Порожнина носа, її будова. Повітроносні шляхиСкачати 21.76 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації28.01.2021
Розмір21.76 Kb.
  1   2

Порожнина носа, її будова. Повітроносні шляхи.

Носова порожнина є початком дихального шляху. Саме через неї повітря потрапляє в організм по спеціальному каналу, який з'єднує між собою зовнішнє середовище і носоглотку. Крім основної дихальної функції вона виконує ще ряд завдань: захист, очищення і зволоження. З віком розміри порожнини збільшуються, у літніх людей вона приблизно втричі більше, ніж у немовлят. Носова порожнина є досить складним утворенням. Вона складається з декількох частин, до яких відносяться безпосередньо зовнішня частина носа і носової прохід, ряд кісток черепа, якими він утворений, хрящі, покриті з зовнішньої сторони шкірою, а з внутрішнього - слизовою оболонкою. Це лише загальний список того, з чого складається носова порожнина.

Будова її досить складна. Так, зовнішня частина носа - це крила (або більше популярна назва - ніздрі) і спинка. До останньої складової відносять серединну частину і корінь, який йде у лобову частину обличчя. З боку ротової порожнини носа обмежується твердим і м'яким небом. А зсередини порожнину формується кістками черепа.

Сам ніс складається з двох ніздрів, між якими встановлена хрящова перегородка. У кожної з них є задня, нижня, латеральна, верхня і медійна стінки. Також анатомія носа включає в себе особливу зону, яка складається з кровоносних судин. До речі, це одна з причин частих кровотеч у цій галузі. Перегородка ділить ніс на 2 частини, але далеко не у всіх вони однакові. Вона може бути викривлена в результаті пошкоджень, травм або через появу утворень.

Носові ходи умовно поділяються на переддень і безпосередньо порожнину. Перша частина вистелена плоским епітелієм і покрита невеликими волосками. А безпосередньо в носовій порожнині знаходиться миготливий епітелій.

Язик (м'язи язика, сосочки), розвиток, будова, функції, його кровопостачання, іннервація. Регіонарні лімфатичні вузли.

Язик, lingua, - м'язовий орган, бере участь в перемішуванні їжі в порожнині рота, а також в актах ковтання, артикуляції, містить смакові рецептори. Розташований на дні (нижній стінці) порожнини рота і при зімкнутих зубах майже повністю заповнює її, стикаючись при цьому з твердим небом, яснами, зубами.

Язик являє собою сплощене тіло овально-витягнутої форми. Передня частина його звужується і утворює верхівку язика, apex linguae, а задня широка і товста частина є його коренем, radix linguae (рис. 191). Між верхівкою і коренем розташовується тіло язика, corpus linguae.

Верхня поверхня, або спинка язика, dorsum linguae, опукла, звернена вгору і вкінці (до неба і глотці). Нижня поверхня язика, fades inferior linguae, є тільки в передній частині язика (в області верхівки і на початку тіла язика). З кожного боку язика, справа і зліва, є край язика, margo linguae.

На спинці язика проходить серединна борозна язика, sulcus medianus linguae. Кзади ця борозна закінчується ямкою, що отримала назву сліпого отвору. Сліпе отвір язика, foramen caecum linguae, знаходиться на кордоні між коренем і тілом. Наперед і в сторони від сліпого отвору до країв язика йде неглибока прикордонна борозна, sulcus terminalis, яка служить кордоном між тілом і коренем язика.

Основну масу язика складають м'язи, покриті зовні слизовою оболонкою.

Слизова оболонка язика, tunica mucosae linguae, блідо-рожевого кольору, на спинці, краях тіла і верхівці язика має оксамитовий вигляд внаслідок наявності на ній численних підвищень - сосочків язика, papillae linguales.

Сосочки язика людини мають різні розміри, форму, містять кровоносні судини і нерви - провідники смакової або загальної чутливості. Кожен-сосочок є виріст сполучної тканини, покритий, як і вся слизова оболонка, багатошаровим плоским неороговевающим епітелієм. Виділяють кілька видів сосочків.

Ниткоподібні і конусоподібні сосочки, papillae filiformes et papillae conicae, найчисленніші, розташовані по всій поверхні спинки язика наперед від прикордонної борозни.

Грибоподібний сосочки, papillae fungiformes, локалізуються в основному на верхівці і по краях язика. Вони мають звужене підставу і розширену верхівку. У сосочках розташовані смакові нирки (цибулини), до яких підходять нерви, які проводять смакову чутливість. Грибоподібних сосочків менше, ніж ниткоподібних і конічних, але раз-'заходів їх більше, тому їх можна бачити неозброєним оком.

Желобоватие сосочки (оточені валом), papillae vallatae, в кількості 7-12 розташовані наперед від прикордонної борозни і сліпого отвору по лінії, що нагадує римську цифру V. Діаметр одного такого сосочка дорівнює 2-3 мм. У центрі сосочка знаходиться узвишшя, що несе смакові • нирки (цибулини), а навколо нього розташовується валик, відокремлений від центральної частини вузькою борозенкою.

Листоподібні сосочки, papillae foliatae, у вигляді плоских видовжених пластинок розташовуються на краях язика.

Слизова оболонка кореня язика позбавлена ​​сосочків, має численні горбики, що містять під епітелієм лімфоід-ні вузлики. Скупчення лімфоїдної тканини в товщі слизової оболонки кореня язика отримало назву мовній мигдалини, tonsilla lingualis (див. «Органи імунної системи»). Слизова оболонка нижньої поверхні язика гладка, тонка, утворює дві бахромчасті складки, plicae fimbridte, що сходяться у кінчика язика, і при переході на дно порожнини рота - що лежить по серединній лінії складочку - вуздечку язика, frenulum linguae. По боках від неї розташовується парне піднесення - підязиковий сосочок, caruncula sublingualis, на якому відкриваються вивідні протоки під-нижньощелепний і під'язикової слинних залоз (рис. 192). Ззаду від під'язикової сосочка знаходиться поздовжня під'язична складка, plica sublingualis, відповідна лежить тут однойменної слинної залози.

М'язи язика, miisculi linguae, парні, утворені поперечно-смугастими (покресленими) м'язовими волокнами. Поздовжня фіброзна перегородка язика, septum linguae, ділить язик на дві симетричні половини, відокремлюючи м'язи одного боку від м'язів іншого боку. Ця перегородка розташована вертикально по серединній площині. Верхній її край не доходить до рлізістой оболонки спинки язика і збігається з серединною борозною язика.

Серед м'язів язика можна виділити дві групи: власні м'язи, що починаються і закінчуються в товщі язика (верхня поздовжня, нижня поздовжня, поперечна і вертикальна) (рис. 193), і скелетні м'язи, що починаються на кістках голови J - е поза мовою і закінчують –ю

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка