Микола Міхновський. Герой, що не зміг врятувати БатьківщинуСкачати 142.1 Kb.
Дата конвертації26.05.2016
Розмір142.1 Kb.
Микола Міхновський. Герой, що не зміг врятувати Батьківщину
Третього травня 1924 р. в садибі Володимира Шемета, у Києві, рано-вранці, був знайдений повішеним Микола Міхновський. Величезне, майже двометрове тіло, з неприродньо зігнутою шиєю та схиленою головою важко висіло на гілці старої яблуні, ледь не торкаючись ногами української землі. Землі, яка ось-ось мала з вдячністю прийняти на вічний сховок вірного свого сина, щоб оберегти від наруги тих, кому він присвятив своє життя.

Стояла весна 1924 року – вже друга весна, коли до лісу після зимівлі не сходились козаки з хуторів та сіл. Визвольні змагання українців вкотре потерпіли гучне фіаско. Влада російського народу закріплювалась вже й у віддалених селах та хуторах.

Десь у лісах Черкащини ще огризались рештки загонів Чорного Ворона, Садового, Шпильового, Коваленка, братів Блажевських, лісовими стежками Волині рейдували терористичні групи отамана Філоненка, а на Поділлі з’являлись боївки Орла-Гальчевського. Але це вже були відділи помсти, а не пробоєві легіони борців за українську державність.

Впали вже герої національної революції Петро Болбочан, Василь Чучупак, Ларіон Завгородній, Голик-Залізняк, Іван Луценко, доктор Гелєв, брати та сестра Соколовські. Сиділи по тюрмах Гулий-Гуленко, отамани Чорний, Нагірний, Юрій Горліс-Горський. Легалізувавшись, перейшли до цивільного життя отамани Мамай-Щириця, Лютий-Черевик, інші прийшли з “повинною” і прийняли лицемірну “амністію”. На еміграції марили Україною Павло Скоропадський, Симон Петлюра, Михайло Омелянович-Павленко, Ілько Струк, Полтавець-Остряниця, Іван Лютий-Лютенко. З таборів інтернованих у Польщі та Румунії розсіювались по світах тисячі українських революціонерів. Капітулював, повернувшись з еміграції в окуповану Батьківщину, колишній символ української державності Михайло Грушевський. Зламався національний герой України генерал-хорунжий Юрко Тютюнник, почавши викладати ворогові тактику партизанської боротьби. Пішов працювати в совєтські установи отаман Сава Чалий-Куцяк.

Народ, підрізаний і вбитий у землю, в очікуванні неминучого Голодомору зживався з совєтською владою.

Микола Міхновський, який бачив усе це, бачив, як котиться у прірву його Батьківщина, для воскресіння якої він віддав понад 30 років свого п’ятдесятилітнього буття, з жалем і щемом підводив риску життю.

Автор гасла “Самостійна Україна – від Сяну по Кавказ”, що покликав до чину тисячі українських Залізняків, Лютих, Вовгур, Орликів – і тим штовхнув їх на неминучу смерть (як співається в українській пісні: “За волю і честь – лиш березовий хрест”), борець, який запалив національне багаття в душі Симона Петлюри, повернувшись із Кубані в столицю всеукраїнського румовища, зрозумів: йому життя немає. Не відбулося.

Українська еміграційна преса, яка загалом шанобливо ставилася до пам’яті про Миколу Міхновського, віддала йому належне. На його святому прикладі служіння Батьківщині десятиліттями виховувались покоління української молоді – в Канаді, США, Аргентині, Бразилії, Австралії... А оскільки не просто виховувати молодь на прикладі самовбивника, то таємничу смерть Міхновського записали на рахунок ҐПУ.

Дійсно, напередодні трагічної розв’язки його викликали до Київського ҐПУ і, протримавши декілька годин, відпустили. Це, очевидно, й дало підставу біографам стверджувати, що Міхновського вбито чекістами.

Свідчення сина Володимира Шемета, у якого проживав свої останні дні Микола Міхновський, – Ждана Володимировича Шемета, – спростовують версію українських істориків. Ждан Шемет засвідчив 1, що його батько знайшов у кишені покійного записку: “Волію вмерти власною смертю!”

Так! Микола Міхновський сам поставив крапку у своєму житті.

Це був не розпачливий вчинок слабкої людини.

Це був мужній вчинок героя, що програв.
Вже з юнацьких літ Микола Міхновський задумувався над питанням: “На ґрунті якого права з наших дітей готують по школах заклятих ворогів і ненависників нашому народові? Через що навіть у церкві панує мова наших гнобителів? Яким правом правительство російське здерті з нас гроші витрачає на користь російської нації, плекаючи і підтримуючи науку, літературу, промисловість… і, нарешті, найголовніше: чи має право царське правительство взагалі видавати для нас закони?..” 2.

Не дивно, що вже дев’ятнадцятилітнім Микола Міхновський вступає до щойно створеного нелегального Братства тарасівців, енергійно розбудовує його найчисельнішу групу – київську, розробляє основні теоретичні та організаційні засади братства, яке вже тоді, в 1892 р., стало на шлях боротьби за “повну автономію України”...


В січні 1898 р. Микола Міхновський переїжджає до Харкова, де відкриває власну адвокатську контору. У 1900 р. він бере участь у створенні першої української політичної самостійницької організації – Революційної української партії, організовує у Харкові її Установчий з’їзд, пише програму РУП, яку видає окремою книжечкою під назвою “Самостійна Україна”.

“Наш нарід перебуває у становищі зрабованої нації”, – констатує Міхновський. Виникає питання, говорить він, чи національне визволення можливе для українського народу, який і досі переживає “довгий і важкий антракт” у своїй історії, коли українцеві і далі “невільно признаватися до своєї національності, коли любити Вітчизну рівнозначно, що бути державним зрадником”? Невже “придбане кривдою” за давністю злочину набуло “законного” нового власника? Невже “над нами висить чорний стяг, а на ньому написано: “Смерть політична, смерть культурна для української нації”?

Як відповідь на ці страшні запитання Микола Міхновський піднімає –наперекір історичній течії – синьо-жовтий прапор, на якому виклично пише великими літерами: “Одна, єдина, неподільна, вільна Україна від гір Карпатських аж по Кавказькі”.

Це гасло Микола Міхновський публічно виголосив у березні 1900 року під час вшанування пам’яті Тараса Шевченка у Полтаві та Харкові.

Малоросійська інтелігенція, вихована на російській культурі, сприйняла цей маніфест самостійництва вкрай вороже. Незадоволення почалось і в самій РУП, від імені якої Міхновський і видрукував цю програму. Автора звинуватили у шовінізмі, надмірному радикалізмі, в “орігінальнічаньі”.

Попри вихор звинувачень, Микола Міхновський наприкінці 1900 р. від імені тієї ж РУП написав “Отвертий лист до міністра Сіпяґіна”, який завершувався словами: “Українська нація мусить добути собі свободу, хоч би і захиталася ціла Росія. Українська нація мусить добути своє визволення з рабства національного та політичного, хоч би пролилися ріки крові”.


1902 року, коли в Революційній українській партії почали перемагати соціалістичні та автономістські тенденції, Міхновський разом із небагатьма однодумцями виходить із РУП і на початку 1904 років засновує Українську народну партію, для членства якої пише “10 заповідей”. Ось вони – святі українські заповіді.

“1. Одна, єдина, неподільна від Карпатів аж до Кавказу самостійна, вільна, демократична Україна – республіка робочих людей.

2. Усі люди твої браття, але москалі, ляхи, угри, румуни та жиди – се вороги нашого народу, поки вони панують над нами й визискують нас.

3. Україна для українців! Отже вигонь звідусіль з України чужинців-гнобителів.

4. Усюди й завсігди уживай української мови. Хай ні дружина твоя, ні діти твої не поганять твоєї господи мовою чужинців-гнобителів.

5. Шануй діячів рідного краю, ненавидь ворогів його, зневажай перевертнів-відступників – і добре буде цілому твоєму народові й тобі.

6. Не вбивай Україну своєю байдужістю до всенародних інтересів.

7. Не зробися ренегатом-відступником.

8. Не обкрадай власного народу, працюючи на ворогів України.

9. Допомагай своєму землякові поперед усіх, держись купи.

10. Не бери собі дружини з чужинців, бо твої діти будуть тобі ворогами, не приятелюй з ворогами нашого народу, бо ти додаєш їм сили й відваги, не накладай укупі з гнобителями нашими, бо зрадником будеш” 3.
Ще 19 лютого 1900 р., під час своєї першої історичної промови на тему необхідності збройної революційної боротьби за права українського народу, Микола Міхновський “із запалом говорив про потребу терористичної акції” 4. Логічно, що він став на шлях організації бойового українського підпілля.

У 1904 р., коли Росія святкувала 250-ліття “приєднання Малоросії”, УНП на знак протесту вирішила зірвати у Харкові пам’ятник співцю російської імперії Пушкіну. У Києві та Одесі планувалося зірвати пам’ятники російським імператорам. Акцію у Харкові успішно здійснила підпільна бойова структура УНП “Оборона України”. На місці покаліченого пам’ятника Пушкіну були розкидані відозви із закликом до боротьби “за своє національне визволення”.


Минуло якихось 15 – 17 років і мрії, які висловив Микола Міхновський у Полтаві і Харкові навесні 1900 року, раптом набули реальних обрисів: прогриміла Лютнева революція і корона російського самодержавства закотилася в музейні сховища. Вікові пута спали і до українців несподівано посміхнулась воля.

Вже 15 березня 1917 р. за новим стилем Міхновський збирає своїх однодумців і проголошує створення Центральної Ради, яка виразно задекларувала свій самостійницький характер. Взнавши про це, малоросійська інтелігенція, об’єднана в Товариство українських поступовців та соціалістичні партії, почала творити й свою Центральну Раду, але на засадах федерації, тобто збереження цілісності Росії...

Перед Миколою Міхновським постала дилема: або продовжувати разом з однодумцями розбудовувати Українську Центральну Раду з метою якнайшвидшого проголошення української держави і наразитися на звинувачення у розколі “українського табору”, або з’єднатися в ширшу спілку – на компромісних засадах – в надії переконати опонентів приєднатися до ідеї створення Української держави.

На жаль, був обраний другий варіант. 29 березня 1917 р. за новим стилем дві Центральні Ради злилися...

Вже під час написання першої спільної відозви виникли серйозні розходження: Міхновський переконував соціалістично-автономістську більшість негайно проголосити Українську державу, відкликати з російської армії всіх українців і розпочати творення української національної армії. Його опоненти заперечували: “Навіщо нам (своя) армія? Від кого нам захищатися? Царського режиму, що поневолював український народ, вже немає, а працюючий московський народ є щирим приятелем працюючого українського люду” 5.

“Московському працюючому людові” Микола Міхновський довіряв так само, як і “московській буржуазії”. В питанні України вони були єдині: “Нєт, нікогда нє било і нє можєт бить!”

Ще задовго до падіння російського самодержавства у статті “Справа українського робітництва в програмі УНП” Міхновський остерігав український народ, що панування “московського пролетаріату” над українським народом буде ще важчим і безмірно жорстокішим, аніж панування “московської буржуазії” 6.

Щоб зрозуміти, яка прірва розділяла самостійників школи Міхновського і соціалістичну інтелігенцію школи Грушевського, згадаймо одкровення Володимира Винниченка про ставлення українських соціалістів до ідеї самостійної української держави.

“Ми (українські соціалісти) стали частиною, – органічною, активною, живою, охочою частиною – єдиного цілого. Всякий сепаратизм, всяке відокремлення себе від революційної Росії здавалось смішним, абсурдним, безглуздим. Для чого? Де ми знайдемо більше того, що ми матимемо в Росії? Де по всьому світі є такий широкий, демократичний, всеохоплюючий лад? Де така необмежена свобода слова, зібрань, організацій?..

Ні про який сепаратизм, самостійність навіть мови не могло бути... Що ж до самостійності, то ми навіть уважали небезпечною для революції ідею сепаратизму, бо вона могла розбити революційні сили всієї Росії” 7.

Побачивши, що в дискусіях із русофілами лише марнується дорогоцінний час Національної революції, Микола Міхновський повністю віддався творенню українського війська, щоб потім доконаним фактом воєнної сили довести свою правоту.

Немає змоги оповісти сьогодні про величезну роботу, яку провів Микола Міхновський, організовуючи Українську армію. Скажу лише, що у співпраці з Братством самостійників він творить два перші полки української армії – ім. Гетьмана Богдана Хмельницького та ім. Гетьмана Павла Полуботка, організовує Військовий клуб ім. Гетьмана Павла Полуботка, друкує десятки тисяч летючок зі зверненням до військових формувати національні частини для боротьби за Самостійну Україну, організовує багатолюдні зібрання військових-українців, зокрема, історичний Перший всеукраїнський військовий з’їзд.

Українське вояцтво з ентузіазмом відгукнулось на ідеї Миколи Міхновського: вояцтво виявляло готовність зі зброєю в руках здобути незалежність Батьківщині – автономістів серед них майже не було.

Керівництво Центральної Ради швидко зрозуміло, яку небезпеку дня них несе військовий з’їзд, керований самостійниками, і в останню хвилю вирішило очолити “небезпечний процес”...

Настав день 18 травня 1917 року. Понад 700 делегатів зібралося в головній аудиторії Педагогічного музею на Перший всеукраїнський військовий з’їзд. Вони представляли українські військові організації, товариства та частини усіх армій російського фронту й запілля, Балтійського і Чорноморського флотів. Делегати представляли 1.580.702 українських вояків російської армії 8.

Вже на початку з’їзду виникла пристрасна дискусія.

Володимир Винниченко запропонував обрати головою з’їзду Симона Петлюру, завзятого на той час пацифіста. Делегати-самостійники запропонували обрати на голову з’їзду поручника Міхновського.

“Проти цієї пропозиції негайно виступив Володимир Винниченко, який почав палко запевняти, що начебто Міхновський, як адвокат, є “паном”, а не сином простого народу, що він “має маєток, є дідичем і хоче завести старі порядки, панщину і т. д.”, що він... сидить весь час у Києві, (а) “в окопах, де під вогнем ворога мучиться вояк, якого їдять воші, який мерзне і голодує – він ніколи не був” 9.

Цинізм Винниченка, слід визнати, був довершеним. Письменник-демагог, до речі, сам призовного віку, добре знав, що Микола Міхновський не пішов на фронт з ідейних міркувань, бо віддавна був ворогом Росії. Отож інкримінувати Міхновському небажання захищати “матушку-Росію” міг тільки безмежно підлий чоловік.

Використав Винниченко і той факт, що на одному з перших масових зібрань у Києві Міхновський зголосив до резолюції вимогу, щоб Тимчасовий уряд Росії звільнив із заслання митрополита Андрея Шептицького: Винниченко навів це як “доказ”, що Міхновський – прихований католик, який хоче “при помочі католицького митрополита Шептицького завести весь український православний народ у ярмо польських католиків” 10.

“Дискусія над питанням обрання голови з’їзду набирала все пристраснішого характеру...” 11. Ось враження свідка – делегата Певного.

“Так ото ж, братця, як вийде Винниченко! Та як почне, як поведе! Так, як його послухаєш, то вся земля навколо нього, скільки оком скинеш, ніби твоя власна стала. Земля селянам, а фабрики робітникам! – так говорить, так говорить – ніби купчу тобі на всю землю подарував. Настоящий, можна сказать, демократ: всім догодить хоче!

А по ньому Міхновський поручник! Так цей – куди там Винниченку! Цей тільки Україну, братця, знає! Так і говорить – Україна, значить, для українців! Господи! Мов із Кобзаря тобі відчитує! А всі слухають – аж дух затаїли. Не тільки люди – каміння слухає! А про тих, про москалів, як почне говорити, так ніби і сліду по них не лишить! Україна і більш нічого. Така, як самі захочемо! Це вам, братця, людина! Наша людина! Настоящий тобі козак-характерник! З ним хоч і на смерть любо!” 12

“Основою війни є біологічний закон боротьби за існування, – віщував з трибуни Микола Міхновський, – а цей закон... находить свій вислів виключно в національних конфліктах. Є нації-пани і нації-раби. І теперішню війну викликали нації-пани із-за сварки, що постала між ними на ґрунті національного змагання... Коли воювати, треба знати, за що ми воюємо. Сьогодні перед нами у всій великості засіяв ідеал волі рідного народу, ідеал воскресіння одної великої нероздільної України від Дону по Сян” 13.

Бурхливі оплески вкрили виступ Миколи Міхновського.

Одразу слово попросив Володимир Винниченко. Він заявив, що стоїть на діаметрально протилежних позиціях. “Не пани-нації, – говорив письменник-соціаліст, – почали війну, а просто пани...”

“Винниченко представив у своїй промові часи княжої та гетьманської Української Держави, як часи важкого гніту “українського працюючого люду”, ганьбив українських князів, гетьманів та історичних українських діячів... і закликав українське вояцтво змагати не до побудови окремої від Росії української держави, в якій “пани-капіталісти” знову захочуть смоктати кров з українського народу, а до встановлення в братній співпраці з російським працюючим людом соціалістичного ладу в “новій, демократичній російській республіці” 14.

“Хто продав волю народу? – запитував Винниченко і відповідав: “Шляхта!..” Хто закріпостив його, як не козацька старшина...” 15. Далі в такому ж примітивно-більшовицькому дусі Винниченко натякнув, що Міхновському треба “знову держави”, щоб закріпачити народ...

Це була кульмінація не тільки з’їзду. Вирішувалась доля українського війська, а отже й Української держави. Від того, хто очолить цей з’їзд, залежало в яку сторону піде українська історія. В результаті було запропоновано компромісне рішення: не вибирати голову з’їзду, а сформувати збірну президію.

За допомогою цього т. зв. компромісного рішення, автономісти досягли свого: з шести членів президії лише один був самостійником – Микола Міхновський. Саме тому вдалося збути мовчанкою пропозицію Міхновського проголосити на з’їзді Самостійну Україну – як ціль революції і війни. А клич Міхновського творити українську національну армію, як головну підвалину держави, заступлено кличем “українізації армії”, тобто творенням окремих українських військових частин в рамцях всеросійської армії, беззастережно підпорядкованих всеросійському військовому командуванню 16.

Все ж таки під тиском делегатів з’їзд ухвалив доволі радикальні рішення. Наприклад, зведення всіх українізованих одиниць на Південно-Західний та Румунський фронти, тобто на територію України, або ж прилеглі до України землі. З’їзд проголосив також, що Чорноморський флот належить Україні та, демонстративно ігноруючи заборону російського військового командування, затвердив створення Першого українського козачого ім. Гетьмана Богдана Хмельницького полку. Але все ж таки ці рішення з’їзду були злагідженим варіантом планів самостійників...

Одним із трагічних наслідків перемоги автономістів на Першому всеукраїнському військовому з’їзді було те, що наприкінці травня після віча коло пам’ятника Богданові Хмельницькому на фронт відійшли 1500 українців-солдат зі своїми прапорами. “Так, назбирані самостійниками, щоб боротися за Україну, 1500 вояків, збаламучені автономістами, відійшли на фронт боротися... за Московщину” 17!

Братство самостійників, до якого на початку червня вступив Микола Міхновський, 27 червня прийняло рішення розрубати “гордіїв вузол” української меншовартісності і використати “той дорогоцінний скарб, що ним є розбуджена стихія національних почувань українських народних мас”. На нараді було прийняте рішення збройно виступити, щоб перебрати в українські руки владу й проголосити у Каневі на могилі Тараса Шевченка Самостійну Україну.

В дискусії про кінцеву мету збройного виступу погляди розділились. Одні вважали, що збройним виступом треба усунути автономістів від влади, оголосити військову диктатуру в формі гетьманату на перехідний період, запропонувати мир німцям і відкликати українізовані частини з фронту на Батьківщину.

Інші вважали, що такий план спричиниться до ворожнечі в українському таборі, врешті до Руїни, отже переворот треба спрямувати лише проти росіян, Центральну Раду залишити в ролі уряду, доповнивши її самостійниками. Поставивши росіян на коліна, українські революціонери розраховували довести автономістам, що ті бояться безсильного опудала...

В цей час, 16 липня, у Петрограді підняли повстання більшовики. Кращої нагоди, щоб скинути російське ярмо, годі було чекати...

17 липня 1917 р. (за н. ст.) полуботківці виставили низку ультимативних вимог до Центральної Ради і Тимчасового уряду: “Ми українці-козаки, – говорилося в їхньому зверненні, – не хочемо мати свободи лише на папері, або пів-свободи. По проголошенні 1-го Універсалу – 2-го Універсалу ми не визнаємо! – ми приступаємо до заведення порядку на Україні. Задля цього ми всіх росіян і ренегатів, які гальмують українську роботу, скидаємо з їх постів силою, не рахуючись з російським урядом”...

Центральна Рада відкинула самостійницькі вимоги полку ім. гетьмана Павла Полуботка і вкотре закликала від’їхати на фронт захищати “матушку Росію”. У відповідь на це в ніч на 18 липня 1917 р. полуботківці вирушили зі свого збірного пункту.

Свідком цього історичного виступу був майбутній отаман Юрко Тютюнник. Він писав, що “рух мовчазної колони робив грізне враження”. Юрко Тютюнник вибіг на вулицю і пішов поруч з колоною, “якій не було видно кінця”. Тютюнник розпитував, “куди йдуть козаки”. “На мої запити або зовсім не відповідали, – згадував він, – або говорили коротко і рішуче: “Йдемо кацапів бить... Йдемо допомагати Центральній Раді творити наше життя” 18.

А ось згадка іншого очевидця, українського письменника Федора Дудка:

“В повітрі було тихо, сонце світило яскраво. Заповідався чудовий погідний день. Я дійшов до Бесарабки й повернув був на Хрещатик, коли раптом увагу мою звернув якийсь мовчазний похід маси людей на Васильківській вулиці. На чолі того походу запримітив я велике жовто-блакитне знамено... Похід... сильно вразив мене якоюсь відмінністю, небуденністю, непохитністю більше за всі інші походи. Був це глибоко мовчазний зосереджений рух маси людей, що мав якусь певну, заздалегідь намічену, важну ціль – і ця його певність, рішучість і мовчазна урочистість передалися глядачеві. Так могли йти люди тільки в бій, на діло, якого кінцем є смерть або перемога.

Рішучість і зосередженність цієї маси людей на ціль, що до неї вони йшли, була так різко позначена на їхньому руху, що в цій лаві людей, в цьому потоку окремих людських тіл не помічалося окремих постатей. Це був живий моноліт, скований єдністю наміру й цілі. Таких походів ні перед тим, ні потому, я ніколи в своєму житті не бачив. Він на ціле життя лишив у мене незатерте, глибоке враження.

Я стояв, мов окам’янілий, і дивився. Таке враження, як на мене, зробив цей рух і на масу інших людей, що були в той час на вулиці. Всі зупинялися й мовчки дивилися на цю сіру, рішучу, одностайну, похмуру масу війська, що без команди, мовчки сунула ряд за рядом, різко вибиваючи крок на вуличному каменю й не оглядаючися ні на людей, ні на сонце, ні на погідність чудового ранку. Блискуча щетина багнетів на сильно затиснених в руках крісах без слів промовляла, що це не парад, а данина на вівтар своєї Батьківщини й свого обов’язку. Хто були ці люди, звідки вони, як називалась та похмура боєва маса вояків – я не знав. Я тільки бачив, що це було справжнє військо й що на чолі того війська майорів боєвий жовто-блакитний український прапор.

Ряди війська густою лавою проходили ряд за рядом. Дивне, невидане ніколи до того явище: дехто з козаків, тримаючи рушницю на плечі з гостро наїжаченим багнетом, ступав по камені – босий. Але це не тільки не зменшувало враження, воно його сильно збільшувало.

Частина була дуже велика. В ній було не менше 5 тисяч людей. В останніх лавах ішли козаки без рушниць. Дехто в подертих черевиках, чи ботинках на босу ногу, більшість – зовсім босі.

Вже значно пізніше довідався я, що той похід незнаної мені частини, який так сильно вразив мене, був історичним походом української стихії, що демонструвала свою живучість, свої права на незалежне від нікого існування й свою готовність до чину” 19.

Заарештувавши начальника київської міліції Лєпарского та московського коменданта міста, Полуботківці захопили телеграф, Державний банк, зайняли Печерську фортецю, Арсенал та артилерійські склади, захопили всі районні відділи міліції, роззброїли міліціонерів та юнкерів, поставили сторожу коло урядових установ, розгромили помешкання коменданта російського гарнізону Києва, україножера-демократа Обєручєва, який втік за місто, зайняли інтендантські склади і розігнали висланий проти них 2-й запасний батальйон.

За кілька годин полк ім. Павла Полуботка опанував Київ.

Як не згадати тут слова ініціатора виступу полуботківців Миколи Міхновського:

“Ми відродилися з ґрунту наскрізь напоєного кров’ю наших предків, що полягли в боротьбі за волю України, ми виссали з молоком наших матерів стародавню любов нації до Вітчизни та її свободи і ненависть до насилля над нами... Наша нація вступила на новий шлях життя, а ми мусимо стати на її чолі, щоб вести до здійснення великого ідеалу...

Ми виголошуємо, що візьмемо силою те, що нам належиться по праву, але віднято у нас теж силою... Ми не хочемо довше зносити панування чужинців, ми не хочемо більше зневаги на своїй землі. Нас горстка, але ми сильні нашою любов’ю до України!.. Нас мало, але голос наш лунатиме скрізь на Україні і кожний, у кого ще не спідлене серце, озветься до нас, а в кого спідлене, до того ми самі озвемось!” 20.
Здавалось, справа вирішена. Не було зроблено лише одного, але найголовнішого: не була виарештувана Центральна Рада... Замість арештувати міністрів-соціалістів, полуботківці пройшли повз будинок Центральної Ради і ентузіастично вітали це сонмище зрадників: “Слава Українській Центральній Раді!”...

І тут на них чекав найболючіший удар: замість сподіваної радості українські герої зустріли холодну ворожість тих, кому хотіли передати всю повноту влади.

Винниченко віддав наказ Юрію Капкану силою полку ім. Богдана Хмельницького, створеного Миколою Міхновським, роззброїти полуботківців. Капкан оголосив себе комендантом міста і вранці почав підступно “змінювати” на зайнятих об’єктах стомлених полуботківців, які навіть не могли запідозрити богданівців у зраді.

Тим часом, за наказом новоспеченого коменданта Юрія Капкана було звільнено всіх заарештованих росіян. Їм була повернена зброя...

Завдяки зрадницькій політиці Винниченка і Грушевського повернувся до міста україножер Обєручєв і наказав російським юнкерам оточити казарми полку ім. Полуботка. 21 липня росіяни почали обстріл полуботківців з гармат і рушниць...

Центральна Рада ж через пресу ширила ганебно-підлі чутки про виступ полуботківців, як про “бунт дезертирів, які боялися йти на фронт” і намагалися таким чином “врятувати свою шкуру”...

Керівники повстання, бачачи безвихідне становище, дали згоду, щоб полк ім. Гетьмана Полуботка, пішов на фронт і, відзначившись, намагався “при першій нагоді залишити фронт” і пробиватися в Україну 21. Таким чином українські герої хотіли змити з себе тавро боягузів....

На фронті їх відразу кинули в м’ясорубку. Полуботківці – найсвідоміші українські військові кадри, українські державники школи Міхновського – зазнали страшних втрат... Станом на 9 лютого 1918 р. полк ім. Павла Полуботка становис 5 чоловік...

Що ж до Миколи Міхновського, то, як свідчить у “Спогадах” Павло Скоропадський, Керенський “на прохання Петлюри” заслав його – під ескортом військової жандармерії – на Румунський фронт. Там “ізольований від усього українського політичного життя” і пробув Міхновський до Жовтневої революції...

Як не дивно, але саме Жовтнева революція звільнила з ув’язнення організаторів виступу полуботківців.

Що ж до богданівців, то їх було тяжко покарано – 26 липня 1917 р. їхній полк слідом за полуботківцями був відправлений на фронт. Біля станції Пост-Волинський, що в 6 км від Києва, їхній ешелон був несподівано, із засідки, розстріляний “російськими кірасирами”... Було вбито 16 козаків, 30 чоловік поранено, всі інші заарештовані, побиті...” 22.

Абсолютно справедлива, як на мірку росіянина, плата за допомогу...

Микола Міхновський вертається з Південно-Західного фронту, перебирається на Полтавщину і згідно із завданням Братства самостійників спільно з братами Шеметами творить структури партії хліборобів-демократів – єдину українську партію, яка не мала у своїй назві “сакраментальної літери” “С”, тобто не була соціалістичною...

Потім був період співпраці з Гетьманом Павлом Скоропадським.

У своїх “Спогадах” Павло Скоропадський зазначав, що всі, кого він прохав дати характеристику Міхновському, застерігали, щоб Гетьман у жодному разі не запрошував Міхновського на якусь посаду в уряді, бо той за кілька днів, мовляв, розжене весь уряд.

Гетьман не міг зрозуміти: чому до Міхновського таке майже однодушне негативне ставлення? Сам він “в Міхновському нічого погано не бачив”, окрім, як зазначав Скоропадський, “його крайньо шовіністичного українського напрямку” 23. Попри все це Гетьман серйозно розглядав Міхновського як кандидатуру на посаду прем’єр-міністра Української Держави.

Йому імпонували антисоціалістичні погляди Міхновського і визнання ним приватної власності на землю. Не забув Гетьман і того промовистого випадку, коли – ще в часи його командування корпусом – до нього з’явилися два офіцери, помічники Міхновського, Павелко і Лук’янов, і запропонували від імені Військового клубу ім. Павла Полуботка “прийняти командування всіма українськими частинами”. У “Спогадах” Скоропадський зазначав, що обидва офіцери обожнювали Миколу Міхновського і вважали його “майбутнім українським Бісмарком”.

Не забув Павло Скоропадський, що Українська хліборобсько-демократична партія “зіграла велику роль у справі скинення (Центральної) Ради: вона перша нанесла їй серйозний удар”.

Гетьман мав на увазі випадок, коли на початку квітня 1918 р. з Полтавської губернії до Києва прибуло декілька сотень селян, членів Української хліборобсько-демократичної партії, які рішучо вимагали відміни 3-го Універсалу, який ліквідував приватну власність на землю. “Поява непідробних селян, – писав Павло Скоропадський, – людей землі, людей переконаних, які не соромились ясно висловлювати свою думку стосовно порядків, які тоді у нас існували, викликало сильне враження у Києві... З однієї сторони всі противники (Центральної) Ради підняли голову… з другого боку, в колах Ради з’явилась ще більша розгубленість, адже вже не можна було говорити, що весь народ санкціонував 3-й Універсал” 24. Скоропадський зазначав, що ці “селяни були найпереконаніші українці-самостійники школи Міхновського. Створення України і дрібна земельна власність були їхнім девізом, все інше вони відкидали” 25...

Врешті, Гетьмана переконали не призначати Міхновського Прем’єр-міністром, і він запропонував Міхновському посаду дорадника...

Українська хліборобсько-демократична партія Шеметів та Міхновського була чи не єдиною, яка не вступила до Національного союзу, що готував заколот проти Гетьмана. Більше того, Міхновський намовляв і соціалістів-самостійників вийти з Національного союзу.

Протигетьманське повстання і наступне зречення – 14 грудня 1918 р. – Павла Скоропадського відкрило шлюзи кривавій російській повені: 1919 став роком, коли Красна та Добровольча армії нестримним потопом залили Україну. Директорія, яка примусила Гетьмана зректися влади, сама не змогла стати владою. “В колах Директорії – безлад і прострація.., – писав Дмитро Донцов. – В Директорії якесь божевілля... На міністрів призначено хлопчаків” 26... А полк(овник) Болбочан зазначав: “Україна повинна перед цілим світом червоніти за свій такий уряд, котрий очевидячки веде (Україну) до загибелі. На одній нараді представників Пол­тавщини і Харківщини в Полтаві авторитетний представник українського громадянства, звертаючись в бік соціалістів-революціонерів, сказав: “Подивіться, що з себе являють наші міністри. Як не кретин, то падлець” 27.

5 січня 1919 р. Міхновський разом із Дмитром Донцовим та Шеметом двічі зустрілися з Євгеном Коновальцем. “В усім, що ми почули, бриніла якась тривога.., – згадував Дмитро Донцов. – Унтертон був: нема з ким будувати державу. У Коновальця вирвалося характерне: “З соціалістами держави не збудувати!” 28.

Після зречення Гетьмана і приходу до влади соціалістичної Директорії Микола Міхновський гарячково шукає нових шляхів врятування України. Хто? Хто може повернути зброю проти губителів України?!

І Міхновський знаходить таку постать: командувач Лівобережним фронтом Армії УНР Петро Болбочан. Противник соціалізму. Ворог демократизації армії. Самостійник. Вольова, мужня, рішуча людина. Досвідчений військовий командир.

Міхновський їде до нього в Кременчук.

Розмова могла бути лише одна: негайне встановлення військової диктатури, як єдино можливого шансу врятувати українську державність.

Але...


В дорозі Міхновський захворів на тиф.

Петро Болбочан, який цінував Міхновського за патріотизм і організаційний талант, страшенно шкодував, що “не був знайомий із хліборобами-демократами бодай ще в Полтаві. Якби хлібороби-демократи і такі люди, як Міхновський, тоді допомогли мені, то, я певний, що багато дечого ще можна було врятувати!” 29.

І справді, хлібороби-демократи разом із Союзом хліборобів-власників на спільній нараді вирішили надати термінову допомогу полковнику Болбочану. Вони запропонували – “щоб відбитися від більшовиків і зробити лад у державі” – влити до війська Болбочана “три тисячі доброго, добірного війська, а за якийсь час і сорок тисяч” 30.

Але двом визначним українцям, Міхновському і Болбочану, співпраця яких могла врятувати Батьківщину, не судилося зустрітися: рудий ворохобник Омелько Волох безпідставно заарештував Петра Болбочана. Арештованого Болбочана повезли до Києва, а хворого Міхновського в лікарні заарештували чекісти...

Все ж таки Міхновському вдалося видертися з рук більшовиків...

Спустошений перманентними невдачами, виснажений фізично і психічно, розчарований в українській еліті, яка виявила свою повну недієздатність, Микола Міхновський у рік розквіту українського повстанства, в рік шаленого вибуху озброєної національної стихії виїжджає на Кубань... Те, чого домагався все життя Микола Міхновський, сталося – український народ піднявся на боротьбу – не економічну, а національну – проти іноземної окупації, а якщо по-сільському –“проти кацапів, жидів, китайців і латишів”. Мільйони українців, до сердець яких дійшло слово Тараса Шевченка і Миколи Міхновського, піднялися на боротьбу за українську державність... А Микола Міхновський пішов з арени бойових дій... І поселився на Кубані...


Коли денікінці під тиском Красної армії евакуювалися морем, Міхновський спробував скористатися нагодою і емігрувати, але його, як “ворога Росії”, на корабель не взяли...

Врешті, після майже п’ятилітньої відсутності, він повертається до окупованого більшовиками Києва.

Можна здогадатися, який психічний стан був у нього, коли він побачив на українському обійсті впевнено порядкуючого ворога.

І Микола Міхновський приймає останнє в житті рішення.

Перед тим як здійснити це трагічне рішення, пише записку Сергію Шемету: “І сюди круть, і туди верть, однаково в черепочку смерть, як каже приказка. Перекажіть моє вітання тим, хто мене пам’ятає. Ваш Микола”.
Тепла і для когось романтична ніч з другого та третє травня 1924 року стала останньою для нього.
“Перекажіть моє вітання тим, хто мене пам’ятає. Ваш Микола”.

Мені здається, що це вітання тихо бринить в повітрі. Для тих, хто пам’ятає його.

І вдячно схиляє голови перед українським Героєм, який, попри надзусилля не зміг врятувати Батьківщину.

Чи зможемо зробити це ми?!Роман КОВАЛЬ
Джерела


1. Хлібороб. – № 2. – 1998.

2, 20. Міхновський М. Самостійна Україна. – Видання Ю. Колларда, 1948.

3. Мірчук П. Відродження великої ідеї. – К.: Українська видавнича спілка, 1999.

5, 6, 10, 14, 16. Мірчук П. Микола Міхновський – апостол української державності”. – Філадельфія: Т-во української студіючої молоді ім. Миколи Міхновського, 1960.

4, 19, 21. Млиновецький Р. Нариси з історії українських визвольних змагань (1917 – 1918 рр.). – Чужина, 1970.

7. Винниченко В. Відродження нації. – Київ – Відень, 1920.

8. Вісник Українського Військового Генерального Комітету. – № 1. – Київ, 1917.

9, 17. Млиновецький Р. Нариси з історії українських визвольних змагань (1917 – 1918 рр.). – Торонто: Гомін України, 1970.

11. Кієвская Мисль. – 19.05.1917.

12. Календар Червоної Калини. – Львів, 1937. – С. 52.

13, 15. Вістник Союзу Визволення України. – Ч. 156. – С. 402.

18. Тютюнник Ю. Революційна стихія // Дзвін. – № 8. – Львів, 1991.

22. Лазуренко С. Розстріл “богданівців” // Бюлетень УНДС. – Ч. 29. – 1958.

23, 24, 25. Скоропадський П. Спогади. – Київ – Філадельфія, 1995.

26, 28. Донцов Д. Рік 1918. Київ. – Торонто, 1954.

27, 30. Штендера Я. Засуджений до розстрілу. – Львів: Червона Калина, 1995.29. Андрієвський В. Микола Міхновський. Визвольний шлях. – Ч. 6. – Лондон, 1974. – С. 611.

Каталог: media
media -> Денісова олена Сергіївна
media -> Посадова інструкція завідуючого кабінетом хімії
media -> Юрко Тютюнник, повстанський генерал
media -> Генерал-хорунжий Армії унр юрко Тютюнник
media -> Дмитро Шурхало. Українська "якбитологія": нариси альтернативної історії
media -> Історія пишеться тими, хто вішав героїв. Ця істина добре відома народам, які програли національно-визвольні змагання
media -> Завдання для III етапу Всеукраїнської олімпіади з географії на 2014/2015 навчальний рік 11 клас
media -> Устименко Наталія Василівна


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка