Про ефективність використання
коштів на утримання малокомплектних
шкіл району
Доповідна записка
Унаслідок природного скорочення населення та зниження рівня народжуваності зменшується кількість учнів у загальноосвітніх закладах. Особливої гостроти ці процеси набули в сільській місцевості, де помітно зменшилася середня наповнюваність класів, зросла кількість загальноосвітніх навчальних закладів з малою чисельністю учнів.
Так, станом на 1 вересня 2011 року кількість учнів становила 2659 одиниць , а на 1 вересня 2012 року – 2528 од., тобто на 131 учень менше. У порівнянні з 2002 роком кількість учнів зменшилася на 1548 чоловік.(Динаміка кількості дітей по роках додається).
Зазначене призвело до погіршення показника наповнюваності класів в загальноосвітніх закладах, яка за даними комплектування шкільної мережі на початок 2012-2013 навчального року в порівнянні з попереднім роком зменшилася на 0.1 учень на клас і становить 13.3 учня. (Наповнюваність класів по роках додається).
Найбільш мала наповнюваність спостерігається серед загальноосвітніх закладів І-ІІІ ступеня: Катеринівська – 7.6 учня, Варюшинська – 8.1, Кубряцька -8.1 учня.
Серед загальноосвітніх закладів І-ІІ ступеня: Градівська та Новоскресенська по 7.6 учнів, Куйбишівська – 8 учнів.
На 2012-2013 навчальний рік у 24 загальноосвітніх школах загалом було відкрито 144 навчальних класів, де навчається 2528 учнів, що становить лише 33% проектної ємності цих шкіл. Тільки Кудрявцівська ЗОШ має наповнюваність до 73 відсотків, Веселинівська ЗОШ біля 58%, інші заклади в межах від 13 відс. до 50 відс. (Аналіз наповнюваності приміщень в 2012-2013 навчальному році додається).
Із 2528 учнів району 83 учня знаходилися на індивідуальній формі навчання, в основному це в малокомплектних школах.
Утримання класів з низькою наповністю призводить до необхідності утримання додаткових педагогічних ставок та штатних одиниць, що веде до неефективного витрачання бюджетних коштів.
Так . на одного педагога припадає в середньому по району лише 7 учнів, а в Федорівській ЗОШ – 2.3 учня, Колосівській ЗОШ– 2.7 учня , Червонопрапорській ЗОШ – 2.8 учня, Бондарівській ЗОШ – 3.6 учня.
При цьому у Веселинівській ЗОШ – 12.6 учня, Кудрявцівській ЗОШ – 9.8 учня.
Проаналізувавши мережу малокомплектних загальноосвітніх шкіл району за 2012 рік, фінансове управління райдержадміністрації повідомляє наступне.
В районі станом на 1 січня 2013 року із 24 загальноосвітніх навчальних закладів налічується 8 малокомплектних шкіл з кількістю учнів до 50 чоловік, у яких навчається 227 дітей.
Із загальноосвітніх малокомплектних шкіл одна школа (Федорівська) має наповнюваність до 10 учнів(фактично 7) ; 2 - із контингентом учнів від 10 до 19 (Олексіївська - 19 та Колосівська -16 ) та 5 - із кількістю учнів від 22 до 46 дітей (Бондарівська – 40, Градівська – 38, Пісчанобрідська – 38, Червонопрапорська – 22, Новоскресенська – 46).
Наповнюваність класів у цих закладах є недостатньою для повноцінного функціонування. Згідно з п.2 ст. 14 Закону України «Про загальну середню освіту» у загальноосвітніх навчальних закладах, розташованих у селах, селищах, кількість учнів у класах визначається демографічною ситуацією, але повинна становити не менше п'яти осіб. При меншій кількості учнів у класі заняття проводяться за індивідуальною формою навчання.
Наявність малокомплектних загальноосвітніх закладів приводить до необхідності витрачати на одного учня в рік більше бюджетних коштів, ніж в інших школах, крім того викликає занепокоєння щодо якості знань, здобутих у таких закладах.
Так, у минулому році витрати на одного учня малокомплектних шкіл в цілому по району за рахунок коштів загального фонду склали від 12.9 тис.грн. до 26.2 тис.грн. на рік, що більше фінансового нормативу бюджетної забезпеченості на одного учня, доведеного державою ( 9.3 тис.грн.).
В середньому по району витрати на одного учня склали 10.1 тис.грн. Найбільшим вказаний показник склався в Колосівській школі I-II cт. (20,9 тис.грн.), Червонопрапорській школі I-II cт. (26,2 тис.грн.), Федорівській школі I-I cт. (18,6 тис.грн.), Градівській І-ІІ ст. – (18,8 тис.грн.) (Аналіз по видатках додається).
Щодо якості надання освітніх послуг:
Згідно з навчальним планом на третьокласника, який знаходиться на індивідуальній формі навчання припадає 5 годин на тиждень, із них : на українську мову - 1год., українську літературу – 1 год., математику – 1 год., іноземну мову -0.75 год., інші – по 0.125 год . (трудове навчання, музика, образотворче мистецтво, ОБЖ).
Навчальний план на тиждень 3 класу-комплекту складає 22 години, із них : мова і література – 7 год., математика – 4 год., іноземна мова – 2 год., інші – по 1 годині .
Для восьмикласника на індивідуальній формі навчаннч навчальний план на тиждень складає – 8 годин , для 8 –го класу-комплекту – 28.5 годин.
На території району є всі умови для оптимізації шкільної мережі. В районі діє програма „Шкільний автобус”, яка охоплює всю існуючу мережу загальноосвітніх закладів і повністю задовольняє потребу у підвезені учнів до шкіл.
При цьому відстань від Червонопрапорської ЗОШ до Ставківської ЗОШ біля 10 – км, від Федорівської ЗОШ до Ставківської ЗОШ – 12км, від Пісчанобрідської ЗОШ до Широколанівської ЗОШ – 5 км.
Зважаючи на викладене, завдяки проведенню оптимізації малокомплектних шкіл можна заощадити у майбутньому за рік щонайменше – 3350.0 тис.грн.
Враховуючи наведене, з метою ефективного використання бюджетних коштів надалі, пропонуємо дати відповідні доручення:
відділу освіти райдержадміністрації проаналізувати наявну мережу загальноосвітніх закладів, розташованих у сільській місцевості, з урахуванням демографічних змін і розглянути можливі шляхи її оптимізації до кінця 2013 року для створення гідних умов здобуття сучасної середньої освіти учнями сільської місцевості району;
сектору з питань внутрішньої політики, зв”язків з громадськістю та засобами масової інформації апарату райдержадміністрації винести питання оптимізації шкільної мережі на розгляд громадської ради при райдержадміністрації, ініціювати розгляд даного питання на комісіях районної ради.
Додаток: Дані про окремі показники витрат, мережі, штатів і контингентів загальноосвітніх закладів за 2012 рік на ____аркушах.
Начальник фінансового управління В.І.Михайлова
Поділіться з Вашими друзьями: |