ЛімфогрануломатозДата конвертації03.04.2020
Розмір0.84 Mb.

Лімфогрануломатоз


Паховий лімфогранулематоз (венерична лімфопатія, хвороба Нікола-Фавро, тропічний бубон) - хронічне гнійно-запальне ураження лімфатичних вузлів, обумовлене хламідіозной інфекцією. Паховий лімфогранулематоз починається з освіти і загоєння ерозії, після чого виникає гнійне запалення регіонарних (частіше пахових) лімфовузлів, що закінчується їх розкриттям і рубцюванням. У діагностиці пахового лімфогранулематозу застосовується виявлення збудника шляхом бакпосева, ІФА, ПЛР та РІФ; обстеження аноректальної зони і сечостатевих органів пацієнта. Терапія пахового лімфогранулематозу проводиться антибіотиками і імуномодуляторами. При необхідності здійснюється хірургічне лікування.

Причини виникнення

Раніше паховий лімфогранулематоз вважався вірусною інфекцією. Однак проводилися в венерології дослідження довели, що збудником пахового лімфогранулематозу є бактерія Chlamydia trachomatis, яка також обумовлює розвиток хламідіозу.

Зараження пахових лімфогранулематозом відбувається як від хворого особи, так і від носія інфекції. Велику епідеміологічну небезпеку становлять жінки. У них симптоми пахового лімфогранулематозу розвиваються пізніше, внаслідок чого вони можуть передавати інфекцію, не маючи при цьому жодних клінічних проявів і не знаючи, що вони інфіковані. Зараження пахових лімфогранулематозом відбувається через слизові або пошкоджену шкіру статевих органів. Найбільш часто має місце статевий шлях передачі інфекції, але можливо і контактне зараження через предмети інтимного користування.

Симптоми пахового лімфогранулематозу

Розвиток пахового лімфогранулематозу відбувається в середньому через 2 тижні від моменту зараження, але може виникнути через кілька днів або місяців. У клінічній картині захворювання виділяють 3 періоди.

Первинний період пахового лімфогранулематозу характеризується появою на місці проникнення збудника округлої виразки або ерозії (первинний афект). Її загоєння займає кілька днів і не залишає ніякого рубця. Тому для переважної більшості хворих (понад 70%) початок пахового лімфогранулематозу проходить непомітно і не є приводом для звернення до лікаря. Зазвичай первинний афект розташовується в області зовнішніх статевих органів, але може локалізуватися в анус, уретрі, прямій кишці. Після орального статевого контакту афект може бути виявлений на слизовій рота, губ, мигдалин, гортані.

Вторинний період проявляється через 14-30 днів від перших симптомів захворювання. Він пов'язаний з поширенням хламідій по лімфатичних шляхах, що призводить до розвитку регіонарного лимфангита і лімфаденіту. При зараженні статевим шляхом має місце ураження пахових і стегнових лімфатичних вузлів. При локалізації первинного афекту в області рота і гортані уражаються подніжнечелюстние і шийні лімфовузли. Поразка лімфовузлів при паховій лимфогранулематозе проявляється яскраво вираженими запальними ознаками: збільшенням і хворобливістю лімфовузлів, набряком і почервонінням шкіри над ними. Поступово вузли перетворюються на великі горбисті пухлини, згуртовуються з підлеглими тканинами і втрачають рухливість.

Згодом відбувається гнійне розплавлення вузлів, що супроводжується їх розм'якшенням, утворенням виразок і свищів, через які на поверхню шкіри виходить гнійний вміст. Процес нагноєння може поширюватися на підлеглі тканини з ураженням шкіри (піодермія), кістки (остеомієліт), суглобів (гнійний артрит). Період нагноєння часто супроводжується порушенням загального стану пацієнта: підйомом температури, ознобом, головним болем, міалгія і артралгія. Потім відбувається повільне стихання запальних проявів зі зменшенням розмірів лімфатичних вузлів і рубцюванням свищів. Однак поширення інфекції на розташовані поруч лімфовузли призводить до нового загострення пахового лімфогранулематозу. Такий перебіг захворювання з періодами затихання і загострення може займати кілька років. Потім, при відсутності лікування, паховий лімфогранулематоз переходить в наступну стадію

Третинний період пахового лімфогранулематозу пов'язаний з вираженим порушенням лімфообігу органів малого таза, що призводить до лімфостаз і геніторектальной слоновости з порушенням функціонування органів малого таза. В цьому періоді пахового лімфогранулематозу можуть спостерігатися хронічно протікають виразки органів малого таза (піхви, уретри, прямої кишки), що призводять до утворення свищів піхви, міхурово-ректальних свищів. Локалізація виразок у сечівнику може супроводжуватися стриктура уретри з утрудненим сечовипусканням або нетриманням сечі. При ураженні прямої кишки можливий розвиток виразкового коліту, парапроктиту, кишкової непрохідності.

Діагностика пахового лімфогранулематозу

Виявлення збудника пахового лімфогранулематозу проводять шляхом бакпосева виділень уретри, піхви, прямої кишки, пунктата лімфовузли. Також застосовують ПЛР-дослідження на хламідії, ІФА і РИФ. Біопсію лімфатичного вузла в області поразки виробляють з метою гістологічного дослідження для виключення його злоякісного метастазування.

Для оцінки стану органів малого таза і виключення лімфаденітів іншої етіології при підозрі на паховий лімфогранулематоз венеролога необхідні висновки суміжних фахівців: гінеколога, уролога, проктолога, лимфологии; дані гінекологічного огляду, кольпоскопії, уретроскопии, ректороманоскопії, УЗД органів малого тазу, УЗДГ лімфатичних судин малого таза.

Диференціальну діагностику пахового лімфогранулематозу проводять з пахових лімфаденітом, генітальним туберкульозом, вторинним сифілісом, метастазами злоякісних пухлин в лімфатичні вузли при раку ануса, прямої кишки, статевого члена, яєчка, піхви

Лікування пахового лімфогранулематозу

Антибіотикотерапія пахового лімфогранулематозу здійснюється тетрациклінами, макролідами або фторхінолонами. Лікування поєднується з загальнозміцнюючих та імуномодулюючу терапією. У запущених випадках пахового лімфогранулематозу, при утворенні свищів, стриктур уретри або розвитку кишкової непрохідності, потрібне хірургічне втручання.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка