«Легендарна традиція про заснування Риму»Скачати 19.91 Kb.
Дата конвертації08.05.2020
Розмір19.91 Kb.
Спеціалізація: історія України,

етнологія та джерелознавство,

2 група, Пилип Оксани
Есе з історії Стародавньої Греції та Риму

на тему: « Легендарна традиція про заснування Риму»

Значний вплив Риму на подальший розвиток історії в Європейському регіоні зумовив таку велику кількість легенд про його заснування. Рим – стародавнє місто і його минуле губиться у глибині віків. Ще стародавні римляни нічого на знали про те, як виникло їхнє місто і чому воно отримало таку назву. Саме через мінімальні епіграфічні та археологічні дані ця подія обплелася міфологією. якою намагалися пояснити час і причини його виникнення та відновити ім’я його засновника. В цих легендах видумки чудернацько переплітаються з достовірними історичними подіями далекого минулого.

За Плутархом можна виділити три основні легендарні концепції заснування Риму. Перша характеризується послідовним встановлення державності грецькими « пеласгами». З давніх часів жителі берегів Тибру, змушені були захищати свої землі від численних сильних нападників. Але захисники виявилися стійкими, мужніми та хоробрими і тому перемогли. На честь перемоги жителі заснували місто і назвали його “Ромою” (рома грецькою мовою означає “сила, могутність, фортеця”) : « пеласги, скитаясь по большей части известных земель и покорив почти все из них, поселились на том месте и назвали город  "Ромой",  намекая на успехи своего оружия».

Дві інші легендарні гіпотези пов'язують італійське минуле з грецькою історією, а саме із завершенням Троянської війни. Грецьким істориком Діонісієм і вже вище згадуваним Плутархом було записано цю легенду. Після того, як Троя зрівнялася із землею, корабель врятованих троянців, що відплив на захід, був прибитий під час шторму до берегів сучасної Італії. Поки стомлені мандрівкою чоловіки спали, одна з троянських жінок на ім’я Рома, найзнатніша і найрозумніша, звернулася до своїх подруг з пропозицією: «Багато тижнів вітри носили нас морем, Ми і наші діти дуже стомлені. Кращого від цього місця ми не зустрінемо. Залишимося тут, а щоб наші чоловіки не вирішили знову відправитися в подорож, спалимо кораблі». Так і постало місто, назване іменем троянки, яка підпалила кораблі.

Третьою і основною легендою є та, у якій із своїм родоводом фігурують Ромула і Рема, що походять із роду сина богині Афродіти, про яких нам розказували ще шкільні підручники. Згідно з розповіддю, після війни до Італії із сорат­никами приплив троянець Еней, який заснував тут поселення і поріднився з місцевим правителем Латином та його племенем і заснував тут перше поселення – Лаціум. Швидше за все, ця легенда заснована на жвавих торговельних відносинах латинян з древніми греками. Син Енея – Аскан-Юо — заснував ще одне поселення під назвою Альба-Лонга. Обома містами правили нащадки Асканії. Пізніше цими містами правили брати з роду Аскан – Амулій і Нумітор. Амулій узурпував владу і відібрав усі повноваження правителя у свого брата. Щоб зробити своє царювання безпечним, він умертвив єдиного сина Нумітора, а дочку його зробив жрицею богині Вести. За законами того часу, весталки повинні залишатися незайманими.Але дочка Нумітора – Сільвія-Рея — порушила священну обітницю і народила від Марса двох хлопчиків – близнюків Ромула і Рема.

Зокрема Плутарх зазначає про неоднозначне походження братів та різні обставини заснування міста : « он был сыном Энея  и  дочери  Форбанта,
Декситеи, и  ребенком привезен в Италию вместе со своим братом Ремом»; «жена сына Телемаха -- Латина,  была матерью Ромула», чи взагалі фантастична вигадка про обоготворений репродуктивного органу албанського царя Тархетія.

Але завжди все зводиться до того, що близнюків хотіла вбити, скинувши у річку. Але води могутньої ріки підняли кошик, і вона зачепилася за кущ смоковниці у Палатінського пагорба. Там брати були знайдені і вигодувані вовчицею. Минув час, і дітей знайшов пастух правителя Амулія по імені Фаустул. Він приніс дітей додому, і дружина пастуха, яка недавно втратила дитину, радісно їх прийняла. Подорослішавши, брати вбили узурпатора Амулия і повернули владу своєму дідові Нумітору.

Брати вирішили заснувати нова місто, саме там, де їх знайшла вовчиця, адже не хотіли боротися за владу у відвойованому місті із своїм рідним дідом.  Але виникла суперечка про те, хто стане засновником нового селища і на якому із двої пагорбі воно буде розвіщуватися: «Ромул заложил "квадратный", иначе "четырехугольный" Рим, и хотел избрать  это место для постройки города,  Рем же наметил  для  этого укрепленный  пункт  на Авентине, названный в честь  его  Ремонием». До єдиної думки брати не прийшли. Остаточне рішення вони надали богам. Ромул і Рем сіли по різні сторони і стали чекати ознаки. Рем перший побачив шість коршунов, які пролетіли повз. Але майже відразу ж зі свого боку Ромул побачив дванадцять цих хижих птахів. Ромул і Рем не прийшли до єдиного тлумачення цього передбачення, кожен з братів вважав, що саме йому пощастило. Взагалі, якщо посилатися на Плутарха, то Ремула збрехав, а Боги явно бажали бачити засновником міста Рему. А чому обрали для тлумачення думки коршунів? Це дикі птахи, яких важко побачити в простий день, а знайти їхнє гніздо ще важче. Тому вважали, що вони прилітали із інших «теплих» країн, і звичайно не просто так.

Закінчення цієї історії- криваве братовбивство, Рем «перепрыгнул через  ров и был убит на месте,  одни говорят -- самим Ромулом, другие - одним из его товарищей, Целером». Ремула був першим із семи великих правителем новоствореного міста у початковий період, здійснивши ряд нововведень, які йому приписують. Перша борозна, проведена навколо Палантинского пагорба, і стала подією, ознаменовавшим народження нового міста. Легендарна дата заснування Риму – це 21 квітня 753 року.Отже, можна переконатися, що заснування Риму залишається своєрідною «білою» плямою в історичній науці. Проте в основі будь-якої легенди лежить якась частинка правди, яка протягом століть обгорнулася здогадками та вигадками людей. А на сьогоднішній час ці легенди фігурують як основне джерело про події заснування міста, яке не лише стало цеглинкою Римської імперії, але й здійснило значний вплив на подальший розвиток історії у світі.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка