Пояснювальна записка до проекту Закону України про внесення змін до законодавчих актів України щодо посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу, споживання та реклами пива, алкогольних та слабоалкогольних напоївСкачати 117.62 Kb.
Дата конвертації06.05.2016
Розмір117.62 Kb.
ТипПояснювальна записка

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА


до проекту Закону України

про внесення змін до законодавчих актів України щодо посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу, споживання та реклами пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв

1. Обґрунтування необхідності прийняття акту

Відповідно до ст.ст. 3 та 16 Конституції України життя, здоров’я та безпека українців є найвищою соціальною цінністю, а збереження генофонду Українського народу є обов’язком Української держави.

Згідно даних Державного комітету статистики, сьогодні в Україні ми спостерігаємо складну демографічну ситуацію, коли смертність значно перевищує народжуваність і внаслідок чого ми маємо неухильне зменшення населення України. Так, за останні п’ять років (2007-2011 рр.) в Україні щороку в середньому помирало 718 тисяч осіб, а народжувалось – 500 тисяч осіб, внаслідок чого спостерігаємо скорочення населення України в середньому на 218 тисяч осіб щороку. Якщо така тенденція продовжуватиметься, то у 2050 році в Україні проживатиме 35 млн осіб (Комплексний демографічний прогноз на період до 2050 року, за ред. члена кор. НАНУ д.е.н., проф. Е.М. Лібанової, 2006р.).

Очевидно, що необхідно вживати ряд заходів щодо подолання демографічної кризи. За даними Миколи Поліщука, професора, голови Національної Ради з питань охорони здоров`я населення, екс-міністра охорони здоров`я, прикладом для розв’язання демографічних проблем є заходи щодо обмеження вживання алкоголю в СРСР у 1984-1987 роках, коли знизилось реальне вживання алкоголю на 27%, що посприяло зменшенню смертності на 12% серед чоловіків і на 7% – серед жінок. Смертність від алкогольних отруєнь знизилася на 56%, від нещасних випадків та насилля – на 36%, від пневмонії – на 40%, інфекційних захворювань – на 20%, від серцево-судинних захворювань – на 9%. Після згортання кампанії показники смертності різко зросли.

Згідно даних офіційного звіту ВООЗ щодо впливу алкоголю на здоров’я за 2011 рік (Global status report on alcohol and health), Україна посідає п’яте місце в світі зі споживання алкоголю на душу населення (а це 15,6 літрів випитого чистого етанолу на душу населення). Також фахівці підтвердили встановили залежність між виникненням важких хвороб та споживанням спиртних напоїв. Так, 60% хворих цирозом печінки та 40% хворих на рак печінки чоловіків страждають алкоголізмом. Тому зв’язок цих хвороб можна вважати доведеним. Також досить очевидним є зв’язок між алкоголізмом та випадками раку стравоходу: 33% хворих на рак стравоходу хворіє на алкоголізм. Епілепсією страждає 27,4% алкоголіків, раком ротової порожнини – 25%. За тим же звітом, зловживання алкоголем входить у трійку найбільш поширених причин інвалідизації населення.

Окрім цього, за даними Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення МВС, у 2011 році 43393 злочини і 50-60% умисних убивств в Україні було скоєно у стані алкогольного сп’яніння.

Значна кількість ДТП трапляється в стані алкогольного сп’яніння. Так, у 2011 році їх зафіксовано 7208 ДТП, у яких 360 осіб загинуло, а 3456 осіб зазнали поранення (За даними Департаменту ДАІ МВС України).

За даними Міністерства охорони здоров’я, смертність населення України від отруєння алкоголем в період з 2002 року по 2011 рік становить в середньому 8 тисяч осіб щороку.

Згідно даних Українського медичного та моніторингового центру з алкоголю та наркотиків МОЗ України (Зріз алкогольної ситуації в Україні 2012), станом на 01.01.2012 р. загальна кількість осіб, які зареєстровані в наркологічних закладах через вживання алкоголю (профілактична та диспансерна групи), становила 771064 пацієнтів (1691,0 на 100 тис. населення). Під диспансерним наглядом у зв’язку з розладами психіки та поведінки через вживання алкоголю перебуває 600280 пацієнтів (1316,46 на 100 тис. населення). Серед зазначеного контингенту під диспансерним наглядом у зв’язку з синдромом залежності перебувало 586836 осіб (1286,97 на 100 тис. населення); станом відміни з делірієм, психотичними розладами – 7183 особи (15,75 на 100 тис. населення); амнестичним синдромом, резидуальними і віддаленими психотичними розладами – 13,73 осіб (9,30 на 100 тис. населення).

Особливо небезпечною склалася ситуація із вживанням алкогольних напоїв у дитячому віці. Так, за отриманими в результаті дослідження даними (Зріз алкогольної ситуації в Україні 2012), виявилося, що перша спроба будь-яких алкогольних напоїв відбувається у віці 13 років або раніше. 47,8% учнів/студентів у віці 13 років або раніше вперше в житті вживали пиво (54,5% хлопців та 42,4% дівчат); 51,5% учнів/студентів вперше вживали шампанське (хлопців – 53,7%, дівчат – 49,7%), 41,7% – слабоалкогольні напої (хлопців – 44,4% та дівчат – 39,5%), 14% – міцні алкогольні напої (хлопців – 18% і дівчат – 10,8% ). Кожна дванадцята дитина (8,5%) у віці 13 років або раніше вже відчувала стан «напитися».

Як заявила керівник соціологічного проекту Ольга Балакірєва, за проведеними дослідженнями ВООЗ Україна посідає перше місце в світі за дитячим алкоголізмом, бо 40% відсотків дітей споживають алкогольні напої.

Найбільш поширеними алкогольними напоями, які вживала 15–17-річна учнівська молодь за останні 30 днів, для хлопців є пиво (57,3%), а для дівчат – слабоалкогольні напої промислового виробництва (48,7%). Вино за останній місяць вживали майже 40%, шампанське та міцні алкогольні напої – більш ніж п’ята частина підлітків (21,8% та 22,4% відповідно) (Зріз алкогольної ситуації в Україні 2012).

Як бачимо, алкоголізм є загрозою для життя і здоров’я громадян і загрожує національній безпеці України. Наведені дані не повною мірою відображають реальні наслідки від вживання алкоголю Українським народом, адже тут ще не враховано нещасні випадки, самогубства, витрати на лікування і реабілітацію, матеріальні збитки як держави, так і окремих громадян, що стаються в стані алкогольного сп’яніння.

Складна ситуація, що виникла внаслідок вживання алкоголю, спричинена рядом факторів. Серед них – це доступність і агресивна реклама пива, яка в основному впливає на психіку молодих людей, формуючи неправильні уявлення про цінності, успіх, дружбу, традиції і спорт. Зрозуміло, що це призводить до неадекватної поведінки молодих осіб і спричиняє перші прояви алкоголізму. Дана ситуація пов’язана в першу чергу з тим, що пиво, за законодавством України, не належить до алкогольних напоїв і, відповідно, на нього не поширюється ряд обмежень стосовно реклами, продажу і вживання згаданого напою.

Відповідно до висновку кафедри наркології Харківської медичної академії післядипломної освіти (24.06.2004 року), пиво чинить свій шкідливий вплив, тому що у його складі міститься спирт. Так, у півлітровій пляшці слабоалкогольного пива міститься 20 мл чистого спирту. Таким чином, пляшка пива міцністю 5% об. адекватна приблизно 60 мл горілки. Якщо пиво міцне (утримуюче, наприклад, 8% об.), пляшка адекватна 100 мл горілки, а дві пляшки міцного пива — це вже стакан горілки. Між тим, багато хто із сучасних 16-17-літніх підлітків випивають більш як 3 л пива на день, що еквівалентно приблизно 400 мл горілки на день.

Думка вітчизняних й іноземних вчених стосовно неприпустимості вживання слабоалкогольних напоїв, в тому числі пива дітьми і підлітками, єдина. Доведено, що найбільш небезпечно для виникнення залежності вживання алкоголю молодими людьми до 18-20-річного віку, тому що в період інтенсивного зростання клітини мозку та інших органів найбільш чутливі до шкідливих впливів. Пивний алкоголізм особливо розповсюджений серед молодих людей. Так, за останні 7 років значно зросла кількість хворих на алкоголізм у віці до 25 років. Захворювання у цих пацієнтів, як правило, прогресує дуже швидко, супроводжується важкими психічними розладами, деградацією особистості, важко піддається лікуванню. Вченими встановлено, що чим у більш ранньому віці розпочато систематичне вживання алкоголю, тим частіше зустрічаються випадки тяжких соціальних і медичних наслідків, скоріше розвивається алкоголізм, незалежно від освіти, етнічної належності, сімейного становища, спадковості (Висновок кафедри наркології Харківської медичної академії післядипломної освіти, 24.06.2004 року)

Уряди різних країн давно вже усвідомили негативні наслідки для здоров’я населення від вживання алкоголю. Так, за даними Міжнародного центру алкогольної політики, в 40 країнах взагалі заборонено вживання алкоголю, а у 80 країнах встановлено ряд суттєвих обмежень з його продажу і споживання. Саме тому варто розглянути питання підняття вікової планки на дозвіл вживання алкоголю молоддю. За приклад можемо взяти досвід Парагваю, Японії, Таїланду, де вікова планка на рівні 20 років, а у Сполучених Штатах Америки, Казахстані, Пакистані, Таджикистані, Об’єднаних Арабських Еміратах – 21 рік. (Minimum Age Limits Worldwide, МЦАП, 2009). Впроваджуючи вікові обмеження у споживанні алкоголю, ці країни намагаються вберегти свою молодь від згубного впливу спиртних напоїв, щоб забезпечити їй повноцінний фізичний та духовний розвиток.

Окрім того, позитивними нормами, що зменшують споживання алкоголю у Данії, Норвегії та Швеції є легальна торгівля алкоголем лише з державними торговельними мережами і лише з 10 до 18 год, а у неділю – торгівлю заборонено. У Латвії та Литві – заборонено торгівлю алкоголем та пивом з 22 до 8 години. У Канаді – торгівля алкоголем тільки у державних спеціалізованих магазинах.

У Англії – торгівлю алкоголем та пивом дозволено лише до 23 годин (навіть у пабах), пізніше дозволяється торгувати алкоголем лише у тих закладах, які мають офіційних статус «нічного клубу» та отримали спеціальну ліцензію (Licensing Act of 2003). За офіційною інформацією Департаменту (міністерства) культури, інформації та спорту Великої Британії (Department for Culture, Media and Sport), тільки 0,02% із закладів (не враховуючі готелі), які торгують алкоголем на території Великої Британії, мають право торгувати алкогольними виробами не до 23 години, а цілодобово.

Позитивним є досвід ряду міст України де були прийняті на місцевому рівні рішення з обмеження продажу алкоголю в нічний час, де, за даними МВС України, зменшилась кількість злочинів і стало спокійніше спати.

Однак за відсутності чітко визначених та законодавчо підтверджених правил досвід цих міст не поширився на всеукраїнському рівні. Так, у деяких містах місцеві органи влади не змогли обмежити торгівлю алкоголем, а саме заборону продажу алкоголю:


  • в нічний час: з 22.00 до 8.00 години,

  • в радіусі 100 м від дитячих, лікувальних і освітніх установ,

  • в кіосках і павільйонах площею менш ніж 40 кв. м.

За даними Української торгово-промислової конфедерації, суди задовольняють практично усі позови підприємців стосовно обмежень на торгівлю алкогольними напоями, які вводить місцева влада.

Така негативна тенденція викликана широким розповсюдженням в Україні торгівлі алкоголем, недостатністю законодавчих обмежень у цій сфері та порушенням підприємцями і самими покупцями чинного законодавства. Так, зокрема, постійно порушуються вимоги щодо заборони продажу алкоголю неповнолітнім. А деякі пункти продажу алкогольних напоїв та пива розташовані поряд із навчальними закладами, тому неповнолітні, які у них навчаються, часто навідуються туди і купують спиртні напої.

У ряді країн передбачено сувору відповідальність за продаж алкоголю неповнолітнім. Наприклад, в Ізраїлі за продаж алкоголю неповнолітнім передбачено тюремне ув’язнення на термін до півроку, в Естонії – до року, в Швеції – на термін до 6 років. В Іспанії штраф за продаж алкоголю неповнолітнім складає від 30 000 до 600 000 євро, в Норвегії — від 900 до 3600 євро.

Крім того, варто відзначити, що в Україні алкогольні напої порівняно з Норвегією доступніші у сто разів. Так, у цій скандинавській країні на одну торгову точку припадає 30 000 жителів, а у нас – близько 300.

Розуміючи всю складність ситуації пов’язаної з алкоголізмом, світова спільнота встановлює ряд обмежень, щоб зберегти своє населення, однак Український народ через нав’язану алкогольну культуру, ще повністю не усвідомлює усіх руйнівних наслідків від вживання спиртних напоїв на всіх ланках суспільного життя.

Дивлячись на демографічні показники і всю гостроту даного питання, необхідність у зменшенні споживання населенням України (і у першу чергу – неповнолітніми) алкогольних напоїв викликає нагальну потребу рішучого застосування законодавчих заходів у сфері посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу та споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв.


2. Цілі і завдання прийняття акту

Основною метою проекту Закону є забезпечення належного рівня здоров’я та життєдіяльності громадян, зокрема осіб, які не досягли 21 року, обмеження споживання ними алкогольних напоїв та пива.

Основним завданням цього Закону є зменшення шкідливого впливу алкоголю на молодь та підростаюче покоління, а також зменшення обігу алкоголю в нічну частину доби.

Мету та завдання проекту Закону пропонується досягти таким чином: обмеженням видачі кількості ліцензій на торгівлю алкоголем, а саме одна ліцензія на двадцять тисяч населення в населеному пункті; введенням повної заборони на продаж алкоголю в нічний час (крім закладів ресторанного господарства) з 22 години вечора до 8 години ранку; розширенням переліку місць, де заборонено продаж і споживання алкогольних напоїв; введенням норми про дозвіл продажу алкоголю лише особам, які досягли 21 року; посиленням адміністративної відповідальності за споживання алкоголю в громадських місцях; введенням адміністративної відповідальності осіб, які купують алкоголь в нічний час; введенням кримінальної відповідальності за продаж алкоголю в нічний час і неповнолітнім особам.3.Загальна характеристика і основні положення проекту акту

Запропонований законопроект передбачає: обмеження видачі кількості ліцензій на торгівлю алкоголем, а саме одна ліцензія на двадцять тисяч населення в населеному пункті; заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв у нічну частину доби з 22 до 8: 00, а також підвищує вік, з якого дозволяється продаж особі пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв – до 21 року. Законопроект передбачає віднесення пива до алкогольних напоїв.

Зазначений законопроект розширює перелік місць, в яких забороняється продаж пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв і вводить до нього: місця, визначені органами місцевого самоврядування; в радіусі менше ніж 300 метрів від загальноосвітніх навчальних закладів; у дрібнороздрібній торговельній мережі; у малих архітектурних формах площею менш ніж п’ятдесят кв. м; на території автозаправних станцій; в межах населеного пункту. Законопроект забороняє продаж пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв особам, які не досягли 21 року; особам, які перебувають у нетверезому стані; у борг чи під заставу; а також жінкам з видимими ознаками вагітності.

Законопроект встановлює також заборону споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв у закладах торгівлі (крім спеціально відведених місць); на вулицях, у парках, скверах; у під’їздах, у підвалах, на дахах жилих будинків; на будівельних майданчиках, у місцях, де ведеться будівництво. Також законопроект зобов’язує власників громадських місць встановлювати спеціальні знаки заборони вживання алкоголю.

Крім того, законопроект передбачає посилення адміністративної відповідальності (збільшення розміру штрафів) за правопорушення пов’язані із продажем алкогольних напоїв та їх споживанням – зокрема за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами; виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення; виготовлення, придбання, зберігання або реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв або тютюнових виробів; розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу у громадських місцях у нетверезому вигляді; розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на виробництві; доведення неповнолітнього до стану сп’яніння.

Законопроект вносить зміни до Закону України «Про рекламу» стосовно заборони спонсорування теле-, радіопередач, театрально-концертних, спортивних та інших заходів з використанням знаків для товарів та послуг, під якими випускаються пиво і алкогольні напої. Також законопроектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за систематичний (тричі за рік або частіше) продаж алкогольних або слабоалкогольних напоїв або пива (крім безалкогольного) особам, які не досягли 21-річного віку шляхом доповнення Кримінального кодексу України статтею 304-1. Законопроектом пропонується встановити кримінальну відповідальність за продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв у заборонений законом час шляхом доповнення Кримінального кодексу України статтею 304-2.

Підсудність вказаного злочину пропонується віднести до компетенції слідчих органів внутрішніх справ України.

Прийняття законопроекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.4. Стан нормативно-правової бази у відповідній сфері правового регулювання

На сьогодні питання реклами, продажу та споживання пива (крім безалкогольного), алкогольних та слабоалкогольних напоїв регулюються Законами України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, Законом України “Про рекламу”, постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. № 854 “Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями” та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідальність за правопорушення у сфері продажу та споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв регулюються Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування акту

Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з Державного бюджету України.6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акту

Прийняття Закону України “Про внесення змін до законодавчих актів України щодо посилення боротьби зі зловживаннями у сфері продажу та споживання пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв” допоможе зменшити рівень правопорушень у сфері купівлі та продажу алкогольних напоїв, що в свою чергу спричинить зменшення рівня споживання народом України алкогольних напоїв, а також сприятиме покращенню стану здоров’я більшості громадян України.Реалізація норм згаданого законопроекту дозволить зменшити кількість злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, поліпшить показники стану здоров’я населення України, особливо молоді та підростаючого покоління, що зумовить покращення якості життя громадян, підвищення його тривалості і як наслідок – до подолання демографічної кризи в Україні останніх двадцяти років.

Народний депутат України Головко М.Й. (посвідчення № 387)
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> № уроку Тема уроку Дата Ключові слова на уроці 1
2015 -> Пояснювальна записка до проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України»
2015 -> Комплексний план виховної роботи київського університету ринкових відносин на 2015 – 2016 навчальні роки
2015 -> Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Запит цінових пропозицій на закупівлю за предметом: паливо рідинне та газ


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка