Класифікація гіперестезій; Причини винекнення гіперестезіїДата конвертації25.05.2020
Розмір63.5 Kb.
План

 1. Вступ;

 2. Класифікація гіперестезій;

 3. Причини винекнення гіперестезії;

 4. Диференціальна діагностика;

 5. Лікування;

 6. Десенситайзери;

 7. Висновок

 8. Література

 9. Вступ

За даними ВООЗ поширеність гіперестезії твердих тканин зубів неухильно зростає. 3а останні 20 років звернення до стоматолога з приводу цієї патології твердих тканин в країнах Західної Європи збільшилася на 35%, в США - на 42%. Гіперстезія дентину зустрічається в 89,9-92,8% у осіб з некаріозних уражень зубів, які розвиваються після їх прорізування, і в 25-27% хворих з патологією тканин пародонту (Федоров ю. А., 1997).

Терміном "гіперестезія" прийнято називати підвищену больову чутливість твердих тканин зуба до дії навіть незначних температурних, хімічних і механічних подразників, яка швидко зникає. Зазвичай ці явища постійні, але іноді може спостерігатися тимчасове стихання або припинення болю (ремісія). Часом біль може іррадіювати в сусідні зуби. Найчастіше ці явище спостерігається при патології зубних тканин некаріозного поразки, а також при карієсі і хворобах пародонту.

Класифікація гіперестезії
Гіперстезія може бути:

1) місцевої (виникає від дії місцевих подразників);

2) системної або генералізованою (у 65% хворих зі скаргами на гіперестезію), яка виникає при нервово-психічних хворобах (психоневрози), ендокринопатіях, порушеннях обміну речовин, при хворобах травного тракту, при клімаксі, при інфекційних хворобах.
Існує кілька класифікацій гиперестезії. Найбільш детальна класифікація, на мою думку, була розроблена у 1981 і представленна нижче:

1) За поширеністю:

I. Обмежена форма в області окремих або декількох зубів при наявності одиночних каріозних порожнин і клиноподібних дефектах, а також після препарування зубів під штучні коронки.

II. Генералізована форма проявляється в області більшості або всіх зубів, частіше при оголенні шийок і коренів зубів при хворобах пародонту, патологічної стертості зубів, при множині карієсі, при множинної і прогресуючій формі ерозії зубів.

2)За походженням:

I. Гіперстезія дентину, пов'язана з втратою твердих тканин зуба:

а) в області каріозних порожнин

б) виникає після препарування тканин зуба під штучні коронки, вкладки і т. п .;

в) супутня патологічнії стераємості твердих тканин зуба і клиноподібним дефектам;

г) при ерозії твердих тканин зубів.

II. Гіперстезія дентину, не пов'язана з втратою жорстких тканин зуба:

а) гіперестезія дентину голих шийок і коренів зубів при пародонтозі та інших хворобах пародонту;

б) гіперестезія дентину інтактних зубів (функціональна), супутня загальним порушень в організмі.

3)За клінічним перебігом:

I ступінь - тканини зуба реагують на температурний (холод, тепло) подразник; поріг електровозбудимості 5-8 мкА;

II ступінь - тканини зуба реагують на температурний і хімічний (солоне, солодке, кисле, гірке) подразники; поріг електровозбудимості 3-5 мкА;

III ступінь - тканини зуба реагують на всі види подразників (включаючи тактильний); поріг електровозбудимості 1,5 - 3,5 мкА.Причини винекнення гіперестезії

Місцеві:

 1. підвищене стирання твердих тканин зубів;

 2. карієс;

 3. некаріозні ураження( ерозії, некроз емалі, клиновидні дефекти, гіпоплазія);

 4. тріщини емалі;

 5. рецесія ясен;

 6. ятрогенна чутливість.

Загальні:

 1. психоневрози;

 2. ендокринопатії;

 3. захворювання шлунково-кишечного тракту;

 4. порушення обміну речовин(головним чином - мінерального);

 5. інфекційні захворювання;

 6. ксеростомії.Диференційна діагностика
Диференціальна діагностика гіперестезії твердих тканин зуба проводиться з пульпітом, при якому також відзначаються болі від подразників і труднощі у визначенні хворого зуба (наявність іррадіації). Але на відміну від гіперестезії твердих тканин зуба при пульпіті болі тривають після усунення подразника, крім того, хворого турбують безпричинні, мимовільні, приступообразні болю, а також болі в нічний час. ЕОД при пульпіті становить понад 20 мікроампер, а при гіперестезії реакція пульпи на струм не змінена - в межах 2-6 мікроампер.
Лікування
1) Припалюючі засоби - речовини, які руйнують органічну субстанцію твердих тканин зуба. Це - розчини нітрату срібла і хлориду цинку, які застосовуються для лікування гіперестезії шийок моляра і другого премоляра. Найчастіше використовують 30% водний (а краще - аміачний) розчин нітрату срібла. Після обробки шийок зубів розчином нітрату срібла його слід відновити 10% розчином формаліну, 4% розчином гідрохінону або евгенолом (при цьому зуби забарвлюються в чорний колір). Передні зуби так само обробляють 10% розчином хлориду цинку, а для його нейтралізації використовують пасту з бікарбонату натрію, замішаного на гліцерині. Як припалюючі використовують також 5-10% розчин фенолу (карболової кислоти), 10-20% розчин трихлороцтової кислоти.

2)Засоби зневоднюючої дії - пасти, до складу яких входять луги: гідрокарбонати і карбонати натрію, калію, а також хлорид натрію і магнію. наприклад: • Rр: Каlіі саrbоnаtіs 2,0

Nаtrіі hуdrосаrbоnаtis 5,0

Glусеrіni q. s. ut f, раstа 1. S.: для знеболення тканин при гіперестезії
 • Rр.:Nаtrіі bуdrосаrbоnаtis 1,0

Каlіі саrbоnаtis 5,0

Маgnеsіi саrbоnаtіs 4,0

Glусеrіnі q. s. ut f, раstа


 1. S.: для втирання при збільшеній чутливості емалі та дентину.

Ці пасти втирають протягом 5 хв. 5-7 разів. Таку ж дію має і рідина Гартмана (2 частини ефіру, 1 частина спирту, 1,25 частини тимолу). При неефективності після семиразового використання потрібно застосовувати інші методи.

Знеболюючу дію лужних паст базується на здатності лугів приєднувати кристалізовану воду, яка міститься в кристалах гідроксиапатиту емалі та дентину, зневоднювати їх і тим самим знижувати больову чутливість (одна версія). Можливо, що луги нейтралізують кислоти в зубній бляшці і цим зменшують чутливість нервових закінчень дентину (інша версія).

3.Средства біологічної дії-речовини, які здатні перебудовувати структуру твердих тканин зуба: • Фторид натрію (1% розчин, 5% фтористий цемент, фторлак тощо).

Ф-ма Владмива спеціально для лікування гіперестезії при некаріозних ураженнях твердих тканин зубів випускає фторуючий гель Белагель Р;

 • Лак "Біфлуорід 12", який містить порівну фториду натрію і фториду кальцію, який забезпечує швидкий і стійкий ефект завдяки закриттю дентинних канальців (знімається біль), а потім цими фосфорно-кальцієвими сполуками поступово стимулюється утворення вторинного дентину;

 • Хлорид стронцію (75% хлористого-стронцієвої пасти; 75% кальцій-гліцерофосфатної пасти);

 • Препарати кальцію;

 • 75% В1-Вітамінна паста;

 • 5% розчин тіаміну хлориду;

 • Системне застосування реминерализирующей пасти "Жемчуг" і інших ремінералізуючих засобів.

Засоби біологічного дії використовуються у вигляді паст для втирання (методика така ж) або розчинів для аплікацій і іонофореза.

Механізм знеболюючої дії цих препаратів різнобічний. Фтористі з'єднання не тільки адсорбуються на поверхні зуба, але і вступають в хімічні сполуки з кристалами гідроксиапатиту, утворюючи фторапатити. вважав, що препарати фтору здатні блокувати чутливі рецептори твердих тканин, завдяки чому доступ зовнішніх подразників до них закривається.

4. Анестетики і анальгетики: широко застосовують 2-5% розчини дикаїну, лідокаїну, анестезину в гліцерині тощо. Деякий позитивний ефект дають 50-75% пасти з анестетиками: 75% аспириновая, аспірин-фенацетіновая тощо. Знеболюючу дію мають 4-20% спиртовий розчин прополісу, розчин і паста з мефенаміну натрієвої сіллю.

5. Адгезивні системи фотополімерних композиційних матеріалів.

Методика: поверхню гіперестезії протравлюють кислотним гелем, промивають водою, висушують, наносять адгезивну систему і полімеризують світлом (за інструкцією виробника). Випускаються спеціально адаптовані міні системи - "Sеа1 & Рrоtесt (ф-ма" Дентсплай ").

Десинсетайзери
Проблема чутливості дентину привела до створення цілого класу препаратів, спрямованих на її усунення. Ці матеріали мають різну хімічну природу, механізм дії, навіть показання для застосування, однак у них спільна мета, що дозволило об'єднати ix в одну групу і назвати -десенситайзерами (Desensitizer).

Серед безлічі стоматологічних проблем в даний час основними, як і раніше, залишаються карієс зубів і захворювання пародонту. Але в порожнині рота зустрічаються прояви інших форм патолоriї, cеред яких значне місце займає підвищена чутливість зубів гiперестезія. Вона зустрічається у 57% пацієнтів з карієсом та некаріозними ураженнями, і більш ніж у 85% пацієнтів з патологією пародонту.

Бурхливий розвиток адгезивної техніки призвів до різкого зростання прямих і непрямих реставрацій з опорою на живі зуби. Це - пломби з композитних і компомерних матеріалiв, вініри, вкладки і накладки, безметалеві і металокерамічні коронки. Однак не завжди вдається повністю усунути пiсляопераційну чутливість, i пацієнти впродовж довгого часу відчу- вають дискомфорт в області реставрації. Крім того,гіперчутливість дентину може з'явитися у пацієнтів після видалення зубних відкладень, пародонтальних втручань, ортодонтичного лікування та пiсля відбілювання зубів. Підвищена чутливість спостеpiгaeться у пацентів з оголенням шийок зубів, при пришийкових дефектах каріозного та не каріозного походження. Порушується пiгієна порожнини рота, тому чищення зубів стає болісним, чутливим, зміню- сться раціон харчування (відмова вд кислої і холодної їжі).

Серед великої кількості десенситайзерів можна виділити наступні 5 груп: 1. Ненаповнені десенситайзери, що містять HEMA, без глютаральдегіда (HurriSeal (Beutlich Pharmaceuticals L. P), USA: AquaPrepF (BISCO), USA.: Hemaseal&Cide Desensitizer (Advantage Dental Products). Inc. USA). BOHN MICTATE HEMA гідроксілетілметакрілат систем ранніх поколінь. Він виконує роль змочувального агента, запобігаючи спаданню колагенових волокон і створюючи необхідну вологсть дентину. Він готує поверхню дентину для найкращого проникнення адгезива в дентинні канальці. Крім НЕМА, препарати цієї групи містять воду, а третім компонентом є зазвичай будь який антисептик або фтор. Ці препарати наносять на поверхню емалі або дентину мікрощіточкою таким чином, щоб не спостерігалося «калюж», вичікують 20-30 секунд, надлишок видаляють, але не змивають. Показання до застосування першої групи десенситайзерів:

 • Композитні реставрації (пiсля протравлення і до нанесення адгезиву):

 • Реставраціїз амальгами;

 • Незнімні протези з опорою на живі зуби (nісля препарування і перед фіксацією коронок, адгезив- них протезiв. вкладок, накладок, вінірів):

 • Підвищена пришийкова чутливість; Видалення відкладень,

 • Відбілювання зубів.

 1. Ненаповнені десенситайзери, що містять HEMA, з глютаральдегіда (Gluma Desensitaizer (Heraeus Kulzer), fepmaHn; Quadrant FiniSense (CAVEX), Голандія). Основним компонентом десенситайзерів цього типу е глютаральдегід, який викликає коагуляцію білків в дентинних канальцях, а НЕМА допомагає йому проникнути глибше (до 200 мкм). Крім того, при використанні цієі груги десенситай- зерів, пригнічується розмноження бактерій в дентинних канальцях.

 2. Наповнені десенситайзери, які містять НЕМА (Admira Protect (VOCO); Seal&Protect (Dentsply). Десенсетайзери цієї групи містять нанонаповнювач (розмір часток приблизно 7 нм) на основі компо- мерів або ормокерів.Крім того, до складу цих де- сенситайзерів входять фториди і антисептик клозан, що сприяє зменшенню утворення «зубної бляшки».

Показання до застосування даної групи десенситайзерів:

 • Підвищена чутливість оголених шийок зубів:

 • Захист шийок зубів від стирання зубною щіткою;

Ця група десенситайзерів найбільш поширена серед лікарів-стоматолoгів. Методика iх застосу- вання досить проста: необхідно очистити поверхню зуба від зубного нальоту, за необхідності нанести на 15-20 секунд протравку, почергово нанести два шари десенситайзера та за полімеризувати його фотополімерною лампою впродовж 20 секунд.

 1. Десенситайзери, що містять ПАР(поверхнево активні речовини) слабку кислоту. Десенситайзери цiеi групи діють, як змочувальні агенти перед нане- сенням адгезиву (містить поверхнево активну ре- човину). діють, як антисептик, містять фториди для профілактики карієсу, очищають поверхню твердих тканин зуба(містить слабку кислоту). На стоматоло гічному ринку ця група представлена TUBULICID RED iTUBULICID BLUE pipma GLOBAL DENTAL PRODUCTS. (Швеція). Методика застосування:необхідну кіль- кість десенситайзера нанести на тверді тканини зуба мікрошщіточкою, вичекати 20-30 с. не засвічу- вати, не змивати, потім нанести адгезив. TUBULICID можна застосовувати для видалення «змазаного шару» в тих випадках, коли планується реставрація зі склоiономерного цементу (наприклад при ліку- ванні гіпоплазія емалі, тобто в тих місцях, де не буде використовуватися протруювання для адгезивної техніки), при цьому дентинні канальці залишаються закритими аморфною речовиною ня дентину каріозної порожнини, після нанесення цього адгезиву істотно пригнічується pіст бактерій в Крім очищен- дентинних канальцях.

 2. Десенситайзери, що утворюють складні солі поверхні дентину (Pain Free (Parcell), USA; D/ Sence 2 (Centrix); Super Seal (Amalgadent), Australia). Утворюючи тверду плівку з макрокристалів (оксалатів) на поверхні дентину, десенситайзери цієі групи блокують рух рідини в канальцях. Вони не містять ні НЕМА, ні глютаральдегду, та інших токсичних речо- вин тому не викликають подразнення слизовоі обо- понки ясен, не вимагають застосування спеціальних захисних засобів. не активуються світлом і не.потре- бують перед внесенням протравлення дентину. До іх складу входить калійная сiль щавлевої кислоти.

Показання до застосування:

 • Незнімні протези з опорою на живі зуби (niсля препарування і nеред цементуванням тимчасових або постійних коронок);

 • Підвищена пришийкова чутливість;

 • Видалення над- і підясенного зубного каменю;

 • Відбілювання зубів.

Методика застосування: Нанести необхідну кількість на очищену по- верхню дентину мікрощіточкою. Не засвічувати, не змиваючи.

Висновок
Лікарю необхідно робити вибір при використан- Hі десенситайзерів в залежності від клінічної ситу- аці: наприклад, під реставраці з композитних або склоiономерних матеріалів краще використовувати препарати з 213 групи; при лікуванні rineрчутливос- Tі оголених шийок зубів краще застосовувати пре- парати з 1, 3і4 групи; при усуненні гinерчутливості niсля препарування живих зубів під коронки краще використовувати препарати з 4, 3 або 2 групи. Якшо у лікаря або пацієнта обтяжений алергологічний статус (при алергічній реакци на мономер) препарати 1 групи краще не використовувати. При неможливості накладання кофердама також краще не застосовувати препарати 1 групи, які містять глютаральдегід. Велике розмаїття десенситайзерів, представ- лених на стоматологічному ринку. свідчить про ак- туальність даної проблеми. Враховуючи цей факт, лікар повинен чітко знати причину підвищеноі чут- ливості зубів обирати оптимальний метод її лікування, враховуючи механізм дїї того чи іншого десенситайзера.

Література
 1.  Терапевтична стоматологія: Підручник. — У 4 томах / , , ітун, Л. Ф. Сідельнікова // К.: Здоров'я, – 2004. Т. 2. – 400 с.

2. Терапевтическая стоматология / [, , и др.]; под ред. . – М.: 000 «Медицинское Информационное Агентство», 1997. – 544 с.

3. Терапевтична стоматологія / [A. К. Ніколішин, B. М. Ждан, ]; за ред. проф. А. К. Ніколішина. — Т. І. — Полтава: "Дивосвіт", 2005. — 392 с.4. ,Рожко одонтологія. Курс лекцій із карієсу та некаріозних уражень зубів, пульпіту і періодонтиту. Навчальний посібник.-Івано-Франківськ,2003.-397 с.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка