Намалюйте схему нервово-м’язового синапсаСкачати 283.75 Kb.
Дата конвертації22.04.2021
Розмір283.75 Kb.

  • При обстеженні спортсмена після інтенсивного фізичного навантаження виявлено порушення координації рухів при збереженні сили скорочення м’язів. Які структури впливають при цьому на зменшення швидкості проведення збудження? Причиною цього може бути зменшення швидкості проведення збудження через центральні синапси (?)

  • намалюйте схему нервово-м’язового синапса
В ядрах таламуса відбувається попередній аналіз і відбір інформації, яка надходить в кору головного мозку. За рахунок якого виду гальмування це відбувається? Поясніть його механізм та намалюйте схему.


Пресинаптичне гальмування – процес, що відбувається на аксонах нейронів ЦНС. Пстологічним субстратом такого гальмування є аксо-аксональні синапси, які утворюються аксонами гальмівних вставних нейронів з аксональними закінченнями збудливих нейронів. До збуджувального аксона, раніше ніж він досягне синапсу, підходить вставний гальмівний аксон, який виділяє гальмівний медіатор, котрий пригнічує проведення нервових імпульсів у збуджувальних аксональних закінченнях (рис. 3.11).

Послідовність процесів, що призводять до розвитку пресинаптичного гальмування:■ Виділення гальмівного медіатору (гамма-аміномасляна кислота - ГАМК) аксоном гальмівного нейрона і його взаємодія з циторецепторами мембрани збуджувального аксона, яка в цій структурі є постсинаптичною мембраною гальмівного синапсу.

РИС. 3.11. Пресинаптичне гальмування.Пригнічується виділення медіатору в збуджувальних синапсах

■ Взаємодія гальмівного нейромедіатору ГАМК з рецепторами постсинаптичної мембрани може викликати такі зміни:


  • • відкриття аніонних каналів і збільшення виходу іонів хлору назовні, що призводить до стійкої деполяризації постсинаптичної мембрани аксоаксонального синапсу, яка викликає зниження амплітуди і кількості ПД, що надходять до збуджувальних закінчень. Це викликає зменшення надходження іонів Са2+ в терміналі і відповідно послаблює вивільнення збуджувального медіатору з його кінцевого закінчення:

  • • нейтралізація негативними зарядами іонів Сl- частини позитивно заряджених іонів Na+, що беруть участь у генерації ПД;

  • • крім того, також відкриваються потенціалозалежні калієві канали, що зменшує надходження іонів кальцію до кінцевої терміналі збуджувального нейрона.
  • У пацієнта після травми виник параліч, розлади пропріоцептивної і тактильної чутливості справа; зліва – параліч відсутній, але втрачена больова і температурна чутливість. Яка причина такого явища? Які рухові шляхи уражені? Покажіть їх розташування на схемі поперечного перерізу спинного мозку. Одностороннє ураження спинного мозку з правої сторони ….


  • Намалюйте схему соматичної та автономної рефлекторних дуг. Поясніть відмінності.
Схематично зобразіть гіпоталамо-гіпофізарні зв'язки як основу нейро-гуморальної регуляції вісцеральних функцій організму.
Мастікаціограма і її фази.


Графічний метод реєстрації рефлекторних рухів нижньої щелепи називають мастикаціографією 
У кожному жувальному періоді розрізняють п"ять фаз. На кімографі кожна фаза має свій характерний запис.

Перша фаза — стан спокою — відповідає періоду до введення їжі в ротову порожнину, коли нижня щелепа нерухома, м"язи знаходяться у стані мінімального тонусу, а нижній зубний ряд розташовується на відстані 2—3 мм від верхнього зубного ряду, тобто відповідає фізіологічному стану спокою. На міографі ця фаза позначається як пряма лінія на початку жувального періоду.

Друга фаза — відкривання рота і введення їжі. Графічно це відповідає першому висхідному коліну кривої, яке починається відразу після лінії спокою. Розмах цього коліна залежить від ступеня відкривання рота, а напрямок вказує на швидкість відкривання та введення їжі в рот.

Третя фаза — початкова фаза жування (адаптації) починається з вершини висхідного коліна і відповідає процесу пристосування до початкового подрібнення шматка їжі. Початкова фаза функції жування залежно від різних чинників може бути зображена графічно у вигляді однієї хвилі або поєднання хвиль, які складаються з кількох підвищень різної висоти та спусків.

Четверта фаза — основна фаза функції жування — графічно характеризується правильним періодичним чергуванням жувальних хвиль. У жувальну хвилю включаються усі рухи, пов"язані з одним опусканням або підніманням нижньої щелепи до змикання зубів. Характер та продовженість цих хвиль залежать від стану жувального апарату і характеру їжі.

П"ята фаза — фаза формування харчового комка з наступним його ковтанням. Графічно ця фаза має форму хвилеподібної кривої з деяким зменшенням висоти хвиль.Після ковтання харчового комка знову відновлюється стан спокою жувальних м"язів. Графічно це зображується у вигляді горизонтальної лінії. Цей стан є першою фазою наступного періоду жування. Запис мастикаціограм звичайно проводять олівцем або чорнилом на білому папері, застосовуючи для цього звичайний кімограф, електрокімограф або спеціально сконструйовані записувальні апарати.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка