Крок Стоматологія Дитяча хірургічна стоматологіяДата конвертації09.02.2021
Розмір2.58 Mb.
#12702
Дитяча х рург чна стоматолог я

Крок 2. Стоматологія

Дитяча хірургічна стоматологія

1

Батьки 6-річної дитини скаржаться на наявність у неї новоутворення в лівій привушно-жувальній ділянці, яке поступово збільшується. Колір шкіри над пухлиною не змінений. Пухлина не болюча, але при нахилі голови вниз збільшується в розмірах і шкіра набирає синюшного забарвлення. Яке захворювання можна передбачити у дитини?A. *Гемангіома;

B .Фіброма;

C .Атерома;

D .Лімфангіома;

E .Кіста привушної слиної залози.
2

У дитини 9 років скарги на біль та набряк в підочній ділянці зліва. Два дні тому в 65 зубі накладено постійну пломбу з приводу ускладненого карієсу. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок набряку щічної та підочної ділянок зліва, шкіра гіперемована в складку береться погано. В ділянці 64, 65, 26 зубів слизова оболонка гіперемована, спостерігається набряк, при пальпації – виражена флюктуація з обох боків альвеолярного паростка; перкусія 65 зуба незначно болісна, рухливості немає. Двостороннє підокістне абсцедування є диференціально діагностичним симптомом:

A.*Гострого одонтогеного остеомієліту;

B . Гострого одонтогеного періоститу;

C . Загострення хронічного періодонтиту;

D . Хронічного одонтогеного остеоміеліту;

E . Хронічного абсцедуючого лімфаденіту.
3

Мама 4-річної дитини скаржиться на утворення на язику, яке повільно збільшується, не болить. При огляді - на кінчику язика патологічне утворення на широкій основі, на поверхні помітні невеликі тонкі ворсинки; безболісні, м’якоеластичні при пальпації. Ваш попередній діагноз?

A. *Папілома;

B. Ліпома;

C. Фіброма;

D. Гемангіома;

E. Лімфангіома.
4

Мама 4-річної дитини скаржиться на червону точкову пляму на обличчі. З’явилася місяць тому, зростає. При огляді в підочній ділянці патологічна червона пляма павукоподібної форми, при натисканні в центрі її забарвлення зникає. Ваш попередній діагноз?

A. *Капілярна гемангіома;

B. Кавернозна гемангіома;

C. Судинний невус;

D. Пігментний невус;

E. Бородавчастий невус.
5

Батьки скаржаться на неправильну вимову деяких звуків у дитини 7 років. Об’єктивно: язик малорухомий, його кінчик роздвоюється при витягуванні вперед. Нижній край вуздечки язика прикріплюється попереду вивідних проток підщелепних слинних залоз. Вуздечка тонка прозора. Дитині показана операція подовження вуздечки. Який метод знеболення необхідно застосувати в даному випадку?

A. *Інфільтраційна анестезія;

B. Мандибулярна анестезія;

C. Торусальна анестезія;

D. Аплікаційна анестезія;

E. Туберальна анестезія.
6

Дитина 9 років звернулася до стоматолога з приводу деформації нижньої щелепи зліва. На Rtg нижньої щелепи спостерігається дефект кісткової тканини з чіткими краями розміром 2 х 3 см, що містить фолікул 44. Поставте діагноз:

A. *Фолікулярна кіста;

B. Амелобластома;

C. Радікулярна кіста;

D. Остеобластоластома;

E. Остеома.
7

У дитини 3-х років через 1 міс. після травми на слизовій нижньої губи з’явилося пухлиноподібне утворення округлої форми, безболісне, м’яке, синюшного кольору діаметром 8 мм. Поставте діагноз:

A. *Ретенційна кіста малої слинної залози;

B. Гемангіома нижньої губи;

C. Лімфангіома нижньої губи;

D. Папілома нижньої губи;

E. Фіброма нижньої губи.
8

У 13 річного хлопчика 12 годин тому з’явилася припухлість лівої щоки. При обстеженні встановлено: асиметрія лиця за рахунок щільної, болісної припухлості м’яких тканин лівої щоки. При внутрішньоротовому огляді виявлено гіперемію і набряк слизової оболонки ясен з вестибулярної сторони в ділянці 26 зуба, перехідна складка згладжена, симптом флуктуації позитивний. 26 зуб зруйнований, перкусія його різко позитивна. Виберіть найбільш ймовірний діагноз.

A.* Гострий гнійний одонтогенний періостит верхньої щелепи від 26;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи від 26;

C. Загострення хронічного періодонтиту 26;

D. Хронічний одонтогенний періостит верхньої щелепи від 26;

E. Одонтогенний хронічний остеомієліт верхньої щелепи від 26.
9

Мати хлопчика віком 3 місяців скаржиться на наявність набряку лівої привушної ділянки, який швидко збільшується. При огляді в привушно-жувальній ділянці виявлено новоутворення з горбистою поверхнею, м’якої консистенції, безболісне при пальпації, з нечіткими межами. Шкіра над припухлістю не змінена. Спостерігається симптом “брижів”. Функція привушної слинної залози не порушена. При пункції отримали жовтувату мутну рідину.

Встановіть попередній діагноз

A.* Лімфангіома привушно-жувальної ділянки;

B. Гемангіома привушно-жувальної ділянки;

C. Ретенційна кіста привушної слинної залози;

D. Хронічний паренхіматозний паротит;

E. Псевдопаротит Герценберга.


10

У хлопчика 13 років виявлено збільшені лімфовузли у правих привушній та підщелепній ділянках, на передній поверхні шиї праворуч. Лімфовузли щільні, безболісні, рухомі, діаметром 2-2,5 см. Спостерігається гіпертрофія піднебінних мигдаликів, Порожнина рота санована. У пунктаті виявлено гігантські клітини Березовського-Штеренберга. Встановіть клінічний діагноз.

A.* Лімфогрануломатоз;

B. Хронічний гіперпластичний лімфаденіт;

C. Лімфома Беркітта;

D. Метастатичне ураження лімфовузлів шиї;

E. Гострий лейкоз.
11

Дівчинка 12 років скаржиться на припухлість та пульсуючий біль у ділянці тіла нижньої щелепи праворуч, підвищення температури до 39°C . Об’єктивно: значна асиметрія обличчя за рахунок припухлості у ділянці тіла нижньої щелепи праворуч та підщелепного трикутника. Відкривання рота болюче, обмежене. Коронка 46 зуба зруйнована. Перкусія 46, 45, 44 зубів болісна, зуби рухомі. Слизова оболонка нижньої щелепи праворуч різко гіперемована; визначається двобічна деформація альвеолярного відростка, пальпація його болюча. Регіонарні лімфатичні вузли збільшені та болючі при пальпації. Визначте найбільш вірогідний діагноз?

A.* Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

B. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи;

C. Гострий бактеріальний субмаксиліт;

D. Одонтогенна флегмона підщелепної ділянки;

E. Остеогенна саркома.
12

У дитини К., 9 років, в пунктаті шийних лімфовузлів виявлено клітини Пірогова – Ланганса. Який із перерахованих діагнозів підтверджується клітинним складом пунктату?

A.*Туберкульозний лімфаденіт;

B. Лімфогрануломатоз;

C. Актиномікоз лімфовузлів;

D. Лімфолейкоз;

E. Інфекційний мононуклеоз.
13

Дитина 11 років скаржиться на наявність безболісного пухлиноподібного новоутворення нижньої щелепи праворуч. При пальпації тіла нижньої щелепи праворуч спостерігається симптом Дюпюїтрена. На рентгенограмі нижньої щелепи праворуч видно дефект кісткової тканини з чіткими краями розміром 3х4 см, в якому знаходиться фолікул 45 зуба. Тимчасові зуби інтактні. Який найбільш вірогідний діагноз?

A.*Фолікулярна кіста;

B. Радикулярна кіста;

C. Кавернозна гемангіома;

D. Остеобластокластома;

E. Адамантинома (солідна форма).
14

У 4-річної дівчинки спостерігається підвищення температури тіла, погіршення загального стану. Хворіє 3 доби. Об’єктивно: загальний стан тяжкий, температура тіла 38,6°С, дівчинка збуджена, бліда. Неприємний запах з рота. Гіперемія і набряк слизової оболонки ясен в ділянці 83, 84, 85 з обох сторін альвеолярного відростка. Вказані зуби рухомі, перкусія різко болюча, 84 під пломбою. Який діагноз найбільш вірогідний?

A.*Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 84;

B. Гострий сіалоаденіт піднижньощелепної залози;

C. Загострення хронічного періодонтиту 84;

D. Нагноєння навколокореневої кісти нижньої щелепи від 84;

E. Гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи від 84.
15

У дитини 10 років внаслідок неадекватного лікування періоститу від 46 зуба розвинулась піднижньощелепна флегмона. Який метод знеболювання найбільш доцільний для оперативного втручання в даному випадку?

A.* Внутрішньовений наркоз;

B. Інфільтраційна анестезія;

C. Проводникова анестезія;

D. Аплікаційна анестезія;

E. Нейролептанальгезія.
16

У дитини 6 років встановлено діагноз – фізіологічна зміна 51 та 61 зубів. Зуби рухомі в усіх напрямках. Оберіть найбільш доцільний метод знеболювання?

A.*Аплікаційна анестезія;

B. Інфільтраційна анестезія;

C. Внутрішньовений наркоз;

D. Провідникова анестезія;

E. Масковий наркоз.
17

У хлопчика 7 років діагностовано загострення хронічного гранулюючого періодонтиту 75 зуба. Коронка 75 зуба зруйнована на 3/4. Під час обстеження дитина поводила себе спокійно та відповідала на запитання. Хлопчик соматично здоровий. Оберіть доцільний метод знеболювання:

A.* Провідникова анестезія;

B. Внутрішньовений наркоз;

C. Аплікаційна анестезія;

D. Інфільтраційна анестезія;

E. Масковий наркоз.
18

Дитина 10 років направлена лікарем-ортодонтом для видалення 53 зуба. Об’єктивно: коронка 53 збережена, зуб нерухомий. На рентгенограмі 53 зуба – резорбція кореня менше 1/3. Оберіть найбільш доцільний інструментарій для видалення 53 зуба.

A.* Прямі коронкові щіпці;

B. Прямий елеватор;

C. Кореневі байонетні щіпці;

D. S-подібні коронкові щіпці;

E. Дзьобоподібні кореневі щіпці.
19

У дитини 5 років гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи від 84 зуба. Який метод знеболювання доцільний при виконанні лікувальних міроприємств ?

A.*Провідникова анестезія;

B. Аплікаційна анестезія;

C. Інфільтраційна анестезія;

D. Центральна анестезія;

E. Внутрішньовений наркоз.
20

У дитини 8 років діагностовано хронічний гранулюючий періодонтит 55 зуба. Коронка 55 зуба повністю зруйнована. На рентгенограмі 55 зуба - корені роз’єднані між собою. Оберіть інструмент для проведення оперативного втручання?

A.*Байонетні кореневі щіпці;

B. Прямі кореневі щіпці;

C. Дзьобоподібні кореневі щіпці;

D. Байонетні коронкові щіпці;

E. S-подібні коронкові щіпці.
21

Дитина 8 років скаржиться на гострий біль в нижній щелепі зліва. Зі зменшенням постійного болю в 74 зубі на 3 добу з’явився набряк тканин щоки. Загальний стан -середньої тяжкості, T 38,2°С. Виражений набряк тканин щічної ділянки. Шкірні покриви в цій ділянці гіперемійовані. Регіонарний лімфаденіт. Корені 74 на рівні ясен, 73,75,36 без патології. Перехідна складка з вестибулярної сторони згладжена через піднадокістний запальний інфільтрат, флюктуація по всій поверхні. Ваш попередній діагноз?

A. *Гострий гнійний періостит;

B. Гострий серозний періостит;

C. Загострення хронічного остеомієліту;

D. Загострення хронічного періодонтиту;

E. Гострий одонтогенний остеомієліт.
22

У хлопчика 7 років діагностовано епідемічний паротит. Визначте найбільш вірогідне ускладення цього захворювання.

A.*Орхіт;

B. Коліт;

C. Дерматит;

D. Пневмонія;

E. Холецистит.
23

Хлопчик 5 років скаржиться на біль та набряк в підочній ділянці. Температура тіла 38,5°C . Загальний стан дитини середньої важкості. Об’єктивно: спостерігається асиметрія обличчя за рахунок набряку м’яких тканин зліва, носогубна складка згладжена, очна щілина звужена. Підщелепні лімфовузли збільшені, болючі при пальпації. При внутрішньоротовому огляді виявлена гіперемована і набрякла слизова в ділянці 63,64 та 65 зубів. Набряк локалізований з вестибулярної поверхні альвеолярного паростка. Симптом флюктуації позитивний. Спостерігається незначна рухомість 64 зуба. Який найбільш ймовірний діагноз?

A.*Гострий гнійний періостит верхньої щелепи;

B. Нагноєння радикулярної кісти верхньої щелепи;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи;

D. Гострий серозний періостит верхньої щелепи;

E. Гострий гематогенний остеомієліт верхньої щелепи.
24

Батьки дівчинки 8 років звернулись із скаргами на відсутність прорізування 11 зуба. При

об’єктивному обстеженні на вестибулярній поверхні виявлено незначне вибухання

тканин альвеолярного відростка. На рентгенограмі спостерігається тінь високої

інтенсивності з чіткими контурами. На фоні тіні множинні, різної форми і величини

зубоподібні утвори. Який найбільш ймовірний діагноз?

A.*Одонтома верхньої щелепи;

B. Фолікулярна кіста верхньої щелепи від 11;

C. Радикулярна кіста верхньої щелепи від 11;

D. Адамантинома верхньої щелепи;

E. Одонтогенна фіброма верхньої щелепи.
25

Дитині 10 років. Скаржиться на набряк та болючість правої щоки, загальну слабість,

підвищену температуру. Об’єктивно: болючий при пальпації набряк нижньої третини

правої щоки, шкіра в кольорі над припухлістю не змінена, у складку береться.

Внутрішньоротове обстеження: 46 зуб на третину зруйнований карієсом, порожнина зуба

відкрита, зондування не болюче, перкусія болюча. Перехідна складка в ділянці 46, 85 та

84 зубів згладжена, набрякала, флюктуація не відмічається. Найбільш ймовірний

діагноз?

A.*Гострий серозний періостит нижньої щелепи;

B. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

D. Нагноєння радикулярної кісти;

E. Нагноєння фолікулярної кісти.
26

У 14-річного хлопчика з’явилися скарги на значний біль в ментальній ділянці протягом

доби. З анамнезу відомо, що 5 років тому в цій ділянці був сильний удар м’ячем.

Загальний стан середньої важкості, температура тіла 37,5°С. Регіональний лімфаденіт.

31, 32, 41 та 42 зуби інтактні. Перкусія позитивна. З вестибулярного боку спостерігається

незначне вип’ячування тканин альвеолярного відростка, вкрите гіперемійованою

слизовою оболонкою. На рентгенограмі - дефект кісткової тканини на нижній щелепі в

ділянці 31 та 41 зубів, овальної форми з чіткими контурами. Який ймовірний діагноз?

A.*Нагноєння посттравматичної кісти;

B. Нагноєння фолікулярної кісти;

C. Гострий серозний періостит;

D. Гострий гнійний періостит;

E. Гострий одонтогенний остеомієліт.
27

Дівчинка 10 років скаржиться на біль у 75 зубі, який посилюється при накушуванні. Хворіє

2 дні. Раніше зуб лікували. Об’єктивно: у 75 зубі велика пломба, на слизовій оболонці

альвеолярного відростка у ділянці 75 зуба сліди старої нориці, зуб має рухомість II

ступеню. Виберіть тактику лікування:

A.* Видалення 75 зуба;

B. Ендодонтичне лікування 75 зуба;

C. Ендодонтичне лікування 75 зуба та періостотомія;

D. Видалення 75 зуба та періостотомія;

E. Видалення 75 зуба та фізіотерапевтичне лікування.


28

У хлопчика 8 років встановлено діагноз: загострення хронічного гранулюючого

періодонтиту 54 зуба. Виберіть метод знеболення для операції видалення зуба.

A.* Інфільтраційна анестезія з обох боків альвеолярного відростка;

B. Туберальна та палатинальна анестезія;

C. Інфраорбітальна та палатинальна анестезія;

D. Інфраорбітальна та різцева анестезія;

E.Торусальна та інфільтраційна анестезія.


29

У дівчинки 3-х років два дні тому з’явилися біль та припухлість у ділянці зруйнованих 51,

52 зубів, температура тіла підвищилась до 37,5-37,9°С. Об’єктивно: обличчя асиметричне

за рахунок припухлості у ділянці верхньої губи та правій підочній ділянці. Коронка 51 зуба

зруйнована повністю. Слизова оболонка у ділянці 52, 51, 61 зубів гіперемована,

перехідна складка тут згладжена, пальпація її болісна; визначається рухомість 51, 52

зубів I-II ступеню. Визначте клінічний діагноз:

A.* Гострий гнійний одонтогенний періостит верхньої щелепи;

B. Гострий серозний одонтогенний періостит верхньої щелепи;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи;

D. Одонтогенний абсцес підочної ділянки;

E. Загострення хронічного періодонтиту 51 зуба.


30

Хлопчик 6 років скаржиться на підвищення температури до 38°С та болючу припухлість в

обох привушних та завушних ділянках. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок

болючого тістуватого набряку тканин у привушних та завушних ділянках. Спостерігаються

особливо болючі точки в ділянках трагуса, вирізки нижньої щелепи та соскоподібного

відростка. Шкіра береться у складку. Із протоки привушної слинної залози виділяється

мала кількість прозорої слини. Визначте найбільш вірогідний діагноз.

A.* Гострий епідемічний паротит;

B. Гострий бактеріальний паротит;

C. Загострений хронічний паротит;

D. Гострий неодонтогенний лімфаденіт лівої привушної ділянки;

E. Несправжній паротит Герценберга.


31

Дівчинка 12 років скаржиться на припухлість та пульсуючий біль у ділянці тіла нижньої

щелепи праворуч, підвищення температури до 39°С. Об’єктивно: значна асиметрія обличчя

за рахунок припухлості у ділянці тіла нижньої щелепи праворуч та підщелепного

трикутника. Регіонарні лімфатичні вузли збільшені, щільні, болючі при пальпації.

Спостерігається запальна інфільтрація м’яких тканин довкола нижньої щелепи праворуч.

Відкривання рота болюче, обмежене. Коронка 46 зуба зруйнована. Перкусія 46, 45, 44

зубів болісна, зуби рухомі. Слизова оболонка нижньої щелепи праворуч різко

гіперемована; спостерігаються субперіостальні абсцеси з обох боків альвеолярного

відростка, пальпація його болюча. Визначте найбільш вірогідний діагноз.

A.* Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 46 зуба;

B. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи від 46 зуба;

C. Гострий бактеріальний правобічний субмаксиліт;

D. Одонтогенна флегмона правої підщелепної ділянки від 46 зуба;

E. Одонтогенний абсцес правого щелепно-язикового жолобку від 46 зуба.
32

У хлопчика 4 років встановлено діагноз: гострий гнійний періостит верхньої щелепи від 64

зуба. Визначте лікувальну тактику.

A.* Видалення 64 зуба, періостотомія, призначення медикаментозного лікування;

B. Видалення 64 зуба, призначення медикаментозного протизапального лікування;

C. Ендодонтичне лікування 64 зуба, призначення медикаментозного протизапального

лікування;

D. Ендодонтичне лікування 64 зуба, періостотомія;

E. Періостотомія, призначення медикаментозного протизапального лікування.
33

Хлопчик 10 років на 4 добу після отримання травми у спортивному залі скаржиться на

біль у лівій половині обличчя, обмежене відкривання рота. Об’єктивно: значний набряк

тканин лівих підочної та привушної ділянок. Прикус не змінений. Відкривання рота до

1,5см, при спробі подальшого руху нижньої щелепи відчувається посилення болю та

„механічна” перешкода. Пальпаторно у ділянці лівої виличної дуги спостерігається

западання кістки та помірна болючість. Встановіть попередній діагноз

A.*Перелом лівої виличної дуги;

B. Перелом лівого суглобового відростка нижньої щелепи;

C. Травматичний артрит лівого скронево-нижньощелепного суглобу;

D. Суббазальний перелом верхньої щелепи;

E. Середній перелом верхньої щелепи.


34

Дівчинка 14 років скаржиться на безболісне збільшення розмірів лівої половини

нижньої щелепи. Вперше помітила кілька місяців тому. Об’єктивно спостерігається щільне,

мало болюче здуття лівої половини нижньої щелепи. Шкіра над ним напружена, із різко

вираженим судинним малюнком. Регіонарні лімфатичні вузли не збільшені. Зуби інтактні.

На рентгенограмі спостерігається збільшення розміру нижньої щелепи, гетерогенне ущільнення кістки, спікули. Встановіть попередній діагноз

A.*Остеогенна саркома нижньої щелепи;

B. Гострий неодонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

C. Загострення хронічного остеомієліту нижньої щелепи;

D. Травматичний періостит нижньої щелепи;

E. Актиномікоз нижньої щелепи.
35

Хлопчик 6 років 1 добу тому вдома вдарився лобом. Через кілька годин з’явилася

пухлина у правій надбрівній ділянці. Об’єктивно: значний набряк тканин лоба, який

розповсюджується на повіки правого ока, шкіра над пухлиною ціанотична, консистенція

пухлини м’яка, наявний симптом флуктуації. Загальний стан хлопчика не порушений.

Встановіть попередній діагноз.

A.*Гематома правої надбрівної ділянки;

B. Посттравматичний набряк тканин правої надбрівної ділянки;

C. Перелом лобної кістки;

D. Нагноєна гематома правої надбрівної ділянки;

E. Запальний інфільтрат тканин правої надбрівної ділянки.
36

Дитина 6 років потрапила у клініку зі скаргами на наявність нориці на шкірі лівої

підщелепної ділянки з періодичними гнійними відділеннями та вибухаючими

грануляціями. Хворіє 3 місяці. Об’єктивно: дитина ослаблена, загальний стан середньої

важкості. При пальпації – муфтообразне утовщення тіла нижньої щелепи. Коронка 75

повністю зруйнована. На рентгенограмі тіла нижньої щелепи зліва спостерігається

одинокий секвестр 0,7 х 1,5см. Якій хворобі характерна така клінічна картина?

A.* Деструктивна форма хронічного одонтогенного остеоміліту нижньої щелепи зліва;

B. Хронічний гранулюючий періодонтит 75 зуба;

C. Гострий гнійний періодонтит 75 зуба в стадії загострення;

D. Деструктивно-продуктивна форма одонтогенного остеоміліту тіла нижньої щелепи зліва;

E. Продуктивна форма одонтогенного остеоміліту тіла нижньої щелепи зліва.


37

Дитина 14 років звернулася до Вас на поліклінічний прийом зі скаргою на обмежене

болісне відкривання рота, утруднений прийом їжі, появу набряку в ділянці кута

нижньої щелепи зліва після видалення зуба. З анамнезу відомо, що 3 дні тому у дитини

було видалено 7 зуб зліва на нижній щелепі. Об’єктивно: обличчя асиметричне за

рахунок набряку м’яких тканин в ділянці кута нижньої щелепи зліва. Відкривання рота

болісне, обмежене до 2,0 см. При змиканні зубів прикус порушений. Пальпація в ділянці

кута нижньої щелепи зліва болісна, тканини м’які, виявляється кісткова крепітація.

Симптом „непрямого навантаження” на підборіддя позитивний у ділянці лівого кута

щелепи. У лунці видаленого зуба йодоформова турунда. Який діагноз можна припустити?

A.* Перелом нижньої щелепи в ділянці кута зліва;

B. Перелом альвеолярного паростку нижньої щелепи;

C. Перелом нижньої щелепи у фронтальному відділі нижньої щелепи;

D. Періостит нижньої щелепи зліва;

E. Одонтогенний остеоміліт нижньої щелепи.
38

Дитина 14 років зі скаргами на біль в ділянці нижньої щелепи зліва, який посилюється

при жуванні, порушення при змиканні зубів. З анамнезу: отримав травму 2 дні тому. На

підставі клініки, об’єктивних і рентгенологічних даних встановлено діагноз: відкритий

перелом нижньої щелепи між 34 і 45 зубами. Виберіть метод лікувальної імобілізації

щелепи.


A.* Назубне шинування;

B. Тимчасова іммобілізація;

C. Шина Порта;

D. Аппарат Рудько;

E. Ясенна пластинка.
39

Дитина 7 років зі скаргами на наявність рани в ділянці підборіддя. Об’єктивно: в ділянці

підборіддя – забито-рвана рана 4x2 см. Набряк м’яких тканин у привушно-жувальних

ділянках з обох сторін. При пальпації нижньої щелепи – локальна болючість у

привушно-жувальних ділянках, крепітація, при відкриванні рота головки нижньої щелепи

малорухомі. Навантаження на підборіддя – біль у привушно-жувальних ділянках. Прикус

порушений, контакт зубів на останніх молярах. Визначте попередній діагноз.

A.* Двобічний перелом суглобових паростків нижньої щелепи, рана підборідної ділянки;

B. Двобічний перелом нижньої щелепи в ділянці кутів, рана підборідної ділянки;

C. Перелом нижньої щелепи в ділянці кута і суглобового паростка, рана підборідної

ділянки;

D. Передній вивих нижньої щелепи рана підборідної ділянки;

E. Двобічний перелом тіла нижньої щелепи , рана підборідної ділянки.
40

Дитині 12 років встановлено діагноз: гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи

справа, коронка причинного 46 зуба зруйнована повністю. Який з названих анестетиків

раціонально застосувати при лікуванні цієї патології?

A.* 4% ультракаїн – 1,8 мл;

B. 10% лідокаїн – 2,0 мл;

C. 0,5% новокаїн – 10,0 мл;

D. 5% піромекаїнову мазь;

E. Хлоретилове знеболення.
41

У дитини віком 5 років 8 місяців ви, на основі скарг, даних анамнезу та об’єктивного

дослідження, діагностували інтрузивний вивих 71. Проведіть лікування цього хворого.

A.* Видалення 71;

B. Репозиція та фіксація 71;

C. Ортодонтичне лікування 71;

D. Ендодонтичне лікування 71;

E. Не потребує втручання.


42

На уроці фізкультури 10-річна дівчинка впала лицем вниз з перекладини. Об’єктивно: лице

симетричне, рот відкритий, закривання його не можливе. Нижня щелепа змістилася

вліво. Пальпаторно: права суглобова голівка не спостерігається у суглобовій ямці. Який

вірогідний діагноз?

A.*Правобічний передній вивих нижньої щелепи;

B. Перелом нижньої щелепи в ділянці правого кута;

C. Забій м’яких тканин в ділянці нижньої щелепи;

D. Перелом правого вінцевого паростка;

E. Перелом лівого суглобового паростка.


43

Батьки 4-х річної дитини скаржаться на дефект язика, неправильна вимова звуку "Р".

При огляді: язик обмежений у рухах, при висуванні вперед підгинається донизу. Нижній

край вуздечки язика прикріплюється попереду протока піднижньощелепних слюнних залоз. Вуздечка тонка, прозора. вкажіть терміни оперативного втручання.

A.*Після встановлення діагнозу;

B. Після закінчення росту щелепно-лицевої кістки;

C. Після прорізування постійніх різців;

D. Після формування постійного прикусу;

E. Після прорізування постійніх молярів.
44

Батьки 2-х місячного хлопчика звернулися з приводу вродженого дефекту верхньої губи.

При огляді спостерігається дефект тканин верхньої губи зліва щілинної форми, яка

проходить через всі тканини губи і на 4 мм не доходить до носового ходу. Цілісність альвеолярного відростка і твердого піднебіння збережена. Сформулюйте попередній діагноз.

A. *Вроджене явне неповне лівостороннє незрощення верхньої губи;

B. Вроджене явне повне лівостороннє незрощення верхньої губи;

C Вроджене приховане лівостороннє незрощення верхньої губи;

D. Вроджене явне неповне двостороннє незрощення верхньої губи;

E. Косе незрощення обличчя.
45

Хлопчик 8-ми років направлений в хірургічний кабінет для видалення 64 зуба через

загострення хронічного періодонтиту. Коронка названого зуба збережена. Яким

інструментом необхідно скористатися?

A.* S-подібні щипці без шипів на щічках;

B. Дзьобоподібні щипці, з щічками, які сходяться;

C. Прямі щипці;

D. Дзьобоподібні щипці, з щічками, які не сходяться;

E. S-подібні щипці з шипами на щічках.
46

Дівчинці 2 роки. В ділянці верхньої губи виявлено утворення розмірами 1 на 1,5 см,

яскраво-червоного кольору, що не виступає над рівнем слизової оболонки. При

натисканні змінюється колір утворення - з’являється поблідніння. Регіональні лімфовузли

без патологічних змін. Клінічні аналізи крові і сечі відповідають віковим нормам. Ваш

попередній діагноз?

A.*Капілярна гемангіома;

B. Кавернозна гемангіома;

C. Системний гемангіоматоз;

D. Капілярна лімфангіома;

E. Кавернозна лімфангіома.
47

Хвора 14 років скаржиться на температуру тіла 37,5°С, припухлість лівої щоки, біль в зубах верхньої щелепи зліва. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок припухлості в ділянці лівої щоки. Ліва очна щілина звужена, носогубна складка згладжена, інфільтрат в лівій щічній ділянці обмежений, болючий, м’який, шкіра над ним береться в складку. Рот відкривається обмежено. 26 зуб зруйнований до рівня ясен. По перехідній складці від 25 до 27 зуба вибухаючий інфільтрат, болючий, спостерігається флуктуація. Вкажіть найбільш ймовірний діагноз.

A.*Гострий гнійний періостит верхньої щелепи зліва;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи зліва;

C. Загострення хронічного гранулюючого періодонтиту;

D. Одонтогенна флегмона щічної ділянки зліва;

E. Одонтогенний гострий гнійний лімфаденіт щічної ділянки зліва.
48

У дитини 13 років, в пунктаті шийних лімфовузлів виявлено гігантські клітини

Березовського-Штернберга. Який із перерахованих діагнозів підтверджується клітинним

складом пунктату?

A.*Лімфогрануломатоз;

B. Туберкульозний лімфаденіт;

C. Лімфолейкоз;

D. Актіномікоз лімфовузлів;

E. Інфекційний мононуклеоз.
49

У 8-річної дитини потрібно видалити 74 зуб у зв’язку з загостренням хронічного

періодонтиту. Який метод знеболювання потрібно вибрати ?

A.*Мандибулярна анестезія;

B. Торусальна анестезія;

C. Інфільтраційна анестезія;

D. Аплікаційна анестезія;

E. Ментальна анестезія.


50

Дитина 6 років направлена для видалення нижніх центральних різців з приводу зміни прикусу. Зуби рухомі III - го ступеня. Проведіть знеболення:

A.*Аплікаційне знеболення;

B. Провідникове знеболення;

C. Інгаляційний наркоз;

D. Інфельтраційне знеболення;

E. Внутрішньокісткове знеболення.
51

Дитині 13 років. Захворювання почалось раптово з підвищення температури тіла до

39°С, припухлості в ділянці верхньої щелепи зліва. Об’єктивно: лице асиметричне

внаслідок припухлості в ділянці лівої щоки. Шкіра над припухлістю гіперемована,

напружена. В 26 зубі каріозна порожнина великих розмірів, перкусія 26 болісна. 25,

26, 27 зуби рухомі. Перехідна складка в ділянці 24, 25, 26, 27 - згладжена, слизова

альвеолярного паростка гіперемована, набрякла з обох боків в ділянці 25, 26, 27

зубів. Поставте діагноз:

A.*Одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи зліва від 26;

B. Одонтогенний періостит верхньої щелепи від 26;

C. Хронічний періодонтит 26 зуба;

D. Нагноєння радикулярної кісти від 26;

E. Одонтогенний гнійний гайморит від 26.
52

Дитині 2 роки. Захворювання почалося з появи припухлості на верхній губі і

підвищення температури тіла. Об’єктивно: лице асиметричне внаслідок набряку

верхньої губи, згладження носогубної складки зліва. В 51 зубі каріозна порожнина. Зуб

рухомий, болючий при перкусії. Перехідна складка гіперемована, набрякла. Пальпація

болюча в ділянці 51 61 62 зубів. Поставте діагноз:

A.*Гострий гнійний періостит верхньої щелепи зліва від 51;

B. Гострий періодонтит 51;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи;

D. Гострий гнійний пульпіт 51;

E. Загострення хронічного періодонтиту 51.
53

У дівчинки 12 років скарги на труднощі при розмові та прийомі їжі. Об’єктивно: під язиком

зліва спостерігається утворення округлої форми, розміром 5 см в діаметрі,

напівпрозоре, м’якої консистенції, з тонкою оболонкою. При пункції отримана прозора,

жовтого кольору, слизоподібна рідина. Встановіть клінічний діагноз.

A.*Ранула лівої під’язикової слинної залози;

B. Дермоїдна кіста дна порожнини рота;

C. Полікістома дна порожнини рота;

D. Ретенційна кіста малої слинної залози;

E. Гемангіома дна порожнини рота.


54

Дитина13 років. Направлена на стаціонарне лікування з діагнозом двохсторонній

перелом нижньої щелепи в ділянці кута і ментальній ділянці. На рентгенограмі 34 зуб в

лінії перелому. З моменту травми минуло 4 дні. Об’єктивно в ментальній ділянці набряк

слизової, виділення гною з ліній перелому. Яка найкраща тактика лікаря?

A.*Видалення 34 зуба, фіксація уламків щелепи, медикаментозна терапія;

B. Репозиції уламків щелепи із збереженням 34 зуба, медикаментозна терапія;

C. Репозиція уламків щелпи, реплантація 34 зуба;

D. Репозиція уламків щелепи, фіксація 34 зуба лігатурним зв’язуванням;

E. Медикаментозна терапія, фіксація 34 зуба лігатурним зв’язуванням.


55

До дитячого хірурга-стоматолога направлена дитина віком 15 міс. з діагнозом

інтрузивний вивих 51 зуба. Яка лікувальна тактика лікаря?

A.*Спостереження за самостійним прорізуванням травмованого зуба;

B. Видалення 51 зуба;

C. Репозиція 51 зуба;

D. Шинування 51 зуба;

E. Реплантація 51 зуба.


56

Дитині 4 роки. Дві години тому отримала травму. Звернулися до чергового

лікаря-стоматолога, який поставив діагноз: інтрузійний вивих 61 зуба. Яка лікувальна

тактика лікаря?

A.*Видалення 61 зуба;

B. Спостереження;

C. Репозиція 61 зуба;

D. Шинування 61 зуба;

E. Депульпування 61 зуба.
57

Дитину 9 років доставили в поліклініку зі скаргами на біль у верхній щелепі після падіння з висоти. Об’єктивно: 12, 11, 21 зуби рухомі, зуби змикаються в прикусі, по перехідній складці крововиливи, болючість. Поставлено діагноз - перелом альвеолярного відростка ділянки 12, 11, 21. Виберіть метод лікування;

A. *Шинування гладкою шиною - скобою;

B. Шинування по Айві;

C. Просте лігатурне зв’язування;

D. Накладення шин з зацепними петлями;

E. Пращевидна пов’язка.
58

У дитини 14 років виявлено наявність субперіостального абсцесу на вестибулярній поверхні альвеолярного відростка в ділянці 27 зуба, коронка якого зруйнована на 2/3. Планується провести видалення 27 зуба і розтин абсцесу. Виберіть метод знеболювання;

A. *Туберальна анестезія позаротовим способом і палатинальна анестезія;

B. Туберальна анестезія внутрішньоротовим способом;

C. Інфільтраційна анестезія і палатинальна анестезія;

D. Інфраорбітальна анестезія позаротовим способом і палатинальна анестезія;

E. Інфраорбітальна анестезія внутрішньоротовим способом і палатинальна анестезія.
59

Дитина народилася з незрощенням м’якого і твердого піднебіння. Після виписки з пологового будинку рекомендовано звернутися в стоматологічну поліклініку для подальшого

спостереження та лікування. Назвіть у яких фахівців повинна спостерігатися дитина

1-го року життя.

A. *Щелепно-лицевий хірург, ортодонт, педіатр;

B. Ортодонт, логопед;

C. Щелепно-лицевий хірург, стоматолог-терапевт;

D. Ортодонт, стоматолог-терапевт;

E. Стоматолог-терапевт, ортодонт, логопед.
60

Дитина поступила в стаціонар з травмою щелепно-лицевої ділянки. Не виключена

можливість попадання в рану правцевої інфекції. В який термін після отримання

травми потрібно ввести протиправцеву сироватку?

A. *У момент звернення;

B. Протягом 12 годин;

C. У перебігу доби;

D. Протягом 2-х діб;

E. Протягом тижня.
61

При огляді у стоматолога у 5-річної дитини виявлено незначне вип’ячування

вестибулярної пластинки альвеолярного відростка в ділянці проекції верхівки кореня 64

зуба. Перкусія 64 зуба слабопозитивна, коронка ціла, колір її у порівнянні з іншими

зубами темніший. Який метод обстеження, насамперед, слід використати для

встановлення діагнозу?

A.* Прицільна рентгенограма альвеолярного паростка в ділянці 64 зуба;

B. Пункція в ділянці вибухання;

C. Обзорна рентгенограма черепа у прямій проекції;

D. Електроодонтодіагностика 64 зуба;

E. Контрастна ренгенограма гайморової порожнини.
62

У 7-річного хлопчика після травми півроку тому на слизовій оболонці нижньої губи

з’явилося утворення округлої форми, 1см в діаметрі, з чіткими межами. Колір слизової

оболонки над утворенням - блакитний з червонуватим відтінком. При пальпації

утворення м’якої консистенції, безболісне. За словами батьків припухлість періодично

зникає і з’являється знову. Регіонарні лімфовузли без патологічних змін. Клінічні аналізи

крові і сечі в межах вікових норм. Який найбільш імовірний діагноз?

A.*Ретенційна кіста;

B. Папілома;

C. Фіброма;

D. Міксома;

E. Гемангіома.


63

Мати 5-річної дитини скаржиться на руйнування зубів верхньої та нижньої щелепи. Зуби турбують під час їжі. Об’єктивно: загальний стан задовільний, дитина емоційно неврівноважена. Обличчя симетричне. 54, 64, 74, 75 зруйновані до рівня ясен, є нориці з гнійним виділенням з вестибулярної сторони ясен в ділянці 54, 75. Який оптимальний метод знеболення?

A.*Загальне знеболювання;

B. Місцеве знеболювання;

C. Аплікаційна анестезія;

D. Інфільтраційна анестезія;

E. Туберальна і мандибулярна анестезія.
64

У 2-річної дівчинки температура тіла 38,5°C , припухлість під щелепою праворуч. Хворіє 5 днів, коли з’явився нежить, кашель, невелика рухлива кулька під нижньою щелепою праворуч. Об’єктивно: загальний стан дитини середньої важкості. Обличчя асиметричне за рахунок припухлості в правій підщелепній ділянці. Шкіра гіперемована, блискуча, розлитий інфільтрат у правій підщелепній ділянці, що поширюється у верхні відділи шиї праворуч, болючий, щільний, шкіра в складку не береться. Зуби здорові. Який найбільш імовірний діагноз?

A.*Аденофлегмона правої підщелепної ділянки;

B. Гострий неодонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт праворуч;

C. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи праворуч;

D. Гострий сіаладеніт правої піднижньощелепної слинної залози;

E. Хронічний остеомієліт нижньої щелепи праворуч.
65

Хлопчик 12 років скаржиться на біль та припухлість в привушно-жувальній ділянці зліва, підвищення температури тіла до 37,5°С. Хворіє близько 5 діб. Об’єктивно: в привушно-жувальній ділянці зліва пальпаторно виявляється щільне болісне утворення розміром 3,5х5см, малорухоме. Колір шкіри не змінений. З устя протоки слинної залози зліва виділяється прозорий секрет. Який найбільш вірогідний діагноз?

A.*Несправжній паротит Герценберга;

B. Змішана пухлина привушної залози;

C. Епідемічний паротит;

D. Загострення хронічного паренхіматозного паротит;у

E. Абсцес щоки.
66

У 5 річної дівчинки спостерігається підвищення температури тіла, погіршення загального стану. Хворіє 3 доби. Об’єктивно: загальний стан середньої важкості, температура тіла 38,6°С, дівчинка збуджена, бліда. Язик обкладений, неприємний запах з рота. Гіперемія і набряк слизової оболонки ясен в ділянці 83, 84, 85 з обох боків альвеолярного відростка. Вказані зуби рухомі, перкусія різко позитивна, 84 під пломбою. Який діагноз найбільш вірогідний?

A.*Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

B. Гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи;

C. Гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи;

D. Нагноєння одонтогенної запальної кісти нижньої щелепи;

E. Гострий сіаладеніт піднижньощелепної залози.
67

Батьки дитини 6 років, звернулись зі скаргами на припухлість в привушно-жувальній

ділянці праворуч, сухість у роті, підвищення температури тіла до 37,7°С у дитини. Близько 6

місяців тому спостерігалися подібні явища. При огляді: горбистий, малоболісний

інфільтрат у правій привушно-жувальній ділянці. Слина в’язка, з протоки правої слинної

залози виділяється невелика кількість секрету з білісуватими включеннями. Який із

слідуючих діагнозів найбільш вирогідний?

A.*Загострення хронічного паренхіматозного паротиту;

B. Гострий гнійний паротит;

C. Змішана пухлина слинної залози;

D. Гострий гнійний лімфаденіт привушної залози;

E. Епідемічний паротит.


68

Дитина 5 років, направлена терапевтом-стоматологом на видалення 74 зуба з приводу

загострення хронічного періодонтиту. Який метод знеболювання необхідно використати

в даному випадку?

A.*Мандибулярна анестезія;

B. Інфільтраційна анестезія;

C. Аплікаційна анестезія;

D. Ментальна анестезія;

E. Торусальна анестезія.
69

Дівчинка 10 років, що постраждала в ДТП, відмічає болючість при відкриванні рота і

пальпації в ділянці скронево-нижньощелепного суглоба зліва. Об’єктивно: прикус не

порушено. На рентгенограмі кісток обличчя порушення цілісності кістки в ділянці шийки

суглобового відростка зліва без зміщення. Який із методів імобілізації найбільш

раціональний в даному випадку?

A.*Пращевидна пов’язка і щадящий режим;

B. Остеосинтез;

C. Бімаксилярне шинування;

D. Ортопедичний апарат;

E. Щадящий режим.
70

В клініку щелепно-лицевої хірургії госпіталізована дитина віком 3 місяці з вродженою

вадою верхньої губи. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок односторонньої

розщілини верхньої губи зліва, розщілина твердого і м’якого піднебіння відсутня. У якому

віці краще провести оперативне лікування цієї дитини?

A.*У віці до 6–8 місяців;

B. У віці 1-2 місяці;

C. У віці 1-2 роки;

D. У віці 2-3 років;

E. У віці 3-4 років.


71

Дитина 5 років направлена терапевтом-стоматологом для видалення 61 з приводу

гнійного періодонтиту. Які інструменти необхідно використати в цьому випадку?

A.*Прямі щипці;

B. Прямий елеватор;

C. Дзьобоподібні щипці;

D. Щипці, зігнуті по площині;

E. Кутовий елеватор.


72

Хворий 13 років скаржиться на незакривання рота, утруднення мови, слинотечу,

неможливість приймати їжу. Об’єктивно: рот напіввідкритий, нижня щелепа висунута

вперед і фіксована внаслідок скорочення жувальних м’язів. При пальпації крізь зовнішні

слухові проходи суглобові головки скронево-нижньощелепного суглобу не пальпуються.

Який найбільш імовірний діагноз?

A.*Двосторонній передній вивих нижньої щелепи;

B. Перелом нижньої щелепи;

C. Переломи виличних кісток;

D. Вивих нижньощелепного суглоба (односторонній задній) ;

E. Поєднані переломи кількох кісток лицьового скелету.
73

Дитина 7 років скаржиться на біль та набряк в ділянці нижньої щелепи праворуч.

Загальний стан – середньої важкості, температура тіла 38°С. Об’єктивно: лице

асиметричне за рахунок набряку м’яких тканин праворуч. Відкривання рота дещо

обмежене, болюче. При внутрішньоротовому огляді – гіперемія та набряк слизової з

вестибулярного боку в ділянці 84, 85 та 46 зубів, симптом флюктуації. Спостерігається

незначна рухомість 85 зуба. Ваш діагноз?

A.*Гострий гнійний періостит нижньої щелепи;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

C. Гострий серозний періостит нижньої щелепи;

D. Нагноєння радикулярної кісти нижньої щелепи;

E. Хронічний періодонтит 85 зуба в стадії загострення.


74

Дитина 12 років скаржиться на рвучий біль в ділянці нижньої щелепи праворуч, підвищену

температуру тіла до 39°С, загальну слабість. Об’єктивно: обличчя асиметричне за

рахунок набряку в підщелепній ділянці праворуч, регіонарний лімфаденіт, утруднене

відкривання рота та неприємний запах з рота. При внутрішньоротовому огляді: 46

зруйнований, раніше болів, але хворий до лікаря не звертався. Перкусія різко болюча,

спостерігається рухомість. В ділянці 44, 45, 46 та 47 гіперемована слизова, набряк з обох

боків альвеолярного паростка. Який найбільш імовірний діагноз?

A.*Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

B. Хронічний остеомієліт нижньої щелепи;

C. Гострий гнійний періостит;

D. Піднижньощелепна флегмона;

E. Хронічний періодонтит 46 в стадії загострення.
75

У дівчинки 3-х років встановлено діагноз гострий одонтогенний періостит нижньої

щелепи від 74 зуба. Необхідно провести періостотомію та видалення 74 зуба. Дитина

збуджена. Виберіть оптимальний вид знеболювання для хірургічного втручання:

A.*Внутрішньовенний наркоз;

B. Мандибулярна анестезія;

C. Інфільтраційна анестезія;

D. Інтубаційний наркоз;

E. Центральна анестезія.
76

У щелепно-лицеве відділення звернулася мати дівчинки 3-х міс. зі скаргами на наявність

у дитини пухлини верхньої губи та лівої щоки, деформацію тканин та синюшність шкіри у

цій ділянці. Пухлина збільшується. Об’єктивно: асиметрія обличчя за рахунок наявності

пухлини лівої щоки та верхньої губи, над якою шкіра має синюшний колір. Симптом

наповнення позитивний. Встановіть найбільш вірогідний діагноз:

A.*Гемангіома;

B. Кіста м’яких тканин;

C. Фіброма;

D. Нейрофіброматоз;

E. Херувізм.
77

Дитина 5-ти років отримала травму зубів. Об’єктивно: коронки 51 і 61 зубів коротші від

сусідніх на 1/2. Слизова оболонка в ділянці 51 і 61 зубів гіперемована, набрякла. На

рентгенограмі періодонтальна щілина в апікальній частині коренів 51 і 61 зубів відсутня,

верхівки коренів 51 і 61 зубів заглиблені в губчату речовину тіла верхньої щелепи. Якою

повинна бути лікувальна тактика?

A.* Видалення 51 і 61 зубів;

B. Диспансерне спостереження;

C. Репозиція 51 і 61 зубів;

D. Лігатурне шинування зубів;

E. Реплантація.
78

У дитини 13 років гострий одонтогенний остеомієліт від 36 зуба ускладнився абсцесом

крило-щелепного простору. 36 зуб підлягає видаленню і необхідно розкрити

крило-щелепний простір. Для знеболювання цих маніпуляцій доцільно провести:

A.*Загальне знечулення;

B. Центральну анестезію за Берше-Дубовим;

C. Інфільтраційну анестезію;

D. Туберальну і піднебінну анестезію;

E. Торусальну анестезію.
79

У дитини 8 років спостерігається набряк в піднижньощелепній ділянці, рот

відкривається на 1,5 см, подальше відкривання утруднене, температура тіла 37,6°С,

перехідна складка згладжена вестибулярно, набрякла, гіперемована. В 84, 85 зубах

пломби, перкусія їх безболісна. 84 – рухомість 1 ступеня. Який найбільш імовірний

діагноз?


A.*Гострий одонтогенний періостит;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт;

C. Хронічний одонтогенний періостит;

D. Хронічний одонтогенний остеомієліт;

E. Загострення хронічного періодонтиту.
80

Дитина народилася з невеликою капілярною гемангіомою на щоці; після лікування

на місці пухлини залишився слабо помітний косметичний рубець неправильної

форми. Який метод лікування був використаний?

A. *Кріодеструкція;

B. Висічення пухлини;

C. Діатермокоагуляція;

D. Склерозування пухлини;

E. Механодеструкція.
81

Дитині 13 років два дні тому в черговому кабінеті видалили 46 зуб. Лунка не перестає

боліти. На рентгенограмі виявлений відломок верхівки дистального кореня. Яким

інструментом слід видалити відломок кореня?

A.*Кутовим елеватором до себе;

B. Прямим елеватором;

C. Кутовим елеватором від себе;

D. Байонетами;

E. Распатором.
82

Пацієнт 6 років. Загальний стан середньої важкості, температура тіла 38,5°C .

Об’єктивно: асиметрія обличчя за рахунок припухлості правої щоки в нижній третині та

правої підщелепної ділянки. Відкривання рота вільне, деформація альвеолярного

паростка в ділянці 83, 84, 85 зубів з обох боків. Вказані зуби рухомі, перкусія різко

позитивна. Який найбільш імовірний діагноз?

A.* Гострий одонтогенний остеомієліт;

B. Гострий гнійний періостит;

C. Абсцес щелепно-язикового жолобка;

D. Гематогенний остеомієліт;

E. Флегмона підщелепового трикутника.
83

У хлопчика 12 років в наслідок травми у ділянці 44 та 45 зубів спостерігається патологічне

зміщення альвеолярного відростка, тіла щелепи та рана слизової оболонки. Яке

додаткове дослідження для встановлення діагнозу необхідне провести?

A.*Рентгенографія нижньої щелепи у прямій та боковій проекціях ;

B. Рентгенографія черепа у аксіальній проекції;

C. Рентгенографія черепа у аксіальній проекції та ортопантомограма;

D. Рентгенографія черепа у прямій проекції та нижньої щелепи за Пармом;

E. Томограма нижньої щелепи.
84

У хлопчика 2 місяців діагностовано повне ізольоване природжене двобічне незрощення

верхньої губи. Загальносоматичних захворювань у дитини не виявлено. В якому віці

найбільш оптимально провести хейлопластику хлопчику?

A.*6 місяців;

B. 3 місяці;

C. 12 місяців;

D. 9 місяців;

E. 18 місяців;
85

Батьки хлопчика 5 років, який відвідує дитячий садок, скаржаться на набряк у дитини

м’яких тканин в обох привушно-жувальних ділянках, підвищення температури до 38,0°С.

Об’єктивно: привушні слинні залози збільшені, при пальпації м’які, болючі. Шкіра

напружена, бліда, масна. З протоку слинної залози виділяється невелика кількість

прозорої слини. Який найбільш імовірний діагноз?

A.* Епідемічний паротит;

B. Бактеріальний паротит;

C. Абсцес привушних ділянок;

D. Лімфаденіт привушних ділянок;

E. Псевдопаротит Герценберга.
86

Хлопчик 14 років скаржиться на біль у правому скронево-нижньощелепному суглобі при відкриванні рота, що виник 3 тижні тому після перенесеного грипу. Об’єктивно: гіперемія та набряк тканин у ділянці правого суглоба. Регіонарні лімфатичні вузли збільшені. Температура тіла 37,5°C . Зуби інтактні, прикус ортогнатичний. На рентгенограмі суглобів кісткові структури не змінені, права суглобова щілина збільшена. Який найбільш імовірний діагноз?

A.* Гострий артрит правого СНЩС;

B. Хронічний отит;

C. Артрозо-артрит скронево-нижньощелепного суглобу;

D. Хронічний артрит правого СНЩС;

E. Передній вивих нижньої щелепи.
87

Дитина 12 років направлена в дитячу міську лікарню з підозрою на остеобластокластому нижньої щелепи. Яке з перерахованих досліджень необхідно провести в першу чергу для встановлення клінічного діагнозу?

A.*Рентгенографію, пункційна біопсія новоутворення;

B. Термовізіографію, УЗІ нижньої щелепи;

C. УЗІ нижньої щелепи, цитологічне дослідження новоутворення;

D. Мікробіологічне дослідження пунктату утворення;

E. Рентгенографію, УЗІ нижньої щелепи.
88

До хірурга- стоматолога звернулися батьки 3 річного хлопчика зі скаргами на наявність пухлини в надбрівній ділянці. Об’ектівно: у правій надбрівній ділянці знаходиться пухлина розміром 2х3 см м’якопластичної консистенції, округлої форми. Шкіра над пухлиною не змінена і не спаяна з нею. При пункції виявлена кашкоподібна маса білого кольору. Поставте правильний діагноз.

A. *Дермоідна кіста правої надбрівної ділянки;

B. Мозгова грижа;

C. Лімфангіома правої надбрівної ділянки;

D. Епідермальна кіста правої надбрівної ділянки;

E. Гемангіома правої надбрівної ділянки.
89

Дівчинка 4 років, скаржиться на біль в зубі на нижній щелепі зліва. Хворіє 3 дні.

Об’єктивно: стан задовільний, t тіла 37.4°С, обличчя асиметричне за рахунок

набряку м’яких тканин лівої щоки, рот відкриває в повному обсязі. Коронка 74 зуба

зруйнована на 1/2, перкусія його болісна; 73, 75 інтактні, спостерігається

згладженість перехідної складки в проекції 73, 74, 75 зубів, слизова оболонка в

цій ділянці набрякла, гіперемована, інфільтрована. Ваш попередній діагноз.

A. *Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 74;

B. Гострий серозний одонтогенний періостит від 74;

C. Загострення хронічного періодонтиту 74;

D. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 74;

E. Хронічний одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 74.


90

Дівчинка 12 років скаржиться на біль, припухлість в ділянці нижньої щелепи праворуч. 46 зуб болить кілька днів. Об’єктивно: загальний стан порушений, температура тіла 37,7°С. Обличчя асиметричне за рахунок набряку м’яких тканин в проекції тіла нижньої щелепи праворуч. 46 зуб значно зруйнований, перкусія його різко болюча. З вестибулярної сторони альвеолярного відростка в ділянці 46,47,45 зубів пальпується болючий інфільтрат. Слизова оболонка тут гіперемована, набрякла, визначається позитивний симптом флуктуації. Ваш попередній діагноз.

A. *Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 46;

B. Гострий серозний неодонтогенний періостит нижньої щелепи;

C. Загострення хронічного періодонтиту 46;

D. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 46;

E. Загострення хронічного одонтогенного остеомієліту нижньої щелепи від 46.
91

У дівчинки 5 років скарги на біль в 54, який раніше лікувався, припухлість правої щоки. Дівчинка хворіє 2 дні. Об’єктивно: стан дитини середньої тяжкості, температура тіла 37.9°С, значна асиметрія обличчя через набряк і наявність інфільтрату на верхній щелепі праворуч. Очна щілина звужена. Коронка 54 зуба зруйнована на 2/3, перкусія його різко болюча, 55 рухомий. Перехідна складка згладжена з вестибулярної сторони 53, 54, 55 зубів і слизова оболонка гіперемована. Спостерігається позитивний симптом флуктуації. Ваш попередній діагноз.

A. *Гострий гнійний одонтогенний періостит верхньої щелепи;

B. Загострення хронічного періодонтиту;

C. Гострий серозний одонтогенний періостит верхньої щелепи;

D. Гострий неодонтогенний остеомієліт верхньої щелепи;

E. Кіста верхньої щелепи, що нагноїлася.
92

Дитині 7 років поставлений діагноз: гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої

щелепи праворуч від 74. Виберіть метод лікування.

A. *Видалення 74 зуба, періостотомія, медикаментозна терапія;

B. Видалення 74, 75 зубів, періостотомія, медикаментозна терапія;

C. Дренування 74 зуба через кореневі канали, медикаментозна терапія;

D. Періостотомія, медикаментозна терапія;

E. Видалення 74 зуба, медикаментозна терапія.


93

Дитина 7 років скаржиться на біль і припухлість в піднижньощелепній ділянці зліва. Припухлість в цій ділянці з’явилася 2 дні тому. Об’єктивно: стан задовільний, температура тіла 37.3°С. Обличчя асиметричне за рахунок наявності припухлості м’яких тканин в піднижньощелепній ділянці зліва. Пальпаторно спостерігається утворення округлої форми розміром 2х2 см, рухоме, не спаяне зі шкірою, болюче. 74 зуб змінений в кольорі, перкусія його болісна. Ваш попередній діагноз.

A. *Гострий серозний одонтогенний лімфаденіт лівої підщелепної ділянки;

B. Гострий серозний неодонтогенний лімфаденіт лівої підщелепної ділянки;

C. Гострий гнійний одонтогенний лімфаденіт лівої підщелепної ділянки;

D. Аденофлегмона правої піднижньощелепної ділянки;

E. Бічна кіста шиї.
94

Батьки дитини 4 років скаржаться на важкий стан хлопчика, біль і припухлість піднижньощелепної ділянки праворуч, яка з’явилася 2 дні тому. Об’єктивно: стан важкий, температура тіла 39.3°С. Обличчя асиметричне за рахунок розлитого щільного різко-болючого інфільтрату в правій піднижньощелепній ділянці. Шкіра над ним синюшного кольору, блискуча. Спостерігається позитивний симптом флуктуації. Зуби інткатні. Ваш попередній діагноз.

A. *Аденофлегмона правої піднижньощелепної ділянки;

B. Гострий серозний неодонтогенний лімфаденіт правої піднижньощелепної ділянки;

C. Гострий гнійний одонтогенний лімфаденіт правої піднижньощелепної ділянки;

D. Гострий серозний одонтогенний лімфаденіт правої піднижньощелепної ділянки;

E. Бічна кіста шиї.
95

Дівчинці 6 років був поставлений діагноз: гострий одонтогенний гнійний лімфаденіт лівої піднижньощелепної ділянки від 75. Виберіть метод лікування в даному випадку.

A. *Розтин абсцесу, видалення 75 зуба, медикаментозна терапія;

B. Видалення 75 зуба, медикаментозна терапія, УВЧ-терапія;

C. Розтин інфільтрату, УВЧ-терапія, напівспиртові компреси;

D. Розтин абсцесу, компреси з дімексидом;

E. Розтин абсцесу, медикаментозне лікування.
96

Хворий А. 12 років звернувся в стоматологічну поліклініку зі скаргами на біль 16 зуба, який раніше лікувався з приводу загострення хронічного періодонтиту. Об’єктивно: коронка 16 зруйнована на 1/2. Які щипці використає хірург для видалення 16 зуба ?

A.*S-подібні щипці, на правій щічці яких є шип;

B. S-подібні щипці з гладкими щічками;

C. Прямі щипці;

D. S-подібні щипці, на лівій щічці яких є щип;

E. Клювоподібні щипці з східними щічками.
97

Батьки 7 річного хлопчика звернулися у дитячу стоматологічну поліклініку зі скаргами на відсутність 11 зуба. При об`єктивному обстеженні виявлено збільшення коміркового відростка в проекції 11, 12 зубів. На рентгенограмі спостерігаються множинні тіні різної величини, які мають зубоподібну форму і за щільністю відповідають твердим тканинам зуба. Поставте діагноз?

A.*Одонтома верхньої щелепи;

B. Фолікулярна кіста верхньої щелепи від 11;

C. Цементома верхньої щелепи;

D. Адамантинома верхньої щелепи;

E. Одонтогенна фіброма верхньої щелепи.
98

Дитині 10 років після профілактичного обстеження стоматолог-педіатр призначив електрофорез ремінералізуючими розчинами. Діагноз-вогнищева демінералізація 13, 12, 11, 21, 22, 23 зубів. Які засоби і в якій послідовності доцільно використовувати в даному випадку.

A.*Препарати кальцію і фосфору з наступним використанням препаратів фтору;

B. Препарати фтору з наступним використанням препаратів кальцію і фосфору;

C. Тільки препарати кальцію;

D. Тільки препарати фосфору;

E. Тільки препарати фтору.
99

У дитини 8 років спостерігається набряк м’яких тканин та напруження шкіри в привушно

– жувальних ділянках. Температура тіла 38°С. При об’єктивному обстеженні виявлено

збільшення привушних слинних залоз, пальпація їх болюча, з протоку слинної залози

виділяється невелика кількість незміненого секрету. Встановіть клінічний діагноз.

A.*Епідемічний паротит;

B. Псевдопаротит Герценберга;

C. Абсцес привушножувальних ділянок;

D. Флегмона привушножувальних ділянок;

E. Кіста привушних залоз.


100

Хлопчик 13 років скаржиться на загальну слабкість,підвищення температури тіла до 39°С, відсутність апетиту, постійний біль в ділянці тіла нижньої щелепи. Об’єктивно: спостерігається значна асиметрія обличчя за його рахунок набряк у м’яких тканин в ділянці лівої щоки та підщелепній. Відкривання рота утруднене. При внутрішньоротовому обстеженні виявлено рухомість 34,35,36,37 зубів, перкусія зубів болюча. Коронка 36 зуба повністю зруйнована. Слизова оболонка в ділянці вказаних зубів гіперемована, болюча при пальпації. Спостерігається муфтоподібне збільшення коміркового відростка нижньої щелепи в цій ділянці. Визначте найбільш ймовірний діагноз.

A.*Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи праворуч;

B. Гострий гематогенний остеомієліт нижньої щелепи праворуч;

C. Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи праворуч;

D. Саркома Юінга;

E. Абсцесс правої підщелепової ділянки.
101

У хлопчика 8 років при об’єктивному внутрішньоротовому обстеженні виявлено відсутність 36 зуба. Зі слів батьків інші перші постійні моляри прорізувались вчасно. У хлопчика будь-які скарги відсутні.Після проведеного рентгенологічного обстеження нижньої щелепи виявлено гомогенне розрідження кістки округлої форми з чіткими рівними межам, в якому знаходиться коронкова частина непрорізаного 36 зуба.

Поставте діагноз.

A.*Фолікулярна кіста нижньої щелепи;

B. Радикулярна кіста нижньої щелепи;

C. Одонтома від 36 зуба нижньої щелепи;

D. Остеома нижньої щелепи;

E. Остеобластокластома нижньої щелепи.


102

Хлопчик 8 років скаржиться на біль у 54 зубі, який виник 3 дні тому і посилюється при

накушуванні. Раніше зуб лікували. Об’єктивно: у 54 зубі велика пломба, на слизовій

оболонці коміркового відростка у ділянці 54 зуба нориця з мізерним виділенням, зуб має

рухомість II ступеня. Виберіть тактику лікування:

A.* Видалення 54 зуба;

B. Ендодонтичне лікування 54 зуба;

C. Ендодонтичне лікування 54 зуба та періостотомія;

D. Видалення 54 зуба та періостотомія;

E. Видалення 54 зуба та протизапальне лікування.


103

У хлопчика 8-ми років два дні тому з’явилися біль та припухлість у ділянці зруйнованих 74, 75 зубів, температура тіла підвищилась до 37,8°С. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок набряку тканин лівої щоки та лівої підщелепної ділянки. Коронка 75 зуба зруйнована повністю. Слизова оболонка у ділянці 74, 75, 36 зубів гіперемована, перехідна складка згладжена, пальпація її болісна, симптом флюктуації позитивний; спостерігається рухомість 74, 75 зубів II-III ступеню. Визначте клінічний діагноз:

A.* Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи;

B. Гострий серозний одонтогенний періостит нижньої щелепи;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

D. Гострий гнійний одонтогенний лімфаденіт правої підщелепної ділянки;

E. Загострення хронічного періодонтиту 75 зуба.
104

У хлопчика 3 років в ділянці правої бокової поверхні шиї пальпується болючий інфільтрат

розміром 2x2 см, який з’явився напередодні. Інфільтрат має гладку поверхню; рухомий,

із шкірою і підлеглими тканинами не спаяний. Шкіра над осередком у кольорі не

змінена, береться в складку. Дитина останній тиждень хворіла на ангіну. Встановіть

клінічний діагноз.

A.* Гострий серозний неодонтогенний лімфаденіт правої бокової поверхні шиї;

B. Гострий гнійний неодонтогенний лімфаденіт правої бокової поверхні шиї;

C. Гострий гнійний одонтогенний лімфаденіт правої бокової поверхні шиї;

D. Хронічний гіперпластичний неодонтогенний лімфаденіт правої бокової поверхні шиї;

E. Гострий серозний одонтогенний лімфаденіт правої бокової поверхні шиї.
105

У дівчинки 7 років встановлено діагноз: гострий серозний періостит нижньої щелепи від

75 зуба. Загальний стан дитини задовільний, температура тіла підвищена до 37,3°С.

Визначте лікувальну тактику.

A.* Видалення 75 зуба;

B. Видалення 75 зуба, призначення медикаментозного протизапального лікування;

C. Видалення 75 зуба, періостотомія, призначення медикаментозного лікування;

D. Ендодонтичне лікування 75 зуба, періостотомія;

E. Періостотомія, призначення медикаментозного лікування.
106

Хлопчик 8 років 4 доби тому вдома вдарився підборіддям. Через кілька годин з’явилася

„пухлина” у цій ділянці, а через 2 доби посилився біль та підвищилася температура

тіла. Об’єктивно: в ділянці підпідборіддя спостерігається значний набряк тканин, гіперемія

шкіри, пальпаторно виявляється щільний болючій інфільтрат з ділянкою розм’якшення.

Температура тіла 37,5°С. Встановіть попередній діагноз.

A.*Нагноєна гематома підпідборідної ділянки;

B. Посттравматичний набряк тканин підпідборідної ділянки;

C. Перелом нижньої щелепи;

D. Гематома підпідборідної ділянки;

E. Запальний інфільтрат тканин підпідборідної ділянки.
107

На травматологічний пункт щелепно-лицевого відділення звернулася дитина зі скаргами

на зміну положення 21 зуба з його нахилом в бік піднебіння. Напередодні дитину

вдарили в обличчя. Необхідно встановити діагноз.

A.* Неповний вивих 21 зуба;

B. Повний вивих 21 зуба;

C. Перелом коронкової частини 21 зуба;

D. Забиття 21 зуба;

E. Відлом коронкової частини 21 зуба.
108

Хвора М., 14 років звернулася до лікаря з скаргами на припухлість у лобній ділянці

праворуч, головний біль, загальну слабкість, підвищення температури тіла до 38,1°С.

Тривалість захворювання п’ять днів. Лікувалася вдома компресами. Об’єктивно: набряк

тканин лобної та очної ділянок праворуч, очна щілина звужена за рахунок набряку повік. У

лобній ділянці праворуч спостерігається щільний конусоподібний інфільтрат 1,5х2 см,

болісний при пальпації, в центрі якого гнійна кірка. Шкіра гіперемована. Встановити

діагноз.

A.* Фурункул лобної ділянки праворуч;

B. Карбункул лобної ділянки праворуч;

C. Флегмона лобної ділянки праворуч;

D. Дермоїдна кіста лобної ділянки праворуч;

E. Атерома лобної ділянки праворуч.
109

Батьки дитини 1,5 року звернулися в клініку зі скаргами на збільшення язика в розмірі, порушення прийому їжі. Страждає з народження. Об’єктивно: загальний стан дівчинки без особливостей. Язик збільшений в розмірі (макроглосія). Слизова оболонка його має зернисті міхуроподібні вирости. Язик щільний, безболісний при пальпації. Який із перерахованих діагнозів найбільш вірогідний?

A.* Лімфангіома язика;

B. Гемангіома язика;

C. Фіброма язика;

D. Кіста язика;

E. Рак язика.
110

Батьки дитини 8 років з хворобою Дауна звернулися до лікаря з проханням санації

порожнини рота. Після огляду, зі значними складнощами, виявлено чотири зруйнованих

зуба хронічним періодонтитом. Який вид знеболювання Ви виберете для проведення

хірургічної санації порожнини рота в один сеанс?

A.* Внутрішньовенний наркоз;

B. Провідникова анестезія;

C. Масковий наркоз;

D. Ендотрахеальний наркоз;

E. Ендотрахеальний наркоз через трахеостому.

111

Дитина 7 років скаржиться на біль і припухлість в привушній ділянці праворуч. Хворієтретій рік. Об’єктивно: стан задовільний, температура тіла 37.2°С, в правій привушній

ділянці пальпується болісний горбистий інфільтрат. З протоки правої привушної залози виділяється мутний з прожилками гною секрет. Ваш передбачуваний діагноз.

A. *Загострення хронічного неспецифічного паротиту;

B. Гострий серозний привушний лімфаденіт;

C. Гострий гнійний привушний лімфаденіт;

D. Псевдопаротит Герценберга;

E. Епідемічний паротит.
112

На рентгенограмі нижньої щелепи дитини 14 років спостерігається наявність багатьох

невеликих осередків деструкції, з боку періоста видно побудову кістки у вигляді слоїстого

напластування, також помітні процеси ендостатної побудови кістки, при якій вогнища

розрідження кістки чередуються з ділянками остеосклероза. Поставьте попередній

діагноз:

A.* Хронічний остеомієліт нижньої щелепи, деструктивно - продуктивна форма;

B. Хронічний остеомієліт нижньої щелепи, гіперпластична форма;

C. Хронічний рарефікуючий періостит нижньої щелепи;

D. Хронічний остеомієліт нижньої щелепи деструктивна форма;

E. Хронічний осифікуючий періостит нижньої щелепи.
113

Батьки звернулися зі скаргами на біль в ділянці правої верхньої щелепи у дитини 5 років.

Об’єктивно: набряк м’яких тканин обличчя в правій щічній та підочній ділянках, коронка

54 зуба зруйнована, зуб раніше лікований, рухомий. З вестибулярної сторони в ділянці 54

зуба перехідна складка гіперемована, при пальпації спостерігається болісний інфільтрат з

вогнищем флюктуації. Який попередній діагноз?

A.* Гострий одонтогенний гнійний періостит правої верхньої щелепи від 54 зуба;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт правої верхньої щелепи від 54 зуба;

C. Остеома правої верхньої щелепи;

D. Остеобластокластома правої верхньої щелепи;

E. Загострення хронічного періодонтиту 54 зуба.
114

Хворий 4 років звернувся зі скаргами на утруднене відкривання рота. Об’єктивно:

обличчя асиметричне за рахунок згладженності нижньої його третини праворуч і зміщення

середньої лінії підборіддя вліво на 1,0 см, правий кут рота опущений, відкривання рота

на 0,6 см. Попередній діагноз:

A.* Вторинний лівобічний деформуючий остеоартроз СНЩС;

B. Парез лівого лицьового нерва;

C. Вторинний правобічний деформуючий остеоартроз СНЩС;

D. Парез правого лицьового нерва;

E. Хронічний остеомієлит гілки і тіла нижньої щелепи зліва.


115

Хлопчик 6 років отримав травму зубів. При огляді: інтактні коронки 81 і 71 коротші

сусідніх, рухомість 2 ступеня, реакція на перкусію болюча. На рентгенограмі: резорбція коренів 81 і 71 на 1/3, корені заглиблені в губчасту речовину. Виберіть оптимальний метод лікування в даній ситуації.

A. *Видалення 81 і 71;

B. Репозиція 81 і 71;

C. Реплантація 81 і 71;

D. Шинування 81 і 71;

E. Диспансерне спостереження.


116

Дівчинка 9 років скаржиться на наявність новоутворення на шкірі обличчя. Встановлено

діагноз: атерома правої щоки. Яку анестезію необхідно застосувати при

оперативному втручанні?

A. *Інфільтраційну;

B. Торусальну;

C. Аплікаційну;

D. Ментальну;

E. Інтралігаментарну.
117

Хлопчик 8 років звернувся до хірурга стоматолога з приводу загострення хронічного

гранулюючого періодонтиту 84 зуба, який підлягає видаленню. Який вид

анестезії доцільно застосувати при видаленні 84?

A. *Мандибулярну;

B. Інфільтраційну;

C. Ментальну;

D. Торусальну;

E. За Гау-Гейтсом.
118

Дитина 6 років скаржиться на рухомість зуба на верхній щелепі. При огляді: стан задовільний, обличчя симетричне, 61 зуб інтактний, рухомість другого ступеня. Діагноз: фізіологічна зміна 61 зуба. Виберіть щипці для видалення 61 зуба.

A. *Прямі;

B. Клювовидні;

C. Клювовидні, які сходяться;

D. S-подібні з шипом;

E. Багнетоподібні.
119

Дитина 6 років з’явилася до стоматолога зі скаргами на рухомість зуба на верхній

щелепі. Зуб турбує кілька днів. При огляді 51 зуб інтактний, рухомість першого ступеня. Діагноз: фізіологічна зміна 51 зуба. Виберіть адекватний метод знеболювання.

A. *Інфільтраційна анестезія;

B. Інфільтраорбітальне анестезія;

C. Різцева анестезія;

D. Торусальна анестезія;

E. Туберальна анестезія.


120

Дівчинка 8 років скаржиться на біль в ділянці верхньої щелепи праворуч, підвищення

температури тіла до 38.2°С. Хворіє 3 дні. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок

припухлості м’яких тканин правої щоки. Коронка 64 зруйнована повністю. Гіперемія

і набряк слизової оболонки, згладженість перехідної складки в ділянці 64,65,26 зубів

з вестибулярної сторони. Поставте попередній діагноз.

A. *Гострий одонтогенний періостит верхньої щелепи від 64 зуба;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи від 64 зуба;

C. Гострий одонтогенний гайморит від 64 зуба;

D. Загострення хронічного періодонтиту 64 зуба;

E. Хронічний одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи.
121

В клініку хірургічної стоматології дитячого віку звернулася мама з 14 річним хлопчиком зі

скаргами на періодичне підвищення температури тіла до 38-39°С, сильний біль в зубах

нижньої щелепи та на значну деформацію її. Обличчя асиметричне за рахунок

збільшення нижньої щелепи зліва, СОПР без змін, 34, 35, 36 зуби рухомі, пальпація

альвеолярного гребня в їх ділянці болюча. На рентгенограмі в ділянці 34, 35, 36 зубів

вогнище деструкції кісткової тканини неправильної форми з нечіткими межами. Який

найімовірніший діагноз?

A.*Саркома Юїнга;

B. Рак нижньої щелепи;

C. Амелобластома нижньої щелепи;

D. Хронічний одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

E. Остеобластокластома нижньої щелепи.
122

Батьки 7 річного хлопчика звернулися у дитячу стоматологічну поліклініку зі скаргами на

відсутність 11 зуба. При об`єктивному обстеженні виявлене незначне випинання тканин

коміркового відростка верхньої щелепи в ділянці відсутнього зуба. На рентгенограмі в цій

ділянці спостерігаються множинні тіні різної форми і величини, зубоподібні утвори.

Поставте діагноз?

A.*Одонтома верхньої щелепи;

B. Фолікулярна кіста верхньої щелепи від 11;

C. Радикулярна кіста верхньої щелепи від 11;

D. Амелобластома верхньої щелепи;

E. Одонтогенна фіброма верхньої щелепи.
123

4 місячному хлопчику поставили діагноз: гемангіома нижньої губи, розміром 0,5 – 0,7 см.

із ураженням червоної облямівки, яка збільшується. Виберіть найоптимальніший метод

лікування.

A.*Склерозуюча терапія;

B. Медикаментозна терапія;

C. Променева терапія;

D. Імунотерапія;

E. Фітотерапія.
124

Мама скаржиться на клацання язиком 2х місячної дитини при його годуванні груддю,

погане набирання ваги. Об’єктивно: нижній край вуздечки язика прикріплюється до

ясенного валика, вуздечка тонка прозора. Рух язика обмежений. Яка операція показана дитині?

A. Поперечне розсічення вуздечки язика;

B. Пластика вуздечки язика трьохкутовими клаптями по Лімбергу;

C. V - подібна пластика вуздечки язика;

D. Висічення вуздечки язика;

E. Криодеструкція вуздечки язика.
125

Дитині 14 років показано видалення 14 зуба по ортодонтичним показникам. Які

щипці необхідно використовувати при видаленні 14 зуба?

A. *S - подібні щипці;

B. S - образні з шипом;

C. Багнетоподібні щипці;

D. Клювовидні щипці;

E. Щипці зігнуті по площині.


126

У дитини 14 років при видаленні 16 з приводу хронічного періодонтиту сталася

перфорація верхньощелепної пазухи з проникненням дистального щічного кореня в

верхньощелепну пазуху. Подальша дія лікаря?

A. *Направити в стаціонар для оперативного втручання;

B. Спробувати видалити корінь самостійно;

C. Сформувати згусток, не повідомляти хворому;

D. Закрити перфорацію слизисто – надкістковим клаптем;

E. Амбулаторно виконати гайморотомію.
127

Хлопчик 13 років скаржиться на біль у ділянці видаленого 46 зуба, який віддає у вухо і в

скроню, неприємний запах з рота. Видалення було 3 дні тому. Підщелепні лімфовузли

збільшені, болючі при пальпації. Слизова оболонка навколо видаленого зуба

гіперемована, набрякла. Лунка 46 зуба виповнена згустком сірого кольору. Поставте

діагноз:

A.*Альвеоліт лунки видаленого 46 зуба;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 46 зуба;

C. Гострий одонтогенний лімфаденіт правої підщелепної ділянки;

D. Гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи від 46 зуба;

E. Невралгія III гілки трійчастого нерва.
128

Дівчинка 14 років скаржиться на різкий біль у ділянці правого СНЩС із іррадіацією у

вухо, головний біль, обмежене відкривання рота. Об’єктивно: асиметрія обличчя за

рахунок набряку в ділянці правого СНЩС. Шкіра в ділянці гіперемована, відкривання

рота до 1,5 см, болісне. Пальпація суглобу викликає різкий біль. Який діагноз найбільш

ймовірний?

A.*Гострий артрит правого СНЩС;

B. Артроз правого СНЩС;

C. Гострий гнійний паротит;

D. Вивих нижньої щелепи;

E. Гострий сіалоаденіт.
129

У дівчинки 14 років після травми місяць тому на слизовій оболонці нижньої губи

з’явилось новоутворення овальної форми, яке поступово збільшується, безболісне,

мяке, синюшно-жовтого кольору, діаметром 6 мм. Під час пункції – прозора, в’язка

рідина. Який діагноз можна припустити?

A.*Ретенційна кіста малої слинної залози нижньої губи;

B. Лімфангіома нижньої губи;

C. Фіброма нижньої губи;

D. Аденома малої слинної залози нижньої губи;

E. Ліпома нижньої губи.


130

Хлопчик 5 років хворіє 2 дні, температура тіла 37,8°С. При об’єктивному обстеженні

визначено асиметрію обличчя за рахунок набряку нижньої третини щоки праворуч,

регіонарний лімфаденіт. Відкривання рота вільне, слизова в ділянці 85 та 84 зубів

гіперемована, набрякла, інфільтрована з вестибулярного боку. Порожнина 84 зуба

відкрита, зуб рухомий. Поставте діагноз:

A.*Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 84 зуба;

B. Гострий серозний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 85 зуба;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 84 зуба;

D. Загострення хронічного періодонтиту 84 зуба;

E. Гострий гематогенний остеомієліт нижньої щелепи.
131

Дівчинці 3х років встановлено діагноз: гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи

від 74. Необхідно провести періостотомію та видалення 74. Дитина збуджена. Виберіть

оптимальний вид знеболювання для хірургічного втручання:

A.*Внутрішньовенний наркоз;

B. Мандибулярна анестезія;

C. Масковий наркоз;

D. Інтубаційний наркоз;

E. Центральна анестезія.
132

У дівчинки 12-ти років у правій щічній ділянці пальпується різко болючий інфільтрат

розміром 2x2 см, шкіра над ним виражено гіперемована, в центрі інфільтрату

формується некротичний стрижень. Спостерігається підвищення температури тіла до

38,2°С та явища інтоксикації. Встановіть клінічний діагноз

A.*Абсцедуючий фурункул правої щічної ділянки;

B. Неодонтогенний абсцес правої щічної ділянки;

C. Флегмона правої щічної ділянки;

D. Гострий гнійний неодонтогенний лімфаденіт правої щічної ділянки;

E. Нагноєна атерома правої щічної ділянки.


133

45-річна жінка від першої вагітності народила дівчинку, у якої верхня губа та

альвеолярний відросток поділені на 3 фрагменти, середній фрагмент різко зміщений

вперед та вгору, крила носа сплощені, піднебіння ціле. Маса тіла дитини при народженні

2700 г. Годування штучне, через відсутність молока у матері. Назвіть повний клінічний

Діагноз.

A.*Вроджене двобічне наскрізне незрощення верхньої губи та альвеолярного відростка,

протрузія міжщелепної кістки;

B. Вроджене двобічне наскрізне часткове незрощення верхньої губи та альвеолярного

відростка, протрузія міжщелепної кістки;

C. Вроджене двобічне приховане незрощення верхньої губи та альвеолярного відростка;

D. Вроджене двобічне приховане незрощення верхньої губи, протрузія міжщелепної

кістки;

E. Вроджене двобічне часткове незрощення верхньої губи.


134

Дитина 13 років звернулася зі скаргами на зміну кольору 11 зуба. 4 роки тому була

травма фронтальної ділянки верхньої щелепи. Об’єктивно: 11 зуб інтактний, перкусія

безболісна. На Rtgрозрідження кісткової тканини на верхівці кореня 11 зуба

розміром 1,6 - 2,7 см з чіткими краями округлої форми. Ваш діагноз:

A.*Одонтогенна кіста верхньої щелепи;

B. Хронічний фіброзний періодонтит;

C. Хронічний гранулюючий періодонтит;

D. Хронічний гранулематозний періодонтит;

E. Загострення гранулематозного періодонтиту.


135

Дитина К., 12 років, звернулася до лікаря зі скаргами на біль та припухлість в ділянці

лівого нижньощелепного суглобу. Із анамнезу відомо, що 2 дні тому дитина дуже широко

відкрила рот і відчула сильний біль в ділянці суглобу. Об’єктивно: в ділянці лівого суглобу

припухлість, пальпація болюча, відкривання рота дещо обмежене, болюче. Назвіть

найбільш вірогідний діагноз.

A.*Гострий артрит лівого СНЩС;

B. Хронічний артрит лівого СНЩС;

C. Юнацька дисфункція лівого СНЩС;

D. Анкілоз лівого СНЩС;

E. Артроз лівого СНЩС.
136

Хлопчик 10 років звернувся зі скаргами на наявність пухлини на нижній губі з боку

порожнини рота, яка з’явилася біля 3-х тижнів тому, яка збільшувалася. Об’єктивно: на

слизовій оболонці нижньої губи спостерігається випинання, обмежене, еластичне,

безболісне, округлої форми, прозоре. Слизова навколо незмінена. Поставте діагноз.

A.*Ретенційна кіста малої слинної залози;

B. Дермоїдна кіста;

C. Епідермоїдна кіста;

D. Гематома нижньої губи;

E. Абсцесс нижньої губи.


137

Батьки дитини М. 13 років, звернулися зі скаргами на відсутність прорізування 45.

Об’єктивно: має місце потовщення нижньої щелепи з вестибулярної поверхні в ділянці

відсутнього 45 зуба, поверхня утворення гладка, безболісна при пальпації. На

рентгенограмі: тінь високої інтенсивності з чіткими контурами, на фоні тіні множинні

зубоподібні утворення. Який найбільш вірогідний діагноз?

A.*Одонтома нижньої щелепи;

B. Фолікулярна кіста нижньої щелепи від 45;

C. Одонтогенна фіброма нижньої щелепи;

D. Радикулярна кіста нижньої щелепи від 45;

E. Амелобластома нижньої щелепи.
138

Дитина М. 10 років, скаржиться на біль та припухлість в лівій привушно-жувальній

ділянці. Декілька днів тому дитина вдарилася підборіддям об гойдалку. При натискуванні

на підборіддя виникає біль в ділянці правого вуха. Який діагноз Ви припускаєте?

A.*Перелом лівого виросткового відростка нижньої щелепи;

B. Перелом лівого кута нижньої щелепи;

C. Забій лівого кута нижньої щелепи;

D. Перелом тіла нижньої щелепи зліва;

E. Двобічний перелом гілок нижньої щелепи.
139

Дівчинка 15 років звернулася до хірурга - стоматолога зі скаргами на наявність

збільшеної, помірно болючої слинної залози. При пальпації слинна залоза горбиста,

щільна, безболісна. З протоки виділяється трохи мутна слина. Вустя протоки розширене,

слизова оболонка навколо нього ціанотична, пастозна з відбитками зубів. Поставте

правильний діагноз

A.*Хронічний паренхіматозний сіалоаденіт;

B. Хронічний інтерстиційний сіалоаденіт;

C. Слинокам’яна хвороба;

D. Змішана пухлина привушної слинної залози;

E. Кіста привушної слинної залози.
140

У дівчинки 10 років кровоточивість на протязі 3-х днів з лунки видаленого з приводу

фізіологічної зміни 53 зуба. В анамнезі тривала кровотеча після видалення молочних зубів і часта кровотеча з носа. Об’єктивно: слизова оболонка порожнини рота бліда, є дрібні крововиливи. Лунка видаленого 53 зуба виконана масивним вибухаючим згустком з під якого виділяється кров. На шкірі передпліччя петехії. Консультація якого фахівця необхідна в першу чергу?

A. *Гематолога;

B. Невропатолога;

C. Ендокринолога;

D. Іфекціоніста;

E. Гастроентеролога.


141

Батьки дитини 3-х місяців скаржаться на важкий стан дитини, підвищення температури до 39,0°С, поганий сон. При огляді: стан важкий, температура 39,5°С, обличчя асиметричне через набряк м’яких тканин на верхній щелепі праворуч, очна щілина звужена, слизова альвеолярного відростка гіперемована, набрякла з піднебінної і вестибулярної сторони. На животі в ділянці пупка ранка вкрита скоринкою. Ваш попередній діагноз?

A. *Гострий гематогенний остеомієліт верхньої щелепи;

B. Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи;

C. Гострий травматичний остеомієліт верхньої щелепи;

D. Гострий серозний неодонтогенний періостит верхньої щелепи;

E. Гострий гнійний неодонтогенний періостит верхньої щелепи.
142

Дівчинка 8 років звернулася до пародонтолога зі скаргами на оголення шийок 41 і 31 зубів. При огляді: шийки 41 і 31 оголені, ясенні сосочки між 42 і 41, 31 і 32, 41 і 31 гіперемійовані, при відтягуванні нижньої губи ясенний сосочок між 31 і 41 зубами відшаровується від шийок зубів. Глибина присінку - 0,4 см. Виберіть метод оперативного лікування.

A. *Вестибулопластика;

B. Френулотомія;

C. Висічення вуздечки;

D. Гінгівотомія;

E. Гінгівектомія.
143

Батьки дитини 6 років звернулися з приводу травми, отриманої під час падіння.

Об’єктивно: припухлість верхньої губи. 51,61 зуби рухомі, 2 ст. Рентгенологічно:

часткова резорбція коренів 51,61 зубів. Визначте метод лікування.

A. *Видалення зубів;

B. Гладка шина-скоба;

C. Зубо-ясенна шина;

D. Лігатурна фіксація;

E. Лікування не потрібно.
144

У хворого 7 років виявлено розростання ясен біля шийки зуба яскраво-червоного кольору, неправильної форми, горбисте, м’якої консистенції, легко кровоточить (як після травми, так і самостійно). Якому захворюванню відповідає дана клінічна картина?

A.* Ангіоматозний епулід;

B. Ліпома;

C. Фіброма;

D. Фіброзний епулід;

E. Гемангіома.
145

Батьки дівчинки віком 3 тижні скаржаться на наявність на шкірі лівої щоки червоної плями округлої форми, діаметром 2 см, яка існує з народження. Поверхня плями гладка, не здіймається над оточуючими тканинами. Симптом наповнення-спустошення позитивний. Вкажіть можливий діагноз.

A.*Капілярна гемангіома;

B. Плоский невус;

C. Кавернозна гемангіома;

D. Бугорчастий невус;

E. Лімфангіома.
146

Хлопчику 12 років встановлено діагноз: остеобластокластома тіла нижньої щелепи, коміркова форма. На рентгенограмі правої половини тіла нижньої щелепи в ділянці 83, 44, 45, 46 зубів виявляється осередок розрідження кісткової тканини з чіткими межами. Зона розрідження негомогенна, має вигляд „мильних пухирців”. Корені 44;45;46 зубів занурені у цей осередок, горизонтально резорбовані, кортикальний шар щелепи неперервний. Виберіть оптимальний метод лікування:

A.*Підокісна часткова резекція тіла нижньої щелепи із збереженням нижнього краю;

B. Екзартикуляція тіла нижньої щелепи на боці ураження;

C. Часткова резекція альвеолярного паростка нижньої щелепи;

D. Підокісна часткова резекція тіла нижньої щелепи без збереження нижнього краю;

E. Резекція тіла та альвеолярного паростка нижньої щелепи.
147

У хлопчика 13ти років виявлено збільшені лімфовузли у привушних та підщелепних ділянках з обох боків, на передній поверхні шиї праворуч. Лімфовузли щільні, безболісні, мало рухомі, діаметром 2-2,5 см. Спостерігається гіпертрофія піднебінних мигдаликів. Порожнина рота санована. Призначте доцільні додаткові методи обстеження.

A.*Пункційна біопсія;

B. Інцизійна біопсія;

C. Сіалографія;

D. УЗД;

E. Радіоізотопне дослідження.
148

Хлопчик 14 років звернувся зі скаргами на біль у правому скронево-нижньощелепному суглобі при відкриванні рота, який виник тиждень тому після перенесеного грипу. Об’єктивно: гіперемія та набряк тканин у ділянці правого суглоба. Регіонарні лімфатичні вузли збільшені. Зуби інтактні, прикус ортогнатичний. Температура тіла 37,5°С. На рентгенограмі суглобів кісткові структури не змінені, права суглобова щілина розширена. Встановіть клінічний діагноз.

A.*Гострий артрит правого СНЩС;

B. Передній вивих нижньої щелепи;

C. Загострений хронічний артрит правого СНЩС;

D. Артрозо-артрит правого скронево-нижньощелепного суглобу;

E. Загострений хронічний правобічний отит.
149

Хлопчик 8 років скаржиться на болючий набряк правої привушної ділянки, який виник

3 дні тому на фоні гнійного середнього отиту. При огляді: набряк та гіперемія шкіри в

правій привушній ділянці, пальпаторно визначається округлий інфільтрат з чіткими

межами, діаметром приблизно 3 см, щільний, болючий, обмежено рухомий, з ділянкою

розм’якшення. Порожнина рота санована. Визначте клінічний діагноз:

A.*Гострий гнійний неодонтогенний лімфаденіт правої привушної ділянки;

B. Гострий серозний неодонтогенний лімфаденіт правої привушної ділянки;

C. Гострий серозний одонтогенний лімфаденіт правої привушної ділянки;

D. Гострий неепідемічний паротит;

E. Гострий епідемічний паротит.
150

Дитина в віці 3 років направлена в дитяче щелепно-лицеве відділення с діагнозом уроджена комбінована наскрізна розщілина зліва. Дитині показана операція – уранопластика. Який вид знеболювання показаний хворому?

A.*Назотрахеальний наркоз;

B. Оротрахеальний наркоз;

C. Внутрішньовенний кетаміновий наркоз;

D. Внутрішньовенний наркоз тіопенталом натрію;

E. Масковий фторотановий наркоз.
151

Мати з немовлям звернулася зі скаргами на те, що дитина відмовляється брати груди. При обстеженні порожнини рота виявили коротку вуздечку язика. В якому віці показана операція подовження вуздечки язика?

A.*Відразу після звернення;

B. В 1 рік;

C. В 2 роки;

D. В 3 роки;

E. В 4 роки.
152

Батьки восьмирічної дитини звернулися у клініку зі скаргами на діастему між 11 та 21 зубами. Об’єктивно: вуздечка верхньої губи прикріплюється біля основи ясеневого сосочка, верхня губа малорухома, між 11 та 21 зубами діастема. Яка з перелічених методик хірургічного лікування передбачає перерозподіл тканин вуздечки верхньої

губи зметою подовження її довжини?

A.*Пластика по Лімбергу;

B. Френулотомія;

C. Френулоектомія;

D. Компактостеотомія;

E. Гінгівоостеопластика.


153

У дитини У., 7 років, встановлено повний вивих 11 зуба в результаті травми, яка сталася 24 години тому. Зуб принесено з собою. Об’єктивно: краї лунки слабо гіперемійовані, кісткові стінки лунки цілі, лунка заповнена кров’яним згустком. Виберіть оптимальний вид лікування.

A.*Реплантація 11 зуба з попереднім пломбуванням каналу;

B. Реплантація 11 зубу з наступним пломбуванням каналу;

C. Видалення 11 зуба;

D. Репозиція і фіксація 11 зуба;

E. Ушивання лунки кетгутом.
154

Хлопчику 1 міс. Біля медіального краю нижньої повіки праворуч рана з гнійним виділенням.

Захворів раптово, температура до 40°С. Загальний стан важкий. На другий день

захворювання з’явився інфільтрат біля внутрішнього краю очниці і щоки праворуч. Шкіра

над ним гіперемована, флуктуація не визначається. Очна щілина звужена. З правого

носового ходу виділяється гній. На вестибулярній поверхні альвеолярного відростка і

на піднебінні праворуч знаходиться інфільтрат. Слизова оболонка по перехідній складці над ним гіперемована, спостерігається флуктуація. Який найбільш ймовірний діагноз?

A. *Гострий гематогенний остеомієліт;

B. Гострий дакріоцистит;

C. Флегмона очниці праворуч;

D. Гострий правобічний гайморит;

E. Гострий серозний періостит.


155

У дитини 7 років на рентгенограмі біля корені 75 зуба спостерігається гомогенне

розрідження кісткової тканини округою форми, з чіткими рівними межами. У порожнину

утворення направлена коронкова частина непрорізавшогося 35 зуба, корінь його

знаходиться за межами утворення. Який можливий рентгенологічний діагноз?

A. *Фолікулярна кіста від 35 зуба;

B. Радікулярная кіста від 75 зуба;

C. Епідермоїдна кіста нижньої щелепи;

D. Парадентальна кіста нижньої щелепи;

E. Резидуальна кіста нижньої щелепи.


156

Батьки дівчинки 7 років скаржаться на набряк м’яких тканин привушно-жувальної

ділянки у дитини, підвищення температури до 38,2°С, зниження апетиту. Об’єктивно:

при пальпації ліва привушно-жувальна ділянка щільна, болюча, шкіра над нею

гіперемована, напружена. Устя вивідного протоку залози розширене, виділяється

мутна слина з домішкою гною. Який найбільш імовірний діагноз?

A. *Гострий бактеріальний правобічний паротит;

B. Гострий гнійний неодонтогенний лімфаденіт правої привушно-жувальної ділянки;

C. Неодонтогенний лімфаденіт правої привушно-жувальної ділянки;

D. Гострий гематогенний остеомієліт правої верхньої щелепи;

E. Псевдопаротіт Герценберга.
157

Мати дівчинки 3 міс. скаржиться на наявність у дитини утворення на кінчику, крилах і

спинці носа, деформацію тканин і малиново-синюшного забарвлення шкіри носа. Пухлина

збільшується. Об’єктивно: асиметрія обличчя за рахунок пухлини носа синюшно-малинового кольору. Симптом наповнення позитивний. Який найбільш ймовірний діагноз?

A. *Гемангіома носа;

B. Травма носа;

C. Нейрофіброматоз;

D. Фіброма;

E. Херувізм.
158

У дитини 13 років після травми півроку тому на слизовій оболонці нижньої губи

з’явилося утворення округлої форми, 1 см в діаметрі, з чіткими межами. Колір слизової оболонки над утворенням - блакитний. При пальпації: утворення безболісне м’якої консистенції. Регіональні лімфовузли без патології. Клінічні аналізи крові і сечі в межах

вікової норми. Який найбільш ймовірний діагноз?

A. *Ретенційна кіста;

B. Гемангіома;

C. Міксома;

D. Папілома;

E. Фіброма.
159

Мама 1-місячної дитини скаржиться, що при годуванні груддю дитина "клацає" язиком,

неспокійна, погано додає у вазі. Об’єктивно: нижній край вуздечки язика прикріплюється біля ясенного валика, рухи язика обмежені, вуздечка тонка, прозора. Яка повинна бути лікарська тактика?

A. *Поперечний розтин вуздечки язика;

B. Втручання лікаря не потрібне;

C. Пластика вуздечки язика зустрічними трикутними клаптями по Лімбергу;

D. Пластика по Діфенбаху;

E. Пластика за методом Кручинського.


160

Хворий 6 років скаржиться на нездужання і сухість у роті. Обличчя має грушоподібну форму, через припухлість привушних ділянок, більше праворуч. Мочки вух відведені. Шкірні покриви в кольорі не змінені. З проток привушних слинних залоз виділяється густий прозорий секрет. Який діагноз?

A. *Гострий епідемічний паротит;

B. Хвороба Мікуліча;

C. Псевдопаротит Герценберга;

D. Гострий неепідемічний паротит;

E. Флегмона привушної ділянки праворуч.
161

Дитина 3 років в результаті падіння отримала травму верхніх зубів. Об’єктивно: коронки

51 і 61 занурені в навколишні тканини, видно тільки їх ріжучий край, ясенний край

гіперемований, набряклий. Тактика лікування?

A. *Видалення зуба;

B. Спостереження;

C. Репозиція;

D. Ендодонтичне лікування;

E. Протизапальна терапія.
162

Новонароджена дитина відмовляється від прийому їжі, не може смоктати груди. Об’єктивно:вуздечка язика коротка, представлена дублікатурою слизової оболонки, язик обмежений у рухах. Виберіть оптимальний метод хірургічного втручання.

A.*Френулотомія;

B. Пластика вуздечки за Дифенбахом;

C. Френулоектомія;

D. V-подібна пластика вуздечки;

E. Пластика вуздечки методом переміщення трикутних клаптів.
163

У дитини М., 1 міс., має місце вроджений дефект м’яких тканин верхньої губи зліва. В які строки формуються вроджені вади верхньої губи?

A.* Протягом другого місяця розвитку плоду;

B. Протягом першого місяця розвитку плоду;

C. Протягом третього місяця розвитку плоду;

D. Протягом четвертого місяця розвитку плоду;

E. Протягом п’ятого місяця розвитку плоду.
164

Хворий 8 років був направлений шкільним лікарем на консультацію в зв’язку з наявністю утворення на язиці. На боковій поверхні язика зліва, ближче до кінчика, є новоутворення на вузькій ніжці, блідо-рожевого кольору, без інфільтрації прилеглих тканин, виступає над слизовою оболонкою, безболісне при пальпації, розміром до 0,8 см. Назвіть найвірогідніший діагноз.

A.*Папілома язика;

B. Кіста язика;

C. Гемангіома язика;

D. Фіброма язика;

E. Лімфангіома язика.
165

Дитині Н., 7 років, показана вестибулопластика на нижній щелепі. До якої патології

найчастіше призводить мілкий присінок порожнини рота?

A.*Захворювання тканин пародонта;

B. Затримка росту щелепи;

C. Тісне розташування фронтальних зубів;

D. Парафункція мімічних м’язів;

E. Глибокий прикус.


166

Хлопчик 14 років скаржиться на сильний біль в ділянці лунки видаленого 3 дні тому

зуба, який ірадіює по ходу гілок трійничного нерва. Об’єктивно: лімфатичні вузли

збільшені та болючі при пальпації , тканини навколо лунки набряклі, гіперемійовані,

Стінки лунки покриті сірувато-зеленим нальотом з гнилісним запахом. Діагноз:

A.*Альвеоліт;

B. Перикоронарит;

C. Остит;

D. Періостит;

E. Остеомієліт.


167

У хлопчика віком 2 роки на лівій щічній ділянці спостерігається утворення коричневого

кольору, з нерівною поверхнею, укрите жорстким волосям. Зі слів батьків новоутвір

виявлено під час народження дитини, незначно збільшується з її ростом. Поставте

діагноз.

A.*Пігментний невус;

B. Судинний невус;

C. Саркома Капоші;

D. Нейрофіброматоз обличчя;

E. Меланома щоки.


168

10-річна дитина, після отриманої три дні тому травми – удару в ділянку правого СНЩС,

скаржиться на біль у правій привушно-жувальній ділянці. Біль посилюється під час

відкривання рота та жування. Об’єктивно: асиметрія обличчя за рахунок припухлості

тканин правої привушно-жувальної ділянки, пальпація тут болісна. Відкривання рота

обмежене до 1,5 см через значну болісність. З боку порожнини рота патології не

виявлено. Регіонарні лімфовузли дещо збільшені, болісні. На Rtg-грамі СНЩС за

Шуллером спостерігається деяке розширення суглобової щілини, кісткові структури СНЩС

не змінені. Який діагноз є правильним при даній клінічній картині?

A.*Гострий травматичний серозний артрит правого СНЩС;

B. Остеоартрит правого СНЩС;

C. Неоартроз правого СНЩС;

D. Деформуючий артроз правого СНЩС;

E. Артрозо-артрит правого СНЩС.


169

У 13 річної дитини внаслідок отриманої травми пошкоджено верхні центральні різці.

Дитина звернулась до стоматолога через 40 хв. після травми. Під час огляду виявлено,

що 11 та 21 зуби заглибились у товщу коміркового відростка на половину висоти коронки

зубів. Спостерігається незначна кровотеча з ясен довкола вказаних зубів. Візуально

цілісність слизової оболонки ясен не порушена. Патологічної рухомості 11 і 21 зубів, а

також сусідніх зубів та коміркового відростка не виявлено. На Rtg-грамі ознаку переломів

зубів немає. Якою буде оптимальна тактика стоматолога в даному випадку?

A.*Виведення 11 та 21 зубів у зубний ряд до рівня оклюзійної поверхні, фіксація їх

шиною-скобою. Динамічне спостереження з визначенням подальшої терапії за

результатами ЕОД;

B. Динамічне спостереження, ЕОД, призначення протизапальної терапії і

фізіотерапевтичних процедур;

C. Реплантація 11 та 21 зубів після попереднього пломбування каналів коренів цих зубів;

D. Виведення 11 та 21 зубів у зубний ряд, лігатурне зв’язування, динамічне спостерігання,

проведення ЕОД;

E. Видалення 11 та 21 зубів.
170

У дитини 8 років виявлено збільшені слабоболісні лімфовузли у підщелепній ділянці та

на шиї, які з’явилися два дні тому. Останні чотири дні у дитини спостерігається

субфібрилітет, ангіозні явища, загальне недомогання. Під час огляду патології з боку

ротової порожнини не виявлено. Є слабо виражені ангіозні явища. Визначте правильну

тактику лікаря

A.*Скерувати для проведення загального аналізу крові та на консультацію до педіатра;

B. Скерувати на консультацію до гематолога;

C. Скерувати на консультацію до лікаря-отоляринголога;

D. Призначити антибіотикотерапію;

E. Призначити теплові фізіотерапевтичні процедури на ділянки, де виявлено збільшені

Лімфовузли.


171

Хлопчик віком 12 років звернувся із скаргами на підвищення температури до 38,5°С,

утруднене відкривання рота, біль під час ковтання, їжі, розмови. Об’єктивно: шкірні

покрови бліді, обличчя незначно асиметричне через припухлість у лівій підщелепній

ділянці. Відкривання рота обмежене до 12 см, болісне. Набряк тканин у лівій

під’язиковій ділянці, лівий щелепно-язиковий жолобок інфільтрований, згладжений,

болісний під час глибокої пальпації, слизова оболонка тут різко гіперемована. Коронка

36 зуба зруйнована повністю. Який діагноз можна припустити?

A.*Одонтогенний абсцес щелепно-язикового жолобка від 36 зуба;

B. Гострий одонтогенний періостит нижньої щелепи від 36 зуба;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 36 зуба;

D. Одонтогенна флегмона лівої крило-щелепної ділянки;

E. Одонтогенна флегмона лівої підщелепної ділянки.
172

Батьки 6 річного хлопчика скаржаться на підвищену температуру тіла, порушення загального стану дитини, болісну припухлість правої щоки. Об’єктивно: шкірні покриви бліді, асиметрія

обличчя через припухлість м’яких тканин правої щічної ділянки. Комірковий відросток

верхньої щелепи в ділянці 55, 54 та 53 зубів потовщений з обох боків, болісний під час

пальпації, вказані зуби частково зруйновані карієсом, рухомі (II-III ступінь), із зубоясенних

кишень їх виділяється гній. Вкажіть найбільш ймовірний діагноз.

A.*Гострий одонтогенний остеомієліт в/щ від 53, 54, 55 зубів;

B. Гострий одонтогенний гнійний періостит в/щ від 53, 54, 55 зубів;

C. Одонтогенний абсцес щічної ділянки від 53, 54, 55 зубів;

D. Гострий одонтогенний серозний періостит в/щ від 53, 54, 55 зубів;

E. Одонтогенна флегмона щічної ділянки від 53, 54, 55 зубів.
173

Батьки 6 річного хлопчика звернулися у клініку хірургічної стоматології для видалення 51

та 61 зубів у зв’язку з прорізуванням 11 та 21 зубів. Який метод знеболення буде адекватним у даному випадку?

A.*Інфільтраційна анестезія;

B. Інфраорбітальна анестезія;

C. Загальне знеболення;

D. Аплікаційне знеболення;

E. Різцева анестезія.


174

У хлопчика віком 8 років виявлено потовщення тіла нижньої щелепи у ділянці 83,84 та

85 зубів . У зазначеній ділянці виявляється кулясте, безболісне випинання тканин,

симптом Дюпюітрена позитивний. Тимчасові зуби інтактні. На Rtg-грамі нижньої щелепи

у бічній проекції у ділянці 83,84, 85 зубів виявляється вогнище деструкції кістки з чіткими

межами. Фолікул 44 зуба зміщений донизу та дистально, коронка його проектується на

вогнище деструкції. Поставте клінічний діагноз.

A.*Фолікулярна кіста нижньої щелепи від 44 зуба;

B. Фіброзна дисплазія нижньої щелепи;

C. Амелобластома нижньої щелепи;

D. Радикулярна кіста нижньої щелепи від 84 зуба;

E. Остеобластокластома нижньої щелепи.


175

Дитина 6 років поступила до приймального покою дитячої лікарні з діагнозом забито-рвана рана лоба. На консультацію був викликаний щелепно-лицьовий хірург. Він оглянув рану, провів ПХО з накладанням первинних швів. Дитина направлена на подальше лікування в поліклініці за місцем проживання. Що обов’язково в даному випадку?

A. *Консультація нейрохірурга;

B. Госпіталізація;

C. Санація порожнини рота;

D. Протимікробна терапія;

E. Ліжковий режим.
176

Батьки дівчинки 11 місяців скаржаться на наявність великої пухлини в ділянці

підборіддя та обох підщелепних ділянках у дитини. Утворення виявлено при народженні

дівчинки, має повільний ріст, але під час ГРВЗ пухлина збільшується у 2-3 рази, а потім

поступово зменшується. Об’єктивно: в обох підщелепних та підпідборідній ділянках

спостерігається м’якотканинна пухлина без чітких меж, тістоподібної консистенції,

безболісна під час пальпації. Шкіра над утворенням не змінена. Відкривання рота

вільне. Язик збільшений у розмірах. Сосочки його збільшені, містять прозору рідину

жовтого кольору. Встановіть клінічний діагноз.

A.*Полікістома (кістозна форма лімфангіоми);

B. Міома;

C. Серединна кіста шиї;

D. Кавернозна гемангіома;

E. Нейрофіброматоз.


177

На прийомі у хірурга-стоматолога під час видалення 46 зуба з приводу загострення

хронічного періодонтиту у дівчинки 14років виникла профузна кровотеча з лунки.

Визначте тактику лікаря:

A.*Видалений зуб одразу встановити в лунку, зафіксувати прикус за допомогою стенсу та

кругової пов’язки на голову; терміново транспортувати дитину в щелепно-лицевий

стаціонар у супроводі медперсоналу з супровідними документами;

B. Тампонада лунки йодоформною марлею; планова госпіталізація дитини в

щелепно-лицевий стаціонар;

C. Затиснути лунку пальцем, терміново транспортувати дитину в щелепно-лицевий

стаціонар у супроводі медперсоналу з супровідними документами;

D. Ввести в лунку марлевий тампон, змочений у 3% розчині перекису водню, добре його

притиснути; термінова госпіталізація дитини в гематологічний стаціонар;

E. Внутрішньовенне введення адреналіну, вікасола, 5% розчину амінокапронової

кислоти; планова госпіталізація дитини в гематологічний стаціонар.
178

У хлопчика віком14 років у лівій підщелепній ділянці спостерігається новоутворення біля 1 см в діаметрі, коричневого кольору, щільної консистенції, безболісне. Поверхня його має

багато сосочкових виступів, здіймається над прилеглими тканинами. Шкіра навколо

утворення гіперемована та трохи набрякла. Утворення з’явилося кілька років тому.

Останній час спостерігається його швидкий ріст. Визначте тактику лікаря-стоматолога.

A.*Направити дитину до спеціалізованого онкологічного закладу;

B. Видалити новоутворення у межах здорових тканин;

C. Видалити новоутворення методом кріодеструкції;

D. Провести склерозування новоутворення;

E. Пацієнт потребує динамічного спостереження.


179

Після проведення правобічної туберальної анестезії у хлопчика 13 років з’явився і

почав різко збільшуватися набряк щічної ділянки. Визначте лікувальну тактику.

A.*Накладення в перші години на щічну ділянку пов’язки, що давить, потім - пухир із

льодом, із 2-3го дня - мазь троксевазин (гель 2%), долгит-крем;

B. У першу добу - холод, потім УФО в еритемній дозі, ЛФ із третього дня;

C. Розтин гематоми правої щоки, призначення антибіотикотерапії;

D. Призначення протизапальної терапії, фізіотерапевтичних процедур, компреси з 20%

ДМСО з другого дня;

E. Накладення на щічну ділянку пов’язки, що давить, наступного дня: УВЧ-терапія,

фонофорез із йодом або лідазою.
180

Хлопчику віком 8 років показане видалення 55 зуба з приводу загостреного хронічного

періодонтиту. Супутнє захворювання у дитини – вроджена вада серця, у стадії

компенсації. Визначте лікувальну тактику:

A.*Видалення зуба можливе амбулаторно під місцевим знеболенням;

B. Видалення зуба можливе амбулаторно тільки під загальним знеболенням;

C. Видалення зуба можливе тільки у щелепно-лицевому відділенні під місцевим

знеболенням;

D. Видалення зуба можливе тільки у кардіологічному відділенні під загальним

знеболенням;

E. Видалення зуба протипоказане, через супутнє захворювання.
181

Дівчинка 15 років, що страждає на синдром Дауна, потребує хірургічної санації

порожнини рота. Оберіть метод знеболення в амбулаторних умовах:

A.*Внутрішньовенний наркоз;

B. Масковий наркоз;

C. Нейролептаналгезія;

D. Потенційоване провідникове знеболення;

E. Місцеве провідникове знеболення.


182

Дівчинці 7 років встановлено діагноз – укушена рана верхньої губи з дефектом тканин. Рана спричинилася під час падіння вдома. Оберіть лікувальну тактику:

A.*Під час проведення ПХО необхідно ліквідувати дефект, застосовуючи місцевопластичні

методи;


B. Рана повинна загоюватись вторинним натягуванням;

C. Закривати дефект необхідно після повного загоєння рани за допомогою філатовського

стебла;

D. Під час проведення ПХО необхідно мобілізувати і звести краї рани;

E. Закривати дефект необхідно місцевопластичними методами після повного загоєння

рани.
183

Під час операції видалення дермоїдної кісти перенісся хлопчик 14 років поскаржився

на запаморочення, нудоту, слабкість. Об’єктивно: шкіра бліда, вкрита холодним потом.

Дихання часте, пульс слабий, артеріальний тиск знижений (80/60 мм рт.ст.), руки холодні.

Визначте імовірний діагноз.

A.*Непритомність;

B. Травматичний шок;

C. Анафілактичний шок;

D. Колапс;

E. Токсичний шок.

184


До дитячого щелепно-лицевого відділення поступила 3-річна дівчинка з діагнозом:

вроджене незрощення 1/2 твердого та м’якого піднебіння, полідактилія. Яких

спеціалістів потрібно залучити для реабілітації цієї дитини?

A.*Щелепно-лицевого хірурга, педіатра, отоларинголога, логопеда, ортодонта, психолога,

хірурга-ортопеда;

B. Щелепно-лицевого хірурга, педіатра, логопеда, ортодонта, хірурга-ортопеда;

C. Щелепно-лицевого хірурга, педіатра, отоларинголога, логопеда, психолога;

D. Щелепно-лицевого хірурга, отоларинголога, логопеда, ортодонта;

E. Щелепно-лицевого хірурга, психолога, ортодонта, хірурга-ортопеда.
185

Хлопчик 11років скаржиться на біль під час відкривання рота та жування. Біль виник

3 дні тому, після травми, отриманої на спортивному тренуванні. Під час огляду: обличчя

симетричне, відкривання рота обмежене, рухи у обох скронево-нижньощелепних

суглобах синхронні, пальпація правого СНЩС болісна, присуглобові м’які тканини

інфільтровані, набряклі, шкіра звичайного кольору. На рентгенограмі правого СНЩС за

Шулером виявляється дещо розширена суглобова щілина, кісткові елементи суглоба без

видимих патологічних змін. Встановіть клінічний діагноз:

A.*Гострий травматичний артрит правого СНЩС;

B. Хронічний травматичний артрит правого СНЩС;

C. Загострення хронічного артриту правого СНЩС;

D. Ювенільна дисфункція суглоба правого СНЩС;

E. Вторинний деформуючий артрит правого СНЩС.
186

Дитині 8 років встановлено клінічний діагноз: “Загострення хронічного періодонтиту 84

зуба”. Коронка зуба зруйнована на 1/2. Якою повинна бути тактика стоматолога?

A.*Видалення зуба;

B. Ендодонтичне лікування зуба;

C. Ендодонтичне та медикаментозне лікування;

D. Медикаментозне лікування;

E. Провести розтин по перехідній складці, призначити медикаментозне лікування.


187

Дитині 7 років встановлено клінічний діагноз: „Хронічний гранулюючий періодонтит 55

зуба”. Супутній діагноз: „ревматичний ендокардит”. Якою повинна бути тактика

лікаря-стоматолога?

A.*Видалення зуба;

B. Ендодонтичне лікування;

C. Ендодонтичне та фізіотерапевтичне лікування;

D. Динамічне спостереження;

E. Ендодонтичне лікування і динамічне спостереження;
188

Дитина 6 років під час падіння вдарилася об парту передніми верхніми зубами. Під час

огляду лікарем-стоматологом вставлено клінічний діагноз: „Інтрузійний вивих 11

зуба”. Якою повинна бути тактика стоматолога?

A.*Спостереження за самостійним „прорізуванням” зуба протягом 9-12 місяців;

B. Видалення зуба;

C. Медикаментозне та ендодонтичне лікування;

D. Видалення і реплантація зуба;

E. Виведення зуба у зубний ряд, фіксація його, ендодонтичне лікування.
189

Дитина 4 років внаслідок падіння отримала травму верхніх центральних зубів. Під час

огляду лікарем-стоматологом встановлено клінічний діагноз: „Інтрузійний вивих 61 зуба”.

Якою повинна бути тактика стоматолога?

A.*Видалення зуба;

B. Спостереження за самостійним “прорізуванням” зуба протягом 9-12 місяців;

C. Медикаментозне та ортодонтичне лікування;

D. Видалення і реплантація зуба;

E. Ортодонтичне та ендодонтичне лікування.
190

Дитині 12 років встановлено попередній діагноз: „Пухлина правої привушної слинної

залози”. Для уточнення діагнозу і визначення лікувальної тактики найбільш доцільно

провести:

A.*Пункційну біопсію, сіалографію;

B. Інцизійну біопсію, сіалометрію;

C. Сіалографію, ексцизійну біопсію;

D. Ексцизійну біопсію, радіоізотопне дослідження;

E. Сіалометрію, УЗД.
191

У дитини віком 2 місяців під час лікування гострої пневмонії з абсцедуванням з’явилася

припухлість м’яких тканин лівих над - і підочної ділянок за рахунок набряку та запального

інфільтрату. Стан дитини важкий. Яке ускладнення основного захворювання виникло в

даному випадку?

A.*Гострий гематогенний остеомієліт лівої верхньої щелепи;

B. Тромбофлебіт лицьової вени;

C. Гострий дакріоцистит;

D. Неодонтогенний абсцес лівої підочної ділянки;

E. Неодонтогенна флегмона лівої щоки.


192

Дитина 9 років скаржиться на припухлість м’яких тканин і біль під щелепою праворуч.

Об’єктивно: загальний стан задовільний, асиметрія обличчя за рахунок запального

інфільтрату і колатерального набряку тканин у правій підщелепній ділянці. Коронка 85

зруйнована, слизова оболонка ясен у ділянці 84, 85, 46 зубів гіперемована, набрякла,

перехідна складка згладжена. Яке лікування необхідно провести?

A.* Видалити 85 зуб;

B. Ендодонтичне лікування 85 зуба;

C. Видалити 85 зуб і зробити розтин по перехідній складці;

D. Провести періостотомію;

E. Ендодонтичне лікування 85 зуба і періостотомія.
193

У хлопчика 9 років під час спортивної гри трапився повний вивих 21 зуба. З моменту

травми пройшло 2 години. Ваша тактика.

A.*Ендодонтичне лікування 21, медична обробка лунки і зуба, реплантація та фіксація

зуба;

B. Медична обробка зуба і лунки, реплантація зуба;C. Реплантація та фіксація зуба;

D. Медична обробка зуба і лунки, реплантація та фіксація зуба;

E. Медична обробка зуба і лунки, реплантація, фіксація та ендодонтичне лікування зуба.
194

В клініку дитячої хірургічної стоматології звернулися батьки дитини 1,5 місяців, у якої

вроджена вада верхньої губи. Об’єктивно: повне незрощення верхньої губи зліва, ліве

крило носа сплощене, комірковий відросток та піднебіння цілі. Дитина соматично

здорова, маса при народженні 3050 г. Визначте термін виконання первинної

хейлопластики.

A.*2,5 - 3 міс.;

B. 3,5 - 4 міс.;

C. 4,5 –5 міс.;

D. 5.5 – 6 міс.;

E. 6,5 – 7 міс.
195

Дитина А., 8 років звернулася до лікаря зі скаргами на наявність безболісного утворення

округлої форми під язиком зліва. Помітила випадково близько місяця тому. Під час

огляду: під язиком зліва, у товщі м’яких тканин дна порожнини рота спостерігається

утворення округлої форми розміром до 2,0 см в діаметрі, м’якої консистенції, безболісне

під час пальпації, слизова оболонка над ним сірувато-голубого кольору. Назвіть

найвірогідніший діагноз.

A.*Ранула лівої під’язикової слинної залози;

B. Дермоїдна кіста дна порожнини рота;

C. Епідермоїдна кіста дна порожнини рота;

D. Лімфангіома дна порожнини рота;

E. Гемангіома дна порожнини рота.


196

Мати дитини К., 1 місяць, звернулася зі скаргами на те, що дитина погано бере груди,

недостатньо набирає вагу. Після обстеження лікар встановив діагноз: аномалійне

прикріплення вуздечки язика. Який із методів хірургічного лікування необхідно

використати в даному випадку?

A.*Поперечний розтин вуздечки;

B. Френулектомія;

C. Вестибулопластика;

D. Переміщення трикутних клаптів за Лімбергом;

E. Френулопластика за Дифенбахом.


197

Батьки дитини 6 років звернулися зі скаргами на біль у дитини в піднижньощелепній

Ділянці ліворуч, на підвищення t до 37,5°С. При огляді – обличчя асиметричне через інфільтрат піднижньощелепної ділянки зліва. Інфільтрат м’яко-еластичної консистенції, рухомий, розміром 2х2,5 см, пальпація злегка болюча, шкіра не змінена. Зуби інтактні. Зів гиперемійований. Поставте діагноз.

A. *Гострий серозний неодонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

B. Гострий серозний одонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

C. Гострий гнійний неодонтогенніий піднижньощелепний лімфаденіт;

D. Гострий гнійний одонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

E. Аденофлегмона піднижньощелепної ділянки.


198

Мати дитини 5-ти років звернулася до стоматолога зі скаргами на погане самопочуття

дитини, високу температуру, біль на нижній щелепі. Об’єктивно: стан середньої

тяжкості, t до 39°С, асиметрія обличчя через набряк м’яких тканин і інфільтрат на нижній

щелепі праворуч. 84,85 зуби змінені в кольорі, запломбовані. Перкусія болюча,

перехідна складка згладжена у 83,84,85,46 зубів. Слизова гіперемована з язичної вестибулярної сторони. Поставте діагноз.

A. *Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

B. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи;

C. Гострий серозний періостит нижньої щелепи;

D. Загострення хронічного періодонтиту;

E. Кіста, що нагноїлася запального ґенезу.
199

На етапне оперативне лікування поступив хворий С., 2-х років, з діагнозом вроджене

повне лівостороннє незрощення в/губи та піднебіння. Об’єктивно спостерігається дефект

твердого та м’якого піднебіння, стан після лівосторонньої хейлопластики. В анамнезі

часті респіраторні захворювання. Порушення яких функцій найчастіше можуть

спостерігатися у даного хворого?

A. *Ковтання, жування, розмови, дихання міміки;

B. Ковтання, жування, розмови;

C. Жування, дихання;

D. Розмови;

E. Дихання, міміки.
200

На консультативний прийом в клініку щелепно-лицевої хірургії доставлена дитина Ш.

1 міс. Об’єктивно при огляді виявлено двостороннє незрощення в/губи, твердого

і м’якого піднебіння зі значним вистоянням міжчелюстної кістки. В які терміни

внутрішньоутробного розвитку формується в/губа і піднебіння?

A. *В/губа - кінець 2 міс., піднебіння - 2-3 міс.;

B. В/губа - 1 міс., піднебіння - 1 міс.;

C. В/губа - 5 міс., піднебіння - 6 міс.;

D. В/губа - 4 міс., піднебіння - 5 міс.;

E. В/губа - 8 міс., піднебіння - 9 міс.


201

На огляд до щелепно-лицьового хірурга доставлена дитина Р. 1 міс. Об’єктивно при

огляді виявлено щілину, яка йде в поперечному напрямку від правого кута рота через

всю товщу щоки до переднього краю жувального м’яза. Який діагноз у даного

хворого?

A. *Правобічне поперечне незрощення обличчя;

B. Правобічне косе незрощення обличчя;

C. Незрощення носа;

D. Правобічне незрощення в/губи;

E. Незрощення н/щелепи.


202

У відділення патології новонароджених до дитини В. 2-х днів, на консультацію викликаний щелепно-лицьовий хірург. Клінічно при об’єктивному огляді обличчя виявлено різке недорозвинення н/щелепи (мікрогенія), западання язика, незрощення твердого та м’якого піднебіння. Спостерігається утруднення дихання і ковтання. Назвіть найбільш імовірний діагноз?

A. *Синдром П’єра Робена;

B. Синдром Франческетті Клейна;

C. Синдром Гольденара;

D. Синдром Лоу;

E. Синдром Халлермана Штрайфа.
203

На консультацію до дитини 3-х днів з народження, у відділення патології новонароджених, був викликаний щелепно-лицевий хірург. При огляді дитини спостерігається двостороннє

недорозвинення виличних кісток і очниць, антимонголоїдний розріз очних щілин,

незрощення нижніх повік, недорозвинення н/щелепи (пташине обличчя), деформації вушних

раковин з наявністю преаурікулярної нориці праворуч. Яке спадкове захворювання у даної дитини?

A. *Нижньощелепно-лицевий дизостоз;

B. Окуло-церебро-ренальний синдром;

C. Окуло-аурикуло-вертебральна дисплазія;

D. Окуло-мандибулифаціальний синдром;

E. Окуло-зубо-палатинальний синдром.


204

Батьки хлопчика 13 років прийшли на прийом до хірурга-стоматолога зі скаргами на

хворобливу припухлість лівої щоки, підвищену температуру тіла. Об’єктивно:

температура тіла 37,5°С, обличчя асиметричне за рахунок набряку лівої щічної ділянки,

шкіра в кольорі не змінена, в складку збирається вільно, відкривання рота вільне в

повному обсязі. У порожнині рота спостерігається болючий інфільтрат, в ділянці 35,

36, 37 зубів з вестибулярної сторони, перехідна складка в ділянці цих зубів згладжена, слизова оболонка набрякла, гіперемована, симптом флуктуації позитивний. 36 раніше лікований з приводу ускладненого карієсу, перкусія слабо болюча. Поставте найбільш імовірний діагноз.

A. *Гострий гнійний періостит нижньої щелепи зліва;

B. Радікулярна кіста нижньої щелепи зліва в ділянці 36 зуба;

C. Гострий серозний періостит нижньої щелепи зліва;

D. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи зліва;

E. Хронічний осифікуючий Періостит нижньої щелепи зліва.


205

У клініку поступила дитина 8 років зі скаргами на наявність округлого утворення на

слизовій оболонці нижньої губи, яке батьки дитини виявили тиждень тому.

В анамнезі травма 2 місяці тому. Об’єктивно: обличчя симетричне, шкіра в кольорі не

змінена. Відкривання рота вільне на слизовій оболонці нижньої губи спостерігається округле утворення, слизова оболонка над утворенням стоншена, крізь слизову оболонку просвічується блакитнувата рідина. Пальпація утворення безболісна. Який передбачуваний діагноз?

A. *Ретенційна кіста малої слинної залози;

B. Кавернозна гемангіома слизової оболонки нижньої губи;

C. Папіломи слизової оболонки нижньої губи;

D. Фіброма слизової оболонки нижньої губи;

E. Лімфангіома слизової оболонки нижньої губи.


206

Під час виконання місцевої анестезії (2 мл 10% лідокаїну) дівчинка 9 років, зойкнула,

знепритомніла, почалися генералізовані судоми. Шкіра – блідо-синюшна. Пульс

непрослуховується через судоми. Попередній діагноз?

A.*Інтоксикація лідокаїном;

B. Набряк Квінке;

C. Анафілактичний шок;

D. Бронхіальна обструкція;

E. Фебрильні судоми.
207

Дитина 10 років поступила у відділення зі скаргами на неможливість відкривання рота.

Зі слів батьків, у трирічному віці впав і вдарився підборіддям. На початку скаржився на

сильний біль при відкриванні рота. Потім рот повністю закрився. При огляді обличчя

нагадує пташиний дзьоб. Рот повністю закритий, фронтальні зуби верхньої щелепи через їх виступання верхньою губою не перекриваються. Підборіддя сплощене. Рухи суглобових головок при пальпації не відзначаються. На ортопантомограмі суглобова щілина не простежується, півмісяцева вирізка значно звужена. Поставте діагноз.

A.*Двосторонній кістковий анкілоз;

B. Односторонній кістковий анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба;

C. Фіброзний анкілоз скронево-нижньощелепного суглоба;

D. Деформуючий артроз скронево-нижньощелепного суглоба;

E. Хронічний артрит.


208

Після перенесеного матір’ю гострого гнійного маститу у 2-х місячної дитини

з’явився набряк лівих підочних і виличних ділянок, гіперемія шкіри лівої

половини обличчя, висока температура 39 -40°С, гноєтеча з носа. Який діагноз

можна припустити?

A* Гострий гематогенний остеомієліт;

B. Флегмона підочної ділянки;

C. Гострий гайморит;

D. Гострий одонтогенний остеомієліт;

E. Гострий гнійний періостит.


209

Батьки дитини 6 років скаржаться на біль в піднижньощелепній ділянці праворуч.

Напередодні боліло горло. При огляді: стан середньої тяжкості, t - 37,9°С.

Асиметрія обличчя через щільний болючий інфільтрат в правій підщелепній ділянці.

Інфільтрат малорухомий, шкіра над ним гіперемована. В центрі – спостерігається

флуктуація. Зуби інтактні. Поставте діагноз.

A. *Гострий гнійний неодонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

B. Гострий серозний неодонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

C. Аденофлегмона;

D. Гострий гнійний одонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

E. Сіалоаденіт.
210

Батьки скаржаться на погане самопочуття дитини 7 років, підвищення t до 39 °С,

біль в зубах на верхній щелепі зліва. При огляді: стан важкий, дитина бліда, адинамічна, асиметрія обличчя із-за інфільтрату на верхній щелепі зліва. У 64 зубі порожнина, перкусія болюча. 63,65 зуби інтактні, перкусія болюча, рухомість зубів I ступеня, з-під ясенного краю 64 зуба виділяється гній. Перехідна складка згладжена у 63,64,65 зубів слизова гіперемована

з вестибулярної і піднебінної сторони. Ваш діагноз?

A. *Гострий одонтогенний остеомієліт верхньої щелепи від 64 зуба;

B. Гострий серозний періостит верхньої щелепи;

C. Гострий гнійний одонтогенний періостит верхньої щелепи від 64 зуба;

D. Радикулярна кіста верхньої щелепи, що нагноїлася;

E. Гострий одонтогенний гайморит.
211

Мама дитини 1,5 років скаржиться на наявність утворення на правій щоці. Утворення

з’явилося через кілька місяців після народження. При огляді: на шкірі правої щоки темно-червоне утворення розміром 1,5-2,0 см., безболісне, спостерігається

позитивний симптом наповнення. Ваш діагноз?

A. *Кавернозна гемангіома правої щоки;

B. Бешиха;

C. Гематома правої щоки;

D. Судинний невус;

E. Лімфангіома правої щоки.
212

Дівчинка 6 років скаржиться на біль в 74 зубі нижньої щелепи зліва. Зуб турбує протягом доби. При огляді: стан задовільний, t - 37,8°С. Обличчя асиметричне через наявність інфільтрату нижньої щелепи зліва. У 74 зубі порожнина, зуб змінений в кольорі, перкусія болюча, рухомість 74 зуба I ступеня. Перехідна складка згладжена з вестибулярної сторони 74 інтактного 75 зуба. Слизова гіперемована в цій ділянці. Ваш діагноз.

A. *Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 74 зуба;

B. Гострий неодонтогенний гнійний періостит нижньої щелепи;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

D. Гострий одонтогенний піднижньощелепний лімфаденіт;

E. Радикулярна кіста нижньої щелепи, що нагноїлася.
213

Хлопчик 12 років скаржиться на біль в 36 зубі на нижній щелепі зліва, погіршення загального

стану, зуб раніше хворів, не лікований. При огляді: загальний стан задовільний, коронка 36 зуба зруйнована на 1/2, перкусія різко болюча. Перехідна складка згладжена у 36 та інтактних 35,37 зубів з вестибулярної сторони. Слизова гіперемована, спостерігається флуктуація. Рухомість 36 зуба - 1ступеня. Ваш діагноз?

A. *Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 36 зуба;

B. Гострий серозний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 36 зуба;

C. Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

D. Гострий гнійний одонтогенний лімфаденіт лівої підщелепної ділянки;

E. Аденофлегмона лівої підщелепної ділянки.


214

У дитини 3-х місяців вроджений дефект тканин в порожнині рота. Об’єктивно: губа

ціла, в порожнині рота щільовидний дефект м’якого і середнього відділу твердого піднебіння.

Встановлено діагноз: вроджене повне незрощення м’якого піднебіння, частково

твердого. Визначте групу диспансеризації по А.А.Колесову.

A. *Перша;

B. Друга;

C. Третя;

D. Четверта;

E. П’ята.


215

У 3-х місячної дитини є вроджений дефект тканин верхньої губи праворуч.

Патологія поєднується з рахітом. У ранньому терміні вагітності мати хворіла ГРВІ. При

огляді обличчя асиметричне, праве крило носа потовщене і горизонтально витягнуте,

перегородка носа вкорочена, зміщена вліво. Дефект тканин верхньої губи трикутної

форми не поширюється на основу носа. Поставте попередній діагноз.

A. *Вроджене приховане незрощення верхньої губи;

B. Вроджена деформація крила носа;

C. Вроджене повне незрощення верхньої губи;

D. Вроджене неповне незрощення верхньої губи;

E. Вроджена деформація носа і верхньої губи.
216

Дівчинці 1 місяць. Скарги матері на наявність червоного утворення на верхній губі,

яке помітили відразу після народження, росте швидко. Об’єктивно: загальний стан

задовільний, обличчя асиметричне за рахунок новоутворення на верхній губі

червоно-синюшного кольору розміром 1х1 см, яке поширюється на слизову

губи. Симптом наповнення позитивний. Ваш діагноз?

A. *Кавернозна гемангіома верхньої губи;

B. Вроджений непігментований невус верхньої губи;

C. Ретенційна кіста верхньої губи;

D. Травматичний забій губи;

E. Бешиха верхньої губи.
217

Діма, 12 років. Скарги на наявність плями на обличчі червоного кольору. Зі слів батьків,

дитина народилася з червоно-синюшною плямою на обличчі, яка росте з ростом дитини,

обрисів своїх не змінює, не болить. Об’єктивно: загальний стан хороший. Обличчя

симетричне, в лівій щічній ділянці патологічне утворення червоно-синюшного кольору з чіткими нерівними межами, безболісне, над рівнем шкіри не підноситься. Симптом наповнення негативний. У порожнині рота слизова незмінена. Поставте попередній діагноз.

A. *Вроджений пігментований невус;

B. Кавернозна гемангіома;

C. Капілярна гемангіома;

D. Лімфангіома;

E. Нейрофіброматоз.


218

Хлопчик віком 8 років скаржиться на припухлість і біль в ділянці лівої половини нижньої

щелепи, підвищення температури тіла до 39 °С. Об’єктивно: обличчя асиметричне за

рахунок набряку тканин нижньо-щелепної і лівої щічної ділянок. В 74 зубі глибока

каріозна порожнина, перехідна складка згладжена і інфільтрована на рівні 73, 74, 75

зубів. Симптом флуктуації позитивний. 74 зуб має ІІ-ст. рухомості. Поставте клінічний

діагноз.

A.*Гострий гнійний одонтогенний періостит нижньої щелепи від 74 зуба;

B. Гострий періодонтит 74 зуба;

C. Гострий серозний періостит нижньої щелепи від 74 зуба;

D. Загострення хронічного періодонтиту 74 зуба;

E. Гострий одонтогенний остеоміеліт нижньої щелепи від 74 зуба.


219

З симптоматикою якого запального захворювання схожа симптоматика ювенільної саркоми Юїнга?

A.*Остеомієліту щелепи;

B. Підщелепного лімфаденіту;

C. Гострого епідемічного паротиту;

D. Хронічного калькульозного сіалоаденіту;

E. Хронічного бактеріального паротиту.
220

Дитину 5-ти років 2 доби тому вкусила собака. Діагноз – укушена рана щоки. Батьки

своєчасно за допомогою не звертались. В рані має місце гнійно-запальний процес. Який

вид хірургічної обробки потрібно виконати?

A.*Вторинну;

B. Первинну ранню;

C. Первинну відстрочену;

D. Первинну пізню;

E. Хірургічне втручання не потрібне.
221

У хлопчика 13 років після падіння констатовано перелом суглобового відростка нижньої

щелепи за типом „зеленої гілки”. Чим зумовлений такий тип перелому?

A.*Гнучкістю кісток, товщиною окістя;

B. Силою удару;

C. Міцністю кісток у дитячому віці;

D. Віком дитини;

E. Статтю дитини.


222

Дитина 3 років випадково випила оцтову есенцію. Який вид травми отримала дитина?

A.*Хімічний коагуляційний опік, отруєння;

B. Отруєння;

C. Термічний опік, отруєння;

D. Травма не була отримана;

E. Термічний опік.
223

Внаслідок удару у хлопчика віком 15 років верхні центральні різці заглибилися у щелепу

на половину висоти коронок. Визначіть тактику лікаря-стоматолога

A.*Оперативне виведення 11, 21 зубів у зубний ряд, імобілізація зубів, подальше

можливе ендодонтичне лікування;

B. Видалення 11, 21 зубів, ортопедичне протезування їх;

C. Динамічне спостереження, подальше можливе недодонтичне лікування;

D. Трансплантація 11, 21 зубів у зубний ряд, ендодонтичне лікування;

E. Реплантація 11, 21 зубів у зубний ряд, лігатурне зв’язування.
224

Дівчинка 7 років скаржиться на наявність новоутворення на нижній губі, яке з’явилося 3

місяці тому. Спостерігається його повільний ріст. Місцево: на слизовій оболонці нижньої

губи праворуч є кругле новоутворення діаметром 0,5-1см, яке підвищується над рівнем

слизової оболонки, поверхня гладка, просвічується прозоро-блакитний вміст утворення.

Пальпація безболісна, консистенція пружно еластична. Поставте клінічний діагноз.

A.*Ретенційна кіста нижньої губи;

B. Лімфангіома нижньої губи;

C. Фіброма нижньої губи;

D. Гемангіома нижньої губи;

E. Папілома нижньої губи.
225

Дівчинці 11 років діагностовано хронічний паренхіматозний паротит. Назвіть

рентгенологічну ознаку цього захворювання

A.*Симптом грона винограду;

B. Симптом сухого дерева;

C. Симптом роси;

D. Симптом флюктуації;

E. Симптом запустінні наповнення.


226

Дитина 7 років отримала спортивну травму, на момент звернення зазначає біль в

ділянці нижньої щелепи, неможливість змикання зубів, при натисканні на підборіддя

біль посилюється в ділянці нижньої щелепи праворуч. У дитини діагностовано

перелом тіла нижньої щелепи без зміщення уламків. Яка лікувальна тактика для

попередження зміщення кісткових фрагментів в змінному прикусі?

A. *Іммобілізація фрагментів зубо-ясенною шиною;

B. Призначення протизапальної терапії;

C. Накладення пращевидної пов’язки;

D. Фіксація шинами Тігерштедта;

E. Проведення остеосинтезу.
227

Дуктогенний шлях проникнення вірусів і мікроорганізмів в слинні залози у дітей

призводить до розвитку сіалоаденіта. Які фактори цьому сприяють?

A. *Всі нижче перераховані;

B. Запальні ураження слизової оболонки ротової порожнини;

C. Наявність каріозних і періодонтитних зубів;

D. Гострі та хронічні тонзиліти;

E. Широкі і короткі вивідні протоки слинних залоз.


228

У дитини 7 років спостерігається двостороння припухлість в привушних ділянках,

болючість при пальпації в ділянці козелка, виросткового та соскоподібного

відростків, сухість слизової оболонки порожнини рота. Поставлено діагноз епідемічний

паротит, легкий ступінь тяжкості. Виберіть лікарську тактику при вказаній тяжкості

захворювання?

A. *Амбулаторне лікування з ізоляцією дитини;

B. Амбулаторне лікування без ізоляції дитини;

C. Госпіталізація в дитяче відділення щелепно-лицевої хірургії;

D. Дитина може відвідувати дитячий заклад;

E. Госпіталізація у відділення інфекційної лікарні.
229

У дитини 14 років двосторонній перелом нижньої щелепи в ділянці ментальних отворів. На тлі перелому наростає клініка порушення дихання, аж до задухи. Яка причина розвитку асфіксії?

A. *Зсув кореня язика з фрагментом нижньої щелепи;

B. Набряк слизової порожнини рота;

C. Формування гематоми дна порожнини рота;

D. Рясне слиновиділення;

E. Наявність сторонніх тіл в порожнині рота.
230

При огляді дитини 12 років виявлено значне збільшення розмірів щелеп, проміжки між зубами, збільшення язика. Спостерігається непропорційне зростання скелета. Порушення функції яких залоз спостерігається при даній патології?

A. *Гіпофіза;

B. Щитоподібних;

C. Паращитовидних;

D. Підшлункових;

E. Полових.
231

Хірург стоматолог, закінчивши амбулаторний прийом, приступив до заповнення

стоматологічної документації. Назвіть форму щоденної звітності на дитячому

стоматологічному прийомі.

A.*Форма 39;

B. Форма 9;

C. Форма 19;

D. Форма 29;

E. Форма 49.
232

У дівчинки 5 років діагностовано загострення хронічного періодонтиту 75 зуба. Дитина

страждає на хронічний гломерулонефрит. Визначте лікувальну тактику.

A.*Видалення 75 зуба;

B. Ендодонтичне лікування 75 зуба;

C. Ендодонтичне лікування 75 зуба та періостотомія;

D. Ендодонтичне лікування 75 зуба та призначення протизапальної терапії;

E. Видалення 75 зуба та періостотомія.


233

Підліток 13 років, який страждає на інсулін залежний цукровий діабет, з метою

хірургічної санації порожнини рота проведено анестезію UltraC ain D S-fortE . Які

ускладнення можуть виникнути в цьому випадку?

A.*Порушення вмісту глюкози в крові;

B. Підвищення артеріального тиску;

C. Клонічні судоми;

D. Алергійний дерматит;

E. Токсичний шок.
234

У хлопчика 4 років діагностовано гострий одонтогенний гнійний періостит нижньої

щелепи від 75 зуба, коронка зуба збережена, ренгенологічно спостерігається деструкція

міжкореневої перегородки. Визначте лікарську тактику

A.*Видалення 75 зуба, періостотомія;

B. Ендодонтичне лікування 75 зуба;

C. Ендодонтичне лікування 75 зуба та періостотомія;

D. Періостотомія;

E. Видалення зуба 75 зуба та призначення протизапальної терапії.
235

Хлопчик 6 років, який має вроджену ваду серця – стеноз легеневої артерії, хворий на

гострий гнійний періостит верхньої щелепи. Визначте, де проводити хірургічне лікування

такої дитини:

A.*В умовах щелепно-лицевого дитячого відділення;

B. Амбулаторно без жодних обмежень;

C. Амбулаторно після попередньої кардіологічної підготовки;

D. На базі кардіологічного відділення;

E. Амбулаторно чи стаціонарно, за вибором батьків.
236

У немовляти, народженого на 36 тижні вагітності, від матері, хворої на хронічну

серцево-судинну недостатність та хронічний пієлонефрит, нагноїлася пупкова ранка.

Через 4 дні у дитини розвинувся гострий гематогенний остеомієліт верхньої щелепи.

Назвіть вірогідну причину виникнення захворювання:

A.*Нагноєння пупкової ранки;

B. Недоношеність;

C. Серцево-судинна недостатність матері;

D. Все перераховане;

E. Хронічний пієлонефрит матері.


237

У хлопчика 5 років педіатр діагностував гострий епідемічний паротит. Стан дитини

середньої важкості, t тіла 38,6°С, дитина скаржиться на гострий біль в лівій підреберній

та епігастральній ділянках, який іррадіює в спину. Яке ускладнення, найвірогідніше,

розвивається у дитини?

A.*Панкреатит;

B. Орхіт;

C. Епідідіміт;

D. Медіастиніт;

E. Гастрит.


238

Хлопчик 11 років скаржиться на болісний набряк правої підщелепної ділянки, який

посилюється під час приймання їжі, відчуття “стороннього” тіла під язиком. Призначте

доцільні додаткові дослідження:

A.*Рентгенографія дна порожнини рота в прикус та трансангулярна;

B. Контрастна сіалографія;

C. Біохімічне та цитологічне дослідження слини;

D. Радіоізотопне дослідження;

E. Пункційна біопсія.
239

Дівчинці 6 років з приводу гострого гнійного одонтогенного лімфаденіту призначили

внутрішньом’язові ін’єкції цефазоліна (по 0,5 * 2 рази на добу). Через 1,5 години після

ін’єкції препарату у дитини розвинувся набряк губ, щік, лоба, вух, слизової оболонки рота

та верхніх дихальних шляхів. Яке ускладнення розвинулося у дівчинки?

A.*Ангіоневротичний набряк Квінке;

B. Кропив’янка;

C. Алергійний дерматит;

D. Анафілактичний шок;

E. Токсичний шок.


240

Внаслідок травми 51 та 61 зуби трирічного хлопчика повністю занурилися у комірковий відросток. З анамнезу відомо, що зуби були частково зруйновані, зміненого кольору. Оберіть лікувальну тактику:

A.*Видалення травмованих зубів;

B. Спостереження – зуби можуть прорізатися повторно;

C. Репозиція зубів, ендодонтичне лікування;

D. Видалення зубів, ендодонтичне лікування, реплантація;

E. Лікування не потребує.
241

Немовля 5 місяців хворіє на гострий гематогенний остеомієліт верхньої щелепи, наявні

нориці з гнійним ексудатом біля внутрішнього кута правого ока. Вкажіть вірогідні

віддалені наслідки хвороби:

A.*Кістковий анкілоз правого скронево-нижньощелепного суглоба;

B. Хронічний гайморит;

C. Хронічний риніт;

D. Макрогнатія;

E. Макрогенія;
242

До хірурга-стоматолога звернулися батьки хлопчика 5 років через наявність лійкоподібного шкірного заглиблення, яке знаходиться попереду основи великого завитка вушної раковини дитини. На дні цього заглиблення спостерігається норицевий отвір, з якого при натисканні на козелок вуха виділяється густа слизоподібна речовина. Встановіть попередній діагноз.

A.*Параурикулярна нориця;

B. Бічна кіста шиї;

C. Дермоїдна кіста;

D. Присередня нориця шиї;

E. Бічна нориця шиї.
243

Жінка 16 років, яка страждає на цукровий діабет, народила двійню (пологи – кесарів розтин на 37 тижні вагітності). У одного з дітей верхня губа та комірковий відросток зліва розділені на два фрагменти, у другої дитини на верхній губі праворуч є утягнення відповідно до зони незрощення колового м’яза рота. В анамнезі у дідуся немовлят було вроджене двобічне незрощення верхньої губи та піднебіння. Визначте причину вади розвитку:

A.*Все перераховане;

B. Вік матері;

C. Багатоплідна вагітність;

D. Генетична обумовленість;

E. Загальносоматичний стан матері.
244

Дівчинці 3 тижнів встановлено діагноз: вроджене наскрізне двобічне незрощення

верхньої губи та піднебіння. Дитина соматично здорова. Визначте орієнтовний термін

проведення хейлопластики та ураностафілопластики.

A.*6-9 місяців – хейлопластика, 1,5-3 роки – ураностафілопластика;

B. 6-9 місяців – хейлопластика, 5-6 років – ураностафілопластика;

C. 12-18 місяців – хейлопластика, 3-5 років – ураностафілопластика;

D. 3-5 місяців – хейлопластика, 1-2 роки – ураностафілопластика;

E. 18-20 місяців – хейлопластика, 5-7 років – ураностафілопластика.
245

Дівчинці 5 років встановлено діагноз: двобічний анкілоз скронево-нижньощелепного

суглоба. З анамнезу: дитина народилася з дефектом міжшлуночкової перегородки, у віці

2-х місяців перенесла гематогенний остеомієліт, має викривлення носової перегородки

та хронічний тонзиліт. Визначте вірогідну причину анкілозу:

A.*Перенесений гематогенний остеомієліт;

B. Вроджена вада серця;

C. Викривлення носової перегородки;

D. Хронічний тонзиліт;

E. Все перераховане.


246

Дівчинка 3 років перенесла хейлопластику у 4 місяці, ураностафілопластику у 2,5 роки.

Має мезіальний прикус та гугнявість, малий словниковий запас, цурається однолітків.

Яких спеціалістів потрібно залучити для підготовки дитини до школи?

A.*Всіх перерахованих;

B. Логопеда;

C. Психолога;

D. Ортодонта;

E. Отоларинголога.
247

Хлопчику 14 років встановлено діагноз: хронічний гіперпластичний одонтогенний

лімфаденіт лівої піднижньощелепної ділянки від 37 зуба. По перехідній складці в

проекції коренів 37 зуба пальпується тяж. Виберіть найбільш оптимальну лікувальну

тактику.

A.*Ендодонтичне лікування 37 зуба, хірургічне видалення гіперплазованого лімфовузла та

перетинання сполучнотканинного тяжа;

B. Хірургічне видалення гіперплазованого лімфовузла;

C. Видалення 37 зуба;

D. Ендодонтичне лікування 37 зуба, перетинання сполучнотканинного тяжа;

E. Ендодонтичне лікування 37 зуба, хірургічне видалення гіперплазованого лімфовузла.
248

Хлопчику 16 років встановлено клінічний діагноз – перелом лівої виличної кістки зі

зміщенням. Оберіть найбільш раціональний метод лікування:

A.*Відкрита репозиція з остеосинтезом металевими пластинами;

B. Остеосинтез за допомогою металевих спиць;

C. У дітей та підлітків не використовують жоден з цих методів;

D. Закрита репозиція;

E. Остеосинтез за допомогою кісткового шва.


249

У хлопчика 6-ти років виявлено збільшені лімфовузли у обох підщелепних та шийних

ділянках. 75, 84, 85 зуби зруйновані, є прояви кандідозного хейліту. Зі слів матері – в

останні 2-3 місяці хлопчик швидко втомлюється, пітніє при найменшому фізичному

зусиллі, скаржиться на слабкість, покинув заняття у спортивній секції. Визначте план

обстеження дитини:

A.*Розгорнутий аналіз крові, консультація гематолога;

B. Біохімічний аналіз крові, консультація ендокринолога;

C. Пункційна біопсія, консультація онколога;

D. МРТ, консультація імунолога;

E. Рентгенографія легенів, консультація пульмонолога.
250

Дівчинка 12 років знаходиться у щелепно-лицевому вiддiленнi з приводу

неодонтогенного абсцесу лівої підщелепної ділянки. Післяопераційна рана знаходиться

у фазі утворення грануляцій та епітелізації. Визначте, які медикаментозні засоби

прискорюють ці процеси?

A.*Мазь Вишневського, метилурацилова, гель солкосерила;

B. Мазі левосин, луроніт, трипсин;

C. Мазі левонорсин, левомеколь, левосин та ін.;

D. Трипсин, хімотрипсин, террилітин та ін.;

E. 0,5-1% розчин діоксидину, 0,1-0,2% розчин хлоргексидину.


251

Дитина, народилася з наскрізним незрощенням коміркового відростку, твердого та

м’якого піднебіння. Який оптимальний спосіб годування такої дитини до хірургічного

лікування?

A.*Виготовлення обтуратора;

B. Зондове харчування протягом півроку;

C. Використання звичайної соски;

D. Годування в присутності медичного персоналу;

E. Годування дитини із застосуванням ложечки.
252

Дитина народилася із лівобічним дефектом верхньої губи, коміркового відростка, твердого

та м’якого піднебіння. Сформулюйте правильний діагноз.

A.*Вроджене наскрізне лівобічне незрощення коміркового відростку, твердого та м’якого

піднебіння;

B. Вроджене наскрізне незрощення верхньої губи та піднебіння;

C. Вроджене незрощення губи, коміркового відростку та піднебіння;

D. Вовча паща;

E. Заяча губа.
253

Батьки, дитини 3 років, скаржаться на періодичне попадання їжі в порожнину носа під

час годування дитини. Об’єктивно: в межах м’якого піднебіння спостерігається щілинний

дефект. Поставте діагноз.

A.*Ізольоване часткове незрощення м’якого піднебіння;

B. Схована уроджена розщілина піднебіння;

C. Ізольоване незрощення твердого та м’якого піднебіння;

D. Розщілина твердого піднебіння;

E. Комбінована розщілина піднебіння.

254


Дитина народилася з вродженим сполученим наскрізним незрощенням верхньої губи та

піднебіння. Під наглядом яких лікарів має знаходитися дитина до початку хірургічного

лікування?

A.*Щелепно-лицевого хірурга, педіатра та ортодонта;

B. Педіатра та логопеда;

C. Педіатра та дитячого психоневролога;

D. Педіатра та щелепно-лицевого хірурга;

E. Логопеда та щелепно-лицевого хірурга.


255

У дитини 7 років асиметрія обличчя, різкий біль в ділянці нижньої щелепи зліва, підвищення температури тіла до 39°С. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок масивного набряку м’яких тканин в ділянці нижньої щелепи зліва. Шкіра над інфільтратом гіперемована, що не береться в складку. Відкривання рота обмежене, хворобливе. Коронка 75 зруйнована на 2/3, 75 зуб рухомий II ступеня. перкусія 36 болюча, 75-безболісна. Спостерігається набряк і флуктуація м’яких тканин з язикового і щічного боків в ділянці названих зубів. Ймовірний діагноз?

A. *Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 75 зуба;

B. Хронічний одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи від 75 зуба;

C. Гострий гнійний періостит нижньої щелепи від 75 зуба;

D. Гострий серозний періостит нижньої щелепи від 75 зуба;

E. Аденофлегмона.
256

У дитини 7 років асиметрія обличчя, різкий біль в ділянці нижньої щелепи зліва, підвищення температури тіла до 39°С. Об’єктивно: обличчя асиметричне за рахунок масивного набряку м’яких тканин в ділянці нижньої щелепи зліва. Шкіра над інфільтратом гіперемована, що не береться в складку. Відкривання рота обмежене, хворобливе. Коронка 75 зруйнована на 2/3, 75 зуб рухомий II ступеня. Перкусія 36 болюча, 75-безболісна. Спостерігається набряк і флуктуація м’яких тканин з язикового і щічного боків в ділянці названих зубів. Що необхідно виконати у першу чергу?

A. *Видалення 75, розтин гнійного вогнища з двох сторін;

B. Видалення 75, розтин гнійного вогнища зі щічної сторони;

C. Видалення 75, 36 розтин гнійного вогнища зі щічної сторони;

D. Розтин гнійного вогнища з язикової і щічної сторін;

E. Розтин гнійного вогнища в підщелепної ділянки.
257

Дівчинку 4-х років вкусила собака за ділянку верхньої губи. Яким із перерахованих

розчинів, в першу чергу, необхідно обробити рану?

A.*10% розчином господарського мила;

B. 0,002% розчином хлоргексидину;

C. 1% розчином перекису водню;

D. 1: 5000 розчином марганцевокислого калію;

E. 3% розчином соди.


258

Дитина 14 років, проводячи досліди на уроці хімії, отримала травматичний опік обличчя.

Об’єктивно: на місці пошкодження шкіра зневоднена, вкрита щільним сухим струпом з

чіткими межами та смугою гіперемії по периферії, струп заглиблений в шкіру. Назвіть

найбільш вірогідний травматичний агент.

A.*Кислотний;

B. Лужний;

C. Променевий;

D. Термічний;

E. Сольовий.


259

Хвора А., 14 років, скаржиться на ниючий біль в ділянці лівого СНЩС при відкриванні та

закриванні рота. Вважає себе хворою близько 2-х місяців. Об’єктивно: обмеження

відкривання рота до 1,5 см, клацання та крепітація в ділянці лівого СНЩС, нижня

щелепа зміщується в бік, роблячи S – подібні рухи. Яка найбільш вірогідна патологія, що

зумовлює таку клінічну картину?

A.*Юнацька дисфункція лівого СНЩС;

B. Артроз лівого СНЩС;

C. Анкілоз лівого СНЩС;

D. Артрит лівого СНЩС;

E. Артрозо-артрит лівого СНЩС.
260

У новонародженої дівчинки під час огляду порожнини рота виявлена вкорочена вуздечка

язика. Яка функція найбільш буде порушена в даному випадку?

A.*Функція смоктання;

B. Функція мови;

C. Функція ковтання;

D. Функція дихання;

E. Функція жування.


261

Дитині К., 7 років, необхідно провести пластику вуздечки верхньої губи. Який Ви знаєте

спосіб подовження вуздечки верхньої губи?

A.*Пластика за Діффенбахом;

B. Пластика місцевими тканинами за Тіршем;

C. Послаблюючі розтини слизової;

D. Пластика клаптем на ніжці;

E. Пластика місцевими тканинами за Шимановським.


262

При обстеженні хворого 7 років з переломом нижньої щелепи виявлено, що корінь 74 зуба знаходиться у лінії перелому. Яка тактика лікаря-стоматолога відносно 74 зуба?

A.*Видалення зуба;

B. Ендодонтичне лікування 74 зуба;

C. Видалення, ендодонтичне лікування, реплантація;

D. Залишаємо в лунці;

E. Трепанація, видалення пульпи, зуб залишаємо відкритим.
263

У хлопчика 10 років під час тренування трапився повний вивих 11 зуба. З моменту травми пройшло 3 години. Ваша тактика.

A.*Ендодонтичне лікування 11 зуба, мед. обробка зуба і лунки, реплантація, шинування;

B. Мед. обробка зуба і лунки, реплантація;

C. Мед. обробка зуба і лунки, реплантація, шинування;

D. Реплантація, шинування;

E. Ендодонтичне лікування, реплантація.
264

У дитини 3-х років, обпеченої кип’ятком, на фоні гіперемії та набряку шкіри обличчя, виявляються різної величини пухирі, заповнені прозорою рідиною. Визначте ступінь опіку

шкіри обличчя.

A.*ІІ ступінь;

B. І ступінь;

C. ІІІ – А ступінь;

D. ІІІ – Б ступінь;

E. ІV – ступінь.


265

Хлопчику 5 місяців з двобічним незрощенням верхньої губи планується хейлопластика. Який вид знеболення потрібно застосувати при цьому оперативному втручанні?

A.*Ендотрахеальний наркоз з інтубацією через рот;

B. Ендотрахеальний наркоз з інтубацією через ніс;

C. Ендотрахеальний наркоз з інтубацією через трахеостому;

D. Масковий наркоз;

E. Місцеве потенційоване знеболення.
266

Хвора 13 років отримала травму в ділянці середньої зони обличчя. Звернулася з скаргами на біль, припухлість м’яких тканин в ділянці верхньої щелепи, біль при закриванні рота. При обстеженні виявлено рухомість кісток носа, значна припухлість м’яких тканин лівої виличної ділянки, крововилив в склеру ока, симптом "сходинки" по нижньому краю обох очниць вилично-щелепних швів, носова кровотеча, відкритий прикус, подовження середньої частини обличчя. Поставте діагноз за клінічними симптомами.

A. *Перелом верхньої щелепи по Ле Фор ІІІ;

B. Перелом верхньої щелепи по Ле ФорІІ;

C. Перелом верхньої щелепи по Ле ФорІ;

D. Перелом кісток носа;

E. Перелом основи черепа.
267

У хворого різана рана бічної поверхні спинки язика. В результаті попадання крові в дихальні шляхи виникла асфіксія. Яка форма асфіксії виникла у хворого?

A. *Аспіраційна;

B. Клапанна;

C. Дислокаційна;

D. Стенотична;

E. Обтураційна.
268

Хворий 14 років скаржиться на незакриття рота, утруднення мови, слинотеча,

неможливість прийняття їжі. Об’єктивно: рот напіввідкритий, нижня щелепа висунута

вперед і фіксована внаслідок скорочення жувальних м’язів. При пальпації

суглобових головок скронево-нижньощелепних суглобів через слухові проходи головки

не пальпуються. Поставте діагноз.

A. *Двосторонній передній вивих нижньої щелепи;

B. Двосторонній перелом нижньої щелепи;

C. Односторонній передній вивих нижньої щелепи;

D. Односторонній задній вивих нижньої щелепи;

E. Перелом суглобового відростка нижньої щелепи зліва.
269

Після травми пацієнт 15 років скаржиться на біль в нижній щелепі, що підсилюється при

ковтанні, жуванні, особливо при відкриванні рота. Об’єктивно: конфігурація обличчя

порушена, обширна гематома в ділянці кута нижньої щелепи праворуч. Пальпація цієї

ділянки болюча. Рот напіввідкритий, вуздечка нижньої губи зміщена вправо від

центральної лінії. При натисканні на підборіддя виникає біль у ділянці нижньої

щелепи праворуч. Поставте можливий попередній діагноз.

A. *Перелом кута нижньої щелепи праворуч;

B. Двосторонній перелом гілок нижньої щелепи;

C. Задній односторонній вивих нижньої щелепи;

D. Передній односторонній вивих нижньої щелепи;

E. Двосторонній перелом суглобових відростків.


270

Хворий 13 років отримав травму в ділянці підборіддя. Рентгенологічно діагностований двосторонній ментальний перелом нижньої щелепи. Який ймовірний напрямок зсуву малого уламка?

A. *Донизу і назад;

B. Донизу і вперед;

C. Догори і назад;

D. Догори і вперед;

E. Не зміщується.
271

Батьки дитини 6 років звернулися зі скаргами на припухлість в навколовушно-жувальній

ділянці праворуч, сухість у роті, підвищення температури тіла до 37,6°С. Близько 6 місяців тому спостерігалися подібні явища. При огляді: горбистий, малоболісний інфільтрат у правій привушно-жувальної ділянці. Слина в’язка, з протоки правої слинної залози виділяється невелика кількість секрету з білими включеннями. Поставте діагноз.

A. *Загострення хронічного паренхіматозного паротиту;

B. Гострий гнійний паротит;

C. Змішана пухлина слинної залози;

D. Епідемічний паротит;

E. Псевдопаротит Герценберга.


272

Батьки дівчинки 7 років скаржаться на наявність набряку тканин привушно-жувальної

ділянки у дитини, підвищення температури тіла до 38,2°С, зниження апетиту.

Об’єктивно при пальпації: права навколовушна-жувальна ділянка щільна, болісна, шкіра

над нею гіперемована, напружена. Устя вивідного протоку залози розширені, виділяється каламутна слина з домішкою гною. Поставте діагноз.

A. *Гострий гнійний правобічний паротит;

B. Псевдопаротит Герценберга;

C. Гострий гематогенний остеомієліт верхньої щелепи;

D. Абсцес правої привушно-жувальної ділянки;

E. Епідемічний паротит.


273

Дитина 5 років отримала травму зубів. Об’ктивно: коронки 51 і 61 коротші сусідніх на 1/2. Слизова оболонка в ділянці 51 і 61 гіперемована, набрякла. На рентгенограмі періодонтальна щілина в апікальній ділянці коренів 51 і 61 відсутня, верхівки коренів 51 і 61 заглиблені в губчасту речовину тіла нижньої щелепи. Виберіть оптимальне лікування.

A. *Видалення 51 і 61 зубів;

B. Шинування зубів;

C. Диспансерне спостереження;

D. Протизапальна терапія;

E. Резекція 51 і 61, їх шинування.
274

Дитина 10 років скаржиться на біль і припухлість в піднижньощелепній ділянці ліворуч, біль під час прийому їжі. Об’єктивно: рот відкривається в повному обсязі, слизова оболонка під’язикового валика зліва гіперемована, з вивідного протоку виділяється гній. На рентгенограмі зліва в піднижньощелепній ділянці виявлена тінь овальної форми. Поставте діагноз.

A. *Калькульозний сіалоаденіт піднижньощелепної слинної залози;

B. Остеома нижньої щелепи;

C. Сторонній предмет;

D. Хронічний лімфаденіт;

E. Хронічний сіалоденіт.
275

У дитини 12 років температура 38°С, озноб, нудота, блювання, марення, слабкість. На обличчі в ділянці середньої третини гіперемія у вигляді крил метелика. Регіональні лімфовузли збільшені, слабоболючі. У крові лейкоцити - 12 * 109 / л, лімфоцити 8,0 * 109 / л, ШОЕ 26 мм / год. Який діагноз слід поставити?

A. *Бешиха;

B. Флебіт лицьових вен;

C. Шкірна форма актиномікозу;

D. Стрептодермія. Підщелепний лімфоденіт;

E. Гострий Неодонтогенні гайморит.
276

У дитини 15-ти років припухлість в ділянці гілки нижньої щелепи, збільшені щільні слабоболючі лімфовузли, спаяні з навколишніми тканинами в "пакети". На рентгенограмі нижньої щелепи в ділянці гілки резорбція кістки з чіткими межами, містять дрібні секвестри. Проба манту 12 мм. Ймовірний діагноз?

A. *Туберкульоз гілки нижньої щелепи;

B. Актиномікоз нижньої щелепи;

C. Хронічний остеомієліт гілки нижньої щелепи;

D. Гострий остеомієліт нижньої щелепи;

E. Саркома Юінга.
277

У хворого 13 років діагностовано остеобластокластома (кістозна форма). На рентгенограмі лівої половини нижньої щелепи: вогнище резорбції кісткової тканини із зоною склерозу навколо. У вогнищі ураження виявляються множинні дрібні порожнини, горизонтальна резорбція коренів зубів, що знаходяться в зоні пухлини. Яке лікування показане хворому?

A.*Хірургічне;

B. Хіміотерапія;

C. Променева терапія;

D. Комбіноване;

E. Симптоматичне.
278

Батьки дівчинки 8 років звернулися зі скаргою на відсутність 21 зуба. З діагностичною метою проведено прицільну рентгенограму, на якій виявлено наявність інтенсивної гомогенної тіні округлої форми з чіткими краями, яка за своєю щільністю наближається до тканин зуба. По периферії новоутворення оточене зоною просвітлення та смугою остеосклерозу. Який найбільш ймовірний діагноз?

A.*Одонтома;

B. Фолікулярна кіста;

C. Остеома;

D. Міксома;

E. Радикулярна кіста.
279

Дівчинка 12 років скаржиться на гострий біль в ділянці нижньої щелепи зліва, загальну слабкість, підвищення температури тіла до 39°С, утруднене ковтання. Об’єктивно: лице асиметричне, язик обкладений, неприємний запах з рота. Перкуторно – гострий періодонтит 34, 36, зубів, їх рухомість. Ясна гіперемійовані, набряклі, інфільтрат з обох боків альвеолярного паростка. Регіональні лімфовузли збільшені, болючі при пальпації. Наявний симптом Венсана. В крові: лейкоцитоз, із зсувом вліво, в сечі сліди білка.

Поставте діагноз.

A.*Гострий одонтогенний остеомієліт нижньої щелепи;

B. Одонтогенний гострий гнійний періостит;

C. Загострення хронічного періодонтиту;

D. Одонтогенний гострий гнійний лімфаденіт;

E. Одонтогенна флегмона піднижньощелепної ділянки.


280

Хлопчик 12 років госпіталізований в щелепно-лицеве відділення із вираженими патологічними симптомами: асиметрія лиця за рахунок значного набряку м’яких тканин та інфільтрату лівої піднижньощелепної ділянки на боці ураження; регіональний лімфаденіт; наявність “причинного” зуба. Було встановлено діагноз: одонтогенна флегмона нижньощелепної ділянки. Який оперативний доступ доцільний при хірургічному лікуванні цієї флегмони?

A.*Розріз на 1,5-2 см нижче від краю нижньої щелепи та паралельно йому;

B. Розріз по верхній шийній складці;

C. Розріз по нижній шийній складці;

D. Розріз паралельний під’язиковому валику;

E. Розріз біля кута нижньої щелепи.
281

У 5-ти річної дитини на внутрішній поверхні нижньої губи праворуч є новоутворення. Із анамнезу відомо, що 2 роки тому у дитини була травма з порушенням цілості слизівки. При огляді виявлено розростання на тонкій ніжці, з шорсткою білуватою поверхнею, безболісне і не кровоточиве при дотику. Виберіть найбільш вірогідний діагноз.

A.*Папілома нижньої губи;

B. Посттравматичний рубець нижньої губи;

C. Ретенційна киста нижньої губи;

D. Фіброма нижньої губи;

E. Епуліс нижньої губи.
282

Батьки дівчинки 5 років, яка відвідує дитячий садочок, звернулись зі скаргами на підвищення температури тіла до 38°С, біль в привушній та позадувушній ділянках. Об’єктивно: лице асиметричне за рахунок болючого тістоподібного набряку тканин в привушній та позадувушній ділянках. Особливо болюча точка попереду козелка вуха та в ділянці кута нижньої щелепи зліва. Шкіра бліда, береться в складку. Позитивний симптом Мурсона. З протоки виділяється прозора слина в малій кількості. Який найбільш ймовірний діагноз?

A.*Гострий епідемічний паротит;

B. Гострий лімфаденіт;

C. Гострий отит;

D. Псевдопаротит Герценберга;

E. Флегмона привушної ділянки.
283

Дівчинка 12 років скаржиться на сильний біль в ділянці лунки видаленого 3 дні тому 46 зуба , який іррадіює по ходу гілок трійничного нерва. Об’єктивно: лімфатичні вузли збільшені та болючі при пальпації, тканини навколо лунки набряклі, гіперемійовані, стінки лунки покриті сірувато-зеленим нальотом з гнилісним запахом. Який найбільш ймовірний діагноз:

A.*Альвеоліт;

B. Перикоронарит;

C. Остит;

D. Періостит;E. Остеомієліт.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка