«Матеріальна культура і господарство скіфів»Скачати 46.26 Kb.
Дата конвертації22.05.2020
Розмір46.26 Kb.
#9822
Матеріальна культура і господарство скіфів
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ІМЕНІ ВОЛОДИМИРА ГНАТЮКА

Історичний факультет

Кафедра стародавньої історії

ІНДИВІДУАЛЬНЕ НАУКОВО-ДОСЛІДНЕ ЗАВДАННЯ

з археології на тему:

«Матеріальна культура і господарство скіфів»

Виконала студентка ІС-11

Волоцюга О.С


Перевірив роботу

Строцень Б.С

Тернопіль 2018

Зміст


Вступ 3

Зовнішній вигляд, одяг 5

Господарство 5

Економіка 6

Мистецтво 6

Військове мистецтво 8

Вірування 9

Поховання 10

Вивчення скіфського культури 11

Висновок 12

Список використаних джерел 13Вступ

Скіфська культура - термін, в який дослідники вкладають різний зміст. У вузькому значенні цим терміном називають культуру тільки самих скіфів, які займали територію степів Північного Причорномор'я між Дунаєм і Доном. У більш широкому сенсі термін вживався як назва культури, поширеної на території степової та лісостепової зон на північ від Чорного моря і Північного Кавказу в VII - III ст. до н. е.. У цю епоху європейські та азіатські степи і прилеглі до них території були заселені різними за походженням племенами, що говорять на різних мовах. Проте основне заняття їх (пастуше скотарство, полювання, частково землеробство), матеріальна культура, суспільний лад, мистецтво всіх цих племен мали багато спільного.

Формування скіфської культури відбувалося у VII ст. до н. е. під знаком поглинення і засвоєння елементів культури попереднього населення Надчорномор'я — кіммерійців. Під час походів за Кавказький хребет скіфи сприйняли багато передньоазійських здобутків. З V ст. до н. е. Скіфія розвивалася під сильним культурним впливом античної Греції, переважно з міст-колоній чорноморського узбережжя.

Скіфи згадуються в ассірійських першоджерелах (VІІ ст. до н. е.). Їх держава — не лише Україна, а й Поволжя, Урал. Скіфи залишили нашій культурі білу сорочку, шапку шпичасту козацьку, сагайдаки, ножі-перначі, чоботи. Геродот стверджує, що скіфи — багатоетнічна держава. Серед них він розрізняв калінідійців, алазонів, землеробів, кочівників, царських, які інших уважали своїми рабами. Однак їх культура відзначалася однорідністю. Елліно-скіфів Геродот уважав близькими до греків. Скіфи зустрічали гостей з хлібом-сіллю, їм було властиве побратимство, як і козакам пізніше. Носили вони вишиті сорочки, шаровари або вузькі штани зі шкіри. У скіфській мові зустрічаємо слова «мед», «страва».

Починаючи з VI ст. до н. е. посилились античні впливи на скіфів. Чимало дослідників сходяться на думці, що скіфи є місцевим народом, генетично розвинутим на основі попередніх. Є посилання на священну зороастрійську книгу «Авеста» (збірник священних гімнів, легенд про першолюдину Іме), де зазначається, що прабатьківщиною народу «іме» є Україна і що це і є наші скіфи.

Геродот поєднує скіфів із сарматами і стверджує, що вони пішли від шлюбів скіфів з амазонками.Зовнішній вигляд, одяг


Про фізичний тип скіфів Гіппократ писав: "Фігури їх товсті, м'ясисті, слабкі, мляві. При своїй широкій безбородій зовнішності скіфи всі на одне обличчя ... Народ скіфський від холоду русявий, так як сонце його не пече. Біле тіло обпалюється морозом і воно червоніє ". З вищеописаного виходить, що причорноморські скіфи, як і середньоазіатські саки при яскраво вираженому європеоїдної типі мали світлу шкіру. У скіфів була світліша в порівнянні з греками пігментація волосся. Зображення скіфів є на посудинах і інших предметах грецької роботи, знайдених у курганах північного Причорномор'я. На них представлені скіфи яскраво вираженого європеоїдної типу, з гладкими або злегка хвилястим волоссям на голові. Той же європеоїдний тип мають і саки, зображені на персепольських барельєфах, а також на ряді золотих пластин з Амудар’їнського скарбу.

На зображеннях роботи грецьких майстрів можна також скласти повне уявлення про одяг скіфів. Вони носили короткий, хутряний, вовною вниз, каптан з косими, що заходять одна за іншу полами, перетягненими шкіряним поясом. Зовнішня поверхня цих каптанів була вишита візерунками. Головні убори були двох типів: гостроверхі, подібні до сакських (хутряні або повстяні); або шоломоподібні, подібні шапки-вушанки. Штани на одних зображені вузькі, хутряні або шкіряні, на інших - широкі тканинні або з тонкої повсті. Заправляли їх у шкіряні чоботи, які, так само, як і у саків, перев'язували біля щиколоток ременем.


Господарство


Скіфи у VII ст. до н. е. витіснили кіммерійців у Малу Азію, зайнявши степові простори від Кубані і Дону до Дніпра та Дунаю. У V ст. до н. е. Скіфію описав батько давньогрецької історії Геродот. Населення він поділяв на скіфів-хліборобів, кочових скіфів і царських скіфів.

Перші жили осіло, займалися сільським господарством, вирощували пшеницю, просо, сочевицю, цибулю, часник. Переважна частина їхнього врожаю йшла на продаж.

Скіфи-кочівники нічого не сіяли і не орали. Вони випасали незліченні стада худоби.

Царські скіфи — панівна верхівка державного об'єднання. Вони збирали данину з підлеглих племен, їхнє основне заняття — військова справа.

Хоч скіфів Геродот вважав одним народом, їхній спосіб життя, господарство доводять протилежне. Ймовірно, скіфів-орачів можна назвати прапредками українського народу. Посуд у скіфів, як і в трипільців — це горщик («слов’янський»), прикрашений гребінцевим орнаментом, властивим культурі і скіфів, і трипільців, і кіммерійців, і слов’ян.

Кочові скіфи жили в чотири- або шестиколісних кибитках, пересуваючись степом разом з чередами худоби. У них запрягали дві або три пари волів. Зверху кибитки накривали шкурами так, що всередину не могли проникнути вітер, дощ чи сніг. Кочівники розводили табуни коней, корів, овець. В осілих скіфів дуже рано з'явилося ремесло. Про це свідчать знахідки так званих царських курганів. На вазах зображені воїни в шкіряному одязі. Скіфи оволоділи виплавкою міді та заліза. Зброярі виготовляли невеличкі мечі, дротики, наконечники списів і стріл. Перші вивозили хліб, солону рибу, конопляне полотно, мед, віск, хутро, рабів, а ввозили різні вина, золото і срібло, вироби з дорогоцінних металів, зброю, тканини та інші предмети розкоші. Інтенсивний торговий обмін між Скіфією і Грецією став причиною руйнування родової общини, заміни її землеробською, зміцнення місцевої знаті, утворення державності скіфських царів.

Скіфи були кочовими скотарями і весь час рухалися слідом за табунами коней та гуртами овець. Чоловіки їхали верхи, а жінки та діти у кибитках — чотири- чи навіть шестиколісних возах, які були вкриті повстю від негоди. Взимку скіфи пасли худобу на малосніжних низинах Нижнього Подніпров'я, Надчорномор'я, Надазов'я, Північного Криму. Літо проводили на півночі — у лісостепах, де було більше води, а трава на пасовиськах менше вигорала під сонцем. Геродот сповіщав, що, відступаючи перед персами вглиб степів, скіфи відправили свої сім'ї з худобою на північ, тобто на традиційні літні пасовиська кочовиків.

Економіка


Скотарській економіці скіфів відповідав їхній раціон: м'ясо, молоко, сир. Геродот докладно описує виготовлення екзотичного для греків продукту — іпаки, сиру з кобилячого молока. Значну частку раціону становили каші (пшенична, ячмінна). Дослідження останніх років свідчать про певну залежність економіки Надчорномор'я від циклічних змін клімату в степовій зоні. Так, розквіт Скіфії та грецьких торгово-ремісничих центрів у V—IV ст. до н. е. збігся з періодом максимального зволоження клімату причорноморських степів, а їхня аридизація в III—II ст. до н. е. зумовила колапс кочового скотарства і перехід пізніх скіфів до землеробства у річкових долинах. Вірогідно, сармати у II—І ст. до н. е. зайняли вже спустілий скіфський степ. На початку нашої ери кількість опадів у степах півдня Східної Європи зросла. Не випадково розквіт Сарматії відбувся саме в цей сприятливий для скотарства природно-кліматичний період. У могильниках археологи знаходять золоті та керамічні речі грецького виробництва. Все це підтверджує широку торгівлю між скіфами і греками.

Мистецтво


Скіфи грали серйозну роль у політичному житті Передньої Азії, брали участь у процесі етногенезу численних народів нашої країни, створили вражаюче мистецтво, що отримало широке географічне поширення. Відомості про скіфів містяться у грецьких та латинських письменників і в ассірійської-вавилонських клинописних документах. Найціннішим відомостями про заняття, звичаї, спосіб життя і вірування скіфів ми зобов'язані Геродоту, який присвятив значну частину своєї "Історії" цього народу.

У прикладній культурі скіфів панує тваринний стиль — це вироби високого художнього рівня. Серед ювелірних пам’яток скіфської культури такі всесвітньовідомі, як золотий гребінь (курган Солоха біля с. Велика Знаменка на Запоріжжі), срібна амфора, бойова колісниця та ін.

Звіриний стиль полягає у широкому запровадженні в прикладному мистецтві зооморфних мотивів. Реалістичні чи схематичні зображення диких тварин у динамічних позах прикрашали зброю, кінську упряж, одяг, предмети побуту. Ранньоскіфський звіриний стиль відзначався реалізмом, виразними впливами Близького Сходу, зображенням суто азійських тварин: гірських баранів, хижаків родини котячих, грифо-баранів та ін. У V—III ст. до н. е. внаслідок потужного культурного впливу з грецьких колоній Надчорномор'я на півдні України поширюється пізній різновид звіриного стилю, який називається греко-скіфським. Він характеризується схематизацією та поширенням суто античних міфологічних і орнаментальних мотивів поряд зі скіфськими. Такий стиль був західним виявом прикладного мистецтва євразійського степу, де в І тис. до н. е. панували зооморфні мотиви

Дискусія про походження скіфо-сибірського звіриного стилю у вітчизняній науці багато років велася навколо двох гіпотез. Одна група дослідників вважала, що скіфське мистецтво цілком склалося під час скіфських походів до Передньої Азії на основі стародавнього мистецтва і в готовому вигляді швидко перенесено в степову Євразію (М. І. Артаонов, Н. Л. Членова) Інші дослідники вважали, що скіфське мистецтво склалося в надрах євразійських степів, тобто висували центральноазіатську гіпотезу (В. А. Іллінська, О. І. Тереножкін). Сучасний погляд на зазначену проблему визначають дві точки зору.1. Розкопки царського кургану Аржан в Туві, де були знайдені найдавніші предмети скіфо-сибірського звіриного стилю IX-VIII ст. до н. е.., дозволив одним дослідникам стверджувати, що "проблема походження скіфської культури, мистецтва і самих скіфів може вважатися в загальних рисах вирішеною. Встановлено, що їх батьківщину слід шукати в глибинах Азії, а не в Північному Причорномор'ї і не в Передній Азії" (В . А. Іллінська, О. І. Тереножкін, 1983).

2. "Не виключено, що саме племена скіфів принесли з собою на Передній Схід мотив оленя з підібраними ногами і гіллястими рогами, мотив пантери, стилізоване зображення голови грифа ... Разом з тим, не кажучи вже про позу оленя або барана, поширеної вельми широко в мистецтві Передньої Азії ще в II тисячолітті до н. е.., на території Ірану знайдені пам'ятники із зображенням тих же тварин, хоча в іншій стилізації. Голова грифа вінчає обухи лурістанських сокир ще в X - IX ст. до н. е.., олень з сухорлявим ногами є на лурістанських "Псалом" кінця VIII ст. до н. е.. " (В. Г. Луконін, 1984).

Визначальний внесок у вивчення матеріальної культури та побуту скіфів зробили археологи України в ході розкопок скіфських курганів Північного Надчорномор'я. Блискучі зразки мистецтва знайдено при розкопках всесвітньо відомих скіфських царських курганів - Солохи, Чортомлика та ін. Відмінною особливістю скіфського мистецтва є "скіфський звіриний стиль". Зображення окремих тварин у виробах скіфів (оленя, барса, коня та ін) поєднуються зі складними композиціями, виконаними з великою майстерністю. Скарби скіфських курганів - це, як правило, набір виробів виконаних різними майстрами, що належить різним художнім школам. Наприклад, в Келермеських курганах - похованнях скіфської знаті, частина золотих виробів пов'язані з давньосхідним мистецтвом, частина з ранньогрецьким. Деякі речі не були скіфськими, а здобуті під час передньоазійських походів. Частина предметів виготовлялася, очевидно, за спеціальним замовленням скіфських царів і знаті у майстрів різних країн (ассирійців, греків та ін У V - IV ст до н. е.. Скіфське мистецтво розвивалося під впливом грецьких майстрів, які жили в містах Боспору. Боспорські майстра добре знали запити своїх замовників - скіфів і виготовляли речі за їх смаком. "Як швидко втрачають ранні скіфські речі той пласт фантастичних образів, який пов'язаний з мистецтвом Переднього Сходу! Вже в ранньоскіфських пам'ятниках з курганів Північного Причорномор'я (VI-V ст. до н. е..) він зникає зовсім: там скіфське мистецтво стикається з мистецтвом Греції. Але ці образи живуть в мистецтві Ірану епохи Ахеменідів. Вони зустрічаються в ахеменідських печатках, на срібних та золотих посудинах. На зображеннях ахеменідських мечів, навіть у "великому" мистецтві - на капітелях колон, на рельєфах.


Військове мистецтво


Батько історії» Геродот у V ст. до н. е. описав війну скіфів і кіммерійців, він розцінює це як міжусобиці. Очевидно, так воно і було. Підтвердження можна знайти хоча б у сюжеті скіфської пекторалі (ІV ст. до н. е.). Це золота нагрудна царська прикраса — 1150 г золота 958 проби, діаметром 30,6 см. Ця високохудожня ювелірна пам’ятка вирізняється майстерністю виконання, декоративністю. У ній втілено цілу низку сцен-спогадів. У центрі два скіфи-володарі зшивають золоте руно-сорочку з овечої шкіри. Це символ єдності, образ, який у мистецтві дуже широко використовується. Знайдено пектораль у кургані Товста Могила на Дніпропетровщині археологом Борисом Мозолевським 21 червня 1971 р., зберігається в музеї коштовностей у Києво-Печерській лаврі.

Основа скіфського війська — легка кіннота, озброєна короткими мечами-акінаками, сокирами, списами. Проте головною зброєю були лук та стріли. Невеликий потужний скіфський лук стріляв на відстань до 500 м. Своєрідністю тактики бою була влучна стрільба по ворогу на повному скаку.

Досконалий лук та лучники були добре відомі за межами Скіфії. Не лише безпосередні сусіди, а й далека Греція запозичили наконечники стріл скіфських типів. Письмові джерела свідчать, що поліцейську службу в Афінах несли найманці — скіфи — лучники.

Ударною силою скіфського війська була важкоозброєна кінота. Вона складалася зі скіфської знаті, яка могла придбати коштовний захисний обладунок. Останній, крім щита, включав шкіряні куртку, штани та шолом, обшиті, як лускою, залізними чи бронзовими пластинами. Найдорожчим був обладунок грецької роботи — виготовлений із суцільного бронзового чи сталевого листа шоломи, поножі античної роботи.

Висока боєздатність скіфської кінноти значною мірою була зумовлена досконалою кінською упряжжю, яка давала змогу вершнику чітко керувати конем. Найважливішими її елементами є вудила, що фіксувалися у роті коня за допомогою псаліїв. Ранньоскіфські бронзові вудила, як правило, закінчувалися стрем'ячкоподібними кільцями і фіксувалися тридірчастими, злегка зігнутими псаліями. У IV—III ст. до н. е. масового поширення набули прості, залізні вудила та дводірчасті псалії.

Старожитності скіфів археологи розрізняють за так званою скіфською тріадою — своєрідною зброєю, кінською упряжжю та звіриним стилем у прикладному мистецтві. В розвитку останніх простежується два головні періоди — ранній (VII—V) та пізній (V—III ст. до н. е.).

Ранньоскіфські мечі мають брусковидне навершя та серцеподібне перехрестя. Пізніше навершя набуває антеноподібного виду, перехрестя — трикутної, а лезо — гостролистої форми. Вузьку, гостролисту форму мають і пізньоскіфські наконечники списів, на відміну від масивних, лавролистих наконечників VII—V ст. до н. е. У пізній період великого поширення набувають залізні наконечники метальних дротиків з довгою тонкою втулкою.

Масовою знахідкою в могилах скіфських воїнів є бронзові втульчасті трилопасні наконечники стріл. Ранні вістря масивніші, більші за розміром, з довгою втулкою, дволопасні, іноді з пером ромбічної форми, та шипом на довгій втулці. Пізньоскіфські наконечники дрібніші, з короткою або схованою втулкою, іноді трикутної в перетині форми. Проте, в період свого військово-культурного розквіту скіфи розвивали свій культурний потенціал, а паралельно з цим поширювали його на своїх сусідів.


Вірування


Вірування скіфів належать до політеїстичних релігій передкласових суспільств. Серед багатьох богів виділялися головні, один з яких був верховним божеством. Племінні вірування первісних скотарів перебували на стадії трансформації у національну релігію ранньокласової скіфської держави.

Скіфська релігія має численні паралелі у віруваннях інших індоєвропейських народів, насамперед індо-іранців. Першим це відзначив Геродот, який назвав сім головних скіфських божеств та їхні аналоги у грецькому пантеоні.

Головними скіфськими божествами були богиня священного вогню домашнього вогнища Табіті (Гестія у стародавніх греків), уособлення неба Папай (Зевс) та його дружина, богиня землі й води Апі (Гея). Важливе місце в пантеоні займали бог сонця Гойтасир (Аполлон), богиня родючості та життя Аргімпаса (Афродіта), бог — герой Геракл та божество війни Арей (Арес). Геродот яскраво змалював поклоніння скіфів мечу, який був символом Арея, та принесення в жертву йому військовополонених [36, с. 193, 194]. Царські скіфи поклонялися ще й родоначальнику та покровителю коней Тагимасаду.

Скіфські вірування являють собою яскравий приклад індоіранських релігій. Про це свідчать такі традиційні для індоіранських культів елементи, як семибожжя, поклоніння сонцю, вогню, небу, обожнення коня та меча тощо.


Поховання


Короткий опис типового поховання рядового скіфського воїна IV ст. до н. е. Кургани кочових скіфів розташовувались в українських степах групами на найвищих, вододільних ділянках рельєфу. Під курганним насипом заввишки до 2 м. знаходилась прямокутна яма площею приблизно 2 х 3 м., завглибшки 2—4 м. У нижній частині північної стіни ями робився підбій. У цій поховальній камері у випростаній позі головою на захід клали небіжчика. Поряд, як правило, зліва знаходять горит (футляр для лука та стріл) з кількома десятками бронзових наконечників стріл, а також 1—2 залізні наконечники списів, наконечник дротика, рештки залізного меча-акінака. В головах лежать рештки загробної їжі: частина скелета вівці чи коня та залізний господарчий ніж з кістяним руків'ям, іноді грецька амфора з-під вина. У чоловічих могилах знаходять кам'яні фігури воїнів — родоначальників. Як правило, вусатого воїна зображували з гривною на шиї, рогом у руці, бойовим поясом з різноманітною зброєю.

Незрівнянно багатшими були грандіозні поховальні споруди скіфських царів, перекриті курганними насипами заввишки шестиповерхового будинку (до 21 м.). Найбагатші з них — кургани Чортомлик, Солоха, Куль-Оба, Огуз, Мелітопольський, Бердянський, Товста Могила та ін. Образний і докладний опис поховання скіфського царя подає Геродот:

"Могили їхніх царів розташовані в місцевості Гери, в тому місці, до якого Борисфен судоплавний, пливучи від моря. Там, коли помирає їхній цар, вони викопують в землі велику чотирикутну яму, а як вона вже готова, беруть трупа. Тіло мерця покривають воском (перед тим очищають від нутрощів його живіт), наповнюють його перетертим купрієм, кмином, насінням селери, кропом, потім зашивають черево, кладуть покійника на віз і перевозять його до іншого племені. Ті, до яких привозять померлого, роблять те саме, що й царські скіфи: відрізають кінчик вуха, стрижуть на голові волосся, дряпають в різних місцях рамено, вкривають синцями лоб і ніс і проколюють стрілою ліву руку. Звідти на возі труп царя перевозять ще далі до підвладного їм племені. І коли так вони об'їжджають із покійником всі племена, вони прибувають у країну Гери, яка є областю останнього підвладного їм племені і місцем поховання царів. Потім помістивши покійного на підстилку в могильному склепі, встромлюють у землю з усіх боків від покійника списи, а над ними кладуть деревини і вкривають їх очеретяними матами. В просторому приміщенні — склепі ховають одну з його наложниць, яку перед тим задушили, його чашника і куховара, конюха, особистого слугу, візника і його коней, а також певну частину його речей і так само золоті чаші (срібла та міді вони зовсім не використовували). Коли вони все це зроблять, то насипають великий земляний курган, намагаючись зробити його якомога вищим.

Коли минає рік, вони влаштовують нове святкування. Вибирають п'ятдесят найкращих слуг і задушують їх, і до того ще п'ятдесят коней із найкращих... Виготовивши з 50 задушених юнаків та такої ж кількості коней опудала, скіфи розставляли на увіткнутих в землю жердинах довкола царського кургану 50 мертвих вершників - охоронців"

Для скіфських кам’яних статуй характерні велика голова, менший тулуб, малі руки та ноги. Згодом ці статуї будуть продовжені в половецьких кам’яних бабах. Сьогодні відомо понад 100 скіфських скульптур.

Один з курганів скіфів був розкопаний на території Корабельного району міста Миколаєва в 80-і роки.


Вивчення скіфського культури


Вивчення скіфського світу залишається однією з насущних проблем вітчизняної археології. Одним з перших відкриттів в області скіфознавства з'явилися розкопки Литого кургану, здійсненого в 1763 р. за розпорядженням губернатора Новоросійської губернії О. П. Мельгунова, на прізвище якого цей пам'ятник став відомий в науці під ім'ям Мельгуновський курган. Середина XIX ст. стала часом відкриттів І. Є. Забєліна в степах близько Нікополя, серед них - розкопки Чортомлицького кургану, який отримав всесвітню популярність.

Друга половина XIX і початок XX ст. - Період знаменитих розкопок М. І. Веселовського на Кубані і Нижньому Дніпрі, коли були відкриті видатні пам'ятки скіфської культури - Келермесські, Костромські, Ульські кургани, а також знаменитий курган Солоха.Великий внесок у вивченні проблем скіфознавства внесли радянські археологи. З 30-х рр.. ХХ ст. почалися розкопки курганів рядового населення Скіфії, небувалі за масштабами розкопки курганів розгорнулися в 60-их рр. ХХ ст.. Кубанські кургани, коли були відкриті видатні скіфські пам'ятки, в тому числі кургани Товста могила і Гайманова могила. У роботах Б. М. Гракова, А. І. Тереножкіна, Б. А. Рибакова розглянуто широке коло проблем, пов'язаних з культурою і складом населення Скіфії..

Висновок


На тлі викладеного, стає зрозуміло, що скіфська культура, як побутова, так і декоративна, таїть в собі безліч загадок. Труднощі у вивченні побуту скіфів полягає також у тому, що немає жодних масштабних пам'яток, крім курганів, які, у свою чергу, не повністю відповідають на запитання дослідників. Так чи інакше, ми в праві зробити висновок, що культура скіфів дуже різноманітна; рівень розвитку скіфської цивілізації в середині I тисячоліття до нашої ери був досить високим, щоб говорити про скіфів як про один з найбільших народів свого часу. Хочеться вірити, що з розвитком науки і техніки нам вдасться отримати якісь нові відомості про життя цього дивного давнього народу.


Список використаних джерел


  1. В. А. Іллінська, О. І. Тереножкін. Скіфія VII - IV ст. до н. е.. Київ, 1983

  2. Артамонов М. І. До питання про походження скіфського мистецтва, 1962.

  3. В. Г. Луконін. Стародавній і ранньосередньовіковий Іран. М., 1987.

  4. Геродот. Вибрані твори, М., 1983

  5. Інтернет джерела

Скачати 46.26 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка