Гіпохромна анемія – кп менше 0,85 (зазвичай залізодефіцитна анемія) 2) Нормохромна анеміяДата конвертації09.05.2021
Розмір21.5 Kb.

24.03.2020
Куратор – Ничай Ігор Васильович
ММ-306
11.  У пацієнта ґастроентерологічного відділення в крові виявили антитіла проти парієтальних клітин шлунку та фактора  Кастла. В крові – ознаки гіперхромної анемії. Опишіть клініку та необхідні додаткові обстеження. Діагноз і тактика лікаря?

Розділяють 3 види анемі за колірним показником (КП):


1) Гіпохромна анемія – КП менше 0,85 (зазвичай залізодефіцитна анемія)
2) Нормохромна анемія – КП в межах 0,85-1,1 (постгеморачіна анемія )
3) Гіперхромна анемія – КП більше 1,1 (В-12-дефіцитна анемія)
В умові чітко сказано, що є ознаки гіперхромної анемії, тому це В-12 дефіцитна анемія, розвиток якої напряму залежить від фактора Кастла.
Коротко про патогенез:
1) Внаслідок атаки антитіл проти парієтальних клітин шлунку відбулось їхнє руйнування

2) Порушення синтезу фактора Кастла (відсутність або значно зменшена кількість, бо парієтальні клітини приймають участь у його синтезі, тому це все залежить від ступеня ураження останніх)

3) Фактор Кастла засвоює вітамін В-12, утворюючи його активну форму, яка може засвоюватись. Відповідно, при дефіциті чи відсутності цього фактору буде порушено засвоєння вітаміну В-12

4) Гіповітаміноз вітаміну В-12 та розвиток гіперхромної анемії.

Клініка:
Дефіцит ціанокобаламіну проявляється такими ознаками:


- макроцитарно-мегалобластна анемія
- неврологічний синдром
- ураження травної системи
- можливе підвищення температури тіла (це механізм зумовлений пірогеною дією зруйнованих еритроцитів → вплив на гіпоталамус → змінна «регуляторної» точки, яка підтримує сталу температуру тіла → налаштування «регуляторної» точки на більш вищий рівень, тобто на вищу температуру тіла).
Отож, розглянемо детальніше ці ознаки.
Спочатку хвороба проявляється анемічним синдромом та проявами атрофічних змін кишково-шлункового тракту.
Першою ознакою порушення КШК є атрофія слизової оболонки язика, що викликає його «опечення». Язик набуває лакового відтінку, стає блискучий та ятемно-червоного відтінку. Також виникає атрофія слизової оболонки шлунку.
Виникає нудота, порушення апетиту, порушення перистальтики кишечника.
Зі сторони НС спостерігається порушення аналізаторів: втрачається нюх, смак, слух. Виникають парези, проблеми із чутливістю, тобто пацієнт відчуває оніміння, «повзання мурашок», порушення больової чутливості. Можливі психоемоційні порушення, а також проблеми із сном.
Візуально можна побачити хитку ходу хворих, шкіра та слизові оболонки бліді, з жовтуватим відтінком (за рахунок руйнування еритроцитів збільшується кількість білірубіну, чим і пояснюється жовтуватий відтінок).
Пальпатороно можна визначити нерізке збільшення селезінки та печінки.
Пульс м’який, прискорений, артеріальний тиск зазвичай знижений.

Додатковий методом обстеження буде пункція кісткового мозку та детальне вивчення мазка крові. Можна зробити гастроскопію (атрофія слизової шлунку), дослідити концентрацію вітаміну В12 в крові (буде відсутній)
У пунктаті будемо спостерігати зменшення всіх ростків кровотворення: еритроцитарного, мієлоїдного та мегакаріоцитарного. Кількість клітин червоного ростка збільшена, порівняно із лейкоцитарним, в 3-4, хоча в нормі співвідношення зворотнє.
У мазку крові – анізоцитоз, із переважанням макроцитів (діаметр більше 7,35 нм), мегалоцити (мають залишки оболонки ядра «тільця Жоллі», «кільця Кебота». Кількість ретикулоцитів під час гострої фази знижена. При лікуванні спостерігається ретикулярна «криза», тобто збільшення ретикулоцитів до 20-30%.
Спостерігається лейкоцитопенія, що може призвести до зниження реактивності імунної системи.
За рахунок зниження мегакаріоцитів може виникати геморагічний синдром (порушення коагуляції)


Тактика лікування лікаря?
Потрібно призначити препарат ціанокобаламіну.
Вводять 200-300 мкг вітаміну В12 підшкірно або внутрішньом’язево 1 раз на добу.
Таке лікування повинне давати результати вже через добу.
- через добу спостерігається значна нормалізація еритропоезу
- через 2-3 доби еритропоез повністю нормалізується
- через 5-6 днів еритроцити попадають в кровотік – спостерігається ретикулярна «криза», оскільки кількість ретикулоцитів сягає 20-30%.
Лікування ціанокобаламіном здійснюється пожиттєво, підтримуючи терапію малими дозами перепарату (підтримуюча терапія 1 мг в/м щомісяця впродовж всього життя), це пов’язано із тим, що організм пацієнта не може синтезувати фактор Кастла та засвоювати В12.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка