Фурункул зовнішнього вуха ПідготувалаДата конвертації20.02.2021
Розмір1.34 Mb.
#12962
фурункул зовнішнього вуха

Фурункул зовнішнього вуха

Підготувала

Лікар – інтерн 2-го року навчання

Лобатенко Оксана

Фурункул зовнішнього слухового ходу (зовнішній обмежений отит)

Фурункул є запаленням волосяного фолікула або сальної залози. Ці придатки шкіри розташовуються тільки в перетинчасто-хрящовій частині зовнішнього слухового ходу, їх немає в кістковій його частині. Тому якщо запалення буде в кістковій частині слід подумати про інше захворювання.

Етіологія

Зазвичай, причиною являється бактеріальна флора, найчастіше стафілококова. Сприяє розвитку захворювання розчухування шкіри пальцями, різні маніпуляції у вусі сірниками, шпильками або якимись інструментами, особливо при наявності гноєтечі з вуха.

Клінічна картина

На початку пацієнти відмічають свербіж, дискомфорт всередині вушної раковини. Далі з’являється виражений біль у вусі, який інколи іррадіює по всій голові, загострюється в ночі. Біль може посилюватися при рухах щелепою, жуванні, доторканні до козелка і відтягуванні вушної раковини.

Внаслідок закриття просвіту слухового ходу фурункулом або гноєм може знижуватись слух. Температура тіла підвищувається.

Можуть збільшуватись регіонарні лімфатичні вузли, розташовані під вушною раковиною і на сосковидному відростку.

Стадії розвитку захворювання:

 • 1. Розвиток інфільтрату (1 - 2 дні).
 • 2. Нагноєння і некроз (настає на 3 - 4 день).
 • 3. Одужання (займає до 10 днів).

Об’єктивно:

виявляється припухлість та гіперемія. Козелковий симптом позитивний.

Отоскопія зазвичай болюча, та викликає дискомфорт у пацієнтів, тому краще для огляду брати вузчу вушну ворону.

Під час отоскопії бачимо звужений слуховий хід, гіперемовану, інфільтровану шкіру обмеженої ділянки перетинчасто-хрящової частини слухового ходу. В стадії абсцедування можна побачити в центрі гіперемії підвищення з білою верхівкою, за умови розкриття фурункулу може бути гній в зовнішньому слуховому ході.

Отоскопічна картина

Диференційна діагностика

Диференційна діагностика

Діагноз при фурункулі зовнішнього вуха зазвичай не складний і встановлюється на основі типових скарг і даних огляду. Труднощі можуть виникнути у випадку утворення припухлості і набряку в завушній області – тоді варто виключити Мастоїдит.

Якщо при отоскопії вдається побачити нормальну барабанну перетинку і при постановці вушної воронки слух різко покращується, то мастоїдит можна виключити. Крім того, припухлість при мастоїдити частіше відповідає розташуванню відростка, присутня типове відстобурчення раковини. Максимальна болючість спостерігається при натисканні на верхівку соскоподібного відростка.

Диференційна діагностика

Холестеатома середнього вуха інколи викликає відшарування шкіри слухового проходу з утворенням круглого болючого випинання в зовнішній його частині. Діагноз в таких випадках встановлюється на основі анамнеза, даних досліждення слуху, рентгенографії соскоподібного відростка, спостереження за динамікою хвороби.

Лікування

 • Загальне - Призначають тільки при вираженій симптоматиці. Антибіотики, десенсибілізуюча терапія, анальгетики, жарознижуючі.
 • Місцеве (залежить від стадії захворювання):
  • Стадія інфільтрації – турунди зі 3% борним спиртом, софрадекс, горазон, отінум, отіпакс на турундах; фізіотерапевтичні методи (УВЧ, соллюкс, ЛУЧ-2 на вухо).
  • Стадія абсцедування проводиться розтин фурункула, видалення гною, промивання порожнини фурункула розчином антибіотику. Потім порожнина дренується резиновою смужкою і марлевими турундами, просоченими гіпертонічним розчином натрію хлориду
  • Стадія розрішення – УВЧ, тубус-кварц, сухе тепло, вітамінотерапія.

Ускладнення несвоєчасного лікування фурункула вуха

• отит;

• мастоідит;

• карбункул;

• лімфаденіт;

• тромбофлебіт;

• сепсис.

Профілактика виникнення фурункула вуха:

 • Ні в якому разі для чищення вух не
 • можна користуватися гострими

  предметами (сірники, олівці, шпильки та ін.),

  здатними заподіяти мікротравму,

  адже процес нагноєння починається саме тоді,

  коли через травмовану шкіру

  стафілококова інфекція проникає

  в організм людини.

Профілактика виникнення фурункула вуха:

 • Посилити захисні функції організму здатний прийом різноманітних вітамінів. Оздоровлення ослабленого організму проводиться за допомогою загартовування, тривалого перебування на свіжому повітрі, проведення сонячних та повітряних ванн, обмежити вживання солодощів.

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка