Провести диференціальну діагностику тб із професійними пиловими захворюваннямиСкачати 19.41 Kb.
Дата конвертації07.07.2021
Розмір19.41 Kb.

  1. Провести диференціальну діагностику ТБ із професійними пиловими захворюваннями.

Антракоз

розвивається внаслідок дії кам’яного вугілля (антрацит, буре вугілля) або м’якого коксованого вугілля.Силікоз

захворювання людини, яке спричинює шахтний пил, що містить вільний діоксид силіцію, при тривалому його вдиханні.

Силікотуберкульоз

клінічна форма ТБ легень поєднана з професійних пиловими захворюванням, із яких найчастіше є поєднання силікозу із ТБ (силікотуберкульоз).Скарги

Скаржаться на швидку втомлюваність, задишку при фізичному навантаженні і біль в грудях. Кашель при антракозі постійний і більш виражений ніж при силікозі, з виділенням слизистого харкотиння, яке іноді набуває темного забарвлення за рахунок наявності в ньому частинок вугільного пилу.

На початку захворювання клінічні прояви мізерні. В подальшому з’являється кашель (сухий або з невеликою кількістю мокротиння), задишка, біль в грудній клітці. Прогресування силікозу призводить до дихальної недостатності і розвитку декомпенсованого легеневого серця.

Клінічні ознаки туберкульозу (симптоми інтоксикації) з’являються при прогресуванні специфічного процесу (утворення інфільтратів, каверн) – слабість, стійка субфебрильна температури тіла, підвищена пітливість, втрата апетиту, зниження маси тіла. При цьому посилюються бронхолегеневі симптоми, характерні для силікозу.

Результати об’єктивного обстеження

Ознаки емфіземи легень і бронхіту. Грудна клітка розширена, нижні  межі легень опущені і обмежені в рухомості, при перкусії визначається коробковий звук. В легенях на фоні ослабленого або жорсткого дихання, часто вислуховуються сухі або вологі хрипи

Ознаки бронхіту, емфіземи (сухі

хрипи, над ниж­німи відділами легень – коробковий

перкуторний звук).


Крім цього, локальні вологі хрипи, при наявності інфільтратів – притуплення перкуторного звуку над верхніми відділами легень .

Лабораторні дані

Нормальна гемограма, МБТ–.

Нормальна гемограма, МБТ–.

Можливий лейкоцитоз, зсув формули вліво, лімфопенія, збільшена ШОЕ, МБТ+.

Зміни на рентгенограмі

При  І стадії - рентгенологічна  картина характеризується появою дрібновогнищевих тіней на фоні деформованого легеневого малюнку в середніх відділах (більше справа) при наявності збільшених тіней коренів легень.

В ІІ стадії - рентгенологічна картина відрізняється збільшенням кількості і розмірів дрібновогнищевих тіней, локалізацією їх не тільки в середніх, але і в підключичних і наддіафрагмальних відділах. Тіні коренів розширені,  ущільнені.І стадія- посилення і деформація легеневого малюнка, наявність сітчастого пневмосклерозу й дрібних вузликів у середніх відділах легень, ущільнення коренів легень.

ІІ стадія– багато дрібних і середніх вузликів протягом всіх легеневих полів, легеневий малюнок не визначається (симптом “обрубаних коренів легень”), корені легень деформовані, емфізема.

ІІІ стадія– виражений пневмофіброз, крупні вузли, конгломерати.


Дисемінований ТБ– на фоні силікозу у верхніх відділах легень наявні поліморфні вогнища без чітких контурів, схильні до злиття.

Вогнищевий ТБ- поряд із силікозними змінами, переважно у верхніх відділах легень, виявляються малі або середньої величини вогнища з нечіткими контурами.

Інфільтративний ТБ– частіше локалізується у 2-му і 6-му сегментах, асиметрично. Представлений округлими, хмароподібними тінями, перисцисуритом, рідше – лобітом.

Вогнищеві та інфільтративні зміни мають нечіткі контури і менш інтенсивні, ніж силікотичні.Фіброзно-кавернозний– наявність каверни. У ІІ стадії силікозу зовнішній контур каверни зливається із силікотичними конгломератами.

На всіх стадіях силікотуберкульозу виявляють звапнення внутрішньогрудних лімфатичних вузлів – симптом “яєчної шкарлупи”.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка