Постанова Верховної Ради України про призначення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є підзаконним нормативно-правовим актом, прийняття якого випливає з установчої функції Верховної Ради УкраїниСкачати 70.02 Kb.
Дата конвертації13.12.2016
Розмір70.02 Kb.
До реєстр. № 2876

від 18.05.2015Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин

ВИСНОВОК
на відповідність оформлення та реєстрації проекту Постанови Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини», внесеного народним депутатом України Ляшком О.В. та іншими народними депутатами України (реєстр. № 2876 від 18.05.2015), вимогам закону, Регламенту Верховної Ради України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів

На виконання доручення першого заступника Голови Комітету Пинзеника П.В. Комітет на засіданні 17 лютого ц.р. (протокол № 45), відповідно до частини четвертої статті 93 Регламенту Верховної Ради України, розглянув на відповідність оформлення та реєстрації вимогам закону, Регламенту Верховної Ради України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів проект Постанови Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини», внесений народним депутатом України Ляшком О.В. та іншими народними депутатами України (реєстр. № 2876).

Комітет зазначив, що проект Постанови (реєстр. № 2876) внесено на реєстрацію згідно з вимогами частин першої та другої статті 91 Регламенту Верховної Ради України разом з пропозицією щодо кандидатури доповідача на пленарному засіданні, пояснювальною запискою та електронним файлом.

Відповідно до частини другої статті 138 Регламенту Верховної Ради України, постанови Верховної Ради України приймаються з конкретних питань з метою здійснення її установчої, організаційної, контрольної та інших функцій, і набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено самою постановою.

Постанова Верховної Ради України про призначення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є підзаконним нормативно-правовим актом, прийняття якого випливає з установчої функції Верховної Ради України.

У пояснювальній записці до поданого проекту суб’єкти права законодавчої ініціативи - ініціатори внесення проекту обґрунтовують необхідність його внесення тим, що «під час обговорення кандидатури, так і після завершення голосування наводились факти грубого порушення чинного законодавства, а також численних порушень під час проведення процедури голосування», відтак, на їх думку, на підставі статті 48 Регламенту Верховної Ради України підписання постанови суперечить Конституції України, законам України, а отже сама Постанова Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини» від 24 квітня 2012 року має бути визнана такою, що втратила чинність.

Комітет зауважив, що на сьогодні в Україні відсутній законодавчий акт, який би чітко визначав порядок припинення дії нормативно-правових актів. Нормативно-правовий акт може втратити чинність, внаслідок чого він припиняє бути джерелом права, а його норми перестають діяти, втрачають свою обов’язкову силу. Втрата нормативно-правовим актом чинності може статися в результаті:

- закінчення терміну дії акта, якщо він мав діяти лише протягом певного терміну;

- його формального скасування шляхом видання спеціального припису про втрату цим актом чинності. Такий припис видається у формі іншого акта такої ж юридичної сили, як і акт, що втрачає чинність;

- заміни нормативно-правового акта іншим новим нормативно-правовим актом, який регулює ці ж питання.

Постанова Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини» була прийнята Верховною Радою України 24 квітня 2012 року, і 27 квітня 2012 року Лутковська В.В. на засіданні Верховної Ради України склала відповідну присягу. Згідно частини шостої статті 5 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», Уповноважений призначається строком на п’ять років, який починається з дня складення ним присяги на пленарному засіданні Верховної Ради України. Отже, про закінчення терміну дії Постанови Верховної Ради України про призначення Лутковської В.В. не йдеться.

Народні депутати України - ініціатори внесення поданого проекту не вносять проект іншого акта, який би врегульовував питання призначення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини замість Лутковської В.В.

Враховуючи вищезазначене, до розгляду пропонується проект Постанови, як спеціальний припис про втрату чинності Постанови Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини».

По суті поданого проекту Постанови Комітет зауважив таке.

У преамбулі поданого проекту йдеться про порушення пункту 17 частини першої статті 85 Конституції України, Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», Регламенту Верховної Ради України.

Комітет зазначив, що відповідно до положень пункту 17 частини першої статті 85 Конституції України, до повноважень Верховної Ради України належить призначення на посаду та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, заслуховування його щорічних доповідей про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні. Призначення на посаду, припинення повноважень та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та відповідний порядок визначається Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та Регламентом Верховної Ради України.

Проаналізувавши стенограму пленарного засідання Верховної Ради України шостого скликання від 24 квітня 2012 року Комітет зазначив, що попри численні зауваження народних депутатів України до кандидатури Лутковської В.В. на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, процедура її обрання була законодавчо дотримана. Лутковська В.В. була обрана шляхом таємного голосування, при цьому, згідно зазначеної стенограми, відповідний протокол № 2 засідання Лічильної комісії було оголошено до закриття пленарного засідання, а не після, як це зазначають автори проекту Постанови у пояснювальній записці.

Тому, вважати порушення пункту 17 частини першої статті 85 Конституції України, Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та Регламенту Верховної Ради України, як це зазначено в преамбулі поданого проекту Постанови, підставою для втрати чинності Постанови Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. на посаду Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», є необґрунтованим.

Комітет зауважив, що посилання на Закон України «Про Регламент Верховної Ради України» в розрізі законодавчої процедури є некоректним, оскільки цей Закон складається з двох пунктів. Посилання має бути на Регламент Верховної Ради України, затверджений відповідним Законом.

Враховуючи вищевикладене, керуючись частиною четвертою статті 93 Регламенту Верховної Ради України, Комітет прийняв рішення ухвалити висновок на відповідність оформлення та реєстрації проекту Постанови Верховної Ради України «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України «Про призначення Лутковської В.В. Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини», внесеного народним депутатом України Ляшком О.В. та іншими народними депутатами України (реєстр. № 2876), вимогам закону, Регламенту Верховної Ради України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, та направити його Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, який визначено головним з підготовки і попереднього розгляду зазначеного проекту Постанови.Перший заступник

Голови Комітету П.В.ПИНЗЕНИК
Каталог: uploads -> documents
documents -> Інформація щодо реалізації плану заходів з виконання Програми діяльності
documents -> Звіт про хід І результати виконання програми діяльності кабінету міністрів україни у 2015 році зміст вступ 3
documents -> Рішенням комітету з конкурсних торгів Управління справами Апарату Верховної Ради України
documents -> Правила обслуговування банківських вкладних (депозитних) рахунків фізичних осіб, відкритих в публічному акціонерному товаристві «банк національний кредит»
documents -> Положен н я про сертифікацію типу надлегких та дуже легких повітряних суден, планерів, мотопарапланів І пілотованих вільних аеростатів загальні положення
documents -> Засідання Комітету з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України
documents -> Зміни до Регламенту Верховної Ради України: вдосконалення правового регулювання парламентських процедур


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка