Контрольна робота з загальної І спеціальної хірургії Студентки 4 курсу 1а групиСкачати 22.42 Kb.
Дата конвертації13.02.2021
Розмір22.42 Kb.
#12796
модуль хирургия

Модульна контрольна робота

З загальної і спеціальної хірургії

Студентки 4 курсу 1а групи

Факультету Ветеринарної Медицини та БіотехнологійГріщенко Анни Сергіївни
229. Корова хворіла на післяродовий парез. Після відповідного лікування (застосування 10% розчину кальцію хлориду внутрішньовенно) у тварини відновився тактильний рефлекс, нормалізувалася температура тіла, з’явився апетит. Проте піднятися на кінцівки тварина не змогла. Не вдалися і спроби її підняти, оскільки кінцівки просто повисли в повітрі. При цьому тактильна чутливість у задній частині тулуба збереглася. За необхідності проведіть додаткові дослідження, верифікуйте діагноз, визначте прогноз і подальші лікувальні заходи.

256. Чотири дні тому коня підкували, а сьогодні у нього виявлена кульгавість опірної кінцівки. В ділянці копита будь-яких патологічних явищ не виявлено. Поставте діагноз і призначте лікування.

275. У 68 корів в одному із фермерських господарств унаслідок дифузного пододерматиту після кормового отруєння виникло повне відшарування рогового чохла, переважно на тазових кінцівках. Визначте можливі причини токсичного пододерматиту, його клінічні ознаки та заходи лікування.
229. Дана хвороба з'являється в результаті перенапруги нервової системи тварини під час отелення. Післяпологовий парез у корів вважається неврологічним синдромом. Характеризується зниженням сили, ураженням рухового шляху нервової системи. Хворобу поділяють на кілька етапів і форм для більш ефективного лікування. Важливо правильно визначити причину хвороби. Від цього залежить лікування післяпологового парезу у корови. Спостереження заводчиків дозволили визначити основні причини пологового парезу.

Хворобу ділять на 3 етапи, в залежності від стану тварини. Це дозволяє правильно призначити лікування після отелення і надати першу допомогу корові.

  1. Перший етап парезу настає під час або відразу після появи теляти. Для нього характерна сильна біль, яка пересувається до кінцівок. Діагностується у 90% тварин.

  2. Другий етап діагностують в перші 12 годин після пологів. Для нього характерна втрата координації, апетиту. Іноді відбувається порушення перистальтики. Фазу відчувають близько 80% корів.

  3. Останній етап характеризується зниженням температури тіла, непритомністю, комою. Його відчувають 30% особин. Пологовий парез у корів ділиться і на форми. Типова форма найлегша. Лікування проводиться успішно в переважній більшості випадків. Атипова форма мало піддається лікуванню. Тварина не може встати на задні кінцівки. Субклінічна форма характеризується затримкою плаценти, сильними набряками.

У данної тварини був другий етап перебігу хвороби. Після відповідного лікування (застосування 10% розчину кальцію хлориду внутрішньовенно) у тварини відновився тактильний рефлекс, нормалізувалася температура тіла, з’явився апетит. Проте піднятися на кінцівки тварина не змогла. Не вдалися і спроби її підняти, оскільки кінцівки просто повисли в повітрі. При цьому тактильна чутливість у задній частині тулуба збереглася.

Лікування залежить від причин захворювання. Так як вони визначені неточно, треба знати, чи знаходиться тварина в групі ризику. І які чинники могли спровокувати післяпологовий парез. Хвороба стрімка, діяти треба швидко. Призначаються гормони, вітаміни. А також кальцій і магній, кількість яких, ймовірно, знизилося.

Лікування спрямоване на позбавлення від причини хвороби і поліпшення самопочуття корови, зняття симптомів.  1. Основними причинами парезу вважають недолік кальцію, який потрібен для формування плоду і вироблення молока. Тому перш за все потрібно поповнити його запаси. Ін'єкції хлориду кальцію позитивно впливає на тонус м'язів. Внутрішньовенно вводять 200-400 мл 10% розчину. Друга причина – зниження рівня цукру в крові. В такому випадку корові допомагає глюкоза. Вводять 40% розчин в кількості 200 мл.

  2. Після глюкози тварина потребує дозі кофеїну-бензоату натрію. Підшкірну ін'єкцію вводять в кількості 15-20 мл. Кофеїн має збудливу дію на нервову систему корів, підсилює рефлекси, підвищує активність, працездатність. Крім того, прискорюються обмінні процеси, проявляється діуретичний ефект. Це дозволить корові швидше стати на ноги.

  3. Після ін'єкції кальцію тварині вколюють дозу вітаміну D2 – 2500 000 ОД. Елемент допомагає відновити обмін кальцію і фосфору. При нестачі вітаміну рівень кальцію падає. Це може призводити до парезу. У корів підвищується ризик зниження продуктивності, післяпологових ускладнень. В результаті розвивається також остеопороз.

  4. Гормональний препарат дігідротахістерол допомагає контролювати функцію щитовидної залози і фосфорно-кальцієвий обмін в організмі корови.Це аналог вітаміну D. Ін'єкція в дозі 12,5 мг сприяє всмоктуванню кальцію. Активно застосовується при парезі. Також препарат призначають при спазмофілії (нервово-м'язової збудливості).Препарати випускаються і у вигляді таблеток. Однак корови часто не можуть ковтати.


Після надання першої допомоги важливо вжити заходів, які допоможуть корові швидше відновитися. Відмова від доїння дозволяє відновити запаси кальцію, запобігти його втрату. Практикується до тих пір, поки тварина лежить, і проявляються симптоми парезу. Коли телиця стає на ноги, починає самостійно їсти і пити – можна здоїти молоко для теляти. Тепле обтирання позитивно впливає на кровообіг і повертає чутливість. Зігрівання підвищують температуру тіла, покращують самопочуття. Гаряча клізма допомагає позбутися від калових мас. Масаж прямої кишки допомагає відновити перистальтику.

В результаті хвороби нерідко відбувається здуття рубця. Утворюється стрімке газоутворення, порушується робота шлунку.

Рубець збільшується і тисне на органи. Приплив крові погіршується. Щоб позбутися від здуття, проводять зондування. Вводять зріджений магнезію, водний розчин аміаку, розчин іхтіолу, тімпанол, парне молоко.


Щоб уникнути ускладнень парезу, після лікування потрібно очистити місце, де лежало тварина. Через 12 годин корові дають воду. Спочатку вистачить літра на годину. Потім збільшують до 1,5 літрів. Важливо нормалізувати харчування. В прикорм додаються зелені корми, добавки з дріжджами. Це джерела необхідних елементів, достаток яких знизить ризик загострень.
У більшості випадків правильного лікування корова одужує. Як відомо, погіршення відбуваються лише в 5% випадків парезу. Якщо корова не одужала, доводиться приймати крайні заходи. В основному тварина помирає від нелеченного парезу через кілька діб. Однак він може не піддаватися лікуванню, але протікати повільніше. Весь цей час тварина буде мучитися. Крім того, така корова не в змозі вигодувати й виростити теля, давати потомство і далі. В результаті парезу в організмі з часом відбувається занадто багато негативних змін. Вигідніше і гуманніше застосувати евтаназію.


Важливими є й лікування та профілактика. Легше уникнути парезу, ніж лікувати корівку. Профілактика парезу у корів ґрунтується на своєчасній діагностиці. Протягом вагітності роблять аналізи крові тварини. Щоб запобігти браку важливих елементів: кальцію, магнію, цукру.

Раз на 2 місяці вводять вітамін D. Це допомагає контролювати обмінні процеси, кількість кальцію і магнію, підтримувати нормальне самопочуття у корови. Великій рогатій худобі потрібно давати цукор. Часто при вагітності його кількість падає. Через це трапляються парези.


256. Діагноз - поранення копита при підковування (заковка)

Заковка - пошкодження підковування цвяхом основи шкіри копитної стінки або підошви під час прикріплення підкови. Розрізняють пряму і непряму заковку. При прямій заковці цвях проникає в основу шкіри, а при непрямій проходить в розі близько від основи шкіри і тисне на неї.
Симптоми. При прямій заковці тварина відсмикує кінцівку. При постукуванні молотком по голівці неправильно забитого цвяха виявляється різка болючість. При русі помітна кульгавість.

При непрямій заковці кульгавість з'являється через 2-3 дні після підковування і зникає після видалення неправильно забитого цвяха. Хворобливість проявляється при стисненні пробними щипцями або при постукуванні по цвяху.
У данному випадку ми можемо спостерігати випадок непрямої заковки.

Лікування. При виявленні заковки через кілька днів коня розковують, ріг по ходу раневого каналу воронкообразно видаляють, закапують спиртовий розчин йоду і накладають пов'язку з дьогтем.

275. Дифузний пододерматит (ламініт) виникає при годівлі тварин легкоперетравними вуглеводистими кормами (концентрати, злакові трави тощо), поїданні зіпсованого корму, при ревматичному запаленні основи шкіри копит, вторинно - у хворих маститом чи ендометритом. Хвороба може виникнути також після годування тварин пшеничними висівками, соняшниковою макухою, недоброякісним, пліснявим кормом і на грунті затримання посліду, ендометритів.

При гострому дифузному пододерматиті спостерігається пригнічення тварини, часто потіння, тремтіння м'язів. Вони залежуються, а в стоячому положенні вигинають спину. При двосторонньому ураженні тазові кінцівки підводять під тулуб, а при односторонньому - спираються переважно зачепом. Виявляють посилену пульсацію пальцевих артерій, еритему і незначний набряк тканин у ділянці вінчика. Ратиці гарячі, болючі при натисканні на них пальцем, здебільшого розставлені. Через кілька днів підошва стає більш плоскою, при її розчищенні знаходять місця геморагій; ріг стає м'яким, жовтуватим і вгинається під тиском пальця. При цьому можливі й інші зміни, обумовлені ацидозом рубця, - зменшення апетиту, вгодованості і продуктивності, незважаючи на висококалорійну годівлю, діарея, іноді носова кровотеча тощо.


Лікування при дифузних пододерматитах - для ущільнення судинних стінок і припинення виділення ексудату внутрішньовенно вводять кальцію хлорид (10%-ний - 100,0), а для розсмоктування ексудату - всередину натрію чи магнію сульфат у терапевтичних дозах. Місцево на копитця застосовують спочатку холод для звуження кровоносних судин та зменшення ексудації, пізніше - різні теплові процедури. Користуються також циркулярною новокаїновою блокадою з наступним активним моціоном для покращення обмінних процесів у тканинах пальця, антигістамінними (димедрол, піпольфен, супрастин) та протизапальними (преднізолон, гідрокортизон) препаратами. У випадках маститів чи метритів, як причин пододерматиту, крім вказаного, проводиться відповідне лікування. При хронічних ламінітах, що виникли внаслідок ацидозу рубця, користуються різними буферами (сода, грубий корм). Крім того, проводять відповідну корекцію копитець.
Скачати 22.42 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка