Профілактика віл-інфекції та інших захворювань,які передаються статевим шляхом заходи щодо профілактики віл-інфекції поділяють на дві групиДата конвертації05.01.2021
Розмір1.31 Mb.

Профілактика ВІЛ-інфекції та інших захворювань ,які передаються статевим шляхом

ЗАХОДИ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ВІЛ-ІНФЕКЦІЇ ПОДІЛЯЮТЬ НА ДВІ ГРУПИ:


ТІ, ЩО ЗДІЙСНЮЮТЬСЯ НА ДЕРЖАВНОМУ РІВНІ

ТІ, ЯКИХ МАЄ ДОТРИМУВАТИСЬ КОЖНА ЛЮДИНА


Профілактика ВІЛ-інфекції

На державному рівні:

 • контроль донорської крові та органів
 • інфекційний контроль в медичних установах, 
 • створення мережі пунктів обстеження на ВІЛ-інфекцію та центрів СНІДу. 

Профілактика на особистому рівні – дотримання абетки безпеки, або методу ABCD:

Аbstinenсе — англ. «утримання». Означає утримання від сексуальних контактів.

 • Аbstinenсе — англ. «утримання». Означає утримання від сексуальних контактів.
 • Be Faithful — англ. «бути вірним». Означає взаємну вірність неінфікованих сексуальних партнерів.
 • Соndoms — англ. «презерватив, кондом». Означає застосування презервативів у разі випадкових статевих контактів.
 • Don’t Share Needlеs, ...— англ. «не ділитися голками, ...». Означає уникати спільного користування медичними та косметичними інструментами, які колють або ріжуть. 

Основні принципи профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини:


Кваліфікований антенатальний догляд, визначення факторів ризику та їх усунення

Призначення ВААРТ або АРВ-профілактики жінці (під час вагітності, пологів) і новонародженому

Раціональне ведення пологів (плановий кесарів розтин у терміні 38 тижнів)

Відмова від грудного вигодовування

Лікування ВІЛ-інфікованої жінки відповідно до медичних показань з урахуванням періоду вагітності, пологів чи післяпологового періоду.

Застосування АРВ препаратів без тератогенних властивостей та які пройшли прекваліфікацію ВОЗІндивідуальний підхід та  оцінка готовності кожної пацієнтки дотримуватись режиму вживання АРВ препаратів, психо-соціальна підтримка ВІЛ-інфікованої вагітної

Традиційна профілактика інфекційних захворювань передбачає комплекс заходів, спрямованих:

 • На джерело інфекції: виявити інфіковану людину - ізолювати – вилікувати – та виписати із стаціонару здоровою та вільною від збудника. Проте, для ВІЛ-інфекції виявлення інфікованої особи та її ізоляція не мають запобіжного значення, перш за все тому, що сьогодні ще не існує ліків, здатних знищити ВІЛ, який міститься в організмі людини - можливо лише гальмування його розмноження та зменшення внаслідок цього кількості вірусів в крові та виділеннях (тому профілактичне лікування вагітних нині використовується для зниження ризику інфікування дитини від матері).

На сприйнятливі контингенти населення - підвищення їх опірності (імунітету) до збудників (звичайно це вакцинація, введення специфічних антитіл, профілактичне лікування тощо).  З огляду на те, що профілактичне лікування має бути проведеним негайно (в перші часи та дні) після зараження, його застосовують лише у медичних працівників (коли мало місце травмування на робочому місці і попадання інфікованого матеріалу на пошкоджену шкіру або на слизові оболонки ока, рота) та у дітей при народженні їх від ВІЛ-позитивних матерів.

 • На сприйнятливі контингенти населення - підвищення їх опірності (імунітету) до збудників (звичайно це вакцинація, введення специфічних антитіл, профілактичне лікування тощо).  З огляду на те, що профілактичне лікування має бути проведеним негайно (в перші часи та дні) після зараження, його застосовують лише у медичних працівників (коли мало місце травмування на робочому місці і попадання інфікованого матеріалу на пошкоджену шкіру або на слизові оболонки ока, рота) та у дітей при народженні їх від ВІЛ-позитивних матерів.

На шляхи та фактори передачі – виключення ризикованих ситуацій (або зменшення їх частоти) та знешкодження збудника в тому біологічному матеріалі,  з яким він звичайно передається.  Дезінфекція медичного обладнання та інструментарію, крові та виділень пацієнтів, санітарна обробка робочих поверхонь в лабораторіях, користування засобами індивідуального захисту (гумовими рукавички, захисними окулярами, масками) і одноразовими інструментами  запобігають інфікуванню в медичних закладах.

 • На шляхи та фактори передачі – виключення ризикованих ситуацій (або зменшення їх частоти) та знешкодження збудника в тому біологічному матеріалі,  з яким він звичайно передається.  Дезінфекція медичного обладнання та інструментарію, крові та виділень пацієнтів, санітарна обробка робочих поверхонь в лабораторіях, користування засобами індивідуального захисту (гумовими рукавички, захисними окулярами, масками) і одноразовими інструментами  запобігають інфікуванню в медичних закладах.

Отже, традиційна профілактика інфекційних хвороб при попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції виявляється малопридатною. ВІЛ, потрапивши в організм людини, залишається в ньому довічно. І до кінця свого життя заражена особа залишається джерелом інфекції для інших.

 • Отже, традиційна профілактика інфекційних хвороб при попередження розповсюдження ВІЛ-інфекції виявляється малопридатною. ВІЛ, потрапивши в організм людини, залишається в ньому довічно. І до кінця свого життя заражена особа залишається джерелом інфекції для інших.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка