Крок 2 (буклеты) / 2013Сторінка1/7
Дата конвертації25.06.2021
Розмір0.61 Mb.
#16095
  1   2   3   4   5   6   7
КРОК2
КРОК2

КРОК 2 (буклеты) / 2013
1. У електрозварювальника зі стажем роботи 15 років під час медичного огляду виявлено сухі хрипи в нижніх відділах легень. На рентгенограмі спостерігаються дифузні вузлики розміром 3-4 мм в середніх і нижніх відділах легень. Яке захворювання можна запідозрити?

A. Металоконіоз

B. Силікоз

C. Силікатоз

D. Карбоконіоз

E. Бронхіт


2. На 8-му добу життя у дитини, яка народилась у строк, з масою 3500 г, піднялась температура тіла до 37,5 °C, стала мляво брати груди. Дитина була прикладена до грудей матері на 3-тю добу в зв’язку з післяпологовим ендометритом у матері. Об’єктивно: дитина активна. На шкірі грудей, живота, стегон виявлені поверхневі в’ялі пухирі числом 10, діаметром 5-10 мм, з мутним вмістом. Деякі з них зруйнувались, при цьому з’явилась яскраво-рожева поверхня. З боку внутрішніх органів змін немає. Вкажіть найбільш імовірний діагноз:

A. Пухирчатка новонароджених

B. Везикулопустульоз

C. Ексфоліативний дерматит Ріттера

D. Синдром Лайєла

E. Інфікована попрілість


3. Хворий 46-ти років висловлює скарги на інтенсивний різкий біль у правому боці, що іррадіює у праве стегно і промежину. Відзначає часті позиви до сечовипускання, сечу кольору "м’ясних помиїв". Подібний стан описує вперше. Позитивний симптом Пастернацького справа. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Сечокам’яна хвороба

B. Гострий апендицит

C. Гострий пієлонефрит

D. Гострий холецистит. Ниркова колька

E. Гострий панкреатит


4. Жінка 42-х років страждає на мікронодулярний криптогенний цироз печінки. Протягом останнього тижня стан погіршився: з’явились судоми, затьмарення свідомості, посилилась жовтяниця. Виконання якого дослідження може пояснити причину погіршення стану?

A. Визначення аміаку сироватки

B. Визначення ефірів холестерину

C. Визначення вмісту α‑фетопротеїну

D. Визначення АлАТ та АсАТ

E. Визначення рівня лужної фосфатази


5. Жінка 35-ти років скаржиться на біль у ділянці серця ("щемить, свердлить"), що виникає переважно у ранкові години в осінньо-весняний період, з іррадіацією болю в шию, спину, живіт; часте серцебиття, а також зниження загального життєвого тонусу. Виникнення цього стану не зв’язане з фізичним навантаженням. Увечері стан поліпшується. Соматичний, неврологічний статус та ЕКГ - без патології. Яка найбільш імовірна патологія зумовила таку клінічну картину?

A. Соматизована депресія

B. Стенокардія спокою

C. Неврозоподібна шизофренія

D. Нейроциркуляторна дистонія

E. Іпохондрична депресія


6. Робітниця заводу з обробки шкіри, стаж роботи у контакті із урсолом 12 років, скаржиться на виражений свербіж шкіри. Об’єктивно: на кистях і пальцях рук, передпліччі, обличчі і шиї наявні симетричні папульозні поліморфні висипання. Стан погіршується після роботи, у вихідні дні та під час відпустки почуває себе краще. Що із переліченого слід застосувати у даному випадку?

A. Антигістамінні препарати

B. Дезінфікуючі розчини

C. Препарати сірки

D. Радіоактивні ізотопи

E. Рентгенотерапія


7. Хвора з ожирінням II ступеня (ІМТ 36 кг/м2) звернулась до ендокринолога з метою схуднути. Який вид дієтотерапії слід запропонувати хворій?

A. Фізіологічна субкалорійна дієтотерапія

B. Дієта з обмеженням білків

C. Дієта з обмеженням вуглеводів

D. Дієта з обмеженням жирів

E. Голодування протягом 2-х тижнів


8. Пацiєнт 18-ти років хворіє з раннього дитинства. У крові: Нb- 110 г/л, ер.- 3,9-1012/л, КП- 0,8, лейк.- 6,0-109/л; ШЗЕ- 30 мм/год. Коагулограма: протромбіновий індекс 95%, ретракція кров’яного згортка 50%, час згортання крові - через 40 хвилин не відбулось, тривалість кровотечі - 3 хвилини. Які механізми лежать в основі патогенезу даного захворювання?

A. Недостатність у крові антигемофіль-ного глобуліну А

B. Дефіцит вітаміну С

C. Наявність специфічних антитіл до ендотеліальних стінок судин

D. !мунне пригнічення кісткового мозку

E. Екзогенний дефіцит заліза


9. Хворий 50-ти років протягом 15-ти років працював на хімічному заводі. В роботі використовував розчинник - ксилол. Був госпіталізований з підозрою на хронічну інтоксикацію. Встановлено анемічний синдром. Який захід вторинної профілактики анемії буде першочерговим?

A. Зміна місця роботи

B. Призначення глюкокортикоїдів

C. Застосування залізовмісних препаратів

D. Включення в дієту морепродуктів

E. Включення в їжу м’ясних продуктів


10. Хвора 45-ти років доставлена машиною швидкої допомоги зі скаргами на різку загальну слабкість, нудоту, блювання, біль у животі. Останнім часом відзначає зниження апетиту, схуднення. Об’єктивно: гіперпігментація шкіри, АТ- 70/45 мм рт.ст., брадикардія. В додаткових дослідженнях знижений вміст альдостерону, кортизолу в крові, знижена екскреція 17-КС та 17-ОКС з сечею, гіпонатріємія, гіпохлоремія, гіпокаліємія. Які лікувальні заходи потрібно вжити?

A. Призначення глюкокортикоїдів, мінералокортикоїдів, дієти з підвищеним вмістом кухарської солі

B. Призначення дієтотерапії з підвищеним вмістом кухарської солі

C. Призначення преднізолону

D. Призначення альдостерону

E. Призначення інсуліну


11. Хворий 50-ти років звернувся зі скаргами на підвищення температури тіла до 39 °C, пульсуючий біль та припухлість правої кисті. Напередодні уколов кисть риб’ячою кісткою. При огляді відмічається набряк і різкий біль у долоні та в ділянці підвищення I пальця кисті. Окрім цього відзначається набряк м’яких тканин тилу кисті, почервоніння шкіри та різкий біль при рухах пальців. Яке захворювання у пацієнта?

A. Флегмона правої кисті

B. Карбункул кисті

C. Бешиха кисті

D. Сухожилковий панарицій I пальця кисті

E. Стороннє тіло кисті


12. Хворого 47-ми років почав турбувати стискаючий біль за грудниною, що виникає під час ходи на 700-800 м. Один раз на тиждень випиває 2 л пива. Артеріальна гіпертензія впродовж останніх 7-ми років. Об’єктивно: Ps- 74/хв. АТ-120/80 мм рт.ст. При проведенні ВЕМ на навантаженні 75 Вт зареєстровано депресію сегмента ST на 2 мм нижче ізолінії у V4 — V6. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Стенокардія напруги, II функціональний клас

B. Стенокардiя напруги, III функціональний клас

C. Стенокардiя напруги, IV функціональний клас

D. Вегето-судинна дистонія за гіпертонічним типом

E. Алкогольна кардiомiопатiя


13. Жінка 43-х років висловлює скарги на болі у променевозап’ясткових, міжфалангових суглобах кистей і стоп, скутість рухів вранці. Хворіє 7 років. Захворювання почалося з симетричного ураження дрібних суглобів кистей і стоп. Відзначається деформація кистей і стоп, атрофія міжкісткових м’язів, набряк і запалення променевозап’ясткових суглобів; рухи у них обмежені і різко болісні. Внутрішні органи без особливостей. Який показник найбільш інформативний для встановлення діагнозу?

A. Ревматоїдний фактор

B. Лейкоцитоз

C. Прискорена ШЗЕ

D. Диспротеїнемія

E. С-реактивний протеїн


14. Хворий 48-ми років звернувся до лікаря зі скаргами на біль у попереку. Хворіє 3 дня після переохолодження. Після огляду лікар поставив діагноз: гострий попереково-крижовий радикуліт. Які ліки слід призначити хворому?

A. Нестероїдні протизапальні засоби

B. Кортикостероїди

C. Вітаміни

D. Антибактеріальні

E. Десенсибілізуючі


15. Через 2 тижні після пологів у породіллі з’явилися болі в молочній залозі, що наростали впродовж 3-х днів. Об’єктивно: температура тіла 39 °C, озноб, слабкість, гіперемія шкіри, збільшення, болючість та деформація молочної залози. При пальпації інфільтрату визначається ділянка розм’якшення та флюктуації. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Інфільтративно-гнійний мастит

B. Флегмонозний мастит

C. Лактостаз

D. Серозний мастит

E. Мастопатія


16. У дитини 1 місяця зригування, що виникають щоразу, як тільки після годування грудьми малюка вкладають у ліжечко. Під час огляду педіатр відхилень у стані дитини не виявив. Виникнення зригувань лікар пояснив особливостями травної системи в даному віці та дав поради по догляду за дитиною. В чому полягають ці поради?

A. Вертикальне положення дитини зразу після годування

B. Укладання дитини на живіт після годування

C. Масаж живота

D. Дача соски зразу після годування грудьми

E. Теплові процедури на живіт


17. Хвора 55-ти років скаржиться на ниючий біль у епігастральній ділянці, нудоту, печію. Зазначені прояви з’явилися після лікування індометацином. Об’єктивно: живіт м’який, болючий в епігастральній ділянці. Печінка, селезінка не збільшені. Відділи кишечнику безболісні. Що треба здійснити в даному випадку в першу чергу?

A. Відмінити індометацин

B. Призначити голод на 2 дні

C. Промити шлунок

D. Призначити антацидні засоби

E. Призначити препарати, які впливають на Helicobacter pylori


18. Хворий 81-го року скаржиться на постійне виділення сєчі краплями, відчуття розпирання внизу живота. Об’єктивно: над лобком кулеподібне випинання, над яким перкуторно визначається притуплення, позитивний надлобковий поштовх. Який симптом спостерігається у хворого?

A. Парадоксальна ішурія

B. Неутримання сечі

C. Дизурія

D. Енурез

E. Полакіурія


19. Хворий 17-ти років звернувся до терапевта зі скаргами на погане самопочуття, озноби, нежить, біль у м’язах та суглобах, нудоту та пронос. Просить виписати йому побільше знеболюючих та заспокійливих (трамадол або солпадеїн, котрі краще допомагають, та діазепам). Слизова зіву блідо-рожева, чиста. В легенях - везикулярне дихання. Тахікардія. Зіниці розширені, реакція на світло в’яла. На шкірі передпліч -сліди ін’єкцій. При обстеженні тримається розв’язно, роздратовано, грубий, брехливий. Встановіть діагноз:

A. Опійна наркоманія

B. Залежність від знеболюючих

C. Токсикоманія при зловживанні транквілізаторів

D. Гостре респіраторне захворювання

E. Харчова токсикоінфекція


20. Під час медичного огляду у хворого було виявлено затримку росту, гіпогонадизм, статевий інфантилізм, відсутність вторинних статевих ознак, збільшення печінки та селезінки. Це свідчить про недостатність у харчуванні такого елементу:

A. Цинк


B. Кальцій

C. Мідь


D. Йод

E. Вітамін D


21. Повторнонароджуюча 26-ти років прибула в пологове відділення у зв’язку з вагітністю 40 тижнів та початком пологової діяльності. 2 години тому відійшли навколоплідні води. Положення плоду повздовжнє, головне передлежання. ОЖ- 100 см, ВДМ- 42 см. Перейми через 4-5 хвилин, по 25 секунд. При внутрішньому акушерському обстеженні: шийка матки згладжена, відкриття 4 см. Плідного міхура немає. Головка плоду притиснута до входу в малий таз. Яке ускладнення виникло в пологах?

A. Передчасне вилиття навколоплідних вод

B. Первинна слабкість пологової діяльності

C. Вторинна слабкість пологової діяльності

D. Дискоординована пологова діяльність

E. Клінічно вузький таз


22. Аналіз організації медичної допомоги у обласному центрі показав, що кожен рік біля 12% пацієнтів отримують стаціонарну допомогу при захворюваннях, що не потребують цілодобового нагляду та інтенсивного догляду. Які організаційні перетворення найдоцільніше провести для вирішення даної проблеми?

A. Розвиток стаціонарозамінюючих видів допомоги

B. Зміна статуту амбулаторно-поліклінічних закладів

C. Розвиток первинної медико-санітарної допомоги

D. Структурна перебудова спеціалізованої допомоги

E. Зміцнення матеріально-технічної бази стаціонарів


23. У дівчинки 7-ми років скарги на слабкість, підвищену втомлюваність, підвищення температури тіла до 38 °C, малу кількість виділеної за добу сечі, кольору "м’ясних помиїв". Об’єктивно: блідість шкіри, набряк обличчя, рук, ніг, біль у попереку. У крові: ер.-2,7-1012/л, НЬ- 90 г/л, лейк.- 17-109/л, е.-10%, п.- 4%, с.- 60%, л.- 16%, м.- 10%, ШЗЕ- 30 мм/год. В сечі: лейкоц.- 15 в п/з, еритр.- 30 в п/з, гіалінові циліндри - 8-10 в п/з, білок - 4 г/л. Холестерин в крові - 8 ммоль/л, загальний білок - 43 г/л. Який провідний механізм розвитку набряків?

A. Зниження онкотичного тиску крові

B. Порушення серцевої діяльності

C. Дизелектролітні порушення

D. Гіперальдостеронізм

E. Зниження осмотичного тиску крові


24. Потерпілий в автомобільній катастрофі доставлений в клініку нейрохірургії, оскільки були наявними ознаки черепно-мозкової травми. Під час огляду виявлені симптоми вогнищевого ушкодження мозку, запідозрено його забій. Який метод дослідження слід застосувати в даному випадку?

A. Комп’ютерна томографія

B. Рентгенографія кісток черепа

C. Ангіографія судин головного мозку

D. Ультразвукове дослідження судин головного мозку

E. Обстеження очного дна


25. Родина мешкає в районному центрі, що належить до зони радіаційного забруднення. Дитина шести років хворіла на ГРВІ протягом 19-ти днів. Лікувалася амбулаторно. За дитиною доглядала мама, працівниця кафе. Визначте порядок проведення експертизи непрацездатності:

A. Листок непрацездатності видається на весь термін захворювання дитини

B. Листок непрацездатності видається загалом на 14 днів, після чого - довідка по догляду

C. Листок непрацездатності не видається, тільки довідка по догляду на весь термін

D. Листок непрацездатності видається на 14 днів, після чого жодного документу не видається

E. Листок непрацездатності видається на 7 днів, після чого довідка по догляду


26. Хлопчик 8-ми років впродовж 2-х років страждає на появу плямистих висипів та свербіж, які виникають після вживання цитрусових. З анамнезу: вперше висипка виникла у 6 місяців після введення до раціону харчування соків. Батько страждає на бронхіальну астму, мати - на алергічний риніт. Який діагноз можна припустити?

A. Атопічний дерматит

B. Псоріаз

C. Розовий лишай

D. Кропив’янка

E. Набряк Квінке


27. У хворої 54-х років на оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини зліва паратрахеально виявлені множинні утворення розмірами від 2 до 4 см в діаметрі. Скарги на покашлювання та задишку при незначних фізичних навантаженнях. В анамнезі рак молочної залози після радикальної терапії 5 років тому. Діагноз: пролонгація хвороби, метастатичне ураження легень. Яку тактику терапії слід обрати?

A. Паліативна хіміо- та променева терапія

B. Операційне втручання

C. Радикальна хіміотерапія

D. Протизапальна антибактеріальна терапія

E. Радикальна променева терапія


28. У дитини 9-ти років виник біль у верхній третині правої гомілки, підвищилась температура до 39 °C, не може стати на ногу. В анамнезі мав травму гомілки та переніс ангіну. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Гострий гематогенний остеомієліт

B. Перелом кістки

C. Гострий ревматизм

D. Туберкульозний остеомієліт

E. Злоякісна пухлина


29. Дільничим лікарем після тривалого диспансерного спостереження прийнято рішення щодо переведення хворого на інвалідність. Хто буде направляти хворого на медико-соціальну експертну комісію?

A. Лікарська консультативна комісія

B. Дільничий лікар

C. Лікар вузької спеціальності

D. Завідувач відділенням поліклініки

E. Завідувач стаціонарного відділення


30. У структурі населення регіону питома вага осіб віком від 0 до 14 років - 25%, питома вага осіб від 50 років і старше - 30%. Яке поняття найбільш точно характеризує цю демографічну ситуацію?

A. Регресивний тип вікової структури населення

B. Прогресивний тип вікової структури населення

C. Когортний тип населення

D. Стаціонарний тип вікової структури населення

E. Імміграція населення


31. Жінка 37-ми років звернулась до лікаря з приводу загострення хронічного гепатиту. У крові знайдено підвищення рівня непрямого білірубіну, АсАТ, АлАТ та зниження рівня альбуміну i протромбіну Який з патологічних процесів найбільш імовірно обумовив ці зміни?

A. Цитоліз

B. Холестаз

C. Портальна гіпертензія

D. Гіперспленізм

E. Порушення гемостазу


32. Хворий 56-ти років хворіє на інсулінонезалежний діабет. Хвороба компенсується дієтою та глюренормом. Хворий чекає на операцію з приводу панарицію. Тактика гіпоглікемізуючої терапії?

A. Не змінювати терапію

B. Відмінити глюренорм

C. Призначити монокомпонентний інсулін

D. Призначити рекомбінантний інсулін

E. Призначити манініл


33. Хворий 20-ти років скаржиться на сильний головний 6іль, двоїння в очах, загальну слабкість, підвищення температури тіла, дратiвливiсть. Об’єктивно: температура тіла 38,1 °C, в контакт вступає неохоче, болісно реагує на подразники. Птоз лівої повіки, розбіжна косоокість, анізокорія S>D. Виражений менінгеальний синдром. При люмбальній пункції ліквор витікав під тиском 300 мм вод.ст., прозорий, з легкою опалесценцією, через добу випала фібринозна плівка. Білок -1,4 г/л, лімфоцити - 600/3 в мм3, цукор - 0,3 ммоль/л. Який попередній діагноз слід поставити хворому?

A. Туберкульозний менінгіт

B. Менінгококовий менінгіт

C. Лімфоцитарний менінгіт Армстронга

D. Сифілітичний менінгіт

E. Паротитний менінгіт


34. Жінка 58-ми років скаржиться на безпричинну появу синців, слабкість, кровоточивість ясен, запаморочення. Об’єктивно: слизові оболонки та шкірні покриви бліді, з численними крововиливами різної давнини. Лімфатичні вузли не збільшені. Ps- 100/хв., АТ-110/70 мм рт.ст. З боку внутрішніх органів змін не виявлено. У крові: ер.-3,0-1012/л, НЬ- 92 г/л, КП- 0,9, анізоцитоз, пойкілоцитоз, лейк.- 10-109/л, е-2%, п- 12%, с- 68%, л- 11%, м- 7%, ШЗЕ-12 мм/год. Додаткове визначення якого лабораторного показника найбільш доцільне для встановлення діагнозу?

A. Тромбоцити

B. Ретикулоцити

C. Час згортання крові

D. Осмотична резистентність еритроцитів

E. Фі6риногєн


35. У хворої з підозрою на феохромоцитому, у період між нападами, артеріальний тиск в межах норми, відзначається тенденція до тахікардії. У сечі патології немає. Вирішено провести провокаційну пробу з гістаміном. Який препарат слід підготувати для надання екстреної допомоги при позитивному результаті проби?

A. Фентоламін

B. Піпольфен

C. Ніфедипін

D. Мезатон

E. Преднізолон


36. Фотохронометражне дослїдження прийому хворих лїкарями‑терапевтами поліклініки №1 у 1997 роцї показало, що на підготовку і ознайомлення з медичною карткою витрачається 10,6%, на опит - 15,1%, на огляд і обстеження - 35,9%, на інші елементи роботи -38,4% загального часу прийому одного хворого. За допомогою якого вигляду діаграм можна наочно проілюструвати результати дослідження?

A. Cекторна діаграма

B. Картодіаграма

C. Лінійна діаграма

D. Радіальна діаграма

E. Стовпчикова діаграма


37. У новонародженого, що народився в результаті стрімких пологів, спостерігається парез м’язів кисті. Хапальний рефлекс відсутній, не вдається викликати долонно-ротовий рефлекс. Чутливість кисті відсутня. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Парез Дежерін-Клюмпке

B. Парез Дюшена-Ерба

C. Тотальне ураження плечового сплетення

D. Парез діафрагми

E. Синдром Горнера-Бернара


38. Хворому 51-го року проведена успішна серцево-легенева реанімація після суїцидальної спроби шляхом повішання. Через 1,5 години: непритомний, АТ-130/90 мм рт.ст., Ps- 130/хв. Наростає дихальна недостатність: ЧД‑ 28/хв., задишка інспіраторного характеру, втяжіння надключичних ямок на вдосі, у диханні беруть участь крила носа. Аускультативно: над трахеєю грубий свист, над легенями - жорстке дихання. Яка основна причина дихальної недостатності у хворого?

A. Ушкодження хрящової гортані

B. Аспіраційний синдром

C. Нейрогенний набряк легень

D. Бронхообтураційний синдром

E. Пригнічення дихального центру


39. Доношений новонароджений з масою тіла 4500 г народився в асфіксії з оцінкою за шкалою Апгар 4-6 балів. В пологах утруднене виведення плечового поясу. У неврологічному статусі загальномозкові розлади, виявлений тотальний верхній млявий парез - рука атонічна, пронована, не викликаються рефлекси - хапальний, Бабкіна, Моро. Укажіть сегменти ураження спинного мозку:

A. СV - Th1

B. СI -СII

C. СIII - СIV

D. ТI - ТV

E. ТVI - ТVII


40. У хворого 38-ми років внаслідок отриманого удару тупим предметом по лівій половині грудної клітки виявлено перелом Х ребра зліва зі зміщенням відламків, пристінковий пневмоторакс. Відзначає болі у лівому підребер’ї. Об’єктивно: блідий, АТ- 80/40 мм рт.ст., Ps- 138/хв., слабких наповнення і напруження. На УЗД виявлено рідину в лівій половині живота. Виявлено розрив селезінки. Яку лікувальну тактику слід обрати?

A. Дренувати ліву плевральну порожнину і зробити лапаротомію

B. Негайно виконати верхньо-серединну лапаротомію і потім дренувати ліву плевральну порожнину

C. Зробити негайно лапаротомію і спирт-новокаїнову блокаду Х ребра

D. Провести протишокові заходи і після підвищення артеріального тиску зробити лапаротомію

E. Зробити лівобічну торакотомію, а потім одразу ж лапаротомію


41. Хворий 62-х років скаржиться на втрату 10 кг ваги за 2 місяці, появу сєчі кольору "м’ясних помиїв", біль у поперековій ділянці, підвищення температури до 39 °C. При пальпації лівої нирки скаржиться на біль. У крові: ер.-2,8 • 1012/л, Hb- 90 г/л, лейк.- 8,8 • 109/л, ШОЕ- 42 мм/год. У сечі: питома вага -1018, білок - 0,66 г/л, еритроцити на все поле зору. Який попередній діагноз?

A. Пухлина нирки

B. Карбункул нирки

C. Туберкульоз нирки

D. Гострий гломерулонефрит

E. Сечокам’яна хвороба


42. У хворого на лімфогранулематоз збільшені шийно-надключичні лімфатичні вузли справа. Загальний стан задовільний, пітливості немає, температура тіла 36,7 °C. Яке лікування треба призначити?

A. Радіотерапія

B. Комбінована хіміотерапія

C. Комбінована хіміотерапія + радіотерапія

D. Монохіміотерапія

E. Монохіміотерапія + радіотерапія


43. Хлопчик 4-х років прокинувся вночі внаслідок нападу кашлю, задишки. В анамнезі - атопічний дерматит. Стан порушений: дихальна недостатність II ступеня. Дитина бліда, перелякана, грудна клітка здута, вислуховуються дистантні хрипи. Над легенями - тимпаніт, видих значно подовжений, розсіяні сухі та вологі хрипи з обох боків. Чим обумовлені виявлені зміни?

A. Бронхообструктивний синдром

B. Стенозуючий ларинготрахеїт

C. Аспірація стороннього тіла

D. Стридор

E. Пневмонія


44. У хворого, що страждає на цукровий діабет, раптово опустилася верхня повіка правого ока. Лікар виявив розширення правої зіниці і розбіжну косоокість справа. Інших змін в неврологічному статусі не відмічено. Яке захворювання виникло у хворого?

A. Невропатія правого окорухового нерва

B. Діабетична поліневропатія

C. Гостре порушення мозкового кровообігу

D. Пухлина головного мозку

E. Вторинний менінгіт


45. У хворого 38-ми років після автокатастрофи діагностовано перелом кісток тазу. Протягом 24-х годин турбує часте, болюче, малими порціями, з домішкою крові сечовипускання. На висхідній цистограмі, яку виконано в зв’язку з підозрою на розрив сечового міхура, - сечовий міхур у вигляді боксерської груші, променеподібне затікання контрастної речовини. Яку лікувальну тактику слід застосувати?

A. Термінове хірургічне втручання

B. Антибактеріальна, гемостатична терапія

C. Встановлення постійного уретрального катетера

D. Капілярна пункція сечового міхура

E. Холод на надлобкову ділянку, спостереження


46. Хвора 41-го року звернулася до лікаря на другий день захворювання зі скаргами на загальну слабкість, підвищення температури тіла до 38 — 39 °C, рідкі випорожнення до 4-6 разів на добу зеленуватого кольору зі слизом, повторне блювання, біль у надчеревній ділянці та біля пупка. Об’єктивно: стан середньої важкості. Шкіра бліда. Ps- 92/хв., АТ-105-75 мм рт.ст. Язик обкладений. Живіт при пальпації болючий в надчеревній і правій здухвинній ділянках. Яке з обстежень найбільш імовірно підтвердить діагноз?

A. Бактеріологічне дослідження випорожнень

B. Копрологічне дослідження випорожнень

C. Ректороманоскопія

D. УЗД органів черевної порожнини

E. Вірусологічні дослідження випорожнень


47. При визначенні груп крові виявилась позитивною реакція ізогемаглютинації із стандартними сироватками A(II) і В(Ш) груп і негативною - із 0(1) і AB(IV) груп. Про що свідчить даний результат?

A. Непридатність стандартних сироваток

B. Перша група крові

C. Друга група крові

D. Третя група крові

E. Четверта група крові


48. У місті на вибірковій сукупності вивчався вплив викидів у повітря відходів металургійного виробництва на захворюваність на обструктивний бронхіт. Розрахований коефіцієнт кореляції становив +0,79. Оцініть силу і напрямок зв’язку:

A. Прямий, сильний

B. Зворотній, сильний

C. Прямий, середній

D. Зворотній, середній
49. У хворого 38-ми років раптово з’явився біль у лівій половині грудної клітки, ядуха. Об’єктивно: стан середньої важкості, Ps- 100/хв., АТ- 90/60 мм рт.ст., дихання злiва не вислуховується. При рентгенографії грудної клітки - колапс лівої лєгєні до 1/2. Яке лікування потрібно призначити хворому?

A. Пасивне дренування плевральної порожнини

B. Покій, розсмоктуюча терапія

C. Плевральні пункції

D. Оперативне лікування

E. Активне дренування плевральної порожнини


50. Жінка 40-ка років з 15-ти років страждає на епілепсію з генералізованими епінападами, які виникають 2-3 рази на місяць у нічний час та супроводжуються мимовільним сечовиділенням та дефекацією. Після психотравми (смерть батька) напади почастішали, виникають з періодичністю 2-3 хвилини, між нападами до свідомості не повертається, реакція зіниць на світло відсутня. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Епілептичний статус

B. !стеричний напад

C. Збільшення кількості великих епіна-падів

D. Абсанс

E. Епілептичний психоз


51. Пацієнтка 55-ти років, у якої менструації припинились 5 років тому, скаржиться на відчуття сухості в піхві, часте та болісне сечовипускання. Лікар-гінеколог при обстеженні виявив ознаки атрофічного кольпіту. У сечі: без особливостей. Які засоби місцевої дії дадуть належний терапевтичний ефект?

A. Вагінальні свічки "Овестін"

B. Вагінальні таблетки "Тержинан"

C. Вагінальний крем "Меротин-Комбі"

D. Вагінальний гель "Метронідазол"

E. Вагінальний крем "Далацин"


52. Хвора 32-х років висловлює скарги на знижений настрій. Чує "голоси" сусідів, які їй загрожують, коментують її дії. Вважає, що вони стежать за нею через стіни, на вулиці, у магазині. Визначте синдром:

A. Параноїдний

B. Паранояльний

C. Парафренний

D. Депресивний

E. Галюциноз


53. Хворий 18-ти років скаржиться на припухлість правого гомілковоступневого суглоба, обмеження рухливості, болі, що посилюються під час ходи. В анамнезі "віраж" туберкулінових проб у 7-річному віці. Лікування не приймав через відмову батьків. Рентгенологічно: дистальне епіметафізне вогнище з деструкцією епіфізу великогомілкової кістки, суглобова щілина різко звужена. Реакція Манту з 2 ТО- 18 мм. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Туберкуліновий остит правого гоміл-ковоступневого суглоба

B. Епіфізарний остеомієліт

C. Саркома правого гомілковоступнево-го суглоба

D. Сифіліс правого гомілковоступнево-го суглоба

E. Травматичний артрит


54. Хворий страждає на дисемінований туберкульоз легень 5 років. Останнім часом з’явилися біль у поперековій ділянці, часті сечовипускання. У сечі: кисла реакція, протєїнурія; при бактеріоскопії мазка сечі - кислотостійкі бактерії. Яке ураження нирок у цього хворого?

A. Туберкульоз нирок

B. Амілоїдоз

C. Гломерулонефрит

D. Пієлонефрит

E. Гідронефроз


55. Чоловік 26-ти років скаржиться на спрагу, підвищене сечовиділення, загальну кволість, зменшення ваги тіла. Об’єктивно: шкіра суха, червоні щоки, дихання везикулярне. Тони серця звучні. Язик сухий. Симптомів подразнення очеревини немає. Яке дослідження є найбільш інформативним для уточнення діагнозу?

A. Аналіз крові на цукор

B. Загальний аналіз крові

C. Загальний аналіз сечі

D. Аналіз сечі за Зимницьким

E. Аналіз крові на печінкові проби


56. У хлопчика 14-ти років із загостренням вторинного обструктивного пієлонефриту із сечі виділена синьогнійна паличка в титрі 1000000 мікробних тіл на 1 мл. Який антибактеріальний препарат найбільш доцільно призначити в даному випадку?

A. Ципрофлоксацин

B. Ампіцилін

C. Цефазолін

D. Азітроміцин

E. Левоміцетин


57. Чоловік 57-ми років відзначає серцебиття, пітливість, порушення сну, наростаючу слабість, втрату ваги. Лікувався з приводу ІХС, без ефекту. Об’єктивно: температура 36,8 °C, ЧСС-128/хв., Ps- 112/хв., аритмічний, АТ-160/70 мм рт.ст. Шкіра тепла, волога. Тремор пальців витягнутих рук. Тони серця посилені, систолічний шум над верхівкою. Щитоподібна залоза не пальпується. Яке з перерахованих досліджень найбільш важливе для уточнення діагнозу?

A. Дослідження рівня тиреоїдних гормонів у крові

B. Ліпідний спектр крові

C. Проба з дозованим фізичним навантаженням

D. Ультразвукове дослідження щитоподібної залози

E. Ультразвукове дослідження серця


58. Дівчинка 13-ти років з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки знаходиться на диспансерному обліку впродовж року. Яким повинен бути термін диспансеризації після загострення виразкової хвороби?

A. 5 років

B. 4 роки

C. 3 роки

D. 2 роки

E. 1 рік
59. Студент звернувся до лікаря зі скаргами на безсоння, дратівливість, серцебиття. Мати хвора на гіпертонічну хворобу. При обстеженні: пітливість долоней, дрібний тремор рук, стійкий червоний дермографізм. У легенях - везикулярне дихання, межі серця в нормі, серцева діяльність ритмічна, 80/хв., АТ-150/65 мм рт.ст. Який найбільш імовірний діагноз?

A. ВСД за гіпертонічним типом

B. Тиреотоксикоз

C. Гіпертонічна хвороба

D. Феохромоцитома

E. Вузликовий періартеріїт
60. Службовець хворіє 4 місяці, необхідно подальше лікування, хворий непрацездатний. Хто уповноважений проводити експертизу непрацездатності даного хворого?

A. Медико-соціальна експертна комісія

B. Лікарсько-консультативна комісія

C. Лікар-куратор із завідувачем відділення

D. Головний лікар лікувально-профілактичного закладу

E. Заступник головного лікаря з експертизи непрацездатності


61. Хворий 24-х років на другий день хвороби скаржиться на високу температуру, головний біль у ділянці чола, надбрівних дуг, при русі очними яблуками, у м’язах і суглобах. Об’єктивно: температура - 39 °C. Обличчя гіперемоване, склери ін’єковані. Слизова оболонка м’якого піднебіння, задньої стінки глотки яскраво гіперемована з крапковими крововиливами. Які зміни в гемограмі типові для цього захворювання?

A. Лейкопенія

B. Лейкоцитоз

C. Нейтрофільоз

D. Анемія

E. Прискорена ШОЕ


62. При профілактичному ультразвуковому обстеженні органів черевної порожнини в середній школі у учениці 5-го класу (11 років) ліва нирка візуалізується на 3 см нижче за норму, нормальних розмірів, форми та структури, контрлатеральна нирка в типовому місті не виявлена. Попередній діагноз: уроджена аномалія розвитку нирок, дистопія лівої нирки, відсутність правої нирки або її тазова дистопія. Який метод променевої діагностики доцільно застосувати для встановлення остаточного діагнозу та визначення функціональної здатності обох нирок?

A. Динамічна реносцинтіграфія

B. Радіоіммуний аналіз

C. Радіонуклідна ренографія

D. Термографія

E. Екскреторна урографія


63. У хворої 53-х років діагностований гострий абсцес легені. З анамнезу виявлено, що 2 тижні тому вона була виписана у задовільному стані із терапевтичного стаціонару, де знаходилась з приводу гострої нижньодольової пневмонії. Назвіть найбільш імовірний шлях виникнення абсцесу легені у хворої:

A. Бронхіальна обструкція

B. Гематогенний шлях інфікування

C. Емболічний шлях інфікування

D. Лімфогенний шлях інфікування

E. Травматичний шлях інфікування

64. У дитини 10-ти років з неревматичним кардитом періодично виникають напади, які проявляються відчуттям болю в ділянці серця, задишкою, блідістю, підвищенням артеріального тиску, різким збільшенням ЧСС до 180/хв. Який з медикаментозних засобів є найбільш ефективним у лікуванні?

A. Обзидан

B. Новокаїнамід

C. Лідокаїн

D. Верапаміл

E. Аймалін


65. Дитина з 10-річного віку хворіє на ревматизм. Перенесла 2 атаки. Вкажіть заходи вторинної профілактики ревматизму у дитини:

A. Цілорічна біцилінотерапія протягом 5-ти років

B. Призначення імунокорегуючих засобів двічі на рік

C. Курси нестероїдних протизапальних засобів навесні та восени

D. Цілорічна біцилінотерапія протягом 3-х років

E. Кардіотрофіки + вітаміни навесні і восени


66. Хворий скаржиться на раптовий початок хвороби: лихоманка до 39,0 °C, неправильного типу, з гострим болем у грудях. Харкотиння з гнилісним запахом та домішками крові, до 400 мл за добу. При перкусії: над ураженою ділянкою вкорочення перкуторного звуку, посилене голосове тремтіння. У харкотинні був виділений анаеробний стрептокок. Яку хворобу можна запідозрити в першу чергу?

A. Гангрена легені

B. Абсцес легені

C. Туберкульоз

D. Бронхоектатична хвороба

E. Абсцедуюча пневмонія


67. У чоловіка через 16 годин після вживання в їжу в’яленої риби і грибів виникло блювання, з’явилися слабкість, задишка, сухість у роті, запаморочення. Затримка стулу. На наступний день хворий госпіталізований у важкому стані з частим пульсом при нормальній температурі тіла, зі скаргами на поганий зір і двоїння в очах. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Ботулізм

B. Харчова токсикоінфекція

C. Стафілококовий токсикоз

D. Опісторхоз

E. Отруєння грибами


68. Дитина 5-ти років півроку тому була оперована з приводу УВС. Скарги на лихоманку впродовж 3-х тижнів, біль у ділянці серця, м’язах та кістках. При огляді - шкіра кольору "кави з молоком", аускультативно - систолічний шум в ділянці серця з шумом в III-IV міжребер’ї. На кінчиках пальців встановлено плями Джейнуеля. Який попередній діагноз?

A. Інфекційний ендокардит

B. Сепсис

C. Неревматичний кардит

D. Гостра ревматична лихоманка

E. Черевний тиф


69. Жінка 30-ти років звернулася до лікаря зі скаргами на свербіж шкіри, який посилюється увечері і турбує її вже тиждень. Патологічний процес поширюється з кистей на шкіру живота, сідниць, лобка. Об’єктивно: поліморфний висип, що складається з дрібних парних міхурців, цяткових папул, екскоріацій, розчухів, запальних папул червоно-коричневого кольору. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Короста

B. Педикульоз

C. Нейродерміт

D. Дисгідротична екзема

E. Контактно-алергійний дерматит


70. Чоловік 35-ти років скаржиться на зростаючу слабкість, серцебиття, "метелики" перед очима, запаморочення. В анамнезі: пептична виразка шлунка. Об’єктивно: шкіра бліда. В легенях -везикулярне дихання. Над верхівкою серця - систолічний шум. Ps- 100/хв., АТ- 100/70 мм рт.ст. Пальпаторно - незначна болючість в епігастрії. У крові: ер.- 3,2 • 1012/л, Hb- 100 г/л, КП- 0,95. Який характер анемії в даному випадку?

A. Постгеморагічна анемія

B. Сидеробластна анемія

C. Хронічна залізодефіцитна анемія

D. Гемолітична анемія

E. Гіпопластична анемія


71. Хворий 25-ти років скаржиться на біль у ділянці серця ниючого характеру впродовж 10-ти днів, задишку при незначному фізичному навантаженні, серцебиття. Захворів 2 тижні тому після респіраторної інфекції. Об’єктивно: акроціаноз, АТ- 90/75 мм рт.ст., Ps-96/хв. Межі серця зміщені вліво і вправо. Тони серця ослаблені, тричленний ритм, систолічний шум на верхівці. ЕКГ: ритм синусовий, повна блокада лівої ніжки пучка Гіса. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Інфекційно-алергічний міокардит

B. Ексудативний перикардит

C. Інфекційний ендокардит

D. Міокардитичний кардіосклероз

E. Вегето-судинна дистонія


72. Хворого 56-ти років доставлено бригадою швидкої допомоги з носовою кровотечею. Хворіє на гіпертонічну хворобу. На момент огляду: АТ- 200/130 мм рт.ст., введено гіпотензивні засоби. Об’єктивно: з носової порожнини виділяється кров, переважно затікаючи в глотку. Одноразове блювання згустками крові. Яку допомогу слід надати хворому?

A. Задня тампонада носа

B. Передня тампонада носа

C. Перев’язка зовнішньої сонної артерії

D. Електрокоагуляція кровоточивої судини

E. Введення гемостатичних та гіпотензивних засобiв


73. В жіночу консультацію звернулася жінка 40-ка років зі скаргами на порушення менструального циклу по типу гіперполіменореї протягом півроку, тягнучі болі в нижніх відділах живота, слабкість. При гінекологічному обстеженні тіло матки збільшене до 12 тижнів вагітності, щільне, рухоме, безболісне. В крові: Hb- 90 г/л. Яку патологію можна запідозрити?

A. Міома матки

B. Рак тіла матки

C. Вагітність

D. Кістома яєчника

E. Дисфункціональна маткова кровотеча


74. Хлопчику 6-ти років був введений донорський імуноглобулін у зв’язку з контактом по вірусному гепатиту в сім’ї. По графіку вакцинації на цей час була запланована ревакцинація проти кору. Дитина оглянута дільничим педіатром та визнана здоровою. З якої причини лікар-імунолог не дав дозволу на вакцинацію?

A. Неефективність вакцинації на фоні введеного імуноглобуліну

B. Можлива анафілактична реакція на вакцину

C. Висока імовірність захворювання на кір після вакцинації

D. Можливий розвиток вірусного гепатиту на фоні вакцинації проти кору
75. Жінка 40-ка років, що страждає на комбіновану мітральну ваду з переважанням стенозу, скаржиться на задишку, напади ядухи вночі, перебої у роботі серця. У теперішній час не може виконувати легку домашню роботу. Яка оптимальна тактика ведення хворої?

A. Проведення мітральної комісуротомії

B. Імплантація штучного клапана

C. Проведення антиаритмічної терапії

D. Лікування серцевої недостатності

E. Призначення протиревматичної терапії


76. Повторновагітна 24-х років з Rh-негативним типом крові знаходиться під наглядом перинатолога. В анамнезі: у попередніх пологах проведене ручне відділення плаценти з приводу кровотечі у III періоді. В 36 тижнів вагітності підвищився титр антитіл з 1:16 до 1:64. При УЗД - потовщення плаценти і сповільнення рухів плода. З якою частотою в подальшому необхідно проводити дослідження крові на Rh-антитіла?

A. Щоденно до розродження

B. 1 раз на тиждень

C. 1 раз на 2 тижні

D. 1 раз на 3 тижні

E. Перед пологами


77. Під час огляду пацієнта 32-х років, з надлишковою вагою, шкіра міжпальцевих ділянок обох ступнів еритематозна, мацерована, дрі6но лущиться, у складках між V, IV та III пальцями є поодинокі тріщини, що мокнуть. Турбує незначний свербіж. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Епідермомікоз

B. Рубромікоз

C. Алергічний дерматит

D. Стрептодермія

E. Мікробна екзема


78. Чоловік 55-ти років впродовж 1,5 років спостерігається з приводу вірусного цирозу печінки з явищами портальної гіпертензії. За останній місяць посилилась слабкість, з’явилося блювання кольору "кавової гущі". При фіброгастродуоденоскопії виявлена кровотеча з розширених вен стравоходу. Який препарат необхідно використати для зниження тиску в ворітній вені?

A. Вазопресин

B. Резерпін

C. Глюконат кальцію

D. Дицінон

E. Фуросемід


79. У населеному пункті планується будівництво багатопрофільної лікарні на 500 ліжок. Де на лікарняній ділянці необхідно розмістити поліклініку?

A. Біля центрального входу

B. У садово-парковій зоні

C. У центрі ділянки біля лікувальних корпусів

D. Розміщення поліклініки на території ділянки не дозволяється

E. Біля господарської зони


80. В операційній обласної клінічної лікарні проведено вимірювання мікрокліматичних показників. Результати проведених досліджень: середня температура повітря складає 22 °C, відносна вологість повітря - 48%, швидкість руху повітря - 0,1 м/с. Дайте гігієнічну оцінку мікроклімату операційної:

A. Мікроклімат комфортний

B. Мікроклімат дискомфортний

C. Мікроклімат дискомфортний з підвищеною вологістю

D. Мікроклімат дискомфортний охолоджуючий

E. Мікроклімат дискомфортний з підвищеною швидкістю руху повітря


81. На 10-ту добу післяпологового періоду породілля скаржиться на болі в молочних залозах. Температура тіла -38,2 °C, Ps- 96/хв. В молочних залозах значний і рівномірний набряк, болі під час пальпації. При натисненні із сосків виділяються крапельки молока. Яка тактика по відношенню до цієї хворої?

A. Спорожнити груди шляхом зціджування або за допомогою молоковідсмо-ктувача

B. Тимчасове обмеження обсягу рідини в раціоні

C. Припинення лактації

D. Призначити антибіотикотерапію та сечогінне

E. Компрес на молочні залози


82. Хвора 20-ти років звернулася до лікаря жіночої консультації зі скаргами на свербіж, печіння і біль у ділянці зовнішніх статевих органів, підвищення температури тіла, дратівливість, порушення сну, головний біль. Хвора незаміжня, веде безладне статеве життя. Під час огляду зовнішніх статевих органів на фоні гіперемованої, набряклої слизової оболонки визначаються везикули, група яких займає до 2 см ураженої поверхні. Яка найбільш імовірна причина зумовлює таку клінічну картину?

A. Генітальна герпетична інфекція

B. Папіломавірусна інфекція

C. Кандиломатоз

D. Первинний сифіліс

E. Цитомегаловірусна інфекція


83. Дівчинка 13-ти років скаржиться на підвищення температура тіла до 37,4 °C впродовж останніх 2-х місяців після перенесеної ГРВІ. Об’єктивно: худа, щитоподібна залоза дифузно збільшена (II ступінь), щільна при пальпації; екзофтальм, тахікардія. Який патологічний синдром має місце у хворої?

A. Тиреотоксикоз

B. Гіпотиреоз

C. Гіпопаратиреоз

D. Гіперпаратиреоз

E. Тимомегалія


84. У жінки 40-ка років 5 років тому проведена двостороння аднексектомія. Скаржиться на слабкість, втомлюваність, відсутність менструації, біль у попереку, зниження пам’яті, не пам’ятає чинні події. При обстеженні наявність ожиріння, остеопорозу та гіперхолестеринемії. Який синдром спостерігається у пацієнтки?

A. Післякастраційний синдром

B. Адреногенітальний синдром

C. Адіпозо-генітальна дистрофія

D. Антифосфоліпідний синдром

E. Клімактеричний синдром


85. Терапевти міської лікарні протягом дня обслуговують населення в 3-х ланках: прийом, дільниця, стаціонар. Через кожні 2 роки на 3-4 місяці лікарі-терапевти направляються в стаціонар. За якою системою дільничності працюють лікарі?

A. Чергування

B. Триланкова

C. Дволанкова

D. Територіальна дільничність

E. Цехова дільничність


86. У 12-річної дитини протягом 6-ти місяців періодично з’являється лихоманка до 38,5 °C, кашель, задишка, одноразово кровохаркання. БЦЖ-рубець відсутній. Дідусь хворіє на туберкульоз. В легенях - розсіяні сухі та різнокаліберні вологі хрипи. Рентгенологічно: однотипна рівномірна дрібновогнищева інфільтрація легень, у верхніх частках тонкостінна каверна із слабковираженою перифокальною інфільтрацією. Яке захворювання найбільш імовірне?

A. Туберкульоз легень

B. Вогнищева пневмонія

C. Хронічний бронхіт

D. Бронхіальна астма

E. Синдром Хамана-Річа


87. У хворої 64-х років діагностований рак шлунка, вона готується до радикальної операції. Має місце супутня патологія: посттромбофлебітичний синдром, набрякло-больова форма. В анамнезі - тромбоемболія легеневої артерії 3 роки тому. Вкажіть найбільш ефективний метод профілактики розвитку у хворої повторної ТЕЛА у післяопераційному періоді після радикальної операції на шлунку:

A. Імплантація кава-фільтру в передопераційному періоді

B. Гепаринотерапія у післяопераційному періоді

C. Накладання цинк-желатинової пов’язки Унна у передопераційному періоді

D. Призначення непрямого антикоагулянту в перед- та післяопераційному періоді

E. Застосування еластичного бинтування кінцівок у післяопераційному періоді


88. У доношеної дитини віком 6 днів на різних ділянках шкіри виявляються еритема, мляві пухирі, ерозивні поверхні, тріщини, лущення епідермісу, які виглядають ніби після ошпарення окропом. Виявлено позитивний симптом Нікольського. Загальний стан дитини важкий. Виражений неспокій, гіперестезія, фебрильна температура. Який найбільш імовірний діагноз у цьому випадку?

A. Ексфоліативний дерматит Ріттера

B. Флегмона новонародженого

C. Псевдофурункульоз Фігнера

D. Пухирчатка новонародженого

E. Епідермоліз


89. Госпіталізовано дитину 8-ми років із скаргами на підвищення температури тіла до 39,8 °C, млявість, помірний головний біль, блювання. При огляді виявлені менінгеальні симптоми. Проведено люмбальну пункцію. Отримано рідину під підвищеним тиском, прозору, цитоз 450 клітин в 1 мкл (переважно лімфоцити - 90%), вміст глюкози 2,6 ммоль/л. Яким збудником може бути викликано захворювання у дитини?

A. Ентеровірус

B. Менінгокок

C. Туберкульозна паличка

D. Стафілокок

E. Пневмокок


90. У постраждалого з ножовим пораненням грудної клітки справа визначається ціаноз, АТ- 70/40 мм рт.ст., Ps-120/хв., ЧД‑ 34/хв., відставання правої половини грудної клітки при диханні. Першочерговим заходом надання допомоги буде:

A. Пункція правої плевральної порожнини

B. Негайне переведення хворого на ШВЛ

C. Міжреберна блокада

D. Введення інотропних фармакологічних препаратів

E. Введення препаратів крові


91. У районі, який обслуговує дитяча поліклініка, щепленням підлягало 4800 дітей та підлітків, оглянуто дітей 4800, зроблені профілактичні щеплення 4320 особам, у 480 дітей виявлені тимчасові медичні протипоказання. Яка величина показника "Повнота охоплення профілактичними щепленнями дітей та підлітків, що підлягають щепленням"у цьому районі?

A. 90%


B. 60%

C. 70%


D. 80%

E. 100%
92. Хвора 24-х років страждає на ревматизм з 15-ти років. Перенесла 2 ревматичні напади 4 роки тому. Протягом останніх 6-ти місяців виникали пароксизми миготливої аритмії 1 раз у 2-3 місяця. Який варіант антиаритмічної терапії або тактики слід запропонувати?

A. Профілактичний прийом кордарону

B. Негайна госпіталізація

C. Дефібриляція

D. Прийом лідокаїну

E. Призначення гепарину
93. Хворий 70 -ти років звернувся до лікаря зі скаргами на неритмічність серцевої діяльності, задишку. Об’єктивно: АТ- 150/90 мм рт.ст., екстрасистолічна аритмія (10-12 екстрасистол за хвилину), систолічна дисфункція лівого шлуночка (фракція викиду 42%). Який із антиаритмічних препаратів в якості початкової терапії слід призначити в даному випадку?

A. Аміодарон

B. Флекаінід

C. Енкаінід

D. Морацизин

E. Дигоксин


94. Хворий 40-ка років скаржиться на підвищення температури до 39 °C, кашель з виділенням харкотиння та домішками крові, задишку, загальну слабкість, герпетичне висипання на губах. Об’єктивно: ЧД‑ 32/хв. Справа під лопаткою - посилення голосового тремтіння, там же - притуплення перкуторного звуку. Аускультативно: бронхіальне дихання. У крові: лейк.- 14 • 109/л, ШЗЕ- 35 мм/год. Який попередній діагноз?

A. Крупозна правобічна пневмонія

B. Вогнищева правобічна пневмонія

C. Кавернозний туберкульоз правої легені

D. Рак легені

E. Ексудативний плеврит


95. Третя доба після 1-х термінових нормальних пологів. Дитина на сумісному перебуванні, природньому вигодовуванні. Об’єктивно: загальний стан задовільний. Температура 36,4 °C, Ps-80/хв., АТ- 120/80 мм рт.ст. Молочні залози м’які, безболісні. Лактація помірна, відтік молока не утруднений. Матка щільна, дно матки на 3 п/п нижче пупка. Лохії кров’янисто-серозні, у помірній кількості. Оцініть динаміку зворотного розвитку матки:

A. Фізіологічна інволюція

B. Субінволюція

C. Лохіометра

D. Патологічна інволюція

E. Іематометра


96. Хворий 63-х років з постійною формою фібриляції передсердь, скаржиться на помірну задишку. Об’єктивно: периферичні набряки відсутні, дихання везикулярне, ЧСС- 72/хв., АТ-140/90 мм рт.ст. Який комплекс медикаментів є найбільш доцільним у вторинній профілактиці серцевої недостатності?

A. В-адреноблокатори, іАПФ

B. В-адреноблокатори, серцеві глікозиди

C. Серцеві глікозиди, діуретики

D. Серцеві глікозиди, іАПФ

E. Діуретики, в‑адреноблокатори


97. У хворої 26-ти років, оперованої з приводу дифузного токсичного зобу III ступеня, тиреотоксикозу середньої важкості, на 2 добу після операції з’явилися судоми кистей, стоп та обличчя. Симптоми Хвостека, Трусо позитивні. Хвора скаржиться на болі в ділянці серця. На ЕКГ - подовження інтервалу Q-T Яке ускладнення виникло у хворої?

A. Гіпопаратиреоз

B. Гіперпаратиреоз

C. Тиреотоксичний криз

D. Парез гортанних нервів

E. Тиреотоксична міокардіодистрофія


98. Жінка 60-ти років протягом останнього року стала відзначати слабкість, запаморочення, швидку втомлюваність. Останнім часом - задишка, парестезії. Об’єктивно: шкіра та слизові оболонки бліді з іктеричним відтінком. Сосочки язика згладжені. Печінка, селезінка у краю реберної дуги. У крові: Hb- 70 г/л, ер.- 1,7 • 1012/л, КП- 1,2, макроцити. Призначення якого препарату є патогенетично обґрунтованим?

A. Вітамін B12

B. Вітамін В6

C. Аскорбінова кислота

D. Препарати заліза

E. Вітамін В1


99. Жінка 36-ти років страждає на поліноз впродовж 7-ми років. Останні 2 роки у серпні-вересні (період цвітіння амброзії) пацієнтка відмічає 2-3 напади ядухи, котрі усуваються 1 дозою сальбутамолу Об’єктивно: температура -36,5 °C, ЧД‑ 18/хв., Ps- 78/хв., АТ-115/70 мм рт.ст. Над легенями - везикулярне дихання. Тони серця звучні, ритм правильний. Застосування якого препарату дозволить найбільш ефективно запобігти нападам ядухи у критичний для хворої сезон?

A. Інгаляції інталу

B. Інгаляції беротеку

C. Інгаляції атровенту

D. Прийом супрастину

E. Прийом теопеку


100. У доношеного хлопчика на 2-гу добу життя виникла помірна жовтяниця шкіри та слизових оболонок. Загальний стан дитини не порушений. У крові: непряма гіпербілірубінемія -120 мкмоль/л. Група крові дитини A(II) Rh(+), група крові матері B(III) Rh (+). Якою повинна бути тактика лікаря?

A. Утриматись від медикаментозної терапії

B. Призначити ентеросорбенти

C. Призначити преднізолон

D. Призначити холекінетики

E. Провести замінне переливання крові


101. У дитини під час огляду після народження відзначена брахіцефалічна форм черепа, деформація вушних раковин у вигляді виступаючої протизавитки, епікант, косий розріз очей, вкорочення мізинця, двобічна поперечна складка на долоні. При аускультації серця вислуховується грубий систолічний шум з максимумом у 3-4 міжребер’ях по лівому краю груднини. Яка вроджена вада серця найбільш часто супроводжує цю патологію?

A. Вади Фало

B. Коарктація аорти

C. Стеноз легеневої артерії

D. Відкрита артерiальна протока

E. Фiброеластоз


102. Хворий 35-ти років скаржиться на біль у верхній третині плеча, який посилюється вночі. Об’єктивно: помірний набряк у верхній третині плеча, шкіра над ним підвищеної температури, болісність під час пальпації, обмеження рухів у плечовому суглобі. На рентгенограмах - ділянка деструкції плечової кістки у метадіафізарному відділі з явищами гомілкового періоститу (спікули) і відшаруванням окістя у вигляді "дашка". Встановіть попередній діагноз:

A. Остеогенна саркома

B. Остеома

C. Гемангіома

D. Хондробластома

E. Хондрома


103. Хвора 45-ти років висловлює скарги на головний біль, серцебиття, стискаючий біль за грудниною. Протягом семи років хворіє на гіпертонічну хворобу. Під час лікування з’явились набряки нижніх кінцівок. Лікар припустив побічну дію ліків. Який з перерахованих препаратів міг викликати таку реакцію?

A. Фелодипін

B. Лізиноприл

C. Метопролол

D. Фбесартан

E. Небіволол


104. Хворий 38-ми років поступив у наркологічне відділення із скаргами на безсоння, тривогу. Ввечері став неспокійним, зривався з ліжка, струшував з ковдри і одягу "павуків", скрізь бачив "здорових щурів і змій", відганяв неіснуючих мух. Вважає, що він дома, чує за вікном "голоси циган", хоче бігти, щоб їх "вигнати з городу". Соматичний стан: температура - 37,8 °C, виражений гіпергідроз, тремор усього тіла. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Алкогольний делірій

B. Патологічне сп’яніння

C. Алкогольний галюциноз

D. Гострий алкогольний параноїд

E. Істеричний сутінковий стан


105. Хвора 38-ми років скаржиться на ’’припливи” і відчуття жару, які повторюються до 5 разів на добу, головний біль у потиличній ділянці з підвищенням артеріального тиску, серцебиття, запаморочення, швидку втомлюваність, дратівливість, погіршення пам’яті. 6 місяців тому проведено операцію в обсязі екстирпації матки з придатками. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Післякастраційний синдром

B. Передменструальний синдром

C. Ранній патологічний клімакс

D. Вторинна психогенна аменорея

E. Фізіологічна пременопауза


106. Пацієнт 53-х років 5 років знаходиться під спостереженням дільничого лікаря з приводу підвищеного артеріального тиску. Протягом останнього місяця артеріальний тиск не знижувався менш ніж 160/110 мм рт.ст. Ps- 60/хв. На ЕКГ: ознаки гіпертрофії лівого шлуночка серця. Яку з груп гіпотензивних засобів слід призначити хворому як патогенетично обґрунтовану?

A. Дигідроперидини пролонгованої дії

B. Блокатори β‑адренорецепторів

C. Препарати з групи раувольфії

D. Антагоністи кальцію з підгрупи верапамілу

E. Препарати групи клофеліну


107. На підприємстві в процесі виробництва утворюються особливо токсичні неутилізовані промислові відходи. Запропонуйте метод утилізації та знешкодження:

A. Захоронення в котлованах полігонів в контейнерній тарі

B. Термічна обробка

C. Біотермічна переробка на удосконалених звалищах

D. Захоронення в котлованах полігонів з ізоляцією дна і стінок ущільненим шаром глини

E. Використання як сировини для повторної переробки


108. Хворий 67-ми років перебуває на стаціонарному лікуванні у протитуберкульозному диспансері впродовж двох місяців з приводу рецидиву туберкульозу (24.02.2005) S6 лівої легені (інфільтративний). Хворому призначено наступне лікування: ізоніазид + рифам-піцин + стрептоміцин + піразинамід + етамбутол. У хворого з’явились скарги на диплопію, обмеження поля зору. Який з вищезазначених препаратів викликав таку побічну дію?

A. Етамбутол

B. Ізоніазид

C. Піразинамід

D. Стрептоміцин

E. Рифампіцин


109. Хворий 25-ти років надійшов до інфекційного відділєння на 3-й день захворювання зі скаргами на головний біль, біль у попереку, литкових м’язах, високу гарячку, озноб. Стан середньо-важкий. Склери іктеричні. Зів гіперемований. Язик сухий, обкладений сухим коричневим нальотом. Живіт здутий. Печінка +2 см. Селезінка не збільшена. Пальпація м’язів, особливо литкових, болісна. Сеча темна. Кал звичайного кольору. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Лептоспіроз

B. Вірусний гепатит А

C. Малярія

D. Інфекційний мононуклеоз

E. Ієрсиніоз


110. У 3-х денної доношеної новонародженої дитини спостерігається рівень непрямого білірубіну - 345 мкмоль/л, погодинний приріст - 6,8 мкм/л. Стан дитини важкий: зниження рефлексів, гіпотонія м’язів, тремор кінцівок. Кров дитини та матері несумісна за Rh-фактором. Який метод лікування найбільш ефективний?

A. Замінне переливання одногрупної та Rh-сумісної крові

B. Фототерапія

C. Прийом фенобарбіталу

D. Гемосорбція

E. Кортикостероїдна терапія


111. Хворий 64-х років звернувся до уролога зі скаргами на утруднене, млявим струменем, сечовипускання. При ректальному дослідженні виявлені зміни простати, що не дозволяють диференціювати аденому і рак. Яке дослідження треба провести для уточнення діагнозу?

A. Дослідження крові на простатоспецифічний антиген

B. Загальний аналiз секрету простати

C. Визначення кількості залишкової сечі

D. Визначення рівня сечовини і креатиніну сироватки крові

E. Уретроцистографія


112. Дні назад у хлопчика з-під нігтьової пластинки видалено стороннє тіло. Через 2 дні з’явився різкий пульсуючий біль у кінці нігтьової фаланги, особливо при натисканні, гіперемія нігтьового валика, піднялась температура тіла до 37,5 °C; колір нігтьової пластинки не змінився. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Піднігтьовий панарицій

B. Бешиха

C. Пароніхія

D. Еризипелоїд

E. Абсцес


113. Чотирирічний хлопчик провів цілий день на пляжі. Над вечір у дитини з’явилися: головний біль, слабкість, блювання. При об’єктивному огляді: обличчя гіперемоване, температура тіла 38,8 °C, ЧД‑ 28/хв, ЧСС- 130/хв. Найбільш імовірною причиною такого стану є:

A. Сонячний удар

B. Анафілактичний шок

C. Синкопальний стан

D. Запаморочення

E. Колапс


114. Хвора 51-го року скаржиться на постійні кров’яні виділення із статевих шляхів мажучого характеру протягом останніх 3-х місяців, контактні кровотечі. При бімануальному обстеженні: шийка матки збільшена, обмежена в рухомості, щільна на дотик. У дзеркалах: кратероподібна виразка по центру. Проба Хробака позитивна. Який з наступних діагнозів найбільш імовірний?

A. Рак шийки матки

B. Ерозія шийки матки

C. Поліп шийки матки

D. Шийкова вагітність

E. Лейкоплакія шийки матки


115. Хворому 78-ми років з аденомою передміхурової залози виконано грижосічення з приводу прямої пахвинної грижі. Після операції відсутнє сечовипускання. Над лоном визначається збільшений сечовий міхур. Що необхідно виконати?

A. Катетеризація сечового міхура

B. Покласти на ділянку сечового міхура холод

C. Призначити УВЧ на післяопераційну рану

D. Призначити внутрішньом’язово прозерин

E. Призначити підшкірно спазмолітики


116. Хвора 50-ти років скаржиться на розпираючий біль у лівій нижній кінцівці, який посилюється при фізичному навантаженні, припухлість в ділянці гомілки та ступні. Об’єктивно: ліві гомілка та ступня пастозні, шкіра в нижній частині гомілки індурована, бронзового відтінку, розширені підшкірні вени, наявна виразка з некротичними масами. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Посттромбофлебітичний синдром

B. Хронічна артеріальна недостатність

C. Гострий артеріальний тромбоз

D. Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок

E. Гангрена нижньої кінцівки


117. До дільничного педіатра звернулася мати 4,5 місячної дівчинки за порадою стосовно частоти проведення дитині гігієнічних ванн. Яка частота проведення гігієнічних ванн є найбільш прийнятною у цьому віці?

A. 1 раз на день

B. 1 раз на 2 дні

C. 1 раз на 3 дні

D. 1 раз на тиждень

E. 1 раз на 10 днів


118. При терміні гестації 32 тижні у вагітної почались передчасні пологи. Перейми через 10-15 хвилин, по 15-20 секунд. Серцебиття плоду ясне, ритмічне - 145/хв. При піхвовому дослідженні шийка матки вкорочена, зовнішнє вічко розкрите на 1,5 см, плідний міхур цілий, передлежить голівка, виділення слизові, температура тіла 36,5°С. У крові: без відхилень. У мазку з піхви 4-5 лейкоцитів у п/з. Яка акушерська тактика?

A. Токоліз. Профілактика дистрес-синдрому плоду

B. Спазмолітики, анальгетики

C. Пологи вести через природні пологові шляхи

D. Операція кесарського розтину

E. Дати внутрішньовенний наркоз для зняття пологової діяльності


119. Аналіз проб ґрунту, відібраних з шару 0-20 см, на земельній ділянці, відведеній під житлову забудову, показав, що кількість кишкових паличок (клітин в 1 г ґрунту) становить 15, ентерококів - 9, титр perfringens - 0,1, санітарне число - 0,99, нежиттєздатних форм яєць гельмінтів (екземплярів в 1 кг ґрунту) -5. Який з перелічених показників не відповідає гігієнічним нормативам і вказує на необхідність оздоровлення ґрунту на цій земельній ділянці?

A. Кількість кишкових паличок

B. Наявність нежиттєздатних форм яєць гельмінтів

C. Кількість ентерококів

D. Титр perfringens
120. Хворого госпіталізовано з підозрою на гостру кишкову непрохідність. Який з методів дослідження буде найбільш інформативним для підтвердження діагнозу?

A. Оглядова рентгенографія органів черевної порожнини

B. Лапароцентез

C. Лапароскопія

D. УЗД

E. ФГДС
121. На авіаційному заводі проводиться обробка матеріалів з використанням оптичних квантових генераторів. Встановлено, що установка випромінює у видимому спектрі, рівні лазерного випромінювання на робочих місцях перевищують ГДР Який орган буде уражатись в першу чергу?A. Очі

B. Шкіра


C. Печінка

D. Селезінка

E. Нирки
122. Внаслідок вибуху цистерни з бензолом на хімічному заводі наявні загиблі та поранені у великій кількості (понад 50 осіб) з опіками, механічними травмами та отруєннями. Вкажіть основні елементи, які передбачає лікувально-евакуаційне забезпечення населення в цій ситуації:

A. Сортування, надання медичної допомоги, евакуація

B. Сортування, евакуація, лікування

C. Надання медичної допомоги, евакуація, ізоляція

D. Ізоляція, рятування, відновлення

E. Сортування, відновлення, рятування


123. Хворий 39-ти років скаржиться на задишку при фізичному навантаженні, загальну слабкість, пітливість. Об’єктивно: бочкоподібна грудна клітка, ЧД‑ 20/хв., Ps- 84/хв., ритмічний. АТ-130/90 мм рт.ст. Перкуторно: коробковий відтінок легеневого звуку, дихання послаблене, тони серця приглушені, ритмічні. Периферійні набряки відсутні. Яке порушення функції зовнішнього дихання буде у хворого?

A. Зниження дихальних об’ємів

B. Підвищення швидких параметрів вдиху за секунду

C. Нападоподібне погіршення параметрів "потік-об’єм"

D. Нормальні показники

E. Зниження пікової швидкості вдиху при збереженні параметрів видиху


124. Хлопчик 12-ти років скаржиться на періодичний головний біль, серцебиття, дратівливість, непереносимість поїздок у транспорті. Скарги турбують 2 місяці. За цей час тричі відмічались напади підйому артеріального тиску до 140/100 мм рт.ст., це супроводжувалось підйомом температури до 38 °C, тахікардією, тремором, відчуттям страху. Закінчувався напад значним сечовипусканням. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Вегетативна дисфункція

B. Епілепсія

C. Вроджена вада серця

D. Пухлина мозку

E. Міокардит


125. Голівка новонародженого має доліхоцефалічну форму, витягнута спереду назад. Під час огляду голівки на потиличній частині визначається пологова пухлина, розташована на середині між великим і малим тім’ячком. При якому передлежанні голівки плоду відбулися пологи?

A. Задній вид потиличного передлежання

B. Передній вид потиличного передлежання

C. Передньо-тім’яне передлежання

D. Лобне передлежання

E. Лицеве передлежання


126. Хвора 47-ми років хворіє на виразковий коліт 8 років, лікувалась глюкокортикоїдами. Скаржиться на переймоподібний біль у навколопупковій та в лівій здухвинній ділянках, який за останні 2 тижні значно підсилився, пронос із слизом та кров’ю 4-6 разів на добу, підвищення температури тіла до 38 — 39 °C, головний біль та біль у колінних суглобах. Об’єктивно: стан хворої середньої важкості, Ps- 108/хв., АТ-90/60 мм рт.ст., серце і легені без особливостей, язик вологий, тонус м’язів живота значно знижений, перистальтичні шуми відсутні. Яке ускладнення розвинулось у хворої?

A. Токсична дилятація товстої кишки

B. Перфорація товстої кишки

C. Кишкова кровотеча

D. Стриктура товстої кишки

E. Рак товстої кишки


127. Дитині 7 років. Скаржиться на біль нападоподібного характеру, який виникає після психічного навантаження, вживання холодних напоїв, морозива. Після клініко-інструментального обстеження виставлений діагноз: дискінезія жовчного міхура за гіпертонічним типом. Препарати яких груп слід призначити в першу чергу для лікування?

A. Спазмолітики та холеретики

B. Холеретики та холекінетики

C. Седативні та холекінетики

D. Антиоксиданти

E. Антибіотики


128. Сімейний лікар на виклику засвідчив смерть. На підставі якого медичного документу реєструється цей випадок смерті та в який максимальний термін має відбутись реєстрація смерті в РАГ-Сі?

A. Лікарське свідоцтво про смерть. Термін - 3 доби

B. Лікарське свідоцтво про смерть. Термін - 7 діб

C. Лікарське свідоцтво про смерть. Термін -1 місяць

D. Медична довідка про смерть. Термін -3 доби

E. Медична довідка про смерть. Термін -3 місяці


129. Хвора 29-ти років скаржиться на відсутність менструації протягом року, швидку втомлюваність, гіпотонію з синкопальни‑ми станами зниження пам’яті, сухість шкіри. З анамнезу відомо, що 1,5 роки тому в II періоді пологів була значна кровотеча, проведено екстирпацію матки, гемотранс-фузію, знаходилася на ШВЛ 3 доби. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Синдром Шиєна

B. Синдром Чіарі-Фромеля

C. Синдром Фарбса-Олбрайта

D. Синдром Аронце дель Кастілліо

E. Адреногенітальний синдром


130. Жiнка 40 -ка років госпіталізована в клініку в зв’язку з загостренням хронічного обструктивного бронхіту. Скаржиться на задишку при фізичному навантаженні, кашель з виділенням мокроти, набряки нижніх кінцівок. Об’єктивно: температура - 37,2 °C, ЧД‑24/хв., Ps- 90/хв., ритмічний, АТ- 110/70 мм рт.ст. Акцент II тону над легеневою артерією. Пальпується збільшена на 4 см печінка. Які зміни ЕКГ найбільш імовірні у хворої?

A. Гіпертрофія правого шлуночка

B. Миготлива аритмія

C. Блокада лівої ніжки пучка Гіса

D. Гіпертрофія лівого шлуночка

E. Патологічний зубець Q


131. Хвора 25-ти років під час самообсте-ження виявила пухлину у верхньому зовнішньому квадранті правої молочної залози. При пальпації - безболісне, тверде, рухоме утворення молочної залози діаметром 2 см, периферичні лімфатичні вузли не змінені. При ультразвуковому дослідженні молочних залоз: у верхньому зовнішньому квадранті правої молочної залози об’ємне утворення підвищеної ехогенності, розміром 21×18 мм. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Фіброаденома

B. Кіста молочної залози

C. Дифузна мастопатія

D. Рак молочної залози

E. Мастит


132. Хворий 30-ти років надійшов у приймальне відділення після автомобільної аварії зі скаргами на задишку, біль у лівому боці. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки визначається просторе просвітлення лівого легеневого поля з відсутністю легеневого малюнка, зміщення органів середостіння вправо. Ліва легеня притиснута до лівого кореня, діафрагма зміщена на одне міжребер’я донизу, синуси контуруються чітко. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Пневмоторакс

B. Гемоторакс

C. Забій легені

D. Пневмогемоторакс

E. Пошкодження діафрагми


133. Хвора 45-ти років скаржиться на захриплість голосу, яка триває протягом 7-ми років після перенесеної операції на щитоподібній залозі. Об’єктивно: слизова оболонка гортані рожева, голосові складки світлі. Під час фонації рухається тільки ліва голосова складка, права голосова складка знаходиться у серединному положенні. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Правобічний парез гортані

B. Новоутворення правої голосової складки

C. Лівобічний парез гортані

D. Стеноз гортані в стадії компенсації

E. Стеноз гортані в стадії неповної компенсації


134. Дайте оцінку фізичного розвитку дівчинки 12-ти років за методом си‑гмальних відхилень, якщо показник ваги тіла дорівнює +0,5 сигми:

A. Середній

B. Вище середнього

C. Високий

D. Низький

E. Нижче середнього


135. Хвора 23-х років скаржиться на наявність пухлини у нижньому зовнішньому квадранті лівої молочної залози протягом 1-го року, що перед менструацією стає болісним і збільшується в розмірах. При пальпації: рухоме утворення, наповнене рідиною, до 3 см, із чіткими контурами, периферичні лімфатичні вузли не змінені. При ультразвуковому дослідженні молочних залоз: у нижньому зовнішньому квадранті лівої молочної залози об’ємне утворення зниженої ехогенності, розміром 31×29 мм. Який попередній діагноз?

A. Кіста молочної залози

B. Фіброаденома

C. Фіброзна мастопатія

D. Рак молочної залози

E. Масталгія


136. Жінка 22-х років скаржиться на нудоту, блювання 1 раз на добу, сонливість, затримку менструації на 2 місяця. При бімануальному дослідженні: матка збільшена до розмірів жіночого кулака, пом’якшена, особливо в ділянці перешийка, безболісна. Придатки не пальпуються. Виділення слизові, молочного кольору. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Вагітність 8 тижнів

B. Міома матки

C. Позаматкова вагітність

D. Порушення менструального циклу

E. Ендометріоз матки


137. Пацієнтка 20-ти років звернулась до лікаря жіночої консультації зі скаргами на відсутність менструацій протягом 7-ми місяців. З анамнезу: в ранньому віці хворіла на дитячі інфекції і ангіни, менархе з 13-ти років, місячні регулярні, менструальний цикл 28 днів, менструація триває 5-6 днів, безболісна. 7 місяців тому перенесла стрес. При гінекологічному огляді змін з боку матки і додатків не виявлено. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Вторинна аменорея

B. Первинна аменорея

C. Альгодисменорея

D. Олігоменорея

E. Несправжня аменорея


138. У пацієнта 54-х років м’яка первинна артеріальна гіпертензія, ІХС: стенокардія напруги II ФК, СН II ст. Супутній діагноз: гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, ерозивний езофагіт II стадія. Постійний прийом якого з препаратів може викликати у хворого посилення проявів гастроентерологічної патології'?

A. Ізосорбіду динітрат

B. Метопролол

C. Еналаприлу малеат

D. Омепразол

E. Гідрохлортіазид


139. Головний лікар поліклініки дав завдання дільничому лікарю визначити патологічну ураженість населення N-ою хворобою на дільниці. За яким документом визначається патологічна ураженість населення на хвороби на лікарській дільниці?

A. Журнал профоглядів

B. Статистичні талони (+)

C. Статистичні талони (-)

D. Статистичні талони (+) та (-)

E. Талони на прийом до лікаря

140. У хлопчика 14-ти років на тлі хронічного тонзиліту та гаймориту появились відчуття перебоїв у ділянці серця і додаткових пульсових ударів. ЧСС-83/хв. На ЕКГ: після кожних двох синусових скорочень регулярно виникають імпульси, в яких відсутній зубець P, QRS поширений більше 0,11 с, різко деформований, дискордантний зубець T, після чого реєструється повна компенсаторна пауза. Вкажіть характер порушень ритму:

A. Екстрасистолія за типом тригемінії

B. Екстрасистолія за типом бігемінії

C. Часткова AV-блокада

D. Повна AV-блокада

E. Блокада лівої ніжки пучка Гіса


141. При вивченні розкладу занять учнів 3-го класу встановлено: кількість уроків протягом тижня - 30; у вівторок перший урок українська мова, 2-й - музика, 3 і 4 - фізичне виховання, усього 5 уроків. Яке провідне місце в розкладі уроків?

A. Кількість уроків фізкультури

B. Кількість уроків протягом тижня

C. Кількість уроків протягом дня

D. Місце уроку музики в розкладі

E. Місце уроку української мови в розкладі


142. В ході розслідування випадку масового отруєння у автомеханіків, які проводили випробування дизельних двигунів у боксі майстерні, де була зіпсована витяжна вентиляція, наприкінці робочого дня з’явились симптоми: головний біль, нудота, блювання, шум у вухах, лабільність пульсу. Об’єктивно: шкіра та слизові оболонки вишнево-червоного кольору. Який токсичний чинник став причиною масового отруєння автомеханіків?

A. Оксид вуглецю

B. Діоксид вуглецю

C. Діоксид сірки

D. Оксид азоту

E. Сірковуглець


143. Чоловік 59-ти років скаржиться на біль у ділянці серця, кашель, підвищення температури до 38 °C. Переніс інфаркт міокарда 3 тижні тому. Об’єктивно: Ps- 86/хв, ритмічний, АТ- 110/70 мм рт.ст. Аускультативно: шум тертя перикарду, вологі хрипи під лопаткою. Рентгенологічно патології немає. У крові: лейк.- 10•109/л, ШОЕ- 35 мм/год. ЕКГ - динаміки немає. Призначення препаратів якої фармакологічної групи буде найбільш обґрунтованим?

A. Глюкокортикоїди

B. Антибіотики

C. Прямі антикоагулянти

D. Нітрати і нітрити

E. Фібринолітики


144. Жінка 57-ми років скаржиться на відчуття стиснення у стравоході, серцебиття, утруднення дихання при прийомі твердої їжі, іноді з’являється блювання повним ротом, вночі - симптом "мокрої подушки". Хворіє близько 6-ти місяців. Об’єктивно: температура - 39 °C, зріст -168 см, вага - 72 кг, Ps- 76/хв., АТ-120/80 мм рт.ст. Рентгенологічно: стравохід значно розширений, у кардіальній частині - звужений. Яка патологія найбільш імовірно викликала дисфагію у хворої?

A. Ахалазія кардії

B. Первинний езофагоспазм

C. Грижа стравохідного отвору дiафра-гми

D. Рак стравоходу

E. Рефлюкс-езофагіт


145. Чоловік 27-ми років скаржиться на задишку, свербіж і відчуття набряку обличчя, що виникли 25 хвилин тому, Їв раків та пив пиво. Стан прогресивно погіршується. Об’єктивно: збуджений. Обличчя одутле, щоки та губи збільшені у розмірі. ЧД‑ 28/хв., чутні свистячі хрипи на вдиху та видиху, при аускультації легень провідні шуми, максимум над грудниною. Тони серця гучні, ЧСС=Р8=108/хв., АТ- 150/90 мм рт.ст. Найбільш імовірною причиною задишки є:

A. Набряк гортані

B. Спазм бронхів

C. Гіпертонічний криз

D. Нейроциркуляторна дистонія

E. Алкогольне сп’яніння


146. У дівчинки 10-ти місяців, яка страждає на тривалий, з частими рецидивами, кашель, клінічно була запідозрена легенева форма муковісцидозу. Який діагностичний метод доцільно використати для його підтвердження?

A. Хлориди поту

B. Уреазний тест

C. Копрограма

D. Рентгенографія органів грудної клітки

E. Протеїнограма


147. Хворий 19-ти років скаржиться на серцебиття та задуху при фізичному навантаженні. Об’єктивно: межі серця зміщені вправо. При аускультації вислуховуються систолічний шум у II-III міжребер’ї зліва від груднини, акцент II тону на легеневій артерії, іноді шум Грехем-Стіла. На ЕКГ фіксуються ознаки гіпертрофії правого шлуночка та блокада правої ніжки пучка Гіса. Яка найбільш імовірна патологія зумовила таку картину?

A. Передсердний септальний дефект

B. Відкрита артеріальна протока

C. Дефект міжшлуночкової перегородки

D. Стеноз легеневої артерії

E. Тетрада Фалло


148. Жінка 63-х років скаржиться на загальну слабкість, почуття тягаря, тиснення, переповнення в епігастрії, нудоту, відрижку після їжі. Хворіє біля 15 років. Об’єктивно: температура - 36,4 °C, ЧД‑ 20/хв, Ps- 88/хв, АТ-115/75 мм рт.ст. Шкіра та слизові бліді. У крові: ер.-2,0-1012/л, НЬ- 100 г/л. Виявлені антитіла до обкладинкових клітин шлунка. Яка найбільш імовірна причина розвитку анемічного синдрому в даної хворої?

A. Продукція антитіл до внутрішнього фактору

B. Порушення синтезу гемоглобіну

C. Порушення синтезу еритропоетину

D. Порушення всмоктування заліза

E. Підвищена витрата заліза


149. Хворий 38-ми років скаржиться на утрудненне ковтання твердої їжі, яке з’явилось біля місяця тому, а в останній час і напіврідкої. Відмічає також слабкість, погіршення загального стану, зниження апетиту, втрату маси тіла, підвищення температури. Об’єктивно: шкіра суха, бліда, язик обкладений, інших відхилень не виявлено. У крові: гіпохромна анемія, підвищення ШОЕ. Який попередній діагноз?

A. Рак стравоходу

B. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба

C. Склеродермія

D. Рак шлунку

E. Езофагіт


150. У хворого 35-ти років на 8-му добу після хірургічної обробки гнійного осередку рана очистилась від гнійно-некротичного вмісту, з’явились грануляції. Проте, на фоні антибактеріальної терапії температура тіла тримається на рівні 38,5 — 39,5 °C. Озноби, пітливість, ейфорія, Ps- 120/хв. Про яке ускладнення місцевого гнійно-запального процесу можна думати?

A. Сепсис

B. Гнійно-резорбтивна лихоманка

C. Тромбофлебіт

D. Менінгіт

E. Запалення легень


151. Хлопчик 11-ти років за останній рік п’ять разів хворів на гострі респіраторні захворювання. До якої групи здоров’я повинен його віднести сімейний лікар?

A. Друга група

B. Перша група

C. Третя група

D. Четверта група

E. П’ята група


152. У хворого опік полум’ям 2А, 3А, Б ступеня обох рук, грудей, живота. Загальна площа опіку приблизно 35 % поверхні тіла, з них глибоких - 28% поверхні тіла. Опік отримав 4 тижні тому. Загальний стан хворого важкий, тем- пература тіла 38,1 °C, Ps- 92/хв., аритмічний, АТ- 125/70 мм рт.ст. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Опікова сєптикопіємія

B. Опіковий шок

C. Гостра опікова токсемія

D. Реконвалесценція

E. Хронічний опіковий шок


153. Дитина 3 років хворіє 3-й день: температура 38 — 38,5 °C, незначний біль при ковтанні, збільшені передньошийні лімфовузли. При огляді: піднебінні мигдалики набряклі, їх поверхня вкрита білувато-сірими нальотами з гладенькою поверхнею, які щільно зв’язані з прилеглими тканинами. Встановлено діагноз дифтерії. Який процес лежить в основі утворення дифтеритичних нальотів?

A. Фібринозне запалення

B. Гнійне запалення

C. Катаральне запалення

D. Некротичний процес

E. Дистрофічний процес


154. Вагітна 25-ти років в терміні 38- 39 тижнів, яка проживає в сільській місцевості, звернулась до акушерки сільського ФАПу із скаргами на переймоподібні болі в низу живота та поперековій ділянці. Яку допомогу має надати медпрацівник?

A. Госпіталізувати жінку в районну лікарню, пологове відділення

B. Спостерігати протягом доби

C. Госпіталізувати жінку в обласну лікарню, пологове відділення

D. Ввести спазмолітичний засіб

E. Заспокоїти жінку


155. Хворий 54-х років скаржиться на часте болісне сечовипускання, озноби, підвищення температури тіла до 38 °C. У сечі: білок - 0,33 г/л, лейкоцити до 5060 у п/з, еритроцити - 5-8 у п/з, грамнегативні палички. Який з представлених антибактеріальних препаратів найкращий у цьому випадку?

A. Ципрофлоксацин

B. Оксацилін

C. Еритроміцин

D. Тетрациклін

E. Цепорін


156. При вивченні санітарно-гігієнічних умов у 4-х ліжковій терапевтичній палаті встановлено: площа палати - 30 м2, висота - 3,2 м, температура повітря +20 °C, вологість - 55%, швидкість руху повітря - 0,1 м/с, світловий коефіцієнт - 1:5, коефіцієнт природної освітленості - 0,6%, вміст діоксиду вуглецю у повітрі - 0,1%. Який з показників не відповідає гігієнічним вимогам?

A. Коефіцієнт природної освітленості

B. Швидкість руху повітря

C. Світловий коефіцієнт

D. Вміст діоксиду вуглецю у повітрі

E. Площа палати


157. Хворий 52-х років постраждав, коли в під’їзді будинку спрацював невідомий вибуховий пристрій. В ділянці лівої поверхні шиї, в проекції m. Strenoqleudomastoideus спостерігаються три осколкових поранення діаметром 2×3 мм, з яких постійно поступає темна кров. Спостерігається різко виражений набряк лівої половини шиї, тут же відмічається гематома, що постійно збільшується, непульсуюча. Визначте обсяг першої допомоги:

A. Накладання стискаючої пов’язки

B. Накладання оклюзійної пов’язки

C. Накладання джгута

D. Застосування протромбінової губки

E. !ммобілізація шийного відділу хребта комірцем Шанца


158. При проведенні комплексу реакцій, необхідних для гемотрансфузії, хворому з виразковою хворобою шлунка з групою крові A(II) Rh+ встановлено: кров в ампулі групи A(II) Rh+ (при повторній перевірці). При реакції на індивідуальну сумісність за резус-фактором - аглютинація є. Яка подальша тактика?

A. Перелити хворому кров А(П) Rh

B. !ндивідуальний підбір крові на станції переливання крові

C. Повністю відмовитися від проведення гемотрансфузії

D. Повторно провести індивідуальну пробу на резус-сумісність

E. Перелити хворому вказану кров з профілактикою гемотрансфузійного шоку


159. Жінка 27-ми років, що активно живе статевим життям, скаржиться на наявність численних везикул на правій статевій губі, свербіж та печію. Висипання періодично з’являються перед менструацією і зникають через 8-10 днів. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Вірус простого герпесу

B. Бартолініт

C. Первинний сифіліс

D. Цитомегаловірусна інфекція

E. Генітальний кондиломатоз


160. Чоловік 55-ти років надійшов до клініки в зв’язку з нападом ниркової кольки, яка періодично повторюється протягом року. Об’єктивно: в ділянці вушних раковин та правого ліктьового суглоба знаходяться вузликові утворення, вкриті тонкою блискучою шкірою. Ps- 88/хв. АТ-170/100 мм рт.ст. Позитивний симптом Пастернацького з обох боків. Хворому призначено обстеження. Вивчення якого лабораторного показника найбільш доцільно для встановлення діагнозу?

A. Сечова кислота

B. Ревматоїдний фактор

C. ШЗЕ


D. Осад сечі

E. Молочна кислота


161. На рентгенограмі легень визначається ущільнення і різке зменшення верхньої частки правої легені. Середня і нижня частки правої легені різко пневмотизовані. Корінь правої легені підтягнутий до ущільненої частки. У верхньому і середньому відділах лівого легеневого поля множинні вогнищеві тіні. В прикореневій ділянці лівого легеневого поля чітко контуруються 2 поряд розміщені кільцеподібні тіні з досить товстими і нерівними стінками. Якому захворюванню відповідає вказана рентгенологічна картина?

A. Фіброзно-кавернозний туберкульоз легень

B. Ателектаз верхньої частки правої легені

C. Пневмонія з абсцедуванням

D. Периферичний рак

E. Рак Пенкоста


162. Хворий 39-ти років скаржиться на підвищення температури тіла до 41 °C, головний біль, слабкість. Захворів гостро, на 5-й день захворювання з’явився розеольозно-петехіальний висип на бічній поверхні грудної клітки, спини. РЗК з рикетсіями Провачека 1:640, lgM - 89%. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Висипний тиф

B. Ентеровірусна інфекція

C. Хвороба Брила

D. Черевний тиф

E. Грип
163. Жінка 32-х років скаржиться на біль у лівому підребер’ї, який з’являється через 2 години після їжі, нудоту, здуття живота, схильність до проносу. Об’єктивно: субіктеричність склер. Живіт болючий при пальпації в точці Губергриця-Скульського. Печінка - біля краю реберної дуги. У крові: амілаза - 288 ммоль/л, загальний білірубін - 20 мкмоль/л. Яке захворювання найбільш імовірно?

A. Хронічний панкреатит

B. Хронічний гепатит

C. Хронічний ентероколіт

D. Хронічний холецистит

E. Хронічний гастрит
164. Чоловік 44-х років надійшов до інфекційного відділення з діагнозом: фолікулярна ангіна. Температура тіла -38,6 °C, шкіра та слизові звичайного кольору. Ps- і02/хв., АТ- 130/70 мм рт.ст. У крові: ер.- 2,7-1012/л, Hb- 90 г/л, Кп- 1,0; лейк.- 38-109/л, бласти - 68%, п- 2%, с - 14%, л- 14%, м- 2%, ШЗЕ- 46 мм/год. Яке захворювання слід запідозрити у хворого?

A. Гострий лейкоз

B. Лейкемоїдна реакція

C. Хронічний лімфолейкоз

D. Хронічний мієлолейкоз

E. Гострий агранулоцитоз


165. Хвора 30-ти років в психіатричному відділенні демонстративна, вередлива, балакуча, постійно привертає до себе увагу оточуючих. Скаржиться на болі у всьому тілі. Побачивши лікаря - стогне, хватається за голову, голосить, демонструє неможливість ходити, тримається за оточуючі предмети. Наодинці вільно ходить по палаті, співає, накладає макіяж. Визначте стан хворої:

A. Істеричний невроз

B. Невроз нав’язливих станів

C. Іпохондричний розвиток особистості

D. Шизофренія

E. Маніакально-депресивний психоз


166. Хвора 32-х років скаржиться на біль у епігастрії, що виникає вночі і зранку натще та через 2 години після прийому їжі, блювання "кавовою гущею", печію, періодичні запаморочення, загальну слабкість. Об’єктивно: болючість в гастродуоденальній зоні, позитивний симптом Менделя. У крові: НЬ- 90 г/л; лейк.- 8,0-109/л; ШЗЕ- 20 мм/год. Чим ускладнився перебіг захворювання?

A. Шлунково-кишкова кровотеча

B. Пенетрація

C. Перфорація

D. Стеноз

E. Малігнізація


167. Хворий 27-ми років скаржиться на біль у правому оці, що посилюється вночі, зниження зору, світлобоязнь, сльозотеча. Тиждень тому перехворів на грип. Об’єктивно: очна щілина звужена, зіниця вузька, колір райдужної оболонки змінений, опалесценція вмісту передньої камери. Циклічна болісність. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Іридоцикліт

B. Ірит

C. Кератит

D. Кон’ юнктивіт

E. Дакріоденіт


168. У фарбувальника автозаводу встановлено дiагноз гострого отруєння амідосполуками бензолу середнього ступеня важкості. Після стаціонарного лікування має місцє значне покращання стану. Яке експертне рішення слід прийняти в даному випадку?

A. Видати "профбюлетень"для амбулаторного лікування

B. Може продовжувати роботу при дотриманні санітарно-гігієнічних норм

C. Видати листок непрацездатності для амбулаторного лікування

D. Направити на МСЕК для визначення відсотка втрати професійної працездатності

E. Направити на МСЕК для встановлення групи інвалідності в зв’язку з професійним захворюванням


169. У хворого 45-ти років після тупої травми грудної клітки з переломом груднини виникли слабкість, гіпотонія, ціаноз верхньої половини тулуба, набухання вен шиї. При плевральній пункції вміст відсутній. Ps- 120/хв., ритмічний, слабкого наповнення. Який діагноз найбільш імовірний?

A. Тампонада серця

B. Тромбоемболія легеневої артерії

C. Струс серця

D. Гострий інфаркт міокарда

E. Згорнений гемоперикард


170. Хворому було виконано резекцію шлунка. Під час операції ліва верхня кінцівка хворого була відведена і зафіксована до операційного столу для виконання анестезіологічного забезпечення. В післяопераційному періоді у хворого з’явились порушення функції верхньої кінцівки у вигляді "звисаючої кисті". Пошкодження якого нерва привело до виникнення цього симптому?

A. Променевий нерв

B. Пахвовий нерв

C. Ліктьовий нерв

D. Серединний нерв

E. М’язово-шкірний нерв

171. У чоловіка 43-х років при проведенні медичного огляду об’єктивно виявлені блідість шкіри і слизових оболонок, згладженість сосочків язика, поперечна посмугованість нігтів, тріщини у кутиках рота, тахікардія. У крові: Hb-90 г/л, анізоцитоз, пойкілоцитоз. Найбільш імовірним причинним фактором даного стану є недостатнє надходження до організму:

A. Заліза

B. Міді

C. Цинку


D. Магнію

E. Селену


172. Хвора 30-ти років після перебування на заробітках звернулась до дерматолога із скаргами на висипання по всьому шкірному покриву. За останні 3 місяці відмічає різке похудання, загальну слабість, постійний субфебрилітет. На предмет якого захворювання доцільно обстежити пацієнтку?

A. СНІД


B. Сифіліс

C. Туберкульоз

D. Цитомегаловірусна інфекція

E. Злоякісні новоутворення шкіри


173. Хворому 29-ти років проведена первинна хірургічна обробка розчавленої рани верхньої третини лівого стегна. Через 2 дні стан хворого погіршився: при огляді рана з незначними виділеннями, м’язи сіруватого кольору, кінцівка набрякла, шкіра холодна, вкрита синюшними плямами, при пальпації визначається крепітація. Свідомість запаморочена. Температура тіла 40,3 °C. Яке ускладнення виникло у хворого?

A. Анаеробна газова гангрена

B. Флегмона стегна

C. Правець

D. Бешиха

E. Артерїальний тромбоз


174. В поліклініку звернувся пенсіонер 72-х років. Ранком цього ж дня на дачі наступив на цвях і травмував праву стопу. Даних про попередні вакцинації відсутні. Об’єктивно: стан задовільний. Права стопа незначно набрякла, на підошві колота рана. З метою запобігання можливого розвитку правця насамперед потрібно:

A. В/м ввести 1 мл правцевого анатоксину, 3000 МО протиправцевої сироватки

B. В/м ввести 3000 МО протиправцевої сироватки

C. Обробити рану мильним розчином

D. В/м ввести 0,5 мл правцевого анатоксину

E. Призначити курс антибіотикотерапії


175. Хвору 22-х років через 5 тижнів після переохолодження турбує підвищення температури тіла, слабкість, м’язовий біль, неможливість самостійно рухатись. Об’єктивно: болючість, ущільнення м’язів плечей, гомілок; активні рухи мінімальні; еритема грудної клітки спереду. Періорбітальний набряк з геліотропною еритемою. Позитивний симптом Готтрона. Яке дослідження необхідно провести для верифікації діагнозу?

A. Біопсія м’язів

B. Активність амінотрансфераз

C. Рентгенографія суглобів

D. Титр АСЛО

E. Ревматоїдний фактор


176. Пацієнтка 35-ти років звернулась до лікаря жіночої консультації з питанням: що можна зробити для настання вагітності. Із анамнезу: перенесла дві операції з приводу позаматкової вагітності, обидві маткові труби видалені при операціях. Які можливі методи лікування безпліддя у жінки слід застосувати?

A. Екстракорпоральне запліднення

B. Індукція овуляції

C. Оперативна лапароскопія

D. Сурогатне материнство

E. Інсемінація спермою чоловіка


177. Хвора віком 50-ти років скаржиться на біль у правій пахвинній ділянці. При дослідженні у положенні стоячи виявлено, що нижче правої шкірної пахвинної складки наявне випинання розмірами 3×3 см, яке в положенні лежачи вправляється під пахвинну зв’язку, по зовнішньому краю визначається пульсація стегнової артерії. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Стегнова грижа

B. Метастаз злоякісної пухлини

C. Пахвинний лімфаденіт

D. Пахвинна грижа

E. Доброякісна пухлина


178. Гірничий робітник очисного вибою 37-ми років після довготривалого вимушеного зігнутого положення тулуба у шахті відчув інтенсивний, стріляючого характеру біль у поперековому відділі хребта, який поширювався вниз у ліву ногу до підколінної ямки. Рухи хребта у поперековій ділянці різко обмежені. Позитивний симптом Ласега зліва. Пальпаторна болючість паравертебральних точок L5-S1. Сухожилкові рефлекси на нижніх кінцівках - знижений лівий ахіловий рефлекс. Гіпотонія м’язів лівого стегна і гомілки. Встановіть попередній клінічний діагноз:

A. Попереково-крижова радикулопатія

B. Ниркова коліка

C. Спінальний інсульт

D. Перелом поперекового хребця

E. Транзиторна ішемічна атака


179. Хвора 32-х років скаржиться на "душевний біль", поганий настрій, відсутність апетиту, безсоння. Вказані симптоми з’явилися поступово впродовж 3-х місяців без видимої причини. У психічному статусі: на питання відповідає тихим голосом, обличчя сумне, міміка скорботна, рухи уповільнені, емоційно пригнічена, темп мислення уповільнений. Стан хворої поліпшується ввечері і погіршується вранці. Який передбачуваний діагноз?

A. Маніакально-депресивний психоз: депресивна фаза

B. Реактивна депресія

C. Циклотимія

D. Депресивний синдром внаслідок органічного ураження центральної нервової системи

E. Інволюційна меланхолiя


180. В харчоблок лікарні завезли знежирений кефір. На кришці фляги виставлена дата його зберігання до моменту доставки. Зазначте оптимальний термін (години) зберігання кефіру:

A. 36


B. 40

C. 20


D. 50

E. 60
181. Батьки хлопчика 7-ми років звернулись до лікаря зі скаргами на те, що у дитини останні 2-3 тижні спостерігається поліурія, спрага, втрата маси тіла до 4 кг. Об’єктивно: шкіра бліда, суха, на щоках рум’янець, губи і язик сухі, тургор тканин знижений, запах ацетону із рота. Який діагноз найбільш імовірний?

A. Цукровий діабет

B. Нецукровий діабет

C. Ацетонемічний синдром

D. Нирковий діабет

E. Синдром Альпорта
182. Хворий 36-ти років поступив із скаргами на кашель з виділенням гнійного харкотиння до 150 мл на добу, кровохаркання, періодичне підвищення температури до 37,8 °C, знижений апетит, загальну слабкість. Хворіє протягом 10-ти років, загострення захворювання навесні і восени. Об’єктивно: блідість, легкий акроціаноз, потовщення нігтьових фаланг пальців. Аускультативно: вологі хрипи під лівою лопаткою. На Ro-грамах: розширення кореня легені, тяжистість і шпаристість легеневого малюнка зліва. Який найбільш вірогідний метод для уточнення діагнозу?

A. Бронхографія

B. Рентгеноскопія

C. Томографія

D. Бронхоскопія

E. Торакоскопія


183. У хворого 50-ти років раптово виникли біль у потиличній ділянці, блювання. Об’єктивно: сопор, гіперемія шкіри обличчя, АТ- 210/і20 мм рт.ст., Ps-60/хв, напружений, температура тіла -37,8 °C. Горизонтальний ністагм. Виражені рефлекси орального автоматизму. Сухожилкові рефлекси рівномірні. Ригідність потиличних м’язів, двобічний симптом Керніга. Який попередній діагноз?

A. Субарахноїдальний крововилив

B. Геморагічний паренхіматозний інсульт

C. Субдуральна гематома

D. Гостра гіпертонічна енцефалопатія

E. Менінгококовий менінгіт


184. Громадянин зловживає спиртними напоями, пропиває майно і заробітну плату, чим ставить себе, свою дружину і двох неповнолітніх дітей у важке матеріальне становище. Був на обліку в наркологічному диспансері за місцем проживання. Дружина звернулася до свого сімейного лікаря за порадою, з якою заявою до суду вона має право звернутися?

A. Про обмеження цивільної дієздатності чоловіка

B. Про визнання чоловіка недієздатним

C. Про визнання чоловіка частково дієздатним

D. Про визнання чоловіка неправоздатним

E. Про визнання чоловіка непрацездатним


185. Лікар швидкої допомоги прибув на виклик до особи, яку родичі витягли із зашморгу. Об’єктивно: відсутність пульсу на сонних артеріях, відсутність свідомості, самостійного дихання, корнеальних рефлексів та наявність трупних плям на спині і задній поверхні кінцівок. За якими ознаками можна констатувати настання смерті?

A. Наявність трупних плям

B. Відсутність самостійного дихання

C. Відсутність корнеальних рефлексів

D. Відсутність пульсу

E. Відсутність свідомості


186. У 48-річної жінки ІХС на протязі півроку з прогресуючими нападами стенокардії. Після проведеної коронаровентрікулографії виявлено: стеноз > 70% передньої міжшлуночкової артерії (ПМША) в середній третині на протязі 0,7 см. В інших артеріях - пристінкові атеросклеротичні зміни, гемодинамічно незначимі. Хворій показано:

A. Балонна ангіопластика ПМША

B. Операція АКШ однієї артерії

C. Операція АКШ 2-3 артерій

D. Операція МКШ до ПМША

E. Медикаментозна терапія


187. Дівчинка 12-ти років проживає у незадовільних соціально-побутових умовах. Скаржиться на періодичний переймистий біль у животі, закрепи, швидку втомлюваність. Дитина емоційно лабільна. При пальпації живота визначається болючість по ходу товстої кишки, спазмована сигмоподібна кишка. При колоноскопії змін з боку слизової оболонки товстої кишки не виявлено. Копрологічне дослідження: калові маси фрагментовані, із домішками невеликої кількості слизу, не містять решток їжі чи продуктів запалення. Яким є найбільш імовірний діагноз?

A. Синдром подразнення товстої кишки

B. Паралітична кишкова непрохідність

C. Неспецифічний виразковий коліт

D. Дизентерія

E. Хвороба Крона


188. Хвора 49-ти років госпіталізована зі скаргами на слабкість, жовтяницю, свербіж шкіри. Захворіла 2,5 місяці тому. При госпіталізації - значна жовтяниця. Печінка не пальпується. Жовчний міхур збільшений, безболісний. Білірубін крові -190 мкмоль/л, за рахунок прямого. Кал ахолічний. Яка найбільш імовірна причина жовтяниці?

A. Механічна жовтяниця

B. Гемолітична жовтяниця

C. Хвороба Жильбера

D. Паренхіматозна жовтяниця

E. Синдром Каролі


189. Хворий 24-х років звернувся до лікаря зі скаргами на збільшення підщелепних лімфовузлів. Об’єктивно: збільшені підщелепні, пахвові та пахвинні лімфатичні вузли. На рентгенограмі органів грудної клітки - збільшені лімфовузли середостіння. У крові: ер.-3,4 • 1012/л, нЬ- 100 г/л, КП- 0,88, тр.-190- 109/л, лейк.- 7,5- 109/л, е,- 8%, п,- 2%, с.- 67%, лімф.- 23%, ШОЕ- 22 мм/год. Яке дослідження показане для верифікації причини лімфаденопатії?

A. Відкрита біопсія лімфатичних вузлів

B. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини

C. Томографія середостіння

D. Пункційна біопсія лімфатичних вузлів

E. Стернальна пункція


190. Хвора 25-ти років скаржиться на значне зниження зору на праве око, що виникло раптово. При обстеженні окуліста: ознаки ретробульбарного невриту. Об’єктивно: черевні рефлекси відсутні, вібраційна чутливість знижена. Встановіть діагноз:

A. Розсіяний склероз

B. Бічний аміотрофічний склероз

C. Фунікулярний мієлоз

D. Пухлина головного мозку

E. Атрофія зорових нервів


191. У хворого 33-х років після введення пеніциліну з’явилася уртикарна висипка на шкірі тулуба і кінцівок, загальна слабість. Під час транспортування хворого машиною швидкої допомоги до спеціалізованого відділення у нього виник напад ядухи. Об’єктивно: ЧД‑ 28/хв., Ps- 94/хв., АТ- 100/60 мм рт.ст. Який спосіб вентиляції легень найбільш доцільний у даному випадку?

A. Інтубація трахеї

B. Застосування мішка Амбу

C. Застосування кисневої маски

D. Застосування повітроводу

E. Застосування ларингеальної маски


192. Хвора 35-ти років звернулася до гінекологічного стаціонару зі скаргами на періодичні болі в нижніх відділах живота, що посилюються під час менструації, темно-коричневі мажучі виділення зі статевих шляхів. При бімануальному дослідженні: тіло матки трохи збільшено, придатки не визначаються, при дзеркальному дослідженні шийки матки виявляються синюшні "глазки". Який з наступних діагнозів найбільш імовірний?

A. Ендометріоз шийки матки

B. Ерозія шийки матки

C. Поліп шийки матки

D. Рак шийки матки

E. Фіброїд шийки матки


193. В поліклініку звернувся хворий з карбункулом верхньої губи. Температура тіла 39 °C. Виражений набряк верхньої губи, повік. Як повинен вчинити хірург з цим хворим?

A. Госпіталізувати до хірургічного відділення

B. Амбулаторно призначити курс антибіотикотерапії

C. Розкрити карбункул, лікувати амбулаторно

D. Призначити фізіотерапевтичні процедури і зігріваючі компреси

E. Розкрити карбункул і призначити антибіотики


194. Дитині 12 років. Скарги на тупий ниючий біль у епігастрії та правій підреберній ділянці, який посилюється після прийому жирної або смаженої їжі, головний біль, загальну слабкість, нудоту, підвищення температури тіла до субфебрильних цифр. При пальпації живота відмічається резистентність м’язів у правій підреберній ділянці, позитивні симптоми Кера, Ортнера, Мерфі. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Хронічний холецистит

B. Гострий апендицит

C. Вірусний гепатит

D. Гострий гастрит

E. Гострий панкреатит


195. Хворий 32-х років поступив до протитуберкульозного диспансеру у зв’язку з виявленими на флюорографії змінами: у S1 правої легені відмічається тінь діаметром до 1 см, слабкої інтенсивності з нечіткими контурами. На томограмі у центрі тіні визначається деструкція. У харкотинні виявлено МБТ. Хворому встановлено діагноз вогнищевого туберкульозу. Яким фазам туберкульозного процесу відповідають виявлені зміни?

A. Інфільтрації та розпаду

B. Інфільтрації та обсіменіння

C. Розсмоктування і рубцювання

D. Розпаду і обсіменіння

E. Ущільнення і розсмоктування


196. На першу добу після операції з приводу дифузного токсичного зобу у хворої виникли скарги на утруднення дихання, холодний піт, слабкість. Об’єктивно: шкіра бліда, температура тіла 38,5 °C, ЧДР- 25/хв., Ps- 110/хв., АТ- 90/60 мм рт.ст. Яке ускладнення раннього післяопераційного періоду розвинулося у хворої?

A. Тиреотоксичний криз

B. Гіпотиреоїдний криз

C. Післяопераційна тетанія

D. Гострий тиреоїдит

E. Стиснення трахеї гематомою


197. Першовагітну госпіталізовано зі скаргами на головні болі. Жіночу консультацію не відвідувала. Встановлено термін вагітності 35-36 тижнів. АТ-180/120 мм рт.ст. праворуч, 140/90 мм рт.ст. ліворуч, набряки нижніх і верхніх кінцівок. У сечі: білок 3,97 г/л, гіалінові та зернисті циліндри. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Прееклампсія тяжкого ступеня

B. HELLP-синдром

C. Прееклампсія середнього ступеня

D. Прееклампсія легкого ступеня

E. Поєднаний НПГ-гестоз


198. До гінекологічного стаціонару звернулася жінка 38-ми років зі скаргами на значну кровотечу зі статевих шляхів та затримку місячних на місяць. При бімануальному дослідженні: шийка матки бочкоподібної форми, м’якої консистенції. Матка звичайних розмірів, дещо розм’якшена. Придатки без особливостей з обох сторін. При дзеркальному дослідженні: шийка матки синюшна, збільшена у розмірах, зовнішнє вічко розкрите до 0,5 см. Дослідження сечі на ХГ - позитивне. Який найбільш імовірний діагноз?

A. Шийкова вагітність

B. Маткова вагітність

C. Аборт у ходу

D. Загроза переривання вагітності

E. Позаматкова вагітність


199. Випадок сімейного харчового отруєння характеризувався класичною клінічною картиною ботулізму. Напередодні всі хворі вживали в їжу яєчню, борщ, котлети, варену ковбасу з консервованою кабачковою ікрою, абрикосове варення, морозиво. Який продукт найбільш імовірно викликав отруєння?

A. Консервована кабачкова ікра

B. Котлети

C. Морозиво

D. Варена ковбаса

E. Варення


200. Дитина знаходиться на стаціонарному лікуванні з приводу гострої стафілококової деструкції правої легені. Раптово з’явилися гострий біль у правій половині грудної клітки, задишка, ціаноз. Права половина грудної клітки відстає в акті дихання. Перкуторно справа внизу - тупість, в верхніх відділах - коробковий звук. Межі відносної серцевої тупості зміщені вліво. Яке ускладнення найбільш імовірно виникло?

A. Піопневмоторакс справа

B. Емпієма плеври

C. Спонтанний пневмоторакс

D. Ексудативний плеврит

E. Абсцес правої легені
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка