Міністерство освіти І науки України Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова Наукова бібліотека Професор Василь Михайлович бровдій біобібліографіяСторінка1/2
Дата конвертації05.05.2016
Розмір1.77 Mb.
  1   2
Міністерство освіти і науки України

Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова
Наукова бібліотека


Професор
Василь Михайлович

БРОВДІЙ


Біобібліографія

До 70-річчя від дня народженняКиїв - 2005

УДК 59

ББК 28.6

Б88

Б88 Професор Василь Михайлович Бровдій:
Біобібліографічний покажчик / Упоряд.: Н.І.Тарасова, НПУ
імені М.П. Драгоманова. Кафедра зоології. Наукова
бібліотека. – Київ, 2005. – 58 с.; портрет. - Серія “Вчені НПУ
імені М.П. Драгоманова”. - 58 с.


Біобібліографічний покажчик серії “Вчені НПУ
імені М.П. Драгоманова” присвячений 70-річчю від дня
народження академіка УЕАН, Заслуженого діяча науки і
техніки України, доктора біологічних наук, професора
В.М. Бровдія. Покажчик містить нарис науково-
педагогічної діяльності, хроніку життя та творчості,
бібліографічний покажчик друкованих праць, наукову школу,
фотографії.


Упорядник: Н.І. Тарасова

Відповідальна за випуск: Е.В Татарчук

Комп’ютерний набір: І.В. Лапига

© Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, 2005Василь Михайлович
Бровдій


Життєвий і творчий шлях

Василя Михайловича Бровдія

До 70-річчя від дня народження

Життя кожній людині дається лише один раз - воно неповторне, як і сама природа. Щаслива та людина, життя якої не витрачається даремно, а віддається улюбленій, корисній для людей справі. Суспільство, раніше чи пізніше, справедливо оцінить діяльність кожної особи.

Прикладом високої працездатності, сумлінності, багатогранності наукових інтересів, відданості людям, науці, освіті і суспільству може служити життєвий і творчий шлях видатного вченого - біолога, зоолога, ентомолога, еколога, педагога і громадського діяча - доктора біологічних наук, професора, завідувача кафедри зоології Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, академіка Української екологічної академії наук, Заслуженого діяча науки і техніки України Василя Михайловича Бровдія, який 15 червня 2005 року відзначив своє 70-річчя і
48 років науково-педагогічної діяльності.


Народився В.М. Бровдій 15 червня 1935 р. в колишньому селі (сьогодні місто, районний центр) Іршава Закарпатської області. Був третьою дитиною в сім’ї селянина Михайла Петровича Бровдія та його дружини Ганни Іванівни Бровдій (Меренич). Сім’я проживала в приватній сільській хатині на краю села, де, за традицією, ставили хрест з огорожею, за яким залюбки доглядала господиня двору, висаджуючи лілії, хризантеми, “боже деревце” та інші декоративні рослини. Прохожі миряни та церковні процесії, особливо у святкові дні, ставали на коліна перед святим хрестом і оспівували його молитвами. Затишок створювали також дві липи, що зростали обабіч хреста. В дитячій пам’яті Василя Михайловича назавжди закарбувались пісні і святі слова віруючих християн.

На той час територія Закарпаття входила до складу Чехії і батьки Василя Михайловича займались невеликим одноосібним господарством, до чого залучали і дітей – старшого сина Петра і доньку Марту.

Проте державні влади на території Закарпаття так швидко змінювалися, наче погода в горах. Уже в травні 1939 р. територію Закарпаття окупувала влада Угорщини на чолі з її керманичем Хорті Міклошем - союзником гітлерівської Німеччини.

В умовах початку Великої Вітчизняної війни проти фашистської Німеччини, яка вчинила напад на територію колишнього СРСР (1941 р.), малюка Василя Бровдія в шестирічному віці батьки віддали на навчання до першого класу місцевої народної школи.

Важке було тогочасне життя закарпатських селян та їхніх дітей. Батька забрали до війська. Старший син Петро, ще неповнолітній, переховувався в горах від мобілізації, а мати з двома малолітками сама господарювала, щоб забезпечити дітям прожиток.

В домашній бібліотеці В.М. Бровдія й досі зберігається свідоцтво, видане йому за перші 4 класи навчання в народній школі с. Іршави.
В свідоцтві – одні лиш одиниці з усіх дисциплін (за сучасною бальною системою – це рівнозначно п’ятіркам). В тогочасній початковій школі вивчали закон Божий (катехізис), мову рідну і угорську, навчалися читати, писати, малювати, були уроки співу, рукоділля та гімнастики, а в третьому та четвертому класах вивчали географію, історію, природознавство, сільське господарство, арифметику, домоведення.


Перша вчителька – керівник класу Отілія Йосипівна Берегій не могла нахвалитися батькам скромністю, сумлінністю й успішністю їхнього найменшого синочка. Такої ж думки про Василька був і пан намісник, вчитель катехізису Євген Кампо, який прививав дітям риси духовності, повчав свято дотримуватись десяти Божих заповідей.

Визволення території Закарпаття від угорсько-німецького фашистського режиму в кінці 1944 року, приєднання до території України в складі колишнього СРСР змінили умови життя її населення. В одній з експозицій Закарпатського краєзнавчого музею (м. Ужгород) серед перших піонерів Закарпаття донедавна демонстрували документальне фото
В.М. Бровдія.


Навчаючись в місцевій семирічній і середній школах Василь Бровдій ще з дитинства захоплювався природою. Бігаючи босоніж по рясних духм’яних травостоях іршавських та боржавських долин і передгір’їв Карпат, малюка займали питання, чому люди винищують гадюк, вужів, кротів та горобців, адже вони великої шкоди не завдають?
Чому на одному й тому ж полі зростають різні рослини, тоді як грунт на ньому однорідний? В середній школі найулюбленішими навчальними дисциплінами були біологія і хімія.


Отримавши атестат зрілості, в 1952 р. юнак без будь-яких вагань поступає на біологічний факультет Ужгородського державного університету. З перших років навчання в університеті бере активну участь в роботі студентського зоологічного гуртка, виступає з доповідями на його засіданнях, на наукових конференціях з проблем ентомології, бере активну участь в громадській, культурно-масовій, спортивній роботі.

Скромно, але повноцінно жили тогочасні студенти вузів. Стипендію призначали тільки тим студентам, які складали іспити на
“4” і “5”. Стипендії вистачало лише на придбання талонів у студентську їдальню триразового харчування та на проїзд в громадському транспорті. Багатьом студентам доводилось просити підтримки батьків, або шукати підзаробітку.


Навчання в університеті завершилось в 1957 році складанням державних іспитів і блискучим захистом дипломної роботи на тему: “Червеці і щитівки (Coсcoidea) Закарпаття”. В дипломі випускника університету в графі спеціальність зазначено “біолог – зоолог, вчитель біології і хімії середньої школи”, що і послужило путівкою в життя.

В 1957 - 1958 рр. В.М. Бровдій працює за призначенням вчителем біології та хімії середньої школи с. Дорожів-I Дублянського району колишньої Дрогобицької (нині Львівська) області, виконує обов’язки класного керівника 9-го класу. Його обирають комсоргом школи, згодом -головою профспілкової організації, призначають керівником районного методичного об’єднання з білогії та хімії.

Протягом 1958 – 1960 рр. на запрошення ректорату Ужгородського державного університету працював на медичному факультеті асистентом кафедри нормальної анатомії людини.

В 1960 – 1961 рр. був призначений відповідальним секретарем Закарпатської обласної філії Українського товариства охорони природи і сприяння розвитку природних багатств при АН УРСР, якої раніше практично не існувало. В.М. Бровдію разом з тогочасним доцентом (згодом професором) кафедри ботаніки УжДУ В.І. Комендарем довелось провести велику організаційну роботу з налагодження діяльності обласної організації, її районних, міських та первинних осередків. Уже в 60-ті роки XX сторіччя в Карпатському регіоні України хижацьке винищення лісів, руйнування природних екосистем, жорстока експлуатація гірських масивів та передгір’їв спричинили до екологічної криза. Гірські райони Карпат зазнавали водної ерозії, майже щорічні повені завдавали величезних збитків народному господарству, руйнувались унікальні перлини природи. У своїх публікаціях в газеті “Закарпатська правда” під назвами “Багно під захист!”, “Чому міліють річки ?”, “Збережемо природу Карпат” та ін.
В.М. Бровдій і доцент В.І.Комендар закликали до збереження природи рідного краю, заборони суцільного вирубування лісів та руйнування заповідних ділянок, надмірного забруднення навколишнього природного середовища.


Переломним моментом в житті В.М. Бровдія був вступ до аспірантури Інституту зоології Академії наук УРСР, де він навчався протягом 1961 – 1964 рр. під керівництвом видатного вченого-ентомолога, доктора біологічних наук, професора В.Г.Пучкова.

Після завершення строку навчання в аспірантурі Василя Михайловича в листопаді 1964 р. було направлено Президією Академії наук УРСР на роботу у відділ ентомології того ж інституту зоології
АН України на посаду молодшого наукового співробітника.


В 1965 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю “ентомологія” на тему: “Жуки-листоїди підродини Galerucinae (Coleoptera, Сhrysomelidae) Cереднього Придніпров’я”. Дисертацію захищено на спеціалізованій Вченій раді Інституту зоології АН України.

Розпочався період широкомасштабних наукових експедиційно-польових досліджень фауни, систематики, екології, зоогеографії, філогенії жуків-листоїдів фауни України тодішніх республік - Молдавії, Білорусії, багатьох областей і районів Росії, республік Закавказзя тощо. Зокрема було здійснено понад 30 експедицій в усі області України, включаючи й гірські райони Карпат і Криму. Великий фактичний матеріал дали поїздки у Воронезьку, Волгоградську, Ростовську області, в південні райони Білорусії, в Ставропольський і Краснодарський краї. Довелось побувати і в Кавказькому заповіднику, вздовж і в поперек об’їздити Кубань, Дагестан, колишні Кабардино-Балкарську і Чечено-Інгуську автономні області, а ще - Абхазію, Сванетію, Грузію, Вірменію, Азербайджан та багато інших територій колишнього СРСР.

Накопичений в період експедиційно-польових робіт та опрацьований оригінальний матеріал став основою для підготовки фундаментальних наукових монографій, довідників, оглядів та чисельних статей в галузі ентомології.

В 1973 р. виходить друком перша монографія В.М. Бровдія “Жуки-листоїди. Галеруцини (Фауна України, т. 19, в. 17)”. – К.: Наукова думка. – 194 с. Вона одержала високу оцінку наукової громадськості.

В 1974 р. опубліковано другий том колективної тритомної монографії “Вредители сельскохозяйственных культур и лесных насаждений” (К.: Урожай), в якому В.М. Бровдієм наведено відомості про 130 шкідливих видів жуків-листоїдів фауни України. Серед них найповніше охарактеризовані найважливіші види, які завдають непоправної шкоди господарству, охарактеризовано способи їх розмноження, цикли розвитку, способи їх розмноження, цикли розвитку, способи пошкоджень сільськогосподарських рослин і лісових культур, а також вказуються засоби боротьби з ними. Фактично це довідник для служб системи захисту рослин від шкідливих організмів. Монографію відзначено державною премією УРСР в галузі науки.

Впродовж 1974-1986 рр. Василь Михайлович працював за конкурсом на посаді старшого наукового співробітника відділу ентомології Інституту зоології АН УРСР.

В 1977 р. вийшла друком друга монографія “Жуки-листоїди. Хризомеліни (Фауна України, т.19, в.16)”.- К. Наукова думка. - 385 с.

В 1983 р. опубліковано монографію “Жуки-листоїди. Щитоноски і гіспіни (Фауна України, т.19, в.20)”.- К. Наукова думка. - 188 с.

Монографічні праці В.М. Бровдія про жуків-листоїдів з підродин галеруцин, хризомелін, щитоносок і гіспін фауни України містять детальний аналіз таксономічного складу цих підродин, морфологічну характеристику всіх фаз їхнього розвитку, особливості екології, географічного поширення, біотопічного розподілу, оприлюднюють нові дані з циклів розвитку, сезонної динаміки, фенології, їхніх природних ворогів, а також значення в природі і практичній діяльності людини.

Для працівників-практиків служб захисту рослин від шкідливих видів організмів особливу цінність мають складені вперше в межах території України таблиці для визначення жуків-листоїдів згаданих підродин за всіма фазами їхнього розвитку, ідентифікувати їх полегшують також оригінальні рисунки будови тіла комах, кольорові та чорно-білі фотографії, виконані самим автором. Подібна всеохоплююча повнота і деталізація даних про представників родини відсутня у світовій ентомологічній літературі.

Багаторічна плідна науково-дослідна діяльність В.М. Бровдія в галузі ентомології слугувала основою для підготовки і захисту в 1985 р. докторської дисертації в головній зоологічній науковій установі колишнього СРСР (м. Ленінград) на тему: “Трофические связи жуков-листоедов фауны СССР и их значение для эволюции, систематики и хозяйственной оценки семейства”.

Матеріали докторської дисертації документовані великим і оригінальним фактичним матеріалом, здобутим в періоди копітких експедиційно-польових досліджень в різних районах колишнього СРСР. Це дало можливість вперше скласти анотований каталог жуків-листоїдів фауни СРСР, який налічує 1400 видів, із вказівкою їх географічного поширення та кормових рослин. На прикладі жуків-листоїдів ученим детально охарактеризовано основні етапи і напрями сумісної еволюції комах-фітофагів з їх кормовими рослинами, вивчено біологічні форми і напрями мікроеволюційних перетворень серед комах-фітофагів.

Таким чином, автору вдалося дослідити трофічні зв’язки жуків-листоїдів з життєвими формами, окремими частинами й органами рослин, звернути увагу на їхню вибірковість до рослин, розробити класифікацію трофічних зв’язків комах – фітофагів, з’ясувати їх еволюційне значення, розкрити мікро- і макроеволюційні процеси в родині жуків-листоїдів, механізми формування монофагії, олігофагії і поліфагії серед комах.

Всебічне вивчення морфології, екології і трофічних зв’язків представників родини жуків-листоїдів фауни колишнього СРСР дало підстави по-новому розглянути існуючу систему класифікації жуків-листоїдів, визначити можливості практичного використання даних щодо кормової спеціалізації жуків-листоїдів у народному господарстві. Виділено види, що є перспективними для використання в системі біологічного методу боротьби з бур’янами.

В 1986 р. Василя Михайловича нагороджено медаллю “Ветеран праці”.

Упродовж 1986 – 1987 рр. В.М. Бровдій обіймав посаду провідного наукового співробітника Інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена
НАН України.


В 1987 р. вченого за конкурсом було обрано на посаду завідувача кафедри зоології Київського державного педагогічного інституту
імені О.М. Горького (нині НПУ імені М.П. Драгоманова). Його педагогічний досвід роботи в загальноосвітній середній та вищій школах, вагомий науковий доробок, виняткова людяність та любов до роботи з молоддю виявились дуже корисними для діяльності у вищому педагогічному закладі освіти.


Василь Михайлович Бровдій – ерудований біолог-зоолог, морфолог, систематик, еколог, еволюціоніст. Забезпечує на високому науковому, науково-методичному і професійному рівнях лекційні курси з еволюції життя на Землі та екології, веде плідну наукову, науково-методичну і консультативну роботу, керує роботою наукового студентського гуртка з проблем зоології, екології, еволюції життя, виступає з науковими доповідями на численних міжнародних, загальнодержавних з’їздах, симпозіумах, конференціях, наукових та науково-методичних нарадах, семінарах, курсах підвищення кваліфікації працівників освіти. За дорученням Міністерства освіти і науки України бере участь в роботі експертних рад з акредитації вищих закладів освіти, є членом редколегій ряду періодичних видань та головним редактором збірників наукових праць.

В 1991 р. Василю Михайловичу Бровдію присвоєно наукове звання професора кафедри зоології.

В наукових працях Василя Михайловича чільне місце посідають екологічні проблеми, важливого значення надається екології видів та їх угруповань.

В 1992 р. В.М. Бровдія призначено (за сумісництвом) керівником структурної науково-дослідної лабораторії з проблем екологічної освіти та виховання при НПУ імені М.П. Драгоманова. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України, вуз було визначено головною установою в Україні з цієї проблеми. Колективом лабораторії виконаний значний обсяг робіт щодо створення Всеукраїнської координаційної ради з цієї проблеми, проведено кілька її засідань, розроблено перспективний план діяльності вузів та наукових установ на 5 років, видано
2 міжвузівських збірника наукових праць.


В 1993 р. професора В.М. Бровдія обрано дійсним членом (академіком) Української екологічної академії наук, де він провадить плідну роботу в галузі екологічної освіти і культури. Він є ініціатором і членом робочих комісій з розробки концепції екологічної освіти в Україні, науковим керівником пріоритетних держбюджетних тем з екологічних проблем.

В 1995 р. В.М. Бровдія нагороджено почесним знаком “Відмінник освіти України”.

В 1998р. вчений на конкурсних засадах виборов грант Міжнародного науково-освітнього фонду “Відродження” Дж. Сороса за видатні успіхи в науковій і освітній діяльності.

Зважаючи на запити національної освіти щодо забезпечення україномовними підручниками, навчальними посібниками та дидактичними матеріалами, В.М. Бровдій веде плідну наукову і науково-методичну роботу. Спільно із співавторами ним підготовлено до видання і опубліковано понад 20 навчальних посібників та підручників із зоології, екології, охорони природи та еволюційного вчення, а також близько 15 навчальних програм, близько 10 навчально-методичних посібників для вищих закладів освіти та загальноосвітніх шкіл.

Популярністю серед освітян користуються підручники та навчальні посібники “Охорона природи”, “Екологія людини” (навчальний посібник і триразові перевидання підручника), “Біологія. Тварини”, “Світ, в якому ми живемо”, “Екологічні проблеми України”, “Енергетичні закони екології”, “Системоутворюючі закони екології”, “Закони екології (соціально-економічні, геофізичні і геохімічні)”, “Проблема еволюції організмів”
та ін.


В 2000 році за вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих фахівців для національної освіти, багаторічну плідну наукову і педагогічну діяльність В.М. Бровдію указом Президента України присвоєно Почесне звання “Заслужений діяч науки і техніки України”.

В 2004 р. виходить друком навчальний посібник В.М. Бровдія
(у співавторстві) “Біологічний захист рослин” – К.: Світ. – 374 с., який одержав високу оцінку наукової і науково-педагогічної громадськості. В ньому детально охарактеризовані не тільки групи та види живих організмів - вірусів, бактерій, грибів, безхребетних, хребетних, що придатні для використання в природній регуляції чисельності шкідливих форм організмів, але й вказані способи і технології їх практичного використання як альтернативи згубному для життя хімічному способу боротьби із шкідниками. Видання забезпечене оригінальними мікрофотографіями, рисунками та словником термінів і є фактично енциклопедією працівника служби захисту рослин від шкідливих організмів, біолога і агронома. Сьогодні, в умовах надмірного забруднення навколишнього середовища пестицидами, синтетичними добривами, різноманітними відходами промислового та сільськогосподарського виробництв і побуту, проблема захисту врожаю природними агентами і чистоти навколишнього середовища набуває особливої актуальності і державного значення.


В.М. Бровдій підготував для системи вищої освіти і наукової роботи 6 кандидатів наук. Серед його учнів - Слободянюк В.Я., Шапран Ю.П., Подобівський С.С., Крочко В.Ю., Мателешко О.Ю. і Пархоменко О.В.

Вчений веде активну громадську діяльність – протягом багатьох років є членом кваліфікаційної вченої ради Інституту зоології
імені І.І. Шмальгаузена НАН України з присвоєння наукових ступенів доктора і кандидата біологічних наук за спеціальністю “зоологія”, членом науково-методичної ради МОН України з екології, виконував обов’язки члена науково-методичної ради ВАК України з біології та екології. Очолює постійно діючу комісію Вченої ради університету з науково-дослідної роботи, є заступником голови науково-технічної ради університету, членом Національної комісії з питань Червоної книги України, членом Всеукраїнської ради з проблем екологічної освіти учнівської молоді, заступником голови кваліфікаційної Вченої ради
НПУ імені М.П. Драгоманова з присвоєння вчених звань з методики викладання біології, географії і хімії, науковим консультантом Верховної Ради України з екополітики.


В 2004 р. В.М. Бровдія нагороджено Почесною грамотою Київського міського голови за вагомий особистий внесок у розвиток науки, зміцнення науково-технічного потенціалу столиці України.

В.М. Бровдій – всесвітньо відомий вчений-біолог і педагог, який підтримує тісні контакти із вченими і педагогами 30 країн близького і далекого зарубіжжя. Він увібрав в себе якості невтомного працелюба з намаганням бути корисним людям і суспільству в цілому, відданим науці й освіті. Його висока наукова ерудиція, професіоналізм, скромність, інтелігентність, дисциплінованість, щирість, відвертість і доброзичливість у стосунках з людьми можуть слугувати добрим прикладом для всіх людей, особливо молоді.

Василь Михайлович одружений (1970 р.). Його дружина – Надія Кирилівна Бровдій (Матвієнко) – кандидат фізико-математичних наук, уродженка Київщини. Вищу освіту здобула в Київському університеті імені Т.Г. Шевченка, навчалась в аспірантурі в Інституті математики АН УРСР, працювала молодшим і старшим науковим співробітником в Інститутах кібернетики та космічних досліджень НАН України. В сім’ї двоє дітей-двійнят – Ганна і Юрій.

Василь Михайлович добрий сім’янин, люб’ячий батько і дідусь.

У свої 70 років В.М. Бровдій виглядає порівняно молодим, бадьорим, сповненим енергії, творчих задумів і романтики. Бажаємо йому міцного здоров’я, подальших успіхів у науковій і педагогічній діяльності на благо народу України.

Директор Інституту зоології

імені І.І. Шмальгаузена НАН України,

член-кореспондент НАН України І.А. Акімов

Директор Природничо-географічної

освіти та екології НПУ

імені М.П. Драгоманова, професор В.П. ПокасьОсновні дати життя і діяльності
В.М. Бровдія


Василь Михайлович Бровдій народився 15 червня 1935 року в селі (сьогодні місті) Іршава Закарпатської області в селянській родині Бровдія Михайла Петровича і
Бровдій (Меренич) Ганни Іванівни.


1949 р. Закінчив семирічну школу с. Іршава

1952 р. Закінчив Іршавську середню школу

1952 - 1957 рр. Студент біологічного факультету Ужгородського державного університету. Одержав диплом за спеціальністю “Біолог – зоолог. Вчитель біології та хімії середньої школи”

1957 - 1958 рр. Працював за призначенням вчителем біології та хімії середньої школи с. Дорожів-I Дублянського району Дрогобицької області

1958 - 1960 рр. Асистент кафедри нормальної анатомії людини медичного факультету Ужгородського державного університету

1960 - 1961 рр. Відповідальний секретар Закарпатської обласної філії Українського товариства охорони природи та сприяння Розвитку природних багатств при Академії наук УРСР

1965 р. Захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю “ентомологія” на тему “Жуки-листоїди підродини Galeruccinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Середнього Придніпров’я” у спеціалізованій вченій раді Інституту зоології АН УРСР. Дисертація виконана під керівництвом доктора біологічних наук, професора Пучкова Василя Георгійовича

1964 - 1974 рр. Молодший науковий співробітник інституту зоології АН УРСР

1970 р. Взяв шлюб з Матвієнко Надією Кирилівною, молодшим науковим співробітником Інституту кібернетики АН УРСР, кандидатом фізико-математичних наук. Надія Кирилівна уродженка Київщини, вищу освіту здобула в Київському університеті імені Т.Г. Шевченка, навчалась в аспірантурі Інституту математики АН УРСР

1971 р. Народились двійнята – Ганна і Юрій

1974 – 1986 рр. Старший науковий співробітник Інституту зоології АН УРСР

1982 р. Відзначений медаллю “В память 1500 летия Киева”. Присвоєно звання “Ударник комуністичної праці”

1983 р. Нагороджений Почесною грамотою Правління товариства “Знання” Української РСР за багаторічну активну лекційну та організаційно-методичну роботу в товаристві “Знання”

1985 р. Захистив докторську дисертацію в зоологічному інституті Академії наук СРСР на тему “Трофические связи жуков-листоедов (Coleoptera, Crhrysomelidae) фауны СССР и их значение для эволюции, систематики и хозяйственной оценки семейства”

1986 р. Присвоєно медаль “Ветеран праці”

1986 – 1987 рр. Провідний науковий співробітник інституту зоології імені І.І. Шмальгаузена НАН України

1987 р. Обраний за конкурсом завідувачем кафедри зоології Київського державного педагогічного інституту імені О.М. Горького

1989 р. Нагороджений Почесною грамотою ректорату, парткому і профкому Київського державного педагогічного інституту імені О.М. Горького за високі показники в соціалістичному змаганні

1991 р. Присвоєно звання професора кафедри зоології

1992 р. Призначений (як сумісник) керівником структурної науково-дослідної лабораторії з проблем екологічної освіти та виховання при
Київському державному педагогічному інституті
імені О.М. Горького. Лабораторію визнано провідною в системі педагогічних вузів України


1993 р. Обраний дійсним членом (академіком) Української екологічної академії наук.

1995 р. Нагороджений знаком “Відмінник освіти України”

1998 р. Виборов грант Міжнародного науково-освітнього фонду “Відродження” Дж. Сороса за видатні успіхи в науковій та освітній діяльності

2000 р. Указом президента України присвоєно почесне звання “Заслужений діяч науки і техніки України”

2004 р. Нагороджений Почесною грамотою Київського міського голови за вагомий особистий внесок у розвиток науки, зміцнення науково-технічного потенціалу столиці України

Друковані праці В.М. Бровдія

1961

Чому міліють річки? // Закарпатська правда, 1961, 12 березня. -
С. 1. (Комендар В.І., Бровдій В.М.).


1964

До вивчення екології жуків-листоїдів роду Galerucella Crotch. (Coleoptera, Chrysomelidae) в умовах Лісостепу України // Доповіді АН УРСР, 1964. - № 9.- С. 1245 – 1248.

Еколого-зоогеографічний аналіз фауни жуків-листоїдів підродини Galerucinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Середнього Придніпров’я // Тези
II наукової конференції молодих спеціалістів. – К.: Наукова думка, 1964.
- С. 8 - 11.


Особливості будови яйцекладок жуків-листоїдів з роду Galerucella Crotch. (Coleoptera, Chrysomelidae) // Доповіді АН УРСР, 1964. - № 12.
- С. 1638 – 1641.


1965

Жуки-листоїди з роду Lochmаea Wse. в умовах Середнього Придніпров’я // Доповіді АН УРСР, 1965.- № 9.- С. 1244 – 1247.

Жуки-листоеды подсемейства Galerucinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Среднего Приднепровья : Автореф. дис... канд. біол. наук. - К.: Наукова думка, 1965.- 18 с.

1966

Багно” під захист! // Закарпатська правда, 1966, 28 вересня.


– С. 4 (Комендар В.П., Бровдій В. М.).


1967

Про роль ентомофагів в обмеженні масового розмноження листоїдів підродини Galerucinae (Coleoptera, Chrysomelidae) на Україні // Доповіді АН УРСР, 1967.- № 7. - С. 654 – 656.

Эколого-фаунистический обзор листоедов подсемейства скрытоглавов - Cryptocephalinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Крыма // Вестник зоологии, 1967. - № 4. – С. 28 – 23. (Бровдий В.М., Огуль Р.А.).

Яйце, личинка і лялечка жовтого вербового листоїда (Galerucella lineola F.) // Доповіді АН УРСР, 1967.- № 11 Б. - С. 1039 – 1041.

1968

Екологія і практичне значення жовтого вербового листоїда (Galerucella lineola F.) // Доповіді АН УРСР, 1968. - № 2 Б.
- С. 176 – 179.


Преимагинальные фазы развития и экология ольхового-фиолетового листоеда // Вестник зоологии, 1968. - № 5. – С. 15 – 20.

Щитоноски // Защита растений, 1968. - № 1. – С. 31 – 32.

1969

Калиновий листоїд (Galerucella viburni Payk.) шкідник калини на Україні // Доповіді АН УРСР, 1969.- № 4 Б. - С. 367 – 369.

Преімагінальні фази і цикл розвитку лататтєвого листоїда (Galerucella nymphaea L.) // Доповіді АН УРСР, 1969. - № 1 Б.
- С. 53 – 55.


1970

Живонародження у листоїда Chrysoсhloa alpestris Scop. // Доповіді АН УРСР, 1970.- № 6 Б. - С. 561 – 563.

Про географічне поширення і екологію листоїдів роду Phyllobrotica Сhevr. фауни України // Доповіді АН УРСР, 1970.- № 7 Б.
- С. 650 – 653.


1971

Конопляна блішка (Psylliodes attenuata) // Українська сільськогосподарська енциклопедія. – К., 1971. – Т. 2. – С. 168.

Листоїдові (Chrysomelidae) // Українська сільськогосподарська енциклопедія. – К., 1971.– Т. 2. – С. 241.

Характеристика преимагинальных фаз и экологии лохмеи боярышниковой (Lochmaea crataegi Forst) // Весник зоологии, 1971.- № 1.
- С. 22 – 25.


1972

Зимівля і строки весняного пробудження галеруцин (Chrysomelidae, Galerucinae) фауни України // Доповіді АН УРСР, 1972. - № 3 Б.
- С. 275 – 278.


Особенности распространения и экологии листоедов рода Luperus Geoffr. (Coleoptera, Chrysomelidae) на Украине // Вестник зоологии, 1972. - № 4. – С. 72 – 77.

Поширення і екологія листоїда Luperus xanthopoda Schrnk. на Україні // Доповіді АН УРСР, 1972. - № 2 Б. - С. 179 – 181.

Ріпаковий листоїд (Enthomoscelis adonidis Pall.) // Українська сільськогосподарська енциклопедія. – К., 1972. – Т. 3. – С. 104 – 105.

Трофічні зв’язки і характер живлення листоїдів підродини галеруцин (Chrysomelidae, Galerucinae) фауни України // Доповіді АН УРСР, 1972. - № 1 Б. - С. 75 – 78.

Хлібні блішки земляні // Українська сільськогосподарська енциклопедія. – К., 1972.– Т. 3. – С. 431.

Щитоноска бурякова (Cassida nebulosa) // Українська сільськогосподарська енциклопедія. – К., 1972.– Т. 3. – С. 493.

Экология, распространение и хозяйственное значение галеруки садовой – Galeruca pomonae Scop. на Украине // Вестник зоологии, 1972. - № 2. – С. 33 – 36.

1973

Жуки листоїди. Галеруцини (Фауна України, т 19, в. 17). – К.: Наукова думка, 1973. – 194 с.

Особливості екології в’язового листоїда – Pyrhalta luteola Müll. (Coleoptera, Chrysomelidae) в Українській РСР // Доповіді АН УРСР, 1973. - № 9. - С. 852 – 856.

1974

Вредители сельскохозяйственных культур и лесных насаждений: В 3-х т. – Т. 2: Вредные членистоногие, позвоночные / Бровдий В.М., Васечко Г.И., Васильев В.П. и др. Под ред. В.П. Васильева. – К.: Урожай, 1974.- 608 с.

Географічне поширення та екологія листоїда хрінового (Рhaedon cochleariae L.) на Україні // Захист рослин, 1974. - № 20. – С. 17 – 21.

До вивчення трофічних зв’язків та екології листоїда гірчичного (Сolaphellus sophiae Schall.) на Україні // Доповіді АН УРСР, 1974. -
№ 5 Б. - С. 462 – 465.


1975

Видовой состав и экологические особенности листоедов подсемейства Chrysomelinae (Coleoptera, Chrysomelidae) фауны Україны // Материалы VII съезда ВЭО. – Ленинград, 1975. – Ч I. –
С. 13 – 14.


Материалы к изучению экологии щавелевого листоеда – Gastrophysa viridula Deg. в Украинской ССР // Вестник зоологии, 1972. - № 2.
– С. 33 – 36.


Хризомелины // Защита растений, 1975. - № 11. – С. 40 - 42.

1976

Географическое распространение листоедов подсемейства Chrysomelinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Украины и юга Белоруcсии // Биологические основы освоения, реконструкции и охраны животного мира Белоруссии : Тезисы докл. IV зоологич. конф. Белорусской ССР. Минск, 1976. - С. 158 - 159.

Эколого-фаунистический обзор листоедов рода (Chrysochloa Hope (Coleoptera, Chrysomelidae) Украинских Карпат // Доклады АН УССР, 1976. - № 7. – С. 659 – 661.

Экология и хозяйственное значение листоеда гречишного (Gastrophysa polygoni L.) на Украине // Вестник зоологии, 1976.
- № 2. – С. 10 -14.

Люцерновый листоед (Gonioctena fornicata Brügm.) – опасный вредитель в юго-западных районах Европейской части СССР // Доклады АН УССР, 1976. - № 5. – С. 457 – 459.

Материалы по экологии листоеда рапсового (Entomoscelis adonidis Pall.) на Украине // Вестник зоологии, 1976. - № 4. – С. 38 - 42.

Новые для фауны Украины и малоизвестные виды листоедов подсемейства Chrysomelinae (Coleoptera, Chrysomelidae) // Доклады АН УССР, 1976. - № 8. – С. 747 – 750.

Описание личинок хризомелин (Coleoptera, Chrysomelidae) с территории Украинских Карпат // Доклады АН УССР, 1976. - № 4.
– С. 355 – 359.

1977

Галеруцины // Защита растений, 1977. - № 2. – С. 38 – 39.

Генезис фауны жуков-листоедов подсемейства Chrysomelinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Украины // VII Международный симпозиум по энтомофауне Средней Европы: Тез. докл. – Ленинград: Наука, 1977.
– С. 22 – 23.

Эколого-фаунистическая характеристика листоедов рода гониоктена – Gоnioktena Chevr. фауны Украины // Вестник зоологии, 1977. - № 3.


– С. 77 – 81.

Жуки-листоїди. Хризомеліни (Фауна України, т. 19, в. 16). – К.:


Наукова думка, 1977. – 385 с.

Личинки трёх видов жуков-листоедов подсемейства Chrysomelinae (Coleoptera, Chrysomelidae) // Энтомологическое обозрение, 1977. – Т. 56. Вып. 3. - С. 656 – 661.1978

Листоеды рода Chrysolina Motsch. – вредители лекарственных растений на Украине // Вестник зоологии, 1978. - № 1. – С. 43 - 48.1979

Генезис фауны жуков-листоедов подсемейства Chrysomelinae (Coleoptera, Chrysomelidae) Украины // VII Международный симпозиум по энтомофауне средней Европы: Материалы. – Ленинград: Наука, 1979.


– С. 163 – 164.

1980

Зоогеографические особенности фауны жуков-щитоносок (Chrysomelidae, Cassidinae) Украины // Исследования по энтомологии и акарологии на Украине: Тезисы докл. II съезда УЭО, Ужгород.-


К., 1980. – С. 14 -15.

1982

Экология, трофические связи и энтомофаги синей пьявицы (Oulema lichenis Voet.) в УССР // Вестник зоологии, 1982. - № 2. – С. 49 – 53.

Синяя пьявица на посевах озимой пшеницы и интегрированные приёмы борьбы с ней: Информационное письмо МСХ СССР и УСХА.
– Киев, 1982. – 7 с. (Дядечко Н. П., Бровдий В.М.,Сардар Мухаммед).

Трофические связи и кормовая специализация жуков-листоедов подсемейства Cassidinae (Coleoptera, Chrysomelidae) фауны Украины // Вестник зоологии, 1982. - № 2. – С. 49 – 53.1983

Жуки-листоїди. Щитоноски і гіспіни (Фауна України.- Т.19.


- Вип. 20). – К.: Наукова думка, 1983. – 188 с.

Перспективы исследования насекомых – специализированных фитофагов сорной растительности в УССР // Вестник зоологии, 1983.


- № 5.– С. 3 – 8 (Бровдий В.М., Зерова М.Д., Протопова В.В.).

Wirtphlanzenspezialization der Blattkäfer (Coleoptera, Chrysomelidae) der Fauna UdSSR // X Intern. Symp. Entomofaun. Mitteleuropas. - Budapest, 1983. – S. 7.1984

Географическое распространение жуков-листоедов (Coleoptera, Chrysomelidae) в связи с размещением кормовых растений // VIII Всесоюзная зоогеографическая конференция: Тезисы докл. – Москва, 1984. – С. 279.

Эволюция трофических связей жуков-листоедов с главными жизненными формами растений // Тез. докл. на IX съезде ВЭО. – К., 1984. – Ч.1.– С. 67 – 68.

Синяя пьявица на посевах озимой пшеницы // Защита растений, 1984. - № 5. – С. 40. (Дядечко Н. П., Бровдий В.М., Сардар Мухаммед).

Трофічна спеціалізація комах-фітофагів (на прикладі жуків-листоїдів фауни СРСР) // Вісник АН УРСР, 1976. - № 5. – С. 30 – 37.

Trophische Spezialisizung der Blattkäfer (Coleoptera, Chrysomelidae) der Fauna UdSSR // Verhandl. 10 Intern. Symp. Entomofaunistik. Mitteleuropas. - Budapest, 1984. – S. 85 - 87.1985

Главные направления и этапы эволюции трофических связей жуков-листоедов (Coleoptera, Chrysomelidae) фауны СССР // Энтомологическое обозрение, 1985. – Т. 64. Вып 2. – С. 285 – 294.

Трофические связи жуков-листоедов (Coleoptera, Chrysomelidae) фауны СССР и их значение для эволюции систематики и хозяйственной оценки семейства: Автореф. дис.…доктора биол. наук. – К., 1985. – 49 с.

1987

Жуки-листоеды фауны СССР – перспективные агенты биологического контроля сорных растений // III съезд Украинского энтомологического общества: Тезисы докладов.- К.: УЭО, 1987.


- С. 31-32.

Комахи проти бур’янів // Наука і суспільство, 1987. - № 5.


– С. 26 – 28.

1988

Вредители сельскохозяйственных культур и лесных насаждений: в 3-х т. – Т.2. Вредные членистоногие, позвоночные. – 2-е изд. / З.Л.Берест, В.М.Бровдий, Г.И. Васечко и др.; Под ред. В.П.Васильева. – К.: Урожай, 1988. – 576 с.

Головні напрями біологічного прогресу жуків-листоїдів // Вісник АН УРСР, 1988. - № 2. – С. 30 - 37.

Для борьбы с осотом розовым // Защита растений, 1988. - № 11.


– С. 28 (Бровдий В.М., Попова И.В., Слободянюк В.Я.).

Жуки, що народжуються живими // Наука і суспільство, 1988. -


№ 9. - С. 24 – 28.

Листоед лабидостом Беккера // Защита растений, 1988. - № 6. –


С. 26 - 27 (Бровдий В.М., Скляр В.И.).

Листоеды-щитоноски (Coleoptera, Chrysomelidae) Крыма // Изучение экосистем Крыма в природно-охранном аспекте. – К., 1988. – С. 36 – 39 (Бровдий В.М., Мосякин С.В.).1989

Методичні рекомендації до практичних занять з курсу “Дарвінізм”. – К.: КДПІ, 1989. – 24 с.

Особенности морфологии и экологии жука-листоеда Labidostomis Beckeri Wse // Вестник зоологии, 1989. - № 2. - С. 68 – 71
(Бровдий В.М., Скляр В.И.).

Проблеми екологічної освіти та виховання: Збірник наукових праць / Відпов.ред. В.М. Бровдій (Передмова, С. 3 – 5). - К.: КДПІ, 1989.


- 153 с.

Про корисне значення жуків-листоїдів фауни України // Поблеми екологічної освіти та виховання. – К.: КДПІ, 1989.- С. 103 – 107.

Формування у студентів екологічного мислення в курсі дарвінізму // Проблеми екологічної освіти та виховання. - К.: КДПІ, 1989. -
С. 22 – 89 (Бровдій В.М., Дегтярьова Н.І.).

Чи існує снігова людина? // За педагогічні кадри, 1989, 1 травня.


№ 17 – 18 (1280 - 1281). – С. 2 – 4.

1990

Виконання і оформлення курсових та дипломних робіт з зоології. Метод. вказівки для студентів прир.- геогр. фак. - К.: КДПІ, 1990.


- 44 с. (Бровдій В.М., Пилипчук О.Я.).

Земляничный листоед // Энциклопедия садоводства. – Кишинёв, 1990.- Т.1. – С. 28.

Палинофагия среди жуков-листоедов (Coleoptera, Chrysomelidae) фауны СССР // Материалы 12 международного симпозиума по энтомофауне средней Европы. – К.: Наукова думка, 1990. – Т.1. –
С. 32 – 33.

Практичні заняття з курсу “Зоологія з основами екології тварин”: Методичні вказівки для студентів. – К.: КДПІ, 1990. – 27 с.


(Бровдій В.М., Лаврух О.В., Філіпчук Н.С.).

Рослинний світ України та його охорона: Збірник наукових праць. Відпов. ред. В.М. Бровдій (Передмова, С. 3 – 4). – К.: КДПІ, 1990.


– 103 с.

1991

Біологія. Тварини: Альбом. – К.: Освіта, 1991. – 80 с.


(Бровдій В.М., Надворний В.Г., Рогоча Л.Г.).

Київське товариство дослідників природи та його внесок у розвиток ембріологічної науки // Відповід. ред. В.М. Бровдій.- К.: КДПІ, 1991.


– 98 с.

Насекомые – фитофаги осота розового в Лесостепи Центрально-чернозёмного района РСФСР // Материалы 10 съезда Всесоюзного энтомологич. общества. – Ленинград, 1991. – С. 48 – 49.

Трофические связи листоедов фауны СССР с сорными растениями // Материалы 10 съезда Всесоюзного энтомол. общества. – Ленинград, 1991. – С. 43 – 44.

1992

Возможности использования насекомых в биологической борьбе с сорняками в условиях агроценозов // Труды ВНИИС.- Рамонь, 1992.


– С. 82 – 85.

Вибірковість жуків-листоїдів фауни України по відношенню до кормових рослин // IV з’їзд Українського ентомологічного товариства: Тези доповідей. – Харків: УЕТ, 1992. – С. 33 – 34.

Вибірковість комах-фітофагів фауни України щодо кормових рослин // Наукові записки: Матеріали звітно-наукової конференції викладачів УДПУ імені М.П. Драгоманова за 1991 р. - К.: УДПУ, 1992. – С. 332 – 333.

Пропозиції щодо змісту “Навчального атласу України” // Тези Всеукраїнської конференції про ”Навчальний атлас України”.- Луцьк, 1992. – С. 46.1993

Еволюційне вчення: Програма педагогічних інститутів. – К.: РУМК, 1993. – 16 с.

Концепція екологічної освіти і виховання в школах України та шляхи її реалізації. – К, 1993. – 19 с. (Бровдій В.М., Гончар А.Д.,
Гудзь Ю.П. та ін.).

Методичні вказівки до лабораторних занять з курсу “Зоологія безхребетних” для студ. прир.-геогр. фак. – К.: УДПУ, 1993. – 32 с.


(Бровдій В.М., Надворний В.Г., Рогоча Л.Г.).

Про концепцію екологічної освіти та виховання учнів в школах України // Наукові записки: Матеріали звітно-наук. конф. викладачів УДПУ імені М.П. Драгоманова за 1992 р. – К.: УДПУ, 1993


– С. 402 - 403.

1994

Брахіцерус зморшкуватий – Brachycerus sinuatus Olivier, 1807 // Червона книга України. Тваринний світ. – К.: Українська енциклопедія імені М.П. Бажана, 1994. – С. 105.

До концепції безперервної екологічної освіти в Україні // Непрерывное экологическое образование и воспитание населения городов: Концептуальные и научно-методические аспекты проблемы: Материалы международного cимпозиума. – Запорожье, 1994. – С. 14 – 15.

Екологічна освіта учнів загальноосвітньої середньої школи // Інтеграція елементів змісту освіти: Матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Полтава, 1994. – С. 108 – 109.

Левкомігус білосніжний – Leucomigus candidates (Pallas, 1971) // Червона книга України. Тваринний світ. – К.: Українська енциклопедія імені М.П. Бажана, 1994. – С. 106.

Соціально-педагогічні аспекти захисту дітей в умовах складної екологічної ситуації в Україні // Молодь України: стан, проблеми, шляхи розв’язання. – К.: Укр. ін-т молоді, 1994. – С. 118 – 123 (Бровдій В.М., Білявський Г.О. та ін.).

Чекиніола платисцелідіна – Cecchiniola platyscelidina (Jacobson, 1908) // Червона книга України. Тваринний світ. – К.: Українська енциклопедія імені М.П. Бажана, 1994. – С. 103.

1995

Концепція екологічної освіти в України // Наукові записки: Матеріали звітно-наук. конф. викладачів УДПУ за 1993 р. – К.: Толока, 1995. – С. 149 – 153.

Концепція неперервної екологічної освіти в Україні // Інформ. збірник МО України, 1995. - № 14. – С. 2 – 17. (Бровдій В.М.,
Білявський Г.О., Пустовіт Н.О.).

Про класифікацію основних напрямів сучасної екології // Рідна природа, 1995. - № 2. – С. 4 - 7. – (Білявський Г.О., Бровдій В.М.).

Червона книга України. ч.I. Тварини: (Альбом). – К.: Грайлик, 1995. – 48 іл. арк. (Бровдій В.М., Андрієнко Т.Л., Лемтюгіна А.Л.).

1996

Коадаптивна еволюція: навч. посібник до практ. занять з курсу “Еволюційне вчення”. - К.: УДПУ, 1996. – 27 с. (Бровдій В.М.,


Ільєнко К.П.).

Не руйнувати, а відновлювати // Урядовий кур’єр, 1996. № 79 – 80 (774 - 775). – С. 3.

Оболонка життя та його середовище // Екологія і ноосферологія, 1996. – Т.2., № 3 - 4. – С. 157 – 164 (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Програма для держ. екзамену з біології: Для прир.-геогр. фак. пед. навч. закл. – К.: УДПУ, 1996. - 18 с. (Бровдій В.М., Гришко-Богменко Б.К., Хоменко Б.Г., Шабатура М.Н., Чорний І.Б.).

Чи живуть русалки на Дніпрі? // Педагогічні кадри, 1996.
- № 9 - 10. – С. 3.

1997

Біологія. Тварини. 7кл.: Навчально-наочний посібник. – К.: Апекс,1997. – 96 с. (Бровдій В.М., Рогоча Л.Г.).

Екологічна освіта в Україні : стан, проблеми й перспективи // Матеріали Міжнародного регіон. семінару “Охорона довкілля”: Сучасні дослідження в екології і мікробіології. – Ужгород, 1997.- Ч. I. – С. 23 – 25.

Екологічні проблеми в Україні // Трудова підготовка в закладах освіти, 1997. - № 2.- С. 28 – 31.

Екологічні проблеми сільськогосподарського виробництва // Трудова підготовка в закладах освіти, 1997.- № 3. – С. 37 – 40.

Екологія людини: Навч. посібник для студентів педвузів. – Харків: Оригінал, 1997. – 224 с. (Микитюк О.М., Злотін О.З., Бровдій В.М., Головко В.О., Грицайчук А.Д.).

Охорона природи: Посібник для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, коледжів / За ред. академіка УЕАН В.М. Бровдія). – К.: Генеза, 1997. – 152 с. (Бровдій В.М., Вадзюк Н.В., Гончар А.Д., Гудзь Ю.П., Дмитрук О.Ю., Ільєнко К.П., Чорний І.Б. та ін.).

1998

Екологія людини: Програма вищих закладів освіти. – К., 1998.


– 15 с. (Микитюк О.М., Злотін О.З., Бровдій В.М., Грицайчук В.В.,
Бегека А.Д.).

Загальноосвітня підготовка учнів в процесі трудового навчання: Методичний посібник / За ред. Д.О. Тхоржевського. – К., 1998. - 180 c. (Тхоржевський Д.О., Дідух В.О., Сидоренко В.К., Бровдій В.М. та ін.).

Зоогеографічне районування // Україна: Навчальний атлас. – К.: Головне управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України, 1998. – С. 46.

Матеріали до вивчення жуків-мертвоїдів (Coleoptera, Silphidae) Лісостепової зони України // V з’їзд Українського ентомологічного товариства: Тези доп. – К., 1998. – С. 28 (Бровдій В.М.,


Пархоменко О.В.).

Матеріали до вивчення жуків-шкіроїдів роду Dermestes L. (Coleoptera, Dermestidae) Лісостепової зони України // V з’їзд Українського ентомологічного товариства: Тези доп. – К., 1998.


– С. 29 (Бровдій В.М., Томченко О.В.).

Рідкісні комахи // Україна: Навчальний атлас. – К.: Головне управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України, 1998. – С. 47.

Рідкісні та зникаючі види ссавців // Україна: Навчальний атлас. – К.: Головне управління геодезії, картографії та кадастру при Кабінеті Міністрів України, 1998. – С. 46.

1999

Екологія: Програма педагогічних вузів для спеціальностей “Біологія”, “Географія”, “Хімія”.- К.: НПУ, 1999. – 14 с.

Екологічна підготовка майбутнього вчителя // Становлення особистості вчителя біології в процесі вищої педагогічної освіти: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 13 – 15 трав. 1998 р. – К. : УДУНУ, 1999. – С. 69 – 72. - (Науково-метод. вісн., № 3).

Екологічна підготовка майбутнього вчителя // Еколого-натуралістична творчість: Науково-метод. вісник, 1999. - № 3. –


С. 91 – 92.

Методичні рекомендації до практичних занять з курсу “Еволюційне вчення”: Для студ. прир.-геогр. фак. ун-ту. – К.: НПУ, 1999. - 30 с. (Бровдій В.М., Ільєнко К.П.).

Навколишнє середовище: визначення, екологічний, біологічний і моральний виміри // Пульсар, 1999. - № 11. – С. 24 – 27 (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Функції живої речовини // Пульсар, 1999. - № 5. – С. 14 - 18


(Бровдій В.М., Гаца О.О.).

2000

Екологічна освіта в педагогічних вузах України // Екологічна наука і освіта в педагогічних вузах України: Матеріали Всеукр. наук. конф. – К.: Наук. світ, 2000. – С. 27 – 30.

Екологічна культура // Виховання національної свідомості особистості: Метод. рекомендації кураторам академ. груп студентів. Ч. 1: Зміст виховної роботи. – К.: НПУ, 2000. – С. 22 - 23.

Екологічна освіта у вищих закладах освіти України // Екологічна освіта і виховання: досвід та перспективи: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конференції. – К., 2000. – С. 19 – 23.

Екологічне виховання особистості // Психолого-педагогічні проблеми підготовки вчительських кадрів в умовах трансформації суспільства: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. до 80-ї річниці НПУ імені М.П. Драгоманова. – К., 2000.- Вип. 1. - С. 125 - 128.

Екологічні проблеми України (проблеми ноогеніки): Навч. посібник з екології. – К.: НПУ, 2000. – 111 с. (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Екологія людини: Посібник для студ. вузів.- 2-е вид., випр. – Харків: ХДПУ “ОВС”, 2000. – 207 с. (О.М. Микитюк, О.З. Злотін, В.М. Бровдій).

Екологія людини. Українсько-російський тлумачний словник. – Харків: ОВС, 2000. – 163 с. (О.М. Микитюк, О.З. Злотін,


В.М. Бровдій).

Екологія і ми // Педагогічні кадри, 2000.- № 6. – С. 8.

Enviromental Science in Ukraine // II Miedzynarodowa Konferencia Naukova Ksztalcenie srodowiskowa Czlowiek w srodowisku: Szcecin, 10 - 15 wrzecnia, 2000. – Р. 33 – 39.

Закон піраміди енергій (Ліндемана) // Пульсар, 2000. - № 4.


– С. 29 - 31 (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Зміни середовища та еволюція живої речовини // Пульсар, 2000.


- № 8. – С. 9 -31. (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Класифікація законів екології // Пульсар, 2000.- № 9. – С. 32 – 35.

Зоологія безхребетних: Програма педагогічних вузів для спеціальностей “Біологія”, “Географія”, “Хімія”. – К.: НПУ, 2000.
– 16 с. (Бровдій В.М., Вервес Ю.Г., Лаврух О.В., Надворний В.Г.).

Класифікація законів природи // Пульсар, 2000. - № 12. – С. 14 – 16.

Методичні рекомендації до практичних занять з курсу “Екологія”: Для студ. прир.- геогр. фак. – К.: НПУ, 2000. – 16 с.

Основи екології: Навч. програма для студ. неекологічних спец. вищих закладів освіти. – К.: НПУ, 2000. – 14 с. (Білявський Г.О.,


Бровдій В.М., Мусієнко М.М. та ін.).

2001

Екологічна підготовка майбутнього вчителя // Паросток, 2001.


- № 1. – С. 3.

Енергетичні закони екології. Навч. посібник для вузів. – К.: НПУ, 2001. - 103 с. (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Закон нерівномірного розподілу мінеральних багатств у географічній оболонці Землі // Пульсар, 2001. - № 1. - С. 28 - 31. (Бровдій В.М.,
Гаца О.О.).

Закон зниження енергетичної ефективності природокористування // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер. біологія : Міжнародна науково-практична школа для молодих вчених і спеціалістів. Природні екосистеми Карпат в умовах посиленого антропогенного впливу. – Ужгород, 2001.- № 10. – С. 174 – 176.

Закон максимізації енергії // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. – К.: НПУ, 2001. – Вип. 40. – С. 81 – 82 (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Зубр буде жити // Паросток, 2001. - № 3 (32). – С. 14 – 15.

Сукцесії // Пульсар, 2001.- № 2. – С. 25 – 29 (Бровдій В.М.,
Гаца О.О.).

2002

Принцип системності в організації природи // Вісник: Збірник наукових статей викладачів, докторантів, аспірантів Націонаьного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. – К.: НПУ, 2002. – Вип 1. - С. 85 – 86. (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

Системоутворюючі закони екології: Навч. посібник з екології. – К.: НПУ, 2002. – 172 с. (Бровдій В.М., Гаца О.О.).

2003

Біологічний метод : альтернатива чи доповнення? // Захист рослин.- 2003. – № 1. – С. 17 – 19 (Федоренко В.П., Бровдій В.М.).

Закони екології (соціально-економічні, геофізичні та геохімічні): Навч. посібник з екології. – К. : НПУ, 2003. – 179 с. (Бровдій В.М.,
Гаца О.О.).

Основи загальної екології: Навч. програма для студентів спеціальності “Екологія” вищого педагогічного закладу освіти.- К.: НПУ, 2003. – 19 с.

Проблеми екологічної освіти в школах та вищих закладах освіти України // Сучасні проблеми методичної та педагогічної підготовки вчителів природничих дисциплін: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., 20 – 22 листопада 2002 р. – К., 2003. – С. 9 - 11.

2004

Біологічний захист рослин: Навч. посібник для студ. вищих навч. закладів освіти. - К.: Світ, 2004. – 348 с. (В.М. Бровдій, В.В. Гулий,


В.П. Федоренко).

Біологічна освіта // Енциклопедія сучасної України, 2004. – Т. 3.


– С. 17 – 18.

Екологія людини : Підручник.- 3-є вид. – Харків: ОВС, 2004.- 254 с. (О.М. Микитюк, О.З. Злотін, В.М. Бровдій).

Проблеми еволюції організмів: Навч. посібник. – К.: НПУ, 2004.
– 95 с. (В.М. Бровдій, К.П. Ільєнко, О.В. Пархоменко).

Як базовий компонент // Освіта, 2004, 4 – 11 серпня - № 35


(5111). – С. 5.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка