Резиденція митрополитів Буковини і Далмації Світова спадщина Юнеско:історія та сучасністьДата конвертації27.01.2021
Розмір4.44 Mb.

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації - Світова спадщина Юнеско:історія та сучасність

Підготував студент ІІ-курсу

Петровцій Іван

Пам‘ятка архітекури розташована у м. Чернівці.

Архітектор: Йозеф Главка

Роки будівництва: 1864-1882 рр.

Унікальна споруда вражає красою тисячі туристів та не перестає щодня дивувати студентів та жителів міста. Чернівці культурний край із давньою історією, зрозуміти це можна, глянувши на Резиденцію. Дивовижна архітектура, яка з кожним днем стає лише особливішою та з роками не втрачає цікавості серед людей.Чернівецький національний університет – один із найстаріших, а також найкрасивіших університетів України, був відкритий у 1875 році. Він єдиний в країні, що входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Резиденція – дух Буковини, симбіоз стилів і культур різних народів, які населяли цей край. Можна проводити паралелі з середньовічними фортецями чи палацом Алькасаром в іспанській Гранаді, відшукувати елементи візантійської чи романської архітектури, знаходити традиційні буковинські орнаменти в оздобі дахів, прикрашених кольоровою черепицею, чи дивуватись стелям парадних залів, що так схожі на гуцульські різьблені шкатулки, та разом усі ці елементи творять всеперемагаючий акорд краси й гармонії.

Автор цього вишуканого шедевру, який і сьогодні визначає архітектурний образ Чернівців, чеський архітектор і меценат Йозеф Главка (1831-1908). Прибувши до Чернівців він створив один із визначних витворів європейського мистецтва другої половини XIX ст. За його проектами збудовано близько 150 споруд у ряді країн Європи, проте лише Резиденція митрополитів Буковини і Далмації визнана пам'яткою всесвітнього значення. На засіданні 35 сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО архітектурний ансамбль під №1330 включений до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО за трьома критеріями.

Йозеф Главка

Архітектурний ансамбль Резиденція митрополитів Буковини і Далмації - грандіозний історичний духовний центр православної Східної Європи, де здійснювалися функції світського і клерикального адміністративно-територіального керування, церковного богослужіння і духовного навчання. На час будівництва православна митрополія Буковини - найбільший православний центр південно-східної Європи.

Критерій (ІІ)

Властивості архітектурно-просторового композиційного вирішення архітектурного ансамблю надали підстави називати його чудом Сходу. Після завершення будівництва місто Чернівці отримало метафоричну назву Єрусалиму на Пруті.

Критерій (ІІІ)

За художніми принципами архітектура ансамблю поєднує історичні традиції розпланування часів зниклої Візантії, романського періоду монастирського будівництва, цегляної готики Центральної та північно-східної Європи та планувальні принципи бароко.

Критерій (ІV)

Архітектурний ансамбль Резиденції засобами пластичного мистецтва і архітектури втілює високі ідеали людства. Він - унікальний витвір просторового мистецтва, який мав значний вплив на розвиток культової архітектури та монументального мистецтва Центральної і Східної Європи.

Найвідоміші приміщення головного корпусу: «Мармурова», «Червона», «Зелена» та «Блакитна» зали . Найцікавіша зала колишньої Резиденції митрополитів Буковини і Далмації – “Червона”. Стіни там оздоблені китайським шовком, стеля декорована вишуканими орнаментами, а підлога встелена паркетом з червоного бука, дуба та зеленої липи.

Мармурова зала

Зелена зала

Блакитна зала

Цікаві факти


  • У 1860-1870-і роки за честь називатися університетським містом боролись декілька міст Австро-Угорщини: Прага, Зальцбург, портовий Трієст, але перемогли Чернівці;

- У центрі резиденції височіє хрест на шпилі, який за легендою вказує католикам на захід, а православним — на схід.

- Після розпаду Австро-Угорської імперії у 1918 році, університет до 1940 року вважався румунським вищим навчальним закладом.- Сьогодні його називають українським Хогвартсом, однак будьмо відвертими, насправді, це Хогвартс — українське ЧНУ.

Дякую за увагу!

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка