«медико-профілактичні основи організації та проведення профілактичних медичних оглядів. Розслідування професійних захворювань на виробництві. Гігієнічна оцінка факторів трудового процесу та виробничого середовища»Дата конвертації22.02.2021
Розмір57 Kb.

ТЕМА 4

«МЕДИКО-ПРОФІЛАКТИЧНІ ОСНОВИ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА ПРОВЕДЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНИХ МЕДИЧНИХ ОГЛЯДІВ. РОЗСЛІДУВАННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ НА ВИРОБНИЦТВІ. ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ФАКТОРІВ ТРУДОВОГО ПРОЦЕСУ ТА ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА»

ЗАВДАННЯ № 4


У цеху органічного синтезу фенолу умови праці характеризуються наявністю в повітрі робочої зони фенолу (0,2 мг/м3), формальдегіду (0,3 мг/м3), бензолу (25 мг/м3). Температура, відносна вологість і швидкість руху повітря в теплий період року складають відповідно: 32°С, 75 %, 0,2 м/с, еквівалентний рівень шуму дорівнює 82 дБА. Робота пов'язана з тривалим (до 80 % часу зміни) зосередженням уваги, відноситься до І б категорії тяжкості.

Робітниця М. звернулася в поліклініку МСЧ із скаргами на загальну слабкість, що триває довгий час, головний біль, зниження апетиту, поганий сон, кровоточивість ясен, носові кровотечі, щедрі менструації.

Об'єктивно: слизові оболонки синюшні, шкірні покриви бліді, позитивні симптоми джгута і щипка, печінка збільшена і болісна.

У периферичній крові лейкопенія (3,5*109 /л), ретикулоцитоз, тромбоцитопенія (100*109 /л), помірна анемія, СОЕ - 50 мм/г.

1. Дайте комплексну гігієнічну оцінку умовам праці на робочому місці.

2. Встановите фактори ризику розвитку захворювання.

3. Виявите зміни в організмі робітника, викликані дією факторів ризику.

4. Визначите професійне захворювання, яке може розвинутися у цього робітника.

5. Складіть схему проведення періодичних медичних оглядів для цього робочого місця (визначите терміни проходження медоглядів, склад лікарської комісії, перелік лабораторних і інструментальних досліджень, протипоказання до роботи).

6. Розробіть заходи щодо профілактики і реабілітації професійних і професійно обумовлених захворювань на цьому робочому місці.  1. Підвищена кількість бензолу у повітрі робочої зони на 10 мг/м3. Температура в нашому випадку 32°С – що вище норми. Вологість – 75% - верхня межа допустимого значення (норма 40-60%). Так як робота пов'язана з тривалим (до 80 % часу зміни) зосередженням уваги, то еквівалентний рівень шуму повинен бути не більше 75 дБА (в нашому випадку – 82 дБА).

При оцінці факторів виробничого середовища та трудового процесу за „Гігієнічною класифікацією праці”, затвердженою наказом МОЗ України № 528, умови праці робітника відносяться: по шуму до 1 кл., по важкості до І б., по напруженості до ІІІ кл. 1 ст. (тривалість зосередження), по шкідливості до 3 клас, 2 ступінь.

  1. Підвищення температури повітря та вологості. Через високу вологість зменшується віддача тепла за допомогою випаровування. Збільшений вміст бензолу в повітрі. Перевищення допустимого рівня шуму.

  2. Підвищення температури в може викликати агальна слабкість, розбитість, головний біль, головокружіння, шум у вухах, сонливість, спрага, нудота, гіперемія шкірного покрову, прискорення пульсу та дихання, підвищена температура тіла, загальмований психічний стан або психомоторне збудження. Бензол є сильним канцерогеном. Дослідження показують зв'язок бензолу з такими захворюваннями, як апластична анемія, гострий лейкоз (мієлоїдний, лімфобластний), хронічний мієлоїдний лейкоз, мієлодиспластичний синдром і захворювання кісткового мозку.

У важких випадках хронічного отруєння спостерігаються: головний біль, надзвичайна стомлюваність, задишка, запаморочення, слабкість, нервовість, сонливість або безсоння, розлад травлення, нудота, іноді блювота, відсутність апетиту, почастішання сечовипускання, менструацій, нерідко розвиваються наполегливі кровотечі з слизової оболонки рота, особливо ясен , і носа, що тривають годинами і навіть цілодобово. Іноді наполегливі кровотечі спостерігаються після видалення зуба. Численні дрібні геморагії (крововиливи) в шкірі. Кров у випорожненнях, маткові кровотечі, крововиливи в сітківку. Зазвичай саме кровотечі, а часто і супутня їм лихоманка (температура до 40 ° і вище) призводять отруєних в лікарню. У подібних випадках прогноз завжди серйозний. Причиною смерті іноді є вторинні інфекції: відомі випадки гангренозного запалення окістя і некрозу щелепи, важких виразкових запалень ясен, загального сепсису з септичним ендометритом. Іноді при важких отруєннях розвиваються симптоми нервових захворювань: підвищення сухожильних рефлексів, двосторонній клонус, позитивний симптом Бабинського, розлад глибокої чутливості, псевдотабетической розлади з парестезіями, атаксією, параплегией і руховими порушеннями (ознаки ураження задніх стовпів спинного мозку і пірамідних шляхів).

Найбільш типові зміни крові. Число еритроцитів зазвичай різко знижений, аж до 1-2 млн і нижче. Вміст гемоглобіну також сильно падає, іноді до 10%. Кольоровий показник в частині випадків низький, іноді близький до нормального, а часом високий (особливо при сильній анемії). Відзначають анизоцитоз і кількості, базофильную пунктацію і поява ядерних еритроцитів, збільшення числа ретикулоцитів і обсягу еритроцитів. Типовіше різке зменшення числа лейкоцитів. Іноді спочатку лейкоцитоз, швидко змінюється лейкопенією, прискорення ШОЕ. Зміни з боку крові розвиваються не одночасно. Найчастіше раніше уражається лейкопоетіческім система, пізніше приєднується тромбоцитопенія. Поразка ерітробластіческого функції часто настає ще пізніше. В подальшому може розвинутися характерна картина важкого отруєння - апластична анемія.Основною ознакою впливу шуму є зниження слуху по типу кохлеарного невриту. Професійне зниження слуху зазвичай буває двостороннім. Стійкі зміни слуху, як правило, розвиваються повільно, нерідко їм передує адаптація до шуму, яка характеризується нестійким зниженням слуху, що виникає безпосередньо після його впливу і зникає після припинення його дії.

  1. Основною ознакою впливу шуму є зниження слуху по типу кохлеарного невриту. Бензольні лейкози.

  2. 1 раз на рік. Невропатолог, дерматолог. загальний аналіз крові, ретикулоцити, тромбоцити, ГГТФ*,білірубін, АЛТ, АСТ. На роботу, яка пов'язана з виробництвом бензолу, жінок не допускати. Уміст гемоглобіну менше 130 г/л у чоловіків і 120 г/л у жінок; лейкоцитів менше 4,4 х 109 г/л, еритроцитів менш 3,5 х 1012 г/л, тромбоцитопенія . Хронічні захворювання гепатобіліарної системи. Доброякісні пухлини статевих органів при роботі з бензолом. Порушення менструальної функції, яка супроводжується дисфункціональними матковими кровотечами. Хронічні захворювання шкіри (псоріаз, нейродерміт, вітіліго). Доброякісні пухлини шкіри. Наркоманія. Токсикоманія.

  3. Контроль за температурою та вологістю. Забезбечення шумоізоляції, захист органів слуху. Контроль за хімічними речовинами в повітрі – усунення перевищення вмісту шляхом модернізації обладнання, встановленням захисних споруд, фільтрів.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка