Морфологія бактерій. Прості методи забарвленняСторінка1/10
Дата конвертації27.03.2021
Розмір2 Mb.
#13748
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
тести мікра
  Навігація по даній сторінці:
 • ТемаТема: Морфологія бактерій. Прості методи забарвлення.

1. В бактеріологічну лабораторію доставлено блювотні маси хворого з підозрою на холеру. З матеріалу виготовлено препарат «висяча крапля». Який метод мікроскопії буде використаний для виявлення збудника за його рухливістю?

А. *Фазово-контрастна

В. Імерсійна

С. Електронна

D. Люмінесцентна

Е. Імуноелектронна
2. З фекалій хворого на кишкове інфекційне захворювання було виділено чисту культуру вібріонів. До якої групи бактерій слід віднести ці мікроорганізми за морфологічними ознаками?

A *Звивисті

B КлостридіїC Кокоподібні

D Ниткоподібні

E Бацили
3. У посіві гною з фурункула знайдено мікроби кулястої форми, розташовані скупченнями неправильної форми, що нагадують грона винограду. Які мікроби виявлено?

A. *Стафілококи

B. Диплококи

C. Мікрококи

D. Стрептококи

E. Тетракоки
4. На занятті з мікробіології студенти ознайомилися з мікроскопічним методом діагностики. Які властивості бактерій вивчають цим методом?

A *Морфологічні, тінкторіальні

B Культуральні

C Антигенні

D Токсигенні

E Біохімічні


5. Із ротоглотки хлопчика, який хворіє на хронічний тонзиліт, виділили культуру кокових бактерій. У мазках вони розташовані у вигляді ланцюжків. Які це можуть бути мікроорганізми?

A. *Стрептококи

B. Стафілококи

C. Тетракоки

D. Клостридії

E. Стрептобацили
6. У мазку слизу з мигдаликів 4-річної дівчинки, хворої на ангіну, знайдено мікроорганізми кулястої форми, розташовані короткими ланцюжками. Який з перелічених мікроорганізмів знайдено?

A. *Стрептококи

B. Стафілококи

C. Мікрококи

D. Диплококи

E. Тетракоки
7. Хвора скаржиться на часту появу фурункулів на обличчі, шиї та плечах. У посіві гною з фурункулу знайдено мікроби кулястої форми, розташовані як гроно винограду. Які мікроби виявлено?

A. *Стафілококи.B. Диплококи.

C. Мікрококи.

D. Стрептококи.

E. Тетракоки.


8. У посіві слизу з мигдаликів хворого на ангіну знайдено бактерії кулястої форми, розташовані короткими ланцюжками. Які мікроорганізми виявлено?

A. *Стрептокок.

B. Стафілокок.

C. Мікрокок.

D. Гонокок.

E. Менінгокок.


9. Реакція імунофлюоресценції широко використовується для експрес-діагностики багатьох бактеріальних та вірусних інфекцій. Виберіть умову, без дотримання якої неможливо визначити результат реакції.

A. *Наявності люмінесцентного мікроскопа

B. Наявності електронного мікроскопа

C. Наявності імерсійного мікроскопа

D. Виділеної чистої культури збудника

E. Сироватки хворого
10. При мікроскопії мазка від пацієнта з гострим гнійним періоститом, лікар виявив Грам-позитивні бактерії, розташовані у вигляді скупчень, що нагадують грона винограду. Для яких мікроорганізмів властива дана морфологія?

A. *Стафілоків.

B. Сарцин.

C. Тетракоків.

D. Грибів роду Candida.

E. Стрептококів.
11. При мікроскопії матеріалу, взятого з глотки дитини, хворої на катаральну ангіну, виявлено бактерії паличковидної форми з потовшеннями на кінцях, розташовані у мазку у вигляді розставлених пальців чи латинських цифр V, X. Яке захворювання можна запідозрити у дитини?

A. *Дифтерію.

B. Стрептококову ангіну.

C. Стафілококову ангіну.

D. Туляремію.

E. Лейшманіоз.


12. У пофарбованих мазках, виготовлених з гною, при мікроскопії виявили мікроорганізми сферичної форми, розташовані у вигляді неправильних скупчень. Яку назву мають мікроорганізми з такою морфологією?

A. *Стафілококи.

B. Диплококи.

C. Мікрококи.

D. Сарцини.

E. Стрептококи.


13. При мікроскопії виділень з уретри хворого з гострим уретритом виявлено парні мікроорганізми бобовидної форми діаметром до 1 мкм, розташовані всередині лейкоцитів. Що це за мікроорганізми?

*Гонококи

Менінгококи

Стафілококи

Стрептококи

Мікрококи


14. Пацієнту виставлено діагноз «гонорея» на основі вивчення забарвлених мазків гною з уретры. Як називається використаний метод діагностики?

*Бактеріоскопічний

Бактеріологічний

Алергологічний

Біологічний

Серологічний


15. Пацієнт скаржиться на гнійні виділення з уретри, ріжучі болі перед початком і під час сечопуску. Попередній діагноз «гостра гонорея». Яка мікроскопічна картина підтвердить цей діагноз?

*Бобовидні диплококи всередині лейкоцитів

Ланцетовидні диплококи поза лейкоцитами

Сферичні коки всередині лейкоцитів

Тетракоки поза лейкоцитами

Мікрококи поза лейкоцитами


16. При мікроскопічному дослідженні плівки, яка з’явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій, виявлено зігнуті у вигляді коми рухливі Грам-негативні бактерії, спор і капсул не утворюють. Що це за мікроорганізми?

*Вібріони

Спірохети

Клостридії

Коринебактерії

Спірили
17. В мазку, виготовленому з гною хворого з остеомієлітом виявлено грам-позитивні бактерії сферичної форми, розташовані у вигляді ланцюжків. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?

*Стрептококи

Мікрококи

Менінгококи

Гонококи


Сарцини
18. З метою мікроскопічного підтвердження діагнозу «первинний сифіліс» у хворого здійснено забір виділень з виразки. Який вид мікроскопії використовується для виявлення збудника та вивчення його рухливості?

*Темнопольна

Люмінесцентна

Аноптральна

Світлова

Електронна


19. При мікроскопії мазка студент забув помістити на предметне скло краплю імерсійної олії і не отримав зображення. Для чого необхідна імерсійна олія?

A. *Для максимального збирання світлових променів

B. Для зниження роздільної здатності мікроскопа

C. Для збільшення роздільної здатності мікроскопа

D. Для запобігання пошкодженню мазка

E. Для запобігання пошкодженню об’єктива
20. У мазку, виготовленому з гною від пацієнта з гнійно-запальним процесом гомілки, виявлено Грам-позитивні бактерії сферичної форми, розтащовані у вигляді грон винограду. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?

A. *Стафілококи

B. Стрептококи

C. Диплококи

D. Мікрококи

E. Сарцини
21 При бактеріологічному обстеженні працівників аптеки на бактеріоносійство в одиного з провізорів із носоглотки були виділено бактерії роду Staphylococcus. Які морфологічні властивості властиві цьому роду?

A. *розташування клітин у вигляді грона винограду

B. розташування клітин у вигляді ланцюжка

C. розташування клітин поодиноко

D. розташування клітин попарно

E. розташування клітин тетрадами
22. У забарвлених за Грамом мазках гною хворого з остеоміелітом, виявили мікроорганізми фіолетового кольору, кулястої форми, розташовані у вигляді неправильних скупчень. Які мікроорганізми могли викликати це захворювання?

A. *Staphylococcus aureus

B. Serratia marcescens

C. Salmonella typhimurium

D. Escherichia coli

E. Pseudomonas aeruginosa
23. У мазку, виготовленому з гною хворого з гнійно-запальним процесом китиці, виявлено Грам-позитивні бактерії сферичної форми, розтащовані у вигляді ланцюжків. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?

A. *Стрептококи

B. Стафілококи

C. Диплококи

D. Мікрококи

E. Сарцини
24. При проведенні експрес-діагностики холери використано прямий метод імунофлюоресценції. Який вид мікроскопії використано з цією метою?

A. *люмінесцентнау

B. світлову

C. темнопольову

D. фазово-контрастну

E. електронну
25. У забарвлених мазках, виготовлених з гною, знайдено Грам-позитивні коки, розташовані у вигляді неправильних скупчень, що нагадують грона винограду. Чим зумовлюється таке розташування стафілококів?

A. *Поділом бактерій у різних площинах

B. Технікою приготування мазка

C. Технікою фарбування

D. Впливом на бактерії барвників

E. Локалізацією гнійного процесу
26. Для вивчення морфологічних ознак мікроорганізмів використовують різні методи забарвлення. З якою метою використовують прості методи?

A. *для вивчення форми і розмірів мікроорганізмів

B. для забарвлення спор

C. для виявлення капсул

D. для диференціації бактерій на Грам-позитивні і Грам-негативні

E. для забарвлення джгутиків
27. При морфологічному дослідженні мікроорганізмів використовують різні види мікроскопії. На якому принципі грунтується електронна мікроскопія?

A. *застосуванні потоку електронів

B. проходженні світлових променів через ряд збільшувальних лінз

C. дифракції світла при бічному висвітленні

D. перетворенні фазових розходжень в амплітудні

E. емісії світла під впливлм ультрафіолетових поменів
28. Розглядаючи мазок, забарвлений по Граму, можна охарактеризувати форму і розміри бактерій, їх розташування у мазку, тип забарвлення. Як називаються вказані ознаки?

*Морфологічні.

Тінкторіальні.

Культуральні.

Серологічні.

Антигенні.29. При мікроскопії мазків з плівок на мигдаликах хворого, забарвлених за Нейссером, виявлено тонкі палички жовтого кольору з темно-синіми зернами на кінцях, розташовані у вигляді римських цифр V і Х. Який попередній діагноз?

*Дифтерія

Кашлюк

Грип


Кір

ТуберкульозТема: Структура бактеріальної клітини. Фарбу­вання по Граму.

1. У мазку мокротиння хворого на пневмонію під мікроскопом виявлено мікроорганізми круглої форми синьо-фіолетового кольору, розташовані ланцюжками, і палички рожевого кольору, розташовані хаотично. Яким способом зафарбовано мікропрепарат?

A. *Грама.

B. Романовського.

C. Нейссера.

D. Буррі–Гінса.

E. Метиленовою синькою.
2. У 1884 р. Г.-К.Грам запропонував складний метод забарвлення бактерій, який до цього часу застосовується при мікробіологічних дослідженнях. При забарвленні за Грамом обробка етиловим спиртом застосовується для:

A. *Диференціації бактерій.

B. Фіксації препарату.

C. Зневоднення препарату.

D. Знешкоджування бактерій.

E. Знебарвлювання надмірно зафарбованих препаратів.
3. Особливістю будови якої морфологічної структури бактерій спричинене позитивне чи негативне забарвлення по Граму?

A *Клітинної стінки

B Цитоплазматичної мембрани

C Нуклеоїду

D Капсули

E Цитоплазматичних включень
4. При бактеріоскопії мазків, виготовлених з виділень із уретри, виявлено внутрішньоклітинно розташовані Грам-негативні диплококи. Які мікроорганізми виявлено в досліджуваному матеріалі?

A. *Гонококи

B. Менінгококи

C. Стрептококи

D. Стафілококи

E. Пептострептококи
5. У лабораторній діагностиці багатьох інфекційних захворювань використовують метод фарбування по Граму. Які структури мікробної клітини сприймють барвник при цьому способі забарвлення?

A *Клітинна стінка

B Цитоплазматична мембрана

C Мезосоми

D Капсула

E Спори
6. При фарбуванні мазка з мокротиння, взятого від хворого з підозрою на крупозну пневмонію, використано наступні барвники і реактиви: розчин генціанвіолету, розчин Люголя, 96° спирт, водний фуксин. Який метод забарвлення використано?A. *по Граму

B. по Цілю–Нільсену

C. по Романовскому

D. по Нейссеру

E. по Леффлеру
7. Встановлено, що в клітинах організмів відсутні мембранні органели, а їх спадковий матеріал не має нуклеосомної організації. Щоце за організми?

А. *Прокаріоти

В. Найпростіші

С. Еукаріоти

D. Аскоміцети

Е. Віруси


8. При антибіотикотерапії часто спостерігається перетворення мікроорганізмів в L-форми. Чим вони характеризуются?

A *Є бактеріями без клітинної стінки.

B Можуть бути тільки серед мікоплазм.

C Не можуть перетворюватися у початкову форму.

D Більше схожі на віруси, ніж на бактерії.

E Є найбільш вірулентними формами грибів.
9. У хворого віком 20 років після оперативного втручання з приводу гнійного апендициту розвинулося гнійне ускладнення. При мікроскопії гнійних виділень з рани виявлено велику кількість лейкоцитів і круглі Грам-позитивні бактерії, розташовані хаотичними групами внутрішньо- і позаклітинно. Який мікроорганізм спричинив гнійний процес у хворого?

А. *СтафілококB. Тетракок

C. Стрептокок

D. Гонокок

E. Менінгокок
10. На практичному занятті з мікробіології студентам запропоновано пофарбувати суміш бактерій за методикою Грама та пояснити механізм фарбування. Які морфологічні структури бактерій зумовлюють грамнегативне та грампозитивне фарбування бактерій?

A. *Клітинна стінка

B. Цитоплазматична мембрана

C. Капсула

D. Джгутики

E. Цитоплазма
11. До лікарні доставили дитину З. віком 5 років з вираженими головними болями, блювотою, порушеннями мовлення. При спінальній пункції у лікворі виявлено Грам-негативні диплококи, розташовані здебільшого внутрішньоклітинно. Чим, на Ваш погляд, може бути спричинене захворювання?

A. *менінгококом

B. стафілококом

C. вірусом грипу

D. стрептококом

E. вірусом поліомієліту
12. Одну з різновидностей бактерій називають L-формами. Що розуміють під цим терміном?

A. *бактерії, позбавлені клітинної стінки

B. особливу формау колоній бактерій

C. мікробні клітини, що розгалужуються

D. клітини бактерій, що розташовуються в мазку під кутом

E. бактерии, які погано забарвлюються по Граму
13. Від хворого з підозрою на гонорею взяли на дослідження мазки з уретри. Три доби перед цим пацієнт лікувався самостійно пеніциліном. При мікроскопії у мазку знайдено L-форми гонококів. Що зумовило виникнення L-форм під впливом пеніциліну?

A. *Порушення синтезу клітинної стінки.

B. Порушуення синтезу білків.

C. Порушення синтезу амінокислот.

D. Порушуення проникливості цитоплазматичної мембрани.

E. Руйнування адгезинів.


14. До лікарні доставили дитину З. віком 5 років з вираженими головними болями, блювотою, порушеннями мовлення. Виявлення яких мікроорганізмів у лікворі, взятому при спінальній пункції дозволить підтвердити попередній діагноз «менінгококовий менінгіт»?

A. *Грам-позитивних коків, розташованих у вигляді скупчень неправильної форми

B. Грам-позитивних коків, розташованих парами

C. Грам-негативних коків, розташованих парами

D. Грам-позитивних коків, розташованих тетрадами

E. Грам-позитивних коків, розташованих ланцюжками
15. При мікроскопії мазків, виготовлених із виділень з піхви, виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи. Який попередній діагноз можна поставити?

A. *Гонорея

B. Сифіліс

C. Хламідіоз

D. Мікоплазмоз

E. Токсоплазмоз


16. У мокротинні хворого з підозрою на пневмонію виявлено Грам-позитивні диплококи, трохи видовжені, з дещо загостреними протилежними кінцями. Які мікроорганізми виявлено у мокротинні?

A. *Streptococcus pneumoniae

B. Staphylococcus aureus

C. Klebsiella pneumoniae

D. Neisseria meningitidis

E. Neisseria gonorrhoeae
17. При обстеженні пацієнта лікар поставив попередній діагноз «Сибірка. Шкірна форма». Які мікроорганізми можна виявити в забарвлених по Граму мазках з ексудату карбункула у випадку, якщо попередній діагноз вірний?

A. *Великі палички фіолетового кольору з обру­баними кінцями, які розташовуються ланцюжками

B. Великі палички фіолетового кольору, які розташо­вуються під кутом одна до одної

C. Палички рожевого кольору, які розташовуються в мазку безладно

D. Палички рожевого кольору, які забарвлюються біполярно

E. Рожеві, злегка вигнуті палички
18. При первинному виборі препарату для антибактеріальної терапії треба орієнтуватися на одну з основних морфотінкторіальних властивостей збудника. Яка це властивість?

*Забарвлення по Граму.

Наявність джгутиків.

Капсулоутворення, що виявляється методом Буррі–Гінса.

Спороутворення, що виявляється методом Ожешки.

Наявність волютину.


19. У препаратах-мазках, виготовлених із суміші мікроорганізмів, виявлено червоні палички та фіолетові коки. Висловлено припущення, що це кишкова паличка та стафілокок. Який метод забарвлення дозволив отримати такі результати?

*Грама

Ціля–Нільсена

Нейссера

Буррі–Гінса

Пфейффера


20. В бактеріологічній лабораторії при микроскопії гнійних виділень з фурункула в забарвлених по Граму мазках виявлено мікроорганізми сферичної форми у вигляді скупчень неправильної форми. Шо це за мікроорганізми?

*Стафілококи

Стрептококи

Мікрококи

Гонококки

Менінгококи


21. При мікроскопії мазків з мокротиння хворого виявлені диплококи синьо-фіолетового кольору ланцетовидної форми. Яким методом були зафарбовані мазки?

*Грама

Ожешки


Буррі–Гінса

Морозова


Нейссера
22. Бактерії – це одноклітинні організми, що здатні існувати автономно. Які структури бактерій відіграють основну роль у процесі синтезу білка?

*Рибосоми

Цитоплазматична мембрана

Мезосоми

Цитоплазма

Включення цитоплазми


23. У хворого на пневмонію при бактеріоскопічному дослідженні виявлено Грам-позитивні диплококи, які мають вигляд полум’я свічки та оточені капсулою. Назвіть ймовірного збудника.

*Пневмокок

Клебсієла

Стафілокок

Гонокок

Менінгокок


24. При мікроскопічному дослідженні плівки, яка з’явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій, виявлено зігнуті у вигляді коми рухливі Грам-негативні бактерії, спор і капсул не утворюють. Що це за мікроорганізми?

*Вібріони

Спірохети

Клостридії

Коринебактерії

Спірили
25. При тривалому лікуванні інфекційного хворого пеніциліном встановлено явище трансформації збудника в L-форму. Які зміни виникають в клітині збудника при L-трансформації?*Втрата клітинної стінки

Втрата спори

Втрата капсули

Втрата включень

Втрата джгутика
26. Розглядаючи мазок, забарвлений по Граму, можна охарактеризувати форму і розміри бактерій, їх розташування у мазку, тип забарвлення. Як називаються вказані ознаки?

*Морфологічні.

Тінкторіальні.

Культуральні.

Серологічні.

Антигенні.


27. У хворого в ділянці шиї виявлено карбункул чорного кольру, з інтенсивною гіперемією прилеглих ділянок шкіри. Виявлення яких мікроорганізмів у мазку гнійних виділень дозволить запідозрити сибірку?

A. *Стептобацил.B. Грам-позитивних коків.

C. Грам-позитивних веретеноподібних паличок.

D. Стрептобактерій.

E. Грам-негативних паличок.
28. Метод Грама є основним методом забарілення в мікробіології. З чим пов’язана диференціація бактерій на Грам-позитивні та Грам-негативні при використанні цього методу?

*Структурою клітинної стінки

Наявністю рибосом

Будовою цитоплазматичної мембрани

Хімічним складом капсули

Розміром клітини


29. При бактеріоскопічному методі лабораторної діагностики інфекцій застосовують різноманітні методи забарвлення мікроскопічних препаратів. З якою метою використовують метод Грама?

A. *для диференціації бактерій

B. для забарвлення спор

C. для виявлення капсул

D. для виявлення джгутиків

E. для виявлення плазмід
30. Бактерії диференціюють на Грам-негативні та Грам-позитивні. Виберіть з наведеного списку Грам-негативні мікроорганізми.

A. *Менінгокок, гонокок

B. Стафілокок, стрептокок

C. Клостридії

D. Коринебактерії

E. Мікобактерії
31. Для діагностики менінгіту досліджують мазки з осаду спинномозкової рідини, забарвлені за методом Грама. Які з виявлених ознак підтверджують діагноз менінгококової інфекції?

A. *Грам-негативні диплококи, розташовані в лейкоцитах і поза ними

B. Грам-позитивні диплококи, розташовані в лейкоцитах

C. Грам-негативні кокобактерії, розташовані в лейкоцитах

D. Ланцетоподібні грам-позитивні диплококи

E. Диплококи, оточені капсулою
32. У мазку, виготовленому з гною від пацієнта з гнійно-запальним процесом гомілки, виявлено Грам-позитивні бактерії сферичної форми, розтащовані у вигляді грон винограду. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?

A. *Стафілококи

B. Стрептококи

C. Диплококи

D. Мікрококи

E. Сарцини
33. За особливостями клітинної будови серед мікроорганізмів розрізняють прокаріоти і еукаріоти. Вкажіть, які з перелічених мікроорганізмів є прокаріотами.

A. *бактерії

B. віруси

C. найпростіші

D. гриби

E. пріони
34. У мазку гнійних виділень з уретри виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи, розташовані поза- і внутрішньоклітинно. Поставте можливий діагноз.

A. *Гонорея

B. Сифіліс

C. Хламідіоз

D. Тріхомоніаз

E. Кандидоз
35. Який з перелічених структурних компонентів бактеріальної клітини є обов’язковим?

A. *Нуклеоїд

B. Війки

C. Джгутики

D. Спори

E. Капсула
36. Який з перелічених структурних компонентів бактеріальної клітини є необов’язковим?

A. *Джгутики

B. Нуклеоїд

C. Рибосоми

D. Клітинна стінка

E. Цитоплазматична мембрана
37. У забарвлених за Грамом мазках гною хворого з остеоміелітом, виявили мікроорганізми фіолетового кольору, кулястої форми, розташовані у вигляді неправильних скупчень. Які мікроорганізми могли викликати це захворювання?

A. *Staphylococcus aureus

B. Serratia marcescens

C. Salmonella typhimurium

D. Escherichia coli

E. Pseudomonas aeruginosa
38. У мазку, виготовленому з гною хворого з гнійно-запальним процесом китиці, виявлено Грам-позитивні бактерії сферичної форми, розтащовані у вигляді ланцюжків. Які бактерії можна вважати збудником захворювання?

A. *Стрептококи

B. Стафілококи

C. Диплококи

D. Мікрококи

E. Сарцини
39. У спиномозковій рідині хворої дитини з ознаками гнійного ураження мозкових оболонок виявлено Грам-негативні диплококи бобовидної форми. Яким є можливий діагноз на підставі цього результату дослідження?

A .*бактеріальний менінгіт

B . гонорея

C. холера

D. чума

E. сибірка
40. При мікроскопії матеріалу з гнійної рани в мазку виявлено одночасно фіолетові коки та рожеві палички. Який метод забарвлення препарату використано?

A. *Грама

B. Ціля–Нільсена

C. Здродовського

D. Пєшкова

E. Ожешки
41. При дослідженні мікропрепарату, виготовленого з мокротиння хворого на пневмонію, виявлено Грам-позитивні капсульні диплококи ланцетовидної форми. Який це мікроорганізм?

A. *Пневмокок

B. Менінгокок

C. Гонокок

D. Стафілокок

E. Ентерокок
42. Для вивчення морфологічних ознак мікроорганізмів використовують різні методи забарвлення. З якою метою використовують прості методи?

A. *для вивчення форми і розмірів мікроорганізмів

B. для забарвлення спор

C. для виявлення капсул

D. для диференціації бактерій на Грам-позитивні і Грам-негативні

E. для забарвлення джгутиків
43. У хворого з високою температурою, ознобом, кашлем з мокротиння виділили Грам-позитивні диплококки ланцетоподібної форми, що мають капсулу. Назвіть ймовірного збудника.

A. *Пневмокок

B. Стафілокок

C. Ентерокок

D. Менінгокок

E. Гонокок
44. При вивченні мазків, виготовлених із спиномозкової рідини хворої дитини, виявлено Грам-негативні диплококи бобовидної форми, розташовані всередині лейкоцитів. Назвіть ймовірного збудника.

A. *менінгокок

B. гонокок

C. стафілокок

D. рикетсії

E. стрептокок
45. Мікробне забруднення готових лікувальних засобів може призводити до нагромадження в них токсичних продуктів. Що найчастіше зумовлює токсичність таких засобів?

*Ліпополісахариди клітинної стінки

Мікробні пігменти

Мікробні спори

Капсульний слиз

Мікробні ферменти


46. У 1884 р. Г.-К.Грам запропонував складний метод забарвлення бактерій. Будову і хімічний склад якого структурного елементу бактеріальної клітини дозволяє встановити цей метод?

*Клітинної стінки.

Цитоплазми.

Клітинної мембрани.

Спор.

Капсул.
47. При первинному виборі препарату для антибактеріальної терапії треба орієнтуватися на одну з основних морфотинкторіальних властивостей збудника. Яка це властивість?*Забарвлення по Граму.

Наявність включень, що виявляються методом Нейссера.

Капсулоутворення, що виявляється методом Буррі–Гінса.

Спороутворення, що виявляється методом Ожешки.Кислотостійкість, що виявляється методом Ціля–Нільсена.

Тема: Забарвлення кислотостійких бактерій, спор, зерен волютину. Виявлення капсул. Дослід­ження мікро­організмів у живому стані.

1. При мікроскопії мазків гнійних виділень у хворого на пародонтоз, зафарбованих за методом Буррі-Гінсa, виявлено капсулоутворюючі палички. Які із наведених нижче мікробів постійно утворюють капсули?

A. *Klebsiella pneumoniae.

B. Enterobacter clocae.

C. Escherichia coli.

D. Proteus vulgaris.

E. Proteus miralilis.
2. В мазках слизу з поверхні мигдаликів хворого виявлено паличковидні мікроорганізми жовтуватого кольору, з булавовидними потовщеннями і синьо-фіолетовими гранулами волютину на полюсах. Який метод було використано для забарвлення мазків?

A. *Нейссера.

B. Романовського.

C. Буррі–Гінса.

D. Морозова.

E. Ціля–Нільсена.
3. При встановленні виду збудника, виділеного з організму хворого з підозрою на холеру, одним із етапів ідентифікації є виявлення його монотріхіальної рухливості. Який метод дослідження використовують для цього?

A. *Метод «висячої» або «роздавленої» краплі.

B. Метод забарвлення за Леффлером.

C. Метод забарвлення за Морозовим.

D. Люмінесцентну мікроскопію.

E. Метод імпрегнації сріблом.
4. У хворого на хронічний простатит сік простати направили в баклабораторію. У зв'язку з тим, що збудником захворювання може бути Klebsiella pneumoniae, який із перелічених методів слід застосувати для виявлення капсули при проведенні бактеріоскопічного дослідження?

A. *Буррі–Гінсa.

B. Буррі.

C. Ціля–Нільсена.

D. Ожешки.

E. Здродовського.
5. В баклабораторії при мікроскопії мазків із мокротиння у хворого з хронічним легеневим захворюванням, зафарбованих за Цілем–Нільсеном, знайдено червоні палички. Яку властивість туберкульозної палички виявлено при цьому?

A. *Кислотостійкість

B. Лугостійкість

C. Спиртостійкість

D. Капсулоутворення

E. Спороутворення


6. В бактеріологічну лабораторію доставлено блювотні маси хворого з підозрою на холеру. З матеріалу виготовлено препарат «висяча крапля». Який метод мікроскопії буде використаний для виявлення збудника за його рухливістю?

А. *Фазово-контрастна

В. Імерсійна

С. Електронна

D. Люмінесцентна

Е. Імуноелектронна


7. У мазку з нальоту на мигдаликах хворого з підозрою на дифтерію виявлено палички синього кольору з потовщеннями на полюсах. Який метод фарбування мазків було використано?

A. *Леффлера.

B. Буррі–Гінса.

C. Буррі.

D. Грама.

E. Нейссера.
8. У лабораторії особливо небезпечних інфекцій проводиться мікроскопічне дослідження патологічного матеріалу, забарвленого за Гінсом-Буррі, від хворого з підозрою на чуму. Яку властивість збудника дозволяє визначити даний метод?

A *Капсулоутворення

B Спороутворення

C Кислотоскість

D Лугостійкість

E Наявність зерен волютину
9. З мокротиння хворого з підозрою на туберкульоз виготовлено препарат та забарвлено за Цілем–Нільсеном. Які властивості збудника буде враховано для його ідентифікації?

A *Морфологічні та тінкторіальні

B Культуральні та ферментативні

C Патогенність та вірулентність

D Біологічні та антигенні

E Токсигенність та імуногенність
10. При мікроскопії мікробної культури виявлено мікроорганізми, які мають форму веретена, по Граму забарвлюються в синьо-фіолетовий колір. Що це за мікроорганізми?

A *Клостридії.

B Стрептококи.

C Спірохети.

D Актиноміцети.

E Бацили
11. У мікропрепараті, виготовленому з мокротиння хворого на крупозну пневмонію, виявлено мікроорганізми, оточені капсулою. Який хімічний склад виявлених структур клітин?

A *полісахариди

B РНК

C пептидогліканD ліпіди

E білки
12. Патогенні бактерії в організмі хазяїна здатні адсорбуватись на поверхні клітин. Які структури бактеріальної поверхні зумовлюють адгезивність збудника?A *Мікроворсинки

B Капсула

C Джгутики

D Мезосоми

E Цитоплазматична мембрана
13. Від хворого виділили чисту культуру коринебактерії дифтерії. Після виготовлення препарату та забарвлення за методом Нейссера виявили наступні включення:

A *Волютину (поліфосфати)

B Крохмалю

C Глікогену

D Сірки

E Крапельки нейтральних ліпідів


14. У бактеріологічну лабораторію доставили блювотні маси хворого з підозрою на холеру. З патологічного матеріалу приготували препарат «висяча крапля», щоб промікроскопувати його в темному полі та оцінити рухливість збудника, що є важливою діагностичною ознакою. Яким реактивом необхідно обробити препарат перед мікроскопією?

A *Ніяким

B Люмінесціюючою сироваткою

C 5% розчином сірчаної кислоти

D Розчином метиленового синього

E Соляною кислотою


15. При фарбуванні мазка з мокротиння, взятого від хворого з підозрою на крупозну пневмонію, використано наступні барвники і реактиви: розчин генціанвіолету, розчин Люголя, 96° спирт, водний фуксин. Який метод забарвлення використано?

A. *по Граму

B. по Цілю–Нільсену

C. по Романовскому

D. по Нейссеру

E. по Леффлеру
16. У мазку з матеріалу, узятого від хворого з підозрою на дифтерію, виявлені жовті палички з синіми зернами на кінцях. Який спосіб фарбування використаний у цьому випадку?

A. *Нейссера

B. Леффлера

C. Ціля–Нільсена

D. Козловского

E. Романовского
17. На практичному занятті з мікробіології студентам запропоновано пофарбувати готові зафіксовані мазки із мокротиння хворого на туберкульоз. Який метод фарбування треба використати у данному випадку?

A. *Ціля–Нільсена

B. Буррі–Гінса

C. Романовського–Гімзи

D. Здродовського

E. Грама


18. При мікроскопії мікробної культури виявлено спороутворюючі мікроорганізми, які мають форму веретена і за Грамом фарбуються в синьо-фіолетовий колір. Що це за мікроорганізми?

A. *Клостридії.

B. Стрептококи.

C. Спірохети.

D. Актиноміцети.

E. Бацили.


19. В препараті, забарвленому за методом Ожешки, видно паличковидні мікроорганізми синього кольору з термінально розташованими круглої утвореннями червоного кольору. Як називаються ці утворення?

A. *Спори.

B. Війки.

C. Зерна волютину.

D. Капсули.

E. Мезосоми.


20. При встановленні етіологічного значення мікрорганізмів в розвитку інфекційного процесу враховують наявність факторів патогенності. Який з факторів патогенності стрептококів можна визначити з допомогою світлової мікроскопії в клінічному матеріалі?

A *Капсулу

B Фімбрії

C Білок М

D Протеїн А

E Включення
21. При забарвленні препарату з мокротиння хворого використано наступні барвники та реактиви: карболовий розчин фуксину, розчин метиленового синього, 5% розчин сірчаної кислоти. Який спосіб забарвлення застосовано?

A *Ціля–Нільсена

B Буррі–Гінса

C Ожешки

D Пєшкова

E Нейссера
22. При антибіотикотерапії часто спостерігається перетворення мікроорганізмів в L-форми. Чим вони характеризуются?

A *Є бактеріями без клітинної стінки.

B Можуть бути тільки серед мікоплазм.

C Не можуть перетворюватися у початкову форму.

D Більше схожі на віруси, ніж на бактерії.

E Є найбільш вірулентними формами грибів.
23. При первинному виборі препарату для антибактеріальної терапії треба орієнтуватися на одну з основних морфотинкторіальних властивостей збудника. Яка це властивість?

*Забарвлення по Граму.

Наявність включень, що виявляються методом Нейссера.

Капсулоутворення, що виявляється методом Буррі–Гінса.

Спороутворення, що виявляється методом Ожешки.

Кислотостійкість, що виявляється методом Ціля–Нільсена.


24. Яка структура бактеріальної клітини захищає її від руйнування фагоцитами?

A. *Капсула

B. Клітинна стінка

C. Джгутики

D. Війки

E. Включення

25. Для мікроскопічного дослідження мокротиння пацієнта з підозрою на туберкульоз виготовлені препарати забарвлено по Цілю–Нільсену. Якою буде мікроскопічна картина при підтвердженні попереднього діагнозу?

 1. *Тонкі бактерії червоного кольору на голубому фоні.

 2. Мікроорганізми з голубою цитоплазмою і ядром рубіново-червоного кольору.

 3. Бактерії червоного кольору на білому фоні.

 4. Паличкоподібні мікроорганізми у вигляді ланцюжків фіолетового кольору.

 5. Паличкоподібні мікроорганізми червоного кольору на зеленому фоні


26. При мікроскопії мазка, виготовленого з матеріалу, взятого від хворої дитини з підозрою на дифтерію і забарвленого по Нейссеру, виявлено світло-коричневі палички з темно-синіми включеннями на кінцях. Які структури клітини виявлено?

A. *Зерна волютину.

B. Спори.

C. Капсула.

D. Джгутики.

E. Ядерная субстанция.
27. У лабораторію поступило мокротиння хворого на туберкульоз. Який метод забарвлення слід використати для виявлення збудника туберкульозу?

A.*Ціля–Нільсена

B.Грам–Синьова

C.Гімзи–Романовського

D.Буррі–Гінса

E.Нейссера
28. Лікар-лаборант наніс кілька крапель 1% карболового фуксину на покритий фільтрувальним папером мазок мокротиння хворого і тричі підігрів його до появи пари. Після цього лікар зняв папір, опустив мазок в 5% сірчану кислоту, промив водою і забарвив синькою Лефлера. На виявлення яких мікробів спрямований такий спосіб забарвлення?

A. *Mycobacterium tuberculosis

B. Staphylococcus aureus

C. Streptococcus pneumoniae

D. Corynebacterium diphtheriae

E. Klebsiella pneumoniae
29. При мікроскопії мазка, виготовленого з матеріалу, взятого від хворої дитини з підозрою на дифтерію, виявлено світло-коричневі палички з темно-синіми включеннями на кінцях. Який спосіб забарвлення використано в даному випадку?

A. *Нейссера

B. Леффлера

C. Ціля–Нільсена

D. Морозова

E. Романовського
30. У хворого при підозрі на дифтерію лаборант-бактеріолог в досліджуваному мазку знайшов палички на полюсах яких чітко контуруються включення зерен волютину. Яким методом забарвлювали препарат?

A. *Нейсcера.

B. Грама.

C. Бурhі–Гінса.

D. Ожешки.

E. Ціля–Нільсена.
31. Біотерористом був відправлений в поштовому конверті порошок, що ймовірно містить збудника сибірки. Посилка може бути небезпечною протягом тривалого часу тому, що збудник:

А. *Утворює спори

В. Утворює джгутики

С. Утворює протеїнову капсулуD. Утворює полісахаридну капсулу

E. Належить до актиноміцетів
32. При проведенні контролю за стерильністю перев’язочного матеріалу виділено рухомі Грам-позитивні палички з круглими термінально розташованими спорами («барабанні палички»). Які з перелічених мікроорганізмів відповідають таким властивостям?

A. *Клостридії правцю

B. Клостридії ботулізму

C. Збудники газової гангрени

D. Бацили сибірки

E. Плісняві гриби
33. При дослідженні нативного матеріалу, що містить збудника холери, методами фазовоконтрастної і темнопольової мікроскопії спостерігається дуже характерна стрімка рухливість, оскільки збудник:

A. * є монотріхом

B. є перитріхом

C. є спірилою

D. має війки

E. має фімбрії
34. З центрифугату порції сечі, одержаної від хворого з підозрою на туберкульоз нирок, приготували препарат для мікроскопії. Який метод фарбування препарату слід використати для виявлення збудника?

A. *За Цілем–Нільсеном.

B. За Буррі.

C. За Грамом.

D. За Леффлером.

E. За Ожешкою.


35. У хворого в рані виявлено паличкоподібні мікроорганізми. Встановлено, що при тривалому культивуванні в їх клітинах утворюються спори. Який метод забарвлення використовувався для виявлення останніх?

A. *Ожешки

B. Здродовського.

C. Буррі–Гінса

D. Ціля–Нільсена

E. Морозова


36. При мікроскопії матеріалу, взятого з глотки дитини, хворої на катаральну ангіну, виявлено бактерії паличковидної форми з потовшеннями на кінцях, розташовані у мазку у вигляді розставлених пальців чи латинських цифр V, X. Яке захворювання можна запідозрити у дитини?

A. *Дифтерію.

B. Стрептококову ангіну.

C. Стафілококову ангіну.

D. Туляремію.

E. Лейшманіоз.


37. При первинному виборі препарату для антибактеріальної терапії треба орієнтуватися на одну з основних морфотінкторіальних властивостей збудника. Яка це властивість?

*Забарвлення по Граму.

Наявність джгутиків.

Капсулоутворення, що виявляється методом Буррі–Гінса.

Спороутворення, що виявляється методом Ожешки.

Наявність волютину.


38. У препаратах-мазках, виготовлених із суміші мікроорганізмів, виявлено червоні палички та фіолетові коки. Висловлено припущення, що це кишкова паличка та стафілокок. Який метод забарвлення дозволив отримати такі результати?

*Грама

Ціля–Нільсена

Нейссера

Буррі–Гінса

Пфейффера


39. В бактерiологiчну лабораторiю з вогнища харчового отруення доставлено в’ялену рибу, при дослiдженнi якої на середовищі Кiта–Тароцi бактерiолог виявив мiкроорганiзми, схожi на «тенiсну ракетку». Збудником якої хвороби вони можуть бути?

*Ботулiзму

СальмонельозуДизентерii

Дифтерii

Черевного тифу


40. Хворому на туберкульоз, в анамнезі якого була відкрита легенева форма захворювання, проведено мікроскопічне дослідження мокротиння з метою виявлення збудника. Який метод забарвлення доцільно при цьому використати?

A. *Метод Ціля–Нільсена.

B. Метод Грама.

C. Метод Буррі–Гінса.

D. Метод Романовського–Гімзи.

E. Метод Нейссера.


41. При мікроскопії мазків з мокротиння хворого виявлені диплококи синьо-фіолетового кольору ланцетовидної форми. Яким методом були зафарбовані мазки?

*Грама

Ожешки


Буррі–Гінса

Морозова


Нейссера
42. У хворого на пневмонію при бактеріоскопічному дослідженні виявлено грам-позитивні диплококи, які мають вигляд полум’я свічки та оточені капсулою. Назвіть ймовірного збудника.

*Пневмокок

Клебсієла

Стафілокок

Гонокок

Менінгокок


43. Структура бактеріальної клітини, яка забезпечує підвищену стійкість мікробів до дії факторів довкілля і має здатність тривало зберігатися, може бути виявлена при забарвленні мазка за методом Пєшкова. Як вона називаєтбся?

A. *Спора

B. Капсула

C. Джгутик

D. Плазміда

E. Пілі
44. Слизиста структура, яка міцно зв’язана з клітинною стінкою бактерії і має чітко окреслені зовнішні межв, може бути знайдена при фарбуванні мазка за методом Буррі–Гінса. Як називається цей елемент бактеріальної клітини?

*Капсула

Спора


Джгутики

Рибосоми

Епісоми
45. В бактеріологічну лабораторію направлено мокротиння хворого на туберкульоз. Для бактеріоскопічного дослідження мазків-препаратів і виявлення туберкульозної палички потрібно використати наступний метод забарвлення:

A. *Ціля–Нільсена.

B. Буррі–Гінса.

C. Здродовського.

D. Грама.

E. Романовського.


46. При мікроскопії мазків з плівок на мигдаликах хворого, забарвлених за Нейссером, виявлено тонкі палички жовтого кольору з темно-синіми зернами на кінцях, розташовані у вигляді римських цифр V і Х. Який попередній діагноз?

*Дифтерія

Кашлюк

Грип


Кір

Туберкульоз


47. Метод Грама є основним методом забарілення в мікробіології. З чим пов’язана диференціація бактерій на грам-позитивні та грам-негативні при використанні цього методу?

*Структурою клітинної стінки

Наявністю рибосом

Будовою цитоплазматичної мембрани

Хімічним складом капсули

Наявністю спор


48. Необхідно виготовити препарат із культури мікроорганізмів для вивчення їх рухливості. На який основний етап виготовлення препарату слід звернути увагу?

*Препарат не фіксувати.

Препарат висушити.

Препарат зафіксувати.

Препарат зафарбувати.

Препарат промити.


49. Виживанию бактерій в об'єктах довкілля сприяє спороутворювання. Бактерії якого роду є спороутворюючими?

A. *Clostridium

B. Bacteroides

C. Veillonella

D. Peptococcus

E. Peptostreptococcus
50. При бактеріоскопічному методі лабораторної діагностики інфекцій застосовують різноманітні методи забарвлення мікроскопічних препаратів. З якою метою використовують метод Ожешки?

A. *для диференціації бактерій

B. для забарвлення спор

C. для виявлення капсул

D. для виявлення джгутиків

E. для виявлення плазмід
51. Різні структурні компоненти бактеріальної клітини виконують різні функції. Який компонент, що є не обов’язковим для клітини, забезпечує її виживання у несприятливих умовах довкілля?

A. *Спори

B. Капсула

C. Війки

D. Джгутики

E. Включення
52. Захист мікробів від фагоцитозу та антитіл забезпечує певний структурний компонент клітини. Який саме?

A. *Капсула

B. Спора

C. Війки

D. Джгутики

E. Включення
53. Лабораторна діагностика туберкульозу передбачає використання мікроскопічного методу. Який метод фарбування препаратів використовується для виявлення збудника туберкульозу?

A. Ціля–Нільсена

B. Грама

C. Буррі–Гінса

D. Романовського–Гімзи

E. Нейссера
54. У мазку, виготовленому з вмісту рани, бактеріолог виявив грам-позитивні палички з терминально розташованою круглою спорою. Яким буде можливий діагноз?

A. *Правець

B. Ботулізм

C. Дифтерія

D. Менінгіт

E. Туберкульоз
55. У хворого з гострим запаленням легень виконано мікроскопічне дослідження мокротиння. У мазках, забарвлених за Грамом, знайлено грам-позитивні коки, оточені макрокапсулою. Який мікроорганізм є найбільш ймовірним збудником захворювання?

A. *Streptococcus pneumoniae

B. Кlebsiella pneumoniae

C. Haemophilus influenzae

D. Staphylococcus aureus

E. Escherichia coli
56. Який з перелічених структурних компонентів бактеріальної клітини є необов’язковим?

A. *Пілі

B. Нуклеоїд

C. Рибосоми

D. Клітинна стінка

E. Цитоплазматична мембрана
57. При дослідженні мокротиння хворого з підозрою на туберкульоз у препараті виявлено тонкі, довгі, злегка зігнуті палички, рубіновогок кольору, розташовані у вигляді джгутів («кіс»). Який метод забарвлення застосовано?

A. *Ціля–Нільсена

B. Леффлера

C. Грама

D. Пфейффера

E. Романовського–Гімзи
58. Від хворого з діагнозом «холера» виділено чисту культуру рухливих вібріонів. До яклї групи джгутикових бактерій належить цей збудник?

A. монотріхів

B. лофотріхів

C. амфитріхів

D. перитріхів

E. атріхів
59. У хворого з важким перебігом пневмонії виділено культуру бактерій, клітини якої оточені слизовим шаром, що тісно зв’язаний з клітинною стінкою. Чим пояснюється висока вірулентність культури з такими морфологічними властивостями?

A. *Антифагоцитарною дією капсули

B. Токсиноутворенням капсульних бактерій

C. Ендотоксином капсульних бактерій

D. Адгезивними властивостями капсул

E. Інвазивними властивостями капсул
60. Існують території, перебування на яких чи людей тварин пов’язано з постійним ризиком зараження певними видами бактерій. Яка особливість цих бактерій зумовлює їх тривале перебування в грунті?

A. *Спороутворення

B. Капсулоутворення

C. Здатність розмножуватися в залишках рослин

D. Наявність щільної клітинної стінки

E. Наявність плазміну
61. При мікроскопії матеріалу з гнійної рани в мазку виявлено одночасно фіолетові коки та рожеві палички. Який метод забарвлення препарату використано?

A. *Грама

B. Ціля–Нільсена

C. Здродовського

D. Пєшкова

E. Ожешки
62. У хворого з високою температурою, ознобом, кашлем з мокротиння виділили Грам-позитивні диплококки ланцетоподібної форми, що мають капсулу. Назвіть ймовірного збудника.

A. *Пневмокок

B. Стафілокок

C. Ентерокок

D. Менінгокок

E. Гонокок
63. Мікробне забруднення готових лікувальних засобів може призводити до нагромадження в них токсичних продуктів. Що найчастіше зумовлює токсичність таких засобів?

*Ліпополісахариди клітинної стінки

Мікробні пігменти

Мікробні спори

Капсульний слиз

Мікробні ферменти


64. При мікроскопії культури бактерій, виділених із клінічного матеріалу хворого з підозрою на сибірку виявлено стрептобактерії, оточені капсулою. Який метод забарвлення застосовано?

*Буррі–Гінса.

Грама.

Ожешки.


Нейссера.

Ціля–Нільсена.


65. У лабораторію доставлено мокротиння хворого, у якого лікар запідозрив туберкульоз легень. Для виявлення збудника бактеріолог застосував спеціальний метод забарвлення. Назвіть його.

A. *Ціля–Нільсена

B. Ожешки

C. Буррі–Гінса

D. Здродовського

E. Грама
66. У хворої дитини з підозрою на дифтерію взято виділення з поверхні ураженої слизової оболонки глотки. При мікроскопії виготовленого мазка знайдено жовті палички з темно-синіми потовщеннями на кінцях. Який структурний елемент мікробної клітини виявлено у мікроорганізмів?

A.*Зерна волютину

B.Плазміди

C.Капсулу

D.Спори

E.Джгутики
67. З мокротиння хворого на хронічну пневмонію бактеріолог виготовив препарат для мікроскопії і забарвив його по Цілю–Нільсену. Для виявлення яких мікроорганізмів використовують це забарвленн?

A Кислотостійких

B Рухливих

C Капсульних

D Спороутворюючих

E НерухливихТема: Морфологія актиноміцетів, спірохет, рикетсій, хламідій, мікоплазм.

1. Пацієнт помер від гострого інфекційного захворювання, яке супроводжувалось гарячкою, жовтяницею, геморагічною висипкою на шкірі і слизових оболонках, а також гострою нирковою недостатністю. При гістологічному дослідженні тканини нирки (забарвлення за Романовським–Гімзою) виявлено звивисті бактерії, які нагадують букви С і S. Що це за бактерії?

A. *Лептоспіри

B. Трепонеми

C. Спірили

D. Борелії

E. Кампілобактерії
2. При бактеріологічному дослідженні мокротиння дитини із запалення легень ізольовано Mycoplasma рneumoniae. Якими ознаками цей мікроорганізм відрізняється від інших прокаріотів?

A *Відсутністю клітинної стінки

B Нездатністю до синтезу АТФ

C Відсутністю капсули

D Відсутністю полісахаридів

E Відсутністю цитоплазматичної мембрани
3. У мазку гнійних виділень з уретри виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи, розташовані поза- і внутрішньоклітинно. Поставте можливий діагноз.

A. *Гонорея

B. Сифіліс

C. Хламідіоз

D. Тріхомоніаз

E. Кандидоз
4. З гнійного вмісту ураження, локалізованого у пацієнта в ділянці шиї, виготовлено препарат, у якому виявлено актиноміцети. До якої групи бактерій слід віднести ці мікроорганізми за морфологічними ознаками?

A *Нитчасті

B Кокоподібні

C Паличкоподібні

D Звивисті

E Клостридії


5. Під час темнопольового мікроскопічного дослідження матеріалу з шанкру, виявленого у хворої на слизовій оболонці піхви, виявлено спірохети. До якої групи бактерій слід віднести ці мікроорганізми за морфологічними ознаками?

A *Звивисті

B Клостридії

C Кокоподібні

D Паличкоподібні

E Бацили


6. У мікропрепараті, виготовленому з пунктату регіонарного лімфовузла пацієнта, забарвленому за методом Романовського–Гімзи, лікар виявив тонкі мікроорганізми блідо-рожевого кольору, довжиною 10-13 мкм, з гострими кінцями і 12-14 рівномірними завитками. Про збудника якої інфекційної хвороби може йти мова в даному випадку?

A. *Сифілісу

B. Трипаносомозу

C. Лептоспірозу

D. Поворотного тифу

E. Лейшманіозу
7. В лабораторію направлено мазок білуватих нашаруваь із слизових оболонок ротової порожнини. Посів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній. Мікроскопія виявила короткі нитки, що брунькуються. До збудників яких інфекцій можна віднести ізольовані мікроорганізми?

A. *Мікозів

B. Спірохетозів

C. Рікетсіозів

D. Мікоплазмозів

E. Хламідіозів


8. При антибіотикотерапії часто спостерігається перетворення мікроорганізмів в L-форми. Чим вони характеризуются?

A *Є бактеріями без клітинної стінки.

B Можуть бути тільки серед мікоплазм.

C Не можуть перетворюватися у початкову форму.

D Більше схожі на віруси, ніж на бактерії.

E Є найбільш вірулентними формами грибів.
9. Мікроскопічне дослідження гнійних виділень з уретри з’ясувало присутність бактерій, які за Грамом фарбуваалися негативно, нагадували кавові зернини, розташовувалися в лейкоцитах. До збудників якої хвороби слід їх віднести?

A. Гонореї

B. Сифілісу

C. Хламідіозу

D. Менінгіту

E. Тріхомоніазу
10. У дитини на слизовій оболонці щік та на язиці виявлено білуваті плями, які нагадують молоко, що скипілося. У виготовлених препаратах-мазках знайдено грампозитивні овальні клітини, що брунькуються і утворюють розгалужені ланцюжки. Що це за мікроорганізми?

A. *Кандіди

B. Фузобактерії

C. СтафілококиD. Дифтерійна паличка

E. Актиноміцети


11. У хворого на висоті чергового нападу гарячки взято мазок крові, який забарвили за Романовським–Гімзою. При мікроскопії виявлено звивисті бактерії фіолетового кольору з 8-12 глибокими нерівномірними завитками. Які бактерії було виявлено?

А. Боррелії

В. Лептоспіри

С. Спірили

D. Вібріони

Е. Трепонеми


12. При мікроскопічному вивченні мікоплазм визначають основну особливість, яка відрізняє їх від бактерій, рикетсій, хламідій:

A. *Відсутність клітинної стінки і наявність тришарової цитоплазматичної мембраниB. Наявність ДНК і РНК

C. Поліморфізм

D. Нерухомість

E. Відсутність спор
13. Які з перелічених мікроорганізмів є облігатними внутрішньоклітинними паразитами?

A. *Chlamydia trachomatis

B. E. coli

C. Mycoplasma pneumoniae

D. Neisseria gonorrhoeae

E. Bacillus anthracis
14. Через 7 діб після виконання робіт по очищенню водоймища у хворого спостерігалась висока температура, загальна слабкість, сильний головний біль та болі в м’язах, гіперемія обличчя. При прямій мікроскопії в темному полі препарату «роздавлена» крапля цитратної крові виявлені тонкі звивисті мікроорганізми S- s C-подібної форми. Який мікроорганізм є причиною даного захворювання?

A. *Leptospira interrogans

B. Treponema pallidum

C. Vibrio cholerae

D. Borrelia recurrentis

E. Mycobacterium tuberculosis
15. Кров пацієнта з періодичними приступами лихоманки ввели підшкірно морській свинці. Через 5 днів у крові тварини, що захворіла, виявлені інтенсивно забарвлені по Романовському спірохети з 6-8 нерівномірними завитками. Збудника якого захворювання виявлено в даному випадку?

A. *Поворотного тифу

B. Лептоспірозу

C. Сифілісу

D. Туберкульозу

E. Малярії
16. При мікроскопії мазків, виготовлених із виділень з піхви, виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи. Який попередній діагноз можна поставити?

A. *Гонорея

B. Сифіліс

C. Хламідіоз

D. Мікоплазмоз

E. Токсоплазмоз


17. За особливостями клітинної будови серед мікроорганізмів розрізняють прокаріоти і еукаріоти. Вкажіть, які з перелічених мікроорганізмів є прокаріотами.

A. *бактерії

B. віруси

C. найпростіші

D. гриби

E. пріони
18. При вивченні мазків, виготовлених із спиномозкової рідини хворої дитини, виявлено Грам-негативні диплококи бобовидної форми, розташовані всередині лейкоцитів. Назвіть ймовірного збудника.

A. *менінгокок

B. гонокок

C. стафілокок

D. рикетсії

E. стрептокок
19. При мікроскопічному дослідженні плівки, яка з’явилась на пептонній воді через 6 годин після посіву фекалій, виявлено зігнуті у вигляді коми рухливі Грам-негативні бактерії, спор і капсул не утворюють. Що це за мікроорганізми?

*Вібріони

Спірохети

Клостридії

Коринебактерії

Спірили
20. При мікроскопічному дослідженні препарату гною з нориці в ділянці нижньої щелепи, забарвленого по Граму, виявлено друзи. В центрі вони забарвлені Грам-позитивно, а колбоподібні утври – Грам-негативо. Для збудника якого захворювання характерна описана морфологія?A. *Актиномікозу.

B. Кандидозу.

C. Анаеробної інфекції.

D. Стафілококового остеомієліту.

E. Фузобактеріозу.
21. У пацієнта на шкірі нижньої частини обличчя синюшний інфільтрат із множинними гнійно-некротичними вогнищами і норицями. При мікроскопії в гною виявлено зернисті утвори розміром 50-100 мкм нитчастої структури. Яке захворювання є найбільш ймовірним?

A. *Актиномікоз.

B. Сибірка.

C. Сифіліс.

D. Лепра.

E. Кандидоз.


22. В лабораторію направлено зішкріби сирнистого білуватого нальоту із слизової оболонки ротової порожнини. Посів матеріалу виконано на середовище Сабуро, відзначено ріст сметаноподібних колоній. Бактеріоскопія виявила овальні клітини, що брунькуються. До збудників яких інфекцій належать ізольовані мікроорганізми?

A. *Мікозів.

B. Спірохетозів.

C. Рикетсіозів.

D. Мікоплазмозів.

E. Хламідіозів.
23. Що могло послужити безпосередньою причиною зараження пацієнта епідемічним висипним тифом?

A. *Заражена рикетсіями одежна воша.

B. Прямий контакт з хворим.

C. Заражені рикетсіями блохи.

D. Заражені рикетсіями комарі.E. Заражені рикетсіями кліщі.
24. У чоловіка, мешканця сільської місцевості, в шийно-щелепній області виявлено твердий флегмоноподібний інфільтрат, оточцюча шкіра синьо-багряного кольору. В центрі інфільрат некротизований, з виразки виділяється гній з неприємним запахом. Для підтвердження попереднього діагнозу «Актиномікоз шийно-щелепної ділянки» виконано мікроскопічне дослідження гною. Що повинен виявити бактеріолог для підтвердження діагнозу?

A. *Друзи.

B. Грампозитивні стрептококи.

C. Грамнегативні диплобактерії.

D, Кислотостійкі палички.

E. Грамнегативні диплококи.
25. До обов’язкового асортименту аптек належать інсектицидні препарати, що діють на вошей. Поширення якої хвороби, що викликається внутрішньоклітинним паразитом, попереджується боротьбою з педикульозом?

*Висипного тифу.

Черевного тифу.

Поворотного тифу.

Бореліозу.

Спірохетозу.
26. У хворого з лихоманкою, головною біллю і жовтяницею в крові знайдені тонкі мікроорганізми, що мають численні завитки, кінці їх потовщені і гачкоподібно загнуті в вигляді букв С або S. При фарбуванні препарату по методу Романовського-Гімзи збудник рожевого кольору. Що це за мікроорганізми?

*Лептоспіри

Борелії

Трепонеми

Рикетсії

Хламідії
27. При бактеріоскопічному дослідженні матеріалу з твердого шанкра виявили рухомі, тонкі, довгі, звивисті мікроорганізми з 8-12 рівномірними завитками. Вказані властивості мають:

*Трепонеми

Борелії

Лептоспіри

Вібріони

Кампілобактери


28. Напівсинтетичні пеніциліни і цефалоспорини проявляють протимікробну активність за рахунок пригнічення синтезу пептидоглікану в мікробній клітині. Які мікроорганізми характеризуються природною резистентністю до антибіотиків вказаних груп?

*Мікоплазми

Актиноміцети

Спірохети

Грам-позитивні бактерії

Грам-негативні бактерії


29. Хламідії належать до:

A. *бактерій

B. грибів

C. найпростіших

D. рикетсій

E. вірусів
30. Виберіть серед перерахованих ті особливості морфологічної структури, за якими мікоплазми відрізняються від типових бактеріальних клітин.

A. *Не мають клітинної стінки

B. Клітинна стінка містить пептидоглікан

C. Клітинна стінка не містить пептидоглікану

D. Мають джгутики

E. Не утворюють спори
31. При лабораторній діагностиці сифілісу виникла необхідність вивчити характер рухливості збудника. Який вид мікроскопії використовують із цією метою в бактеріологічній лабораторії?

A. *темнопольову

B. світлову

C. люмінесцентну

D. електронну

E. фазово-контрастну
32. У 2003 році з’явилася нова хвороба, яку назвали «атиповою пневмонією», або SARS (важкий гострий респіраторний синдром). До якої групи мікробів належить її збудник?

A. *Вірусів

B. Бактерій

C. Найпростіших

D. Пріонів

E. Грибів
33. У хворого з лихоманкою, головними і м’язевими болями в крові виявлено великі звивисті мікроорганізми з 3-8 нерівномірними завитками. При фарбуванні препарату за методом Романовского-Гімзи збудник набуває синьо-фіолетового кольору. Які це мікроорганізми?

A. *Борелії

B. Лептоспіри

C. Рикетсії

D. Хламідії

E. Трепонеми
34. Культура клітин, що використовувалася для виробництва герпетичної вакцини, виявилася зараженою стороннім мікроорганізмом. Він проходить через бактеріальні фільтри, при фарбуванні метиленовим синім має вигляд дуже дрібних клітин неправильної форми, росте на складних середовищах з додаванням холестерину. До якої групи прокаріотів належить цей мікроорганізм?

A. *Мікоплазми

B. Рикетсії

C. Хламідії

D. Мікрококи

E. Гемофільні бактерії
35. У пацієнта К. віком 26 р. після випадкового статевого контакту з’явилися скарги на болі при сечопуску, незначні гнійні виділення з уретри. При мікроскопічному дослідженні мазків з уретри виявлено епітеліальні клітини із цитоплазматчними включеннями у вигляді «шапочки» над ядром. Про яке захворювання можна думати?

*Хламідійний уретрит.

Гонорею.

Сифіліс.


Генітальний герпес.

СНІД.
36. Наступні мікроорганізми відносяться до прокаріотів, за винятком:A. *найпростіших

B. спірохет

C. мікоплазм

D. рикетсій

E. хламідій
37. У мазку, забарвленому за Грамом, виявлено витягнуті овальні клітини фіолетового кольору, які утворюють псевдоміцелій. Що це за мікроорганізми?

*Гриби роду Candida.

Гриби роду Mucor.

Малярійний плазмодій.

Актиноміцети.

Гриби роду Penicillium.
38. При мікроскопічній діагностиці спірохетозів часто використовують мікроскопію нативних препаратів, що дозволяє оцінити рухливість збудника. Які структури мікробної клітини її забезпечують?

* Мікрофібрили

Монотріхіальний джгутик

Перітріхіальні джгутики

Війки

Фімбрії


Тема: Морфологія грибів і найпростіших.

1. У мазку гнійних виділень з уретри виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи, розташовані поза- і внутрішньоклітинно. Поставте можливий діагноз.

A. *Гонорея

B. Сифіліс

C. Хламідіоз

D. Тріхомоніаз

E. Кандидоз
2. У мазку дуоденального вмісту хворого з розладом травлення виявлено найпростіших розміром 10-18 мкм, з 4 парами джгутиків, грушоподібної форми. У розширеній передній частині тіла два ядра, які розташовані симетрично. Який вид найпростіших найбільш ймовірний?

A. *Лямблія

B. Тріхомонада

C. Кишкова амебаD. Дизентерійна амеба

E. Балантидій


3. У хворого з підозрою на одне з протозойних захворювань досліджено пунктат лімфатичного вузла. В препараті, забарвленому за Романовським–Гімзою, знайдено тільця півмісяцевої форми із загостреним кінцем, блакитною цитоплазмою, ядром червоного кольору. Яких найпростіших виявлено?

A. *Токсоплазми

B. Малярійні плазмодії

C. Трипаносоми

D. Вісцеротропні лейшманії

E. Дерматотропні лейшманії


4. У мікропрепараті, виготовленому з пунктату регіонарного лімфовузла пацієнта, забарвленому за методом Романовського–Гімзи, лікар виявив тонкі мікроорганізми блідо-рожевого кольору, довжиною 10-13 мкм, з гострими кінцями і 12-14 рівномірними завитками. Про збудника якої інфекційної хвороби може йти мова в даному випадку?

A. *Сифілісу

B. Трипаносомозу

C. Лептоспірозу

D. Поворотного тифу

E. Лейшманіозу
5. В лабораторію направлено мазок білуватих нашаруваь із слизових оболонок ротової порожнини. Посів матеріалу зроблено на середовище Сабуро, відмічено ріст сметаноподібних колоній. Мікроскопія виявила короткі нитки, що брунькуються. До збудників яких інфекцій можна віднести ізольовані мікроорганізми?

A. *Мікозів

B. Спірохетозів

C. Рікетсіозів

D. Мікоплазмозів

E. Хламідіозів


6. При мікроскопії зішкрібу з язика пацієнта (забарвлення по Граму), знайдені видовжені ланцюжки темно-фіолетових овальних та круглих клітин, що брунькуються. Про збудника якого захворювання може йти мова?

А. *Кандидозу

В. Дифтерії

С. Стафілококової інфекції

D. Стрептококової інфекції

Е. Актиномікозу


7. У хворої симптоми запального процесу сечостатевих шляхів. У мазку із слизової оболонки піхви виявлено великі одноклітинні організми грушоподібної форми з загостреним шипом на задньому кінці тіла, великим ядром та ундулюючою мембраною. Які найпростіші знайдені в мазку?

A. *Trichomonas vaginalis

B. Trichomonas buccalis

C. Lamblia intestinalis

D. Trichomonas hominis

E. Trypanosoma gambiense
8. При мікроскопічному дослідженні змиву із слизової оболонки ротової порожнини в нативному препараті виявлено гриби. Яка основна особливість властива для їх морфології?

A. *Утворення міцелію.

B. Відсутність клітинної стінки.

C. Дифузне розповсюдження ядерної речовини.D. Наявність джгутиків.

E. Відсутність ендо- та екзоспор.
9. При антибіотикотерапії часто спостерігається перетворення мікроорганізмів в L-форми. Чим вони характеризуются?

A *Є бактеріями без клітинної стінки.

B Можуть бути тільки серед мікоплазм.

C Не можуть перетворюватися у початкову форму.

D Більше схожі на віруси, ніж на бактерії.

E Є найбільш вірулентними формами грибів.
10. Мікроскопічне дослідження гнійних виділень з уретри з’ясувало присутність бактерій, які за Грамом фарбуваалися негативно, нагадували кавові зернини, розташовувалися в лейкоцитах. До збудників якої хвороби слід їх віднести?

A. Гонореї

B. Сифілісу

C. Хламідіозу

D. Менінгіту

E. Тріхомоніазу
11. У дитини на слизовій оболонці щік та на язиці виявлено білуваті плями, які нагадують молоко, що скипілося. У виготовлених препаратах-мазках знайдено грампозитивні овальні клітини, що брунькуються і утворюють розгалужені ланцюжки. Що це за мікроорганізми?

A. *Кандіди

B. Фузобактерії

C. СтафілококиD. Дифтерійна паличка

E. Актиноміцети


12. У мазку з пінисто-гнійних виділень піхви 40-річної жінки, забарвленому за методом Романовського–Гімзи, лікар виявив мікроорганізм із класу джгутикових. Який мікроорганізм найбільш ймовірно виявив лікар?

A. *Trichomonas vaginalis

B. Leishmania donovani

C. Trypanosoma gambiense

D. Trichomonas hominis

E. Lamblia intestinalis
13. Кров пацієнта з періодичними приступами лихоманки ввели підшкірно морській свинці. Через 5 днів у крові тварини, що захворіла, виявлені інтенсивно забарвлені по Романовському спірохети з 6-8 нерівномірними завитками. Збудника якого захворювання виявлено в даному випадку?

A. *Поворотного тифу

B. Лептоспірозу

C. Сифілісу

D. Туберкульозу

E. Малярії
14. Хворий С., 50 років, поступив у торакальне відділення із скаргами на задуху, болі в правій половині грудної клітки, слабість, похудання, підвищення температури тіла до 38ºС. Госпіталізований з підозрою на гостру правосторонню пневмонію. Масивна антибактеріальна терапія результатів не дала. Мазок із серозно-гнійного пунктату плеври показав наявність тонких розгалужених ниток з перегородками і скупчень круглих Грам-полозитивних тілець. Назвіть найбільш ймовірного збудника захворювання.

A. *Міцеліальні гриби роду Aspergillus

B. Мікобактерії туберкульозу

C. Дріжджеподібні гриби роду Candida

D. Коринебактерії

E. Актиноміцети
15. В інфекційне відділення поступив пацієнт із скаргами на головнтй біль, слабість. Спостерігався рідкий стілець з домішками склоподібного слизу і крові. З анамнезу відомо, що чоловік перебував у польовій експедиції в Средній Азії, де приходилось користуватися водою з ариків. При дослідженні калу знайдено клітини великих розмірів, які містять до 10-15 еритроцитів. Що стало причиною захворювання?

A. *Еntamoeba histolytica

B. Шигели дизентерії

C. Кишкова паличка

D. Балантидій

E. Пухлина товстого кишечника
16. У хворого виявлено ураження очей (іридоцикліт), явища менінгоенцефаліту. При дослідженні спинно-мозкової рідини виявлено мікроорганізми, що нагадують дольки апельсина. Який діагноз можне поставити на основі даних дослідження?

A. *Токсоплазмоз

B. Менінгококова інфекція

C. Трипаносомоз

D. Туберкульоз

E. Кандидоз
17. У хворого клінічні сиптоми малярії. Який результат мікроскопічного дослідження мазка крові дозволяє діагностувати захворювання?

A. *Наявність кільцеподібних структур з ядром в еритроцитах.

B. Виявлення довгих спіралеподібних мікроорганізмів поза еритроцитами.

C. Виявлення в лейкоцитах кулястих мікроорганізмів.

D. Наявність позаклітинно розташованих мікроорганізмів, що мають вигляд дольок апельсина.

E. Виявлення крупних мікроорганізмів з джгутиком та ундулюючою мембраною, розташованих позаклітинно.
18. У хворого з імунодефіцитним станом виявлено легеневу форму мікозу. При мікроскопії виділеної чистої культури виявлено окремі спори і септований міцелій з конідієносцями, розгалуженими на кінці у вигляді китиці. До якого роду грибів належить збудник?

A. *Penicillium

B. Aspergillus

C. Candida

D. Mucor

E. Trichophyton
19. При мікроскопії мазків, виготовлених із виділень з піхви, виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи. Який попередній діагноз можна поставити?

A. *Гонорея

B. Сифіліс

C. Хламідіоз

D. Мікоплазмоз

E. Токсоплазмоз


20. За особливостями клітинної будови серед мікроорганізмів розрізняють прокаріоти і еукаріоти. Вкажіть, які з перелічених мікроорганізмів є прокаріотами.

A. *бактерії

B. віруси

C. найпростіші

D. гриби

E. пріони
21. Одному з туристів, який повернувся з Китаю, був поставлений діагноз «атипова пневмонія». До якої групи мікроорганізмів належить збудник цього захворювання?

*Віруси


Бактерії

Гриби


Найпростіші

Актиноміцети


22. У мікропрепаратах, виготовлениих із поверхні слизової оболонки ротової порожнини виявлені видовжені клітини грибів кандіда, які за формою нагадують гіфи. Як називається така морфологічна форма грибів роду кандіда?

A. *Псевдоміцелій.

B. Міцелій.

C. Гіфа.

D. Брунька.

E. Спора.
23. При мікроскопічному дослідженні препарату гною з нориці в ділянці нижньої щелепи, забарвленого по Граму, виявлено друзи. В центрі вони забарвлені Грам-позитивно, а колбоподібні утври – Грам-негативо. Для збудника якого захворювання характерна описана морфологія?

A. *Актиномікозу.

B. Кандидозу.

C. Анаеробної інфекції.

D. Стафілококового остеомієліту.

E. Фузобактеріозу.
24. У пацієнта на шкірі нижньої частини обличчя синюшний інфільтрат із множинними гнійно-некротичними вогнищами і норицями. При мікроскопії в гною виявлено зернисті утвори розміром 50-100 мкм нитчастої структури. Яке захворювання є найбільш ймовірним?

A. *Актиномікоз.

B. Сибірка.

C. Сифіліс.

D. Лепра.

E. Кандидоз.


25. В лабораторію направлено зішкріби сирнистого білуватого нальоту із слизової оболонки ротової порожнини. Посів матеріалу виконано на середовище Сабуро, відзначено ріст сметаноподібних колоній. Бактеріоскопія виявила овальні клітини, що брунькуються. До збудників яких інфекцій належать ізольовані мікроорганізми?

A. *Мікозів.

B. Спірохетозів.

C. Рикетсіозів.

D. Мікоплазмозів.

E. Хламідіозів.
26. При бактеріоскопічному дослідженні мазків спинномозкової рідини, зафарбованих за методом Романовского, виявлено найпростіші, які мають форму півмісяця з загостреними кінцями, блакитною цитоплазмою і рубіново-червоним ядром. Про збудника якого захворювання може йти мова?

A. *Токсоплазмозу.

B. Малярії.

C. Лейшманіозу.

D. Трипаносомозу.

E. Амебіазу.
27. При мікроскопічному дослідженні нативного препарату з випорожнень хворого, які мають кров’янисто-слизистий характер, виявлено мікроорганізми круглої форми, в цитоплазмі яких містяться еритроцити, а також цисти дрібних розмірів з 4 ядрами. Про який збудник йде мова?

A. * Entamoeba histolytica.

B. Entamoeba coli.

C. Lamblia intestinalis.

D. Trichomonas intestinalis.

E. Leichmania donovani.
28. До гінеколога звернулася жінка зі скаргами, характерними для запального процесу піхви. Яким видом найпростіших він може бути викликаний?

A. *Trichomonas vaginalis

B. Toxoplasma gondii

C. Plasmodium malariae

D. Entamoeba coli

E. Lamblia intestinalis
29. До лікаря звернулися пацієнти з аналогічними скаргами на слабість, болі в кишечнику, діарею. Після до­слідження фекалій вияснилось, що тер­міновій госпіталізації підлягає один з пацієнтів, у якого виявлено цисти з чотирма ядрами. Для якого збудника вони характерні?

A. *Дизентерійної амеби.

B. Кишкової амеби.

C. Балантидія.

D. Тріхомонад.

E. Лямблій.
30. Дитина віком 13 років скаржиться на поганий апетит, болі в правому підребер'ї. При мікроскопічному дослідженні дуоденального вмісту виявлені грушеподібні великі клітини з двома ядрами. Який мікроорганізм виявлено?

*ЛямбліїТріхомонади

Амеби


Трипаносоми

Токсоплазми


31. В медицині широко використовуються антибіотики, продуцентами яких є гриби родів Penicillium і Aspergillus, що належать до класу:

*Аскоміцети

Базидіоміцети

Зигоміцети

Дейтероміцети

Хітрідіоміцети
32. При мікроскопуванні мазка із слизової оболонки мигдаликів хворого виявлено багато великих клітин овальної форми, які брунькуються та утворюють псевдоміцелій. Які це можуть бути мікроорганізми?

*Кандиди


Стрептококи

Спірохети

Коринебактерї дифтерії

Стафілокок


33. Етіологічними факторами інфекційних захворювань можуть бути мікроорганізми з різною ультраструктурою. Які з наведених груп мікробів належать до еукаріотів?

A. Найпростіші

B. Віруси

C. Віроїди

D. Фотобактерії

E. Скотобактерії
34. Наступні мікроорганізми відносяться до прокаріотів, за винятком:

A. *найпростіших

B. спірохет

C. мікоплазм

D. рикетсій

E. хламідій
35. У 2003 році з’явилася нова хвороба, яку назвали «атиповою пневмонією», або SARS (важкий гострий респіраторний синдром). До якої групи мікробів належить її збудник?

A. *Вірусів

B. Бактерій

C. Найпростіших

D. Пріонів

E. Грибів
36. У мазку, забарвленому за Грамом, виявлено витягнуті овальні клітини фіолетового кольору, які утворюють псевдоміцелій. Що це за мікроорганізми?

*Гриби роду Candida.

Гриби роду Mucor.

Малярійний плазмодій.

Актиноміцети.

Гриби роду Penicillium
37. Під час мікроскопії мазка крові, забарвленого по Романовскому, лікар виявив найпростіших у вигляді півмісяця, протоплазма яких вакуолізована і забарвлена в голубий колір, а ядро – в червоний. Які найпростіші присутні в крові?

A. *Токсоплазми

B. Трипаносоми

C. Лейшманії

D. Лямблії

E. БалантидіїТема: Метаболізм бактерій. Поживні середо­вища. Принципи культивування бакте­рій. Бактеріоло­гічний метод досліджен­ня.

1. На які поживні середовища краще робити первинний посів при виділенні чистої культури бактерій із складної мікробної суміші?

A. *Диференціювально-діагностичні.B. Прості.

C. Спеціальні.

D. Елективні.

E. Консервуючі.
2. Після посіву випорожнень хворого на середовище Плоскірєва ріст кишкової палички сильно пригнічений. Який фактор зумовлюють це явище?

A. *Брильянтовий зелений.

B. Основний фуксин.

C. Сульфіт натрію.

D. Щавелева кислота.

E. Сполуки вісмуту.
3. Важливим компонентом мікробної клітини є вода. Який її вміст по відношенню до загальної маси бактеріальної клітини?

*90%

70%

50%

30%

10%
4. Після інкубації в анаеростаті посіву гомогенату некротизованої тканини на кров’яному агарі Цейслера через 48 годин виросли шорсткуваті великі плоскі колонії, що мають тенденцію до повзучого росту. На які властивості виділених мікробів вказується в умові тестового завдання?

A *Культуральні

B Морфологічні

C Тінкторіальні

D Протеолітичні

E Гемолітичні


5. Для виготовлення вакцин проводять вирощування мікробних культур на штучних поживних середовищах. Які з перелічених мікроорганізмів на штучних поживних середовищах не ростуть?

A *Віруси.

B Гриби.

C Актиноміцети.

D Найпростіші.

E Мікоплазми.


6. Для лабораторної діагностики багатьох інфекційних захворювань використовують бактеріологічний метод. Яка мета 1-го етапу цього методу?

A *Одержання ізольованих колоній

B Посів досліджуваного матеріалу

C Мікроскопія досліджуваного матеріалу

D Виділення і нагромадження чистої культури

E Ідентифікація досліджуваної культури


7. При посіві випорожнень хворого на черевний тиф на средовище Ендо виросли колонії, що мають різний колір і розміри: одні – червоні великі, інші – безбарвні середніх розмірів. До яких середовищ за призначенням належить вказане поживне середовище?

A. *Диференціально-діагностичних

B. Елективних

C. Спеціальних

D. Вибіркових

E. Збагачення
8. ДНК-полімераза з Thermus aquaticus – важливий компонент полімеразної ланцюгової реакції. Цей мікроорганізм здатний до росту при температурі 90-100 °C і є:

A *Термофілом

B Мезофілом

C Психрофілом

D Галофілом

E Хемолітотрофом


9. Хворому мікроскопічним методом поставлено діагноз «гонорея». З якою метою лікарю потрібні результати бактеріального дослідження ?

A. для одержання інформації про чутливість до антибіотиків

B. для уточнення діагнозу

C. для вивчення біохімічних властивостей культури

D. для вибору методу профілактики

E. для визначення фаговару
10. При перевірці стану повітря в операційній перед операцією седиментаційним методом виявлено 5 дрібних округлих колоній, навколо яких видно чітку зону гемолізу. На яке середовище були зроблені посіви?

A. *Кров’яний МПА

B. МПА

C. Ендо

D. ЖСА

E. Лєвіна
11. При бактеріологічному дослідженні трупа експериментальної тварини досліджуваний матеріал помістили в посудину, попередньо оброблену хлораміном. Чому не вдалось виділити збудника?

A. *Досліджуваний матеріал не повинен контактувати з дезінфектантами.

B. Взяли недостатньо матеріалу для посіву.

C. В організмі тварини не було збудника.

D. Посіви культивували при кімнатній температурі.

E. Слід було б викоритати інший метод діагностики.
12. На поживних середовищах НЕ культивують:

A. рикетсії*

B. спірохети

C. мікоплазми

D. актиноміцети

E. мікобактерії
13. Від пацієнта виділено культуру ентеробактерій. На яке поживне середовище слід пересіяти цю культуру, щоб вивчити її сахаролітичні властивості?

A. *Середовища Гіса.

B. М’ясо-пептонний бульйон.

C. Сироватковий агар.

D. Кров’яний агар.

E. Середовище Кіта–Тароцці.
14. Однією з різновидностей поживних середовищ є диференціально-діагностичні середовища. Для чого вони використовуються?

A. *визначення ферментативної активності бактерій

B. нагромадження мікробної біомаси

C. визначення патогенності мікроорганізмів

D. вивчення антигенної структури мікроорганізмів

E. визначення чутливості бактерій до антибіотиків
15. Перед початком занать у акушерській клініці студентів-медиків слід обстежити на предмет виявлення носійства золотистого стафілокока. На які поживні середовища потрібно виконати посів мазків з носа і глотки?

 1. *Елективні.

 2. Прості.

 3. Спеціальні.

 4. Диференціювально-діагностичні.

 5. Консервуючі.


16. Для живлення бактерій необхідні макромолекули, які в цілісному вигляді не здатні проходити через цитоплазматичну мембрану. Назвіть механізм живлення, при якому молекули речовин фрагментуються.

A. *транслокация радикалів

B. фагоцитоз

C. пасивна дифузія

D. активний транспорт

E. полегшена дифузія
17. Для виготовлення вакцин проводять вирощування мікробних культур на штучних поживних середовищах. Які з перелічених мікроорганізмів на штучних поживних середовищах не ростуть?

A *Хламідії.

B Гриби.

C Актиноміцети.

D Найпростіші.

E Мікоплазми.
18. Бактерії ділять на ряд груп відповідно до типу їх живлення. Як називаються бактерії, котрі в якості джерела вуглецю використовують вуглекислий газ атмосферного повітря?

A. *аутотрофи

B. гетеротрофи

C. органотрофи

D. ауксотрофыи

E. прототрофи
19. Відомо, що для підтвердження діагнозу «дизентерія» використовують бактеріологічний метод дослідження. Яка мета цього дослідження?

*Виділення чистої культури збудника.

Виявлення специфічних антитіл.

Виявлення специфічного антигена.

Виявлення імунної перебудови організму.

Виявлення алергії.
20. В аптечному складі є набір середовищ ряду Гіса. При складанні інформаційно-рекламного бюлетеня необхідно вказати їх призначення. З якою метою використовують ці середовища?

*Для вивчення біохімічних властивостей бактерій.

Для культивування анаеробів.

Для культивування збудників туберкульозу.

Для виділення бактерій кишкової групи.

Для вивчення токсигенних властивостей бактерій.


21. З метою діагностики колі-ентериту було проведено мікробіологічне дослідження калу. Який метод дозволив виділити і ідентифікувати чисту культуру збудника?

*Бактеріологічний

Бактеріоскопічний

Біологічний

Алергічний

Серологічний
22. При обстеженні хворого з кишковою інфекцією на середовищі Ендо виросли колонії різного кольору: червоні і прозорі. До якої групи середовищ за призначенням належить дане середовище?

*Диференціально-діагностичних

Універсальних

Спеціальних

Елективних

Простих
23. Основним методом лабораторної діагностики бактеріальних інфекцій є бактеріологічний метод, в основі якого лежить культивання мікроорганізмів. У якій фазу росту мікробної популяції відбувається адаптація мікробів до поживного середовища?A. *Лаг-фазі

B. Стаціонарній фазі росту

C. Фазі логарифмічного росту

D. Фазі відмирання

E. Фазі негативного прискорення росту
24. Проникнення поживних речовин в бактеріальну клітину забезпечується різними механізмами. Один з них –полегшена дифузія, яка відбувається з участю особливих мембранних білків-переносників. Як вони називаються?

*Пермеази

Ліази

Ліганди


Ізомерази

Лігази
25. При виділенні із складної мікробної суміші чистої культури бактерій певного виду для первинного посіву найкраще буде використати поживне середовище:

A. *елективне

B. просте

C. спеціальне

D. диференціально-діагностичне

E. синтетичне
26. На поживних середовищах НЕ культивують:

A. віруси*

B. спірохети

C. мікоплазми

D. актиноміцети

E. мікобактерії
27. Мікробіологічна лабораторія інфекційної лікарні виділяє чисті культури збудників і здійснює їх серологічну ідентифікацію. Які діагностичні препарати для цього необхідні?

A. *Діагностичні сироватки

B. Антигени-діагностикуми

C. Диференціально-діагностичні середовища

D. Еритроцитарні діагностикуми

E. Латексні діагностикуми
28. Під час перевірки чистоти повітря в асептичному блоці аптеки седиментаційним методом виросли дрібні колонії із зонами гемолізу. На яке середовище виконано посів?

A. *Кров’яний агар

B. Середовище Левіна

C. Середовище Ендо

D. Середовище Плоскірєва

E. Сироватковий агар
29. Промисловий штам актиноміцетів, який використовується для виробництва антибіотика, належить до психрофільних мікроорганізмів. При якій температурі його слід культивувати, щоб забезпечити оптимальні умови для росту?

A. *15-20oС

B. 50-100oС

C. 30-35oС

D. 36-38oС

E. 45-50oС
30. На підприємстві, що виготовляє вакцини, культивують дифтерійну паличку для одержання токсину. Для вирощування мікроорганізму використовується середовище з додаванням сироватки, оскільки мікроорганізм не здатний самостійно синтезувати деякі амінокислоти й вітаміни, необхідні для росту. До якої групи мікроорганізмів (по типі метаболізму) він ставиться?

A. *Ауксотрофів

B. Прототроіів

C. Літотрофів

D. Фототрофів

E. Аутотрофів
31. Понад 90% маси будь-якої бактеріальної клітини становить вода. Яку функцію вона виконує?

*Розчинника

Окисника

Буфера


Транспотрера іонів

Захищає цитоплазму


32. Кожний етап бактеріологічного дослідження передбачає культивування бактерій в оптимальних умовах. Який мінімальний час необхідний для одержання остаточного результату у переважній більшості випадків?

*3 доби.


1 доба.

2 доби.


1 тиждень.

3 тижні.
33. Для лабораторної діагностики багатьох інфекційних захворювань використовують бактеріологічний метод. Яка мета 3-го етапу цього методу?

A * Ідентифікація досліджуваної культури

B Посів досліджуваного матеріалу

C Мікроскопія досліджуваного матеріалу

D Виділення і нагромадження чистої культури

E Одержання ізольованих колоній

Тема: Ідентифікація чистих культур мікроор­ганізмів. Ферменти бактерій.

1. Із досліджуваного матеріалу (абдомінального ексудату) виділено чисту культуру Грам-негативної палички. Яке з перелічених поживних середовищ найчастіше використовується для визначення сахаролітичних властивостей?

A. *Гіса.

B. Желатина.

C. Ру.


D. Кіта–Тароцці.

E. Левеншейна-Йенсена.


2. Після посіву випорожнень хворого на середовище Плоскірєва ріст кишкової палички сильно пригнічений. Який фактор зумовлюють це явище?

A. *Брильянтовий зелений.

B. Основний фуксин.

C. Сульфіт натрію.

D. Щавелева кислота.

E. Сполуки вісмуту.


3. З досліджуваного матеріалу хворого виділили чисту культуру бактерій. На яких поживних середовищах проводять ідентифікацію збудника за ферментативними властивостями?

A *Гіса

B Плоскірєва

C Ендо

D Лєвіна

E Вільсона–Блера
4. При рості мікроорганізмів на МПБ індикаторні папірці, вставлені біля пробки, зафарбувалися наступним чином: просочений щавелевою кислотою – в рожевий колір, просочений оцтовокислим свинцем – в чорний, лакмусовий – в синій. Якого типу ферменти визначаються даними методами?

A * Протеолітичні типу трипсину

B Протеолітичні типу пепсину

C Сахаролітичні

D Окисно-відновні

E Ліполітичні
5. На які поживні середовища краще робити первинний посів при виділенні чистої культури бактерій із складної мікробної суміші?

A. *Диференціювально-діагностичні.B. Прості.

C. Спеціальні.

D. Елективні.

E. Консервуючі.
6. Після інкубації в анаеростаті посіву гомогенату некротизованої тканини на кров’яному агарі Цейслера через 48 годин виросли шорсткуваті великі плоскі колонії, що мають тенденцію до повзучого росту. На які властивості виділених мікробів вказується в умові тестового завдання?

A *Культуральні

B Морфологічні

C Тінкторіальні

D Протеолітичні

E Гемолітичні


7. Для лабораторної діагностики багатьох інфекційних захворювань використовують бактеріологічний метод. Яка мета 3-го етапу цього методу?

A * Ідентифікація досліджуваної культури

B Посів досліджуваного матеріалу

C Мікроскопія досліджуваного матеріалу

D Виділення і нагромадження чистої культуриE Одержання ізольованих колоній
8. Ферменти забезпечують весь комплекс метаболічних реакцій мікробної клітини. Які ферманти є відповідальними за енергетичний метаболізм?

A. *Оксидоредуктази

B. Ізомерази

C. Протеази

D. Ліпази

E. Гідролази


9. При посіві випорожнень хворого на черевний тиф на средовище Ендо виросли колонії, що мають різний колір і розміри: одні – червоні великі, інші – безбарвні середніх розмірів. До яких середовищ за призначенням належить вказане поживне середовище?

A. *Диференціально-діагностичних

B. Елективних

C. Спеціальних

D. Вибіркових

E. Збагачення
10. Ферменти бактерій характеризуються високою специфічністю дії. Для чого використовується ця їх властивість на практиці?

A. *Для ідентифікації бактерійB. Для культивування бактерій

C. Для фаготипування бактерій

D. Для виготовлення імуноглобулінів

E. Для серотипування бактерій


11. При бактеріологічному дослідженні трупа експериментальної тварини досліджуваний матеріал помістили в посудину, попередньо оброблену хлораміном. Чому не вдалось виділити збудника?

A. *Досліджуваний матеріал не повинен контактувати з дезінфектантами.

B. Взяли недостатньо матеріалу для посіву.

C. В організмі тварини не було збудника.

D. Посіви культивували при кімнатній температурі.

E. Слід було б викоритати інший метод діагностики.
12. Для лабораторної діагностики багатьох інфекційних захворювань використовують бактеріологічний метод. Яка мета 1-го етапу цього методу?

A *Одержання ізольованих колоній

B Посів досліджуваного матеріалу

C Мікроскопія досліджуваного матеріалу

D Виділення і нагромадження чистої культури

E Ідентифікація досліджуваної культури


13. Від пацієнта виділено культуру ентеробактерій. На яке поживне середовище слід пересіяти цю культуру, щоб вивчити її сахаролітичні властивості?

A. *Середовища Гіса.

B. М’ясо-пептонний бульйон.

C. Сироватковий агар.

D. Кров’яний агар.

E. Середовище Кіта–Тароцці.
14. Однією з різновидностей поживних середовищ є диференціально-діагностичні середовища. Для чого вони використовуються?

A. *визначення ферментативної активності бактерій

B. нагромадження мікробної біомаси

C. визначення патогенності мікроорганізмів

D. вивчення антигенної структури мікроорганізмів

E. визначення чутливості бактерій до антибіотиків
15. Перед початком занать у акушерській клініці студентів-медиків слід обстежити на предмет виявлення носійства золотистого стафілокока. На які поживні середовища потрібно виконати посів мазків з носа і глотки?

 1. *Елективні.

 2. Прості.

 3. Спеціальні.

 4. Диференціювально-діагностичні.

 5. Консервуючі.


16. При посіві мікроорганізмів кишкової групи на середовище Ендо виростають або забарвлені, або безбарвні колонії. Ферментацією якого вуглеводу зумовлений цей процес?

A. *Лактози

B. Сахарози.

C. Мальтози.

D. Глюкози

E. Арабінози.


17. Ферменти забезпечують весь комплекс метаболічних реакцій мікробної клітини. Які ферманти здійснюють синтез біополімерів, що входять до складу клітинних структур?

A. * Ендоферменти

B. Екзоферменти

C. Ферменти патогенності

D. Ферменти вірулентності

E. Індуцибельні ферменти


18. При бактеріологічному дослідженні випорожнень хворого на середовищі Ендо виросли яскраво-червоні колонії. Який це може бути мікроорганізм?

A. * Кишкова паличка

B. Стафілокок.

C. Стрептокок

D. Сальмонела

E. Коринебактерія


19. В аптечному складі є набір середовищ ряду Гіса. При складанні інформаційно-рекламного бюлетеня необхідно вказати їх призначення. З якою метою використовують ці середовища?

*Для вивчення біохімічних властивостей бактерій.

Для культивування анаеробів.

Для культивування збудників туберкульозу.

Для виділення бактерій кишкової групи.

Для вивчення токсигенних властивостей бактерій.


20. Для ідентифікації збудника визначають його ферментативну активність. На якому середовищі вивчають його протеолітичні властивості?

A. Желатині

B. Середовищі Ендо

C. Середовищах Гіса

D. Середовищі Лєвина

E. Середовищі Плоскірєва
21. При обстеженні хворого з кишковою інфекцією на середовищі Ендо виросли колонії різного кольору: червоні і прозорі. До якої групи середовищ за призначенням належить дане середовище?

*Диференціально-діагностичних

Універсальних

Спеціальних

Елективних

Простих
22. Від пацієнта бактеріолог виділив чисту культуру мікроорганізмів. Для її ідентифікації слід визначити продукцію протеолітичних ферментів. На яке середовище потрібно висіяти культуру з цією метою?

*М’ясо-пептонний бульйон.

Середовище Гіса.Середовище КітаТароцці.

Середовище Ендо.

Кров’яний телуритовий агар.
23. Проникнення поживних речовин в бактеріальну клітину забезпечується різними механізмами. Один з них –полегшена дифузія, яка відбувається з участю особливих мембранних білків-переносників. Як вони називаються?

*Пермеази

Ліази

Ліганди


Ізомерази

Лігази
24. При бактеріологічному дослідженні розчинів, виготовлених в аптеці, на середовищі Ендо виросли червоні колонії з металічним блиском. Які це можуть бути мікроби?

A. *Ешерихії

B. Шигели

C. Стафілококи

D. Стрептококи

E. Сальмонели
25. При виділенні із складної мікробної суміші чистої культури бактерій певного виду для первинного посіву найкраще буде використати поживне середовище:

A. *елективне

B. просте

C. спеціальне

D. диференціально-діагностичне

E. синтетичне
26. Мікробіологічна лабораторія інфекційної лікарні виділяє чисті культури збудників і здійснює їх серологічну ідентифікацію. Які діагностичні препарати для цього необхідні?

A. *Діагностичні сироватки

B. Антигени-діагностикуми

C. Диференціально-діагностичні середовища

D. Еритроцитарні діагностикуми

E. Латексні діагностикуми
27. При посіві випорожнень пацієнта, який перехворів черевним тифом, на середовищі Ендо отримали ріст безбарвних колоній. Виберіть поживне середовище, необхідне для вивчення біохімічних властивостей виділеної культури.

A. *Строкатий ряд Гіса

B. М’ясо-пептонний агар

C. Середовище Кіта–Тароцці

D. Лужна пептонна вода

E. Середовище Плоскірєва
28. Під час перевірки чистоти повітря в асептичному блоці аптеки седиментаційним методом виросли дрібні колонії із зонами гемолізу. На яке середовище виконано посів?

A. *Кров’яний агар

B. Середовище Левіна

C. Середовище Ендо

D. Середовище Плоскірєва

E. Сироватковий агар
29. Бактеріальна клітина не може існувати без нормального функціонування ферментних систем. Виберіть серед перелічених адаптивні (індуцибельні) ферменти бактеріальної клітини.

A. *Пеніцилінази

B. Ліпази

C. Протеази

D. Ізомерази

E. Лігази
30. Для вивчення сахаролітичних властивостей виделену чисту культуру мікробів було засіяно в пробірки з напіврідким агаром, що містили індикатор і вуглеводи – глюкозу, лактозу, мальтозу, манніт, сахарозу. Які середовища використано в даному випадку?

A. *короткий ряд Гіса

B. Ресселя

C. Леффлера

D. Ендо

E. довгтй ряд Гіса
31. В бактеріологічній лабораторії при дослідженні молочного продукту харчування виявлені збудник дизентерії виду Shіgella flеxnеri. Бактеріологу необхідно визначити серовар виділеного збудника. Які властивості необхідно вивчити?

A. *Антигенну будову

B. Біохімічні

C. Морфологіяні

D. Тінкторіальні

E. Біологічні

Тема: Енергетичний метаболізм бактерій. Ме­тоди культивування мікробів-анаеро­бів.

1. Матеріал, взятий з рани хворого з підозрою на газову анаеробну інфекцію, засіяно на середовище Кіта–Тароцці. Через добу на середовищі виявлено ріст клостридій. Яким способом можна виділити чисту культуру цих мікроорганізмиів?

A. *Цейслера.

B. Дригальського.

C. Коха.


D. Кротова.

E. Прайса.


2. Матеріал із рани від хворого з підозрою на газову анаеробну інфекцію засіяли на середовище Кітта–Тароцці, яке попередньо підігріли до кипіння. З яко метою проводили підігрівання середовища?

A *для видалення кисню

B для знищення мікробів

C для розчинення солей

D для стерилізації

E для збагачення киснем
3. Після інкубації в анаеростаті посіву гомогенату некротизованої тканини на кров’яному агарі Цейслера через 48 годин виросли шорсткуваті великі плоскі колонії, що мають тенденцію до повзучого росту. На які властивості виділених мікробів вказується в умові тестового завдання?

A *Культуральні

B Морфологічні

C Тінкторіальні

D Протеолітичні

E Гемолітичні


4. Ферменти забезпечують весь комплекс метаболічних реакцій мікробної клітини. Які ферманти є відповідальними за енергетичний метаболізм?

A. *Оксидоредуктази

B. Ізомерази

C. Протеази

D. Ліпази

E. Гідролази
5. Через дві доби після дорожньо-транспортної пригоди до лікарні був доставлений у важкому стані хворий з черепно-лицьовою травмою з діагнозом «газова ранева інфекція». На якому з перелічених поживних середовищах культивуються клостридії анаеробної інфекції?

A. *Середовище Кіта–Тароцці.

B. Печінковий бульйон.

C. Лужна пептонна вода.

D. Казеїново-вугільний агар.

E. Згорнута сироватка.
6. На поживних середовищах НЕ культивують:

A. рикетсії*

B. спірохети

C. мікоплазми

D. актиноміцети

E. мікобактерії
7. В аптечному складі є набір середовищ ряду Гіса. При складанні інформаційно-рекламного бюлетеня необхідно вказати їх призначення. З якою метою використовують ці середовища?

*Для вивчення біохімічних властивостей бактерій.

Для культивування анаеробів.

Для культивування збудників туберкульозу.

Для виділення бактерій кишкової групи.

Для вивчення токсигенних властивостей бактерій.


8. Від пацієнта бактеріолог виділив чисту культуру мікроорганізмів. Для її ідентифікації слід визначити продукцію протеолітичних ферментів. На яке середовище потрібно висіяти культуру з цією метою?

*М’ясо-пептонний бульйон.

Середовище Гіса.

Середовище КітаТароцці.

Середовище Ендо.

Кров’яний телуритовий агар.
9. При досліженні мікробного числа повітря аптеки виділено чисту культуру мікроорганізмів, що росте при наявності в атмосфері не менш як 20% кисню. До якої групи мікроорганізмів за типом дихання належить виділена культура?

A. *Облігатних аеробів

B. Облігатних анаеробів

C. Факультативних анаеробів

D. Мікроаерофілів

E. Капнеїчних
10. Від хворого виділено культуру бактерій, що не росте в присутності кисню. Як забезпечити умови росту для цієї культури?

A. *за допомогою анаеростата

B. шляхом використанням сироваткового середовища

C. за допомогою печі Пастера

D. за допомогою апарату Кротова

E. шляхом використання середовища з окисним редокс-потенціалом
11. При посіві випорожнень пацієнта, який перехворів черевним тифом, на середовищі Ендо отримали ріст безбарвних колоній. Виберіть поживне середовище, необхідне для вивчення біохімічних властивостей виділеної культури.

A. *Строкатий ряд Гіса

B. М’ясо-пептонний агар

C. Середовище Кіта–Тароцці

D. Лужна пептонна вода

E. Середовище Плоскірєва
12. Через дві доби після дорожньо-транспортної пригоди до лікарні був доставлений у важкому стані хворий з черепно-лицьовою травмою і діагнозом «газова ранева інфекція». Яким з перелічених способів НЕ культивують клостридії анаеробної інфекції?

*на кров’яному картопляно-гліцериновому агарі

на печінковоному агарі в боксі GasPak

на середовищі Кіта–Тароцці

на кров’яному агарі в анаеростаті

на цукровому агарі в трубках Віньяля–Вейона


13. Пацієнта доставлено в лікарню з гострим харчовим отруєнням, причиною якого стало вживання консервованих грибів, що були виготовлені в домашніх умовах. Дослідження продукту виявило наявність у ньому мікроорганізмів, що розвиваються лише в безкисневих умовах. Які мікроорганізми стали причиною отруєння?

A. *Облігатні анаероби

B. Капнофіли

C. Факультативні анаероби

D. Мікроаерофіли

E. Облігатні аероби

Тема: Вплив факторів навколишнього середо­вища на мікроорганізми. Асептика і ан­тисептика: методи і засоби.

1. В лабораторії з метою прискореної стерилізації цукровмісних середовищ текучою парою, її провели за один день: зранку, в обід та ввечері по 30 хвилин. Як правильно слід було простерилізувати середовища?

A. *стерилізувати тричі з інтервалом 24 години

B. Стерилізувати по 15 хвилин

C. Стерилізувати по 45 хвилин

D. Стерилізувати по 1 годину

E. Стерилізувати двічі на добу
2. У бактеріологічній лабораторії підготували до стерилізації м’ясо-пептонний бульйон. Який із способів стерилізації слід застосувати?

A.*Автоклавування при 121°С 30 хв.

B. Сухим жаром при 160°С 2 год.

C. Кип’ятіння 1 год.

D. Фільтрування

E. Автоклавування при 137°С 40 хв.
3. У лабораторії проводились дослідження з приводу діагностики правцю. Яким методом стерилізації треба знищити виділенні культури?

A. *Автоклавуванням

B. Кип’ятіння

C. Тіндалізацією

D. Сухим жаром

E. Пастерізацією
4. Специфічне антимікробне та антипаразитарне лікування шляхом введення в організм хімічних сполук називають:

*Хіміотерапією

Антисептикою

Хіміопрофілактикою

Дезінсекцією

Асептикою


5. В бактеріологічній лабораторії необхідно простерилізувати поживне середовище, що містять нативний білок. Який спосіб стерилізації слід вибрати?

A. *Тіндалізацію

B. Парою під тиском в автоклаві

C. Кип’ятіння

D. Текучою парою, дробним способом

E. Пастеризацією
6. У бактеріологічній лабораторії необхідно простерилізувати поживні середовища, які містять речовини, що руйнуються при температурі 100ºC (сечовина, вуглеводи). Який спосіб стерилізації повинні обирати в лабораторії?

А. *Текучою парою, дробно

В. Парою під тиском

С. Кип’ятіння

D. Тіндалізацію

Е. Пастеризацію
7. Після закінчення роботи в навчальній бактеріологічній лабораторії студент повинен привести в порядок своє робоче місце, знезаразити стіл та інші предмети. Яку хімічну сполуку він повинен для цього використати?

A. *Хлорамін.

B. Соляну кислоту.

C. Формалін.

D. Хлороформ.

E. Ефір.
8. Хворому поставлено діагноз газова гангрена. Після ідентифікації збудника досліджуваний матеріал і посіви необхідно знищити. Який метод слід використати?

А. *Стерилізацію парою під тиском

В. Тіндалізацію

С. Стерилізацію текучою парою

D. Пастеризацію

Е. Кип’ятіння


9. З метою знезараження повітря в асептичному боксі було проведено ряд заходів, які належать до загальноприйнятих способів асептики. Який метод найдоцільніше використовувати для знезараження повітря після роботи?

A *Ультрафіолетиве опромінення (кварцування)

B Прожарювання

C Обробку парою бензойної кислотиD Обробку парою спирту

E Опромінення магнітним полем
10. В баклабораторію був доставлений кетгут з метою його перевірки на стерильність. Після дослідження встановлено, що кетгут забруднений бацилами. Який спосіб необхідно вибрати для стерилізації кетгуту?

A. *Автоклавування.

B. Кип’ятіння.

C. Пастеризацію.

D. Сухим жаром.

E. Текучою парою.


11. У лікарні вирішено проводити контроль якості стерилізації інструменту в автоклаві за допомогою біологічного методу. Які мікроорганізми найдоцільніше використати в якості тест-контролю?

A. * Спорові

B. Капсульні

C. Кислотостійкі

D. Патогенні

E. Термофільні
12. У кабінеті акупунктури слід знезаразити голки, якими проводяться процедури. Який спосіб знезараження слід вибрати?

A. *Замочування у спирті.

B. Кип’ятіння.

C. Пастеризацію.

D. В сухожаровій шафі.

E. Прожарювання у відкритому полум’ї.
13. У бактеріологічній лабораторії виникла потреба простерилізувати середовища Гіса. Який метод метод слід при цьому використати:

A. *Дробну стерилізацію текучою парою

B. Стерилізацію в сухожаровій шафі

C. Стерилізацію парою під тиском 1,5 атм

D. Стерилізацію парою під тиском 2 атм

E. Стерилізацію кип’ятінням


14. З метою знищення мікроорганізмів у довкіллі використовують речовини з швидкою бактерицидною дією. Як називаються ці препарати?

*Дезинфектанти

Антибіотики

Акарициди

Хіміотерапевтичні засоби

Антисептики


15. Розташуйте мікроорганізми в порядку зниження їх резистентності до стерилізації:

* Пріони, бактеріальні спори, бактерії

Бактеріальні спори, бактерії, пріони

Бактерії, пріони, бактеріальні спори

Пріони, бактерії, бактеріальні спори

Бактеріальні спори, пріони, бактерії


16. При бактеріологічному дослідженні трупа експериментальної тварини досліджуваний матеріал помістили в посудину, попередньо оброблену хлораміном. Чому не вдалось виділити збудника?

A. *Досліджуваний матеріал не повинен контактувати з дезінфектантами.

B. Взяли недостатньо матеріалу для посіву.

C. В організмі тварини не було збудника.

D. Посіви культивували при кімнатній температурі.

E. Слід було б викоритати інший метод діагностики.
17. Для одержання екзотоксинів від деяких мікроорганізмів їх висівають в рідке поживне середовище, де мікроби ростуть і куди виділяють ці токсини. На певному етапі необхідно видалити з середовища культивовані мікробні клітини, тобто відділити токсини від мікробів. Який прилад необхідно використати з цією метою?

A. *Фільтр Зейтца

B. Піч Пастера

C. Апарат Кротова

D. Анаеростат

E. Термостат


18. У мікробіології повне звільнення матеріалу від живих мікроорганізмів, включаючи їх форми у стані спокою (спори, цисти), називається стерилізацією. Назвіть, яких методів стерилізації не існує:

A. *Динамічних.B. Теплових.

C. Променевих.

D. Хімічних.

E. Механічних.
19. Для стерилізації аптечного посуду і допоміжних матеріалів аптека придбала сухожаровий стерилізатор. При якому режимі в цьому приладі стерилізують скляний посуд?

*при температурі 180°С – 20 хвилин

при температурі 120°С – 1 годину

при температурі 160°С – 30 хвилин

при температурі 80°С – 2 години

при температурі 240°С – 10 хвилин
20. В стерилізаційному відділі лікарні для стерилізації хірургічних інструментів і перев’язочного матеріалу використовують автоклав. На чому грунтується метод автоклавування?

*на поєднаній дії високої температури і пари під тиском

на дії високої температури

на дії водяної пари при тиску, меншому від атмосферного

на дії текучої пари

на дії текучої пари і температури
21. На підприємстві по виготовленню біопрепаратів випускається розчин ферменту (фібринолізину) для внутрішньосудинного введення. Яким методом стерилізують такий препарат?

*Фільтрацією через фарфорові фільтри.

Автоклавуванням.

УФ-опроміненням.

Кип’ятінням.

Текучою парою.
22. Який спосіб потрібно використати для стерілізації медичних халатів і перев’язочного матеріалу?

*парою під тиском

текучою парою

сухим жаромпастеризацією

тіндалізацією
23. В лікарняній аптеці виготовлено партію флаконів з фізіологічним розчином для ін’єкційного введення. Який спосіб слід застосувати для їх стерилізації?

*В автоклаві під тиском 2 атмосфери.

В автоклаві текучою парою.

В сухожаровій шафі.

Рентгенівським опроміненням.

Ультрафіолетовим опроміненням.


24. Специфічне антимікробне та антипаразитарне лікування шляхом введення в організм хімічних сполук називають:

*Хіміотерапією

Антисептикою

Хіміопрофілактикою

Дезінсекцією

Асептикою


25. На фармацевтичному підприємстві працює автоматизована лінія випуску стерильних розчинів. Який метод контролю застосовується для перевірки стерильності готової продукції?

Бактеріологічний.

Бактеріоскопічний.

Зараження тварин.

Імуноферментний аналіз.

Радіоімунний аналіз.


26. Який метод забезпечує надійну стерилізацію біологічних рідин (сироваток, розчинів ферментів, вітамінів тощо), які не витримують високих температур?

A. *Тіндалізація

B. Стерилізація сухим жаром

C. Стерилізація текучою парою

D. Стерилізація парою під тиском

Е. Обпалювання в полум’ї (фламбування)
27. Для обробки ран потерпілому в ДТП лікар використав антисептичний засіб з групи окислювачів. Назвіть його:

*Перекис водню

Спирт етиловий

Етакридину лактат

Метиленовий синій

Брильянтовий зелений
28. В лікарняній аптеці виготовляють ізотонічний розчин натрію хлориду для парентерального введення. Оберіть оптимальний метод його стерилізації.

*Автоклавування

Сухим жаром

Кип’ятінням

Обробка текучою парою

УФ-опромінення


29. Який з перелічених методів стерилізації при однократній термічній обробці об’єкту забезпечує повну загибель мікроорганізмів та їх спор?

A. *Автоклавування

B. Кип’ятіння

C. Тіндалізація

D. Кохування

E. Пастеризація
30. В науковій лабораторії виникла потреба простерилізувати рідину механічним методом. Який апарат слід використати для цього?

*Фільтр Зейтца

Автоклав


Апарат Коха

Паровий стерилізатор

Піч Пастера
31. Щоб зберегти життєздатність та стабільність пробіотиків, мікроорганізми висушують із заморожуваного стану під глибоким вакуумом. Яку назву має цей метод?

*Ліофілізація

Інактивація

Пастеризація

Гібридизація

Тіндалізація


32. Перед початком приготування ліків, які застосовуються для ін’єкційного введення, в асептичному боксі необхідно провести попереднє знезараження повітря та робочих поверхонь обладнання. Який метод стерилізації найдоцільніше при цьому використати?

A. *Опромінення ультрафіолетом

B. Текучу пару

C. Радіаційне опромінення

D. Струм високої частоти

E. Пару формаліну
33. Для стерилізації лабораторного посуду в мікробіологічній лабораторії використовують:

A. *сухожарову шафу

B. бактеріальні фільтри

C. апарат Коха

D. дезнфектанти

E. бактерицидні лампи
34. В лабораторії виникла необхідність простерилизувати термолабільний розчин. Який метод найдоцільніше використати?

A. *Механічний

B. Фізичний

C. Хімічний

D. Біологічний

E. Бактеріологічний+

35. В аптеці виготовлені очні краплі, які необхідно розфасувати в стерильні флакони. Який з методів стерилізації посуду потрібно використати?

A. *Прожарювання в сухожаровій шафі

B. Автоклавування при тиску 1 атмосфера

C. Кип’ятіння

D. Обробку хлораміном

E. Опромінення ультрафіолетом
36. При виробництві лікувальних препаратів для ін’єкційного введення необхідно дотримувати комплексу заходів, спрямованих на попередження їх мікробної комтамінації. Як називаються ці заходи?

A. *Асептика

B. Дезинфекція

C. Стерилізація

D. Дератизація

E. Антисептика
37. В аптеці за рецептом виготовлено очні краплі, які містять вітаміни. Який метод стерилізації застосовано для цієї лікарської форми?

*дробну стерилізацію

парою під тиском

в сухожаровому стерилізаторі

пастеризацію

хімічну стерилізацію
38. У сучасній хірургічній практиці широко використовуються антимікробні препарати для антисептичної обробки ран, шкіри, та порожнин, які контактують з навколишнім середовищем. Препарати якої з наведених груп не належать до антисептичних засобів?

A. *Аміноглікозиди

B. Сполуки важких металів

C. Поверхнево-активні речовини

D. Окисники

E. Сполуки йоду
39. У якій концентрації етиловий спирт найефективніше проявляє антимікробну дію?

A. *70%

B. 96%

C. 60%

D. 50%

E. 20%
40. Відомо, що анаеробні мікроорганізми гинуть в присутності кисню через згубну дію пероксиду водню. Це пов'язано з відсутністю продукції анаеробами ферменту:

A. *Каталази

B. Редуктази

C. Полімерази

D. Протеази

E. Лактази
41. У хірургічній практиці для попередження інфікування ран широко застосовуються антисептичні засоби. Які з них одержали назву «іммобілізовані антисептики»?

A. *Носій і активно діюча речовина

B. Перекис водню

C. Спиртовий розчин брильянтового зеленого

D. Йодофори

E. Йодоформ
42. Яким методом простерилізувати аптечний посуд, якщо автоклав зламався?

*в сухожаровому стерилізаторі

в апараті Коха

тіндалізацією

пастеризацією

прожрюванням у відкритому полум’ї
43. Мікроорганізми в навколишньому середовищі зазнають впливу різних фізичних факторів – висушування, високої температури, ультрафіолетового опромінення та ін. Який механізм дії високої температури на мікробну клітку?

A. *Незворотне руйнування всіх компонентів клітки

B. Мутації генів

C. Зневоднювання цитоплазми

D. Виділення РНК із клітки

E. Часткова денатурація білків
44. Велика кількість лікувальних засобів (вакцини, сироватки) не можуть бути простерилізованеі термічним способом. Який сучасний метод стерилізації можна застосовувати?

A. *Фільтрацію

B. Прожарювання

C. Тіндалізацію

D. Кип'ятіння

E. Автоклавування
45. У боротьбі з інфекційними захворюваннями та для їх профілактики велике значення має дезинфекція. Що означвє цей термін?

A. *Знищення мікроорганізмів на об'єктах зовнішнього середовища

B. Знищення патогенних мікроорганізмів у внутрішньому середовищі організму хворого

C.Знищення патогенних мікроорганізмів на поверхні шкіри і слизових оболонок

D. Знищення комах – переносників збудників інфекцій

E. Знищення гризунів – джерела інфекцій
46. В лікарняній аптеці виготовлено партію флаконів з розчином глюкози для ін’єкційного введення. Який спосіб слід застосувати для їх стерилізації?

*В автоклаві текучою парою дробним способом.

В автоклаві під тиском 2 атмосфери.

В сухожаровій шафі.

Рентгенівським опроміненням.

Ультрафіолетовим опроміненням.


47. У медичній практиці широко використовуються асептика, антисептика, дезинфекція, стерилізація. Дайте правильне визначення поняття «асептика».

A. Попередження потрапляння мікробів на який-небудь об'єкт

B. Знищення в навколишньому середовищі патогенних мікробів

C. Повне знищення всіх форм мікробів в об'єкті

D. Використання речовин, що вбивають мікроорганізми на шкірі та слизових оболонках

E. Використання речовин, що вбивають патогенні мікроби у внутрішньому середовищі організму
У травматології для промивання ран широко використовують 3% розчин перекису водню. До якої групи належить цей засіб?

A. *Окислювачів

B. Поверхнево-активних речовин

C. Фенолів

D. Кислот

E. Альдегідів
Фізіологічний розчин, призначений для ін’єкцій, був простерилізований в автоклаві при температурі 120ºС впродовж 20 хвилин. Які патогенні мікроорганізми могли зберегти життєздатність при такому режимі стерилізації?

A. *Ніякі

B. Мікобактерії туберкульозу

C. Клостридії правцю

D. Вірус гепатиту В

E. Збудники госпітальних інфекцій
В аптеку надійшла партія препаратів тривалої мікробостатичної дії для обробки шкіри, слизових оболонок і раневих поверхонь з метою попередження та лікування інфекційних уражень шкіри. До якої групи антимікробних препаратів вони належать?

A. *Антисептиків

B. Антибіотиків

C. Пробіотиків

D. Сульфаніламідів

E. Дезинфектантів
В лабораторії приготували цукровий бульйон. З метою прискорення стерилізацію текучою парою провели в один день: зранку, вдень і ввечері по 60 хв. Проте під час контролю стерильності було виявлено його мікробне забруднення. Як правильно слід було виконати стерилізацію?

A. *Стерилізувати тричі з інтервалом 24 год.

B. Стерилізувати 45 хв.

C. Стерилізувати 1 год.

D. Стерилізувати 15 хв.

E. Стерилізувати двічі на день.
48. На хімічному підприємстві, що займається виробництвом пластмас, організували цех по випуску одноразових шприців і систем для довенних інфузій. Який спосіб стерилізації одноразових інструментів необхідно передбачити на підприємстві?

A. * γ-опромінення

B. Автоклавування

C. Обробку ультразвуком

D. Опромінення ультрафіолетом

E. Тіндалізацію
49. Перед операцією хірург обробив руки спиртовмісним розчином. До якої групи препаратів належить цей розчин?

A. *Антисептиків

B. Дезинфектантів

C. Стерилізуючих розчинів

D. Миючих засобів

E. Поверхнево-активних речовин
50. Розчин, що містить білок, стерилізували протягом тижня при температурі 55ºС по годині щоденно. Який метод стерилізації використали?

A. *Тіндалізацію.

B. Кип’ятіння.

C. Пастеризацію.

D. Парою під тиском.

E. Текучою парою.
51. У медичній практиці широко користуються готовими стерильних медичними виробами (бинтами, гумовими рукавичками, шприцами, катетрами та ін.). Яким чином забезпечується їх стерильність після виробництва?

*Опроміненням -променями

Опроміненням -променями

Опроміненням -променями

Опроміненням інфрачервоними променями

Опроміненням ультрафіолетом
52. Виготовлення ін’єкційних розчинів у аптечних умовах вимагає контролю за якістю їх стерилізації. Що поміщають у стерилізаційну камеру автоклава для забезпечення цього контролю?

*Ампулу з мікробними спорами

Ампулу з культурою стафілокока

Ампулу з культурою кишкової палички

Ампулу із спорами грибів

Ампулу з вірусами


53. Недотримання санітарно-гігієнічних і технологічних вимог під час аптечного приготування розчинів для ін’єкцій може привести до пірогенної реакції після їх введення. Який компонент мікроорганвзмів забезпечує таку дію?

*Ліпополісахарид клітинної стінки

Полісахарид капсули

Ферменти цитоплазми

Екзотоксини

Білки ворсинок


54. Який метод стерилізації є найбільш поширеним, зручним і надійним?

*Високою температурою

Інфрачервоними променями

Ультрафіолетовими променями

Підвищеним атмосферним тиском

Рентгенівське опромінення


55. Як називається комплекс лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на знищення мікробів, які вже потрапили в організм (в рану, на шкіру, слизові оболонки та опікові поверхні)?

*Антисептика

Асептика

Дезинфекція

Хіміотерапія

Стерилізація


56. У квартирі, де проживає пацієнт, який захворів на черевний тиф, потрібно виконати дезинфекцію. Яким засобом слід скористатися?

* Розчином хлораміну

Кварцуванням

Автоклавуванням

Провітрюванням

Розчином Люголя


57. Який метод стерилізації використовують для знезараження соків у харчовій промисловості?

*Пастеризацію.

Кип’ятіння.

Озонування.

Тіндалізацію.

Парою під тиском.


58. Яку з перелічених хімічних сполук не можна використовувати для обробки ран?

*Хлорамін.

Перманганат калію.

Перекис водню.

Дімексид.

Розчин Люголя.


59. Як називається знищення мікроорганізмів у рані шляхом застосування бактерицидних хімічних речовин?

*Антисептика.

Дезинфекція.

Асептика.

Хіміотерапія.

Дератизація.


60. При огляді післяопераційної рани виявлено ознаки запалення в ділянці шва, інфільтрацію країв рани, незначні гнійні виділення. Який протимікробний препарат з групи окислювачів доцільно застосувати?

*Йодну настоянку.

Хлорамін.

Ріванол.


Спирт.

Фенол.
61. В автоклаві збираються простерилізувати парою під тиском партію перев’язочного матеріалу для хірургічного і травматологічного відділень лікарні. Для контролю за якістю стерилізації у стерилізаційну камеру слід помістити флакони з:*Вacillus subtilis.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка