Хімі́чна зброя — вид зброї масового ураження, дія якої заснована на токсичних властивостях хімічних речовин. Принциповими компонентами хімічної зброї є так звані бойові отруйні речовини, носії хімікатів (найчастіше — хімічні снаряди), а також відповідні прилади і пристрої керування, які використовуються для доставки хімічної зброї до цілі.
Нервово-паралітичні ОР (ФОР)
Зарин: бойовий стан – пар. Запаху немає. Рідина без кольору. Легко сорбується пористими матеріалами (одежею, деревом, цеглою, бетоном), вбирається у пофарбовані поверхні і гумовотехнічні вироби. Це створює небезпеку отруєння людей, які вийшли із зараженої зони.
Антидоти: атропин, афін, будаксим.
Захист – протигаз і захисний одяг.
При потраплянні на шкіру рідкого зарину застосувати ІПП: обробка через 2 хв. Після попадання на шкіру гарантує безпеку у 80% випадків, а через 10 хв. – вже практично не ефективно.
Зоман: прозора рідина із запахом камфори. Обмежено розчиняється у воді, але вона вже буде непридатною для вживання, але легко розчиняється в органічних розчинниках. При температурі 80°С перетворюється у склоподібну масу. Дія подібна зарину, але більш токсична.
Засоби захисту прийнятні такі ж, як і для зарину.
Ві-ікс – масляниста безкольорова рідина, без запаху, розчиняється погано у воді, але добре в органічних розчинниках.
Легко проникає в пористі матеріали, тканини, рослини, що затрудняє його дегазацію. Захист – протигаз і захисний одяг.
Дегазація буде ефективною, якщо її провести протягом 5 хв. Після контакту з OR Антидоти: атропин, афин, морфін, тарен.
Шкірно-наривні ОР
Іприт: масляниста рідина, важча від води. Колір – від брунатного до безбарвного з запахом часнику або гірчиці. Бойовий стан – краплі. Розчиняється погано у воді, але добре в органічних розчинниках, паливі і мастильних матеріалах, інших ОР.
Перша допомога – промити очі, рот, ніс і горло 2% розчином харчової соди.
Захист – протигаз і захисний одяг.
Антидоти: немає. Треба негайно (протягом 5-15 хв.) видалити іприт зі шкіри.
Загальноотруйні ОР
Синильна кислота (HCN) – безбарвна рідина із запахом гіркого мигдалю, необмежено розчиняється у воді. Нестійка ОР (влітку декілька хвилин).
Захист – протигаз і захисний одяг. Дегазація – провітрювання.
Антидоти: амілнітрит, пропілнітрит (дихати), внутрівенно – додатково – 25% розчин тіосульфату натрію, діоксіацетон або розчин глюкози.
Синильну кислоту, яка потрапила на шкіру, змивають 2% розчином соди або водою з милом.
Задушливі ОР
Фосген (СОСІ) – газ з запахом гнилих яблук або горілого сіна. Тричі важчий за повітря. Має прихований період, погано розчиняється у воді, але добре в органічних розчинниках.
Захист – протигаз. Швидка евакуація із зони, зігрівання тіла, гарячий чай, молоко або кава.
Антидоти: немає. Лікування – тільки у стаціонарі.
Дегазація – провітрювання.
Психохімічні (психотропні) ОР
Бі-зет, ЛСД, Ес-ен. На озброєні тільки Бі-зет. Це безбарвний кристалічний порошок, без запаху, не розчиняється у воді, але добре – в органічних розчинниках. Бойовий стан – аерозоль (дим). Має прихований період. LCi50 = 0,11 мг хв/л.
Антидоти: немає.
Захист – протигаз. Дегазація – провітрювання.
Подразливі ОР
Хлорацетофенон – це безбарвна кристалічна речовина, погано розчиняється у воді, але добре в органічних розчинниках. Використовується у виді аерозолів, розчинів і в сумішах з іншими ОР, має слабкий запах черемхи.
Захист – протигаз. Дегазація – провітрювання.
Адамсит – кристалічна речовина темно-зеленого кольору, не розчиняється у воді, але добре в органічних розчинниках. Використовується у виді аерозолів.
Дегазація – провітрювання, але довго – мало леткий.
Захист – протигаз. Швидка евакуація із зони і під маску ввести відкриту ампулу з протидимною сумішшю.
Сі-ес – безкольорова тверда речовина. Використовується у виді аерозолів.
Захист – протигаз і захисний одяг. Дегазація – провітрювання.
Поділіться з Вашими друзьями: |