Методичні рекомендації до практичного заняття з теми: " вірусні дерматози " зі студентами iv-го курсуСкачати 288.79 Kb.
Дата конвертації06.05.2016
Розмір288.79 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ДАНИЛА ГАЛИЦЬКОГО

Кафедра сімейної медицини та дерматології, венерології

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ З ТЕМИ: "ВІРУСНІ ДЕРМАТОЗИ"

ЗІ СТУДЕНТАМИ IV-ГО КУРСУ

МЕДИЧНОГО ФАКУЛЬТЕТУ III-IV РІВНІВ АКРЕДИТАЦІЇ

Львів 2014р.Методичні рекомендації підготували:

проф. Надашкевич О.Н., ас. Чаплик-Чижо І.О., доц Сизон О.О.,

доц. Білинська О.А., доц. Бабак І.Д., доц. Паращук Б.М., ас. Асцатуров Г.Є.,

ас. Дашко М.О.,ас. Возняк І.Я., ас. Рудник Т.І.Рецензенти: проф. Пшик С.С.

проф. Зінчук О.М.

Методичні рекомендації затверджені на засіданні профільної методичної комісії медичного факультету Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького

Протокол № 3 від 16 жовтня 2014р.

I. Актуальність тему: вірусні захворювання – одна з актуальних проблем сучасної клінічної медицини. В організмі людей герпес-віруси, як правило, довгий час перебувають безсимптомно. І в разі розвитку імуносупресії можуть спричиняти тяжкі ускладнення смертельним результатом. За даними ВООЗ, в структурі смертності від вірусних захворювань герпес знаходиться на другому місці (15,8%) після вірусних гепатитів (35,8%).

За сучасними оцінками, інфікованість населення вірусом простого герпесу (ВПГ) наближається до 100%, що підтверджується сероепідеміологічними дослідженнями. Герпес все частіше створює комплекс медичних, соціальних, психологічних і косметичних проблем. ВПГ обумовлює захворювання статевих органів у чоловіків і жінок, викликає висхідні і екстрагенітальні ураження (очей, нервової системи, внутрішніх органів). Відмічається тенденція до зростання латентних форм герпетичної інфекції осіб, що ведуть безладне сексуальне життя. Різко зросла кількість хворих на рецидивуючу статеву герпес-вірусну інфекцію. Досить складною і соціально значимою є проблема венеричної герпес-вірусної інфекції, пов'язаної з її поширенням серед вагітних жінок, що спричиняє спонтанні аборти, передчасні пологи, ураження плоду і новонароджених дітей, появу у них природженої неонатальної і постнатальної патології.Навчальні цілі:

 • Вміти трактувати сучасні погляди на етіологію, розповсюдженість, патогенез та перебіг вірусних інфекцій шкіри та слизових оболонок.

 • Пояснювати епідеміологічні особливості вірусних хвороб шкіри та шляхи їх передачі.

 • Вміти трактувати клінічні ознаки та перебіг вірусних інфекцій шкіри, усвідомити їх місце у загальній захворюваності населення.

 • Усвідомити роль вірусних інфекцій, що передаються статевих шляхом, як неконтрольованих та соціально небезпечних.

 • Навчитись вирізняти особливості перебігу (клінічні ознаки) простого та оперізуючого герпесу, які свідчать про імунний дефіцит та можуть бути маркерами станів, що загрожують життю або суттєво знижують його якість.

 • Усвідомити роль лікаря загальної практики та лікаря-педіатра у своєчасній діагностиці, лікуванні, первинній та вторинній профілактиці вірусних хвороб шкіри.

 • Усвідомити принципи раціональної, безпечної та економічно-обгрунтованої терапії вірусних захворювань шкіри та слизових оболонок.

Вірусні дерматози - інфекційні хвороби шкіри, що викликаються внутрішньоклітинними паразитами - вірусами. Джерело інфекції - хвора людина або вірусоносій. Шляхи передачі вірусу: контактно-побутовий і повітряно-крапельний. 

До вірусних дерматозів відносяться:

 • герпес простий;

 • герпес оперізуючий;

 • бородавки;

 • гострокінцеві кондиломи;

 • контагіозний молюск. 


Герпес простий (міхурцевий лишай - Herpes simplex)

 

Етіопатогенез. Вірусоносіїв є приблизно 90% населення земної кулі. При

народженні дитині від матері пасивно передаються гуморальні АТ, які зазвичай до 3-го року життя зникають і дитина стає сприйнятливою до зараження вірусом. Зазвичай у 80 - 90% дітей первинне інфікування проходить непоміченим і протікає без будь-яких клінічних симптомів, рідше - з наявністю слабовираженних клінічних симптомів, після зникнення яких інфекція переходить в латентну форму, коли вірус знаходиться в неактивному стані в нервових гангліях. Під впливом різних провокуючих факторів (простудні захворювання, стреси, переохолодження та ін) виникають рецидиви захворювання.
Розрізняють два типи цього вірусу:

Тип 1 - екстрагенітальний - викликає ураження на шкірі рота (H. labialis, H. Buccalis), носа (H. nasalis), рідше щік, вушних раковин. 

Тип 2 - генітальний - викликає ураження шкіри і слизових оболонок статевих органів. Рецидиви захворювання, викликаного вірусом другого типу, можуть виникати у жінок під час менструації, у чоловіків після статевого акту. Однак, в даний час доведено поява клініки генітальної локалізації під впливом вірусів типу I і навпаки. 
Клініка Захворювання характеризується наявністю згрупованих інтра- і субепідермальной везикул на набряково-гіперемованому тлі. Вміст пухирців прозорий, поступово каламутніє. Через 2-4 дні пухирці підсихають з утворенням кірочок, під якими поступово настає епітелізація. Іноді везикули зливаються між собою, що нагадує плоский міхур, при розриві якого з'являються ерозії неправильних обрисів. Поступово кірочки відпадають, ерозії епітелізуються. Суб'єктивно - свербіж, поколювання, нездужання. 

Герпес простий підрозділяють на первинний і рецидивуючий. 

Герпес первинний. Герпес первинний найчастіше проявляється у вигляді гострого виразкового гінгівостоматиту, вульвовагініту, кератокон'юнктивіту, висипань на обличчі, тулубі з низкою характерних рис, властивих тільки первинного герпесу: гострий початок хвороби, велика площа ураження, наявність виражених явищ інтоксикації і лихоманки, різке збільшення регіонарних лімфатичних вузлів.

Вкрай важко, часто з летальним результатом, протікає первинний герпес новонароджених. Захворювання зазвичай розвивається на 4-7 день після народження, супроводжується високою лихоманкою, рясними шкірними висипаннями. Уражаються слизові оболонки порожнини рота, кишечник, печінка, надниркові залози, легені і ЦНС. На 4-21 день хвороби може наступити летальний результат.

 Інший важкою формою первинного герпесу є  герпетична екзема Капоші, при якій летальність досягає 40%. Захворювання спостерігається в дитячому віці на тлі атопічного дерматиту або інших уражень шкіри, які супроводжуються тріщинами, ерозіями і виразками. Помірно підвищується температура тіла, збільшуються лімфовузли. У процес можуть залучатися слизові оболонки порожнини рота, глотки, гортані, трахеї. У вкрай важких випадках можуть розвиватися некроз наднирників. 

Особливу класичну форму представляють герпетична лихоманка. Вона виникає раптово, починається з ознобу і підвищення температури до 39-40 С і супроводжується сильним головним болем. Менінгіальні проявами і блювотою, іноді сплутаністю свідомості і маренням. Спостерігаються м'язові болі, почервоніння кон'юнктиви очей, болючість лімфовузлів. На 2-3 день температура критично падає, самопочуття поліпшується і відбувається висипання вогнищ герпесу, найчастіше навколо рота і носа. 

Описані випадки розвитку герпетичного менінгоенцефаліту. 

Герпес рецидивуючий
 характеризується досить різноманітною клінічною картиною. За кілька годин до появи висипки на відповідній ділянці шкіри або слизових оболонок виникають незначний свербіж, печіння. Потім на цих місцях розвивається запальна пляма з яскравою гіперемією, помірна набряклість, на тлі яких виникають невеликі напівкулясті згруповані пухирці, розкриваючись, утворюються ерозії, потім скоринки. Тривалість рецидиву зазвичай від 7 до 14 днів. 

Рецидиви часто супроводжуються головним болем, нездужанням, безсонням, порушеннями функції ШКТ. 

Виділяють атипові форми рецидивуючого герпесу:  • геморагічна - кровянистий вміст везикул; 
 • геморагічний-некротична - утворюються некрози на місцях герпетичних елементів, частіше спостерігається у хворих з важкими соматичними захворюваннями; 
 • еритематозна - при рецидивах утворюються плями гіперемії без везикул; 
 • папульозна або абортивна - везикули майже не містять ексудату і зовні нагадують папули; 
 • свербляча - рецидив обмежується лише суто суб'єктивними відчуттями; 
 • набрякова - на тлі вираженої набряклості тканин, найдрібніші везикули практично стають ледь помітними; 
 • рупіоїдна - при приєднанні вторинної інфекції на місці розриву везикул утворюються масивні шаруваті кірки. 
 • ерозивно-виразкова - на місцях розриву везикул утворюються ерозивно-виразкові дефекти, які довго негояться, загоюються з утворенням рубців. 


Причиною розвитку хронічного ерозивно-виразкового герпесу є важкі загальні захворювання, пов'язані з пошкодженням імунних механізмів, зокрема, ВІЛ - інфекція. Вважається. що ерозивно-виразкові герпетичні ураження шкіри, що зберігаються понад 3-х місяців, відносяться до числа СНІД-індикаторних захворювань і вимагають ретельного обстеження на наявність ВІЛ-інфекції. 

Диференціальна діагностика: простий герпес необхідно диференціювати з первинною сифіломою (ерозивний твердий шанкр), оперізуючим герпесом, фіксованою токсикодермію. 
Лікування: полягає в купірування гострих проявів хвороби та запобігання розвитку рецидивів.
При відчутті печії, поколювання, до появи клінічної симптоматики може бути ефективним застосування зовнішнього припікання 70% етиловим спиртом, зрошення хлоретилом, контрастні прикладання шматочків льоду і гарячого тампона; при появі везикул - анілінові барвники, цинкова паста, при кірковій стадії - мазі (флореналь , мегосін, 3-5% теброфенова, зовиракс, 0,5% бонафтоновая, ацикловір, інтерферонову, госипола, 3% оксолінова). 
При важкому перебігу процесу ефективні препарати специфічної противірусної дії. Їх призначають всередину, або в/м: 

 • ацикловір (зовіракс, віролекс) - по 200 мг 5 разів на день протягом 5 днів;

 • хелепін - по 0, 1 г 4 рази на день протягом 5 - 7 днів; 

 • ізопринозин (модімунал) - по 0,8 г 4 рази на день; 

 • бонафтон - по 0,1 г 3-5 разів на день; 

 • алпізарин - по 1 г 4 рази на день; 

 • метисазон - по 0,6 г 2 рази на тиждень;

 • ін'єкції дезоксирибонуклеази по 25 мг 4 рази на день;

 • людський лейкоцитарний інтерферон по 5000 МО 2 рази на день.

 

З препаратів, що надають протирецидивний ефект, найбільш ефективна специфічна герпетична полівакцина. Вводиться по 0,1 - 0,2 мл. внутрішньошкірно 2 рази на тиждень. Курс лікування - 5 ін'єкцій. Загальне число курсів - 6-8. Інтервал між першими двома курсами - 2 тижні, між наступними - 3-4 місяці. 

Перспективним є поєднане застосування вакцини і парентерального введення індукторів інтерферону, зокрема рідостин по 8 мг кожні 3 дні, всього 4 ін'єкції, а також одночасне застосування рідостину і віферону у вигляді ректальних свічок - по 1 свічці на день протягом 16 днів. 

При лікуванні первинного герпесу новонароджених і важко протікаючих форм герпетичної екземи Капоші застосовують внутрішньовенне введення ацикловіру з розрахунку 5 мг / кг ваги 5 разів протягом 10 днів; -глобулін, вітаміни, розчини електролітів, анальгетики, жарознижуючі препарати, антибіотики.  Необхідна санація вогнищ інфекції, корекція порушень ШКТ, нервової та імунної системи. 

Герпес оперізуючий (оперізуючий лишай, HerpesZoster)

 

Етіопатогенез. Збудник - дерматонейротропний вірус, ідентичний вірусу вітряної віспи. Шляхи передачі вірусу: контактно-побутовий, повітряно-крапельний, можлива трансплацентарна передача вірусу з наступним важким перебігом інфекції або із загибеллю плоду. Вважається, що вірус довгий час в латентному стані перебуває в нервових гангліях і при реактивації інфекції просувається по ходу нерва до шкіри, де викликає характерні висипання. Інфекція може бути спровокована травмою, переохолодженням, імунним дефіцитом, рядом інших факторів, у тому числі оперізувальний герпес може бути паранеопластичним процесом, у тому числі рецидиви можливі у хворихи на фоні пізніх стадій ВІЛ - інфекції. 

Клініка У типових випадках хвороба починається з болю різної інтенсивності в місці майбутньої локалізації висипу. В середньому через 3-5 днів після появи болів у вогнищі ураження виникає набряклість і гіперемія шкіри, на тлі яких з'являються дрібні згруповані вузликові елементи, які трансформуються в везикули з прозорим, а потім мутним вмістом, зсихається в кірочки або ерозуються з подальшим утворенням кірочок; після їх відходження утворюється пляма вторинної пігментації. 

Процес носить односторонній характер, локалізується по ходу нервів, причому найчастіше висип розташовується на шкірі грудної клітки по міжреберних проміжків, рідше - в зоні іннервації трійчастого нерва, на шкірі шиї, в попереково-крижової області і на кінцівках. 

Загальна тривалість хвороби 2-3 тижні. Висипання часто супроводжують загальне нездужання, слабкість, головний біль, підвищення температури тіла, особливо при приєднанні вторинної інфекції. 

Клінічні форми оперізувального герпесу: 


  1. Бульозна форма - везикули досягають величини сливи.

  2.  Геморагічна форма - везикули наповнені кров'яним вмістом; і при їх всиханні утворюються геморагічні кірки.   1. Гангренозна форма - на дні везикул розвиваються некротичні зміни з залученням в процес глибоких шарів шкіри.   1. Абортивна форма - на тлі гіперемії і набряклості виникають дрібні папули без утворення везикул.   1. Генералізована форма - виникає, як правило, у осіб похилого віку на тлі наявних важких захворювань, кортикостероїдної і цитостатичної терапії. Характеризується наявністю крім основного вогнища з висипаннями поширених везикульозних елементів, схожих на висипання при вітряній віспі. У процес можуть залучатися мозкові оболонки і легені, що нерідко призводить до летального результату. 

Особливо важким перебігом відрізняється оперізуючий лишай очей, який розвивається в ділянці 1-ої гілки трійчастого нерва. Оперізуючий лишай може спостерігатися в будь-якому віці, однак, у дітей до 10 років зустрічається рідко. Прогноз в більшості випадків сприятливий. 

Диференціальний діагноз: оперізуючий лишай необхідно диференціювати з простим герпесом , бешиховим запаленням

Лікування: лікування тим ефективніше, чим воно раніше розпочато. 
Призначають: 
1. Противірусні препарати: ацикловір (зовіракс, віролекс) всередину по 800 мг 5 разів на добу протягом 5-10 днів або перші 2 дні в / в з розрахунку 7,5 -10 мг / кг і потім всередину по 3200 - 4000 мг на день протягом тижня. Хелепін - по 0,1 г 4-6 разів на добу. Ізопринозин (модімунал) - по 3,2 г / добу. 

2. Можливо в / м введення ДНК-ази по 25 або 50 мг 4 і 2-3 рази на добу відповідно, або людського лейкоцитарного інтерферону по 5000 МО 2 рази на день протягом тижня. 

3. Симптоматичні засоби (анальгін, пенталгін та ін.) 

4. При приєднанні вторинної інфекції показана антибіотикотерапія

5. Місцеве лікування. Забороняється контакт з водою, шкіру навколо вогнищ ураження протирають 2% саліциловим спиртом. Застосовуються анілінові барвники, р-н марганцю. У кіркову стадію - противірусні мазі: зовиракс, флореналь, теброфенова, інтерферонову (містить 20000 МО препарату в 1 г) мазі. 

6. Фізіопроцедури: ультразвук, динамічні струми, акупунктура після стихання гостозапальних явищ. У разі важких невралгій - консультація невропатолога. 

Вірусні бородавки

Бородавки - доброякісні новоутворення шкіри, що викликаються різними типами вірусу папіломи людини. Переважний вік - дитячий, юнацький. Бородавки сприяють зниженню імунологічної реактивності організму, підвищенню пітливості кистей і стоп. Збудник  вірус родини Papovaviridae. Вірус інфікує клітини епідермісу, призводячи до проліферації кератиноцитів епідермісу та фібробластів сосочкового шару дерми.Бородавки звичайні - поодинокі або множинні вузлики діаметром 0,2-0,5 см напівкулястої форми, чітко обмежені, щільні, сірувато-жовтого кольору, з гіперкератозом на поверхні. Локалізація - легко травмовані ділянки, тобто пальці рук, кисті, коліна.

Підошвені бородавки (рогова бородавка, долонно-підошвена бородавка) - спочатку дрібна блискуча, згодом зроговіла папула або бляшка жовтувато-сірого кольору з грубою нерівною поверхнею. З'являються зазвичай поодинокі, але зустрічаються 3-6 і більше бородавок. Дрібні елементи можуть зливатися з утворенням «мозаїчної» бородавки. Бородавки, розташовані в місцях тиску, болючі. Локалізація - підошви в проекції головок плеснових кісток, п'яти, подушечки пальців, інші опорні ділянки стопи. Патогномонічною є наявність чорних точок (тромбованих капілярів).

Бородавки плоскі - чітко відмежовані папули з гладкою поверхнею, діаметром 1-5 мм, піднімаються на 1-2 мм над навколишньою шкірою. Колір світло-коричневий, рожевий або нормальної шкіри. Можливі множинні відособлені елементи, розташовані групами, у місцях травм можливе лінійне розташування. Локалізація - найчастіше спина, а також тильна поверхню кінцівок, гомілки.

Бородавки вірусні порожнини рота - доброякісні новоутворення вірусного походження. Бородавки зазвичай локалізуються в передньому відділі порожнини рота: бічні поверхні кінчика язика і кути рота. Значно рідше їх виявляють на червоній облямівці губ або на зовнішній поверхні кутів рота. На слизовій оболонці порожнини рота виявляють бородавки двох видів - плоскі і гострі. Загострена бородавка має вигляд гострого сосочка блідо-рожевого кольору; елементи можуть зливатися, утворювати вегетації, що нагадують цвітну капусту. Плоска бородавка має вигляд сплощеної папули, незначно виступає над рівнем незміненії навколишньої слизової оболонки, з чіткими округлими контурами, більш яскравого забарвлення. Вірусні бородавки на слизовій оболонці порожнини рота часто поєднуються з такими ж утвореннями на шкірі рук і передніх відділів слизової оболонки статевих органів.Лікування: видалення бородавок.

Звичайні й долонно-підошовні бородавки. Втирання 5% фторураціловой мазі, 0,5% колхаминовой мазі, 20% інтерферонової мазі, припікання трихлороцтової кислотою. Заморожування снігом вугільної кислоти або рідким азотом, електрокоагуляція, вишкрібання гостроверхій ложкою Фолькмана, коагуляція лазером.

При плоских бородавках. Всередину магнію оксид по 0,15-0,25 г 3р/сут протягом 2-3 тижнів. Місцево кератолитические мазі з саліцилової і бензойної кислоти, третиноїн 2р/сут протягом 4-6 тижнів, фонофорез з 50% інтерферонової маззю.Прогноз при лікуванні сприятливий, хоча у частини хворих виникають рецидиви. У 50% випадків бородавки вирішуються спонтанно.

Бородавки вірусні порожнини рота. Місцеве застосування противірусних препаратів за 3-4р/сут після гігієни порожнини рота. Це необхідно поєднувати з ретельною санацією порожнини рота.

При наявності бородавок на шкірі і слизових оболонках статевих органів проводять поєднане лікування. Хороший ефект дає паралельне використання противірусних препаратів (бромнафтохінон та ін) всередину. Лікування повинне бути тривалим (не менше 3-4 тижнів) і точно виконується хворим.

Гострокінцеві кондиломи

Гострокінцеві кондиломи - це маленькі вирости тілесного кольору, які можуть з'являтися на статевих органах і довкола заднього проходу. Це вірусне захворювання, збудником якого є вірус папіломи людини. Існує близько 100 типів вірусу папіломи людини (ВПЛ). Деякі з них частіше викликають ураження урогенітального тракту, інші уражають шкіру. Папіломи можуть знаходитися не лише на шкірі і слизових органів сечостатевої системи, але і бути присутніми в сечі і слині. За наявності активного вірусу в слині передача його може здійснюватися побутовим шляхом та під час оральних контактів.

  Зараження зазвичай відбувається при статевих контактах. Гострокінцеві кондиломи часто виникають в місцях, які травмуються при статевому контакті. Для зараження достатньо одного контакту з хворим або вірусоносієм. Мікротравма на шкірі і слизових оболонках є обов'язковою умовою для розвитку папіломавірусной інфекції. 

  Гострокінцеві кондиломи виникають далеко не у всіх осіб, заражених вірусом папіломи людини. Їх виникнення і можливі подальші рецидиви пов'язані з ослабленням загального і місцевого імунітету.

  Від моменту зараження до появи гострокінцевих кондилом може пройти від декількох тижнів до 9 місяців (звичайно 1-3 місяці). У ряді випадків папіломавірусна інфекція буває короткочасною і самостійно виліковується за 12-24 місяці (якщо не відбувається повторного інфікування), що визначається активністю противірусного імунітету даної особи, але зазвичай самостійно папіломи не проходять.

 

  Клініка 

  На шкірі або слизових оболонках статевих органів, біля анального отвору з'являються розростання у вигляді сосочків поодиноких або множинних, інколи вони схожі на бородавки або нагадують "цвітну капусту". Розміри варіюють від 2-3 мм до крупних конгломератів, помітних самим пацієнтам.

   У жінок уражаються статеві губи, клітор, зовнішній отвір сечовидільного каналу, промежина, періанальна ділянка, пристінок піхви, дівоча пліва, піхва і шийка матки.

   Висипання на стінках піхви і на шийці матки можуть бути виявлені лише при гінекологічному огляді.

  Якщо на шийці матки визначають плоскі утворення у вигляді бляшок (інколи їх видно лише при кольпоскопії), то необхідно виключати папіломавірусну інфекцію, яка в даному випадку може бути викликана онкогенними "злоякісними" типами папіломавірусу.

     У чоловіків гострокінцеві кондиломи найчастіше виникають на голівці статевого члена, вуздечці крайньої плоті і внутрішньому листку крайньої плоті

 

     Діагностика гострокінцевих кондилом  проводиться на підставі результатів 

- клінічного огляду;

- розширеної кольпоскопії;

- цитологічного дослідження (онкоцитологія);

- гістологічного дослідження матеріалу біопсії;

- виявлення і типування ДНК папіломавірусів (методом ПЛР);

- імунологічного обстеження.

 

     Проблема лікування папіломавірусної інфекції полягає в тому, що: 

I. Гострокінцеві кондиломи нерідко (у 30% пацієнтів) рецидивують, тому після видалення рекомендується проводити протирецидивне лікування. 

II. Папіломавірусна інфекція не дає стійкого імунітету, тому захворювання може розвинутися знову при повторному зараженні, якщо:

- не обстежений і не отримав лікування статевий партнер;

- не дотримуються правила безпечного сексу.

 

     Лікування 

     Складається з декількох етапів:

1.   Видалення (деструкція) сосочкових розростань; 

2.   Протирецидивне лікування – противірусне лікування;

3.   Вірусологічний контроль вилікованості (методом ПЛР).

 

     Видалення кондилом може здійснюватися декількома методами. Найбільш сучасні і пріоритетні з них – лазеротерапія, кріотерапія, електрокоагуляція. Лікування проводиться під місцевою анестезією і практично безболісне. 

     Лазерокоагуляція - метод дії на кондиломи пучком лазерних променів (Со2 лазер). Під їх дією тканина кондиломи випаровується, залишаючи на її місці суху кірку - струп.

 

     Кріотерапія - видалення кондилом рідким азотом. Незначна кількість рідкого азоту наноситься на кондилому і заморожує її, піддаючи деструкції її білковий вміст. Після такої процедури кондилома відпадає, залишаючи невелику ранку, яка заживе через 1-2 тижні. 

     Діатермокоагуляція - при цьому методі кондилома піддається дії високих температур шляхом дії на неї високочастотного випромінювання або безпосередньо електроножа. Цей метод обов'язково вимагає місцевого знеболення.Контагіозний молюск

Контагіозний молюск – інфекційне захворювання, для якого є характерним поява дрібних, щільних, еритематозних (червонуватих) вузликів внизу живота, на статевих органах, внутрішній поверхні стегон.
Етіологія. Збудник хвороби - вірус контагіозного молюска, відноситься до некласифікованих вірусів віспи (сем. Roxviridae). Був вивчений (J. Shand et al., 1976) за допомогою електронного мікроскопа в зразках ураженої шкіри людей. Очищений вірус має форму овалу чи прямокутника. В ультратонких зрізах заражених клітин тільця-включення розміщаються у відсіках, розділених тонкими стінками, із гніздами зрілих вірусних часток, що заповнюють порожнини між перегородками. Цитоплазма, що оточує порожнини, має вигляд бджолиних стільників, поділяється на сферичні сегменти, які більші від вірусних часток.Контагіозний молюск передається статевим, а також побутовим  шляхом  (при користуванні спільними з хворими ванною, постільною білизною, губкою та ін.) Від моменту зараження до проявів хвороби може пройти від двох тижнів до декількох місяців.

Клініка захворювання досить характерна: на незміненій шкірі з’являються вузлики різної величини, щільної консистенції, неболючі. В центрі вузликів є пупкоподібне втиснення змаленьким отвором. При натисканні на вузлик з нього виділяється біла кашоподібна маса.

Захворювання перебігає хронічно, інколи декілька місяців. Контагіозний молюск необхідно відрізняти від інших захворювань - вітряної віспи, пустульозного сифілісутощо.  

    


Лікування

Вузлики видаляє лікар за допомогою рідкого азоту або видавлюють. Після чого змащують 5% спиртовим розчином йоду.

Профілактика передбачає ранню діагностику, лікування хворих та їх статевих партнерів. До повного виздоровлення пацієнтам не можна мати статевих контактів, а також користуватися спільною постільною білизною, рушниками, ванною і т. д. Вони повинні знаходитися під спостереженням лікаря до повного одужання.

Використана література: 1. Дерматологія, венерологія . під редакцією Степаненка В.І.- К.КІМ, 2012.-848с.

 2. Тищенко Л.Д., Гага Г.К., Метельський А.Б., Аліта О.В. Практикум з дерматовенерології. - Москва. Вид-во Університету дружби народів, 1990. - 123 с. 

 3. Самців АВ. Основи дерматовенерології в питаннях і відповідях. - Санкт-Петербург. СпецЛит, 2000 - 391 с. 

 4. Сосновський А.Т., Яговдік Н.З., Белугіна И.Н.. Дерматологічний довідник. 2-е видання. - Мінськ «Вишейшая школа», 2002. - 734 с. 

 5. Скрипкін Ю.К., Звєрькова Ф.А., Шарапова Г.Я., Студніцін А.А. Керівництво з дитячої дерматовенерології. - Ленінград «Медицина», 1983. - 476 с. 

 6. Скрипкін Ю.К., Шарапова Г.Я. Шкірні та венеричні хвороби. -Москва. «Медицина», 1987. - 318 с. 

 7. Скрипкін Ю.К. Шкірні та венеричні хвороби. - Москва. «Медицина», 1980. - 548 с. 

 8. Шапошников О.К., Браїлівський А.Я., Разнатовскій І.М., Самців В.І. Помилки в дерматології. - Ленінград. «Медицина», 1987. - 204 с. 

 9. Іванова О.Л. Шкірні та венеричні хвороби. Керівництво. -Москва «Медицина», 1997. - 350 с. 

 10. Скрипкін Ю.К., Машкиллейсон А.Л., Шарапова Г.Я. Шкірні та венеричні хвороби. II видання. -Москва «Медицина», 1997. - 462 с. 

 11. Сосновський А.Т., Корсун В.Ф. Дерматологічний довідник. - Мінськ «Вишейшая школа», 1986. - 238 с. 

 12. Довжанський С.І., Оржешковський В.В. Фізіотерапія шкірних захворювань. Вид-во Харківського ун-ту, 1986 - 198 с. 

 13. Скрипкін Ю.К. Шкірні та венеричні хвороби. Вид-во «Тріада - фарм», Москва 2001 - с.656. 

 14. Фицпатрик Т., Джонсон P., Вулар К. Дерматология: Атлас-справочник. 3-є издание. — М.: Практика, 1999.

Каталог: uploads -> repository -> dermat -> 01.%D0%94%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F %D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9 %D0%BF%D1%96%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%96%D0%BB
dermat -> Міністерство охорони здоров’я україни
dermat -> Тематичний план практичних занять з елективного курсу «Основи сімейної медицини» для студентів VI курсу медичних факультетів №1, 2 на кафедрі поліклінічної справи І сімейної медицини
dermat -> Робоча навчальна програма
dermat -> Методичні рекомендації для студентів VI курсу Зі спеціальності «загальна практика сімейна медицина»
dermat -> Робоча навчальна програма
dermat -> Робоча навчальна програма
01.%D0%94%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F %D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9 %D0%BF%D1%96%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%96%D0%BB -> Міністерство охорони здоров’я україни
01.%D0%94%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F %D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9 %D0%BF%D1%96%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%96%D0%BB -> Міністерство охорони здоров’я україни


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка