Рак шкіри. МеланомаСкачати 55.57 Kb.
Сторінка1/27
Дата конвертації17.04.2021
Розмір55.57 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27

РАК ШКІРИ. МЕЛАНОМА

Чи існує проблема раку шкіри? Однозначно відповісти на це питання неможливо. На сьогоднішній день 98-99 % хворих на рак шкіри виліковується. І лише в 1-2 % випадків, коли є задавнений рак (фактично ракова хвороба) лікування не приносить успіху.Захворюваність

         В структурі онкологічної захворюваності населення Українив в 2010 році рак шкіри займав перше місце (12,1 %). Щороку в Україні діагностується близько 18 тис. випадків раку шкіри (41,26 випадків на 100 тис. населення), а 600 пацієнтів помирає від нього.

         На рак шкіри (РШ) хворіють в усіх країнах світу. Частіше рак шкіри зустрічається у людей білої раси. Наприклад, в Австралії рак шкіри займає перше місце серед білого населення, а корінні жителі хворіють ним відносно рідко.

         Рак шкіри – це захворювання літніх людей, пік захворюваності припадає на 60-70 років.Етіологія раку шкіри, як і раку взагалі, ще невідома. Однак, достовірно відомі фактори екзогенної і ендогенної природи, які сприяють виникненню передракових змін в шкірі. Це фактори зовнішнього середовища: фізична травма, рентгенівські промені, інсоляція, хімічні фактори. Часто рак шкіри виникає на місці хронічної механічної та опікової травми. Під дією сонячного світла в шкірі проходять різні дегенеративні зміни: вона пігментується, стає сухою, твердою. Ці зміни є тим патологічним фоном, на якому частіше виникає рак шкіри.

         Вперше рак шкіри, який виник після дії х-променів був описаний в 1902 р. Професійний рак рентгенологів частіше виникає на тильній поверхні кисті, пальцях, рідше – на грудній клітці, обличчі. Прогноз несприятливий.

         РШ може виникнути в місцях бувшого рентгенівського терапевтичного опромінення, інтервал між терапевтичним лікуванням і виникненням РШ становить від кількох років до 10-20 років, при цьому обов’язково утворюється хронічна променева виразка, яка перероджується в ракову пухлину.

         Про дію хімічних речовин на шкіру з наступним розвитком раку шкіри відомо ще з ХVІІІ ст., коли англійський лікар П. Пот описав рак шкіри калитки в сажотрусів (професійний рак). Пізніше було встановлено, що канцерогенні речовини знаходяться в дьогті, продуктах згорання кам’яного вугілля, продуктах переробки нафти і т.д. В 1916 р. японські вчені Ямагіва та Ічікава одержали експериментальний рак шкіри в кролика шляхом змащування його кам’яновугільною смолою. (канцерогени: дібензатрацен і бензіран).

         Хронічне подразнення післятравматичних рубців, особливо післяопікових є сприятливим фактором розвитку раку в ділянці рубців. Приблизно в 5-6 %  з післяопікових рубців розвивається рак (Р. Райчев, 1965). Найчастіше рак рубців спостерігається на кінцівках де виникають рубцеві контрактури суглобів. Інтервал між опіками і виникненням раку на рубцях 20-30 років (опіки в дитинстві – рак в зрілому віці).

Сприяють розвиткові раку хронічні запальні процеси специфічної і неспецифічної природи з явищами патологічної регенерації. Це – довгонезагоювані виразки, нориці, рани, трофічні виразки нижніх кінцівок, остеомієліт з утворенням нориці.

         Специфічні захворювання на фоні яких може виникати рак шкіри:

1.     Туберкульоз шкіри, особливо вовчак. Приблизно 2-4 % хворих вовчаком захворюють на рак шкіри. Інтервал між появою туберкульозу і виникненням на його фоні раку шкіри дорівнює 30 рокам. Люпус – карцинома розвивається у людей старшого віку на фоні рубцевих змін на місці минулих туберкульозних вогнищ. Цей рак досить агресивний, характеризується виразково-інфільтративним ростом з деструкцією підлеглих тканин і кісток, важко піддається лікуванню.

2.     Червоний вовчак є двох типів, і тільки на фоні дискоїдного еритематозу розвивається рак шкіри, який характеризується високою злоякісністю.

3.     Сифіліс. Рак, що виникає на фоні сифілітичної гуми, є високозлоякісним, має виражений інфільтративний ріст, схильний до рецидивування. Патогенез розвитку раку на фоні гумозного сифілісу аналогічний процесу при туберкульозному вовчаку.

Всі передракові стани поділяються на факультативні та облігатні.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   27


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка