Фізіологія збудливих тканин. Потенціал спокою нервової клітини, механізми формування та величинаСкачати 67.91 Kb.
Сторінка1/45
Дата конвертації15.08.2021
Розмір67.91 Kb.
#17445
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   45
друк фізіо
9781365585838 frontcover content backcover, 9781365585838 frontcover content backcover, Методичні вказівки мікробіологія (Клінічна біохімія та мікробіологія), ingerleib mb inkova an retsepturnyi spravochnik vracha, ingerleib mb inkova an retsepturnyi spravochnik vracha, ingerleib mb inkova an retsepturnyi spravochnik vracha, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, kryzhanovskii sa tsorin ib retsepturnyi spravochnik s obshch, ingerleib mb inkova an retsepturnyi spravochnik vracha, ingerleib mb inkova an retsepturnyi spravochnik vracha

ФІЗІОЛОГІЯ ЗБУДЛИВИХ ТКАНИН.

1. Потенціал спокою нервової клітини, механізми формування та величина.

Мембранний потенціал спокою нерв клітини – це різниця потенціалів на внутрішній і зовнішній поверхні клітини, тобто коли кліт мембрана поляризована. У стані спокою зовнішня поверхня мембрани заряджена позитивно відносно внутрішньої ( тобто є поляризована).

До виникнення мембранного потенціалу спокою призводять два фактори: по-перше, концентрації різних іонів відрізняються зовні та всереднині клітини, по-друге мембрана є напівпроникною: одні іони можуть через неї проникати, інші — ні. У виникненні мембр ПС нервової кл найбільше значення мають градієнти натрію, хлору і калію, менше – натрію (завдяки пасивним йонним каналам).

Сукупність хімічних та електричних сил, що зумовлюють рух іонів через мембрану, називають електрохімічним градієнтом. Якщо електрохімічний градієнт для калію спричинює його вихід на зовнішню поверхню мембрани, то електрохімічний градієнт для натрію навпаки призводить до його транспорту в клітину. Цьому сприяє як більша концентрація натрію у позаклітинному просторі порівняно із внутрішньоклітинним, так і електростатичне притягання позитивно заряджених іонів натрію негативними аніонами, що локалізовані на внутрішній стороні клітинної мембрани. Потрібно відмітити, що кількість пасивних натрієвих каналів на мембрані значно менша, ніж калієвих, тому зустрічний потік катіонів натрію в клітину незначний в порівнянні з виходом калію із клітини. Тим не менше, цей потік зменшує трансмембранну різницю потенціалів до приблизно – 70 mV. Для компенсації втрачених відповідно внутрішньо- та зовнішньоклітинним середовищем іонів калію і натрію необхідним є постійне функціонування Na-K помпи – специфічного інтегрального білка клітинної мембрани, який за рахунок гід-ролізу АТФ транспортує 3 іони Na+ із клітини в обмін на транспорт 2-х іонів К+ у клітину.

Величина мембранного ПС коливається від -60 до -80 мВ.


Скачати 67.91 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   45
База даних захищена авторським правом ©res.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка