I. Вегетативна нервова система Холіноміметики, антихолінестеразніСкачати 160.45 Kb.
Сторінка1/7
Дата конвертації29.09.2020
Розмір160.45 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7
I. Вегетативна нервова система
Холіноміметики, антихолінестеразні

1.До приймального відділення доставлений хворий зі скаргами на сухість в роті, світлобоязнь та порушення зору. Шкіра гіпіремійована, суха, зіниці розширені,

тахікардія. При подальшому обстеженні був встановлений діагноз: отруєння алкалоїдами красавки. Який з лікарських засобів доцільно застосувати:

A *Прозерин

B Ацеклідин

C Пілокарпін

D Армін

E Діпіроксим

2.Для лікування ксеростомії стоматолог призначив препарат, що одночасно викликав звуження зіниці та погіршення зору у пацієнта. Назвіть препарат:A *Ацеклідин

B Дитилін

C Пірілен

D Скополамін

E Атропін

3.Після закрапування в око крапель у хворого на глаукому розвинувся міоз і короткозорість. Внутрішньоочний тиск знизився. Яка група препаратів здатна викликати такий ефект?

A.*М-Холіноміметичні засоби

B.М-Холіноблокуючі засоби

C.Альфа-адреноміметичні засоби

D.Н-Холіноміметичні засоби

E.Гангліоблокатори

4.Дитина 2-х років випила очні краплі з домашньої аптечки. Стан важкий, значне пото- і слиновиділення, астматичне дихання, кашель, зіниці різко звужені, тони серця глухі, брадикардія. Перистальтика кишечника посилена, пронос, артеріальний тиск знижений. Який препарат викликав отруєння?

A.*Пілокарпіну гідрохлорид

B.Анаприлін

C.Атропін

D.Платифіліну гідротартрат

E.Сульфацил-натрій

5.У хворого на міастенію після призначення прозеріну з'явилась нудота, діарея, посмикування м'язів язика і скелетних м'язів. Чим можна купірувати інтоксикацію?

A.*Метацином.

B.Физостигмином.

C.Пірідостігміну бромідом.

D.Ізадрином.

E.Мезатоном.

6.Якаречовина, що здатна викликати міоз, збереже свою дію у тварини з повністю денервованими гладенькими м’язами райдужки ока?

A.*Пілокарпин

B.Празозин

C.Резерпін

D.Прозерін

E.Галантамін

7.В токсикологічне відділення надійшов чоловік 40 років, який отруївся інсектицидом – хлорофосом. Який реактиватор холінестерази слід застосувати ?

A.*Дипіроксим

B.Платифілін.

C.Скополамін.

D.Амізил.

E.Атропін

8.Потерпілий обробляв рослини розчином речовини з інсектицидною дією без індивідуальних засобів захисту. Через деякий час у нього почалося сильне виділення слини, поту, сльозотеча, болі у животі, пронос. При огляді виявлено міоз. Речовина, що викликала отруєння, належить до групи:

A.* Антихолінестеразних засобів

B.Н-холіноміметиків

C.Солів міді

D.Нітратів

E.Органічних сполук хлору

9.У хворого після оперативного втручання розвинувся парез кишечника. Який холінергічний засіб із групи антихолінестеразних слід йому призначити?

A.* Прозерин

B.Карбахолін

C.Ацеклідін

D.Пілокарпін

E.Ацетилхолін

10.Хворому з глаукомою для зниження внутрішньочного тиску лікарпризначив фізостигмін у вигляді очних крапель. Який механізм дії даного препарату?

A.* Блокада ацетилхолінестерази

B.Блокада циклооксигенази

C.Блокада ліпоксигенази

D.Блокада фосфодіестерази

E.Блокада фосфоліпази

11.В приймальне відділення лікарні доставлено хворого з ознаками отруєння фосфорорганічними інсектицидами. Який препарат потрібно вжити як засіб першої допомоги?

A.*Аллоксим

B.Аміназин

C.Панангін

D.Унітіол

E.Глюкоза

12.У приймальне відділення було доставлено хворого з наступною симптоматикою: міоз, гіперсалівація, пітливість, спазм бронхів, блювота і діарея. Було встановлено діагноз: отруєння фосфорорганічними сполуками. Які препарати доцільно включитив комплексну терапію?

A.* Атропіну сульфат і аллоксим

B.Тіосульфат натрію і бемегрид

C.Налорфіну гідрохлорид і бемегрид

D.Глюкоза і бемегрид

E.Панангін і унітіол

13.Як наслідок необорежного поводження з фосфорорганічним інсектицидом у робітника виник бронхоспазм. Який з перерахованих бронхолітиків показаний в цій ситуації?

A.*Атропін

B.Беротек

C.Еуфілін

D.Адреналін

E.Ефедрин

14.При проведенні анестезії лікар-анестезіолог передозував дозу тубокурарину хлориду. Хворому призначили прозерин. На чомузаснована дія цього препарату?

A.* зменшення активності холінестерази

B.підвищення активності холінестерази

C.блокада пресинаптичної мембрани

D.активація М-холінорецепторів

E.блокада адренорецепторів

15.У хворого з гострою шлунковою кровотечею на другий день після резекції шлунка виникла атонія кишечника. Який із препаратів необхідно застосувати ?

A.*Прозерин

B.Атропiну сульфат

C.Бензогексонiй

D.Но-шпу

E.Пiрилен

16.Хворому на міастенію було призначено препарат, що викликав покращення м’язової діяльності. Але поступово виявився ряд недоліків: підвищене виділення слини, поту, діарея, тошнота. Який засіб було вжито для лікування?

A.*Прозерин.

B.Аналгін.

C.Стрихнін.

D.Кофеїн.

E.Армин

17.Чоловік 65 років надійшов до неврологічного відділення з діагнозом постінсультний синдром. Який препарат найбільш доцільно призначити хворому для прискорення одужання?

A.*Галантаміну гідрохлорид

B.Іпратропіум бромід

C.Дипіроксим.

D.Ізонітрозин.

E.Ацеклідин.

18.В токсикологічне відділення привезли дитину яка отруїлася грибами, а саме – мухоморами. Який препарат слід використати для надання невідкладної допомоги в першу чергу?

A.*Атропін.

B.Папаверин

C.Унітіол

D.Тіосульфат натрію

E.Дипіроксим

19.Хворому з метою відновлення дихання при отруєнні чадним газом був введений аналептичний засіб рефлекторного типу дії згрупи Н-холіноміметичних засобів. Який засіб було призначено?

A.*Лобеліну гідрохлорид

B.Атропіну сульфат

C.Адреналіну гідрохлорид

D.Мезатон

E.Пентамін

20.До невропатолога звернуся чоловік 25 років із скаргами на слабкість у ногах та порушення ходи. Лікар діагностував міастенію і призначив хворому ін'єкції прозерину. Який механізмдії цього засобу?

A.*Антихолінестеразна дія.

B.Холіноміметик прямої дії.

C.Стимулятор метаболічних процесів.

D.Інгібітор тормозних процесів.

E.Активатор синтезу ацетилхоліну

21.До приймального відділення був доставлений хворий зі скаргами на запаморочення, зниження гостроти зору, нудоту, слинотечу та спастичні болі в животі. Був встановлений діагноз: отруєння фосфорорганічними з’єднаннями. Що доцільно включити в склад комплексної терапії?

A.*Атропіну сульфат та аллоксім

B.Тіосульфат натрію та бемегрид

C.Тетацин-кальцій та унітіол

D.Налорфіну гідро хлорид та бемегрид

E.Глюкоза та бемегрид

22.В дитини спостерігаються залишкові явища перенесеного поліомієліту. Який лікарський засіб йому можна призначити?

A.*Галантаміну гідробромід

B.Пентамін

C.Дімеколін

D.Атропіну сульфат

E.Пірроксан

23.До приймального відділення лікарні надійшла дитина 5 років у якої лікарем встановлені такі симптоми: сильне рухове збудження, марення, хриплий голос, розширені зіниці, які не реагують на світло, суху, гарячу, гіперемовану шкіру, тахікардію, тахіпное. Вказані симптоми виникли після споживання дитиною ягід красавки. Препарат якої фармакологічної групи потрібно призначити для лікування цього стану?

A.*Антихолінестеразні засоби

B.Н-холінолітики

C.Н-холіноміметики

D.М-холіноміметики

E.Реактиватори холінестерази

24.У хворого після операції резекції шлунка на 2-3 день не відновилась перистальтика кишківника. Що протрібно призначитихворому для стимуляції функції шлунково-кишкового тракта?

A.*Прозерін

B.Платифілін

C.Циклодол

D.Атропін

E.Дитилін

25.Жінка 63 років одержувала ін’єкції галантаміну для відновлення функцій ЦНС після ішемічного інсульту мозку. Стан хворої значно покращився. Який механізм дії цього засобу?

A.*Блокада ацетилхолінестерази

B.Блокада холінорецепторів

C.Блокада катехол-орто-метилтрансферази

D.Блокада дофамін-и бета-гідроксилази

E.Блокада моноамінооксидази
М-холіноблокатори
1.Після введення лікарської речовини у піддослідної тварини зменшилося виділення слини, розширилися зіниці, а при наступному введенні у вену ацитилхоліну частота скорочень серця істотно не змінилася. Вкажіть назву цієї речовини:

A.*Атропін

B.Адреналін

C.Анаприлін

D.Прозерин

E.Сальбутамол

2.Під час збору анамнезу у хворого на бронхіальну астмулікарз’ясував, щонапади ядухи виникаютьзазвичайвночі, їм передуєпомірно виражена брадикардія. Яка групахолінергічнихзасобів найбільш показана в такій ситуації?

A.*М-холіноблокатори

B.М-холіноміметики

C.Антихолінестеразнізасоби

D.Реактиватори холінестерази

E.Н-холіноміметики

3.Для дослідження очного дна необхідно розширити зіницю. Вкажіть речовину, яка для цього використовується в клініці:

A.*Атропін

B.Пілокарпін

C.Прозерін

D.Адреналін

E.Ацетилхолін

4.Хворому для ввідного наркозу внутрішньовенно ввели тіопентал натрію, після чого настав ларингоспазм, підсилилась салівація. Введення якого препарату можливо було б запобігти небажані ефекти?

A.*Атропіну сульфат

B.Адреналіну гідрохлорид

C.Прозерин

D.Аллоксім

E.Пірроксан

5.Препарати з цієї групи лікарі-стоматологи використовують при операціях для зниження секреції слинних залоз, запобігання ларингоспазму, нудоти, брадикардії. Назвіть групу препаратів.

A.* М-холіноблокатори

B.Антихолінестеразні засоби

C.Міорелаксанти

D.М-холіноміметики

E.Реактиватори холінестерази

6.Хворому для купірування кишкової коліки призначений атропину сульфат. Яке з зазначених захворювань може слугувати протипоказом в цьомувипадку?

A.*Глаукома

B.Бронхіальная астма

C.Синусова брадикардія

D.Гіпотония

E.Запаморочення

7.В лікарню потрапила дитина 6 років з різко вираженими симптомами рухового і мовного збудження, сухістю у роті,утрудненим ковтанням, хриплим голосом. Шкіра суха, гаряча. Зіниці різко розширені, фотофобія, тахікардія. З анамнезу встановлено, що дитина з’їла якісь ягоди темно-фіолетового кольору. Вплив якої з токсичних речовин є причиною отруєння?

A.* Атропін

B.Пірензепін

C.Пілокарпін

D.Платифілін

E.Метацин

8.Хворому виразковою хворобою шлунку на фоні підвищеної кислотності шлункового соку в стадії загострення [в анамнезі якого є глаукома] необхідно призначити М-холіноблокуючий засіб. Якому з наведених засобів надати перевагу, враховуючисупутні захворювання?

A.* Метацин

B.Спазмолітин

C.Атропін

D.Скополамін

E.Гоматропін

9.Після введення атропіну у хворого прискорився ритм серцевоїдіяльності, відмічається сухість слизових оболонок, мідріаз. Щонеобхідно призначити хворому для нормалізації функцій організму?

A.*Прозерин

B.Метацин

C.Салбутамол

D.Ефідрину гідрохлорид

E.Строфантин

10.Для премедикації анестезіолог ввів хворому препарат із групи М-холіноблокаторів, який погано проникає через гематоенцефалічний бар’єр. Який із вказаних препаратів було використано?

A.* Метацин

B.Атропін

C.Платифілін

D.Скополамін

E.Гоматропін

11.В токсикологічне відділення надійшла дитина – хлопчик 4 років, що отруївся ягодами беладонни, які містять М-холіноблокатор атропін. Який препарат слід призначити хворому в цьому стані?

A.Галантамін

B.Ацеклідин

C.Лобелін

D.Цитітон

E.Платифілін

12.Після закапування в око крапель у хворого розвинувся мідріаз і параліч акомодації. Яка група препаратів здатна викликати такий ефект?

A.*М-холінолітики

B.М-холіноміметики

C.Антихолінестеразні

D.Бета-адреноміметики

E.Альфа-адреноміметики

13.До лікаря звернувся пацієнт зі скаргами на запаморочення, відчуття спраги, затруднення ковтання, погане бачення близьких предметів. Об’єктивно у нього часте дихання, розширені зіниці, загальне збудження, говірливість, однак мова малозрозуміла. АТ 110/70 мм рт ст, Пульс 110 в 1 хв. На передозування якого препарату можуть вказувати наведені симптоми?

A.* Атропіну

B.Морфіну

C.Ефедріну

D.Аміназіну

E.Кофеїну

14.У хворого, що проходить у стаціонарі курс лікування з приводу бронхіальної астми супутнім захворюванням є глаукома. Препарати якої групи в зв’язку з цим не рекомендується включати в терапію бронхіальної астми?

A.* М-холіноблокатори

B.Адреноміметики

C.Міотропні спазмолітики

D.Глюкокортикоїди

E.Адреноблокатори

15.Хвора на глаукому звернулася до провізора аптеки з проханнямвидати їй очні краплі з атропіна сульфату, але їй пояснили, що цей препарат вживати не можна. Чому атропін протипоказаний при глаукомі?

A.*Підвищує внутрішньоочний тиск.

B.Викликає параліч акомодації.

C.Розширює зіниці.

D.Знижує відстань бачення.

E.Пригнічує очні рефлекси.

16.Стоматолог, оглядаючи хворого, звернув увагу на надмірне слюновиділення. Лікар

застосував препарат, що спричиняє сухість в ротовій порожнині. Вкажіть цей препарат:

A *Атропіну сульфат

B Фентоламін

C Пілокарпіну гідрохлорид

D Прозерин

E Галантаміну гідробромід

17.З метою зменшення салівації перед стоматологічним втручанням лікар дав хворому для прийому всередину 10 крапель 0,1% розчину атропіну сульфату. Через 30 хв. пацієнт почав скаржитись на різку болючість в очних яблуках, "туман" перед очима, головний біль, серцебиття. Усунути вказані симптоми вдалося, застосувавши:A *Фізостигмін

B Ацеклідин

C Цитітон

D Карбахолін

E Фосфакол

18.Для проведення оперативного втручання в щелепно-лицевій ділянці з метою

зменшення салівації застосовують холінергічні засоби. Який препарат з названих

нижче ви пропонуєте?A *Атропіну сульфат

B Адреналина гидрохлорид

C Платифіліну гідротартрат

D Лобеліну гідрохлорид

E Дитилін

19.Хворий поступив на приймальне відділення лікарні з отруєнням інсектицидом антихолінестеразної дії. Який препарат, що блокує М-холінорецептори, потрібно призначити в даному випадку?A * Атропіну сульфат.

B Пілокарпіну гідрохлорид.

C Дитилін.

D Бензогексоній.

E Мезатон

20.Під час операції на щелепно-лицьовій ділянці для зниження секреції слинних залоз хворому ввели атропіну сульфат. Виникла тахікардія, сухість та гіперемія шкіри, параліч акомодації та підвищення внутрішньоочного тиску. Який антогоніст доцільно використати в даному випадку?A * Прозерин

B Скополаміну гідробромід

C Платифіліну гідротартрат

D Атенолол

E Діпірідамол

гангліоблокатори, м’язеві релаксанти
1.В лікарню надійшов пацієнт с вивихом плічового суглобу. Зметою розслабления скелетних м’язівйому ввели міорелаксант дитилін, який діє в нормі 5-7 хвилин. Однаку даного пацієнта він діяв до 8 годин. Яка вірогідна причина різкогоподовження дії дитиліну у цього пацієнта?

A.*Генетична недостатність холінестерази крові.

B.Зниження активності мікросомальних ферментів печінки

C. Ослабленняекскреції лікарськогозасобу.

D.Матеріальна кумуляція лікарського засобу.

E.Потенціюванняіншим лікарським препаратом

2.Хворомуузв’язкуіз значним підвищенням АТ булозроблено п/шін’єкція гіпотензивного препарату. Через деякий часхворий намагався піднятись з ліжка, проте відчувзапаморочення, потемніння в очахівтратив свідомість.Який з перерахованих гіпотензивних препаратів може викликати розвиток ортостатичного колапсу?

A.* Бензогексоній

B.Папаверин

C.Дібазол

D.Фуросемід

E.Но-шпа

3.У хворого під час оперативного втручання з'явилися симптоми передозування диплацину. Препарат якої групи найдоцільніше використати для послаблення ефекту передозування?

A.*Антихолінестеразні

B.Гангліоблокатори

C.Адреноміметики

D.М-холіноблокатори

E.Н-холіноблокатори

4.Для ослаблення або припинення передачі збудження через синапс з нервового закінчення на м'язове волокно в клініці використовуються курареподібні речовини – міорелаксанти. Який механізм дії цієї групи лікарських засобів?

A.* Блокада Н-холінорецепторів постсинаптичної мембрани.

B.Блокада проходження Са2+ через канали пресинаптичної мембрани.

C.Пригнічення роботи Na+/K+-насосів.

D.Пригнічення ацетилхолінестрерази.

E.Зменшення виділення медіатора в синаптичну щілину.

5.Чоловік 50 років був прооперований з приводу раку шлунку. В комплексній анестезіологічній допомозі був застосований дитилін. Після закінчення операції дія дитиліну продовжувалась.Чому прозерин протипоказаний при передозіровці дитиліну?

A.*Посилює деполяризацію синаптичних мембран

B.Викликає кишкову коліку.

C.Може викликати бронхоспазм.

D.Зменшує вплив ацетилхоліну.

E.Реактивує ацетилхолінестеразу.

6.Після операції з використанням міорелаксанта диплацину у хворого не відновлюється дихання. Який препарат (антидот) необхідно ввести для відновлення дихання?

A.*Прозерін

B.Атропіну сульфат

C.Анаприлін

D.Бемегрід

E.Клофелін

7. У хворого під час оперативного втручання з'явились симптоми передозування дитиліну. Що зменшить явища передозування?

A.*Переливання крові.

B.Антихолінестеразні засоби.

C.Гангліоблокатори.

D.М-холіноблокатори.

E.Н-холіноблокатори .

8.У хворого з гіпертонічою хворобою після прийому гіпотензивногозасоба та прийнять вертикального положення розвинувся паморочний стан. Який з препаратів міг визвати подібний ефект?

A.*Бензогексоній

B.Резерпін.

C.Ніфедіпін.

D.Магнія сульфат.

E.Папаверіна гідрохлорід.

9.Чоловіка 53 років було доставлено до прийомного відділення у важкому стані зі скаргами на головний біль, запаморочення, нудоту. АТ – 220/120 мм рт.ст. Після введення 1 мл 2,5% розчину бензогексонію внутрішньом'язово стан хворого покращився. Який механізм дії цього препарату?

A.*Блокада Н-холінорецепторів гангліїв

B.Блокада М- холінорецепторів

C.Блокада альфа-1-адренорецепторів

D.Активація альфа-2-адренорецепторів

E.Блокада бета-1-адренорецепторів

10.Для полегшення вправлення вивиху плічового суглобузметою розслаблення скелетних м’язівхворому було введено міореалаксант. При цьому наступило "апное". Хворому ввели прозерін, проте дихання не відновилось. Щопотрібно ввести хворому?

A.*Свіжу цитратну кров

B.Галантаміну гідробромід

C.Аллоксім

D.Ізонітрозин

E.Атропін

11. З метою розслаблення скелетних м’язів і репозиції відламків при переломі стегновоїх кістки, хворому було введено міорелаксант. При цьому наступила зупинка дихання. Після введення свіжої цитратної крові дихання відновилось. Який міореалаксант був застосований у хворого?


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка