеріально-технічної бази в них поліпшується, про що свідчать акти перевірок готовності закладів освіти до нового навчального року, які проводяться щорічно у серпні місяці. Крім бюджетних коштів, ремонти груп ДНЗ проводяться за допомогою батьків та спонсорських надходжень. Протягом 2010 року замінено вікна та двері у КДНЗ «Сонечко» Чернігівської селищної ради на суму 300 тис. грн. У 2011 році завершили заміну вікон та дверей, відремонтували два павільйони на суму 197 тис. грн.. з обласного бюджету у КДНЗ ясла-садку «Посмішка» Чернігівської селищної ради, проведено капітальний ремонт даху та відремонтовано каналізаційну та водопостачальну системи в КДНЗ «Вишенька» Богданівської сільської ради на суму 50 тис. грн. У 2012 році проведено утеплення стін КДНЗ ясел-садка «Посмішка» Чернігівської селищної ради за кошти державної субвенції (790 тис.грн.). Частково відремонтовано дах, укріплено стелю, відремонтовано павільйон, придбано котел на твердому паливі у КДНЗ ясла-садку «Посмішка» Новополтавської сільської ради. Богданівською сільською радою виділено 90 тис. грн. на ремонт дошкільної установи. У всіх дошкільних навчальних закладах проводяться косметичні ремонти за рахунок сільських рад, батьківських, спонсорських коштів. У 2012 році придбали нову електроплиту у КДНЗ ясла-садок «Вербиченька», телевізор у КДНЗ ясла-садок «Казка» Верхньотокмацької сільської ради.

У результаті виконання заходів Програми розвитку освіти Чернігівського району на 2010-2012 роки забезпечено охоплення дошкільними навчальними закладами 83 % (по країні – 81%) дітей дошкільного віку, у тому числі в сільській місцевості - 71%. Показник охоплення суспільним дошкільним навчанням дітей 5-річного віку складає – 100 % (по країні – 99,8 %).

У загальноосвітній ланці послідовно вирішувалося завдання забезпечення рівного доступу до якісної освіти. Діяльність органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, управління освітою, педагогічних колективів була спрямована на створення умов територіальної доступності кожного учня до школи з якісною освітою; достатньої варіативності усього загалу загальноосвітніх закладів за змістом і формами освіти для реалізації права родини обрати школу відповідно до особливостей освітніх запитів дитини; ресурсного забезпечення закладів (матеріально-технічного, кадрового, навчально-методичного, у т.ч. інформаційно-комп’ютерної бази), яке гарантує сучасну якість освіти і за її змістом, і за технологіями опанування знаннями, і за результатом. Забезпечення профільного навчання в освітніх установах району здійснюється шляхом створення профільних класів та підгруп у школі ІІІ ступеню. У поточному навчальному році 9 шкіл І-ІІІ ст. здійснюють навчання за філологічним, природничим, суспільно-гуманітарним, технологічним, художньо-естетичним, та спортивним напрямами. Профільною освітою охоплено 230 учень старшої школи. З них 10 у сільській місцевості. Чернігівська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів «Надія» забезпечує надання освітніх послуг, пов’язаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до курсового професійно - технічного навчання підготовка водіїв автотранспортних засобів (категорія «С»). Щорічно державні іспити на присвоєння кваліфікації з видачею документів державного зразка складають близько 30 учнів.

Згідно зі статтею 14 Закону України «Про освіту», статтею 21 Закону України «Про загальну середню освіту» створені умови для забезпечення рівного доступу до якісної освіти всіх дітей і підлітків шкільного віку, незалежно від місця проживання через організацію регулярного безкоштовного підвезення учнів до місць навчання та у зворотному напрямку.

Доступ до середньої освіти значною мірою забезпечується за допомогою підвезення дітей до ЗНЗ. Стовідсотково підвозяться всі діти, які проживають за межею пішохідної доступності до загальноосвітніх навчальних закладів.

За роки роботи за програмою «Шкільний автобус» за рахунок усіх джерел фінансування придбано 6 нових автобусів.

Усі ЗНЗ І-ІІІ ступенів мають комп’ютерні класи з підключенням до Інтернету (у ЗНЗ району – 17 навчальних комп’ютерних комплексів), розвивається відповідна інфраструктура програмного, мультимедійного забезпечення. Кількість учнів на один персональний комп‘ютер у середньому по району складає 10 чоловік.

У районі триває робота щодо створення єдиного освітнього простору. Забезпечується передача електронних баз даних про учнів і вчителів, бази матеріально-технічного стану загальноосвітніх навчальних закладів на портал zp.isuo.org, діє автоматизована система «Запорізька обласна освітня мережа», здійснюється автоматичне формування всіх державних статистичних звітів. У рамках єдиного освітнього простору розвиваються кілька веб-ресурсів: сайт відділу освіти, молоді та спорту Чернігівської районної державної адміністрації, сайти шкіл; розпочато роботу щодо залучення до єдиного освітнього простору дошкільної ланки освіти.

Відділом освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації відпрацьовано механізм організації харчування дітей у загальноосвітніх навчальних закладах. Безпосередньо харчуванням забезпечуються учні в 17 навчальних закладах.

Для учнів 1-4 класів, учнів пільгових категорій оплата обідів за рахунок бюджетних асигнувань становить 4,50 грн. на одного учня за один обід.

В усіх загальноосвітніх школах району здійснюється харчування. Забезпечено одноразове безкоштовне харчування: 644 учнів 1-4 класів, що становить 100%, дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування – 29, або 100%, дітей з малозабезпечених сімей, які отримують допомогу відповідно статті 19 Закону України «Про державну допомогу сім’ям із дітьми» – 39, або 100%.

Щороку забезпечується літнє оздоровлення дітей-сиріт.

З 01.09.2012 року 181 першокласників району почали вчитися за новими Державними стандартами. Усі заклади на 100 % отримали нові підручники для першого класу. Школи забезпечені навчальними програмами 2012 року, методичними посібниками. В усіх школах проведено комплекс заходів з педагогами, батьками, майбутніми першокласниками в рамках Всеукраїнської акції «Дай руку, першокласнику!» щодо підготовки до успішного навчання в школі учнів-початківців.

На виконання Програми розвитку освіти Чернігівського району на 2010-2012 роки реалізовано систему заходів щодо піднесення якісного складу педагогічних працівників, науково-методичного забезпечення їх професійного зростання, творчої майстерності. Щороку проводились конкурси педагогічної майстерності для різних категорій освітян: «Учитель року», «Методист року», «Лідер року», «Імідж дошкільного навчального закладу» тощо. Планомірно реалізувався обласний освітній проект «Формування та розвиток інформаційно-комунікаційної компетентності педагогів», у результаті чого всі вчителі пройшли в різних формах навчання і опанували необхідними знаннями, вміннями й навичками застосування у навчально-виховному процесі сучасних інформаційно-комп’ютерних технологій. У загальноосвітніх школах району працює 297 педагогічних працівників, з них мають вищу освіту - 273 (91%), навчаються заочно – 21 (7%). 184 (61%) педагогічних працівника мають стаж педагогічної діяльності понад 20 років. Мають кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії» - 65 (21%), «спеціаліст І категорії» - 99 (33%), педагогічне звання «вчитель – методист» - 16 (5%), «старший вчитель» - 36 (12%), педагогічних працівників, які мають державні нагороди та відзнаки - 27 (9%), з них ”Відмінник освіти” – 14 (4%). У серпні 2012 року до району прибуло 20 молодих спеціалістів. Не вирішується проблема забезпечення освітян житлом. Основні проблеми системи освіти району, які в часових межах 2010-2012 років значною мірою вирішені, вимагають подальшого повного розв’язання, а саме:

функціонуюча мережа дошкільних навчальних закладів (далі - ДНЗ) ще не в повній мірі задовольняє потреби населення: зміст, спрямованість і форми діяльності ДНЗ, перелік та ефективність їх послуг вимагають подальшого інноваційного розвитку відповідно до запитів населення і сучасних науково-практичних досягнень дошкільної освіти;

потребують оновлення парк комп’ютерної техніки, обладнання значної частини навчальних кабінетів, технологічного обладнання харчоблоків, обладнання спортивних залів і майданчиків загальноосвітніх навчальних закладів; для підвезення школярів сільської місцевості необхідно придбати додатково 4 шкільних автобусів;

освіта району не в повній мірі реалізує виховну функцію в умовах нових соціально-економічних реалій і вимог до успішної особистості та громадянина, функцію психологічної підтримки учнів;

потребує подальшого розвитку система збереження, зміцнення, відновлення здоров‘я учня, вихованця в навчально-виховному процесі;

не став ефективним інструментом управління за результатами моніторинг якості освіти;

фактичні показники статусу освітян ще не адекватні їх ролі в суспільстві; інноваційна та демократична культура професійної діяльності у педагогічному середовищі потребують подальшого формування і розвитку; залишається тенденція до старіння педагогічних кадрів.


ІІІ. КОНЦЕПЦІЯ

ПРОГРАМИ РОЗВИТКУ ОСВІТИ ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ

НА 2013 – 2017 РОКИ
1. Актуальність розробки і мета Програми
Система освіти району, віддзеркалюючи соціально-економічні запити регіону в ситуації високого динамізму змін у суспільстві, глобалізаційних процесів, інтенсивного зростання високотехнологічних комунікацій і виробництв, людської географічної та економічної мобільності, кризових явищ, що гостро позначаються на якості життя населення району, перебуває у стані постійного пошуку шляхів актуального, прогнозованого, випереджального реагування в умовах регіону на виклику часу.

Це вимагає відповідного програмно-цільового забезпечення ефективності і результату окресленого пошуку, створення в районі освітнього середовища, що задовольняючи запити в якісній освіті населення району, водночас інтегруватиметься в єдиний державний освітній простір, відповідатиме міжнародним критеріям освіти.

Основним ціннісним виміром якості сучасної освіти в районі повинні стати можливості тих, хто її здобув, мати такий рівень інформованості, умотивованості до власного розвитку і постійної освіти, здатності творчо мислити, громадянської активності і відповідальності, мобільності, гнучкості, щоб успішно будувати власне життя і ефективно діяти в глобальному середовищі, вносити свідомий вклад у розвиток району, піднесення конкурентноздатності країни в європейському і світовому просторі. Створення і розвиток умов доступності для населення району зазначеної якості освіти є гострою сьогоденною і стратегічною потребою.

Стратегічний курс суспільства на посилення ролі району у регулюванні суспільного життя та соціально-економічного розвитку зумовив переоцінку традиційних факторів регіонального розвитку, у тому числі й переосмислення функції освіти, набуття нею першочергового значення як рушійної сили позитивних суспільних змін. Виважена та гнучка регіональна освітня політика як конкретизація освітньої політики держави на місцевому рівні може успішно реалізуватися через програму розвитку освіти, що своєю спрямованістю і змістом відповідає обласним економічним, соціокультурним умовам і перспективам їх розвитку.


Мета програми - забезпечення умов рівної доступності для населення району сучасної повноцінної, якісної освіти, що відповідає актуальним і перспективним запитам особистості, суспільства і держави, міжнародним критеріям.
2. Пріоритетні завдання досягнення мети програми:
1. Забезпечення для населення району державних гарантій доступності та рівних можливостей отримання повноцінної освіти незалежно від місця проживання і матеріального статку; безоплатності повної загальної середньої освіти в межах державних стандартів і безоплатності інших рівнів району в межах, визначених чинним законодавством України.

2. Досягнення нової сучасної якості дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти з варіативною соціальною адресністю умов її здобуття відповідно до запитів та можливостей споживачів освітніх послуг; максимальне наближення навчання і виховання кожного учня, вихованця до їх сутності, здібностей та особливостей.

3. Розвиток освіти як відкритої, демократичної системи на основі розподілу відповідальності між суб‘єктами освітньої політики, досягнення балансу й актуалізації механізмів державно-громадського управління та піднесення ролі всіх учасників освітнього процесу: тих, хто вчиться, педагогів, батьків, керівників навчально-виховних закладів.

4. Забезпечення умов здобуття освіти в умовах, що гарантують здоров‘я, захист прав особистості вихованців, учнів в освітньому процесі, їх психологічну і фізичну безпеку.

5. Створення для населення району умов неперервного здобуття освіти протягом життя як фактора мобільності суспільства, його готовності до прогнозованих змін.

6. Забезпечення умов для апробації та ефективного впровадження прогресивних технологій інноваційного розвитку, сучасних принципів організації навчально-виховного процесу в усіх ланках освіти; досягнення збалансованості знань і компетенцій споживачів освітніх послуг; створення і впровадження моделей інтегрованих закладів освіти, що реалізуватимуть адаптивні різнорівневі освітні програми.

7. Досягнення якісних змін інформаційних потоків та комунікацій в усіх ланках системи освіти, в освітньому процесі; застосування сучасних технологій створення баз даних про освіту та освітні середовища, оперативного збору, обробки і обміну інформацією.
3. Основні шляхи реалізації завдань Програми:
здійснення системи заходів цієї Програми та відповідних загальноосвітніх програм розвитку освіти, а також за потреби, розробка інших районних програм і проектів щодо забезпечення якісної освіти у всіх ланках системи освіти району;

подальший структурний і якісний розвиток мережі навчально-виховних закладів усіх типів і форм власності з одночасним розвитком ресурсного забезпечення в них умов доступності здобуття якісної освіти, збагачення освітнього середовища;

управлінське і методичне забезпечення розбудови інноваційних моделей освіти на основі концепцій гуманізації, відкритої освіти та компетентнісного підходу;

пошук і реалізація сучасних ефективних моделей виховання, спрямованих на формування системи цінностей особистості, адекватних актуальним завданням розбудови суспільства в Україні і її інтеграції в європейський простір та світове співтовариство.


4. Очікувані результати:
Основним узагальнюючим результативним чинником виконання Програми має стати збалансована відповідність:

якості самої регіональної системи освіти в усіх її складових;

якості освітнього процесу в навчально-виховних закладах відповідно до цілей і стандартів освіти в державі;

задоволеності очікувань учасників процесу освіти від якості наданих закладами освіти послуг.

Ці результати конкретизуватимуться у:

створенні механізмів сталого розвитку системи освіти Чернігівського району;

досягненні якості варіативної мережі навчально-виховних закладів усіх типів і форм власності за змістом освіти, формами і мовою її здобуття; безпечністю та сприятливістю умов навчально-виховного процесу для здоров‘я учасників; забезпеченні наступності і безперервності освіти у всіх її ланках;

розвиненості сучасного ресурсного забезпечення навчально-виховних закладів у районі, у тому числі матеріально-технічного, навчально-методичного, інформаційно-комунікаційного оснащення; кадрового забезпечення;

побудові освітнього процесу на ідеології формування компетенцій учня, вихованця;

досягненні ефективної моделі управління якістю освіти в районі на підставі розбудови системного моніторингу стану та результатів функціонування і розвитку системи освіти на всіх рівнях, адаптивності управління, прийнятті ефективних управлінських рішень за результатами;

відповідності державним стандартам, конкурентноздатності здобутої випускниками навчально-виховних закладів освіти незалежно від їх соціального статусу, фізичних та особистих можливостей;

спроможності випускників успішно продовжувати безперервну освіту протягом життя.ІV. ДОШКІЛЬНА ОСВІТА
Мета: створення умов для повного задоволення потреб населення в дошкільній освіті; забезпечення доступної та якісної освіти в дошкільних навчальних закладах усіх типів, профілів і форм власності відповідно до інтересів успішного розвитку дитини дошкільного віку в межах державних вимог до змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти та з урахуванням соціального запиту батьків, вимог щодо готовності дитини до успішного навчання в школі.
Завдання:
1. Удосконалення системи прогнозування і розвитку дошкільної освіти, створення варіативної мережі дошкільних закладів усіх типів, профілів та форм власності відповідно до освітніх запитів населення, демографічних прогнозів, особливостей функціонування дошкільних закладів у селищі і сільській місцевості; у тому числі створення умов для обов’язкового здобуття дошкільної освіти дітьми п’ятирічного віку.

2. Забезпечення якісного виконання змісту дошкільної освіти шляхом впровадження нової редакції Базового компонента дошкільної освіти Державного стандарту дошкільної освіти України; виконання вимог програм та навчально-методичного забезпечення, затвердженого Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України.

3. Досягнення в системі дошкільної освіти оптимального рівня дошкільної зрілості кожної дитини відповідно до природних можливостей та рівних стартових можливостей продовжувати освіту в початковій школі.

4. Збереження і розвиток фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини з раннього віку як головного життєвого ресурсу людини.

5. Корінне поліпшення матеріально-технічної бази дошкільних закладів, у тому числі шляхом інформатизації, створення сучасного розвивального середовища як однієї з передумов успішного розвитку дитини дошкільного віку.

6. Забезпечення випереджаючого науково-методичного супроводу розвитку дошкільної освіти в районі; експериментального відпрацювання актуальних питань діяльності дошкільних навчальних закладів; моніторингових досліджень якості дошкільної освіти в процесі впровадження нової редакції Базового компоненту дошкільної освіти в Україні та рівня задоволеності населення дошкільною освітою в районі.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка