Раптова смерть в спортіСкачати 318.15 Kb.
Дата конвертації13.09.2021
Розмір318.15 Kb.

Офіційне визначення поняття "Раптова смерть в спорті" передбачає випадки смерті, що настала безпосередньо під час фізичних навантажень, а також протягом перших 24 годин з моменту появи симптомів, що змусили змінити або припинити свою діяльність.

Раптова смерть (РС) під час занять фізичними вправами як медична проблема існує щонайменше 2500 років.


Ще в стародавніх Афінах у 490 р. до н.е. було зареєстровано випадок РС молодого солдата після марафонського забігу. Незважаючи на великий досвід, встановлення низки причин і механізмів настання РС у спортсменів, ця проблема залишається актуальною. Щороку у світі реєструють 2 тис. випадків РС під час занять фізичною культурою і спортом. Частота РС під час занять спортом, за даними різних авторів, коливається від 2,3 до 6,5 випадку на 100 тис. активних фізкультурників та спортсменів, що у 2,4 раза вище, ніж у загальній популяції.
Не оминула ця проблема й Україну. За даними Міністерства освіти і науки, за останні сім років в Україні на уроках фізичної культури померло сімнадцять школярів. Низка смертельних випадків під час занять фізичною культурою і спортом викликає стурбованість не тільки серед спеціалістів у сфері медицини та фізичного виховання, а й у суспільстві загалом.

Ризик РС збільшується відповідно до інтенсивності та тривалості фізичних навантажень.Перше місце за частотою виникнення РС серед видів спорту посідає футбол (у США  – 30,0% усіх випадків РС, в Іспанії – 33,3%, а в Італії – близько 40,0%), наступними в «рейтингу» є баскетбол, велогонки, контактні види спорту.

Причини, що викликають раптову смерть при заняттях фізичною культурою і спортом, можна розділити на три групи:

-безпосередньо не пов'язані зі спортивною діяльністю;

-безпосередньо пов'язані зі спортивною діяльністю;

-травми голови, грудної клітки, живота.

Перша група включає раніше існуючі, незалежно придбані або виниклі на певному етапі, в результаті спадкової схильності захворювання і патологічні стани, за наявності яких, інтенсивна м'язова діяльність виступає тільки в ролі чинника, що провокує, посилює або ускладнює існуючу патологію

До другої групи відносяться гострі патологічні стани, що виникають унаслідок використання неадекватної функціональним можливостям організму фізичного навантаження. Це, гострі деструктивно-дегенеративні зміни міокарда, некоронарогенні (метаболічні) некрози міокарда, крововиливи у м'яз серця та інфаркти міокарда при інтактних коронарних судинах (порушення згортанної та противозгортанної систем крові з подальшим тромбозом і тромбоемболією вінцевих судин серця, а також вазорегуляторні порушення коронарного кровотоку, що приводять до спазму вінцевих артерій). До цієї групи зараховують також гостру гіпоглікемію і міоглобінурію.

Проміжне положення займають випадки раптової смерті, виникаючі під час фізичного навантаження на фоні додаткових чинників ризику, до яких відносяться осередки хронічної інфекції, перевтома, прийом фармакологічних препаратів, що становлять групу допінгу, алкогольна і нікотинова інтоксикація, недостатня кількість споживання рідини, барометрична гіпоксія, висока температура навколишнього середовища в поєднанні з високою вогкістю і невідповідним екіпіруванням, падінні в холодну воду, довге носіння мокрого одягу у видах спорту на відкритому повітрі, гарячий душ після тренувань і змагань, гострий психологічний стрес, умови змагань, низький рівень звичної рухової активності, характерологічні особливості людини

Основні заходи профілактики випадків раптової смерті в спорті:

-своєчасна санація осередків хронічної інфекції;

-заборона прийому неапробованих фармакологічних препаратів або засобів, що належать до групи допінгових, вживання алкогольних напоїв і куріння;

-повна компенсація втрати рідини та електролітів після значних фізичних навантажень;

-адекватне розігрівання й охолоджування та суворе дотримання рекомендацій щодо температурних умов при проведенні змагань на довгі й наддовгі дистанції;-своєчасна дефібриляція. Оскільки ймовірність виживання при застосуванні дефібриляції після зупинки серця менше 1 хв становить 90%, 5 хв – 50%; 7 хв – 30%; 9-11 хв – 10%; понад 12 хв – 2-5%, місця змагань та тренувань мають бути оснащені автоматичними електричними дефібриляторами, а медичний персонал, тренери і спортсмени повинні володіти навичками надання першої невідкладної допомоги та проведення електричної дефібриляції.Список використаної літератури:

https://health-ua.com/article/4875-raptova-smert-u-sport

https://studfile.net/preview/3599085/page:7/

Міністерство охорони здоров’я України

Запорізький Державний Медичний УніверситетРеферат на тему:

Раптова смерть під час заняття фізичними вправами

Кафедра фізичної реабілітації

Виконав студент 4-го курсу 7-МК групи

І медичного факультету

Антипов Сергій Олегович

Викладач: Асистент Волох Наталя ГенріхівнаЗапоріжжя 2021

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка