Кровотеча з лунки після видалення зубаСкачати 201.18 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації12.03.2021
Розмір201.18 Kb.
ТипРеферат
  1   2   3   4   5   6РЕФЕРАТ

з клінічної фармакології

НА ТЕМУ: КРОВОТЕЧА З ЛУНКИ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБАСтудента 4 курсу 11 групи

Стоматологічно факультету ІФНМУ

Герія Ю.В.

КРОВОТЕЧА З ЛУНКИ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА. МІСЦЕВІ УСКЛАДНЕННЯ, ЩО ВИНИКАЮТЬ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА

Видалення зуба - це обов'язково пошкодження тканини, а значить розвивається кровотеча. Якщо кров йде занадто довго, не можна залишати ситуацію без нагляду лікаря.

Нерідкі випадки пошкодження судин, що провокує сильну кровотечу. Зупинити її самостійно не завжди представляється можливим, тому без кваліфікованої допомоги не обійтися.

ЯК ДОВГО ЙДЕ КРОВ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА?

Видалення зуба супроводжується розривом тканин ясен, тому уникнути кровотечі не вийде. Правда, бувають ситуації, коли кров йде занадто довго, а пацієнт не вживає жодних кроків, так як вважає, що це зовсім не проблема.

Як правило, кров може йти приблизно півгодини після видалення зуба. Час може збільшитися до пари годин в залежності від індивідуальних особливостей.

Як тільки стоматолог вирвав зуб, на місце лунки укладається ватний тампон, який необхідно щільно притиснути і прикусити.

Тримати його необхідно протягом 30-45 хвилин. Якщо з часом результату не було, можна залишити тампон ще на невеликий інтервал часу, щоб кров могла згорнутися.

У тому випадку, коли кров не зупиняється більше двох годин, необхідно звернутися до стоматолога для з'ясування причини кровотечі.ФОРМУВАННЯ КРОВ'ЯНОГО ЗГУСТКУ

Кров зупиняється тоді, коли з'являється кров'яний згусток, який блокує ранку від зовнішнього середовища, сприяє загоєнню і запобігає потраплянню бактерій. Через те, що згусток дуже важливий для швидкого загоєння лунки, його не можна прибирати з ясен.

Полоскання може змістити згусток і відкрити ще незагоєною ранку. Крім того, вживання гарячої їжі або напоїв сприяє розчиненню плівки, що утворилася. У перший час слід відмовитися від куріння і алкоголю, використання соломинки при вживанні напоїв.

Кров'яний згусток в нормі формується протягом 15 хвилин після видалення. Надалі він перетворюється в фіброзну тканину, яка в свою чергу буде сприяти формуванню кісткової тканини.ПОТРІБНО ВЖИВАТИ ЗАХОДІВ ПРИ КРОВОТЕЧІ!

Найпростішим способом зупинити кровотечу на місці видаленого зуба є затиск лунки стерильним тампоном.

До цього способу вдається лікар після процедури і його можна використовувати, якщо з якихось причин кров'яний згусток пішов, і кров пішла знову. Ранку необхідно обробити перекисом водню 3% і щільно затиснути ватним тампоном.

Якщо ватка просочена в повному обсязі, значить, кров зупинилася. Бажано почекати ще трохи, щоб згусток крові міцно закріпився.

Прикладання холоду за щоку в місці, де видалили зуб, ефективно справляється не тільки з кровотечею, а й з больовими відчуттями. Не можна полоскати рот холодною водою або обкладати лунку льодом - це може викликати запалення.

Для зняття больового синдрому дозволяється використовувати анестезуючі препарати, але тільки не Аспірин або Кетанов, Так як вони знижують здатність крові до згортання. Це і може стати причиною тривалого кровотечі.

Іноді через підвищеного тиску кров не зупиняється. У такому випадку потрібно випити таблетки, які нормалізують тиск.

Щоб зупинити кров, можна приймати лікарський препарат Дицинон. Правда, важливо ознайомитися з інструкцією із застосування, так як засіб має протипоказання.ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА?Після видалення зуба стоматолог зобов'язаний дати пацієнту рекомендації, яких необхідно дотримуватися, щоб уникнути ускладнень. До них відносяться:

Всі обмеження діють в першу добу після видалення зуба, але потрібно орієнтуватися на індивідуальні особливості. Якщо організму властиво повільне загоєння, то краще з обережністю підходити до впливу на лунку.

Що робити після видалення зуба розповість лікар-стоматолог

КОЛИ СЛІД ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

Якщо кровотеча сильна і не припиняється протягом тривалого періоду, є всі підстави, щоб звернутися до стоматолога. У денний час можна прийти до лікаря, видалив зуб.

Якщо лунка стала турбувати вночі, можна відправитися в цілодобову стоматологію, де нададуть екстрену допомогу. Самостійно сідати за кермо не рекомендують, так як кровотеча викликає слабкість і неуважність, які можуть негативно позначитися на водінні.

Не варто нехтувати послугами Швидкої допомоги. У нічний час фахівці приїдуть додому і відвезуть до чергової частини.

У разі, коли в перші години після видалення зуба спостерігається сильна кровотеча і відсутність кров'яного згустку, краще проконсультуватися з фахівцем, так як трапляються ситуації, коли в процесі видалення пошкоджуються судини.

Тривале кровотеча, яке то зупиняється, то знову проявляється, а також можуть бути ознакою того, що в тканинах залишився шматочок зуба. Такий стан можна легко діагностувати за допомогою рентгена. Щоб його витягти, може знадобитися хірургічне втручання.

Якщо пацієнт страждає слабкою згортанням крові, необхідно відразу повідомити про це стоматолога, щоб він відразу вжив відповідних заходів: наклав шви, встановив гемостатичну губку і прописав ліки в разі тривалого загоєння.

СКІЛЬКИ В НОРМІ МОЖЕ ЙТИ КРОВ?

Видалення зуба завжди супроводжується кровотечею з лунки, але воно не повинно бути надмірно рясним і тривалим. У нормі, кількість виділень значно знижується через 40 хвилин і повністю припиняється через 3 години.

Стоматолог обов'язково пояснить, як потрібно себе вести для кращого загоєння, але в разі ускладнень, необхідно звернутися за допомогою фахівця, який повторно продезинфікує ранку і накладе шви.

Адреналін. Завдяки йому стінки судин скорочуються, тому зуба кровотеча припиняється. Однак після завершення його дії вони розширюються. В результаті через годину у 35% пацієнтів відбувається повторне кровотеча з лунки, де раніше знаходився зуб. Зупинити його можна кількома способами.ЯК ЗУПИНИТИ КРОВОТЕЧУ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА?

Зробіть невеликий тампон з ватки або бинта. Прикладіть його на місце, де був видалений зуб, а потім сильно прикусити на 15-20 хвилин.

Для того щоб кровотеча зупинилася якомога швидше, змочіть рясно тампон в розчині перекису водню (3%).

  За цей час встигне утворитися тромб, який закупорить отвір і зупинить кров. Не варто відразу після цього полоскати ротову порожнину або ж вживати їжу, так як це призведе до погіршення стану. Тромб може пошкодитися, що призведе знову до кровотечі.

Може трапитися і так, що перший варіант не дасть бажаних результатів. В цьому випадку рекомендується скористатися льодом. Його потрібно притулити до губі або щоці в проекції видаленого зуба. Тримати нього необхідно з 5-ти хвилинними проміжками. Прикладати його слід 3-4 рази. Ні в якому разі не кладіть лід прямо на рану, це може привести до серйозних ускладнень. У деяких випадках може піти зараження крові.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО КРОВОТЕЧА НЕ ЗУПИНИЛАСЯ?

Якщо після таких процедур кров з ранки так і продовжує йти, то зверніться до свого стоматолога. Він зробить ряд заходів для вирішення цієї проблеми. Так, можуть бути накладені лігатури (шви), гемостатична губка або вироблено припікання лунки електродом.

Якщо стан не надто серйозне, то вводяться певні лікарські препарати, які сприяють підвищенню згортання крові. У ролі них може виступити амінокапронова кислота, дицинон, вікасол.

Йти до лікаря слід і в тому випадку, якщо кров почала сочитися з рани уже через кілька днів після видалення зуба. Вона може виникнути внаслідок запального процесу в лунці. Тут також будуть призначені певні препарати і вироблено тампонування.

Викличте швидку, якщо поряд з кровотечею на місці видаленого зуба у вас спостерігаються запаморочення і слабкість. В ході розмови з диспетчером необхідно обов'язково у всіх подробицях розповісти про своє самопочуття.

При сучасному рівні стоматології видалення зубів (екстирпація) показано в крайніх випадках, якщо врятувати їх неможливо. Це хірургічне втручання, що проводиться в стерильних умовах зуболікарській клініки. Кровотеча після нього буває обов'язково, оскільки під час процедури травмуються тканини окістя, страждають кровоносні судини.У нормі після екстирпації кров зупиняється за 10 хвилин.

Однак буває, що опухає ясна, кровотеча продовжується або відновлюється, коли пацієнт повертається додому. Цей симптом не можна ігнорувати, і важливо терміново звернутися до лікаря. Він знає, як зупинити кров після видалення зуба, визначить, чому вона йде, і виконає необхідні лікувальні заходи.

ЧОМУ ІНОДІ ВАЖКО ЗУПИНИТИ КРОВ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ВИРВАЛИ ЗУБ?

  Сильне і тривале кровотеча після екстирпації - досить рідкісне явище. Його відзначають, коли вирвали зуби мудрості, премоляри або моляри (жувальні зуби). Стоматологи знають це, і докладають всіх можливих заходів для запобігання ускладнень. До інших розповсюджених причин тривалого кровотечі відносять: • травмування великих судин;

 • пошкодження кістки під час маніпуляцій;

 • велика рана;

 • непрофесіоналізм хірурга;

 • запальний процес в сусідніх тканинах;

 • проблеми зі згортанням крові;

 • недотримання рекомендацій лікаря після видалення.

СКІЛЬКИ ЧАСУ МОЖЕ ЙТИ КРОВ З ЛУНКИ?

Рясна кровотеча після процедури видалення зуба пов'язано, як правило, з великою кількістю кровоносних судин, які травмуються під час маніпуляцій. Важливо пам'ятати, що навіть при складних втручаннях кров повинна зупинитися протягом півгодини.

Іноді кров може текти безперервно в ході хірургічної операції з видалення зуба, і рана зовсім не затягується. Стоматолог відразу проводить заходи щодо її зупинці. У ряді випадків кровотеча відкривається після закінчення часу, і вважається вторинним. Буває, що з рани сочиться сукровиця - жовтувата рідина. У нормі її виділення повинно закінчитися протягом 4 годин.

Трапляється, що кров іде довго (близько доби), періодично зупиняючись. В цьому випадку постійно відчувається її присмак у роті. Подібна ситуація сигналізує про пошкодження м'яких тканин і ясен, вимагає відвідування стоматолога.

Іноді у дітей кровоточать молочні зубки, що характерно під час їх випадання. Щоб зупинити кров, малюкові слід прикусити стерильний бинт або серветку. Зазвичай поліпшення настає протягом 5 хвилин. Якщо кров продовжує йти довше 10 хвилин, слід обов'язково розповісти про це педіатра. Ймовірно, буде потрібно здавати аналіз крові.

СПОСОБИ ЗУПИНКИ КРОВОТЕЧІ

На місці, де видалили зуб, утворюється лунка і відбувається природне заповнення альвеоли згустком крові (рекомендуємо прочитати: що робити, якщо видалили зуб і не припиняється кровотеча?). Згусток - результат розриву кровоносних судин, зубний артерії і капілярів. Кровотеча, що виникає після процедури, носить тимчасовий характер і йде протягом 20 хвилин. Лікар прискорює цей процес, прикриваючи рану ватним тампоном, який надає м'який тиск. Він відпускає пацієнта, переконавшись, що кров більше не йде.

Якщо кров не вдається зупинити відразу, або пацієнт звертається за допомогою при вторинному кровотечі, стоматолог використовує тампонаду лунки йодоформною марлею. Для цього порожнину рота очищається від кров'яних згустків, ранка осушується марлевим тампоном, відбувається визначення місця кровотечі (з ясен або альвеоли)

При кровотечі з дрібних судин нерідко використовують електрокоагуляцію, накладення гемостатичних губок. До області лунки також корисно прикладати холод. Полоскання робити заборонено протягом першого дня після стоматологічного втручання.ЗА ДОПОМОГОЮ МЕДИЧНИХ ПРЕПАРАТІВ

Загальні способи зупинки кровотечі пов'язані з призначенням кровоспинних препаратів. Також проводять місцеву анестезію з використанням медикаментів, в складі яких є адреналін. Після його введення кров перестає сочитися. Якщо висмикнули зуб, лікар може виписати пацієнту: • таблетки або 1% розчин «Вікасол» внутрішньом'язово;

 • 10% розчин хлористого кальцію в поєднанні з кальцію глюконатом внутрішньовенно;

 • гіпертонікам - «Каптоприл», «Клофелін», «Ніфедипін»;

 • внутрішньовенні або внутрішньом'язові ін'єкції «дицинона».

Якщо виявилося вторинне кровотеча з лунки після екстирпації або кровит ясна, важливо обов'язково звернутися за медичною допомогою. Неприпустимо полоскати рот і гріти хвору область.

ОСОБЛИВОСТІ КРОВОТЕЧІ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА МУДРОСТІ

Зуби мудрості - 8-е моляри в щелепно ряду. Вони прорізуються до 18-25 років і пізніше, можуть бути відсутні протягом життя (залишаються в яснах). Зуби мудрості втратили фізіологічну необхідність, прорізуються з болем і дискомфортом. Причиною для їх видалення стають: • поздовжній перелом зуба;

 • розвиток з вини зуба мудрості периостита, пародонтиту, остіоміеліта щелепи;

 • перелом коронки моляра, який не відновити пломбуванням;

 • висування, підвищена рухливість вісімки;

 • зуб не хоче «виходити», викликає дискомфорт і періодонтит;

 • неправильне положення вісімки, при якому пошкоджуються тканини ясен.

Після видалення 8 моляра для хірурга дуже важливо зупинити кров, яка тече з ясенної кишені. Іноді кровотеча буває дуже сильним і тривалим (до 40-60 хвилин), особливо при поперечному положенні, деформованих коренях (згустки крові не формуються через великі країв рани). У цьому випадку лікар накладає саморозсмоктуючі шви.

Коли кров з лунки продовжує сочитися, роблять компрес або гемостатичну губку. Їх видаляють в кабінеті лікаря через 4-7 доби, спираючись на стан рани і швидкість її заростання. Самостійне видалення неприпустимо, оскільки можна занести інфекцію і викликати повторне кровотеча.КОЛИ НЕОБХІДНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?

Видалення зуба призводить до травмування і набряку навколишніх м'яких тканин. Самостійно він проходить протягом 2 днів. Прискорить процес крижаний компрес на щоку і прийом антигістамінних препаратів (при виявленні алергічної реакції на анестезію). Якщо набряк буде триматися більше 2ох днів, слід відвідати лікаря.

 Викорінення зуба часто призводить до підвищення температури тіла. Субфебрильна показники (до 38 градусів) можуть спостерігатися дві доби після втручання. При перевищенні 38,5 градусів, почутті болю, посмикування і розпирання в районі лунки, не слід зволікати з візитом до лікаря. Можливо нагноєння, причиною якого служить осколок зуба в ранці або ігнорування рекомендацій стоматолога.

За умови дотримання рекомендацій фахівців неприємні відчуття після хірургічних маніпуляцій проходять протягом 7-10 днів. Головне при цьому - не допускати самолікування і намагатися не травмувати зайвий раз уражену ділянку ясен. Терміново звертатися до лікаря необхідно в таких випадках: • виражена пухлина в районі видаленого зуба;

 • слабкість і підвищена температура;

 • неприємний запах з лунки;

 • больові відчуття посилюються і поширюються ширше;

 • спльовувати кров доводиться кожні кілька секунд.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ ЗУБА

Видалення зуба - травма для організму, і він реагує на неї посттравматичним запаленням. Перебіг післяопераційного періоду складно передбачити, однак дотримання рекомендацій стоматолога істотно знижує ризик ускладнень:

Не слід здавати кров відразу після видалення зубів, оскільки навіть невелика крововтрата після операції знижує рівень гемоглобіну і послаблює організм. Слід почекати пару тижнів, і потім планувати процедуру. Додатково важливо відмовитися від алкоголю, куріння, інших шкідливих звичок. Необхідно дотримуватися ретельну гігієну ротової порожнини. Зуби слід чистити регулярно, не зачіпаючи післяопераційну область. Заборонено використовувати іригатор. Уникнути видалення дозволять своєчасні стоматологічні огляди.

Кровотеча з лунки видаленого зуба виникає, найчастіше, під впливом дії адреналіну, який застосовується разом з анестетиком при знеболюванні. На початку адреналін викликає скорочення стінок артеріол (дрібних судин) в рані, але через 1-2 години настає друга фаза його дії - розширення судин - може виникнути кровотеча. Така кровотеча називається раннє вторинне.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка