Інформація про медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження Шифр І назва ндр та строки виконанняСкачати 31.43 Kb.
Дата конвертації15.12.2016
Розмір31.43 Kb.
#8220
ІНФОРМАЦІЯ

про медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження

Шифр і назва НДР та строки виконання: А.97.02 "Вивчити особливості перебігу і лікування неспецифічних захворювань легень (НЗЛ) у дітей, інфікованих та неінфікованих туберкульозом, в сучасних екологічних умовах". Строки виконання: 1997 - 1999 рр.

Назва наукової рекомендації: "Застосування інгаляцій ліпіну та амброксолу в комплексній терапії НЗЛ у дітей, інфікованих туберкульозом".

Анотація:

Суть нововведення, що рекомендується для впровадження, полягає в тому, що поряд з традиційним лікуванням (антимікробним та протизапальним) НЗЛ у дітей, інфікованих туберкульозом, рекомендовано застосування інгаляцій суміші Ліпіну та Амброксолу.

Існує спосіб лікування НЗЛ у дітей, який включає прийом антибактеріальних, протизапальних, муко- та бронхолітичних препаратів впродовж 2-3 тижнів. Недоліком зазначеного способу лікування є його недостатня ефективність у дітей, інфікованих мікобактеріями туберкульозу, що, насамперед, проявляється у торпідному перебігу захворювання та виникненні ускладнень: ендобронхіт (переважно атрофічного характеру), імунологічні порушення, пневмофіброз тощо. Причини низької ефективності лікування НЗЛ у зазначеної вище категорії дітей, при традиційному методі лікування, пов’язані, перш за все, з недостатністю багаторівневої системи захисту організму, основними ланками якої є імунна система і система муко-циліарного кліренсу. Імунна недостатність найчастіше формується під впливом інфекційних та різноманітних патологічних екологічних чинників (радіоактивне та хімічне забруднення довкілля тощо), тобто має вторинний генез. Туберкульозна інфекція сприяє виникненню напруження специфічного імунітету, а також зниженню опірності організму до неспецифічних чинників. НЗЛ у тубінфікованих дітей, в свою чергу, виступають провокуючими факторами щодо розвитку туберкульозу та його ускладненого перебігу. Крім того, в сучасних екологічних умовах спостерігаються процеси поглиблення порушень структури слизової оболонки дихальних шляхів і швидкого виснаження сурфактантної системи легень. Тому є вельми актуальним питання підвищення ефективності лікування НЗЛ у дітей шляхом приєднання до протизапальних засобів ультразвукових інгаляцій суміші амброксолу гідрохлориду ("Лазолван", “Амброксол”) та сурфактантно-подібної речовини - фосфотидилхоліну в ліпосомальній формі ("Ліпін").

Вітчизняний препарат Ліпін природного походження, який по суті є ліофілізованим яєчним фосфатидилхоліном. При змішуванні з фізіологічним розчином натрію хлориду препарат легко переходить у стан суспензії, утворюючи ліпосоми. Ліпін сприяє прискоренню дифузії кисню з легень у кров, нормалізує процеси тканинного дихання, гальмує процеси перекисного окислення ліпідів, має мембранопротекторні властивості. Амброксолу гідрохлорид ("Лазолван") має мукокінетичні та секретолітичні властивості, сприяє видаленню в’язкого секрету з дихальних шляхів і зменшує закупорку їх слизом, знижує в’язкість харкотиння за рахунок деполімеризації мукополісахаридних фібрил, зменшує адгезію харкотиння до стінки бронха за рахунок стимуляції продукування сурфактанту, стимулює евакуацію секрету з дихальних шляхів за рахунок регенерації миготливого епітелія.

Ліпін призначався у дозі 10-15 мг/кг маси тіла, Амброксолпо 2 мл розчину (15 мг).

Для приготування інгаляційної суміші пропонується така послідовність дій:  • додати до вмісту флакона з Ліпіном 5 мл фізрозчину при кімнатній температурі;

  • розчинити при легкому струшуванні;

  • до розчину Ліпіну додати 2 мл Амброксолу;

  • додати дистильованої води, щоб загальний об’єм суміші складав 10 мл.

Для інгаляцій слід використовувати лише

ультразвукові інгалятори. Тривалість однієї інгаляційної процедури 5-7 хвилин. Для лікування зазначеного контингенту дітей суміш препаратів призначається у вигляді одноразових щоденних ультразвукових інгаляцій протягом 5-ти днів.

Застосування модифікованого методу лікування в комплексній терапії дітей, хворих на НЗЛ, сприяє більш швидкому усуненню ознак інтоксикації та підвищенню ефективності основного традиційного лікування завдяки безпосередньому впливові вищезгаданих препаратів на слизову оболонку дихальних шляхів, тим самим сприяє прискоренню процесу одужання, що проявляється в позитивній динаміці клінічних (значне зменшення кашлю і кількості мокроти після 2-3 днів лікування, а після проходження 5-денного курсу лікування - цілковите припинення кашлю) і лабораторних показників запалення (наприкінці стаціонарного етапу лікування спостерігали нормалізацію гематологічних показників та показників місцевого імунітету - клітинного складу бронхоальвеолярного змиву та поглинальних і адгезивних властивостей альвеолярних макрофагів). Запропонований метод практично не має побічних ефектів, йому притаманна доступність та простота застосування.

Показання для застосування: наявність НЗЛ (рецидивуючий бронхіт, гостра пневмонія, бронхіальна астма) у дітей, інфікованих туберкульозом в комплексній традиційній терапії.

Нововведення пройшло апробацію у відділенні фтизіопедіатрії Інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, у дитячому пульмонологічному відділенні НДІ ПАГ.

Перелік необхідного обладнання. Ультразвуковий інгалятор.

Послуги розробників для оволодіння нововведенням: інформаційний лист "Застосування інгаляцій ліпіну та амброксолу в комплексній терапії НЗЛ у дітей" (1999 р., м. Київ), курси інформації та стажування.

Установа-розробник, адреса і реквізити. Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, 03680, м. Київ -110, узвіз Протасів Яр, 7.

Прізвище, ім'я та побатькові авторів-розробників:

В.П.Костроміна,

О.В.Деркач,

В.А.Рущак,

Л.Б.Ярощук,

Н.В.Симоненкова,

О.Є.Сіваченко,

М.Б.Алтинцева,

О.О.Речкіна.

Відповідальний за впровадження: О.В.Деркач, телефон (044) 277-54-77Висновок вченої ради інституту:

Нововведення має практичне значення, оскільки його впровадження в клінічну практику підвищує ефективність лікування НЗЛ у дітей, інфікованих туберкульозом завдяки безпосередньому впливові ліпіну та амброксолу на слизову оболонку дихальних шляхів, тим самим сприяє прискоренню процесу одужання, що проявляється в позитивній динаміці клінічних і лабораторних показників запалення. Запропонований метод практично не має побічних ефектів, йому притаманна доступність та простота застосування, забезпечує високий економічний ефект за рахунок скорочення термінів лікування хворих на НЗЛ.

Результати роботи можуть бути впроваджені після ознайомлення зацікавлених осіб з виданим інформаційним листом, а також на курсах інформації та стажування.

Нововведення рекомендовано до застосування в закладах практичної охорони здоров'я (пульмонологічних відділеннях, дитячих стаціонарах, санаторіях і поліклініках).1999.11.10
Каталог: ftp1 -> innovation
innovation -> Інформація про медико-організаційне нововведення, яке рекомендується для впровадження кпкв, шифр І назва ндр та строки виконання
ftp1 -> Програма кандидатського екзамену зі спеціальності 14. 01. 26 фтизіатрія (основна) Основу типової програми кандидатського екзамену з фтизіатрії складають дисципліни, що входять у загальний курс підготовки лікарів у медичних інститутах: нормальна
innovation -> Інформація про медико-організаційне нововведення, яке рекомендується для впровадження Шифр І назва ндр та строки виконання
innovation -> Інформація про медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження Шифр І назва ндр та строки виконання
innovation -> Інформація про медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження кпкв, шифр І назва ндр та строки виконання
innovation -> Інформація про медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження кпкв, шифр І назва ндр та строки виконання
innovation -> Інформаціяпро медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження
innovation -> Інформація про медико-біологічне нововведення, яке рекомендується для впровадження кпкв, шифр І назва ндр та строки виконання

Скачати 31.43 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка