Конференція «енергетика вчора, сьогодні 1 завтра»Дата конвертації05.05.2016
Розмір1.04 Mb.

КОНФЕРЕНЦІЯ «ЕНЕРГЕТИКА


ВЧОРА, СЬОГОДНІ 1 ЗАВТРА»

Про те, в якому середовищі живемо, яким повітрям дихаємо, про най глобальніші, найактуальніші, найболючіші проблеми, які хвилюють весь світ і Україну зокрема — про виробництво, раціональне використання електроенергії, пошуки екологічно чистих джерел енергії, про те, що чекає людство - енергетичне голодування чи енергетичний достаток, у проекті і 11 класів.

План уроку

1. Виробництво електроенергії на ТЕС та екологічні проблеми.

2. Виробництво електроенергії на ГЕС та екологічні проблеми.

3. Виробництво електроенергії на АЕС та екологічні проблеми.

4. Чорнобильська катастрофа і наслідки аварії на ЧАЕС.

5. Нетрадиційні джерела енергії:

а) енергія вітру;

б) енергія Сонця;

в) енергія Землі;

г) енергія Світового океану;

д) біоенергетичні технології;

е) воднева енергетика.

Мета: дати уявлення про енергетику сучасності й майбутнього, про традиційні і нетрадиційні джерела енергії, їх історію та перспективи використання, значення цих джерел для людства і для України зокрема; виховувати доброзичливі стосунки з природою,
економічну та екологічну культуру учнів; прищеплювати учням екологічну свідомість.

Обладнання: плакати екологічного змісту, карта України, таблиці «Принцип дії ТЕС», «Принцип дії ГЕС», таблиця «Ядерний реактор», схеми, діаграми.

ХІД УРОКУ

Вступне слово в чи теля {перед початком уроку кожному даємо анкету). Про те, в якому середовищі живемо, яким повітрям дихаємо, про найглобальніші, найболючіші, найактуальніші проблеми, які хвилюють весь світ і Україну зокрема, ми говорітимемо


сьогодні.

Шановні гості, ми раді вітати вас у нашій аудиторії і дякуємо вам, що ви прийшли на проект-показ «Енергетика вчора, сьогодні й завтра» про виробництво, раціональне використання енергії і пошуки екологічно чистих джерел енергії, про те, що чекає на людство — енергетичне голодування чи енергетичний достаток? У кінці наших виступів ви зможете висловити свою думку, поставити запитання і сказати все, що думаєте. Цей проект створено і в електронному варіанті. Наші учні досить наполегливо працювали — збирали матеріал із ЗМІ, Інтернету, працювали в бібліотеці.

Ми створили чотири експертні групи. Це майже фахівці в галузях енергетики.

- 1 група — фахівці в галузі теплової енергетики;

- 2 група — вивчали проблеми гідроенергетики;

- 3 група — добре знають про атомну енергетику;

- 4 група — має цікавий матеріал, пропозиції щодо використання нетрадиційних, відновлювальних джерел енергії.

Ведуча. Шановні гості, ми дякуємо вам, що ви завітали до нас, на наш проект «Енергетика вчора, сьогодні й завтра».

З вами ми — її ведучі; _______,___________________.

Ми працюватимемо за таким планом. (Ознайомлення з планом уроку.)

Ведучий. Сьогодні, як ніколи раніше, гостро постало питання: що чекає на людство — енергетичне голодування чи енергетичний достаток? Не сходять зі сторінок газет і журналів статті про енергетичну кризу: бажані потреби людства в електричній енергії у декілька разів перевищують її виробництво. І це притому, що остання цифра є майже фантастичною — 30 трлд кВт*тод щороку. Рівень матеріальної, а відповідно і духовної культури людства прямо залежить від кількості енергії, що воно має. Для того щоб виготовити будь-яку річ, нам потрібна енергія. Матеріальні потреби людства як популяція людей постійно збільшується, тому потреба в енергії збільшується геометричне.

Зараз 80 % енергії людство отримує, спалюючи вугілля, нафту і нафтопродукти, природний газ, торф, тощо. Через нафту виникають війни, змінюються уряди.

Ведуча. Основним видом енергії нашого часу є електрична. Легкість одержання, передавання й використання — все це зробило електричну енергію найбільш універсальним видом енергії. Лише електрична енергія дає можливість реально перейти до широкої
автоматизації трудових процесів. Науково-технічний прогрес призвів до широкого застосування в технологічних процесах різних властивостей електрики (термічних, світових, електромагнітних, тощо), а також до всебічного застосування електричної енергії для
управління, для потреб транспорту, зв'язку та в інших сферах побуту. Цей ріст споживання електроенергії спостерігається нині в усьому світі. Кожні 8—9 років виробництво електроенергії на Землі подвоюється.

В е д у ч и й. Якщо подивитися на таблицю, то в енергетиці світу домінує теплоенергетика — 63 %. Значення теплоенергетики тривалий час залишатиметься визначним. Це означає, що переважає поки що більшість електростанцій, джерелами енергії яких є хімічна енергія палива (вугілля, нафта, газ) (таблиця «У світі»). Про виробництво, використання електричної енергії на ТЕС, про екологічні проблеми добре знають учні І групи. (Ведучі сідають за парту.)

ТЕС

1-й учень. Виробництво електроенергії на ТЕС.2-й учень. Теплоенергетика України (показати на карті найбільші ТЕС України).

3-й учень. Екологічний вплив ТЕС.

Ведуча. 2 лютого 2007 р. по телеканалу «Інтер» прозвучала така інформація: «У доповіді 00Н, підготовленій групою вчених із 130 країн, досліджено глобальні зміни клімату Землі в результаті діяльності людини. У XXI ст. внаслідок «парникового ефекту» через декілька десятиліть буде спостерігатись підвищення середньої температури Землі на 6 °С. Це загрожує підняттю, води Світового океану на 60 см. Можуть бути затоплені такі мегаполіси, як Шанхай і Буенос-Айрес.

У XXI ст. передбачається більше стихійних явищ в результатів викиду в атмосферу шкідливих речовин».

4-й у ч е н ь. Висновки.

Вірш М. Рильського «Люби природу не як символ...».

Ведучий. Багато тисячоліть служить людині енергія, що міститься в текучій воді. Запаси цієї енергії величезні. Люди навчилися використовувати цю енергію раніше за всі інші. Коли настала доба електрики, водяне колесо заново відродилося, але тепер вже у вигляді водяної турбіни. Можна сказати, що ще у 1891 році почалася доба гідроенергетики.

ГЕС


1-й учень. Виробництво електроенергії па ГЕС.

2-й учень. Гідроенергетика України (показати на карті ТЕС України).

3-й учень. Екологічний вплив ГЕС.

4-й учень. Висновок. Вірш «Хай на Землі не помирають ріки...» (Е. Огнецвіт).

Ведуча. Людство зробило істотний крок уперед, освоївши ядерну енергію. Ядерна енергія — галузь енергетики, що використовує ядерну енергію (енергія розпаду урану в ході керованої ланцюгової реакції). Основа ядерної енергетики атомні електростанції. Розглянемо основні принципи роботи АЕС та пов'язані з цим екологічні проблеми.

1-й учень. Виробництво електроенергії на АЕС.

2-й учень. Атомна енергетика в Україні (показати на карті АЕС України).

3-й учень. Екологічні проблеми АЕС (4, 5 і 6 учні стоять із запаленими свічками).

4-й учень. Вірш «Не можна про це не сказати...»

5-й учень. Чорнобильська трагедія та її наслідки (на початку доповіді удари метронома).

В е д у ч а. У книзі рекордів Гіннеса записано, що аварія на Чорнобильській АЕС є найбільшою техногенною катастрофою у світі.

6-й учень. Висновок. Вірш М. Луків «Так, час мине, і землю ми загоїм...»

7-й учень. МГД — генератори на електростанціях.
Ведучий. Ми розглянули, як негативно впливає на навколишнє середовище робота ТЕС, ГЕС і АЕС. Давайте вимкнемо тоді комп'ютери, телевізори, електричні прилади і будемо сидіти у домівках з лучиною. Так чи ні? (Звичайно, ні.)

Світ сповнений енергією, яка може бути використана. Енергія міститься всюди: в деревах і рослинах, в камінні і в повітрі, річках і морях, в людині і тваринах. Тільки треба знайти способи здобути цю енергію і раціонально її використати без негативного впливу на навколишнє середовище або зведення цього впливу до мінімуму. Наші учні знають, як знайти цю енергію, добути, використати, не забруднюючи навколишнє середовище. Ці види


енергії називають альтернативними, нетрадиційними видами енергії.

Нетрадиційні джерела енергії

В е д у ч а. З енергією вітру ми маємо справу щодня. То він ледь гойдає листя дерев і приємно освіжає обличчя, то дме з такою силою, ніби намагається звалити нас із ніг, зірвати дах будинку, зігнути чи зламати дерево, гонить полями перекотиполе, то кидається з такою люттю, що вириває з корінням вікові дерева, піднімає в океані багатометрові хвилі. За підрахунками академіка П. Лазарєва, енергія вітру в 3000 разів перевищує енергію, яку дістають від спалювання вугілля у всьому світі. Вітер — невтомний, енергійний працівник. Він переносить незліченні маси піску в пустелях, насипаючи і перемішуючи бархани. Він може навіть засипати моря і зруйнувати гори, невтомно працюючи щодня. Вітер, мов майстерний скульптор, надає скелям несподіваних форм, робить їх подібними до людей, звірів.

1-й учень. Енергія вітру.

Ведучий. «У січні 2007 року губернатор Херсонщини побував у столиці. До участі в створенні робочої групи щодо розробки будівництва Присиваської ВЕС було залучено київських учених і вчених промислової політики. Національного космічного агентства, Інженерної академії України. Не залишатимуться в стороні від цих робіт вчені ХДТУ (Херсонського державного технічного університету) і працівники каховського заводу «Електромаш». Орієнтована вартість проекту складає 20 млн грн». Цю інформацію ми знайшли у газеті «Гривна» № 5 від 25 січня — 1 лютого 2007р.

Вітроенергетика в Херсонській обл.

У Херсонській області на електромашинобудівному заводі можна випускати низькооборотні електрогенератори різних конструкції — багатополюсних, на постійних магнітах, вентильних і реактивних та інших з потужностями в 200 Вт для дач, 2 кВт — для
будинків, 20кВт — для ферм. Але треба, щоб ці електрогенератори були доступні за ціною та якісні. Тим самим можна загрузити роботою підприємства області і дати людям роботу. Херсонський комбайновий завод в 1935 році випустив вітроагрегати, які досі працюють в Середній Азії.

Ведуча. Сонце — найпотужніше джерело екологічно чистої енергії, і в майбутньому людство повинне зосередити свої зусилля на розробці методів утилізації цього джерела.

2-й у ч єн ь. Енергія Сонця.

Ведуча. Які перспективи розвитку геліоенергетики в Херсонській області?

У Херсонській області найбільша в Україні (після Криму), падаюча на Землю, пряма і розсіяна сонячна енергія. З розрахунком хмарності — від 86 Вт/м2 у грудні до 695 Вт/м2 у липні, а з березня до середини жовтня 300 Вт/м2 енергії, зібраних з 4 м2, достатньо для забезпечення гарячою водою побутових потреб середньої сім'ї.

Підприємства Херсонщини можуть випускати сонячні колектори, які повинні бути дешевими і надійними, розраховані на найпростіший ремонт.

Найпростіші сонячні колектори можна зібрати із найпростіших матеріалів, але треба, щоб схеми, креслення були доступні населенню через ЗМІ.

Ведучий. Але зараз, коли постійно зростаючі ціни на енергоносії змушують нас шукати нових способів видобування енергії, енергія океану стає досить перспективним напрямом подальшого розвитку енергетики. Останніми роками ряд країн серйозно зацікавилися можливостями океану. У деяких країнах океаноенергетика вже досить добре розвинена.

3-й учень. Енергія Світового океану.

Ведуча. Ще з давніх часів люди знають про стихійні прояви тієї потужної енергії, що знаходиться в надрах земної кулі. Потужність навіть невеликого вулкану в сотні разів перевищує потужність будь-якої енергетичної споруди, що була створена людиною.

4-й учень. Енергія Землі.

Ведучий. Кожного разу восени бачимо одну і ту саму картину. Більша частина Херсона нагадує Лондон з його постійними туманами. Але це не туман — це дим від листя та сміття, яке ми так наполегливо спалюємо, певно, так і не усвідомлюючи, що шкоду робимо самі собі та довкіллю. Палити сміття досить небезпечно. Навіть звичайне листя краще закопати, бо за літо воно накопичує багато шкідливих викидів, а спалюючи його, ми знову повертаємо


цю отруту в повітря, замість того, щоб вона переробилася мікроорганізмами в землі. Отже, шановні, перш ніж щось спалити, давайте замислимось, а чи варто це робити? А між тим розроблено технології, що дозволяють отримувати з листя й органічних відходів енергію. Про біоенергетичні технології більше знають учні нашої школи.

5-й учень. Біоенергетичні технології.

Ведуча. Нещодавно ми отримали інформацію в ЗМІ, що на Херсонщині освоєно виробництво біопального із технічних культур. 28 січня 2007 р. по «5» телеканалу ми побачили, що на заправках Київської та Одеської областей з'явилося біопальне-100.
Біо-100 на 95 "/о складається із технічного спирту, а лише на 5 % — з бензину. За якістю Біо-100 перебуває між 95 і 98 марками бензину. За октановим числом перевищує марку, бензину 98. Водіям, у яких брали інтерв'ю, пальне сподобалося.

Ведучий. Воднева енергетика бурхливо розвивається, але недаремно все частіше говорять про атомно-водневу енергетику. Потрібні великі енергетичні витрати для отримання водню. Тандем «ядерний реактор — водневий генератор» претендує нині на роль енергетичного лідера в економіці XXI ст.

6-й у ч е н ь. Воднева енергетика.

Ведуча. Ми розглянули, як можна здобути і використати електроенергію за допомогою традиційних і нетрадиційних джерел енергії, розглянули екологічні проблеми енергетики.

Важливість цих питань не викликає сумніву. Природокліматичні умови України дають можливість достатньо ефективно використовувати нетрадиційні джерела енергії. До 2010 року планується довести виробництво електроенергії за допомогою нетрадиційних
джерел до 11 млрд кВт/год.

Використання нетрадиційних і відновлювальних джерел — це розв'язання як економічних, так і екологічних питань сучасності. У наших руках майбутнє нашої планети, і ми повинні дбати про неї.

Перед вами виступили майже фахівці в галузях теплової, гідро-, атомної енергетики і нетрадиційних джерел енергії.

Нам би хотілося почути вашу думку про те, який вид енергії буде переважати найближчими десятиліттями, яким видам енергії ви віддаєте перевагу, чи є альтернатива ядерній енергетиці?

Просимо вас, шановні гості, поставити плюс навпроти того джерела енергії, якому ви віддаєте перевагу.

Просимо вчителів хімії, географії, психолога школи висловити свою думку щодо використання енергії в майбутньому. Який вид енергії вибрали саме ви? (Підрахуємо результати анкетування.)

Ведучий. Ми підрахували результати анкетування і дійшли висновку, що найбільше прихильників у галузі використання нетрадиційних джерел енергії. Значить, майбутнє нашої країни за альтернативними джерелами енергії, хоч більшість країн Європи поки що не знаходять альтернативи ядерній енергетиці.

Ми дякуємо всім за увагу. (Учні розгадують кросворд, відповідають на питання вікторини}

Вікторина

Електричні та електромагнітні явища

1. Якщо в темряві знімати хутряний одяг, то можна помітити іскри і почути легенький тріск. Поясніть це явище.

2. Чому літаки на аеродромах заземляють під час заправки пальним?

3. Чому птах, який сів на провід лінії електропередачі високої напруги, одразу ж злітає з нього?

4. Чому після вимкнення телевізора, тканина, якою закривають екран, прилипає до нього?

5. Уночі під час грози, на верхівках дерев і на вістрях блискавковідводів іноді спостерігається світіння. Поясніть його походження і природу.

6. Чому пил краще осідає на внутрішніх деталях радіоприймача або телевізора?

7. Де краще ховатися від блискавки: в долині, де є озеро або річка, чи на кам'янистих горбах?

8. Листяні дерева частіше уражаються блискавкою, ніж хвойні. Як це пояснити?

9. Чому в такі дерева, як горіх або бук, рідко влучає блискавка?

10. Чому удар блискавки розщеплює дерево?

11. Чому не можна розвішувати білизну на металевому дроті?

12. Чому телевізор холодильник та інші електроприлади не рекомендують ставити поряд із батареями опалення?

13. Часто пасовиська загороджують дротом, яким пропускають невеликий. струм. Поясніть, для чого це роблять.

14. Чому зубні коронки з різних металів викликають специфічний присмак, сухість та жар у роті, а крім того, дуже швидко руйнуються?

15. Чому у тролейбуса повітряна лінія має 2 дроти, а у трамвая — лише один?

16. Чому морські тварини — «живі електростанції» — виробляють струм нижчої напруги (наприклад, електричний скат — 60 В), ніж річкові (наприклад, сом або електричний вугор — 450 - 600 В)?

17. Чому птахи під час перельотів уникають зустрічі з великими радіостанціями, радарними установками?

18. Яка вода краще відбиває радіохвилі — річкова чи морська?

19. Чому не рекомендується користуватися пральною машиною на дворі?

20. Чому у ванній кімнаті не можна ставити вимикачі?

Історична довідка

1986 р. — аварія в Чорнобилі

1981 р. — понад 100 робітників отримали різні дози радіації внаслідок аварії на електростанції Tsugura (Японія)
1979 р. — близько 1 000 осіб отримали дозу опромінення, яка у 6 разів перевищувала норму, внаслідок викиду високозбагаченного урану на заводі з виробництва ядерного палива біля м.Ервінг (США)

1979 р. — аварія на електростанції Three Mile Island (США) через грубі помилки персоналу. Заражена значна територія. Через втрату охолодження реактора стався викид радіоактивних газів в атмосферу і рідких радіоактивних відходів у річку Сукухуана. Евакуація населення із зони


1969 р. — аварія на експериментальному підземному ядерному реакторові, неподалік від Лозанни (Швейцарія). Стався значний витік радіації.
5 найбільших аварій АЕС у світі

1986 – Чорнобиль

1981 – електростанція Tsugura (Японія)

1979 р. — завод з виробництва ядерного палива (США)

1979 р. — на електростанції Three Mile Island (США)

1969 р. — підземний атомний реактор, Лозанна (Швейцарія)

Деякі факти

- Франція — країна, яка найбільше залежить від ядерної енергетики, АЕС забезпечують виробництво 76,4 % електроенергії. На другому місці — Литва (73,7 %), на третьому — Бельгія (56,8 %). Україна займає п'яту позицію — 47,3 %.


- Перший ядерний реактор був створений у 1942 р., а перша у світі дослідно-промислова Обнінська АЕС запущена в експлуатацію в Росії у 1954 р. До 1970 р. їх було — 116, до 1980 — 135, до 1990—328.

- За даними Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ), у 2001 р. у світі діяли 438 атомних реакторів, 31 реактор перебував у стадії будівництва або модернізації.

Анкета

Яким видам енергії ви віддаєте перевагу?
Теплова (ТЕС)

Гідро (ГЕС)

Атомна (АЕС)

Нетрадиційні джерела енергії

Література

1. Гончаренко С. У. Фізика 11-й клас.— К.: Освіта, 2002.

2. Гончаренко С. У. Книжка для читання з фізики.— К.: Радянська школа,
1981.

3. Білявський Г. О. Основи екологічних знань.— К.: Либідь, 1995.4. Онищук О. В. Фізика навколо нас.— Поділля, 1994.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка